ALKMAARS VOETBALPUBLIEK HEEFT WEER GELOOF IN AZ LEO STEEGMAN VOORNEMEN VAN HAARLEM: GOEDE MIDDEN MOTER WORDEN ziet zich voor twee hoofdtaken geplaatst ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 ALKMAAR - AZ'67 Is weer terug in de eredivi sie; terug van een jaar weggeweest. In dat jaar schudde AZ'67 energiek het imago af van het ti mide provincieclubje dat zich weerloos uit de hoogste voetbalafdeling die Nederland kent, had laten verwijderen. In het seizoen dat de verban ning naar de eerste divi sie duurde, werd aller eerst door de gebroe ders Klaas en Cees Mo lenaar de bijna failliete boedel van AZ weer op een paar stevige finan ciële stutten gezet. En verder vloekte trainer Cor van der Hart er een gezonde dosis brutaliteit bij de spelers van ,AZ in. Het nieuwe AZ'67 treedt dan ook niet beschroomd de eredivisie binnen met alleen het angstige voor nemen om in geen geval direkt weer te degrade ren. Nee, het nieuwe AZ'67 gokt vol lef direkt op een goede klassering in de middenmoot. ,,We willen een punt per wed strijd pakken", bluft trainer Cor van der Hart. „En voor die de gradatie ben ik absoluut niet bang", voegt hij er aan toe. En bij deze woorden gaan zijn gedachten bij- rta onmiddellijk uit naar Holland Sport, de ploeg die op het knusse Hout- rust altijd wel goed was voor een verrasssing. Een ploeg ook die in elk geval na de promotie naar de eredivisie nau welijks meer in degrada tiegevaar kwam. „Met AZ zijn er gewoon veel meer mogelijkheden", fi losofeert Cor van der Hart, „er is hier name lijk veel beter spelers- materiaal dan er bij Holland Sport ooit ge weest is. Zeker nu AZ versterkt as door een reeks van aankopen. Terwijl bovendien bij de aangetrokken amateurs erg talentvolle spelertjes zitten". Cor van der Hart zegt het tevreden, in de wetenschap dat AZ er in de afgelopen trans ferperiode duidelijk op vooruit is gegaan. Bescheiden seerd door de 125.000 gulden die AZ voor de aktieve middenvelder van de FC Amsterdam ontving. Bovendien lijkt het vrijwel zeker dat AZ niet meer tot een ak koord komt met doel man Gerrit Vooijs. Toekomst Op de zo rustige Neder landse transfermarkt verwekte AZ immers een bescheiden sensatie door een hele serie van uitgekiende aankopen. Bij Heerenveen waren de leemten in de con tracten van Kees Kist en aanvoerder Henk Zoeten- dal ontdekt. Daardoor was het mogelijk om hen afgezien van natuur lijke handgelden voor betrekkelijk lage trans ferbedragen over te ne men. Ook voor de bij AC Monaco ontslagen Ruud Suurendonk werden geen kapitalen uitgetrokken, terwijl de aankoop van de reserve-doelman van Telstar Bert Blauw evenmin tonnen vergde. Verder werd nog doel man Cor Kooistra van het Amsterdam OWO aangetrokken. Aftocht Bij de intocht van alle nieuwe spelers vond via de achterdeur gelijktij dig de stille aftocht van een groot aantal oudere spelers plaats. Het ver trek van aanvoerder Jan van Veen werd op luis terrijke wijze gevierd. De overschrijving van de Alkmaarse vedette Siem Tijm naar een amateurclub vond echter bijna ongemerkt plaats. En het vertrek van Abe van den Ban werd na tuurlijk wel gecompen- Het zijn in ieder geval verliezen waar trainer Cor van der Hart niet te lang bij stilstaat. Bij hem telt vooral de toe komst, want dan moet de toch wel drastisch ge wijzigde spelersgroep een eenheid vormen. Bij AZ'67 is een geheel nieuw B-elftal gefor meerd uit talentvolle amateurs uit de omge ving. Van die mateurs heeft de speler Hooge- steeger de waarde van het scoutingsysteem van Van der Hart al aange toond door in diverse oe fenwedstrijden de onbe twiste ster in de AZ- voorhoede te zijn. Van der Hart ziet de mo gelijkheden bij AZ wel. AZ wil juist in het veld gaan stunten, een punt per wedstrijd", be looft Cor van der Hart het Alkmaarse publiek, dat heeft bewezen in de ploeg te geloven door al meer seizoenkaarten te kopen dat ooit tevoren. De financieel machtige AZ-mannen Klaas en Cees Molenaar en AZ-di- recteur Gerrit Hartland zijn ook vast van plan die belofte van Cor van der Hart aan het publiek waar te maken. Het be- •looft in alle opzichten een interessanter seizoen te worden rond AZ, dat naast de opmerkelijke facelifting ook een hart transplantatie schijnt te hebben toegepast. BERT VOSKUIL Bij AZ'67 ziet Cor van der Hai Onder leiding van Leo Steegman (foto) moet Sparta weer op traditioneel niveau blijven mee draaien. ROTTERDAM Voor Leo Steegman begint de uitdaging komend seizoen pas goed. De door Georg Kessler gevormde jeugdi ge