Probleemkinderen" na de atletiekstrijd TRILOGIE VAN NIJSTAD, K«S VAN KERKRADE ctu:ls STAPTEN UIT DAAN mm VRAAGT NOC 3 COACHES IE ZENDEN SCHANDAAL IN BUNDE3LIDA EIST OPNIEUW SLACHTOFFERS Duitse lotto 97j MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 GEHOORD: In Gap: Gossie Bitossi mvmmpim) wtsmm KERKRADE De KNAU heeft er na de nationale atletiek- kampioenschappen weer enige probleemkinderen bij. Van her. mag hoogspringster Ria Ahlers deze benaming niet worden toegedacht, want voor de twee keer haalde zij de limiet voor München, 1.82 meter. En daar limieten er zijn als een soort examencijfer en Ria Ahlers bovendien be wees dat haar vorm constant is een maand geleden sprong zij dezelfde (Nederlands record) hoogte mag er nauwelijks twijfel bestaan aan de toevoeging van Ria Ahlers aan de Olympische atletiekploeg. Maar er was een atlete, die meer problemen schiep: Joke van Gerven (De Spartaan, Lisse) die met een gezamenlijke krachtsin spanning op de 1500 meter tweede werd met 4.14.-, en dat is de limiet. IIja Keizer (winnares) en Berny Boxem Met een overtuigende hoofdknik bevestigde de chef de mission voor München, Bram Leeuwen hoek, wat voor een ieder van het in drie dagen niet overmatig opgekomen publiek geen vraag imeer was: ,,Ria Ahlers moet naar de Spelen". Langzaam was de lat omhoog gebracht, tot er op 1.79 meter nog twee springsters waren overgeble ven: Marjan Ackermans en Ria Ahlers, die alleen doorging naar 1.82 m. Haar eerste en tweede poging mislukten maar met de derde slaagde zij, al toucheerde op de 1500 meter, waardoor Joke van Gerven (links) de limiet haalde. Vooraan winnares 1 in liet midden Berny Boxem. (derde) waren al aangewezen voor München. Maar het zit er dik in dat de KNAU het NOC zal voorstellen nog een derde loopster voor die afstand in te schrijven. En al be hoorde Sjef Hensgens (Achilles-TOP, Kerkrade) al tot de afvaardiging als 800-meterloper, hij werd in een onthut sende finale door Rijn v.d. Heuvel, zij het niet binnen de limiettijd. Uitgelopen. In zijn „thuiswedstrijd" in het Ge meentelijk Sportpark van Kerkrade, waar voor het eerst in de geschiedenis van de KNAU de nationale titelstrijd over drie dagen was verdeeld, zodat er geen (estafette) nummers naar andere data behoefden uit te wijken. Op de 800 meter blijft de kampioen thuis en gaat nummer twee, want de aanwijzing zal uiteraard niet ongedaan worden gemaakt. zij de lat. Schreeuwend van ge luk danste zij naar haar trainer. Het publiek ontsnapte een kreet Nlfttt.mJn tme, voIdeed ri« van oprechte blijdschap. Om Niettemin, twee keer voldeed üj nog meer krocht aan hlar uit- Umie' e" J"1*' zending bij te zetten, probeerde Kees Kinlel, zij ook nog de 1.85 m De span- he' ning van de 1.82 had haar ^J°°" "S8, 6 sche afvaardiging: ,,Als ze nog eenmaal aan de limiet voldoet, zal het van haar zelf afhangen of ze gaat". Het probleempje bij Ria Ahlers is haar toekomst. Ze wil naar de politie-academie en die studie is begonnen als de Spelen worden gehouden. KNAU-voorzitter Frans Jutte, teamleider Hans Hoornen en nog wat officials zullen zich voor haar inspannen. Ria Ahlers gaat dus. Eigenlijk iet wat verwonderlijk want de jeug dige atlete uit Emmen (De Sperwers) had er in de verste verte niet aan gedacht München te zullen halen. Haar prestaties vertoonden echter een opzienba rend stijgende lijn en toen ze op 2 juli het Nederlands record greep met 1.82 m, nam de ge dachte aan de Spelen vaste vor men aan. Ze was echter van zichzelf nog niet overtuigd en voerde de studie aan de politie academie aan om dat te verber gen. Maar de