Havenstaking zal 3e week ingaan Opzoek naarhuge Internationaal congres soc. academies geopend VVD laat harde eisen vallen £eidóc(SotiAcmt U krijgt tot 61% bij rie postspaarbank Britse vakbondsleiders Ex-acteur [om Neal werleden Onderzoek plaats tweede luchthaven Moeilijkheden rond pastorale raad nog niet opgelost Bijzonder onderwijs vraagt aandacht voor administratiekosten ENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT (ILLYWOOD (UPI) De Ame- Hkaanse ex-acteur Tom Neal is baandag dood in zijn woning Aangetroffen. Hij was 59 jaar. Zijn overlijden had volgens art- een natuurlijke oorzaak, was vorig jaar december voorwaardelijk uit de gevange ontslagen nadat hij zeven (jaar had uitgezeten op grond wan een veroordeling wegens «lood door schuld. Hij werd er- wan beschuldigd dat hij zijn der- pe vrouw, Gail, met een pistool- om het leven had ge- jbracht. Neal die meewerkte aan ho films, was het bekendst door >/jn mannetjesputters rollen .in B-films. Hij was o.a. te zien in „The flying tigers" en „First ff ank over Tokyo". ago Maggiore vervuild )ME (DPA) De burgemees ter van de Italiaanse plaats Verbania heeft voor een vijf km lang oevergedeelte van het -ago Maggiore een verbod afge- d om daar in het meer te wemmen. Gebleken is dat het Water daar 500 tot 2.500 colibac- eriën per 100 kubieke centime- er bevat. LONDEN (AP) Vakbonds leiders hebben gewaar schuwd dat de Engelse ha venstaking bijna zeker nog een derde week gaat du ren. De Engelse regering, die naar wordt verwacht een verzoek van de boeren om de staking te breken door het inschakelen van soldaten bij het lossen en laden zal afwijzen, heeft nog steeds zijn hoop ge steld op een snelle oplos sing door toedoen van het comité van havenarbeiders en vakbondsleiders. Moeilijkheden ontstonden er in een kleine haven in de buurt van Scunthorpe, waar er nog steeds havenarbeiders aan het werk zijn. Stakersposten door zochten twee vrachtwagens met een lading veevoeder en hout. a een volgend handgemeen met de politie werden zes politiea genten gewond. Vier havenar beiders werden gearresteerd. Maandag werden op dezelfde werf reeds 17 havenarbeiders gearresteerd. Een woordvoerder van de boeren vertelaarde dat men gedwongen zou zijn om het komende week einde veel kippen te slachten tenzij de staking zou worden beëindigd. Een groot pluimveebedrijf maakte bekend dat het aanstaande maandag 2 miljoen vijf weken oude braadkuikens ter waarde van 1 miljoen pondi zou vergas sen en begraven tenzij havenar beiders een begin zouden maken met het lossen van de schepen. Jack Jones, de voorzitter van de vakbond van transportarbeiders waartoe de havenarbeiders be horen, was pessimistisch ge stemd over de kansen voor een hervatting van het werk op kor te termijn. Hij zei dat de haven- directies in havens waar met containers werd gewerkt en waar havenarbeiders werk ei sen, niet geneigd schijnen mee te werken. Dokwerkers kosten nu eenmaal meer dan de mannen, die de containers moe ten bedienen. v'v "V- Christen- Arabieren niet naar hun dorp JERUSALEM (Reuter) De Is raëlische premier mevrouw Gol- da Meir heeft geweigerd toe stemming te geven voor de te rugkeer een groep christen-Ara bieren naar hun dorpen Biram en Ikrit, waaruit ze 24 jaar ge leden zijn verdreven. De Grieks-katholieke aartsbis schop in Israël, Joseph Raya, had in een onderhoud met pre mier Meir de zaak van de dor pelingen bepleit. Volgens een of ficiële bekendmaking is het ver zoek om veiligheidsredenen op nieuw afgewezen, omdat de dor pen dicht bij de Libanese grens Treinroof in Calabrië ROME (AFP) Vier gewapende bandieten hebben in het Ita liaanse Calabria een trein over vallen. Als in een echt wildwest- verhaal hadden zij boorftstron- ken op de rails gelegd en hiel den zich verscholen in het struikgewas langs de spoorbaan totdat de trein gedwongen werd te stoppen. Met hun vuurwapens hielden zij de passagiers in bedwang en dwongen de conducteur alle postzakken te overhandigen. Met een nog onbekend bedrag aan geld en een partij aangete kende zendingen gingen zij er vandoor. leze Belg krabt eens over zijn bejaarde bol als hij ziet door welke berg hij zich nog heen moet werken. Maar als hij voor zijn pensioen niet klaar mocht komen, legt hij het bijltje er gewoon bij neer. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De adviseur van het tertiair onder wijs van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen, mr. A. de Vries heeft gisteravond in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag het zestiende Internationale congres van sociale aca demies geopend. Aan het congres, dat tot en met vrijdag duurt, nemen meer dan 500 vertegen woordigers van opleidingsinstituten voor sociaal werkers deel. Thema van het congres Is „nieuwe elementen in de opleiding tot welzijnswerker'. Mr. de Vries stelde dat de maatschappelijke veran deringen die zich op het ogenblik voltrekken be wust moeten worden geleid in de richting van een wereld waarin een mens in rechtvaardigheid kan leven. Bij dit streven kunnen nieuwe landen leren van de fouten die de oude landen in het verleden hebben gemaakt, terwijl de oude landen profiteren van het elan waarmee de nieuwe lan den hun maatschappelijke structuren vorm ge ven. Mr. de Vries hoopte dat het congres aan dacht zal schenken aan het welzijn van de mens heid vanuit de veelheid van maatschappij-opvat tingen. Hij stelde met nadruk dat ook de mens die een welzijnswerker raadpleegt het recht heeft op een eigen opvatting over de maatschappij structuur. Tot slot van de openingsbijeenkomst hield dr. Julia Henderson, algemeen secretaris van de Interna tional Planned Parenthood Federation te Londen, een inleiding over de begeleiding van sociale ac ties. Zij noemde de rechtvaardigheid als een van de belangrijkste doelstellingen voor de sociale verandering. „Bij de revoluties in Frankrijk en Amerika en Rusland, bij onafhankelijkheidsbewe ging van de landen in de derde wereld, bij de strijd van de Black Panters als bij de vrouwene mancipatie heeft het gevoel voor rechtvaardig heid altijd een grote rol gespeeld". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Politiek Den Haag wordt beheerst door de vraag waardoor het overleg tussen de confessionelen en de VVD giste ren opeens van een leien dakje liep, nadat de VVD eerst harde eisen had gesteld. Men heeft de indruk, dat VVD-fractieieider Wiegel, die eisen alleen maar stelde als dreigement vooraf en in het beraad zelf aanzienlijk soepeler optrad. De eisen hadden betrekking op de verkiezingsdatum (voor 29 no vember), het sociaal contract met het bedrijfsleven en de een stemmigheid van de vier Ka merfracties. Op het punt van de verkiezingsda tum hebben de confessionelen de WD haar zin gegeven. Wie gel trok zijn voorwaarden in voor wat betreft het loon- en prijsbeleid van AR-minister Boersma. Dat beleid houdt in via een so ciaal contract met het bedrijfs leven op vrijwillige basis komen tot een loon- en prijsmatiging. Het werkstuk van adviseur Scholten dient daarbij als gangspunt. Er zijn hierover geen geheime afspraken maakt. Gedeeltelijk werd ook tegemoetge komen aan de VVD-wens tot eenstemmigheid binnen de Ka merfracties. Zo zal een eventue le motie van wantrouwen tegen het kabinet niet door uit de boot vallende confessionele kamerle den worden gesteund. De bezwaren van een aantal KVP-kamerleden en het AR-ka- merlid mej. Van Leeuwen tegen enkele voorgestelde wijzigingen van het regeerakkoord blijven bestaan. Ook staat vast dat dit kabinet geen inzet van de ver kiezingen is voor de confessio nelen, die daarmee toch hun handen vrij hebben andere gen in te slaan. Zwemavondvijfdaagse. Van maan dag 21 tot en met vrijdag 25 au gustus wordt voor leden van zwemvereniging van de Kring den Haag van de K.N.Z.B. een zwemavondvijfdaagse gehouden in het zwembad van Te Werve ^an de Rijswijkse Van Vreden- burchweg. Pat-stelling dreigt in onze Kerkgemeenschap ALS men de stand van zaken bij de Nederlandse Kerk-gemecnschap zou willen omschrijven met termen, zoals die passen in de schaak match-van-de-eeuw, dan dreigt er een pat-stelling uit de bus te ko men. Want na het besluit van Rome om zich bij de gevraagde bemiddeling in de Limburgse crisis te beperken tot een uitspraak, dat mgr. Gij- sen niets te verwijten valt, en na de berichten dat Vaticaanse auto riteiten bezwaar maken