NATUURRESERVAAT BRAASSEMERMEER JÊJl Recreatie en natuur zijn goede buren in H Met een been in het water Pater Hubers Jj Krant Over de tong Absurd II Met beide benen 1| op de grond •US ÉRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT pUBRUGGE/LEIDEN Tus- ken Heimanswetering en Leidse Waart slingert zich een strookje jnoerasbos langs de zuidoever jvan de Braassemermeer ge- i vanuit de flats van Ridder- yeld mee Jtoe hori land 19 j (neer, uit Rijnsaterwoude en ftoelofarendsveen bepaalt het de lorizont. Het vertelt vaot Hol lands strijd tegen het water. Op J9 januari 1788 won het water. Een deel van de Vierambach- (enpolder ging verloren. Er werd een nieuwe dijk gelegd. (Rukken van het oude dijkli- chaam, nu buitendijks, groeiden Ban en kalfden af en vormden een broedplaats voor vogels en leidintvissen. Om zijn landschappelij ke, zijn historische en weten schappelijke waarden van groot belang geacht, werd het gebied idoor CRM tot natuurreservaat verheven. Verboden toegang (voor iedereen. Het werd toever trouwd aan Staatsbosbeheer, jdat de beide „vaste kernen" de vroegere dijklichamen in 1965 als recreatie-eilanden voor de watersport openstelde. nou men, zo dicht naast elkaar in hetzelfde landschap? In het i van „CRM natuurreservaat Oever landen Braassemermeer" blijkt het inderdaad nog mogelijk, de [vacantievierders het volle pond wet te geven zonder dat de natuur operefer zichtbaar onder lijdt. Nog eerlijl^gaat het goed. Maar de heer J. A. C. Slingerland Reservaat- bewaker Staatsbosbeheer heeft er een drukbezette dag- *taak aan. Want al loopt het sei- jzoen op z'n laatste benen, de tvacantie is nog niet voorbij. In 1 het stalen schouwtje „Meerkiïen 2" van Staatsbosbeheer pa trouilleert hij voor het hem toe- 'vertrouwde gebied, dat 32 ha. nauwelijks begaanbaar land en i omstreeks 90 hectaren jachtvrij mee water meet. U lij passeert de kleine visbootjes, j die her en der liggen te schud- debuiken op de korte golfjes yan het meer, de vissers als f 1 i Het „bootjesvolk" zal de (gevaarlijke) schoonheid van de moerasbossen alleen van buiten zien Boeddha's mediterend. Een spaarzame zeilboot neigt zacht jes voor de wind. Ver weg snijdt een motorbootje de horizon open de binnenkant is wit juist onder het torentje van Rijnsa terwoude. Daar prikt het wit van een ple- zierbootje door het groen van riet en hakhout, dat het reser vaat afboordt. Slingerland erop af. Het bootje ligt afgemeerd met een ankertje achter de qeververdediging. Fout! Hij maakt de rietzeilers opmerk zaam op hun overtreding. Gooit dan de keerkoppeling in de ach teruit zwaait over bakboord en zet zijn tocht voort. Hij gaat aan land op de Grote Hem die door de watersporters ook wordt. Maakt een praatje met de nieuwkomers en verzoekt hun, hun afval in de vuilniszak ken te doen; drinkt een kopje koffie mee en gaat een ander, die met z'n slagschip wat veel ruimte inneemt, vragen of hij z'n boot wat verhalen wil. De schipper maakt geen bezwaar. „Onze opvatting is, dat de Dienst (Staatsbosbeheer) een opvoed kundige taak heeft", zegt Slin gerland, „maar in het hoogsei zoen ga je er wel eens anders over denken". Zolang er maar één mannetje zit te vissen dn verboden water, doe je wel zo maakt een gebaar met ge spreide vingers voor zijn ge zicht maar dat kan je niet blijven doen". Als onbezoldigd „Boompjeseiland" genoemd ambtenaar der Rijkspolitie ziet hij zich zo nu en dan gedwon gen, proces verbaal op te ma ken wegens overtreding van de Jachtwet, de Visserijwet, de Vo- gelwet of van „Artikel 461": het