intense vreugde die zij zaterdag uitstraalde, kon niets meer verbergen, onmid dellijk na haar successprong reisde ze af naar Emmen. „Maar ik hoop er nu todh bij te zijn en ik geloof dat de heren van de KNAU en het NOC het met mijn studie zullen kunnen regelen". Dat is dan een prettige opgaaf voor de heren. Ze zullen zich het hoofd meer moeten buigen over het probleem dat Joke van Gerven-v.d. Stelt heeft gescha pen. Ze is dit seizoen niet bijs ter fortuinlijk geweest. Zij trainde onder niet ideale om standigheden. Dat bracht haar concurrentie op de 1500 m tot een coalitie. Ilja Keizer en Ber ny Boxem, beiden al aangewe zen, wilden trachten Joke van Gerven als derde naar München te loodsen. En dat lukte in een reprise van de S00 meter, die zaterdag was gelopen, waarin dit drietal ook de lakens uitdeelde maar Joke van Gerven zo lang en zwaar kopwerk deed, dat ze tenslotte door Berny Boxem werd versla gen, die op haar beurt Ilja Kei zer voor haar finish over zag snellen. Op de „mijl" ging Berny Boxem „trekken" met Ilja Keizer en Joke van Gerven in haar kiel zog. „Je ziet dat je bijblijf en dan loop je je eigen race", had den ze Joke van Gerven inge fluisterd. Dat gebeurde. Al snel was het „drietal van de eenza men" gevormd, de rest speelde geen rol meer. Bij het ingaan van de laatste ronde lag Ilja Keizer aan de leiding, Joke van Gerven tweede en Berny Boxem derde. Die volgorde bleef ge handhaafd en de opzet was ge lukt. Joke van Gerven had met haar 4.14.- voldaan aan de Olympische limiet. En wat nu, KNAU en NOC? Dat geldt dan wel niet zozeer voor het „geval-Hensgens" op de 800 meter heren, maar de Bram Wassenaar evenmin als Haico Scharn startend op de 1500 m die zij in München zul len lopen fungeerde als trek ker. Toen de race halverwege was, stapte hij uit de baan, wat coach Koppelaar nijdig deed op merken: „Dat kun je niet doen. Dat duidt op gebrek aan menta liteit. Je kunt dat afstandje toch zeker wel uitlopen, ook al ben je zeker van München op een andere afstand". Later zou hij zich nog eens nijdig moeten ma ken, toen Haico Scharn op de 5000 m eveneens opgas. Maar intussen had Bram Wasse naar zijn arbeid op de 800 me ter verricht en die race verliep precies zoals Rijn v.d. Heuvel zich dat had gedroomd. Van den Heuvel: „Ik had die race al tienmaal in gedachten gelopen. Als Sjef Hensgens vroeg aan valt, kan ik hem pakken, heb ik steeds bij mezelf gedacht. En laat hij dat nou doen". De teleurstelling, die bij Hensgens van het gezicht viel te schep pen, werd niet weggenomen met het beamen van de feiten: „In derdaad ben ik te vroeg begon nen met de aanval. Ik speelde Van den Heuvel in de kaart". Zeer waarschijnlijk zal de KNAU zich ook over dit „ge val" buigen om herhaling van dergelijke ontactische manoeu vres in München te voorkomen. En wellicht leveren de wedstrij den die nog volgen meer pro bleemkinderen op. Want pas ui terlijk 15 augustus om 24 uur moeten de definitieve inschrij vingen in München binnen zijn. HERMAN VAN BERGEM y KERKRADE Haico Scharn en Bram Wassenaar, ondanks het feit dat zij niet aan de limipt hebben voldaan toch aangewe zen om de 1500 meter in Mün chen te lopen, hebben een bij ster slechte beurt gemaakt. Wassenaar kwam uit op de 800 meter en verliet halverwege de baan, Scharn liep de voor hem „vreemde afstand" 5000 m, en stapte toen nog vier ronden moesten worden gelopen en hij steeds in de kopgroep had ver toefd, naar de kleedkamers. Coach Kees Koppelaar wond zich er danig over op. Wassenaar had ais excuus: „Ik heb steeds getracht aan de limiet te vol doen en ettelijke wedstrijden ge