WINST SHELL GEHALVEERD „Ons belang,, krijgt driemanscommissie van goede diensten kleuterjasje slechts één dag halve prijs Markten Burgerlijke stand Dansen is puur plezier! M&L LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 VOORHOUT Elke Voorhouter kent het echtpaar Kraakman, dat vooral in het r.-k. leven in Voorhout een bijzondere plaats inneemt. Het paar viert eind november zijn gouden huwelijksfeest. Het grote feest begint echter al volgende week om precies te zijn op 29 augustus met een jongerenmis in de St. Bartholomeus, de kerk waaraan de heer Kraakman 50 jaar als koster verbonden is ge weest. Daarbij zullen dan o.a. aanwezig zijn de vijf geëmigreerde kinderen van het jubilerend paar, dat in totaal 12 kinderen heeft, 8 jongens en 4 meisjes. Het echtpaar Kraakman woont al sinds geruime tijd in Huize Agnes. Op 12 augustus wordt in het parochie huis een receptie gegeven. Daarop zullen velen acte de precense geven. De heer Kraakman is namelijk zeer bekend. Hij was niet alleen 50 jaar koster, maar hij is ook de oprichter van de plaatse lijke St. Barbaravereniging en medeoprichter van de r.-k. kosters- bond en zat jarenlang in het bestuur van de afdeling Leiden. Bij zijn 40-jarige kostersjubileum werd hij onderscheiden met het Pro Ecclesia et Pontifica. VNL verzette zich fel tegen SJZ ZOETERWOUDE —SJZ zag In een oefenwedstrijd gisteravond tegen VNL maar juist kans de Leidenaars met 21 voor te blijven. Een snel verkregen voorsprong door twee doelpun ten van linksbuiten Sjaak van Slingerland leek uitzicht te bie den op een royale zege voor de groen-witten. Zonder zich in te graven organi seerden de Leidenaars echter op uitstekende wijze de afweer die mede kon slagen omdat de Zoeterwoudse aanvalslinie moei lijk tot een sluitende combinatie kon komen. In de tweede helft probeerde men de tegenstander door een hoger tempo op de knieën te krijgen. Dit bleef ech ter zonder resultaat. De VNL- ers zagen zelfs kans om tegen te scoren toen debutant Van Leeuwen goed doorging, terwijl zijn opponenten aan buitenspel dachten. Het laatste kwartier was duidelijk voor de Haas broekbewoners maar de score werd niet verder opgevoerd. Sjaak van Slingerland schoot eerst op de kruising en miste daarna een penalty waarna nog een doelpunt van Louis van Veen wegens buitenspel werd afgekeurd. Zondagmiddag ont vangt SJZ de Delftse tweede klasser D.H.C. (ADVERTENTIE) Nu koopt U dat fijne sportieve jasje H in een pracht kwaliteit wollen mohair, met origineel acrylborg NOB tegen verhoging wegenbelasting DEN HAAG (ANP)Berichten, die zeggen dat het in de bedoeling van de regering ligt volgend jaar de motorrijtuigenbelasting aanzienlijk te verhogen, hebben bij het beroepsgoederen vervoer over de weg ernstige bezorgd heid doen ontstaan Dit heeft de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenver- voer wegtransport (NOB) ge zegd in een brief aan de minis ter-president, de minister van financiën, de staatssecretaris van verkeer en Waterstaat en de voorzitters van de tweede kamerfracties van KVP, WD, ARP en CHU. /~'59?o Aasu 99 75 /rt92 4&'± PHNOM PENH (AFP/Reuter) De Cambadjaanse troepen heb ben de strategische plaats Phnom Bakheng aan de Noord- vietnamesen en Cambodjaanse bevrijdingstroepen prijs moeten geven, die zij 17 mei hadden he roverd. ROELOFARENDSVEEN, Bloemenvei ling. 10 aug. 1972 Anjers Sim Rose. Rood. Wit. Arthur, Allee. Lena 10—18. Sim Keefer 11—24, Es- perence. Jacky Le Rève 17—21. Car- naval. Yellow Dusty 20—26, Joker 25—30, Charmeur 24—36. Rozen Gar- nette, Carol, Zorina. Nordia, Anni belle. Tawny Gold 4—9. Sonor Evergold. Spanish Sun. Roswiihi.. Douchka 8—13. Sonla. Carla 20—26. Belinda. Motrea. Prominent. Super Star. Esther Ofarlm 14—20. Baccara 20—32, Gerbera's 1929. Agapanthus 12—21, Geplozen stuks Chrvsanten 24—48 p.st. Trosanjers 55—1.10, Troschrysanten 60—1.25, Idem Jaar- rond 1.00—1,85, Gladiolen 50—1.40. Colvlllels 1.35-1.40, Fresia's 35—85, Asters 5595. Irissen 651,85, Orni- thogalum 65—1,20, Liatris 40—1,15, Dahlia's 501.00, Alstroemerin 1,00—1,20, Montbretia 1,30—1,70 per peen A A I 280—450, A II 280— 1)2U, li extra 760. B I 210—730. B II 370. Spitskool 31—81. Bloemkool 6/1 124—159. 