'Als dat komt over de camping alles eraan' £eidóe(SouHi/rii metHS Brand teistert Port au Prince Koortsachtige drukte bij Rode Kruis en ANWB Kampheheer Van Eyck: Platje toch niet terug Politie verhoort ambtenaren Gemeenten in nood door verkiezingen Hand NS-Vakantie- dagtochten India eist visum van Oegandezen ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT Deze eeuw al vijf windhozen DE BILT In deze eeuw hebben zteh met die van gisteren op Ameland mee gerekend nu vijf zware windhozen voorgedaan in Nederland: te Borculo op 10 augustus 1925, te Nee- de op 1 juni 1927, op de Veluwe op 23 augustus 1950, terwijl op 25 juni 1967 een deel van Neder land langs de lijn Oost- Smalle (België), Chaam, Tricht door een wöndhoos getroffen werd. Windhozen worden g eken- me nkt door hevige werve lingen om e~n ongeveer verticale as. De windsnel heden, die daarbij optre den zijn zelfs groter dan bij een orkaan. Toch is niet de buitengewoon krachtige wind de belang rijkste oorzaak van aan gerichte verwoestingen. Die zijn meer het gevolg van luchtdrukverlagingen, die in de kern van een windhoos voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) AMELAND „Ik stond in de keuken van een van de be drijfsgebouwen. Plotseling zag ik in de zuidwestelijke richting de trechter van de windhoos. Ik zei tegen het meisje, dat bij me stond: als dat over de camping komt, gaat alles eraan". Dat is het relaas van kampbeheerder J. van Eyck van de getroffen camping „Duinoord". „De grote recreatietent, waar deze zomer honderden kinderen in hebben gezeten zag ik aan flarden gaan. Toen ik om keek ging een caravan wel tien meter de lucht in". De heer Van Eyck was degene die onmiddellijk na de ramp de politie in Nes waarschuwde. In het dorp zelf had men wel onweer en regen gehad, maar van de windhoos niets gemerkt. De camping, <tie 14 ha. groot is, biedt plaats aan 2000 mensen. „Gelukkig zou dit weekeinde de Met geleende kleren trokken de gedupeerden het vasteland. (ADVERTENTIE) 14 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Nieuw voor 1972: Bos- en beekwandeling Leuvenum (Hulshorst, Veluwe) en Bos- en heide wandeling „De Ginkel" (Ede-Wolfheze). Vraag op 't station naar de nieuwe kleurenbrochure „Wandelen met NS". voordelig uit met NS afT y,--v- L Ereleden DEN HAAG (A.N.P.). Ir. A. G. Maris, prof. ir. F. M. C. Berkhout, prof. ir. W. F. J. M. Krul en sir Frederick Warner zijn benoemd tot ereleden van het Koninklijk Instituut van In genieurs. De oorkonde die bij deze onderscheiding hoort zal hen vrijdag 1 september in Den Haag worden uitgereikt op het jubileumcongres ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van het KIVI. DEN HAAG (ANP)— De directie van Peiger NV te Emmen heeft de industriebond NVV meege deeld, dat de bedrijfscontact- man Platje in ieder geval niet meer in het bedrijf als werkne mer kan terugkeren. De industriebond NW. die dit heeft meegedeeld, heeft gisteren besprekingen gevoerd met de directie van Peiger. Hierbij is, aldus het NVV, een ernstig me ningsverschil ontstaan over de uitleg en de toepassing van de vorige week gesloten overeen komst. grote uittocht beginnen", vertelt de heer van Eyck nog. „We verwachten niet zo veel toeris ten meer. Maar degenen, die geboekt hadden en ook komen, kunnen we hebben". Gister avond al begon de reinigings dienst met het schoonmaken van het terrein. Alleen degenen die een tenthuisje hebben ge huurd zullen afgebeld of terug gestuurd moeten worden. De hele dag hebben eigenaren Twee gewonde vrouwen zoeken tussen de brokstukken van hun caravan naar bezittingen van tenten en caravans versla gen over het getroffen terrein f» gelopen. Hier en daar vonden ze