Trammelant met spelers liet Castenmiller koud Kees Rijvers wil van PSV een vriendenclub maken Met Kees van Kooten heeft Jan Rab de ideale selectie ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Trainer Joop Castenmiller is geen gemakkelijke. Zijn visie is meestal bepalend voor de omgeving. Toch bleef hij juist de rust zelve, toen Excelsior de afgelopen weken aan een van de meest ernstige crisessen uit zijn bestaan ontsnapte. De ontevredenheid van het spelersbestand, dat alsmaar zijn contracten weigerde te ondertekenen, liep zo hoog op dat er even zelfs gevreesd werd of de trainingen nog wel konden doorgaan. Terugdenkend aan die moeilijke aanloop van het nieuwe seizoen, zegt Joop Castenmiller, de ambitieu ze trainer, die Excelsior de vorige competitie nieuw aanzien gaf: ,,Het oefenprogramma is ko men te zweven. Aan de wedstrijden die er gespeeld werden, had ik bijna niets, omdat er steeds spelers niet beschikbaar waren. Ontstemd over deze gang van zaken ben ik echter niet. Het bestuur heeft gelijk, dat het met meer uitgeeft dan er in de knip zit. Dan kan je als trainer moord en brand gaan schreeuwen, maar dat vind ik onjuist. Deze moeilijkheid is nu een maal de konsekwentie van het werken bij Excelsior. Daar weet je, dat er geen Molenaars, geen Kroese- meijers, geen Pons en geen Stoops zitten. En daar moet je het als trai ner mee doen. Maar wat geeft dat? Er wordt bij Excelsior een gezond, reëel beleid gevoerd, waar elke afspraak, die er ge maakt is, nagekomen wordt. Je moet ze de kost geven, waar de spelers een maand lang op hun salaris moeten wachten. Zulke zaken komen bij Excelsior nooit voor". Joop Castenmiller is een vechter met een reëele kijk op betaald voetbal. Zijn vreugde bestaat dan ook uit weinig schokkend lijkende zaken, die echter duidelijk zijn stempel dra gen. Dat ondanks alle her rie en trammelant er toch ruimte werd gevonden om Sjaak Roggeveen van FC Den Haag over te nemen, is zo'n kleine aangelegen heid. Dat een club met zulke beperkte mogelijk heden zo'n speler aan trekt, vindt hij voor zich zelf een succes van de eerste orde. Temeer, omdat hij in Roggeveen gelooft. Voor hem was de Rotterdamse spits het alternatief van zijn problematiek. Want Thijs Libregts, de gang maker van Excelsior, zet te een streep achter zijn carrière en daardoor leek er een levensgroot gat te vallen. Goed, Libregts was een trage spelverde ler, die de sympathie van het publiek wel eens mis te, maar een geroutineer de, ervaren kracht met spelinzicht bleef hij altijd. En daaraan moest gedok terd worden. Joop Casten miller, het „brein", maak te van de nood een deugd door zijn voorliefde: at tractiever voetbal te bena drukken. Als er een speler moet bijkomen, moet het een aanvaller zijn, zei hij. Een goaltjesdief, die ech ter het vermogen bezit om ook rust in de aanval te brengen. Sjaak Roggeveen was zijn oplossing. Over hem zegt hij: „Ik ben zo blij als een kind, dat Excelsior hem heeft kunnen kopen. Het vorige seizoen speel den we vijfmaal 0-0 en werd er driemaal met een doelpunt verschil verlo ren. Ons grote probleem was dus het maken van doelpunten. Door Rogge veen hoop ik daar dit sei zoen uit te komen". Maar de voormalige Holland Sporter is geen vertrager, geen man, die de bal lang kan vasthouden, wat Li bregts wel kon. Vooral bij Excelsior dat toch vaak onder druk moet voetbal len, een eigenschap waar niet te licht over gedacht moet worden. Excelsior en Castenmiller gokken dus op Sjaak Rog