MENSEN MAKEN MERENWIJK Meedenken met 'De Horsten Meningen over sfeer in de buurt vrij verdeeld MOT bracht leven in de nieuwe wijk J6» Zelf doen De enige winkel in de wijk heeft het niet druk MARKTEN 197j ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN In zo'n tiental wijken van Leiden hebben de laatste jaren groepen bewoners zich actief ingezet voor het wel en wee van de buurt. Zij hebben een wijkcomité, ac tiegroep of buurtvereniging gevormd. In de komende weken willen wij telkens zo'n stads deel met zijn eigen bezigheden en problemen onder de loep nemen. Als eerste de Meren- wijk met de buurtvereniging „De Horsten", een volwassen wordend gebied met ongeken de mogelijkheden en moeilijkheden. Anders dan in de oude buurten kunnen de bewoners van de Merenwijk vanaf het allereerste begin ingeschakeld worden bij de bouw van hun woongebied. Er hoeft geen tijd verspild te worden aan het doorbreken van bestaande dikwijls onhoudbare, toestanden. Al gaat het niet altijd zo snel als de bewoners zelf zouden willen, telkens zien zij toch iets nieuws tot stand komen, het resultaat van eigen denkwerk, een prikkel om door te gaan. PoJg Lucia Geurts Elisabeth Vogels LEIDEN Het ..Bolwerk van vrijheid" Leiden barst te vijftien jaar geleden uit zijn vesten. De binnenstad werd door ouderdom steeds minder geschikt om te wo nen. de nog onbebouwde gronden waren schaars. In 1958 heeft Leiden samen met een aantal buurtgemeenten een plan opgesteld, waarin werd bepaald welke bestem ming vecschillende gebieden rondom de stad zouden krij gen. De Broek- en Symont- genspolder, 'n stuk Oügst- geest ten noorden van Lei den werd daarbij aangewe zen als toekomstig Leids gebied. Na enig politiek en bestuurlijk heen en weer ge praat werd het inmiddels zwaar gehavende plan - op l juli 1966 wet en kwam de grond officieel bij Leiden. De werkers konden aan de slag. Schetsplannen van verschil lende gemeentediensten kwa men op tafel, werden bespro ken, gewijzigd of verworpen. Aan alles moest worden ge dacht: verkeersverbindingen, scholen, kerken, afwisselende bebouwing, speelruimte, groen en steen. In teamverband kwam er stapje voor stapje lijn in de plannen. Een be langrijke zaak is natuurlijk, of de ideeën ook financiëel verwezenlijkt kunnen wor- Het Grond- en Saneringsbedrijf (het gemeentelijk makelaars kantoor) ging de verschillen de plannen becijferen en ad viseerde het schetsplan III, ofwel plan Merenwijk te kie- Een derde belangrijke schijf zijn de bestuurderen. De ge meenteraad en Gedepii'oerde Staten gaven eind 19G" hun fiat aan het genoemde plan en eindelijk kon worden ge bouwd. LEIDEN De Merenwijk nu nog een kale vlakte met hier en daar een flat, in aanbouw of al bewoond wordt binnen enkele jaren een wijk met meer dan 5800 woningen. Buiten dat zullen er nog allerlei voor zieningen komen als een jachthaven, drie scholen en een park dat voor een groot deel al voltooid is. Het park komt in het hart van de wijk te liggen. Op 29 maart van dit jaar is er een begin gemaakt met de aanplant van 350 boompjes voor het park, dat aange legd werd op de heuvels van de vroegere vuilstort plaats. De bomenplanters waren leerlingen van de vijfde en zesde klassen van verschillende scholen. Aan de westzijde wordt de wijk begrensd door twee volkstuincomplexen en aan de oostzijde door de Scheytsloot. De wijk is verdeeld in drie buurten „de Stadsbuurt", waar nu al verschillende flats van vol tooid zijn, d e„Spoorbuurt" en de „Waterbuurt". Geo grafisch gezien komt de wijk precies te liggen in het deel Broek van de vroegere Brouck en Symontgens- polder. Het enige dat nog aan deze polder herinnert is de oude boerderij van boer Vulpen, die vlakbij het park ligt. De boerderij is nu eigendom van de gemeente en wordt te zijner tijd een kinderboerderij. Enkele dieren staan al op een hiervoor bestemd stukje weiland. Ook de Broekweg is een deel van het oude. Het leidt van de drukte van de wijk