i H H Vondelpark braaf burgerlijk gedoe Slapers arriveren per taxi en Jumbojet ÉÉÉéJ Sfeer van dreiging maakt plaats voor geest van schoolreisje r Waar vorig jaar een bijna lijfelijk voelbare sfeer van dreiging en criminaliteit hing, heerst nu de geest van het schoolreisje Het experiment is geïnstitutiona liseerd; hetgeen in goed vader lands zoveel wil zeggen als: het Vondelpark is onschuldig gewor den als de Efteling en wordt door overheid en burgerij als zo danig ervaren. Het is bij Am sterdam gaan horen als het Be gijnhof. de proef lokaaltjes en de draaiorgels. Dientengevolge ver toont Je echte hip zich er niet meer. Waar die tegenwoordig de slaapzak uitspreidt, mag Boed dha weten. Waar vorig jaar een bijna lijfelijk voelbare sfeer van dreiging en criminaliteit hing, heerst nu de geest van het schoolreisje. Geen drollen meer in platgetrap te borders of in de portieken van het belendende burgerdom. De eenden kunnen in de vijvers rondzwemmen zonder vrees om gekeeld te worden en gebraden boven een vuur van afgerukte takken. De geur van hasj wedij vert nog met die van de zomer- flora, maar aanzienlijk minder bedwelmend dan een jaar gele den en het is niet langer flippen of ik schiet. Evenzeer hebben de spontaan exploderende artistieke uitingen aan kwaliteit ingeboet. Randgroepen oefenen geen ter reur meer uit. Het Vondelpark is, kortom, een openlucht-jeugd herberg geworden waar iedereen onder de douche gaat, gemeen schappelijk de boel opruimt en doet wat de vader, in casu de politie, zegt. Het is nog langha rig, maar het is geen tuig meer. Acht ton heeft het hoofdstedelij ke gemeentebestuur gestoken in voorzieningen van het jeugdtoe- risme. Er is sanitair gekomen in het Vondelpark en de begelei ding van de overnachtende jon geren is beter. Er is een goede, flexibele projectorganisatie tot stand gekomen, die zich ruim- schoots op het seizoen heeft kun nen voorbereiden en die de mid delen heeft gekregen om snel en doeltreffend maatregelen te ne men, zodat er met betrekking tot medische hulp, orde, hygiëne en vervuiling verantwoorde om standigheden zijn ontstaan. Positieve uitwerking Politie en justitie werken voor beeldig mee. Er is bereidheid om de orde soepel te handhaven waar het onbenullige overtredin gen betreft, maar de terreur groepen van vorig jaar krijgen geen kans. Ook het tippelverbod voor drughandelaren, die kun nen worden opgepakt wanneer het vermoeden bestaat dat ze verboden middelen bij zich heb ben, heeft een duidelijk positieve uitwerking op de sfeer Ln het park. En natuurlijk heeft Am sterdam gemazzeld met de aan tallen. Vorig jaar sliepen er op hoogtijdagen 2500 hippies op het grasvrije groene matras van het Vondelpark. Dit seizoen werden er minstens 5000 verwacht. Het zijn er zelfs tijdens de hittegolf, die zo'n merkwaardig stempel drukt op deze kwakkelzomer, hooguit 2000 geworden. En het zijn geen hippies. Dit laatste feit is zonder twijfel de belangrijkste oorzaak van de rust en vrede in het Vondelpark. „Volgend jaar zijn er tenminste twee keer zoveel jeugdtoeristen die principieel voor het buiten- slapen zulen kiezen, want het is een principieel onderdeel der dak loosheid", orakelde Piet Rie- mens, de projectleider, na af loop van het eerste parkseizoen. Hij heeft zich niet alleen in het aantal vergist, maar meer nog in de aard. Modeverschijnsel De jeugd, momenteel in het Vondelpark bijeen, heeft niets met subcultuur te maken. Ze slaapt niet uit principe onder de blote hemel, maar omdat het mode is. In tegenstelling tot vo rig jaar komen zogenaamde cri- sisdaklozen nauwelijks voor. Het rondhangen in het park is geen protest meer tegen een vermaterialiseerde maatschap pij, maar een lolletje waarvoor pa en ma hun zegen meegeven en soms een royale zakcent. De eerste de beste Amerikaanse jongere die je aanschiet, blijkt 300 dollar bij zich te hebben ruim duizend gulden. De tweede en de derde ook. Kenmerkend voor de slapers van dit jaar zijn drie Canadese jongens. Ze hebben peperdure racefietsjes bij zich waarmee ze een