Delft in de ban van >Spel zonder grenzen" Bisschoppen vragen aandacht en gebed voor Wereldraad Groeiende spanning op Delftse Markt voor de slanke tijdelijk van 98 voor speciaal sinas Veranderende priesterstudie in Brazilië MINDSZENTY ONTVANGT HONGAREN IN BRUSSEL RAND- KRANT VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA DELFT De historische en bij zonnig weer oergezellige binnenstad van Delft vertoont deze week niet zoals iedere andere zomer de duidelijke tekenen van de Taptoe, maar van de veel vrolijker uitspattingen van het internationale „Spel zonder Grenzen". Zo'n zestig man is gisteren be gonnen met het opbouwen van de vreemdsoortige attribu ten, aie volgende week woensdagavond de basis vormen van de televisiewedstrijd, waaraan in glibberige groene zeep gespecialiseerde teams uit zeven Europese landen hun beste krachten zullen geven. Het goede weer zit de NCRV- en NOS-technici mee. Het in elkaar zetten van molens, het vervaar digen van koeien en het maken van stellages in zwembassins neemt door het wegblijven van de in NCRV-kringen alom ver wenste r gendruppels veel min der tijd in beslag dan maanden geleden bij de plannenmakerij werd verwacht. Vrolijk en opgemonterd kunnen de decorbouwers en technici dan ook zo nu en dan hun schuimplastic en elektriciteits draden in de steek laten, om na op één van de horeca-terrasjes achter de taptoetribunes op de Delftse Markt wat geestrijk vocht tot zich genomen te heb ben, weer extra inventief en fantasierijk aan het werk te gaan. ,,Ik weet zeker dat er mensen bij zijn die na afloop van de uitzending woensdag geen pap meer kunnen zeggen", zegt Dick van 't Sant, die de al gehele leiding heeft van het op het Delftse Marktplein neerge streken spelletjes-circus, terwijl hij vanaf een terrasje tegen de kale achterkant van de taptoe tribunes zit aan te kijken, waar op woensdagavond zesduizend van de geschatte tachtig mil joen kijkers het hele gebeuren van zeer dichtbij kunnen vol gen. Hij weet dat iedereen, net zoals hij, met grote inzet werkt aan het Nederlandse aandeel in het ,,Spel zonder Grenzen". De Ne derlandse omroep heeft de volle verantwoordelijkheid voor deze Eurovisie-uitzending, een ver- antwoordelijkheid die de NCRV-mensen voelen drukken. De zenuwen spelen hun nu nog geen parten, maar het is duide lijk dat ze naar de climax van de directe uitzending toewerken. Het werken met eigen mensen geeft Dick van 't Sant meer ze kerheid dan bij de vorige vijf uitzendingen van dit seizoen, waarbij men op de buitenlandse technici aangewezen was. „Ik zou geen vier buitenlandse ca meramensen willen ruilen voor één van onze eigen mensen", zegt hij, verklarend hoe de NCRV- en NOS-mensen op el kaar ingespeeld zijn. Sinds 1968 werken ze al met tussenpozen samen aan „Zeskamp" en „Spel zonder grenzen", met als resul taat dat nu een half woord vol doende is om alles goed voorbe reid te krijgen. Overal in de omgeving van het Marktplein zijn decorwerkplaat- sen ingericht. In het oude ver vallen Waaggebouw achter het stadhuis aan de Markt worden decors gebouwd, terwijl in een hoekje van de Nieuwe Kerk, vlak naast de kerkbanken, grote grijze schotten zijn neergezet, waarachter extreem grote pop pen en petten worden gemaakt van één der belangrijkste grondstoffen van het vrolijke spel, schuimrubber. De medewerkers aan het „Spel zonder Grenzen" hebben een goede hoop op een succesvolle televisieuitzending, en zijn over tuigd van de prestatie die zij zullen leveren. Eén der mede werkers: „Het wordt de groot ste Nederlandse Eurovisiebij- drage tot nu toe, zeker wat de prestatie betreft. Het grote Ne derlandse Eurovisie-songfestival indertijd was een kwestie van registreren wat er op de bühne gebeurde, terwijl hier véél meer aan de hand is". De laatste hand wordt gelegd aan de „kop" van Barend Barendse Tristar landt op Schiphol SCHIOHOL (ANP) Maan- Het driemotorige straalvliegtuig dagmorgen zal Schiphol als ste luchthaven van het continent van West Europaeen Lockheed