Verslaving door medische drugs Meer werkende jongens dan meisjes krijgen aanvullend onderwijs ENGELAND BEREID 50.000 AZIATEN TOE TE LATEN Rusland vreest Amerikaanse tv-uitzendingen BISSCHOPPEN ZWIIGEN NOG OVER L.P.R. CcldocGotwant roces tegen deken van Kaapstad Vrijlating Noordierse gevangenen Executies Cosa Nostra in New York ex-beatle McCartney aange houden 197 JDAG 11 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de werkende jongeren van 14 t/m 18 jaar volgen de jongens opvallend meer aanvullend onderwijs dan de meisjes, zo blijkt uit cijfers van het CBS over 1970-'71. Van de wer kende jongens volgt 47 procent onderwijs, van de werkende meisjes slechts 15 procent. De jon gens volgen meestal een cursus in het leerlingwe zen, de meisjes meestal een cursus in het vor mingswerk. Intussen zal in deze cijfers wel wat verandering zijn gekomen. Vanaf augustus dit jaar zijn wer kende jongens en meisjes van 15 en 16 jaar wet telijk verplicht minstens een dag per week aan vullend onderwijs te volgen. Dat gold in 1970-'71 alleen voor de 14-jarige werkende jongeren met uitzondering van meisjes in de huishquding. Thans zijn 14-jarigen praktisch allen verplicht volledig dagonderwijs te volgen vanwege de uit breiding van de leerplicht tot negen jaren. In 1970 namen van de werkende jongeren niet al leen de jongens meer dan aanvullend onderwijs deel dan de meisjes. Er waren bovendien veel meer werkende meisjes dan jongens, van de leef tijdsgroep 14 tot en met 18 jaar was het percen tage werkende jongens 32, het percentage wer kende meisjes liefst 46. ..-fi het eind van deze maand komen enkele belangrijke stukkenrijksweg gereed. Dat zijn van rijksweg 15 het ge deelte Tiel-Valbrug, welke weg tussen Arnhem en Nij- megen door naar de Duitse grens loopt, en rijksweg 75 vanaf Valbrug die tussen Wageningen en Oosterbeek naar de rijkswegen 12 (E 68) en 324 loopt. In de wegen is een aantal grote kunstwer ken opgenomen, met name de brug in rijksweg 75 over de Rijn bij Heteren (mid den). De brug is 975 meter L lang en 35 meter breed, met twee maal twee rijstroken, vluchtstroken en fietspaden. Bij Heelsum ligt het viaduct (onder) waar rijksweg 75 over rijksweg 325 gaat. De j beide wegen verbeteren be langrijk de verbinding tussen j het westen en de Duitse j grens en tussen Arnhem en omgeving en het zuiden van het land. SHRIVER: Nixon liet vrede in Vietnam voorbijgaan WASHINGTON (AP) De Demo- kratische kandlaat voor het vi- ce-presidentschap Sargent Shri- ver heeft gisteren verklaard dat president Nixon in 1969 een unieke kans heeft verknoeid om vrede te bereiken in Vietnam onder betere voorwaarden dan hij nu kan verwachten. Shriver die ambassadeur van de Verenigde Staten in Frankrijk was toen de vredesonderhande lingen in Parijs begonnen zei dat Nixon een uiterst goede kans had om vrede te bereiken, maar dat hij die kans heeft verknoeid. Hij nam ontslag als ambassadeur omdat hij vond dat de stappen die werden ondernomen om tot vrede in Vietnam te komen niet werkelijk belangrijk waren en omdat hij niets te maken wilde hebben met een regering die de •nodige pogingen daartoe niet wilde ondernemen. Ik ben van mening, dat wij in 1969 betere voorwaarden hadden kunnen krijgen van Nixon van daag kan verwachten, zei Shri- jJDEN (AP - Reuter) De iritse regering heeft een spe- iaal plan ontworpen om 50.000 rde Aziaten toe te laten van 80.000, die Oeganda binnen jlrie maanden zullen moeten jerlaten. Men wil evenwel rachten president Amin van Oeganda te bewegen de termijn ran drie maanden