tocht van zeven weken door Kenmerkend voor de slapers van dit jaar: drie Canadese jongens met peperdure racefietsjes op een zevenweekse tocht door Europa. Het programma vermeldt na het Vondelpark een reisje langs de Rijn. Europa maken. Omdat ze zoveel over het Vondelpark hadden ge hoord, wilden ze er ook wel eens een paar nachtjes slapen. Hun volgende programmapunt is een reisje langs de Rijn. Braver kan het niet. Straks in Hilton „Laat de groep waarop we mik ken maar pitten in het Vondel park", redeneert de slinkse VVV. „Straks slapen ze in het Hilton." Goed bekeken. Er zijn jongeren die zich per taxi van het Centraal Station naar het Vondelpark laten transporteren. Lijn 1 is ze te min. Amerika brengt ze met Jumbo's tegelijk naar Amsterdam. De luchtvaartmaatschappij Pan Am heeft er speciale vluchten voor. Advertenties van een pagina groot in de New York Times moeten er de klanten voor wer ven. „Open je Vondelpark, Am sterdam. we komen eraan", waarschuwen ze. Zo ver gaat de service dat de pseudohippies aan boord niet alleen levende popmuziek te horen krijgen, maar ook ln het bezit worden gesteld van een „Youth Survival Kit", een handleiding om de va kantie te overleven, vol tips. Geen hard drugs gebruiken, geen banken oplichten, geen drugs verhandelen, geen dure voorwerpen goedkoop overne men van louche handelaren. En' ze houden zich eraan - allemaal Jantjes die pruimen zagen han gen. Slapen in het Vondelpark is voor een bepaalde categorie een sta tussymbool geworden - zoiets als het rijden in een lelijke eend of het niet hebben van televisie. Wat begon als een protest met een duidelijke rellendreiging, is geëvolueerd tot een goedmoedi ge vorm van kamperen, een openluchtsoos, een modieuze gril die misschien zijn langste tijd alweer heeft gehad. Hier heeft zich hetzelfde verschijnsel voor gedaan als indertijd met het spijkerpak van de Provo's. Eens was het uniform van een groep je met achterdocht, zo niet met weerzin aangekeken rebelien. Nu gaat de onderwijzer voor de klas en de commissaris van po litie in zijn tweede huisje er in gekleed. Ook andere toeristen komen, on derweg van Rijksmuseum naar rondvaartboot, een bezoekje brengen aan het Vondelpark. Hun doel is het zogenaamde hip- piekijken, ai dun niet gepaard met hoofdschudden, schokschou deren en vingerwijzen. Ze heb ben ongeiijk zoals de bezoekers aan de LLciing or.ge.ijk hebben die denken er Roodkapje en de wolf tegen te komen. Er zijn geen echte hippies meer in het Voncieipark. Lr zijn ai.een nog maar scholieren en studenten Qie voor hipp.e spe.en. Ze tokke len op gitaren. Ze blazen op fluitjes. Ze rammen op de bon go. Maar de lozo vissertjes aan te vijverkant kijken er iuct meer van op. Een beetje vrijen kun je overal zien. De echte flo werpower is, althans wat het Vondelpark betreft, verleden tijd. Glaasje prik „Het was een eigen wereld," al dus projectleider Piet Riemens. „Een veelal gekke, soms absur de, een mooie, soms afschuwelij ke wereld. Men kan het magisch opvatten - en die magische as pecten waren ongetwijfeld aan wezig - door te zeggen: het was de wereld der hippies. De open heid, daardoor ook de kwets baarheid; de naaktheid van het bestaan, de puurheid, ook in zijn wrede, misdadige vormen; de behoefte aan geborgenheid bij elkaar, het gevoel van verloren heid tegelijk - zij waren groot. Het Vondelparit was een gebeur tenis. Het was uniek. Er ont stond gedurende de drie zomer maanden van 1971 iets nieuws wat zich voor zover mij bekend nog nergens ter wereld op die manier gemanifesteerd had. Ik durf dan ook de stelling aan, dat het van wereldwijde betekenis was. En misschien was het oök in die betekenis uniek dat het eenmalig was. Zoals ook Wood stock eenmalig is geweest...." Het heeft er de schijn van dat Riemens althans met deze laat ste profetie de spijker op de kop heeft geslagen. Het verschil tus sen toen en nu is het verschil tussen spiritus en een glaasje prik. PIET SNOEREN Bye Amsterdam, we gaan weer naar huis

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13