naar de stilte van de boerdrij. In het oorspronkelijke plan zou het weggetje verbreed en opnieuw geasfalteerd worden. „De Horsten" wil ech ter de Broekweg in zijn huidige staat handhaven. Al verschillende brieven hierover heeft zij naar de ge meente gestuurd Üe behandeling van dit probleem laat nog op zich wachten. LEIDEN De beschrijving van een wijk zou niet volledig zijn zijn wanneer ook niet de bewo ners aan bod kwamen. Wij heb ben enkele bewoners wat vra- nt LEIDEN Als een uitbreidingsplan voor een groot gebied definitief is goedgekeurd door de overheid, zitten er toch nog heel wat haken en ogen aan vast voordat het gebied ook werkelijk bewoonbaar is. Juist in deze tijd kun je niet meer volstaan met het zondermeer neerzetten van een aantal woningen (in welke vorm dan ook). Min stens even belangrijk zijn de \oorzieningen daaromheen die er toe bijdragen, dat de (toekomstige) bewoners een plezierig leven kun nen leiden in hun woonwijk. Hoe die wijk er uiteindelijk het beste uit kan zien, mag dan ook niet bepaald worden zonder de gebruikers ervan gehoord te hebben. Het Plan Merenwijk laat voor in spraak grote mogelijkheden open. Er kan tussentijds nog aan gesleuteld worden. Uitgaan de van de technische mogelijk heden en wettelijke bepalingen zijn namelijk een aantal vlek ken op het schetsplan aangege ven, die later naar believen kunnen worden ingevuld, reke ning houdend met de verande ringen door de tijd en de wen- Zo'n voorbeeld van „veranderin gen door de tijd". Men is ervan teruggekomen, meer dan vijftig procent hoogbouw neer te zet ten. Gebleken is, dat een woon klimaat evenwichtiger wordt door meerdere laagbouw-cmder- brekingen. Hoe betrekt men nu de ideeën en wensen van de ge bruikers bij de opbouw van een nieuwe wijk? In het geval van de Merenwijk hebben een aantal gemeentelij ke en particuliere instanties, zoals Leidse Jeugd Actie, MCC, Kerken, schooladviesdienst het voorbereidende werk gedaan. Deze zogeheten „stuurgroep" adviseerde de afdeling Stede- bouw over de „maatschappelij ke voorzieningen" die de wijk leefbaar moeten maken. Zij baanden de weg voor de toe komstige bewoners. Een bijzon der belangrijke en voor Neder land vrij unieke werkwijze. P 9 september van het vorig jaar werden de eerste bewoners ingeschakeld. Hoewel de mees ten nog druk bezig waren met de inrichting van hun huis, von den ze toch nog tijd om mee te werken aan de inrichting van hun wijk. Plannen en wensen werden ten berde gebracht en aan het eind van die eerste avond waren er maar liefst 23 bewoners die actief wilden wer ken aan de verwezenlijking er van. In samenwerking met de stuurgroep-leden vormden zij de commissie Opbouw Merenwijk, het lateren Merenwijk Opbouw Team (MOT), dat vrij snel hele maal zelfstandig verder ging. Aan de hand van de gegevens van de stuurgroep regelden zij za ken als artsendienst, vervuiling, groenaanplant en een telefoon cel. Onder leiding van een dage lijks bestuur gingen tien werk groepen van start, die elk een eigen werkterrein hadden. Een van de duidelijkste resultaten zijn de blokvoorzieningen. On der de flats bleken prachtige ruimten te zijn, geschikt voor het inrichten van een winkel, ontmoetingscentrum, creche en andere noodzakelijke facilitei ten. Door de gemeente werd een lening verstrekt van 80.000 gul den en een van de werkgroepen wierp zich op de niet geringe taak de blokvoorzieningen te verwezenlijken. Over de hele linie hebben de acti viteiten van het MOT opvallend snel en goed tot resultaat ge leid. Het enthousiasme van de „veldwerkers" stimuleerde ook de overige bewoners om bij te blijven met wat er in de Meren wijk aan de gang is. Via infor matie-avonden en via het bulle tin „Meer 'n wijk" kwam er een regelmatige informatie stroom tot stand. Ook de openheid naar de kant van de overheid was goed. Het MOT liet niets na om de ge meente. en met name b. en w. te bestoken met klachten en vragen, maar tevens stuurde