Nederlaag einde van tegen Roemenië volley baldroom Hollandse zeilers kwamen goed terug Superpolsstok inzet proces Den Hertog leidt nog Toevoeging van schaatsploeg Golfrecord Wassenaar verbeterd Lang bleef illusie van hoekeyploeg overeind ge| VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT j"'' PAGINA 12 VRI' Ajax- veld krijgt plastic lijnen Nog juist voor het begin van de nieuwe competitie werd op het veld van Ajax een pri meur voor Nederland een feit. Er werden giste ren polyes ter-lijnen aangelegd, ter vervan ging van de arbeidsin tensieve kaik- strepen. MONTPELLIER Voor de Ne- Voor Nederland zat er werkelijk derlandse volleybalploeg lag het Olympische eindstation in Zuid- Frankrijk. In Montpellier. Geen MUnchen dus voor de beste ploeg van West Europa. De twee laatste Olympische plaat sen, die in Montpellier waren te verdelen gingen naar Polen, dat zelfs geen set verloor en Roe menië. De twee landen uit Oost-Europa speelden volleybal van een andere klasse, onbe reikbaar voor Nederland en ze ker voor Frankrijk. De neder laag tegen Roemenië, werd net als die tegen Polen nogal cru afgetekend in drie sets, 9-15 5-15 en 7-15. COTTBUS De Nederlandse amateurwielrenner Fedor den Hertog is donderdag als tweede geëindigd in de derde etappe van de Ronde van Oost-Duits- land. Winnaar van deze etappe, een tijdrit over veertig kilometer van Cottbus naar Forst vice versa, werd de Oostduitser Die ter Gonschorek met een tijd van 52.16 minuten. Den Hertog deed er twintig secon den lar.ger over. Cees Priem legde beslag op de zevende plaaats met 54.23 minuten. In het algemeen klassement staat Den Hertog nog steeds bovenaan met een voorsprong van 1.33 min. op Gonschorek. Uitslag derde elappe: 1. Gonschorek (O.-Did.) de 40 km In 52.16 min.; 2. Den Hertog (Ned.) 52.36 7. Priem Mgemeen klassement: 1. Den Herto( 7.45.50 2. Gonschorek 7.47.23; 3 Fiedler (O.-Dld.7.49.38 6. Prlenr 7.50.57 9. Kuiper (Ned.) 7.51.42. (Van onze zeilmedewerker) SNEEK Voor de 25ste maal sinds 1938 heeft het Holland se team met 33 punten tegen 21 van de Friezen gewonnen. wedstrijd en Hable werd twee de. In het algemeen klassement zijn Hable en Bulk resp. tweede en derde. Nadat woensdag slechts één Hollands schip in de voorhoe- De. junior-zeiler Mar- b Heineke heeft donderdag op de te zien was, werden donderdag de eerste plaatsen in het veld bezet door de Hollandse zeilers: Metzelaar, Van Wijk en De Goederen. De dinsdag afgebroken wedstrijd is n»et overgevaren. De open wedstrijden bij de regen bogen hadden ook donderdag weer een spannend verloop. Bij de start was er nauwelijks wind Alleen Hof wist zich een plaats vooraan in het veld te vechten. Bij het Tonden van de volgende boei liep het regen- boogveld in op de schakelklasse, het Braassemermeer zijn positie verstevigd als leider in het alge meen klassement van het inter nationale kampioenschap van Nederland. Hij won zowel de tweede als óc derde race. Valken, zestien kwadraat, 22 Uitslagen (er nemen alleen Ne derlanders deel): 2e race: 1. Heineke, 2. Van Vianen, 3. La- ehotizki, 4. Dekker, 5. De Wilde, 3e race: 1. Heineke, 2. De Wil de, 3. Dekker, 4. Walter, 5 Ozinga. Algemeen klassement: 1. Heineke 0 pnt, 2. Dekker 19,4, 3. Van Vianen 34.7. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De KNSB heeft officieel besloten vier man aan de schaatskernploeg toe te voegen. Deze aanvulling was noodzakelijk omdat Jan Bols, Ard Schenk, Kees Verkerk met Eddy Verheijen zijn toegetreden tot de rijen der professional schaatsers. Daardoor blijven alleen Harm Kuipers, Jappie van Dijk, Piet Kleine en Ronnie Noitgedagt over. Daar zijn nu aan toegevoegd: Jan Derksen, Jacques de Koning, Jan Palsma en Hans van Helden. Zij zullen ook getraind worden door Leen Pfrommer. Door de aanvulling van de heren kerploeg is het ook noodzake lijk dat de jeugd kernploeg „Jong Oranje" genaamd, werd