FC Den Haa< rustig aan Volleyballers slechts door wonder nog naar München M trnm Goudoogst voor gehandicapten VERDIENDE ZEGE IEUGDELFTAL r \v Hockeyers redden het weer niet Fedor begon als tweede Geen München voor Els van Noorduyn WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 10 WOENS MONTPElLÏER Slechts een wonder zal de Nederlandse vollevbalploeg nog in München kunnen brengen. De ne derlaag tegen de Polen (615, 915, 1315) kwam dan wel niet als een onverwachte klap, de manier waarop de Nederlanders speelden was wel een slag. De ploeg ging gebukt onder de nervositeit van de debutant, een zeer op merkelijk verschijnsel voor een verzameling spelers met zoveel nationale en ook internationale ervaring. Polen speelde veel minder dan Roemenië, dat toch behoorlijk moeite met Frankrijk had, flon- kerend volleybal, maar de Po- len speelden degelijk, nuchter, franjeloos en zeer productief volleybal. De passes van de spelverdelers Such en Gawlows- ki kwamen steeds op de juiste plekken en geregeld op plaatsen waar het Nederlandse blok de bal helemaal niet verwachtte. Op die momenten demonstreer den Skorek en Ambrowski hun macht aan het net. De Nederlandse ploeg speelde in feite nog slechter dan zaterdag avond in Perpignan tegen de Belgen. Een team als het Pool se laat de fouten van de tegen partij (geen dekking achter het blok, slechte passes, zwak op vangen) niet ongestraft. Het Nederlandse verzet, dat in de beginfase redelijk goed was, brak al in het begin van de eer ste set. Nadat Nederland een voorsprong van 54 had geno men, begon Frank Constandse aan een reeks fouten, die voor hem ongewoon is. Coach Van der Haar behield echter zijn vertrouwen in de aanvaller van Blokkeer, die hij met Valken burg. De Vink, Veldhuis, Trom petter en Groen in de basisop stelling had geplaatst. De onze kerheid van Constandse tastte de gehele ploeg aan en van 54 werd het 6—8 en vervolgens 6— 15. Maar het was niet alleen Frank Constandse die in die eerste set volleybal beneden in ternationaal niveau speelde, ook de passes van Geert Trompetter misten zoveel richting dat er voor de aanvallers weinig eer was te behalen. Alleen de on verwoestbare Hans Valkenburg bleef volleybal van aanvaard baar niveau en zelfs meer spelen. !n de tweede set had Van der Haar de gelukkige ingeving Kees Tinga op de stand 5—9 in te zetten voor Harrie Veldhuis. Tinga begon ermee zich abso luut niets van de Poolse over macht aan te trekken en dat was een instelling die de Neder landse ploeg goed deed. De Poolse ploeg, lang niet gek, vond de zwakke punten ook in de tweede reeks en richtte voor al ziin aanvallen op de plekken die Frank Constandse moest be strijken. Succes vrijwel verze kerd van 5—9 werd het 7—11 en 9—11 door voortreffelijk werk van Trompetter en Valkenburg. De kans op herstel was er nog steeds, maar net als in de eer ste set maakte Frank Constand se twee afschuwelijke fouten, die het eind voor Nederland be tekenden. Polen liep uit tot 13 9 en door tot 15—9. Het merkwaardige echter was dat de derde set Constandse leek mee te gaan. vorm groeiende ploeg. Het was omgekeerd. De ploeg kon in die derde set werkelijk verzet bieden doordat Constand se ging spelen zoals van hem kan en mag worden verwacht. - Koerscijfers Hilversum Pothusprljs (le afdeling). 2000 meter, met autostart: 1. Koi.i Princess (J. van Dooyeweerd) 1.29.8 - 2.59.0: 2. Kinglet O; 3. Kim Nardlnclant. Toto wLm. 3.80. pi. 1.80 2.60 1.40. koppel 19.50. trio 314.10. Primulaprijs (2440 meter): 1. Kerry (J. Wagenaar Jr.) 1.2S.3 - 3.33.6: 2. Josje du Mal re E; 3. Kitty Gregorll. Tol., wlnn. 1.90. pl. 1.60 3.-, kopp. 10.10. Knclieaprijs, 2000 meter, met autostart 1. .Tolanda Z (K. Woudstra) 1.23.6 - 2.47.1; 2. Jozlnn du Bols; 3. Jane Mae. Toto wlnn. 13.10. pl. 2.70 L50 1.30. kopp. 14.50. trio 296.40. Bichardlaprljs. 2000 meter, met aut.- start: 1. Hideaway (J. Verh. 1 23.6 - 2.45.2: 2. G-dfrled dan go. Toto wlnn. 7.20, pl. k"Pi>. 