het team op gezette tijden een kort verslag van zijn werk zaamheden. Evenals andere wijkcomite's heeft het MOT dankbaar gebruik ge maakt van de kundige en handi ge adviezen van het Maatschap pelijk Contact Orgaan. De eer ste stoot tot inspraak van de be woners in de wijkopbouw is door het MCO gegeven, maar ook in latere stadia verleenxde het hulp waar nodig was. Het MOT kan terug zien op een goed jaar. Dat wil niet zeggen dat de werkgroepen nu op hun lauweren gaan rusten. Gebun deld in de nieuwe buurtvereni ging „De Horsten" werken zij verder totdat de bouw van de Merenwijk voltooid is. Er zijn nog genoeg voorzieningen onvol ledig of niet uitgewerkt. Kri tisch kijkt men telkens terug op eigen werk en dat van anderen. Op het ogenblik betrekken steeds groepjes mensen de bijna ge reed gekomen Kiekendiefhorst. Ook zij worden weer ingescha keld bij het buurt-opbouw-werk. Pas als alle 20.000 bewoners er zijn is er echt „Meer'n wijk". Het is zelfs de vraag of het wijkwerk dan niet pas echt gaat beginnen. gen gesteld. Veel positieve ge luiden maar ook enkele negatie ve waren te horen. De bewo ners, van de Kiekendiefhorst vonden alles nog veel belovend. Zij zitten nog maar net een week in hun nieuwe woningen. De bewoners van de Condor- en Arendshorst hadden wel wat grieven. De grootste was die van de verwarming die vooral op de zevende etage en op de hoekflats niet goed schijnt te functioneren. Mevrouw Pickard, een bewoonster van de Arendshorst is na een jaar wonen in de Merenwijk niet al te enthousiast: „De kin deren moeten meestal binnen blijven. Buiten hebben ze geen vertier." Op onze vraag of ze dan niet naar het park of de boerderij willen, antwoordt zij: „Dat is eigenlijk te ver en ze hebben er ook geen zin in." Een andere grief van mevrouw Pic kard is dat de verwarming het nog steeds niet zo goed doet. Mevrouw De Man. een bewoon ster van de pas voor een ge deelte afgewerkte Kiekendief horst zag alles veel optimisti scher. „Wij komen uit Amers foort en zijn pas een paar da gen hier. „Het lijkt ons hier wel leuk. Alleen hebben we al wat last gehad van gehorigheid." De flat op zich vindt zii echter bij zonder gerieflijg. De heer Smit, „de baron" van de Condorhorst kan bijzonder goed zijn draai vinden. Wanneer wij met hem staan te praten, moet hij elke keer ophouden om de voorbij gangers gedag te zeggen. Hij ergert zich helemaal niet aan de chaos. „Kijk ik zie het zo: voor je een geordend geheel wilt hebben, moet er eerst een chaos zijn geweest. Ik ben van- beroep kleermaker, daar heb je het zelfde. Met het knippen en rijgen van de stof heb je een ontzettende troep. Wanneer je alles keurig hebt afgewerkt is Deze oudste bewoner van de wijk („ik ben 78 jaar") heeft wel enige kritiek op andere Me- renwijkers. „We moeten er voor oppassen dat de wijk niet aso ciaal wordt. Ik liep zaterdag avond langs de flat van de Arendshorst toen de bewoners verschillende bierdopjes op mijn hoofd gooiden. Toen ben ik vre selijk kwaad geworden. En dan moet je horen wat ze allemaal tegen je zeggen." De enige win kel die de Merenwijk telt, ligt onder de Condorhorst. Het is er een allegaartje van levensmid delen. Naast groenten, vlees en kruidenierswaren zijn er ook verschillende drogisterij-artike len te koop. Inderdaad op een gewone woensdagmiddag waren er maar twee of drie klanten. „Ik heb het idee dat wij het winkeltje zijn voor de vergeten boodschappen," zegt de heer Van der Burg. De meeste bewoners gaan naar Albert Heijn of Nettorama opi- dat het goedkoper is. Op de eerste bijeenkomst van de be woners van de wijk in septem ber heeft de heer Neuteboom, eigenaar van de winkel, alterna tieve openingstijden voorgesteld. „We zouden dan open zijn van 9.00 u. tot 19.00 u. met oog op de werkende vrouwen hier in de flat." Dit goede voornemen werd spoedig weer te niet ge daan. „Er kwamen geen men sen tussen zes en zeven en dan kost het alleen maar geld om open te blijven." De winkelproblemen zullen waar schijnlijk pas kunnen worden opgelost wanneer het nieuwe winkelcentrum gereed komt. Het centrum is gepland vink naast het park en zal alle moge lijke winkels bevatten. extra 000-610. A I 280—670. 