aangevuld. Alleen Klaas Vriend en Gerard van Gelder waren overgebleven. Daar komen nu bij: Hans Langerijs, Jan Hei- da, Kees Ripperda, Peter van der Kant en Daan Gompen. Jong Oranje staat weer onderleiding van trainer Egbert van 't Oever en de jeugdkernploeg begint 17 augustus op het CIOS in Overveen aan de eerste conditietraining. kwadraat en 30 kwadraat. Het was een vreselijk gedrang. Men trok zich vo:-rt aan de ander. Bouw van W'jk die op dat mo ment als laatste in het veld lag, heeft zich na deze boei naar een eerste plaats gevaren. Van Wijk (vijfmaal esa eenmaal twee) kan na deze door hem magi straal gezeilde wedstrijden te- De Deense zeiler B. Hansen is op rugzien op een zeer succesvolle Sneekweek. Jan van Staveren werd deze laatste dag tweede. de Grevelingen voor Brouwers haven wereldkampioen in de ynglingklasse geworden. De hoofdprijs '8 dus voor Van Hansen verloor aanvankelijk in de Wijk. Ton ac Haan uit Sneek won de hoofdprijs in de 16 kwa draatklasse. Met zeer gering verschil werd B. Ooms uit Hil versum tweede Veel wedstrij den varen was er donderdag niet bij voor de 16-kwadraat, omdat de wind het geheel liet afweten. G. K Pauli (driemaal een tweemaal twee een- Uitslagen: maal drie) uit Den Haag heeft ge race: 1 Bergm; voor de tweede maal de hoofd prijs en de wisselprijs in de pampusklasse gewonnen. In de Spankerklasse heeft Heemstra de hoofdprijs gewonnen door zesmaal als eerste over de fi nish te gaan. Niet minder goed zeilde Lensmga die vijfmaal als tweede over de lijn ging In de sterreklasse is de hoofdprijs voor Graafstal uit Wassenaar. Zijn diskwalifikatie van woens dag zorgde er voor dat zijn di recte belagers in het algemeen klassement hem dichtbij kwa- Eindklassement: men. Fred Bulk uit Woubrugge werd eerste in de donderdag zesde race wat terrein door pas als negende te finishen, maar herstelde zich door een zege in de slotwedstrijd. J. J. Straus jr. was <*e beste Nederlander .Hij eindigde in het algemeen klasse ment als de.de achter twee De nen. (Noor), 2 Kresse (Noor), 3 Houtstra (Ned), 4 Hansen (Noor), 5 B Hansen (Noo»), 6 Christensen (Noor), 7 Imnoff (Ned), 8 Han sen (Den). 9 Straus (Ned), 10 Kaan (Ned). 7e race: 1 Hansen (Den), 2 Bergman (Noor), 3 Thunbo Christensen (Den), 4 B. Hansen (Noor), 5 Straus (Ned), 6 Kresse (Noor), 7 Bringsvaerd (Noor), 8 Holm (Den), 9 Chris tensen (Noor), 10 Ri toman (Ned). WASSENAAR De Austra liër John Newton en de En gelsman Peter Oosterhuis hebben na de eerste ronde van het toernooi om het open golfkampioenschap van Nederland, dat donder dag op de banen van de Haagsche golf- en country club in Wassenaar is be gonnen, de leiding met een slagentotaal van 64, een nieuw baanrecord. Het oude stond op 65 slagen. De Australische professional was al vroeg binnen, de Engelsman zijn vader was een naar Zuid-Afrika geëmigreerde Ne derlander als één der laat- sten van de ruim 120 deelne mers. De volgende plaatsen in het klassement worden ingeno men door de Britten Malcolm Gregson (65), Brian Huggett (66) en de Spanjaard Angel Gal- lardo (68). De beste Nederlander in de eerste ronde was Peter Ackerley met 72 slagen het parcijfer voor de 18 holes (6077 meter) van Wassenaar. Jan Dorrestein, mo menteel Nederlands succesvol ste reizende prof hij werd on langs tiende in het hoog geno teerde open Britse kampioen schap stelde op zijn ..eigen baan" teleur met 76 slagen: Dorrestein was tot voor kort prof. van de „Haagsche". Ook Van den Berg, De Wit en Van Pinxten kwamen rond in 76 sla gen. De Amerikaanse professio nal Poe sloeg op de korte vierde een hole in one. Zou het op de twaalfde gebeurd zijn dan had Poe een Datsun-sportwagen ge kregen. De eerste prijs van het toernooi, dat zondag eindigt, is 12.600 gulden. AMSTELVEEN De Pakistanen konden het maar moeilijk verwer ken. Na de twee duidelijke overwinningen van zondag en dinsdag in hun oefenduels tegen