Luchtbrug naar Britse eilanden Amin probeert kritiek in binnenland te smoren Kantonrechter houdt zitting in het duister Rapport van missionaris over wreedheden in Mozambique Zusters in Z.-Amerika willen zichzelf zijn Augustus veertien^ KORTE METTEN Kerk en Wereld DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT Nieuwe stad en luchthaven in Engeland LONDEN (RTR) - De Britse re- gering beeft gisteren plannen bekendgemaakt voor de bouw van een nfeuwe stad voor 250.000 mensen en de aanleg van een oliehaven plus opslag plaats en een derde vliegveld voor Londen. Het vliegveld, dat vier startbanen zal krijgen, komt in Maplin dat op 64 km. ten oosten van Lon den ligt. Het hele project zal naar schatting 8 miljard gulden gaan kosten. Het nieuwe vlieg veld moet voor 1980 klaar zijn om het hoofd te kunnen bieden aan het toenemende luchtver keer. Treurend nijlpaard CAIRO (AP) Een jaar geleden is het wijfje van een nijlpaard, wonend in de dierentuin van Cairo, overleden. Sindsdien heeft het mannelijke dier bijna eenderde van zijn gewicht ver loren. Het eet nauwelijks, schijnt een zenuwinstorting te hebben en slaapt onmogelijk lang. Termijnbetaling AMSTERDAM (ANP) Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam zullen studenten, die het volledi ge college- en inschrijfgeld (to taal f 1.100,—) moeten betalen en geen rijksstudietoelage van f 1.100,— of hoger ontvangen, ■het bedrag in termijnen kunnen betalen. President Amins aankondi ging dat hij alle Britse Aziaten uit zijn land Oe ganda wil uitwijzen is de culminatie van eeii anti- Aziatische campagne die hij al negen maanden voert. Eigenlijk is de campagne gericht tegen alle Aziaten in het land, en er wordt dan ook weinig onder scheid gemaakt tussen ei gen burgers en Britse pas poorthouders. De vooruit zichten voor beide groepe ringen zijn somber, even als voor de grote groep die geen duidelijk burgerrecht bezit. Bovendien zal de voorgestelde uitwijzing ze ker een desastreuze uitwer king op de economie heb ben en een versnelde kapi- taalvlucht met zich mee brengen. President Amin heeft al zoveel onverwachte en klaarblijkelijk onbezonnen politieke verklarin gen afgelegd dat de Britse rege ring geneigd kan zijn zijn ulti matum niet te zwaar op te vat ten. Enerzijds houdt de verdrij ving van de Israëlische gemeen schap - in maart j 1. - in dat hij doet wat hij zegt dat hij zal doen. Anderzijds zijn er enkele belangrijke verschillen tussen een verdrijving van Israeli's of van Aziaten. Op de eerste plaats waren er slechts 700 Israëli's tegenover naar schatting 40.000 Britse Aziaten. Tweedens waren alle Israëli's in Oeganda op vrijwilli ge basis mot gegarandeerde mogelijkheid tot terugkeer naar Israël. In het geval van de Aziaten gaat het om ingezetenen van Oeganda, waarbij de Oe- Zojuist verschenen: Alexander Solzjenitsyn Een machtig epos over de eerste twee weken van de Eerste Wereldoorlog in Rusland. Dit werk van de in eigen land verboden en vervolgde Nobelprijs winnaar verschijnt tegelijkertijd in 10 andere landen. Nu in uw warenhuis_ verkrijgbaar in een tweedelige, fraai gebonden uitgave. flfl per deel VROOM DREESMANN LONDEN (RTR) Gisteren is een luchtbrug voor het over brengen van vitale goederen naar afgelegen eilanden voor de Britse kust, ingesteld terwijl de onderhandelingen voor de oplossing van de verlammende havenstaking in En geland in een kritiek stadium kwamen. Met tussenpozen stegen van Schotse vliegvelden vliegtuigen met onder an dere veevoeder op voor de vlucht naar de Orkney en Shet- landeilanden ter hoogte van de noordkust van Engeland. Intussen bestudeert de regering van premier Edward Heath beoordelingen van verschillende kanten over afnemende voorra den van bepaalde voedingsmid delen voor mens en dier. De regering heeft op de havenar beiders een