nog een bruikbaar stukje van hun bezittingen terug, maar het meeste werd een speelbal van de wind. Iedereen is uiterst triest. Zoals de heer Eibes uit Groningen. Zijn vrouw zit met een shock in de ziekenboeg en hem staat het huilen ook nader dan het lachen. Hij vertelt: „Ik was juist opgestaan. Mijn vrouw lag nog in bed. het hagelde knikkers op de voortent en ik ging kijken wat er aan de hand was. Op hetzelfde moment rolde de caravan boven over me heen. Mijn vrouw rolde mee. Ik ben boven de 65. We hebbe hier op Ameland ons tweede huishoudinkje. Al je kostbare spullen zijn dn een klap weg". Dan plotseling wordt hij razend als hij terugdenkt aan wat hij in de eerste uren na de ramp heeft gezien. „Ik zag mensen lo pen, die hier en daar wat mee pikten. Je reinste diefstal. Hoe is het mogelijk dat er zulke smeerlappen zijn". Terwijl op de duintoppen nieuws gierigen zich verdringen om toch vooral maar niets te mis sen, roept een 19-jarige ver pleegster huilend. „Dat vind ik verschrikkelijk gemeen. Nu schijnt de „zon weer". Ze staat bij de restanten van wat een fraaie caravan is geweest. Iets verder loopt een man met het kentekenbord van wat eens zijn trotse bezit is geweest. „Ik was net wakker en toen ik de zwarte lucht aan zag komen wilde ik de voortent vaster zet ten. Plotseling zag ik de wind hoos naderen, een geluid als van een exprestrein. Op mijn geschreeuw kwam ook mijn vrouw naar buiten. Dat is haar geluk geworden. Op hetzelfde moment ging de caravan de lucht in. De restanten ziet u daar liggen". Het is op het terrein van Duin oord" overal het zelfde beeld: trieste gezichten en de zo moge lijk nog triestere restanten van wat gisterochtend vroeg nog een vrolijk vakantieoord was. Als platgetrapte luciferdoosjes bleven caravans achter nadat de windhoos erover heen trok Van de nood een deugd maken Bij alle verdeeldheid over vóór en tegen van vervroegde verkiezingen tonen de meeste politieke partijen op één punt overeenstemming. De penningmeesters zitten met een lege kas en wat de partij-finan- ciën betreft, zijn zij bijna allemaal van mening dat de verkiezingen te vroeg gekomen zijn. Tot in de grootste politieke partijen toe kost het verschrikkelijk veel moeite om de inkomsten op te trekken tot het peil van de uitgaven. D '66 zou, nis ze een partlkuller persoon was, vaste klant van de bijstandswet zijn. Andere partijen hebben de afgelopen maanden met intensief werk geprobeerd het ledenbestand wat op te vijzelen om daarvoor meer vaste inkomsten te krijgen. Elders werd op het kader een becoep gedaan meer te betalen. Met betrekkelijk succesl Mnar dit alles ging nog buiten het verkiezingsfonds om. Verkiezingen kosten immer extra geld en met de Inzameling daarvan moet In bij na alle partijen nog begonnen worden. Hopelijk zullen de politieke partijen bij dit gezamenlijk probleem pro beren van de nood een deugd te maken, door af te zien van dure propaganda-middelen die in onze tijd toch weinig of geen resultaten opleveren. Bondigheid is trouwens von nature een kwaliteit, die past bij de komende vervroegde verkiezingen. Traditiegetrouw zullen politieke partijen wel weer extra zendtijd voor radio en televisie kripgen. Wanneer ze nu het middel vinden om op die manier de kiezers te benaderen en hen bovendien te boeien, be hoeven andere kosten niet gemaakt te worden. Tegelijkertijd moe ten dan de omroepverenigingen zo coördineren dat zij niet in de laatste weken vóór de verkiezingen door bijna identieke programs de kijkers en luisteraars aan oververzadiging bloot stellen. Politlek-gelnteresseerden vinden dit weliswaar leuk, maar zijn bij een redelijke maat al gebant. Vele anderen vergaat het net als