6/II 28-95, 8/1 71-139, 8/II 19—51, 12/1 40—70. Andijvie 32—52. Sla 8—14, Rode Kool 32—35. Savoye kool 22. Prlnsessebonen 160 Tuinbonen 40. Selderij 12. Peterselh 30, Bospecn 71—99, Snijbonen 260- 290, Uien 690-690, Prei 41—45, Kro ten 380. Aanvoer Waspeen 142.000 kg., Bloemkool 10 000 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Koninklijke Shell Groep verwacht een lang zaam herstel van de resultaten. De situatie in het tweede kwar taal was slecht, maar het ziet er naar uit dat dit geen blijven de toestand zal zijn. In het tweede kwartaal is de netto winst meer dan gehalveerd ten opzichte van de deze maanden In 1971. Hiermee is voor de eer ste zes maanden van 1972 de winst met bijna 44 procent ge daald. De daling van de winst is hard aangekomen omdat het eerste halfjaar van 1971 zeer goed was. In het derde kwartaal van 1972, zullen de resultaten, volgens president directeur mr. G. A. Wagner niet zo sterk terug lopen als in het eerste half jaar is gebeurd. De ongunstige resultaten werden o.m. veroorzaakt door de gerin ge stijging (4,9 van de net to-opbrengst van de verkopen, een sterke stijging (9,8 van bedrijfs-, verkoop- en algemene kosten, onderbezetting van de beschikbare capaciteit en hoge re afschrijvingen, opsporings kosten, belastingen en rentelas ten. Verwacht wordt dat binnenkort de benzineprijzen weer zullen stij gen daar in de concurrentie met de witte pompen de bodem in de markt is bereikt. Over de re cente grote ollevondst van Shell bij de Shetlandeilanden werd medegedeeld dat de kwaliteit van deze olie goed is. (Vervolg van de voorpagina) Dat was olie op de woedende gol ven van de buurtbewoners, die zich en masse tegen alle in de buurt wonende Turken keerden. Aangemoedigd door de politie begonnen de Turken, Marokka nen en Spanjaarden de wijk te verlaten, daarbij beschermd door de politie. In de vooravond werd bij wijze van „afschrikwekkend voor beeld" het bewuste Turkse pen sion in de Paarlstraat bezet en werd de huisraad op straat ge- „Rotterdamse veldslag" tegen Turken gooid. Drommen wijkbewoners begonnen toen aan hun veld tocht langs de Turkse persions. Intussen had de politie dertien personen gearresteerd, maar greep verder nauwelijks in, ge zien de gespannen sfeer. De Rotterdamse wethouder Jetting- hof vergaderde koortsachtig met negen raadsleden en leden van het wijkcomité, zonder op lossingen te kunnen vinden. Tegen half twee vannacht zette de menigte koers naar het politie bureau op het Afrikaanderplein, waar men juist de arrestanten via de achteringang had wegge voerd naar het hoofdbureau. Pas na half drie werd het weer rustig. Vandaag zou het ge meentebestuur zich beraden over de te nemen stappen. TER AAR De bewoners van Aardam-west zijn het zat. Drie weken lang al hangt dagelijks boven dit woongedeelte van Ter Aar een rookwolk, afkomstig van de smeulende bergen hooi in de buurt van het Ter Aarse gemeentehuis (foto boven). Eigenaar boer Stigt weigert om het vuur te doven en de stank is in Aardam-west dan ook dikwijls niet te harden. ,,De gemeente verbood ons wel een barbe cue te houden in onze achtertuinen maar tegen deze rook doet het niets", zeggen de Aardammers. Ge belgd zijn ze ook over de grote hopen vuil die in de sloot voor hun wijk drijven (foto onder). De planken, emmers en kranten zijn afkomstig van de bouwerij nabij het gemeentehuis. Ook over deze vervuiling zijn al protesten ingediend maar ook daar werd nog geen reactie op vernomen. „Het wordt hoog tijd dat we zelf actie gaan nemen", aldus enkele Aardammers. ALPHEN In het kader van het Vakantiespel werden gisteren op 't terrein bij 't chr. lyceum diverse volksspelen gehouden (zie foto). De jeugd was met name erg enthousiast voor het zaklopen. Bij de klein