te verlengen. iregering van Oeganda heeft het Aziaten met 'n Brits paspoort, e het land verlaten, moeilijker maakt geld mee te nemen door bepalen dat aanvragen hier- Dor moeten worden ingediend ij de centrale bank. Tot voor- mochten vertrekkende in- ;nen een bedrag van onge- eer 8000 gulden mee naar het uitenland nemen, banken in Oeganda hebben onderdag na een sluiting van rie dagen de deuren weer ge pend. Tientallen verontruste indoe's en Sikhs hebben zich ij de loketten gemeld met de raag hoeveel zij nu mee moch- !n nemen. een gemeentelijk ziekenhuis in ampala stonden gisterrrtorgen inge rijen mensen om te wor- en ingeënt. Er is enige be- orgdheid of er wel voldoende accin is als de grote door pre- ident Amin gelaste uittocht van neer dan 50.000 Aziaten met Brits paspoort hegint. Premier Heath van Engeland bezocht gisteren in een militair hospi taal in Londen gewonden van de strijd in Noord-Ierland. Hier staat hij aan het bed van een militair die schotwonden in armen en benen kreeg. (Van onze correspondent) BANNESBURG De 52-iarige Lnglikaanse deken Edward ting van Kaapstad is gisteren oor een politie-rechtbank in Jo- lannesburg beschuldigd van het eit dat hij een kolonel van ooli- ie de weg versperd zou hebben n hem gehinderd zou hebben dj arrestaties. Deze gebeurtenis leeft zich op 5 juni cp de trap-1 )en voor de kathedraal in hapstad tiidens een studenten- iemonstratie voorgedaan. King ontkende gisteren dat 'ij de kolonel op de betrok!:en öag gezien had. De politie-offi- tier verklaarde echter voor de rechtbank dat de deken tijdens öe demonstraties op hem was afgestormd en hem had toege roepen dat hij moest verdwijnen omdat hij daar niet gebruikt Ion worden. f'gens de kolonel had de deken hem uit de kathedraal geduwd en de deur achter hem gesloten. MOSKOU (AFP-REUTER) De en verscheidene radiouitzendin- Sovjet-Unie heeft aan de VN gen in het Russisch van buiten- verzocht een ontwerpconventie landse stations worden doorlo- inzake het gebruik van kunst- pend gestoord, manen voor rechtstreekse over- Het voorstel is volgens de waar dracht van televisieuitzendingen nemers vooral ingegeven door in behandeling te nemen. „Uit zendingen naar het buitenland zonder toestemming van het be trokken land zouden moeten worden verboden", aldus het voorstel. Uitzendingen die „inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van een land betekenen" moeten eveneens onwettig ziin, evenals uilzendingen die schen ding van de mensenrechten in houden of valse voorlichting ge- Het voorstel is vervat in een brief van de minister van. bui tenlandse zaken. Gromiko, aan secretaris-generaal Waldheim. Waarnemers zeiden dat hieruit opnieuw blijkt dat Moskou zelf wil blijven bepalen welk nieuws tot de bevolking van de Sovjet- Unie mag doordringen. De gewone Rus kan praktisch nergens niet-communistische kranten uit het Westen krijgen de vrees van de Russen, dat de VS hun speciale Russische pro gramma's via kunstmanen of zelfs eenvoudig de normale pro gramma's doorzenden. LONDEN (UPI) De Britse re gering overweegt ernstig alle overgebleven politieke geinter- neerden in Noord-Ierland vrij te laten. Het doel van de algehele vrijlating zou moeten zijn het verwijderen van de laatste ob stakels voor het houden van een conferentie van alle politieke partijen In Ulster, mogelijk nog in september, om eventueel een politieke oplossing van de moei lijkheden tot stand te brengen. De geïnterneerden zijn voor het merendeel verdachte leden van het Ierse Republikeinse leger die door de Britten zonder vorm van proces in interneringskanv pen worden vastgehouden. De interneringskwestie is een zeer explosieve kwestie in Ulster. De leiders van de katholieke min derheid in Ulster hebben her haaldelijk de vrijlating van alle geïnterneerden geëist. Maar de regering in Londen, onder zwa re druk van de protestantse lei ders dat niet te doen, heeft voorzichtig gemanoeuvreerd en slechts van tijd tot tijd een groep geinterneerden vrijgela ten. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse bisschoppen hebben gisteren in Utrecht opnieuw vergaderd over de moeilijkheden die er zijn ontstaan rond de Landelijke Pastorale Raad. Aan het eind van de vergadering, die vier en een half uur duurde, werden geen mededelingen gedaan. Herinnerd werd slechts aan de eerder deze week gedane toezegging, dat hopelijk binnen tien dagen officiële mededelingen zullen volgen. Aan het beraad in Utrecht werd gisteren ook voor een gedeelte deel genomen door dr. M. Klompè en mgr. A. Theeuwes, leden van de voorbereidingscommissie van de Landelijke Pastorale Raad (LPR) In het te verwachten officiële communiqué, dat in ieder geval uiter lijk voor 26 augustus, de datum waarop de kardinaal met vakantie gaat, zal worder verstrekt, zullen de bisschoppen, naar men aan neemt, hun standpunt bekend maken inzake het verzoek dat Rome heeft gedaan om de voor oktober geplande eerste bijeenkomst van de LPR uit te stellen. De vroegere Hongaarse Olympische kampioen schoonspringen, Joe Cer- lach heeft iets nieuws uit gevonden. Hij duikt, in perfecte stijl, van een ho telverdieping naar de be gane grond op een paar matrassen. De opname werd gemaakt in een hotel in Atlantic City. Tijdens de Olympische Spelen in Melbourne in 1956 weiger de Gerlach destijds naar zijn door de Russen bezet land terug te keren. Mgr. Willebrands aar Engeland LONDEN (AP). Johannes kar-1 dinaal Willebrands, hoofd van het Vaticaanse secretariaat ter bevordering van de christelijke eenheid, zal in oktober de aarts bisschop van de Angelikaanse kerk, dr. Michael Ramsey, be zoeken. De kardinaal en de aartsbisschop zullen overleg gaan plegen over de betrekkingen tussen hun ker ken, zo is door de voorlichtings dienst van de Anglikaanse kerk bekendgemaakt. NEW YORK (DPA) In een dunbevolkt, deel van de New Yorkse stadswijk Bronx zijn gisteren door de politie de lliken van twee jonge mannen pevnn- den die vermoedelijk slachtoffer van een mafia-executie gewor den zijn. Beide slachtoffers waren neven van elkaar en zouden verwant zijn geweest met een lid van de Cosa Nostra-familie van Carlo Gambino. Tussen verscheidene mafia-families worden al gerui me tijd vetes uitgevochten. Tegen een van de twee jonge mannen diende een zaak we gens handel in verdovende mid delen. PORTO (AFP) Een 48-jarige Portugees die niets van trouw plannen van zijn dochter wilde weten, heeft haar en de man met wie zij juist was getrouwd, op de trappen van de kerk neerge schoten. Het bruidspaar is le vensgevaarlijk gewond in ziekenhuis opgenomen. Avontuur voor drie moeilijke maanden Z"' EEN zakenkabinet, geen minderheidsregering van de confessionele *jr drie, maar een ministersteam dat qua politieke kleur verwant is aan het kabinet-De Jong, zal de overbrugging tussen de vorig jaar geformeerde regering en het produkt van de komende verkiezingen tot stand gaan brengen. Dat wordt een avontuur voor drie moeilijke maanden; want zelfs wanneer alle Kamerleden van het kwartet hand-in-hand gaan, is enige steun van elders nodig om een begro ting of gewoon wetsvoorstel aangenomen te krijgen. Vaidaar onze veronderstelling dat mr. Biesheuvel c.s. ditmaal zich zo veel mogelijk zullen onthouden van voorstellen welke in eigen kring grote spanning wekken. De fractievoorzitters der regeringspartijen hebben het al moeilijk genoeg. De kleine protestantse partijtjes lijken nu de meest gerede partij om het interim-kabinet aan een meerderheid te helpen. Verder zou D.S.