L-1011 Tristar vliegtuig ontvan- Op de Delftse Markt zijn de opbouwwerkzaamheden in volle gang wordt naar Nederland gevlogen door de Engelse Luchtvaart maatschappij Court Line, voor een aantal demonstratievluch ten. Het bureau geluidszakcn van de Rijksluchtvaartdienst zal tijdens een extra aantal starts en landingen op Schiphol geluid- stesten verrichten. Dit vliegtuig kan worden gere kend tot de jongste generatie straalvliegtuigen met een be perkte lawaaiproduktie. De Lockheed L-1011 Tristar kan een maximum aantal passagiers vervoeren dat ligt tussen de 330 en 400. Minister tegen terniij nbetaling collegegelden DEN HAAG (ANP) —Minister Van Veen van Onderwijs en We tenschappen heeft de Raad van State gevraagd de Kroon te ad viseren de besluiten te vernieti gen van de universiteit van Am sterdam en van de Vrije Uni versiteit, eveneens in Amster dam, om studenten het college geld in gedeelten te laten beta len. Klacht wegens smaad tegen Limb. Dagblad MAASTRICHT (ANP) Dr. J. van Neerven, oud-hoofdredac teur en oud-directeur van het Limburgs Dagblad heeft bij de officier van justitie te Maas tricht een strafklacht wegens smaad ingediend tegen de re dactie van de alternatieve krant nr. 2 van het Limburgs Dag blad. De heer Van Neerven baseert zijn strafklacht op een aantal uitla tingen in de bewuste krant in een artikel over zijn persoon, die, zoals hij beweert, in strijd zijn met de waarheid. De heer Van Neerven heeft ook ernstige bezwaren tegen de bewering in dit artikel, dat hij ontslagen zou zijn en het geld van het Lim burgs Dagblad over de balk zou hebben gegooid. Volgens hem heeft hij zelf ontslag genomen en steeds een goed financieel beleid gevoerd. Filiaalhouder voorkomt bankoverval (Van een onzer verslaggevers) LONNEKER Koelbloedig optre den van filiaalhouder J. H. G. Gerbert heeft gistermiddag er toe geleld dat de daders van een overval op de Boerenleen bank in Lonneker bij Enschede zonder ook maar een ent buit halsoverkop zljo gevlucht. De heer Gerbert trok zich niets aan van de door een getrokken pistool ondersteunde dreigemen ten maar rende zo snel hij kon van achter de balie via zijn kantoor naar buiten, waar hij bij een buurvrouw de politie alarmeerde. De dader van de overval hebben nog wel geprobeerd de vluchten den filiaalhouder door het afvu ren van een traangaspatroon tot andere gedachten te brengen. De enigen echter die van de hinderlijke uitwerking van het gas last hadden, waren zijzelf en een dame, die juist door de heer Gerbert werd geholpen toen de twee overvallers h kantoor binnen stormden. Naar aanleiding van de verga dering van het centrale co mité van de Wereldraad van Kerken in Utrecht van 13 tot en met 23 augustus, hebben de Nederlandse bisschoppen een brief gepubliceerd, waar in zij de priesters en gelovi- p.•>- ii. de~e hela»" ;ike vergadering met gelovige aandacht te willen volgen en met gebed te willen begelei den'. Kardinaal Alfrink en mgr. Ernst zullen zondag om tien uur aanwezig zijn bij de ope- ningsdienst in de Utrechtse domkerk. Mgr. Ernst zal verder de officiële opening van de vergadering van het centrale comité om twee uur bijwonen. In hun brief schrijven de bis schoppen: „De vergadering van het centrale comité van de wereldraad van kerken, richt de aandacht van de Ne derlandse christenen her nieuwd op onze gezamenlijke opdracht tot eenheid, broe derlijkheid en gemeenschnn. Deze eenheid tot broeder schap en de consequenties daarvan voor de betrekkin gen der christelijke kerken ziin ditmaal hoofdthema van bespreking voor het centrale comité, dat na de algemene vergadering het hoogste be leidsorgaan van de Wereld raad is. Naast dit hoofdthema komen andere belangrijke kwesties aan de orde, zoals de samen werking met de rooms-katho- lieke kerk, het programma voor de vrede en gerechtig heid van de Wereldraad, het theologische studieprogram ma en de keuze van een nieuwe algemene secretaris van de wereldraad. Al deze punten van beraad zijn van belang, niet alleen