beroep gedaan vee voederladingen te lossen om een ramp te voorkomen, maar de mannen in twee Britse havens hebben het verzoek al afgewe zen. De Britse politie heeft gisteren 22 postende havenarbeiders gear resteerd bij een havenbedrijf in Scunthorpe, waar ze vrachtwa gens met stenen bekogelden. Duizenden stakende havenarbei ders proberen de ingang van een klein particulier bedrijfje te blokkeren, waar nog gewoon wordt doorgewerkt. Na een vergadering van de inter nationale federatie van trans portarbeiders in Londen hebben vertegenwoordigers van Neder- landse, Deense, Belgische en Duitse vakbonden hun sympa thie en steun betuigd met de stakende Engelse havenarbei ders. gandese reger.ng verantwoorde lijk zou moeten zijn voor de kosten. Die rekening zou meer dan 30 miljoen gulden gaan be dragen. In het geval van de verdrijving van de Israëli's was de motiva tie van generaal Amin duidelijk: de beslissing viel kort na diver se ontmoetingen met Arabische leiders en stond in het teken van het verwerven van steun van de Organisatie voor Afri kaanse eenheid. Het moet voor hem een bijzonder moeilijke be slissing geweest zijn gezien zijn vele Israëlische vrienden. De meeste geruchien over „wie zit achter Amin" hadden tevoren gewezen op Israëlische steun als de voornaamste factor ach ter de staatsgreep van januari 1971, waarbij Amin de macht greep. Het motief van Amin om nu Groot-Brittannie deze onaange name verrassing te bereiden is niet geheel duidelijk In combi natie met eerdere voorvallen wijst het op een poging de ban den met he: oude moederland losser te maken. Een volgende mogelijke verkla ring kan Amins verlangen zijn de aandacht van meer dringende problemen af te wenden. Dit kan ook de overweging zijn ge- Flatbewoners opgesloten (Van onze correspondent) AMSTERDAM De bewoners van een flatgebouw in Amster dam ritten wel niet als ratten in do val, maar comfortabel mag hun positie ook niet heten. Door brandstichting Is voor de vierde achtereenvolgende maal de llft- Installatle uitgeschakeld. De re paratie kan niet eerder dan over drie weken geschieden. Het gebouw Is dertien verdiepin gen hoog en er wonen veel be jaarden en moeders met kleine kinderen die het grote aantal trappen niet kunnen lopen, zo dat ze opgesloten blijven zitten tot de lift weer werkt. De on vrede over de situatie wordt versterkt door het feit dat ze 450 gulden per maand aan huur en servicekosten betalen zelfs voor Amsterdam een fiks be drag. weest achter zijn recente cam pagne tegen de mini-mode. Nog steeds lijkt het erop dat hij het leger niet onder controle heeft. Er rijn herhaaldelijk berichten over gemi» aan discipline bij het leger, waarbij het ook tot aanvallen op burgers is geko men. Door het leger te belasten met de taak 40 000 mensen weg te vozren, kaa hij de hoop koes teren wat meer controle te kun nen uitvoeren De uitwijzing kan ook nog bedoeld zijn om de oteun van het volk te winnen. Recente sulkerprijsstlj- gingen en de aankondiging van verplichte militaire dienst heb ben Amins populariteit onder mijnd. Er. a!s een minderheids groep die in het bezit is van een (Van een onzer verslaggevers) HOORN De Hoornse kantonrechter mr. G. van Duyvendijk heeft gistermiddag tijdens de behandeling van een strafzaak een unieke beslissing genomen. Hij gelastte de reconstructie van een verkeersovertreding onder dezelfde omstandigheden als waaronder de overtreding daadwerkelijk zou zijn ge pleegd. Dit betekent, dat de reconstructie moet worden gehouden op een kruispunt in rijksweg 7, nabij Twisk. Deze kruising staat Noord-Holland als dc grote economische macht, heb ben dc Aziaten altijd als gemak kelijk doelwi! gediend voor een opgewonden vclk. Generaal Amin die de Aziaten heeft gesommeerd het land te verlaten „dodenkrulslng" bekend. Omdat de overtreding