32.90. Bosientjeprijs. 2OI0 meter: 1. Fan- 10 2.90. Johnny Walker (J. Vóórhaar) 1.25.9 - 4.09.2; 2. Jello: 3. Gugo Hollandla. Toto wlnn. 3.90. pl. 2.50 1.30 3.50, kopp. 4.30, trio 334,40. Pothosprljs (2e afdcllnK). 2000 meter, met autostart: 1. Kamlel (S. v. Leeu wen) 1.23.3 - 2.50.5; 2. King Supreme: 3. Keizerin. Toto wlnn. 1.90, pl. 1.40 Sansf Henrl Signal (P. Strc per) 1.22.2 - 2 44.3: 2. Hum- Up: 3. Heros. Wlnn. 3.0.9. pl. 1.40 4.40 2.-. kopp. 11.10. trio 631.20. Fieri-prijs. 2000 meter, met autostart. 1. Java (H. rirogt) 1.24.8 - 2.49,6: 2. Ivan Braun; 3. Imke Way. Toto wlnn. 2.50. pl. 1.30 2.30. kopp. 8.P" TotalUn* •t: 302.375.-. Strop voor FC Twente (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Al voor het begin van het voetbalseizoen 1972/73 is FC Twente door ernstige te genslag getroffen: Een röntgen onderzoek heeft uitgewezen, dat de buitenmenlscus van Piet Schrijvers' rechterknie is ge scheurd. Dit betekent, dat de doelman van FC Twente een knieoperatie zal mflfiten onder gaan. Hoewel dat geen moeilij ke ingreep is, moet toch worden aangenomen, dat Schrijvers ten minste twee en een halve maand op non actief zal staan. HEIDELBERG Na afloop van het zwemtoernooi op de Paralympics, de wereld- spelen voor gehandicapten, in Heidelberg kon de Ne derlandse ploeg de tussen- Benden, Mary Kuivenhoven, Delphine van Opdorp-Ariens Kappers en Marijke Ruiter. Aria de Vries-Noordam behaal de goud en zilver op de techni sche nummers kogelstoten en rolstoelrijden. balans opmaken. Het resul- De handboogschutter Popke Pop taat was verbluffend: 17 11 1 f| fed|jtt|| gouden, 18 zilveren en 12 bronzen medailles werden er behaald. Aan het totaal van deze 47 plakken wordt er vandaag de laatste dag van de Spelen, zeker nog één toegevoegd, aangezien Aria de Vries-Noordam, fi- naliste is in het dames-en kelspel bij tafeltennis. kema leverde een formidabele prestatie door brons te verove ren in het individuele toernooi, waaraan meer dan 50 schutters deelnamen. Samen met Peter Blanker veroverde hij ook brons op het onderdeel datchery PAPENDAL Het Neder lands hockeyelftal heeft ook de tweede oefenwed strijd op Papendal tegen Pakistan verloren. Nadat Pakistan zondag won met 42, werd het nu 31. De wedstrijd werd tien minuten voor tijd ge staakt, toen een wolk breuk verder spelen on mogelijk maakte. Van onze sportredactie DEN HAAG FC Den Haag heeft de Engels-Schotse toernee niet kunnen afslui ten met een overwinning. Bij Edinburgh, waar East Five gisteravond tegen stander was, werd een ge lijkspel van 0—0 bereikt. Tor Fuglset, de Noorse aanvalsspits, speelde weer een verdienstelijke partij. De eerste helft was FC Den Haag veruit de beste ploeg van het veld, alhoewel de Schotten soms bikkelhard terugvochten. Na de rust veranderde dat spelbeeld enigszins. Toen was duide lijk merkbaar, dat de Ha genaars de vermoeienissen van de laatste dagen in de benen kregen en werd er op een lager tempo overg schakeld. Hans van Eed en Harald Berg, die teg Haert of Midlothian ontbr ken, speelden ditmaal we een gedeelte van de we strijd mee. BERLIJN Fedor den Hertog i dinsdag in de eerste etappe v^ de ronde van Oost-Duitslai) tweede geworden achter c Tsjech Jaroslav Polusny. Beiden hadden voor het 145 !q lange traject een tijd nodig v* 3.26. Met een achterstand va 1.15 werd de Oostduitse kan pioen Weseman derde. REYKJ matei werel sen uitda; ris Sp f' rugslag. klasse 5 in 1.24.8 :ud Marijke Ruiter 3x50 m wisselslag pers. 2.21.1 (handboog schieten met kortere goud Ingrid van den Benden, pijlen). 