-'70 zichzelf en haar ideologie gruwelijk verloochenen als zij de komende drie maanden de hoek van de vaste oppositie kiezen zou. Bovendien moeten ook de „progressieve drie" oppassen om nu iets af te wijzen dat ze eventueel straks, als regeringspartijen, zelf moeten verdedigen. Zal drs. Den Uyl hier de kiezer respecteren voor wiens recht op duidelijkheid hij zo vaak in de bres klimt? r\E oplossing welke de vier partijen de heer Biesheuvel mogelijk hebben gemaakt, is niet de ideale, maar bepaald niet de slecht ste. Politiek leek een christen-democratisch minderheidskabinet aantrekkelijk maar we herhalen door de politieke opstelling van de „progressieve drie" die alleen maar garanties eisen en niet bieden, zou zulks zowel komende drie maanden als op de verkie zingsdag voor KVP, AR en CHU olie op het vuur storten betekend hebben. Bovendien moeten in 's lands belang via een jaarbegroting bepaalde maatregelen genomen kunnen worden en dan is regeren met een te kort van bijna twintig stemmen in de Kamer niet alleen een moei lijk, maar zelfs hachelijk avontuur. Wellicht zou de belangrijke kwestie van het „sociaal contract" politiek bij een christen-demo cratisch minderheidskabinet wat minder moeilijk hebben gelegen. Maar de moeilijkheden zullen voor dit contract pas dan onoplosbaar worden, wanneer de georganiseerde vakbeweging zich politiek gaat opstellen bij een aangelegenheid welke in de eerste plaats een zaak van het bedrijfsleven is. EkOVENDIEN heeft het kwartet inclusief de WD zich bi] het laatste beraad over de samenstelling en taak van de interimre gering soepel getoond en om in wat krasse termen te spreken de lijn-Boersma voorkeur gegeven boven de lijn DS'70. Door de vervroegde verkiezingen kan de veronderstelling rijzen, dat alles wat tusser nu en eind november besloten wordt slechts een voorlopig karakter heeft. Vanwege de alom geprezen duidelijkheid zou het daarom goed zijn als de burgerij zich ervan laat doordrin gen, dat de beslissingen van dit najaar een meer bindende beteke nis hebben dan die van een voorschot op 1973. GOTEBORG (RTR) De Beatle Paul McCartney en zijn huidige pop-groep Wings zijn gisteravond in de Zweedse stad Göteborg aangehouden op ver denking van het bezit van ver dovende middelen. De hele groep werd na een optreden on dervraagd omdat de douane 200 gram hasjiesj had ontdekt in een pakje dat aan een van hen was geadresseerd. Na de ondervra ging werd de groep in vrijheid gesteld. De groep Wings, die McCartney begin dit jaar vormde, heeft vo rige maand een tournee door Frankrijk gemaakt. Behalve uit het echtpaar McCartney bestaat de groep uit oog drie leden. Denny Laine, Henry McCul- lough en Denny Siewell. McGovern: tegenslagen en troost De democraten in Amerika die Sargent Shriver hartelijk hebben ver welkomd als kandidaat voor het vice-presidentschap, hebben deze week vermoedelijk toch de stemmen van het zuiden verloren. Hun kans om Nixon daar tegen te houden ging verloren toen George Wal lace besloot zich niet kandidaat te stellen voor de derde partij: do Amerikaanse partij. Meedingend op zijn onafhankelijke ticket ont nam Wallace in 1968 70 stemmen