lopen. Ik heb de afgelopen week alleen getraind op het opvoeren van mijn vertreksnelheid en het leek me op de 800 meter een ideale gelegenheid mezelf daar op eens te testen. Daartoe be sloot ik één ronde te lopen met als streef tijd 53 seconden". Het klonk erg aannemelijk maar Cees Koppelaar aanvaardde het excuus niet: „Er was vierdui zend man publiek en dat ver wacht iets van de Olympiagan- gers. Het is onvergeeflijk om dan uit de baan te stappen". Diezelfde woorden bad hij kun nen herhalen bij het slotnum mer, de 5000 m, toen Haico Scharn lange tijd in tweede en derde positie liep, maar er vier ronden voor het einde van deze toch waarlijk niet in moordend tempo gelopen race het bijltje bij neerlegde. Zonder meer stapte hij naar het middenveld. „Dat lijkt op een zwakke men taliteit", mompelde Koppelaar misprijzend. KERKRADE Drie coaches stonden de KNAU ter beschikking om de atleten en atletes op de Spelen te begeleiden. Er was, volgens het NOC, echter geen geld voor twee. Van het drietal Kusmic, Koppelaar en Noordenbosch zou er dus een moeten afvallen, met alle ver velende consequenties vandien. Het werd als het meest logisch beschouwd dal Kusmic en Koppelaar zouden gaan, maar toevallig „ligt" Noordenbosch zeer goed bij de KNAU-bestuur- deren. Een onaangename situatie lag in het verschiet. Gisteren heeft de KNAU de wijste weg ingesla gen. De Nationaal Technische Commissie heeft geadviseerd het NOS voor te stellen alle drie coaches naar München te zenden, met als motivering dat „het uitsluiten van een de zer coaches hoe men het ook bekijkt een benadeling zal betekenen van een aantal atle tes of atleten". Het KNAU-bestuur heeft dit advies aangenomen, zodat het laatste woord aan het NOC is. Mocht deze instantie met het voorstel niet akkoord gaan, dan zal het Unie- bestuur zich opnieuw moeten beraden over de alsnog te maken voordracht. SJEF HENSGENS Olympiaganger op tweede p KERKRADE De strijd om de atletiektitels, die in feite voor drie kwart een formaliteit was omdat München centraal staat en het merendeel, ondanks het veroveren van een titel, geen schijn van kans heeft terwijl een ander deel al zeker is van uitzending en al leen als „prestigestuk" zijn of haar onderdeel moest winnen, heeft toch nog een aantal vreugdevolle momenten opgeleverd. Door de speaker werd Egbert Nijstad uitgeroepen tot de „koning van deze atletiekkampioenschappen". Hij verdiende deze, enigszins overtrok ken, kwalifikatie want met drie titels 5 en 10 km. en 3000 m. steeple chase was hij niet alleen de succesvolste atleet maar prolongeerde hij in dit recordarme toernooi zijn titels van vorig jaar. En dat was weinigen gegeven. Er vielen ook nagenoeg de laatste beslissingen ten aanzien van deel neming aan de Spelen. Er waren o.a. nog mogelijkheden voor Miep van Beek afgewezen voor de vijfkamp en Mieke Sterk op de 100 meter horden en eventueel voor een damesestafette 4 x 400 me ter. Maar door het uitvallen van Myrna v. d. Hoeven, die een zodani ge knieblessure heeft (meniscus) dat voor haar het seizoen defini tief voorbij is, viel deze mogelijkheid af. Trudy Ruth bevestigde haar uitverkiezing voor de Spelen door de 400 meter te winnen, in 53.7 na een snelle voorsprong, met Hilda Kooy-Kok als tweede (in 55,-) en Stans Brehm als derde (in 56,-). Ook Wilma van Gooi was verreweg de sterkste op de 100 en 200 meter, de afstanden die zij in München zal lopen. Van Ilja Keizer en Berny Boxem kan voor de 1500 m hetzelfde worden gezegd maar Els van Noorduyn, die reeds enige malen de limiet stootte, verslikte zich in de uiterst geringe concurrentie