Nederland op Papendal moesten zij donder dagavond in het Wagenerstadion te Amstelveen genoegen nemen met een gelijkspel: 2—2. Lang heeft het er zelfs naar uitgezien, dat de volle winst aan de Nederlanders zou komen, doch drie minuten voor het einde scoorde rechtshalf Saeed Anwar uit een strafpush de gelijkmaker. Hansen (Den) 11 pnt, 2 Thunfc© Christensen (Den) 16,7, 3 Straus (Ned) ,30,7, 4 Bergman (Noor) 34,4, 5 Holm (Den) 36,7, 6 H. Hansen (Noor) 40,4, 7 Alberdn (Ned), 8 Imhoff (Ned) 49,7, 9 B. Hansen (Noor), 10 Kaan (Ned) 69,7. De Zweedse zeiler Viggo Lisen- Almkvist is voor Skovshoved winnaar geworden van de derde race om het europese kampioen schap in de solingklasse. De Nederlander Geert Bakker fi nishte als tiende. In verband m«t protesten wordt het alge meen klassement pas vrijdag be kendgemaakt. Uitslag 3e race: 1. Lisen Almkvist (Zwe), 2. Mil ler (Can), 3. Hallberg (Zwe), 4. Bock (bel), G. Johnson (Noor), 6. Spilling (Noor), 10. Geert Bakker (Ned) Tevoren waren de Pakistanen wel veelvuldig dicht bij een tweede treffer geweest totaal kregen zij niet minder dan elf strafcor- ners toegewezen maar de „scherpste schutter" Tanvir Dar kwam ditmaal tot geen en kele voltreffer, mede door her haald uitstekend ingrijpen van de verdedigers met de be kwaam zijn doel verdedigende Maarten Sikking (zijn huzaren stukje was het keren van een strafpush van Tanvir Dar een kwartier na het begin) aan het hoofd. Dit prikkelde Pakistan dermate, dat het niet schroomde unfaire middelen aan te grijpen om toch maar tot winst te komen. Daarbij kreeg het bovendien nog de assistentie van de Pakis taanse teammanager, die in het veld als scheidsrechter optrad. Verder dan de gelijkmaker kwam het echter niet, een mooi succesje voor de Nederlanders, die verdedigend en op het mid denveld een sterke partij ten beste gaven. Het aanvalsspel haalde weliswaar dit niveau niet, docht met twee doelpunten (de eerste uit een strafpush van Ties Kruize, de tweede van Je roen Zweerts na een prachtige combinatie met Wouter Leefers) wezen erop, dat de mogelijkhe den er zijn, vooral tegen zwak kere verdedigingen dan die van de geroutineerde Pakistanen. Het eerste eveneens in de eerste helft gescoorde Pakistaanse doelpunt kwam van de stick van Saeed Anwar uit een lange corner. CARSON CITY Dura-fi- ber, de fabrikant van de superpolsstokken, waar mee de Amerikaan Bob Seagren vorige maand een nieuw wereldrecord vestig de (5.63 meter), dreigt de internationale atletiekfede- ratie (IAAF) met een pro ces. De fabrikant, geves tigd in de Amerikaanse stad Carson City, wil dat de IAAF alsnog het ge bruik van de nieuwe pols stok toestaat tijdens de Olympische spelen in Mtin- chen. Seagren was van plan deze stok in MUnchen te gebruiken. De IAAF sprak echter onlangs de banvloek uit over de superstok na een protest van de Oostduit ser Wolfgang Nordwig die van mening is dat hij in het nadeel is, doordat hij niet zo'n stok kan kopen. Volgens de internationale federatie mag de nieuwe stok niet worden gebruikt, omdat deze niet, zoals de reglementen voorschrijven, tenminste al een jaar voor alle atleten ter wereld beschikbaar is. Herb Jenks, een directeur van DURA-fiber, verklaarde dat zijn firma alle toppolsstokhoogsprin- gers een nieuwe stok had toege stuurd. „Ook Nordwig heeft er een gekregen, in mei wel te verstaan. En, nadat Seagren het wereldrecord had gebroken, hebben we nog drie stokken naar Oost-Duitsland verzonden. Verder hebben we stokken ge stuurd naar o.a. zes Finse atle ten, vier Franse, twee Poolse, twee Canadese en een Griekse, n.l. Chris Papanicolaou", aldus Jenks. Hij voegde eraan toe dat naar zijn mening alle goede springers de IAAF onder druk moesten zetten door te weigeren in Milnchen andere stokken dan de zogenaamde superstokken te gebruiken. niet meer in. Het team heeft te gen Frankrijk en Roemenië op Hans Valkenburg zelf: „Drie keer de top van zijn mogelijkheden gespeeld. Roemenië bewees nog eens (en ten overvloede eigen lijk) dat de zeer professionele training in Oost Europa verge lijkbaar talent en onaantastbare voorsprong geeft. De manier bij voorbeeld waarop de spelver delers Such (Polen) en Stamate (Roemenië) voor hun aanvallers de weg bereiden moet hun Ne derlandse collega's Trompetter, De Vink en Warns hebben doen watertanden. De grillige patro nen, die ook Marian Stamate in Nederlands laatste wedstrijd schiep, waren voor de Nederlan ders aar ter, Aalbers en Jansen) lang ge lijke tred kon houden en met 7-6 zelfs nog een voorsprong had. in de week twee uur trainen is Roemenië maakte in die fase van voor de meesten absolute maximum, maar de topspelers uit Oost Europa oefe nen vier uur per dag. Dat is niet te vergelijken. Bij ons zou zo iets onmogelijk zijn. Voor hen betekent topsport stijgen op de ladder van de maatschappij, zelfs al zouden zij jaren buiten het normale arbeidsproces staan. Maar als ik bij voorbeeld een jaar mijn werk zou laten schieten om alleen maar te vol leyballen, dan verlies ik in wer kelijkheid vijf jaar en dat is on verantwoord." i het net en in het ach- Het resultaat van al die Oosteuro- terveld even zovele raadsels. Roemenië bezat door de geweldi ge inbreng van zijn eerste spel verdeler een overmacht aan het net, die niet te neutraliseren was. Dat desondanks Hans Val kenburg hoog eindigde op de lijst van beste spelers in het toernooi bewijst slechts dat in ons land wel degelijk kwaliteit is, maar dat dit talent de scho- pese trainingsinspanningen kwam er in de eerste set niet werkelijk uit. Roemenië speelde duidelijk nog met de kater van woensdalavond toen de ploeg door de Polen gewoon van het veld werd geslagen. Over het Roemeense spel lag een duide lijk zichtbare nervositeit, waar door Nederland (De Vink, Val kenburg, Constandse, Trompet- de wedstrijd precies even veel fouten als Nederland, maar zijn veel grotere ervaring, zijn bete re scholing, hielp de ploeg over het dode punt heen. Nederland werkte daar aan mee. Een mis verstandje tussen Aalbers en Jansen, een foutje van Con standse, onvoldoende dekking achter het blok waren kostbare onvolkomenheden. Van 6-7 liep Roemenië - dankbaar profile rend - weg tot 11-7 en toen was er geen spoor van nervositeit meer in de ploeg te bespeuren. Van dat moment ging Roemenië spelen als Polen in zijn beste momenten met als extra-punt nog de geniale inbreng van Ma rian Stamate, de 26-jarige ster speler van Steaua Rossu uit Boekarest. Nederland bleef zich even moedig als kansloos ver weren. Wat Stamate deed pro beerden de Nederlandse spel verdelers niet eens. Voor hen was er slechts een mogelijkheid, risicoloos volleybal. Tanzania trok konsekwentie Fis en blijft weg sle j wa op de Spelen JjJ DAR ES SALAAM Tanzi nia heeft besloten geei l0 team af te vaardigen na& ,,H de Olympische Spelen va SP< München uit protest tegej ste de toelating van RhodesH Dit is donderdag door r* dic dio Tanzania bekend gs tig maakt. Ik va: Een zegsman van het minister» 2e van buitenlandse zaken vet klaarde dat de beslissing om dpe ei Spelen te boycotten was geb» mjt< seerd op het feit dat het Inte» wii<; nationaal Olympisch Comité d uitnodiging om deel te nemq WÊÊM richtte tot de „kolonie Rho< sië. I.O.C.-voorzitter Ave Brundage besliste dezer dagq in Chicago dat Rhodesië aan d Spelen van München zou kunnej deelnemen onder dezelfde vooi waarden als destijds in Tokij 1964, een jaar voordat dea* vroegere kolonie brak met hd Moederland. Het team van Ss;1 lisbury zal deelnemen onder dr Britse vlag met het insigne van het vroegere Zuid-Rhodesüt erop. Bij eventuele overwinning gen zal het „God save tht- Queen" ten gehore worden ge bracht. Tom en Marie Ann De vredes- spuitbus Lucky Luke Dalton city Broom- Hilda

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12