in het zuiden aan Nixon en be werkte dat Texas op Humprey stemde. Dit jaar ligt het zuiden duidelijk moeilijk voor McGovern die in de twee staten, waarin de democraten (n 1968 de winst behaalden, bij de vonrverkiezingen dit jaar slechte resultaten boekte: hij verloor West-Virginia aan Humprey en Maryland aan Wallace. De schande lijke zuidelijke strategie van de president o.a. de apartheidsbus sen lijkt zijn vruchten al af te werpen. Voor McGovern is het terugtrekken van Wallace niet meer dan een van dc tegenslagen. Hij is bijzonder ongelukkig van start gegaan. In de eerste plaats verloor hij belangrijke steun van de vakbonden, vervolgens zag hij belangrijke democraten overlopen naar Nixon, zoals burgemeester Rizzo van Philadelphia en Connally, en tenslotte kreeg hij de Eagleton-affaire. De aanhangers van McGovern proberen nu de jeugd te winnen. Er zijn 25 miljoen nieuwe kiezers dit jaar: 14 miljoen die sinds 1968 21 jaar zijn geworden en 11 miljoen tussen 18 en 21 die door het wijzi gen van de kieswet mogen meestemmen. De helft van hen is al ge registreerd en de opiniebureaus geven een voorsprong voor McGo vern onder hen aan. De nationale opiniepeilingen geven McGovern een achterstand van 19 punten op Nixon, hoewel dat niet abnormaal groot is voor een nieu we kandidaat. Hij heeft nu een aantrekkelijke running-mate in de persoon van Sargent Shriver, en de troost dat Humprey die even eens met een grote achterstand van start ging tenslotte minder dan 1 procent bij Nixon achterbleef. Het wordt een langdurige partij met veel kansen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM 180 kopstukken uit de hele wereld gaan zich van 4 tot 9 september bulgen over vraagstukken van alcoho lisme en drugs. Dit gebeurt tij dens een congres in de Amster damse RAI, dat als motto heeft meegekregen „De mens en zijn bewustzijn* veranderende mid delen". Speciale aandacht zal het pro bleem van da zgn. medische drugs krijgen de pijnstillers, slaapgevers en rustigmakers. De deskundigen vrezen dat er op dit gebied een aanzienlijke vorm van verborgen verslaving aan het ontstaan is, in de hand gewerkt door huisartsen en spe cialisten die klakkeloos recepten uitschrijven. Ook aan de vraag stukken rondom de hennepplant, die marihuana en hasjiesj levert, wordt een volle discussiemiddag besteed. De zaal mag meedoen. Men zal een antwoord proberen te vinden op de vraag of het herwiepgebruik al dan niet uit de strafsfeer moet worden gehaald en moet worden overgebracht paar de medische of niet-medi- sche sfeer. Gezien het feit dat hennep de meest onderzochte drug van het afgelopen jaar is, zijn interessante conclusies te verwachten. (Het internationale congres in Am sterdam is het 30e in zijn soort. De vorige hebben, aldus de or ganisatoren, een duidelijk resul taat opgeleverd. Het drugge bruik is weliswaar toegenomen - er wordt over de hele wereld meer gedronken, gerookt en ge slikt dan ooit tevoren - maar de sociale ellende als gevolg van Wat is hier aan de hand? Aan de hand van deze handen zou met het gebruik van bewustzijnsver anderende middelen is afgeno men en de gebruikers komen minder in aanraking met het strafrecht. denken dat deze bok in een zonnige dierentuin de handen uit dl mouwen steekt en er, bijdehand, zij* handen niet voor omdraait dé hand te lichten met de biologische spelregels. Wellicht wil hij he dierentuinpubliek op zijn hand hebben, maar het ligt meer voor dl hand dat hij een hanffstandje maakt met zijn oppasser.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9