in het nachtelijk duister is begaan zal ook de recon structie 's avonds als het donker Is gehouden moe ten worden. Het verkeer op rijksweg 7 zal dan ge durende geruime tijd vol komen stil moeten wor den gelegd. De kanton rechter bepaalde dit bij zijn besluit. Bovendien betekent de re constructie tevens de voortzetting van de open bare behandeling van de strafzaak. Op of bij de rijksweg zal de kanton rechter de zitting van de rechtbank houden. De of ficier van justitie, de ver dachte en twee getuigen moeten er bij aanwezig zijn. Dit besluit viel om dat de officier van justitie het niet uitgesloten acht te, dat zowel de getuige ft charge als de getuige ft decharge misleid zijn door een verkeerde waar neming. Beide getuigen spraken el kaar volkomen tegen. Het Is in Nederland nog niet voorgekomen, dat een kantonrechter besluit een zitting van de rechtbank te houden In het nachte lijk duister om te probe ren achter de waarheid te komen. Reconstructies van strafzaken in het don ker zijn wel meer voorge komen. MOSKOU (UPI) Russische na tuurkundigen hebben een nieuw scheidkundig element ontdekt, het helium-8. De kern van dit element bestaat uit twee prote nen en zes neutronen. Dat is drie maai zoveel als bij het nor male helium. Aan het project hebben acht natuurkundigen twaalf jaar gewerkt. De 31-jarige Portugese mis sionaris Luis Alfonso Da Cost, heeft een rapport uit Mozambique gesmokkeld, waarin melding wordt ge maakt van de 'rt'reedheden die Portugese troepen tussen mei van het vorig jaar en maart van dit jaar hebben aangericht. De missionaris, die de keus had om de ge vangenis in te gaan in Mo zambique, of het land te ver laten, is dezer dagen in Rome aangekomen. In het rapport, dat in „The Guardian" werd gepubli ceerd geeft de pater de data en de namen, weer van de mensen die omgekomen zijn in de provincie Tete. Wreed heden, martelingen, moorden en verminkingen die hij niet heeft kunnon verifiëren meldt de missionaris niet. Hij beschrijft gedetailleerd de vormen van martelingen, die door de Portugezen zijn gebruikt. Hij zegt dat lang durige fysische martelingen tijdens ondervragingen, cas tratie en lichamelijke ver minkingen in de gevangenis sen heel gewoon zijn. Dp belangstelling van de auto riteiten viel op pater Luis toen hij door een vergade ring van 36 paters en zusters was aangewezen om andere missieposten in zijn provin cie op de hoogte te stellen van de situatie in het noor den van het land. De ge schriften die de politie uitein delijk tegen hem gebruikte waren door hem gemaakte vertalingen in dialect van de encycliek Pacem In Terrls en de.brief van paus Paulus aan het eucharistisch con gres in Oeganda. Geen reactie Pater Luis zegt in zijn rapport dat missionarissen in het afgelopen jaar aan bisschop Felix Niza Ribiero hebben gevraagd een verklaring uit te geven, ook in hun naam, waarin de moordpartijen en martelingen veroordeeld zou den worden, maar een der gelijke verklaring is nooit gokomen. In Rome liet pater Da Cost weten dat de missionarissen, die hij in Mozambique heeft achtergelaten er van uitgaan dat hij in het buitenland oen goede zegsman voor hen zal zijn, vanwege het feit dat hijzelf Portugees is, zodat men niet kan komen met do beschuldiging dat hij een buitenstaander is. „Dat bete kent natuurlijk wel, dat ik niet naar Portugal terug kan gaan", aldus pater Lui6 Al fonso Da Cost. W eerklaiik In Portugal zelf heeft de oppo sitie, die tegen het Portugese kolonialisme ln het buiten land is gevoerd, langzaam maar zeker ook enige weer klank gevonden binnen enke le groepen van de Portugese bevolking. Het besef is groeiende dat militairen een bevoorrechte positie innemen en dat de „eeuwige oorlo gen" geldverslindend zijn. De economische toestand van het eigen land verslech tert met de dag. De protes