geveen, van wie men hoopt dat zijn geldings drang een enorme vlucht zal nemen. Het vorige sei zoen bij FC Den Haag was tenslotte een teleur stelling, althans tot op ze kere hoogte. Dat moet gewroken wor den, redeneert ook de be trokkene zelf. Met Kwak- kernaat, het vorige sei zoen de enige full-prof bij Excelsior, die momenteel een stapje achteruit moet doen, moet er van hem een grote fysieke en con- binatiekracht uitgaan. Als dan Jon Coenen, die zich begin 1972 verrassend tot de topscorerslijst van de ere-divisie opwerkte, zijn storende taak in de spits niet verwaarloost, hoopt Excelsior met meer opti misme de toekomst tege moet te kunnen zien. „Ik heb er wel hoop op", zegt Castenmiller. „Ik zit iets ruimer in de mogelijkhe den, vermoed ik". Dat is voor de club van Woudensteln al heel wat. Hoe men ook prakkizeert, veel ruimte heeft Casten miller namelijk niet. Toch blijft het werk bij Excel sior boeien. Goed, er valt geen kip met veren te plukken, voor hem en de spelers niet, maar dat neemt niet weg, dat het plezier er niet minder om „De spelers, enkelen bui ten beschouwing gelaten, verdienen gemiddeld acht duizend gulden. Dat is mooi geld voor iemand, die in hoofdzaak 's avonds behoeft te trainen en voet bal zodoende als bijbaan ziet. Ook in vergelijking met andere clubs komt Adri de Mos krijgt bij Excelsior een m< kans. Als centrale ver dediger moet hij een prestige-strljd gaan uit vechten met „vaste" keus Wim Tettero, die het vorige seizoen drie maanden op nonactivi teit stond. Men kan niet anders zeggen, dat Adri de Mos die uitda ging redelijk is begon nen. Trainer Joop Cas tenmiller: „Wim Tette ro is verdedigend en in de lucht misschien sterker en heeft ook meer ervaring en rou tine, maar Adri heeft 't voordeel dat hij jon ger is en opbouwend meer gewicht in de schaal legt. Ik vind hem een geduchte current voor het eerste elftal. Hij beschikt bo vendien over leidingge vende kwaliteiten en dat is voor die plaats uitermate belangrijk". Excelsior er dan redelijk af. „Of dit standpunt weer voldoende is voor het be houd van het ere-divisie- schap, zal moeten blijken. Castenmiller twijfelt er echter niet aan". Ten opzichte van anderen heeft Excelsior het voor deel dat er mensen in het bestuur zitten, die alles van het betaalde voetbal afweten. Een Zon en Li bregts behoef je niets wijs te maken. Dat is een hele geruststelling. HANS DE BRUYN De nieuwe trainer voetbal. i PSV Kees Rijvers heeft vertrouwen in de omschakeling naar lef- Sjaak Roggeveen (op de foto nog in FC Den Haag shirt) was het alternatief voor de problematiek van trainer Joop Castenmiller. EINDHOVEN - Kees Rij vers, de nieuwe trainer van de miljoenenploeg PSV is weer terug in het Brabantse land. Veertig kilometer van de plek, waar hij voor de eerste maal tegen een bal trapte, moet Kees Rijvers bou wen aan de voetbaltoe komst van PSV. De eerste resultaten zijn al merk baar. Het chauvinistische publiek uit Eindhoven heeft in de periode van voorbereiding gezien dat PSV het komende seizoen een hoofdrol zal gaan ver vullen fin de eredivisie. Speelde PSV twee jaar on der een psychische druk, nu is het spel van de Eindhovense ploeg iets los ser. De PSV'ers trappen met meer plezier tegen de bal en de angst en menta le druk van de ijzeren dis cipline van oud-trainer Kurt Linder, die naar Olympique Marseille ver trok, is er niet meer. Kees Rijvers, die bij FC Twente een vriendenclub had opgebouwd, wil deze mentaliteit ook bij PSV overbcetngen. Rijvers, na