bij een overdosering van apothekersmiddeltjes: zij worden geprikkeld en boos, of ze slapen in. (Van onze correspondent) PORT AU PRINCE Volgens officiële schattingen zijn meer dan vijfduizend mensen in Port au Prince dakloos geraakt nadat eerder deze week een ongecontroleerde brand In de Haitiaanse hoofdstad woedde. La Saline, een van de Latijns-Amerikaans meest beruchte sloppenbuurt, werd hierdoor verwoest. De wijk bestond uit honderden houten en kartonnen hutten en werd bewoond door boe ren, die vanuit het verpauperde platteland tevergeefs naar de stad stroomden op zoek naar eten en werk. Het was de tweede keer in drie maanden dat Haiti werd getrof fen door een grote natuurramp. In mei vonden overstromingen plaats die verwoestingen aan richtten In het rijke landbouw gebied rond Les Cnyes op het zuidelijke schiereiland. Hierbij verloren bijna honderd mensen het leven, raakten nog eens vijf duizend dakloos en werden de gewassen en het vee vernietigd. De regeringshulp bij de overstro mingen was minimaal door ge brek aan financiële middelen en verwacht wordt dat da situatie niet veel anders zal ztjn bij de brand in La Saline. Veel Haitla- nen geven individuele leden van het Duvaller-regime de schuld van dit gebrek aan hulpverle ning. BONN (REUTER) De West- gerechtvaardigd is, tot veroor- duitse politie heeft gisteren delingen van het politie-optre- ambtenaren van het ministerie den als een aanslag op de pers van Financiën en Economische vrijheid. Zaken ondervraagd. Zij pro- Bondskanselier Willy Brandt heeft beert te ontdekken op welke verklaard dat de regering Verkoopverbod kleurentelevisie Sony gevraagd FRANKFORT (ANP) AEG-Te- lefunken is in Diisseldorf een proces tegen Sony Gmbh begon nen met het doel een einde te maken aan de verkocp van „Trinitron" kleurentelevisietoe stellen in West-Duitsland. Volens Aeg-Telefunken overtreedt Sony de octrooirechten van het Pal-systeem die in het bezit van het Westduitse concern zijn. Sony heeft nog niet op de be- j schuldiging gereageerd. wijze de inhoud van regerings documenten in handen komt van publiciteitsorganen die te gen het beleid van de coalitiere gering van sociaal-democraten en liberalen onder bondskanse lier Brandt zijn gekant. Huiszoekingen in de kantoren van het rechtse geïllustreerde week blad „Quick" die ook ten doel „rechtstreeks noch indirect" be trokken was bij het doorzoeken van de kantoren van het geïllu streerde tijdschrift „Quick". Hij zei overigens niet te wrllen ver helen, dat hij „aanzienlijke twij fels had of de resultaten van het onderzoek in een redelijke verhouding zullen staan tot de omvang van de getroffen maat regelen. hadden het „lek" op te sporen, Volgens de bondskanselier was hebben veel stof doen opwaaien. het onderzoek gebeurd op insti- De commentaren variëren van gatie en onder verantwoordelijk- twijfel over de vraag of een heid van de officier van justitie dergelijk optreden in dit geval in Borm. (ADVERTENTIE) Cholera in Algerije en Marokko GENEVE (DPA) De wereldge zondheidsorganisatie heeft giste ren bekendgemaakt dat er deze week in Algerije 27 gevallen van cholera zijn geconstateerd. Volgens de Algerijnse autoriteiten gaat het hier om lichte gevallen en bestaat er nog geen gevaar voor het uitbreken van een epi demie. Ook in Marokko zijn deze week vier gevallen van cholera geconstateerd. Nieuwe sec.