en kon geen inspiratie vinden. Dat resulteerde in een verste kogelstoot van 16.42, ruim onder de limiet van 17 meter dus. Op het „nerveuze" nummer, de 100 meter horden, waarop wellicht voor Miep van Beek en Mieke Sterk een kans lag Kees Kerdel, voorzitter NOC: „Mieke Sterk zal nog een poging mogen wagén" lag de druk van het moment. Tweemaal ging de start de mist in, na de derde maal finishte Mieke Sterk als eerste in 13.75 sec., vóór Miep van Beek, die de dag tevoren de 200 m horden had gewonnen. De dames gaven de organisatoren en het publiek niettemin de volle pond. Bij de heren moeten enige vraagtekens warden geplaatst en de enige die een geldig excuus kon aanvoeren was Jos Hermens, die ziek (last van de ingewanden) is en niet op zijn Olympische num mer, de 5000 m, kon uitkomen. Wie anders dan hij kon Egbert Nij stad toen nog afhouden van zijn trilogie? Vrijdagavond had de at leet van DOS (Dwingeloo), die een ijzersterke wedstrijdmentaliteit en een gave conditie toonde, de tien kilometer gewonnen. Zaterdag was hij ook oppermachtig op de 3000 m steeple chase en gisteren vermorzelde hij de concurrentie op de vijf kilometer, waarop mara thonkampioen Geert Jansen een ondergeschikte rol vervulde. Niet echter John v.d. Wansem die brutaal de kop nam voor Nijstad en Scharn. In gezapig tempo werden de rondjes gedraaid en het duurde lang eer de afscheiding tot stand kwam, waarbij Peter Vos (Nurml, Gronin gen) een grote rol speelde maar zijn inspanningen moest bekopen. Er bleven tenslotte aan de kop over Egbert Nijstad, die zich had ontdaan van de verrassend lopende Roelof Veld (Daventria, Deven ter, die tweede werd) terwijl John v.d. Wansem (Sparta, Den Haag) nog kracht genoeg had om zijn verloren gegaane positie te her overen en derde te worden. De kroon voor de „zware nummers" was zonder meer voor Egbert Nijstad. Het is echter slechts een nationale roem want vele prestaties moeten nu eenmaal in internationaal verband worden afgewogen en dan da len zij in waarde. Zoals het verspringen, waarbij Ron van Wilgen met zijn laatste spreng de titel greep (7.29) en de „afvalrace" qp het polsstokhoogspringen die spanning teweeg bracht maar te scha mele prestaties om internationaal mee te tellen. Zo was het ook met hoogspringen waar de lat de 2.06 meter haalde en met de 100 meter heren, waarop Bert de Jager een van de weinige momenten veroorzaakte dat er beroering ontstond op de tribunes van het Gemeentelijk Sportpark van Kerkrade. Do Jager verwees de Olympiaganger (voor Suriname) Sammy Monsels met 10.65 sec. tegen 10.71 naar de tweede plaats. Allemaal internationaal matige prestaties, mede veroorzaakt door de zachte baan, waarop nogal wat kritiek werd geleverd. Hans van Enkhuizen zaterdag: „De sintels blijven in klonten onder je spikes hangen". Gisteren was de baan beter. Nederland moet nu eenmaal leven met de gedachte dat het op atletiekgebied ditmaal op de Spe len vertegenwoordigd zal zijn met een groep atleten van wie een niet gering deel „met uiterste clementie" wordt uitgezonden, zonder te hebben voldaan aan de gestelde limiet. Hoewel die niet alleen doorslaggevend is. Behoud van vorm en stijging daarvan tellen evenzeer mee. Maar ook daarmee verwendt het vaderlandse atle- tendom de natie niet. HERMAN VAN BERGEM Schaatsprofs De situatie die in de schaatswe reld is ontstaan doordat een aantal van de sterkste schaat sers tot het professionalisme is overgegaan, heeft een tweeledig gevolg. Het staat te bezien of het restant in staat is de enor me belangstelling te trekken, die, al is het slechts in de er kende