afloop van de oefenperiode tevreden vaststellend dat er al vooruitgang is geboekt: „Voor mij behoeven de spelers niet te behoudend te spelen. Elke speler zal zijn kwaliteiten moeten kunnen tonen en hij mag zijn eigen spel spelen. Met PSV durf ik het komende seizoen risico's te nemen. De angst om te verliezen moet verdwijnen anders zal PSV nooit prestaties kunnen behalen". Rijvers nog wel wat zor gen geven, maar de kleine voetbaltrainer heeft er alle vertrouwen in. De ombuiging zal tijd vergen. Uiteindelijk heeft Kees Rijvers bij FC Twente ook niet alles in één seizoen kunnen opbouwen. De me tamorfose van de Philips- ploeg is in volle gang. Over enkele weken zullen de eredivisieclubs een herboren PSV tegenover zich zien staan. PSV heeft iets goed te maken. Na de miljoenen aankopen van enkele ja ren geleden (Wietse Veen- stra, Jan van Beveren en Johan Devrindt) ver wachtte het Eindhovense publiek en de leiding van PSV een kampioenschap. De 'kwaliteit 'is nog steeds aanwezig. Kees Rijvers, die dit seizoen met o.a. Van Beveren, van den Durugen, Van Kraay, Nordquist, Jensen, Krijgh, Strik, Van der Kuijlen, Schmidt Hansen, Eef Mul ders en Oeki Hoekema, kan werken, zal dan ook geen klacht laten horen over het spelersmateriaal. Wie Kees Rijvers kent, weet dat PSV het komen de seizoen niet tevreden zal zijn met een beschei den plaats op de ranglijst. De oud-FC Twente-trainer mikt op internationaal voetbal. PSV heeft enkele jaren geleden miljoenen geïnvesteerd om zich in het buitenland als Philips- ploeg te presenteren. De trip naar Indonesië (vorig jaar) was daar een bewijs van. Ook de strijd in de Europa Cup voor beker houders was voor PSV een zakelijke investering. Aan het einde van het Eu ropacup-seizoen stond er een nieuwe lichtinstallatie, geleverd aan Steaua Boe karest op de balans van de gloeilampenfabriek. Kees Rijvers heeft de zware taak, die Kurt Lin der niet aankon, overge nomen. Hij zegt: „Als we het volgend seizoen in de UEFA-Cup-competitie kunnen spelen, dan ben ik tevreden". WIL VAN DER PLAS VELSEN Op het eerste oog is er bij Telstar niets veranderd. In de transfer periode roerde de Velser club zich traditioneel wei nig, maar deze "stilte voor de storm" is ver klaarbaar. Telstar con tracteerde wel degelijk een aanwinst, maar deze handeling ontbeerde de nodige publiciteit, omdat het een speler was die al een half jaar voor de Vel- senaren uitkwam: Kees van Kooten. Op deze fors- gebouwde spits heeft trai ner Jan Rab zijn hoop ge vestigd. "Met hem heb ik de ideale selectie", oor deelt Rab, die aan zijn vierde seizoen begint bij de Velser club. "Van Kooten moet gestalte ge ven aan de body in het elftal, die te lang heeft ontbroken." Voor insiders was het al jaren bekend: Telstar speelt attractief voetbal, maar op de beslissende momenten ontbreekt de hardheid in het team. Van de ploegen uit de midden moot van de eredivisie was de formatie van Jan Rab altijd één van de meest constructief spelen de. Het schortte echter aan karakter, waardoor onnodig punten uit handen gegeven moesten worden. "De ploeg bestaat nu uit zeven spelers met karak ter", zegt Rab. "Er zijn er echter nog een paar die de juiste instelling niet voor honderd procent heb ben. Monne de Wit, Dick Bond. Tonnie Fens zijn zulke mannen en in min dere ma<te Fred Bischot. Telstar is jarenlang een elftal geweest dat op tech nisch en tactisch gebied weinig meer was bij te brengen. Er moest echter meer hardheid in het con cept