zich bevinden op verboden ter rein. Het binnendringen in het reser vaat is een van de problemen, die de nabijheid van het recrea tiegebied met zich brengt; het andere probleem is dat van de vervuiling. Vertelt de heer A. Verver, districtsambtenaar. Na tuurbehoud Staatsbosbeheer: „Dat we na het inrichten van Kleine- en Grote Hem, in 1965, de rest van het reservaat voor het publiek hebben afgesloten, heeft duidelijk uitwerking gehad op de dierenwereld. In 1966 bijvoorbeeld broedden er maar twee paar reigers. In 1971 waren dat er al 55 paar. De roerdomp is verdwenen. Maar we hebben hier nu 'wel 17 paar futen. We hebben kasten en bol- lenmanden in het hakhou. opge hangen en we hebben nu vijf of zeven paar ransuilen en vijf paar torenvalken. Omdat het terrein zo moeilijk toe gankelijk is en we er zelf ook zoveel mogelijk uitblijven, we ten we de aantallen niet pre cies. Door die ontoegankelijk heid kunnen we ook geen excur sies houden. Maar zelfs als dat zou kunnen, dan zou je het ge vaar lopen, dat je het broedsel ver'stoorde van de vele vogels, die hier zitten: talloze eenden, ta- lings, toppers, nonnetjes en dan de oeverlopertjes en de ge bruikelijke zangers als de riet gors en de kleine karakiet. Vol gend seizoen gaan we wat expe rimenteren. Dan leggen we riet matjes om te kijken of we de sterns aan het broeden krij gen". Het binnendringen van het pu bliek in het reservaat met zijn fascinerende, schommelende bo dem van peilloos diepe modder kan ook nadelig zijn voor het wetenschappelijke onderzoek, dat er van tijd tot tijd verricht wordt. Zo werden er studies ge maakt over het gedrag van roofvogels en over de stikstof knolletjes op de wortels van de elzenboom. En zelfs alléén het ondeskundig vastleggen van ple- zierbootjes kan het reservaat beschadigen: het kapotschuren van de bast van de wilgen of het slaan van spijkers in de stammen, kan de oorzaak zijn van aantasting door de wilgen houtrups. Soms ook slaat een boot een stuk uit de oeververde diging. De weerbarstige Braas- sem doet, bij een beetje noord westenwind, gulzig de rest. Het tweede probleem is de vervui ling, die het watertoerisme mee brengt. Reservaatbewaker Slin gerland vertelt: „Vorige winter hebben we 400 meter oever schoongemaakt. Er kwam 80 kub vuil af, voornamelijk plas- Recreëren in de vrije natuur. Om op de Grote Hem te komen heb je wel een boot nodig tic en houtafval. En we hebben een buitenoever-lente van onge veer drie kilometer". Dat was hoofdzakelijk vuil. dat was ko men aandrijven. Een reden te meer om de Kleine Hem met z'n 100 meter steiger en de Gro te Hem die 472 meter steiger heeft, extra schoon te houden. „In 1970 voerden we hier 1.200 vuilniszakken van 120 liter in houd af. In het seizoen 1971 geschat op 5.500 boot/over nachtingen A 3,5 personen waren dat er al 2.000". Dit jaar is het ongetwijfeld opnieuw méér. Maar dank zij het begrip en de discipline, die de echte, „ouder wetse" watersporter kenmerkt, zullen de heren Slingerland en Verver het ook dan nog aankun nen. De houding van het publiek bleek twee jaar geleden bij een enquête, waarin 80% van het „bootjesvolk" volledig begrip "erklaarde te hebben voor het afsluiten van de moerasbossen. „En dat was verheugend voor ons zegt de heer Verver want daar hadden we al zo lang mee gebokst". De pleziervaarders zullen niet de rietorchis zien, noch haar ge vlekte zusteer. Ook het zomer klokje, dat afkomstig van de ri vieren, waarschijnlijk met riet- pollen van de Oude Maas werd ingevoerd, blijft voor hen ver borgen. De fleur van Engelwor tel, Kattenstaart, Henncpnetel, Valeriaan, Stekelvaren en Moe rasspirea, Smeerwortel en Heg- gewinde, zien ze misschien van uit de verte. Maar een typisch Hollands moerasbos blijft be houden. bij Jubilarissen De Sleutels LEIDEN Bij meelfabriek De Sleutels zijn gisteren gehuldigd de heren J. v.d. Berg en J. Straathof. Beiden zijn 40 jaar bij dit bedrijf in dienst. De heren Van den Berg en Straat hof werden onder andere toege sproken door directeur Bouterse en adj.