-gen. Algemene Zaken DEN HAAG (ANP)— Drs. D. M. Ringnalda is benoemd tot secre taris-generaal van het ministe rie van Algemene Zaken. Drs. D. M. Ringnalda, die gehuwd is en vier kinderen heeft, werd op 9 augustus 1924 geboren te Daitonzan (Japan). In verband met de ziekte van de onlangs overleden jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden werd hij op 13 september 1971 aangewe zen als plv. secretaris-generaal. Winkeldief neergeslagen ROTTERDAM (ANP) Een 26- jarlge chef van een winkelbe drijf in Rotterdam is gister avond in het trapportaal van zijn flat in Capelle aan den IJs- sel neergeslagen en beroofd van een bedrag van ongeveer 2000 gulden. De man is met ernstig hoofdletsel opgenomen in een Rotterdams Ziekenhuis. De dader was gewa pend met een pistool en eer ploertendoder. Na het plegen van de overval Is hij ontkomen. Verzekering dekt alle schade (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Eigenaren van caravans, tenten en vakantiehuisjes die gistermorgen door de ramp zalige windhoos op het eiland Ameland zijn ver woest, kunnen er zeker van zijn dat hun verzeke ringsmaatschappijen alle financiële schade ver goeden. „De schade van deze natuurramp wordt in alle gevallen gedekt door de muatschappijen", aldus een verzekeringsexpert van het hoofdkan toor van de ANWB in Den Haag. De speciale rampendienst van de ANWB, gerecru- teerd uit Wegenwachters is gistertnorgen in aller ijl naar Noord-Friesland en Ameland gegaan. Vele wegenwachters, cie nachtdienst hebben ge had, werden uit hun bed gebeld en naar de plaats van cle ramp gestuurd, waar ze zich voorname lijk hebben bezig gehouden met het vrijhouden van de wegen tussen Ameland en Leeuwarden, om zeker te zijn van een snelle toevoer van hulp materiaal. Bij het hoofdkantoor van de ANWB in Den Haag kwamen honderden telefoontjes binnen van onge ruste familieleden van mensen die op Ameland hun vakantie houden. Men beschikte echter niet over Informatie. De tien lijnen van het hoofdkantoor van het Rode Kruis in Den Haag waren gisteren de gehele dag overbezet door de vele honderden telefoon van ongeruste familieleden. Ruim tien mensen van het Commando Rode Kruis konden na half één gistermiddag inlichtingen verschaffen over slachtoffers, die zij van de Rode Kruis-artsen in het rampgebied via de telex toegestuurd kregen. Nadat in de loop van de dag de lijsten met gewon den compleet waren, werd iedereen die gebeld had teruggebeld om zekerheid te geven over het lot van de familieleden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gemeenten zul len de tijd tot eind november hard nodig hebben om de ver vroegde verkiezingen voor te bereiden. De vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft in een brief aan minister Gecrtse- ma (Binnenlandse Zaken) en het parlement aangedrongen op zeer snelle behandeling van het wetsontwerp stemmen met 18 jaar. Voor de gemeenten is het belang- AMSTERDAM (ANP) Toen de 84-jarige heer C. de Ccoyer uit Amsterdam op de trm ia de Leidsestraat een hand in zijn achterzak voelde, green hij die vast en ort-'ek'e dat er de 21-jr- rlge Joegoslaaf M. P. en zeven van zijn eigen briefjes van tien gulden aan vast zaten. De heer De Gooyer hield de zakkenroller vast tot de politie hem kwam overnemen. 'n Dagje naar Texel of naar 't Teutoburgerwoud, naar 't Evoluon in Eindhoven of naar Ouwehands Dierenpark, naar de Deltawerken of naar de Floriade. Vraag op 't station de brochure „NS- Vakantiedagtochten". voordelig uit met NS jaar gestemd zal kunnen wor den. De gemeenten moeten daarmee rekening houden bij het aantal te formeren stembu reaus en bij het bepalen van wie de kandidatenlijsten mogen ondertekenen. Dit betekent dat in elk geval vóór de dag van de kandidaatstelling, 43 dagen voor de dag der verkiezingen, bekend moet zijn of de 18-jarigen mo gen meestemmen. Het samen stellen van het kiezerskorps In de kiezersregisters is een taak van de gemeenten, rijk snel ta'wëtên'oï'vanaf II In d= brief vraagt de VNG het