komen. Daardoor moet de mogelijkheid wor den geschapen de hele competitie door te kunnen gaan." Voor de trainer van Tel star is de keuze tussen ar tistiek en doeltreffend voetbal niet moeilijk. Twee jaar geleden stippel de Rab een driejarenplan uit dat Telstar aan het eind daarvan op de zesde plaats moet brengen. In die conceptie bleek vaak geen plaats voor begaafde spelers als bijvoorbeeld Dick Bond. "De eenheid van de ploeg kan niet op geofferd worden aan een eenling", meent Rab. "Zo'n speler moet blijk geven zich voor het team in te zetten. Pas dan is hij voor mij acceptabel." In zijn driejarenplan ne men meerjarige contrac ten een belangrijke plaats in. "Pas wanneer de meeste spelers voor lange re tijd aan de club zijn verbonden ontstaat er rust in de selectie die nodig is voor een gunstige opbouw. v'an die langlopende con tracten zijn de meeste nu nog twee jaar geldig. Daarom verwacht ik voor al van dit seizoen veel. Ik wil tussen de zevende en de tiende plaats eindi gen." Is Jan Rab tevreden met de spelerskern die hij ko mend seizoen tot zijn be schikking heeft, over de overige faciliteiten laat hij wel kritische opmerkingen horen. „In de door Telstar gevoerde organisatievorm ontbreekt nog veel. Door dat de hele zaak nog niet voldoende professioneel is geregeld is er bij ons bij voorbeeld geen plaats voor een administrateur. Ook is er behoefte aan een publiciteitsman. Op langere termijn zou ik hier tevens graag een ma nager willen hebben en de trainersstaf uitgebreid wil len zien. Maar aan al deze factoren kan niet worden voldaan omdat de structuur daarvpor niet geschikt is. Het gaat hier nog te veel amateuris tisch." Deze ontbrekende scha kels in de organisatieke ten van Telstar verklaren ook gedeeltelijk waarom de club zich in Velsen niet kan verheugen over een overmatige belangstelling van het publiek. De club treedt door het ontbreken van een public-relations- man weinig naar buiten. Er gebeurt te veel achter de schermen, waardoor de band met de aanhangers niet erg hecht is. Daarbij komt nog dat het achter land voor de club uit Vel sen ook bijzonder klein is. Vooral nu op luttele kilo meters afstand ook Haar lem op eredivisie niveau acteert. Bovendien reist een niet gering aantal IJ- monders geregeld naar Amsterdam waar bij Ajax voetbal van topniveau kan worden bekeken. Ondanks deze weing gun stige condities ontwikkelt Telstar zich voorspoedig. De in 1963 uit Stormvogels en VSV ontstane combina tie heeft zich na enkele jaren voortdurend in strijd om degradatie te zijn gewikkeld ontpopt als een volwaardige midden moter. Maar deze positie geeft de ambitieuze Jan Rab niet voldoende bevre diging. Hij wil - terecht - meer. En de mogelijkhe den zijn er ondanks alles zeker voor aanwezig. In zijn streven naar een zo economisch mogelijke huishouding heeft Telstar een voortreffelijk scou- tingsysteem opgebouwd, waarvoor oud-spelers Ko Bakker en Ger Althoff verantwoordelijk zijn. De voorbeelden van een suc cesvolle "aankoop" uit het amateurvoetbal liggen voor het oprapen: Jaap Zwaan. Jos Jonker, Fred Bischot, Klaas Bijl, Kees de Vries, Monne de Wit zijn spelers die binnen twee seizoenen zijn door gestoten naar eredivisieni veau. In deze reeks Vormt Kees van Kooten „We hebben voor hem nog een behoorlijk bedrag op tafel moeten leggen", zegt Jan Rab een uitzonde ring. Maar van Van Kooten hangt een groot deel van de verwachtin gen van Telstar af. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16