FEYENOORD-LEIDING TWIJFELT NIET AAN DE WEDERGEBOORTE Piet Schrijvers in de lappenmand Kovacs ziet slechts voordelen met Mulder in selectie Ajax ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1972 ROTTERDAM, Doordat de leiding van Feyenoord nauwelijks twijfelde aan een wedergeboorte van de hoofdmacht ontstond er geen paniek toen na een, zoals trainer Ernst Hap pel het al weken voor de afloop zei, „verloren sei zoen" de Kuip eensklaps minder vol was. De vaste aanhang, wier lichaam doordrenkt is van het rood en wit, kwam wel maar zat stil en ineengedoken op de tribunes. De „rand figuren", die Feyenoord graag mogen maar toch niet aan de club zitten vastgebakken, morden en spoten giftige kritiek in de richting van de opperste leiding. Maar ziet. Feyen oord begon aan een oefen periode en even plotseling als het publiek zich - ge deeltelijk - had afgewend, stroomde het weer toe. Feyenoord bleek, in tegen stelling tot menige andere ploeg, reeds in de aan looptijd voor de competi tie al „ingedraaid". Want er was wel het een en an der gebeurd achter de coulissen. Dat een ploeg, die het allerhoogste had bereikt, niet verder meer kan en derhalve slechts een stap terug kan doen - gedachtig het aloude ge zegde dat de boog niet im mer gespannen kan blij ven - werd nog wel geac cepteerd, hoewel ongaarne uiteraard, maar de leiding van de Rotterdamse club had enige symptomen ont dekt 'die niet werden geto lereerd. De sterke wil om alles te geven was ver slapt, sommige spelers dreven op vergaarde roem en meenden dat zulks al leen voldoende was om in de hoofdmacht te kunnen opereren. Af en toe wer den schampere opmerkin gen gemaakt ten opzichte van aangetrokkken spe lers. .Men baseerde zich daarbij op de menigmaal door Happel gesproken woorden: „Als iemand bij Feyenoord komt, hoef ik hem niet te leren hoe hij moet voetballen. Zo ie mand kan voetballen, an ders nemen we hem niet." Door de omstandigheden gedwongen, moesten enige spelers worden aangetrok ken die weliswaar leuk konden voetballen maar niet op het niveau dat voor Feyenoord noodzake- Materiaal lijk is om ernstig strijd te kunnen leveren om de top positie in de competitie. En dat alleen is voor Feyenoord belangrijk en dus de basis van de op zienbarende wedergeboor te van Feyenoord, dat in de voorbereidingsperiode werd gekweld door blessu res maar niettemin tot on vermoede prestaties kwam, die het publiek De morrenden zwegen, de doorgewinterden juichten maar legden in hun vreugde het probleem bloot waarmee trainer Happel straks wordt ge confronteerd. Enerzijds een aangenaam probleem want in de ploeg is de concurrentie zo groot ge worden dat niemand zich kan veroorloven het rus- tig-aan te doen. Ander zijds kan er een kiem Ernst Happel, die in ieder geval niet kan klagen over gebrek aan midden velders. voor onbehagen in schui len omdat krachten, die hebben bewezen hun plaats waard te zijn, nood wendig opzij geschoven moeten worden. Want Ernst Happel zit plotse ling zo dik in zijn mate riaal dat hij zal moeten kiezen. Het ijzersterke midden veld maakte het vorige seizoen een minder krach tige indruk waaraan Van Hanegems situatie - „ik wil weg" - belangrijk bij droeg. Feyenoord, de moeilijkheden realiserend die met het vertrek van Ove Kindvall waren ont staan, „dekte zich voor het geval inderdaad Van Hanegem zou verdwijnen. Maar Willem bleef. Intus sen had Theo de Jong (van NEC gekomen op vallend werk verricht als „opkomende middenvelder met een best schot. Hasil, teruggekomen van zijn voornemen het eens elders te proberen, schroefde zijn reputatie weer