ten daartegen van arbeiders en jonge intollectueleh ne men hand over hand toe. De protesterenden, die eisen dnt de kerk zich achter hen stelt, willen materiële welvaart voor allen en afschaffing van de bevoorrechte positie van rijken. In de consistoriekamer van do Grc4e of St. Ba\|okerk te Haarlem wordt gedurende de meivnd augustus e<m tentoon stelling gehouden van Neder landse tegels uit de vqrzanic- llng vmi Dingeman Korf. De bation van de tentaönstelling, die elke dag, behalve zdndag geopend is, komen ten goede non het resfcauTatief«(nds van de kark. Op zaterdag 2 en zondag 3 september wordt er vanuit het bisdom Rotterdam een bedevaart georganisoerd maar het Belgische Maria genode-oord Banneux. Men vertrekt zaterdag met bus sen vanuit Noordwljk, Lel den, Den Haag, Delft, Gouda en Rotterdam. Vorr deetma- ime kan men zich wenden tot de volgende adressen: hr. Hoogeveen, Vlierboomstraat 198, Den Haag, tel. 398581; hr. Lijflander, Walenburger- weg 36 Rotterdam, tel. 244625; mevr. Odenkirchen, Brandtstraat 100, Den Haag, tel. 637690; mevr. Van der Knaap, Heulweg 2b, Waterin gen, tel. 2960; mevr. Slloren- drecht, St-Aldengondestraftt 12, Delft, tel. 32648; mevr. Creyighton, Agaathlaan 320, Leiden, tel. 22917 of bij mevr. E. Oosthout, Sportlaan 168, Den Haag, tel. 321709. Bij een inbraakpoging in db woning van curioknrdl- nnal Mario Nasalll Rocca di CornslH*o In de onmlddellj- ke omgeving van hot St. Pie tersplein te Romn» werden tot nu tofs onbekende daders af geschrikt door dsn hypermo derns alarminstallatie. De kardinaal, die op het ogeblik met viakantie is nabij Floren ce, is bekond met de wereld van dieven en inbrekers. Dertig jaar lang was hij ge- vangenisaalmdezenier In de Romeinse gevangenis,, Regi- ita Cfeii". Alfredo Roncalll, de 83-ja rige broer van wijlen paus Johannes XXIII is dozer da gen, na een ziekbed van vier maanden, overleden. Van de dertien kinderen van de fa milie Roncalli zijn er nu nog twee mannen In leven, Zove- rlo en Giuseppe. Belden zijn in de tachtig. Paus Johannes overleed ln 1963 op 81-Jarlge leeftijd. Do prefect van de Romein se congregatie vcvrr de cle rus, kardinaal John Wright, verblijft op dit moment In Moxlco-Clty, waar hij deel neemt aan een natlnnaal congres over christelijk socia le vraagstukken. Op dat con gres, dat tot 13 augustus duurt, zullen ander meer de economische, maatschappe lijke, politieke en culturele afhankelijkheid van de Der de Wereld-landen ter sprake komen. ft Het hoofd van de Grieks-orthodoxe kerk in Israël, aartsbis schop Haya, heeft meegedeeld, dat al zijn kerken in het land zondag gesloten zullen blijven. Dit uit protest tegen het feit, dat premier Golda Meir weigert toestemming te geven voor de terugkeer van een groep christen-arabieren naar hun dorpen Blram en Ikrlt bij de Libanese grens, van waaruit zij in 1948 werden verdreven. De foto toont Israëlische mili tairen, die de dorpelingen proberen te verwijderen uit het dorp Biram. Sinds begin augustus trekken driehonderd leden van Pax Christ), onder wie honderd Nederlanders door Ierland als deelnemers aan de inter nationale voettocht van de katholieke vredesbeweging Pax Christl. Zaterdag wordt deze internationale mars in Kilkenny afgesloten met een grote vredesdemonstratie. In groepen van twintig tot vijf entwintig man spraken de trekkers de afgelopen dagen over de onderlinge samen hang van de verschillende vormen van onrecht In de wereld, over de gewelddadi ge middelen waarmee men dit onrecht bestrijdt en zoch ten zij naar alternatieven Pax Christi wijst leren op taktiek van geweldloze weerbaarheid voor het geweld, dat recht matige bevrijding ten dool heeft. De deelnemers hielden zich ook bezig met de training in geweldloze weerbaarheid met de ontmythologisering van het geweld dfe tot doel heeft de verheerlijking