schaatslanden, wordt los geslagen als de vedetten die nu prof zijn, optraden. Ten tweede is een eind gekomen aan de sluikse manier waarop de top- schaatsers hun „gederfde in komsten" compenseerden Het is niet met kwitanties te staven maar het is een publiek geheim, en een realiteit, dat toppers in het naseizoen zeer redelijke ver goedingen ontvingen voor het deelnemen aan wedstrijden, die in circuitvorm werden georgani seerd in plaatsen in Scandinavië die niet het voorrecht hadden genoten de vedetten binnnen de muren te hebben. De organisa tie van het profschaafsen staat ook een circuitvorm voor. Dit seizoen zullen drie wedstrijden worden georganiseerd maar het is zeer wel mogelijk dat dit aantal in volgdende jaren, in dien de formule succes heeft, wordt uitgebreid. En dan moet er een vraagteken worden ge plaatst of het publiek in drom men blijft toestromen zoals wel licht dit seizoen - het nieuwtje - wel het geval zal zijn. Het is echte een zeer gewijzigde situa tie want in het schaatsclrcus zoals het al wordt betiteld, wint niet bijv. Ard Schenk voor Ne derland maar Ard Schenk louter privé. Het lijkt dus zeer veel op het termiscircus van Lamar Hunt, met dit verschil, dat daar vrijwel dagelijks wordt ge speeld, het gehele jaar door. Er kan niet worden gesproken over een geweldadige belangstelling, buiten Amerika, voor die toer nooien. Hoe zal dat zijn met de profschaatsers. Alleen de landen die per definitie schaatsen als sport nummer een of twee heb ben staan, zullen zich er voor interesseren. Elders niet en de mogelijkheid om een uitgebreid circuit te scheppen, wordt daur- door beprkt. En als een „schaatsznak" geen geld ople vert, zal de organisatie niet blij ven toeleggen. Open? De rol die de Internationale Schaatsunie speelt, is nog niet bek nd. M n beraadt zich, zoals dit heet. Er zou een mogelijk heid kunnen zijn, dat men denkt aan open Europese- en wereld kampioenschappen, zoals Wim bledon met tennis deed en vol gend jaar weer gaat doen. Dat de Nederlandse toppers onder de vleugels van de KNSB blijven, zal niet mogelijk zijn, want de schaatsbond staat te boek uls een organisatie voor amateurs. Ook de toptrainers zullen, in dien zij voortgaan met de ama teurs, hun diensten niet kunnen aanbieden aan de profs. Drie of twee Drie atletiekcoaches of twee naar de Spelen. Het zullen er noodza kelijk drie moeten zijn om alle afgevaardigden de begeleiding te kunn n geven die zij dienen te hebben. Dat er geen geld voor drie coaches is en wel voor twee, Is moeilijk aan te ne men. Er is rayaal met afvaardi- gèn omgesprongen en dan is het moeilijk te rijmen, dat eens klaps voor één man geen geld meer zou zijn. FRANKFORT - Do tuchtcommlssie van de Wcstdultse voetbalbond heeft zaterdag vier voormalige spelers van bekerwinnaar Schul- kc 04 veroordeeld tot schorsin gen cn geldboetes wegens hun rol in het slepende omkoperij- schandaal in de Bundcsliga. Het zijn Hans' Pirkner (twee jaar geschorst cn 230 gulden boete - Pirkner speelt overigens mo menteel in Oostenrijk), Manfred Pohlschmidt (schorsing voor on bepaalde tijd plus 2300 gulden boete) en JUrgen Sobleray en Miohael-JUrgen Golbierz (bei den twee jaar geschorst en 2300 gulden boete). Hans Kinder- raann, in zijn rol van voorzitter van de commissie vrn onder zoek de aanklager In de zaak, had tegen alle viei sr°lers een levenslange schorsing en 2300 gulden boete geëist RIJN V. D. HEUVEL droomrace HAMBURG De winnende getal len in de Duitse Lotto zijn: 15, 26, 29, 39, 47 49. Reservegetai. 9; Olympianum- mer: 3245

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9