op. Van Hanegem, ontdaan van twijfels, glorieerde als vanouds en op de bank Wim van Hanegem, de enige Feyenoorder, die zeker lijkt op het middenveld. Franz Hasil, de Oostenrijke currentie sterk is toegenomen voor wie de con- Theo de Jong, één van de minstens zeven kandidaten, die Feyenoord voor de middelste drie tot zijn beschikking heeft. zat de geblesseerde Wim Jansen. Voeg bij hem Lex Schoenmaker, die het best te voorschijn komt als hij „teruggetrokken kan spelen. Jan Boskamp en eventueel Harrie Vos die ook thuis is op het mid denveld, en Happels zorg om de overdadigheid is getekend. Want het me rendeel van deze midden velders is wel zo ambi tieus dat zij de reserve bank niet ambiëren. En toch zullen er moeten af vallen indien alle blessu res zijn genezen. Keuze-figuren De defensie beschikt over Israel. Schneider, Van Duivenbode, Vos, de nog niet geheel „rijpe" maar door niets en niemand te imponeren coming-man Rijsbergen en de als verdediger in de schijn werper geplaatste Van Daele. Achter hen is de strijd ontbrand tussen Eddy Treytel en Ger Reitsma. Bovendien heeft Henk Wery, de enige die een goed en constant sei zoen achter de rug heeft (momenteel ook gebles seerd), zijn kracht ook be wezen in de defensie. Wat gaat er gebeuren met de „keuze-figuren" Ressel en Wery op rechts? Ze moe ten worden beschouwd als vaste keus, zijn niet de juiste figuren om als spitsspeler op te treden - Ladinsky lijkt toch die plaats te hebben veroverd - en op links is Jörgen Kristensen bezig de my- the-Moulijn snel te doen vervagen. Wie van de twee op rechts? De leiding van Feyenoord, in de minder florissante periode menigmaal kort zichtigheid verweten, lijkt er niet eens naast te zit ten met de zekerheid dat de wedergeboorte een feit is. Blijft de intrigerende vraag of dat voldoende is om met succes - en dat betekent voor Feyenoord de toppositie - een aanval te lanceren op de schijn baar onaantastbare plaats die Ajax zich heeft toe geëigend. Het antwoord Iaat ten minste op zich wachten tot 17 september: Feyenoord-Ajax. HERMAN VAN BERGEM. AMSTERDAM Ajax kan dit seizoen slechts verliezen. Na dè drie voudige triomf van het laatste jaar kunnen de Amsterdammers slechts terrein prijsge ven, want het succes van het eerste jaar vén Stefan Kovacs is nauwelijks te even aren. De Roemeense coach, die vorig jaar volgens velen in een opgemaakt bedje kwam nadat Rinus Mi- chels was vertrokken, heeft echter van het begin af verklaard dat hij geen rekening hield met het verleden. Slechts de toekomst is voor hem belangrijk. Hoewel de luchthartige Roemeen zelden de in druk maakt zwaar te tillen aan problemen, wordt Kovacs de ko mende tijd toch gecon fronteerd met een le vensgrote moeilijkheid. Wat moet er gebeuren met Jan Mulder? Na dat Ajax na veel touw trekken erin geslaagd was de ster van Ander- lecht voor de neus van Feyenoord weg te ka pen ontstond onmiddel lijk de vraag: wie moet wijken voor Jan Mulder? Het antwoord is nog niet gegeven. Stefan Kovacs, zorge loos als altijd, ziet slechts voordelen. Hij vindt dat zijn selectie met Mulder een ideale vorm heeft aangeno men. Hij baseert zijn mening op het feit dal hij Johan Cruyff - zoals het afgelopen sei zoen al veelvuldig het geval was - kan terug halen naar de midden linie. In dat geval is de spitsplaats voor Jan Mulder, die overigens bij Ajax voor het eerst betaald voetbal gaat spelen in eigen land. Als talentvolle amateur werd hij indertijd weg geplukt door de scouts van Anderlecht en zijn contact met Nederland se collega's bleef be perkt tot een inciden teel optreden In