280—040, B extra 700. B I 280—700, Bloemkool 6/1 106—166, 0/It 32- 71. 8/1 68 122. 8/TI 21 40. Selderij II 15, Peterselie 26—117, Boipoen 09 94. Sperziebonen 110—i:io. Snijbo nen 120. Sla 7—21, Uien 680- 780, Spitskool 39. Andijvie .'19-44, Rode Kool 19—22, Snvoye Kool 16. Tomn- ten A I 470—610. P, I 640. Komkom mers 19—26, Spinazie W 71, Kroten (ADVERTENTIE) LEIDEN Op de laatste verga dering van de Merenwijkbewo- ners is er een vereniging in het leven geroepen, die in de plaats kwam van het Merenwijk Op bouw Team. De nieuwe voorzit ter, de heer Rietbergen zegt een vereniging gekozen omdat hiervan: „We hebben als vorm je hiermee veel sterker staat". Na verloop van tijd zal de buurt vereniging alleen de Horsten omvatten „Natuurlijk zullen we ons in het begin ook wel bezig houden met de andere buurten (de „spoorbuurt" en de „water- buurt") maar wanneer het alle maal goed op gang is gekomen, trekken we ons terug". Volgens de heer Rietbergen en de heer Van Well (al een jaar op bouwwerker en pastor van de wijk) is het niet haalbaar om als wijkvereniging de zaken van ongeveer 20.000 bewoners te be hartigen. Bovendien neemt in een buurtvereniging zoals „De Horsten" er nu een is, ongeveer 33% van de bewoners actief deel. „Wij hebben van de 256 flats 178 bewoners die lid zijn geworden. Hiervan zitten er weer ongeveer 50 In de werk groepen. Daarbij komt nog dat alle werkgroepvergaderingen openbaar zijn, dus kunnen er nog veel meer mensen meeden ken met de problemen van de wijk". Het zijn niet alleen problemen waar „Horsten" zich mee bezig houden. Twee keer in de week wordt de bar onder de Arends horst opengesteld. De werk groep Sport en Spel houdt zich bezig met het vertier van oud en jong. Zo heeft zij onlangs nog een bingo-avond georgani seerd. En het plan bestaat om in het najaar een discoavond te houden". „De andere werkgroepen zijn groep scholen bijvoorbeeld, kan op het moment nog weinig doen. Ze heeft geprobeerd inspraak te krijgen in de benoeming van de onderwijzers, maar die sollicita ties lopen al veel te lang. N'u is zij bezig met het opzetten van een oudercomité. Dat kan ech ter allemaal pas goed gaan lo pen als de school klaar is". De Merenwijkschool wordt een vrij unieke in zijn soort. Het heeft drie vleugels met een aula in het midden. Elke vleugel biedt ruimte voor respectievelijk pro testant, katholiek en openbaar onderwijs. De aula gaat ge bruikt worden voor de oecume nische diensten die pastor Van Well samen met dominee Hor- tansius verzorgt. Al veel verder is de werkgroep gezondsheidszorg gevorderd. Zij moesten direct aan de slag om een arts naar de wijk te halen. „Daar hebben we ontzettend veel moeite mee gehad. We wil den hier een groepspraktijk la ten starten. Dat stuitte al spoe dig op bezwaren van de Leidse vereniging van artsen. Eindelijk vonden we een arts, maar die De huisarts die nu in de Meren- zei op het Iaat6te moment af om dat hij het niet aandurfde" wijk komt wonen is dokter Tan. „Hij liep allang naar een prak tijk te zoeken. Hij wilde echter liever een eenmanspraktijk". De werkgorep heefl ook de gees telijke gezondheidszorg onder zich. Wanneer het nieuwe gezondheids centrum dat in de wijk gepland is. gereed is, zullen de bewoners daar minder moeite mee heb ben. Het centrum zal onderdak bieden aan allerlei hulpinstan ties, zoals de maatschappelijke dienstverlening, de geestelijke en lichamelijke gezondheids-1 zorg. DE ECHTE VARENSMAN kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kieat hij een JOHNSON JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Haarlemmertrekvaart 16 a Telefoon 01710 - 54054 Zaterdag en zondag geopend

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5