-directeur Heikens. De heer Bouckaert overhandigde de jubilarissen de getuigschriften met erepenningen van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Van voorzitter Van Klink van de personeelsvereni ging kregen zij een enveloppe met inhoud. s> I Tro i>\ rs. 1 13.23 m'i:. Dit is de tijd van de voetbalbijla- ges, de voetbalsupplementen, de extra pagina's over Koning Voetbal. De belangstelling dient immers wederom geprikkeld te worden voor het gebeuren tus sen de krijtlijnen, dat tot de volgende lente een deel van onze belangstelling zal opeisen. Het is met de journalistiek rond dit eeuwig jonge gebeuren sorry hoor, beste sportcollega's veelal oude wijn in oude zak ken, c.q. hijlages, supplemen ten, extra pagina's. Want wist U het ook al niet: het publiek komt om doelpunten te zien Het betaald voetbal in Neder land is ziek het gevecht zal gaan tussen AJax en Feijenoord Het Nederlands elftal hoopt het wereldniveau te halen Overheid doet weinig voor pas sieve recreatie Er moet een winterstop ingevoerd worden. Omdat hij, zoals hij zelf zei, nog niet gek is verklaard en opge borgen, was het mogelijk, dat de pater-jezuïet Hubers gister avond in het Praethuys van Jan Boer aan de Vrouwenkerkkoor- straat kon zitten. Pratend over de door hem ontwikkelde scho ne, absoluut reukloze motor. In ons blad is over de motor van de pater enige tijd terug al eens uitvoerig geschreven, zodat we hier niet hoeven te praten over het PV-diagram, de verstuivers, aromaten in de benzine enzo voort. Er waren veel toehoorders in het Praethuys, meer dan op andere praatavonden. Een sleutelende pater, een gewijd man, die het in zich heeft de mensheid te redden van de stankdood, moet men gezien hebben nietwaar? Jan Boer heeft er met de „aan kleding" van het Praethuys ook blijk van gegeven, dat hij geïn trigeerd is door de merkwaardi ge combinatie theologie-werk- tuigbouw want vrome platen van weleer sieren de wanden van het etablissement. Een plaat van de heilige Theresia hangt naast een tekening van de motor van de pater. De voor de hand liggende vraag komt spoedig na de inleiding: „Waar doet U dit allemaal voor; is het uit een bepaald ideaal. Een voorzichtig vraagje waarop men hoopt te vernemen, dat de mo tor dus toch een onderdeel is' van een modern pastoraal plan. Zoiets als vroeg r het spiegeltje in Afrika, dat het binnenkomer- tje was voor de missionaris van wal kon steken voor het eigen lijke werft. Het antwoord van pater Hubers is in dit verband teleurstellend. De motor is geen pastorale truc, want zo vertelt de ex-scheeps- werktuigbouwer, de Jezuïeten orde heeft weliswaar de kosten betaald om de uitvinding in een groot aantal landen gepaten teerd te krijgen, maar de motor is wat hem betreft niet meer dan een stuk hobby waar hij voor wil blijven knokken tot hij is aanvaard en massaal in de auto-industrie wordt toegepast. De pater, die al heel wat jaren vergeefs probeert een voet tus sen de deur te krijgen bij de in dustrie, hoopt nog eens mee te maken, dat de lucht dank zij zijn motors weer schoon is. Zoals