wetsontwerp al volgende week in behandeling te nemen wan neer de Tweede Kamer ver vroegd bijeen komt voor het de bat over de kabinetsformatie. In de Noordvietnamese dijken zijn grote h a! Amerikaanse bommen. Werknemers papierfabriek naar Olympiade MAASTRICHT (ANP) Vijfen- dertig Jonge werknemers in de leeftijd van 18 tot en met 21 jaar van de Koninklijke Neder landse Papierfabriek te Maas tricht mogen op kosten van de onderneming van 25 augustus tot 9 september de Olympische Spelen in MUnchen bijwonen. j; directie van de KNP heeft dit initiatief genomen om de jonge icr.emers in een internationa- - ïrtieve sfeer onder leiding un vier jeugdleiders te laten na- :o.n over de betekenis van spor:, ook in verband met Tilanus mogelijk lijsttrekker UTRECHT (ANP) - Het dage lijks bestuur vun de CHU heeft In een vergadering vun gister avond unaniem besloten nan d« Unie-raad voor te stellen drs. A. D, W. Tilanus to benoemen tot lijsttrekker van de CHU voor de verkiezingen van november staande. Besluit verzoek Bangladesj uitgesteld NEW YORK (Rtr) De veilig heidsraad van de Ver. Naties heeft gisteren besloten ter ver mijding van een mogelijk Chi nees veto, de behandeling van de kwestie van het lidmaat schap van Bangladesj van de Verenigde Naties uit te stellen tot 21 augustus. Belgen eten meeste ijs BRUSSEL (ANP) Met een v< bruik van circa acht liter rooi en consumptie-Ijs per hoofd der bevolking per laar stond Belrlë In 1971 op dit gehled aan de spits In de Europese gemeen schap. Nederland volgde met 7,2 liter. Daarna kwamen Italië en West- Duitsland met 4.9 en Frankrijk met 2,2 liter. Dit blijkt uit een in Brussel gepubliceerd over zicht. NIEUW DELHI (RTR) De In- dlase regering heeft gisteren be kend gemaakt dat Aziaten In Oeganda, die een Brits paspoort hebben, een visum voor India nodig zullen hebben. De plv. mi nister van buitenlandse zaken, Sorendra Pal Singh, deelde In het parlement mee dat het vi sum-stelsel noodzakelijk is om te voorkomen dnt grote aantal len Aziaten die bedreigd worden met uitzetting uit Oeganda, „In haast en paniek" in India aan komen. Tot nu toe hadden de houders van een Brits paspoort geen visum voor India nodig. Minister Singh zei dat er ongeveer 3000 Indiase burgers in Oeganda wonen en dat de regering znl nagaan hoe veel er door het besluit van president Amin van Oeganda worden getroffen. Geen schuld aan ramp met De Ham AMSTERDAM (A.N.P.). De Raad voor do Scheepvaart is van oordeel dat de kapitein en tweede stuur man van het slecphoppervaur- tuig „Ham 308" geen schuld hebben aan de aanvaring van hun schip met het Noorse mo- tortnnkschlp "Polycastle" op de rivier de Jade (Wcst-Duilslund) Tengevolge hiervan zonk de Ham en kwamen zeven opvarenden om het leven. De ramp ge schiedde op 19 augustus 1971 in de monding van de rivier, waar de Ham 308 baggerwerkznamhe- den uitvoerde. De bemanning be stond Incl. de kapitein uit 27 per sonen. Van hen konden 19 wor den gered. De Ham 308 wns al- gendom van de Hollandse nan- neming Maatschappij n.v. in Rijswijk. Integratie commando's Luchtmacht DF.N HAAG (ANP) Het Com mando Luchtmcchtopleidingen en het Commando Depots Mate rieel Luchtmacht zullen begin 1973 worden samengevoegd. In de eerste he'ft van hel volgend Jaar zullen de Commando's Tac tische luchtstrijdkrachten en Luchtverdediging worden geïn tegreerd. Het terugbrengen van vier tof twee commrndo's zal de perso neelsbehoefte met ongeveer 125 krnchten verminderen, maar er zullen geen menson worden ont slagen. Het vrijkomende militaire en bur gerpersoneel zal elders door na tuurlijk verloop vrijkomende functies kunnen vervuilen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7