3x50 m wiss. pers. klas 6, 2.18.3. Op de laatste dag van deze 21ste zilver Netty van der Krieke 50 spelen worden de finalewedstrij- m vrije slag, klas 3, 52.7 den gespeeld van het basket- brons Sonja Graveland, 50 m, ball toernooi, waarin Nederland school, klas 4, 1.00.8. geen uitzicht meer heeft op een brons Mary Kuivenhoven, 3x50 medaille en, het tafeltennistoer- m wisselslag pers. kl. 5, 2.41.8 nooi. Heren: het Engelse plaatsje Stoke De resuitaten van de Nederlan- zilver Harry Lamberts 3x50 m. Mandeville, met prof. Ludwig Guttman, een Duitse jood die naar Engeland vluchtte, als de grote animator. Uit deze natio nale spelen ontwikkelde zich de „internationale spelen, voor ge handicapten", die voor de eerste maal in 1952 werden gehouden imet 130 deelnemers. Bij het „Internationale Stoke Mandevil le Comitee" (de spelen vinden ieder jaar in Stoke Mandeville plaats behalve in de Olympische jaren) zijn thans 50 landen aan gesloten, waarvan er momen teel 41 in Heidelberg aanwezig zijn met in totaal meer dan 1000 deelnemers. De Nederlandse ploeg bestond dit jaar uit 43 atleten en atletes, van wie de 15-man sterke zwemploeg de meeste medailles voor zijn rekening nam. Meer voudige gouden medaille winna ressen waren: Ingrid van den ders waren gisteren: wisselslag pers. kl. 6, 2.16.4. Dames: brons Gerrit Pomp, 25 m, vrije goud Marijke Ruiter 100 m slag, klas 2, 23.7. DEN HAAG Atlete Els Van Noorduyn gaat niet naar München. De Neder landse kogelstootster die bij de nationale kampioen schappen in Kerkrade nog al teleurstelde, acht haar conditie onvoldoende om op de Spelen haar kansen naar behoren te verdedi gen. Zij heeft de Koninklij ke Atletiek Unie gevraagd haar aanwijzing voor Mün chen ongedaan te maken. De KNAU, die volledig be grip heeft voor de situatie, heeft het verzoek overge bracht aan het NOC. Terwijl Vrijzen nog toestormt kijkt UEFA-jeugdspeler Smit, die hard heeft ingeschoten, aandachtig toe hoe deze gevaarlijke aanval afloopt. De Zwitserse doelman Jucker trekt er een benauwd gezicht bij. VOLENDAM In Volendam is dinsdag het vierlandentoernooi voor UEFA-elftallen (spelers geboren op of na 1 augustus 1954) begonnen. Dit toernooi dient als voorbereiding voor het UEFA-jeugdtoer- nooi van 1973. In de eerste wedstrijd speelden Denemarken en Noorwegen met 1—1 gelijk. Dit was ook de ruststand. De Deen Lars Taudan-Jurgensen bracht de stand na 16 minuten op 1—0, in de 23ste minuut scoorde Stienar Nielsson de ge lijkmaker. Er waren ongeveer 500 toe schouwers Het Nederlands jeugdclftal van spelers heeft in Vo lendam met 2—1 van Zwitserland gewonnen. Een verdiende overwinning, want de Nederlandse ploeg vormde een betere eenheid dan de Helve ten, die zich vooral in de eerste 50 minuten be perkten tot gevaarlijke uitvallen. Daaruit ont stond vlak voor de rust, die overigens met 0—0 inging, bijna een treffer toen Stephani vrij voor de Nederlandse doelman kwam, maar deze, Ver kerk van WSC, greep uitstekend in. De strijd leek beslist toen scheidsrechter Jan - zer in de 50ste minuut resoluut naar de straf schopstip wees nadat Vriizen (NAC) in het straf schopgebied door de Zwitser Oprandi aan zijn trui was weggesleurd. De Groot (Roodenburg) maakte geen fout en schoot feilloos in. Dit Ne derlands doelpunt bleek echter de Zwitsers wak ker geschud te hebben. Zij werden veel actiever en er ontstonden voor het Nederlandse doel ge vaarlijke momenten. Bij een daarvan kon Rossie van een dekkingsfout van de Oranje-achterhoede profiteren door met een keihard schot van dicht bij de stand op 11 te brengen. Dc ongeveer 5P0 toeschouwers, die tevoren Noorwe gen en Denemarken 1—1 hadden zien spelen, ver zoenden zich al met de gedachte dat ook Neder land niet verder dan een gelijke stand zou ko- Maar drie minuten voor tijd, tijdens een heftig of fensief van de Nederlandse ploeg, brak Vrijzen door en bezorgde Nederland met een keihard schot in de bovenhoek toch nog een 2—1-overwin- ning. Vlak voor het einde redde Olk (Amster dam), toen Lehmann een lob over doelman Ver kerk plaatste, op de lijn. Het toernooi, bedoeld als voorbereiding voor het UEFA-toernooi 1973, wordt donderdag voortgezet in Deventer. De slotronde is zaterdag a.s. in Hee renveen. Tom en Marie Ann De vredes- spuitbus Suske en Wiske De boze boom- zalver

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10