tegen de opzet van de Nederlandse landelijke Pastorale Raad (die in het najaar van stapel moet lopen) schijnt ook het Nederlands episcopaat als instituut geen bewegingsvrijheid meer te hebben. LIGT er verband tussen de crisis in Limburg en het gegroeide wan trouwen van Rome ten opzichte van de Nederlandse kerkprovincie in haar totaliteit? Tijdens zijn langdurige audiëntie bij de Paus zal kardinaal Alfrink deze zomer wel het antwoord op deze vraag op het spoor zijn geko men en zijn medeleden van het episcopaat hebben ingelicht. Uit het onlangs door ons besproken interview met mgr. Bluysen zou men dan weer kunnen afleiden, dat ook de bisschoppen de kwestie- Roermond als een steen-des-aanstoots ervaren hebben, maar ervan overtuigd zijn dat deze affaire minder een oorzaak is dan een ge volg van de crisis in de Nederlandse kerk-gemeenschap. Wanneer Rome over de gang van zaken onvolledig en/of eenzijdig wordt ingelicht, dreigt er nog meer mis te gaan. Naast de geloofs crisis welke velen bevangen heeft zelf, zou het ergste zijn, wanneer ons episcopaat machteloos gaat worden. Want de afstand tussen Rome en de gemiddelde gelovige moet door gevolmachtigde, vertrouwen-hebbende gezagdragers overbrugd blij- Tweede keuze Door gebrek aan opname-capaciteit op universiteiten en scholen voor hoger beroepsonderwijs hebben dit jaar nog al wat jongemensen na het eindexamen hun toekomstplannen moeten wijzigen. Hier en daar zijn cijfers over het te grote aanbod bekend gemaakt. Voor de toe komst is het van belang te weten in welke mate precies en in welke gevallen het overstappen op een tweede keus noodzakelijk is ge weest. Een en ander heeft vaak iets te maken met gebrek aan geld op On derwijs om ruimte en het aantal leerkrachten aan te passen aan de belangstelling van de schoolverlaters. Maar niet uitsluitend; de maatschappij stelt ook haar eisen en heeft geen onbeperkte moge lijkheden. De teleurstelling welke vele jongeren dit jaar bij hun keuze voor een verdere studie hebben moeten slikken, zal niet door meer geld al leen voorkomen kunnen worden. In de nabije toekomst moeten schooldecanen en andere voorlichters inzake beroepskeuze zo goed mogelijk gedocumenteerd zijn terzake van de ervaringen in deze zo- Ook bij volledige democratisering van het onderwijs blijft het altijd zo dat bij vrijwel alle beroepen de vrije beroepen niet in de laat ste plaats het aantal werkplaatsen beperkt is. Met specialisatie moet het voortgezet onderwijs dan ook zo voorzichtig mogelijk zijn; ondanks de druk van universiteiten en hoger beroepsonderwijs. Wie meer pijlen op zijn boog heeft, zou namelijk wel eens meer kans kunnen maken op een geslaagde carrière in de samenleving. DEN HAAG (ANP) Het onderzoek om te komen tot een beslissing over de vestigingsplaats van de tweede nationale luchthaven ver loopt tot dusverre in grote trekken volgens schema. Naar verwach ting kan het in december 1973 worden afgesloten. Onderzocht worden de vestigingsplaatsen Dinteloord, Leerdam, Mar kerwaard, Maasvlakte en het ondiepe zeegebied tegen de kop van Goeree. Het zogenaamde plan Petri voor de vestiging van de twee de luchthaven in het noordelijk deel van het IJsselmeer tegen de Af sluitdijk, wordt gezien als een sub-alternatief van de Markerwaard. De plaats is evenwel in alle opzichten minder gunstig. Opening van zaken toegezegd HAARLEM (KNP) Vermoede lijk binnen tien dagen en uiter lijk voor 25 augustus zullen, vol gens de secretaris van de bis schoppenconferentie, dr. L. ter Steeg, officiële mededelingen worden gedaan over de moei lijkheden die zijn ontstaan rond de op te richten Landelijke Pas torale Raad. Weer brand op Heleanne BRINDISI (AFP) Nog geen jaar na de grote brand op de Griekse veerboot „Heleanne" waart>ij 25 mensen om het leven kwamen, is er gisteren weer brand uitgebroken aan boord van dit schip, dat in de haven van Brindisi ligt. Schilders op het toeristenplein bij uitstek in Montmartre, het Place du Tertre, zijn dezer dagen be gonnen met een onderlinge wed strijd in het schilderen van de nieuwe „lola"-kousen. Deze kousen zijn voor de komende winter als internationale mode kleur aangewezen: een warm diep bruin met