tjes ging de eerste prijs naar Ina Maatje, bij de groteren naar Rennie Strous. LEIDEN „Ons Belang is de naam van een grote Leldse wo ningbouwvereniging. „Wiens be lang?" was de vraag die de meer dan honderd belangstel lende leden gisteravond In het St. Antonlusclubhuis op de tong brandde (en ook rumoerig naar voren werd gebracht) tijdens de bijzondere ledenvergadering die op verzoek van 20 leden door het bestuur was uitgeschreven. Het ging allemaal In de eerste plaats om de door velen verfoei de wettelijke huurharmonisatie, die door huurders met de lagere Inkomens niet vol vreugde be groet wordt. In het geval van „Ons Belang" kwam er nog een ernstige grief bij, gevoed door persberichten, over al dan niet vermeende oneerlijke manipula ties van het bestuur bij het „weggeven" van woningen. De lichtelijk tumultueuze verga dering resulteerde na enkele uren in het besluit, een commis sie van goede diensten samen te stellen die alle eventuele klach ten, mogelijke aantijgingen, grieven en wensen zal bundelen en daarover op een binnenkort uit te schrijven nieuwe leden vergadering verslag uit te bren gen. Vóór de commissie stem den 83 leden, er tegen 17, 2 le den bleven „blanco" met hun mening. De commissie van goe de diensten zal bestaan uit een neutrale persoon vanwege het actiecomité en een derde neu trale kandidaat die door de eer ste twee commissieleden zal worden aangewezen. Het voorstel tot oprichten van een dergelijke commissie werd ge daan door de voorzitter van de raad van commissarissen van „Ons Belang", de heer J. Koet, om uit de impasse te komen. De uitspraak van de commissie zou bindend moeten zijn, aldus de heer Koet, die verklaarde, dat commissarissen tot nu toe achter het bestuur hebben ge staan. Tal van leden konden zich aanvankelijk niet met het voorstel verenigen omdat men meteen maar op de proppen wilde komen met een aanval op het bestuur. „Ons Belang"-voor- zitter, de heer P. J. J. de Ru, echter hield voet bij stuk: er zou alleen maar over het onder werp van de avond, de huurhar monisatie, worden gesproken. De heer W. F, Roders, consulent van de Nationale Woningraad, die al op talrijke eerdere verga deringen mot hetzelfde bijltje had gehakt, zette uiteen, dat de baten van de huurharmonisatie In hoofdzaak benut werden om 's rijks schatkist te spekken. Dat was al voldoende om de gemoe deren nog verder op te zwepen. Verder vertelde hij, dat een maandelijks bedrag van 136,67 representatief wordt geacht voor de huurwaarde van wonin gen die in de laatste 5 jaar zijn gebouwd. De verhoging per april kan dan niet meer dan 6 pet. (f 8,20) zijn. Ook ten aan zien van het huurprobleem maalt de Leidse ambtelijke mo len langzaam: de door de ge meente en huuradviescommissie ingediende plannen waren laat bij de minister binnengekomen, zodat nog geen ministeriële goedkeuring hierop verkregen is. In feite valt er dus nog niets te harmoniseren, aldus de heer Roders, die weinig olie op de golven kon gieten en ten einde raad suggereerde, dat „de rege ring met de uitkomsten van de huurharmonisatie misschien een tank kon bekostigen; weet ik veel..." ,Als dit bestuur blijft bestaan Is dat voor zijn eigen belang", kreet een opstandig lid, dnt een motie van wantrouwen tegen het bestuur (of tegen de huur harmonisatie, want daar ging de agenda tenslotte alleen over) aan de man trachtte te brengen. Een andere huurder vond huur verhoging (terwijl de lonen het zelfde blijven) zwarte handel. Over het algemeen was men eensgezind van oordeel, dnt het bestuur van de woningbouwver eniging, werkend vanuit een so ciale achtergrond, als eerste huurharmonisatie zal moeten af wijzen. Een bestuursgezinde huurder noemde dit waanzin, „want je kunt de wet niet zo maar terugdraaien; beschuldig eerst het door jullie gekozen parlement en niet dit bestuur, dat alleen doet wat het heeft op gedragen gekregen". In 1962, bij de eerste huurverhoging, was er ook zal zo'n verzet tegen de maatregelen. Over het