ons en de automonteurs, die g en pat.r zijn, wil hij de Heer toch nog liever een tijdje uit de weg gaan. sel, van elk gedachtenbraaksel wordt een pamflet, een lel pa pier geklungeld en de stad stikt van de stickers. De schreeuwers voor stringente maatregelen vervuilen muren, puien, winkel ruiten, verkeerspalen en zelfs - lichten. Viezerikken". teur hebben het geval dat dit nodig mocht zijn. Op 20 augustus zul len wij ongetwijfeld een extra glas inspirerend vocht inschen ken en het ferm heffen op de gezondheid van vader Frans en moeder Clasina. In elk gevaf zullen we geestelijk in het Don Bosco-huis aanwezig zijn, want deze affaire heeft ons tod. wel eventjes ontroerd. op! .Uw» ^Voorpagina Ié belangrijk II Lucas van Vonderen onze vaste ideeën-leverancier was nog te kort terug van vakantie om we derom een kant-en-klaar Leids filosofietje op te zetten. „U kunt echter de goede zaak dienen", zo liet hij ons weten, „als u deze week alsnog enige bekend heid geeft aan de ergernis van mijn \riend W. in Praetpost van vorige week". Om onze futuro loog van dienst te zijn hebben wij het betoog van Praetpost gecomprimeerd oftewel wat sa mengeknepen: „Van elk verzin- j Hoe belangrijk de voorpagina van - een krant kan zijn werd bewe zen, toen wij dezer dagen het eigen lijfblad in de eigen redac tionele brievenbus gestopt kre gen, compleet met adresbandje. Op slinkse wijze scheen het eer ste exemplaar van een L.C.- nieuwe stijl uit de persen gerold te zijn; de voorbode van een krant voor bruiloften en partijen. Een Leids zilveren echtpaar bleek de concurrentie te hebben aangebonden met Barend Bies heuvel die z'n stempel op de be grotingen voor 1973 gedrukt wil de zien. Onze drukfabriek in Den Haag was echter geheel onschuldig. De toegestuurde krant kwam uit de koker van een jonge, vin dingrijke typograaf, de 23-jarige Dick van der Maden, die zijn feestvierende ouders op een ori ginele manier in het huwelijks zonnetje had willen zetten. Dick weet vanaf de schoolbanken al hoe hij met lettertypes, cliché's en matrijzen moet omspringen. Het was daarom een koud kunstje voor hem om de uitnodi gingen voor de feestreceptie eens lekker bruin te bakken. „Die jongen heeft altijd iets bij zonders, vertelde moeder Clasi na van der Maden-Ammerlaan ons telefonisch heel trots; "het zat er in, dat hij met wat aparts zou komen, hij deed de laatste tijd toch al zo geheim zinnig". Op 45 adressen schoof de postbo de bij de genodigden neven staande pseudo-I,.C. in de brie venbus. Onze redactie werd niet vergeten, hoewel bruid Clasina wel even in haar rats zat, om dat ze bang was, "dat dat met die krant misschien niet mocht". Nou, wij vinden, dat de L.C. met zo'n ander gezicht aan leesbaarheid gewonnen heeft. Keurig vakwerk, zonder zetfou ten bovendien. En dat wil wat zeggen. Een alternatieve redac- Wat iedereen al vreesde na de eerste gemeenteraadsvergadering la gebeutd: maandagavond is het al weer kliekjesavond. Vóór het paalzitten heette Hannes gewoon Hans. Paalzitsier: Zal ik er een end aan bbeien? Wessels: specialist in het leger, vakman in de raad. Het Leidse VVD-raadslid Jan Kees Wiebenga gaat in een hofje wo nen. We vonden hem altijd al eer. beetje oud voor zijn leeftijd. Warmonds raadslid Van der Zalm: Wijk Endepoel wordt 'n Ellende poel. Moeder en zoon bij het stoplicht in de Breestraat: „Mensenkinderen, wat een stadhuis hè. Zulke bouwen ze niet meer". „Ma, wat doen ze daar dan?" „Tha..." Misschien toch iets voor voorlichting?

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3