lichte grijze schaduw. Ditmaal doet de rest van het model niet ter zake. dan waarschijnlijk bekend ma ken of zij gevolg zal geven aan het dringend verzoek van het Vaticaan om de macht van de pastorale raad aanzienlijk in te perken. De Nederlandse bisschoppen, die gisteren in Haarlem hebben vergaderd, zouden de moeilijk heden rond de pastorale raad nog niet uitputtend hebben be sproken. Op de agenda stonden gisteren vele onderwerpen, zoals de vormselliturgie, de ka tholieke jeugdraad en de jaarre kening van het interdiocesane fonds. Naast de extra-vergade- ring, die de bisschoppen reeds op 1 augustus hielden, zullen zij binnenkort opnieuw een extra beraad houden over de pastora le raad. Daarna zullen, voordat de kardinaal op 26 augustus op vakantie gaat, officiële medede lingen worden gedaan. Zoals reeds eerder gemeld, heb ben de gerezen moeilijkheden betrekking op de ontwerp-statu ten van de Landelijke Pastorale Raad. Daarin zouden volgens de Vaticaanse autoriteiten de rech ten van de bisschoppen onvol doende zijn gegarandeerd. Het Vat'caan acht de toelichting op de statuten „dat de bisschop penconferentie de met haar ei gen positie verbonden verant woordelijkheid houdt", onvol doende. (Van een onzer verslaggevers) luelo ,,Dc i' mini s ko n bij het onderwijs liggen aan zienlijk hoger dan het bedrag, dat we vu de n mich o krl'gen. Omdat het geld toch ergens Vandaan moet komen, wordt er aans bezuinigd op een post bijvoorbeeld „onder- M-»ir e lijdensweg van de administratiekosten sleept al zo lang, dat er toch echt een eind aan moet komen. Want voor het bijzonder onderwijs wordt het een zaak van „to be or not to be". Aldus directeur W. M. L. Mayvis van de r.k. Stichting Onderwijs en Opvoeding in Almelo, naar aanleiding van een landelijk rapport over de kostenkwestie. Deze nota, samengesteld door de bond van schoolbesturen van het katholiek kleuter-, basis- en buitengewoon onderwijs, de ver eniging voor protestants-christe lijk kleuter- en basisonderwijs en de verenigde bijzondere scholen, wordt toegestuurd aan alle gemeenteraden in het land. De samenstellers ervan verzoe ken de raadsleden om vóór de behandeling van de gemeentebe groting kennis te nemen van het rapport en met' de Inhoud en strekking daarvan rekening te houden bij de vaststelling van de bedragen, die het bijzonder onderwijs van de gemeente ont vangt. Die berekening bleek echter de nodige moeilijkheden op te leveren en dat bleef zo, tot aan de dag van vandaag. Campagne tegen roken in Engeland LONDEN (AP)— De Britse rege ring gaat een nieuwe campagne houden tegen het roken, met In gang van het volgende Jaar. ZIJ wil lijsten publiceren van siga- rcttemerken en daarbij ver melden hoe groot het teer- en het nicotinegehalte ervan Is vol gens het laatste onderzoek. Ook zal men er op blijven wijzen welke risico rokers voor hun ge zondheid lopen. Sigarettenrokers die er toch niet mee kunnen ophouden krijgen het advies: Rook een soort met een laag teergehalte; rook min der; verminder het aantal trek ken; inhaleer niet; neem de si garet uit de mond als men niet eraan trekt. Veenbranden bij Moskou MOSKOU (AFP)Moskou ligt sedert twee dagen onder een dichte rook die maandag nog in intensiteit is toegenomen. De rook is afkomstig van veenbran den die ten oosten en ten zuiden van de Sowiethoofdstad hpbben gewoed, aldus de verklaring van het nationaal weerkundig instituut. In het gebied van Tsjatoera op 13 kilometer van Moskou is ruim duizend hectare veen een prooi der vlammen ge worden. Oorzaak van de bran den zijn een droogte die al twee maanden duurt en onachtzaam heid van rokende kampeerders. WEGENS STANK Schoonmaken tanker gestopt ROTTERDAM (ANP) Op last van de havendienst en de ge meentelijke afdeling hinderwet vergunning van Rotterdam is gistermiddag het schoonmaken van de Duitse binnentanker „Al chemist Stade" gestopt. Het schoonmaken van de tank bij het bedrijf Booy aan de Geulha ven in Rotterdam leidde maan dagavond al tot een stroom van stankklachten uit gemeenten langs en even ten noorden van de noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg. altijd safe

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9