het na tionale elftal. Jan Mulder, voor wie er een moet wijken Jan Mulders start bij een van de eerste trai- Ajax was overigens niet ningen geblesseerd. Er zo fortuinlijk. De oud- volgde zelfs een spe- Groninger raakte bij ciaal onderzoek, maar dat wees niet de zo zeer gevreesde menis cusblessure uit. Daar door staat een competi tiedebuut van Jan Mul der niets meer in de weg. Niemand zal dat optreden met meer verwachting tegemoet zien als Mulder zelf. In Anderlecht was hij meestal de grote ster. maar in Amsterdam zal hij een van de ve len zijn. Het is interes sant om te zien hoe Mulder zich in dat ka der kan aanpassen. Buiten de opgaaf het drievoudige succes van vorig seizoen te even aren, ligt nog een an dere boeiende confron tatie in het verschiet. De Amsterdammers ontmoeten in septem ber de Argentijnse be kerhouder Independierv te. Dit duel betekent de grootste uitdaging voor de Amsterdam mers en de eerste ech te mogelijkheid van Stefan Kovacs om zich te manifesteren als de gene die Ajax naar de wereldbeker voerde. Dat heeft Rinus Mi- chels, de man die Ajax „groot" maakte, niet gepresteerd. Juist dit aspect zal Stefan Ko vacs stimuleren om al les te gooien op de strijd om de wereldbe ker. Ajax heeft daarbij het voordeel dat het is vrijgesteld van de eer ste ronde van het toer nooi om de Europa Cup. De Amsterdam mers kunnen zich daardoor onbezorgd voorbereiden op het Zuidamerikaanse avon tuur. Wederom In eerste instantie wacht echter de com petitie. De Amsterdam mers kunnen zich ui teraard in de beginfase van de strijd niet ver oorloven puntenverlies te lijden. Want de ver wachting is dat de strijd om de landstitel zich wederom zal af spelen tussen Ajax en Feyenoord. Het is niet waarschijnlijk dat een van de subtoppers aan sluiting zal vinden bij het grote tweetal. Ajax zal daarom van het be gin van de competitie af elke mogelijkheid aangrijpen om afstand te nemen van de con currenten om tijdens de weken rond de duels tegen Independiente iets zorgelozer tegen „de nationale opgave" aan te kijken. Het bestuur van de Eu ropese kampioen zal dat zonder meer doen, want Ajax heeft vrij wel alle sterren voor lange tijd aan zich ver plicht. Daardoor zal er komend seizoen wel licht niet zo'n gespan nen sfeer ontstaan als in de voorbije periode toen een aantal (Huls- hoff, Suurbier, Nees- kens en Haan) aankon digden dat zij in de slag waren met buiten landse clubs. Ajax heeft duidelijk alle wensen ingewilligd en heeft daarmee zijn sterrenformatie intact gehouden. En dit feit maakt de Amsterdam mers meteen weer tot kandidaat voor de nati onale titel nummer 1. Ook op de andere fron ten kan Ajax door zijn ongewijzigde kracht weer in staat worden geacht tot huzarenstuk jes. Nu de equipe van Stefan Kovacs al ja renlang nationaal en internationaal succes sen plukt als rijpe vruchten drong zich langzamerhand de ver gelijking met Real Ma drid od. De Spaanse club. die een half de cennium het voetbal in Eurooa dicteerde, viel na zijn successsen diep terug en heeft zich tot dusver nog niet kunnen herstellen. Met dat voorbeeld voor ogen zal Ajax zich deee'iik beraden over tijdige stappen. En in dat licht bezien is het aan trekken van Jan Mul der een goede zet ge weest. Misic enkele jaren geleden in actie tijdens vers opnieuw een kans. duel tegen Ajax. De reservedoelman krijgt door de blessure van Piet Schrij- ENSCHEDE - De knieblessure die zich tijdens FC Twentes oponthoud In Frankrijk bij Piet Schrijvers openbaarde, heeft tot gevolg dat Zoran Misic na afwezigheid van vier jaren z'n come back in het Nederland se