oefenmeester die enige maanden voor het eind van de vorige competitie de scepter bij Sparta overnam van de ontmoe digde Elek Schwartz, ziet zich voor een tweetal hoofdtaken geplaatst waar menig routinier in het trainingsmetier zijn hoofd over zou kunnen breken. In de eerste plaats moet Steegman (28) trachten de Spangenformatie op het traditionele niveau te la ten meedraaien en vervol gens moet hij de strijd aanbinden tegen het spookbeeld van matig be zette tribunes. Deze twee opgaven staan haar scherp voorop in de plannen van Steegman. Nog te goed in zijn geheugen liggen de laatste wedstrijden van het afgelopen seizoen. Daarin verspeelde Sparta onder zijn leiding zijn kans op internationaal contact door zich :n Maastricht bij het wispelturige MW volledig te laten verrassen. FC Twente werd de lachende derde door van deze misstap gebruik te maliën en deelneming in het UEFA-bekerioernooi voor zich op te eisen. „FC Twente", zegt Leo Steegman nu, „heeft In die fase het behalen van punten laten prevaleren boven het spelei van attractief voetbal. En dat was een concessie die wij moeilijk konden verkopen. Bovendien is een aantrekkelijk spe'.ontroon een van de doel stellingen van Sparta die niet zo mai' ineens konden worden gewijzigd. Dat heeft ons inder daad punten gekost". Is dit concept juist om dat punten verlies niet aan wijziging toe? Leo Steegman vindt van niet. „Vooral thuis kunnen wij het ons et veroorloven alieen op het resultaat te spelen. De pu blieke belangstelling is toch al niet zo grooi en je hebt kans dat die nog minder wordt als we daarmee geen rekening meer zouden houden". TWEEDE TAAK Daarmee s de oefenmeester van Sparta meteen beland bij zijn -tweede taak: het vol krij gen van het Kasteel. Al jaren lang speelt Sparta voor half lege tribunes en die omstan digheid is voor de financiële huishouding van de Rotterdam mers allerminst plezierig. Bo vendien gaat er van een slecht bezet stadion weinig inspiratie uit. Leo Steegman heeft ook over deze materie terdege na gedacht. „Het zou bijzonder nuttig zijn als er eens een on derzoek wordt ingesteld naar de motieven van de mensen die wegblijven. Er wordt wel eens gezegd dat Spangen te ver weg zou liggen. Maar juist dat soort dingen zou ik wel eens uitgezocht willen zien. Naar mijn ;<lee zouden we een eind op de goede v/eg zijn als de secundaire toeschouwers- voorwaarden werden verbe terd. Daaronder versta ik een betere mogelijkheid voor het publiek om voor het begin, in de pauze en na afloop wat te drinken en te praten. Hef moet niet zo zijn dat men om vijf voor twee komt en om tien voor vier weer weg gaat. Er moet een soort binding zijn met de club. En die ontbreekt kennelijk". HOOFDDOEL In eerste irstantie moet Leo Steegman zich echter bezig houden me: het voorbereiden van z'in team cp de naderende competitie. „Ons hoofddoel moet rijn het bereiken van een Europees bekertoernooi", zegt hij. .Daar moeten we naar toe werken. Het moet zo worden dat in het buitenland niet al leen Ajux en Feyenoord be kend zijn, maar dat ook Spar ta overal naam heeft. Het be- Bij dit 6treven doemen echter onmiddellijk problemen op. Sparta gaat d.e strijd beginnen zonder een specifieke linksbui ten na het vertrek van Jörgen Kristensen naar Feyenoord. Hoewel vaak bekritiseerd om zijn 'ndividualistische spelop vatting vormde Kristensen toch een niet weg te denken schakel in de ploeg. Mede door diens wegvallen wil Leo Steeg man een nieuw concept invoe ren. Door het aantrekken van Willy Kreuz heeft Sparta met Janusz Kowali'k de beschikking over twee specifieke spitsen „Mc wil proberen inderdaad met twee man in de spits te gaan opereren", zegt Steeg man. Daardoor zal er niet voortdurend de noodzaak van een specifieke linksbuiten voel baar zijn. Indien de tactiek dat eist kan ik Arie van Staveren inzetten. Die zit nu vast in de selectie voor het eerste elftal en hij zal dit seizoen de grote kans krijgen". FLEXIBELER Leo Steegman ziet het ook als zijn taak om van zijn team een flexibeler eenheid te ma ken. „Tot dusver was het vaak zo", deelt hij mee, „dat een aan'al spelers vast aan een be paalde plaats of opdracht za ten. Dat moei veranderen. Het tactisch denkvermogen van de spelers zelf moet ook worden gebruikt. Er moet ruimte zijn voor eigen initiatief dat echter in dienst moet staan van het hele elftal! Over het geheel genomen gaat Sparta vrijwel ongewijzigd beginnen aan de competitie waarin de „subtop pers" opnieuw gaan proberen de hegemonie van de gevestig de <;rootmj.chten Ajr.x en Feyenoord te breken. Sparta heeft echter het probleem dat het eveneens in Rotterdam speelt. En aan de populariteit van Feyenoord valt in ieder geval niets af te dingen. FRANK WERKMAN HAARLEM Een goe de middenmoter. Met dat stoutmoedige voorne men stapt Haarlem een nieuw seizoen erdivlsie- voetbal binnen. Precies één seizoen heeft Haar lem, net als A.Z. '67, no dig gehad om de dreun die een degradatie nu eenmaal altijd is, op te vangen. Met een bewon derenswaardige over macht bouwde Haarlem aan een rentree om met een straatlengte voor sprong op A.Z.'67 en een nog veel grotere punten- marge ten opzichte van nummer drie. Heeren veen, op de kortst moge lijke termijn terug te ko- De heer J.Gosen, voor zitter betaald voetbal van Haarlem, was echt niet ondersteboven van de machtsgreep van zijn club. „Kijk eens, we hadden natuurlijk hele maal niet hoeven te de graderen. Dat is geen bluf. maar gewoon reali teit. Het seizoen 1970- 1971 is voor ons gewoon een ongeluksseizoen ge weest. waarin alles te gen liep wat maar even tegen kon lopen. Lang durige blessures van een paar spelers die we dringend nodig hadden (doelman Paternotte verdediger Gerrit Peys) en bovendien hadden we in Bill Thompson, het moet gezegd, niet zo'n geweldige trainer". Met de komst van trai ner Joop Brand, een van de grote talenten van de lichting jonge Neder landse oefenmeesters, veranderde er heel wat bij Haarlem De heer Gosen: "Met Brand heb ben we het natuurlijk geweldig getroffen. Toen hij bij Haarlem kwam. waren we er eigenlijk al een beetie van overtuigd dat we niet lang in de eerste divisie zouden blijven. En dat Is uitge komen, al moet ik wel zeggen, dat de over macht waarmee Haar lem nu is teruggekomen ook mij wel een beetje heeft verrast. Maar dat we terug zouden komen daar was ik zeker van en ook dat het afgelopen seizoen zou gebeuren". Degradatie Haarlem zal zich In de eredivisie ontpoppen als een schuchtere school jongen, die een poosje niet met de grote jon gens heeft mogen mee spelen. En nu weer in genade is aangenomen. Niets daarvan. Aan de gradatie wordt zelfs niet gedacht. Haarlem be schouwt zich bij voor baat, het is al gezegd, als een goede midden moter. Gosen: "De combinatie Haarlem-Joop Brand blijft nog twee jaar in tact en juist met de heer Brand zijn we helemaal niet bang voor die eredi visie. We beginnen na tuurlijk een beetje onge lukkig met een uitwed strijd tegen Ajax. Dat is een wedstrijd die een uitslag kan opleveren, die niet goed is voor het mo reel van de spelers. Maar dat zal wel niet lang duren. Voor de rest van het seizoen zijn we niet bang. Consolidatie Het aankoopbeleid bij Haarlem is ook hele maal Rericht geweest op consolidatie van het her overde eredivisieschap. Haarlem trok zeven spe lers aan en stond er slechts één af: De blon de spltsspelcr Kees Bregman vertrok naar FC Den Haag. Maar daar tegenover staat dus het aantal solide lijken de aankopen. Van PEC Zwolle werd de Uru- guayse Pepe Fernandez (een paar jaar geleden als Go Ahead-spits een plaag voor tal van gere nommeerde verdedigers) aangetrokken. Hans Dorjee die bij Holland Sport een goede reputatie als verdediger opbouwde, zal ongetwij feld een uanwinst in de fensief opzicht zijn. De overige vijf aankopen zijn talentvolle amateur spelers, van wie Anton Marijt (Noordwijk) en Aad Kalkman (Uithoorn) al naam hebben ge maakt. Resteren Henny van der Aar (Stormvo gels), Bobby Vosmaer (VUC) en Gerard Wit tenberg van RKWS uit Spanbroek. Laatstge noemde is in West-Fries land genoegzaam bekend als een bekwaam schut ter. Hij bewees zijn ca paciteiten ook al de no dige malen in het Noord- Hollands afdelingselftal. Gosen: "Haarlem wil in de eredivisie een solide voetbalclub worden. Dat heb je natuurlijk niet zo een-twee-drie voor el kaar, dat is logisch. Het is een kwestie van gelei delijk bouwen. We wer ken niet met een zoveel- jarenplan, nee we kijken gewoon per seizoen wat we kunnen doen. Zelfverzekerdheid ge noeg dus In Haarlem. De schroom, die men bi) een eredivisie-debutant wellicht zou vermoeden, vindt men In Noordhol lands hoofdstad beslist niet. Haarlem Is, dank zij het voortreffelijke seizoen dat de club ach ter de rug heelt, vol ver trouwen in de toekomst. En dat Is meer don de vele Haarlem-supporters na dat mistroostige sei zoen 1970-1971 gedacht zullen hebben.... BERT BREEVOOiD T 4 f 'i f-"f* WÊ Joop Brand, exponent van de jonge trainersgeneratie

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17