voor het werk van de Wereldraad, maar voor alle christenen en kerken: ze betreffen onder delen van het gemeenschap pelijke proces van verzoe ning en herstel der betrek kingen tussen christenen en volkeren, waaraan geen en kele christen of kerk zich mag onttrekken. Krachtig instrument De rooms-katholieke kerk par ticipeert van harte en op vele manieren aan het werk van de Wereldraad, al heeft deze deelname tot nu toe nog niet de vorm van het officië le lidmaatschap kunnen aan nemen. Sinds zijn eerste al gemene vergadering te Am sterdam in 1948 is de We reldraad van Kerken uitge groeid tot een krachtig in strument in het streven naar de eenheid, zoals de Heer die wil. naar waarachtige broe derschap van alle christenen en alle mensen. Sinds het tweede Vat-kaans concilie vooral is ook in onze eigen kerk een nieuwe inzet voor dit ideaal gegroeid. Nu het centrale comité van de We reldraad te Utrecht verga dert en de Wereldraad daar mee opnieuw in Nederland te gast is, mogen we dan ook met dankbaarheid constate ren. dat de aarzeling in de waardering van 1948, heeft plaatsgemaakt voor oprechte betrokkenheid bij hetzelfde ideaal. Wij willen u dan ook dringend vragen deze belangrijke ver gadering met uw gelovige aandacht te willen volgen en met uw gebed te willen bege- leiden.Moge het beraad van het centrale comité een be raad tot verzoening worden, een bijdrage aan het herstel der betrekkingen tussen christenen en kerken, een bouwsteen voor vrede en ge rechtigheid in de wereld, een bijeenkomst in de naam van de Heer". Bij de controlepost Zelezna Ruda hebben Tsjechische grensbeambten tien bijbels en verschillende evangelieteks ten in beslag genomen, die twee Zwitserse jongens over de Tsjechische grens mee wilden nemen. De Tsjechische grensbeambten hebben boven dien dc jongeren de toegang tot Tsjechoslowakije ontzegd, door de visa in hun paspoor ten ongeldig te maken. Van 25 augustus tot 1 sep tember zullen ongeveer drie honderd katholieken en pro testanten deelnemen aan de internationale oecumenische vakantie-conferentie. Tijdens die conferentie zullen de deelnemers vooral spreken over de noodzaak van het KERK EN WERELD KORTE METTEN onderhouden van vriend schappelijke betrekkingen met de christenen van alle volkeren. Het uitwisselen van ervaringen staal tijdens de conferentie, die in Altenberg bij Keulen gehouden wordt, voorop. In de academie De Horst te Driebergen wordt op 2 sep tember voor de tweede maal een landelijke ontmoeting ge houden van kritische ge meenten en groepen. Men zal er spreken over de taak van de kritische gemeente in de maatschappij en over de praktische vragen met be trekking tot de organisatie van een dergelijke gemeente. Men zal zich ook bezig hou den met het onlangs gepubli ceerde „Bericht van Septua gint" waarin een nieuwe po litieke koers werd aangekon digd. In het ringgebouw aan de Leersumstraat 11 in Den Haag houdt de Kerk van Je- zes Christus, van de Heiligen der Laatste Dagen op zondag 13 augustus om tien uur de conferentie van de Hollandse Ring. Daar zal onder meer het woord gevoerd worden door de Amerikaan Elder Howard W. Hunter, lid van de Raad va* Twaalf van deze kerk. De Nederlandse Zendings raad belegt in september en oktober drie interkerkelijke zendingsdagen waar de bete kenis van de zending bespro ken zal worden. Op zaterdag 30 september komt men bij een in De Baai te Etten- I.eur, op 7 oktober In De Tamboer te Hoogeveen en op 14 oktober in het Jnarbeurs- concrescentrum te Utrecht. De bijeenkomsten beginnen steeds om half elf. Opeave bij de Ned. Zendingsraad te Amsterdam, tel. 020-717654. In het stadje Neviges aan de zuidelijke rand van het Roer gebied staat deze merkwaardige kerk van de architect Gott fried Böhm. De kerk is gebouwd uit vrijdragend betonvouw- werk met vijfentwintig centimeter dik waterdicht saalbeton. Het interieur, dat het romeinse marktplein tot inspiratie heeft, kan aan zevenduizend mensen plaats bieden. Het merkwaar digste nog is de muurpartij, die