er van, onder meer ln parades, tegen te gaan, met de Ierse crisis in Ulster en met een christelijk toekomstproject voor vredesbevorderlng. Volgens bevindingen van de trekkers spreekt hot thema van de geweldloze weerbaar heid de leren niet erg aan, ondanks het feit dut de Ierse kranten elke dag vol stann over de vreselijke gebeurte nissen in Ulster en regelma tig gebedsbijeenkomsten worden gehouden voor vrede en verzoening. In de ogen van de Ieren is niet de ge weldloze weerbaarheid, maar bidden de enige vorm van geweldloze strijd. Voor de deelnemers aan do Interna tionale voettocht wordt er dan ook oike dag een vredes mis opgedragen. Ontslag in Puno heeft nasleep voor gerecht Twee priesters en talrijke gelovigen uit het Pe ruaanse bisdom Puno zuilon voor het gerecht moeten verschijnen, omdat zij ervan worden beschuldigd een deel vun de archieven van het bisdom te hebben gestolen en nndermans eigendom bezet te hebben gehouden. Priesters en gelovigen, die het niet eens waren met het ontslag van de blN.ichop van Puno, mgr. Gonzules Rulz, hadden verschillende kantoren van het bisdom en de kuthodroul be zet, zodat do opvolger van mgr. Rulz de toe gang tot deze ruimten werd ontzegd. Tot op het moment dnt mgr. Ruiz van de paus zelf zijn ontslag vernam werden er tegen de bezetters geen gerechtelijke stappen onderno men. Nu mgr. Rulz In zijn ontslag heeft toe gestemd heeft de rechter van Puno de sleutels van de kathedraal en de bisschoppelijke kan toren opgeëist. Toen deze niet werden gogo- ven, hoeft hij de gebouwen door een smid la ten openbreken cn een aanklacht in lutcn die nen tegen de bezetters. Priesterwijding op hoog niveau zondag in Rome Zondag worden in Rome vijfentwintig leden van Opus Dei een vereniging van katholieke ge lovigen, die cr naar slrovcn de christelijke deugden volgens een volledig soculicre geest te beleven lot priester gewijd. De wijdelin gen zijn voornamelijk gepromoveerde acade mici, alkomstlg uit Argentinië, Groot-Brlttan- nlü, Italië, Japan, Columbia, Mexico, Spanje, Venezuoltt en Duitsland. Ze zijn allen doctor in dc theologie, filosofie cn hot kerkelijk recht. Ondor hen bevinden zich onder meer de 31-Jari- ge Japanso professor Soltslro Nltta, snmen- stellor vnn een bekend Engels leerboek In zijn land, de 43-Jarigu Italiaanse stcdebouwkundlge Elln Acerbls, de 33-Jtirlgo Dultso physleus en mathematicus Theodor Irrfinng on do 4G-jnri- go Spaanse advocaat Jeronimo Pudllla. Ver der zijn er onder de wijdelingen Ingenieurs, economen, pedagogen, Juristen, doktoi.cn en journalisten. Opus Doi telt nuast de lokcnleden lot nu toe slechts twee procent worelilgcestolljken. Op hol ogenblik heeft do vereniging aunhangers in tachtig landen. Onder de zustercongregaties in Zuld-Amvrlka Is verzet ont staan, omdat zij niet langer bostuurd wensen te wordon door oversten, die zelf geen Zuldnmerlkaanscn zijn. Nog minder wonson zij, dnt hun vanuit het buitenland, meest al Rome, beslissingen wor den opgelegd. rikaanse Federatie van vrou welijke religieuzen (Clar) hooft Ingesteld. Daaruit bleek dat Inderdaad 72% van de plaatselijke ovorston cn 75% van de provinciale over sten der Zuidomeriknanno zustercongregaties buitenlan ders zijn. Vast is ook komen te staan, dat het generalaut van 358 zustercongregaties op een totaal van ruim 500 in Zuid-Amerika, buiten het continent gevestigd is. Maar het verzet van vooral de Jongere zusters richt zich te gen het verschljnsol dat 36% van do kloosterzusters te work gesteld Is In hot onder wijs, dat wil zeggen in colle ges, v/uar alleen rijke kindn- ren een plaats kunnen krij gen. De grote massa der jon ge zusters echter wenst te werken in dienst van de so ciale rechtvaardigheid en de verbetering van de situatie der armen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7