top-voetbal zal ma ken. Omdat mag wor den aangenomen dat Schrijvers de gekwets te knie niet meer zal forceren zal Misic vrij wel zeker deel uitma ken van de ploeg die morgen tegen AZ'67 een begin maakt met het nieuwe seizoen. De Joegoslaaf, op 22 au gustus wordt hij 35, is van de drie doelverde- digers achter Schrij vers de meest gerouti neerde. En hij beschikt ook over de meeste ca paciteiten. Toch beschouwt Misic de absentie van zijn ta lentvolle collega niet als de grote kans om nog een keer naam te maken. „Ik ben", zegt hij, „niet naar Neder land teruggekomen om een carrière op te bouwen. Ik wil er uit sluitend nog een of twee seizoenen bijho ren. Als Piet weer te rug is, zal ik graag plaats maken, want hij is een jongeman die het hoogtepunt van zijn loopbaan nog moet be leven. Bovendien is Piet een zo goede doel man dat ik het reser ve-zijn achter hem niet beschouw als een stap terug." Misic heeft tot en met het vorige seizoen het doel verdedigd van de Oostenrijkse eerste-di- visieclub Grazer AK Hij miste alleen de laatste vier competitie wedstrijden als gevolg van een enkelblessure, die nu genezen is, en demonstreerde in Graz nog een zodanige vorm dat hij tijdens de laat ste transferperiode nog verschillende goede aanbiedingen kreeg. O.a. van PSV: „Me neer Rijvers, met wie ik altijd goed bevriend ben geweest, wilde mij daar hebben in een soortgelijke functie als ik nu bij Twente heb. Ik ben blij dat Ik weer terug ben In Enschede. De grootste fout die ik in m'n leven heb ge maakt, was hier vier jaar geleden weg te gaan. Ik wilde per se m'n studie rechten in Joegoslavië voortzet ten. Maar eenmaal te rug in Zagreb bleek dat er voor mij geen plaats meer was op de universiteit. Als ik dat eerder had geweten zou ik Twente nooit hebben verlaten want in 1968 was al ie zien hoe sterk het elftal zou worden." Een jaar bleef Misic bij FC Za greb waarvoor hij ook voor z'n komst naar Enschede speelde na dat hij zijn carrière bij Fardar Skoplje wus be gonnen en ook nog en kele seizoenen bij FC Rijeka had gespeeld. Van Zagreb ging hij naar Oostenrijk. Tege lijkertijd begon hij met een studie aan de sporthogeschool in Za greb. Op vier van de tweeëndertig tenta mens na heeft Misic die studie voltooid. Hij zou op dit moment al gerechtigd zijn als trai ner te fungeren van een club uit de Joego slavische eerste divisie Misic: „Er ziin maar vier of vijf clubs die een universitair ge schoolde trainer heb ben, maar ik wilde lie ver nog eventies door gaan met voetballen". UEFA-Cup Zoran Misic gelooft niet dat hij voor grote problemen zal komen te staan bij de samen werking met een defen sie, waarmee hij tij dens de voorberei dingsperiode slechts één keer - tegen Bor deaux - kon oefenen. Met Epi Drost, Willem de Vries en Kalle Ora- nen speelde hij vier jaar geleden ook' nog. Alleen Cees van Ierssel is voor de spectaculai re Joegoslaaf tamelijk onbekend. Maar voor dat FC Twente begint aan liet UEFA-cup- avontuur zal er voor Mi sic nog voldoende gele genheid zijn zich in te spelen. Misic: „Ik hoop toch dat Plet gauw weer te rug Is. Niet voor mij maar voor hem. In de afgelopen weken heb Ik veel met hem getraind, fk train graag keepers, zeker een talent als Schrllvers. Daarvoor ben Ik ook mede naar Enschede teruggeko men. Ik hoop Kohn in de toekomst bii nog meer werkzaamheden te kunnen assisteren. Per slot van rekening heb ik m'n trainersop- lelding er al bijna op zitten. De ervaringen die ik nu nog in Neder land opdoe, kunnen me in de toekomst alleen maar helpen".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15