bedoeld is om rondzwerven de mensen en dakloze pelgrims bescherming en onderdak te bieden. Het aantal jongeren in Brazilië, dat priester wil worden loopt sterk terug. De directeur van het seminarie in Fortaleza, pater Manfredo de Oliveira heeft verklaard dat op het ogenblik slechts veertien van de 210 seminaristen, die in 1965 het semi narie Prinha in Fortaleza bevolkten, zich op de hogeschool voor theologie voorbereiden op het priesterschap. Deze studen ten oefenen naast hun studie bovendien nog een beroep uit en studeren ook aan andere faculteiten. Volgens pater De Oliveira zal door deze manier van theologiestu die een nieuwe generatie priesters ontstaan. Een generatie, die sterker geëngageerd zal zijn met sociale vraagstukken en die de gemeenschap beter kan dienen. Paus vindt revolutie geen rechtvaardigheid Paus Paulus heeft op zijn algemene audiëntie de rechtvaardiging van de revolutie als „ideaal, systeem en bron van recht en rechtvaardigheid" veroordeeld en zijn voorkeur Uitgesproken voor een hervorming waarbij rekening wordt gehouden met het algemeen welzijn en op voorzichtige wijze naar vernieuwing wordt gestreefd. De paus verklaarde dat „een goed burger iemand is die de wet eerbiedigt" en dat „men op het ogenblik bezig is van het ex plosieve woord revolutie misbruik te maken om een rampzalige mythe te creëren". Eist niet elke revolutie, aldus paus Paulus, het absolute oordeel en het onbetwistbare recht voor zich op zich tot een despotische en onderdrukkende macht om te vor men zodra zij de overwinning heeft behaald en haar tegenstan ders heeft vernietigd? Hongaren in de Beneluxlanden, Noord-Rijnland en Westfalen zullen de duizendste verjaar dag van de geboorte van de H. Stefanus, de eerste koning van Hongarije, op zondag 27 augustus met bijzondere luis ter in Brussel vieren. Kar- dinal Mindszenty aartsbis schop van Estergom en pri maat van Hongarije zal per soonlijk naar België komen om er een plechtige mis op te dragen in de basiliek van het H. Hart te Koekelberg. Kardinaal Mindszenty, die na twintig jaar gevangenschap thans in Wenen verblijft, heeft de wens uitgesproken de dankbaarheid van het Hongaarse volk tegenover de bevolking van de Beneluxlan den te mogen vertolken. Na de eerste en tweede wereld oorlog zijn duizenden Hon gaarse kinderen gastvrij op genomen in Belgische, Ne derlandse en Luxemburgse gezinnen. KARDINAAL MINDSZENTY De Beneluxlanden hebben bo vendien hun grenzen wijd ge opend voor de Hongaarse vluchtelingen, die in de eer ste jaren van hun balling schap door de verschillende hulporganisaties werden bij gestaan. Nieuwe tekst van canon in de maak De hoogleraar dr. Philip Har- noncourt, de liturgie-deskun dige van het Oostenrijkse diocees Graz-Seckau is er ze ker van dat van officiële kerkelijke zijde een nieuw eucharistisch tafelgelgebed valt te verwachten. In een interview in het laatste nummer van het kerkblad „Sontagsblatt" verklaart Harnoncourt dat verschillen de instanties werken aan een nieuwe tekst. De hoogleraar voegde er aan toe dat overigens niet be kend is wanneer het nieuwe eucharistisch gebed gereed zal komen. Onder het eucha ristisch gebed, ofwel de ca non, verstaat men dat ge deelte van de eucharistievie ring dat begint met de prefa tie en afsluit met de lofprij zing voor het Onze Vader. Op dit moment zijn vier tek sten officieel toegestaan voor het gebruik tijdens de eucha ristieviering. Vrijlating gevangenen gevraagd in Bolivia De aartsbisschop van La Paz mgr. Jorge Manrlque, heeft de president van Bolivia, Hugo Banzer, gevraagd alle politieke gevangenen vrij te laten. Indien algehele amnes tie niet mogelijk zou zijn, zou de generaal de gevange nen zo spoedig mogelijk voor de rechtbank moeten laten verschijnen. De aartsbisschop deed zijn verzoek tijdens de eucharis tieviering op de Nationale onafhankelijkheidsdag, waar bij de president, praktisch alle ministers en vele andere hoge autoriteiten aanwezig waren. De honderden mensen die nu gevangen