volgens de geruchten oneerlijk verdelen van woningen door het bestuur wilde do voor zitter niet veel zeggen. Daar over kan men zich op een vol gende vergadering uitspreken. „Waarom wordt Cavé van Plan Noord, die de bewijzen van cor ruptie in handen heeft, niet tot deze vergadering toegelaten?", wilde men hier en daar weten. „Die meneer is geen lid", ant woordde de heer De Ru en daarmee was de kous af. Kort en goed, alleen door een commissie van Roede diensten kan aan alle partijen het volle pond worden gegeven, zo werd vanachter de bestuurstofel be toogd. De vergadering werd voor 20 minuten geschorst. Kof fie, bier. frisdranken en rustige hammondmuziek brachten kalmte In de gelederen. Behalve tot het instellen van een com missie werd ook nog op voorstel van de voorzitter besloten na mens bestuur en leden een brief te sturen aan de minister waar in men zich keert tegen de wet telijke huurverhoging. Bedroefd om zijn hcengnan maar dankbaar dat de Heer hem na gesterkt te zijn door het II. Sacrament der Zieken uit zijn lijden verlost heeft, geven wij kennis van het overlijden van mijn lieve man, broer, zwager en oom CORNELIS JOANNES DE JONG op de leeftijd van 77 Jaar. HAZERSWOUDE, 11 augustus 1972. Westelnde 29. Zondagavond 13 augustus 1972 te 19.30 uur ls er voor hem een Avondmis in de parochiekerk van de H.H. Engelbewaarders te Hazerswoude Dorp. Maandagmorgen 14 augustus 1972 te 10.30 uur de plechtige Eucharistieviering ln de parochiekerk waarna de begrnfenls zal plaats vinden op hel r.-k. kerkhof aldaar. Gelegenheid tot condoleren, zondagavond na de avondmis In het tvlichaëlshuls te Hazerswoude Dorp. LEIDEN Geboren: Henrlcu* Alber- Ofwegcn en W. Hartmnn. I tus Theobald zn. v. H. M. Grlbnau Thcodorus zn v. .1. Ru L. F. Surlg. Perry zn. v. P. Lan- T. N. H. M. Helson. inda gor zn v W. B. J. Bonnet en M. G. de Zwart. Andreas Johannes zn v. W. P. Brouwer en A. M. van den Berg. Natasja Geertrulda. VolkbrcKt en C. M. Staal, tha Nicotine Alexandra dr. v. S. srgare- bout, J. W. M. Hcnslng en L. Bouw meester. T. Bervellng en J. M. Ver- straaten. n. Hulzer en A. C. Boeh- mor. J. van der Gaag en S. AI. (ADVERTENTIE) ZOETERWOUDE De raad van Zoeterwoude is vorige week akkoord gegaan met een wijziging van de algemene politieverordening waardoor de politie voortaan autowrakken van de openbare weg mag halen. De wrakken worden nu neergezet en gesloopt op een terreintje aan de Oranjelaan in Zoeter- woude-Rijndijk. Dit terrein is echter ook een speel-plaats voor de jeugd uit de buurt. Een geheel onge vaarlijke speelplaats is het nu niet meer. Gehoord, gisteren op radio veronica? Vooral als je het goed kunt Dat is logisch. n plezier Maar op Radio Veronica hadden ze het over dansles. Ja, je moet het eerst leren Maar je leert het al dansend. Met goeie muziek, ontspannen steer, leuke lui om je heen. Puur plezierl Hangt wel van de dans school at, natuurlijk. Echt goed dansen dat betekent de nieuw ste dansen als eerste leren, de nieuwste hits als eerste horen. In een gezellige omgeving. Daarom: dansen is puur plezier bit Danscentrum Evert Castelcin, Hooglandse Kerkgracht 48, Leiden Dansacademie Wielinga, Nwe. Rijn 28, Leiden Dansschool Martin Visser, Opl5 plaatsen in de Rijn- en Gouwestreek, Tel. 01710-2 08 46 WASSENAAR In het kader van de zomerfeesten was er gisteren voor de jeugd een tekenwedstrijd op het asfalt van de Starrenbruglaan. Niet minder dan 250 jeugdige tekenaars hadden zich voor deze wed strijd opgegeven. De jury stond voor een bijzonder moeilijke laak om de werkstukken te beoordelen. Uiteindelijk werden de volgende prijzen toegekend: 6-jarigen: 1. Leo Ruygrok, 2. Jolanda Altena, 3. Mo nique van Rijn. 7- en 8-jarigen: 1. Annemarie van der Horst, 2. Niekie Sloekers, 3. Joke Oudshoorn. 9- en 10-jarigen: 1. Jeannette Rietkok, 2. Mennon Roelanda, 3. Tiny Oostrum. 11- en 12-jarigen: 1. lluub Smit, 2. Daan van Loonhout, 3. Gorrie Hoogeveen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7