zitten, zijn vorig jaar gearresteerd toen de rechtse generaal Banzer het bewind overnam van de link se generaal Juan Jose Tor- Zwa De heer Leonard Goldfar boekhouder uit Philadt was om de een of ande den geïnteresseerd vraag, wat een vrouw voor over had om z te worden en hij plaats advertentie in het grondse" blad Thi Drummer. Daarin vroe „Dame die zwanger wi den, niet ouder dan 25 blank, intelligent en sant. Beloning 10.000 en onkosten g edurem maanden plus extra toe en studiebeurs". Hoeveel dames reagee Er kwamen 500 telefoi meldingen volgens Gol Met 20 vrouwen had praat. Gebleken was meeste kandidaten geer wilden ontvangen. Wa wel bijzonder vreemd gevonden was. dat nie nem gevraagd had wie wel de vader zou zij) meeste vrouwen bes hij uls potentiële mi cn heel aardig en got manierd". Een zei, d een kind wilde hebben, niet wilde trouwen. E ook een dame bij, die ..dat geld kan ik best ken voor mijn man zijn studie mee af te ken". Goldfarb had tot de gein seerden gezegd, dat hi echtpaar vertegenwoor dat kinderloos was een nakomeling wilde ben. Later had hij ev< toegegeven, dat dit Hot de dames uiteindelij 's mans curieuze belan ling hebben gereag meldt de historie niet. Op de Dan maar w wis het commentaar va aartsbisschop, nadat voor een jaar zijn rijb was afgenomen. De 61-ji Anglicaanse aartsbissl van Ipwich, Charles Hoq was. na een avondje in. plaatselijk café te hei doorgebracht, door een i aangehouden in AMSTE Koninkl ronde 1 kleine liefdewi Ierlei n bij te i en de i verdrot keer w deelger quipe i der Kr hij wik de Spe tegen flink a aflaten Begin Nederl waard; genwoi want niets j Kops op de wordt ge bev Henk ge cai een tv „Mijn king i kampi met eenrichtingsverkeer; ge du hij in de verkeerde was ingereden. Hooper voor de rechtbank zijn uit en verklaarde, toch maar „een pint of bier had gedronken. DieI ren echter door het slaan van het slecht gevallen, vond de aartsbisschop dat hij er door beneveld Een bloedproef had an uitgewezen. Die\ chen weet i bij w< ervari re lee moet heeft bij K In de Franse stad La Rocli hebben dieven een schrijf chine in plaats van een chinepistool gebruikt om suoermarkt van onge f 350.000, - gulden te Toen een personeelslid de inkomsten naar de wilde brengen, vond hi zijn auto een getypte b schap, die klaarblijkelijk derlekend was door de d teur van ds supermarkt, boodschap luidde: „Laat geld in uw auto en kom reet naar mijn kantoor, het kantoor aangekon hoorde dc employé dat di recteur met vakantie Toen hij terugkwam bij auto was het geld ven Vrouwelijke matrd Admiraal Zumwald, chef de afdeling operaties van Amerikaanse marine, verklaard, dat spoedig vrouwen als matroos of cier op schepen van de r ne dienst kunnen doen. de Amerikaanse marine op het ogenblik 580.000 n ne-1 en 7.800 vrouwen die De meeste vrouwen wer als verpleegster of resse. Maai over onge\ vijf maanden zal het ho taaischip Sanctuary vrouwelijke officieren en chinisten zee kiezen, heelt juist dit schip gekc omdat het het enige is de .Amerikaanse marine, speciale verblijven vrouwen heeft. Volgens huidige wetgeving mo vrouwen niet met gevec opdrachten worden bel Admiraal Zumwald acht echter waarschijnlijk hierin, in het kader va streven naar gelijke rech voor man en vrouw, spoe verandering zal komen. Verkoudhf Een 80-jarige Engelse zak man heeft een flink deel zijn geld nagelaten aar wetenschap met als doel: bestrijding van de verko he'd. Daar had hij zijn lang last van gehad. Het drag dat hij heeft nagelat ongeveer een half miljoen, overigens een forse drup op een gloeiende plaat, in Salisbury-plain is een heidcinstituul dat al 25 je onderzoekt hoe men verka heid kan voorkomen, heeft daar tot nu toe bij9 der weinig bereikt komt men eerlijk voor uit. een g tenslc En v voor mag moch ernsti ste w gesch pioen Van verd, naar stijlw zuive: Het z brek de fi hond< nior hondi koms voor Griel ploeg word naai toern Bert Hij train inter julol gen train nam Kops

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10