Echtpaar t Hart heeft zeehondencrèche VOOR DE VROUW Zoemtoon of stilte vervangt de tik-tak Lady Braun met astro- nautenkap met telefoon 2. Horloge-slavenband in zilver met veelkleurige wijzerplaat. Sarcar. 3. Twee manchetknopen, één met horloge. Consul. Dit jaar zijn de eerste volkomen geluidloze horloges verschenen op de beroemde Bazeler jaar beurs voor uurwerken, waar nóg een nooit eerder vertoond feno- meen was te beleven: de deelna me van niet-Zwitserse fabrikan- ten Duitse, Franse, Italiaanse en .Britse! „Leven en laten leven" kunnen de Zwitsers denken, zij /zijn met het meten van de tijd tóch nooit te verslaan (hun ex port steeg in één jaar dan ook met 52 Stilte en onrust l'Zwitserland produceerde in de 'moderne tijd twee miljard tik- 1 takkende horloges. Maatr onlangs Idoemden de eerste electronische uurwerkjes op met geluidsreso- mator of „diapason". Zo worden -ze genoemd om hun zachte ge zoem, dat door 300 tot 700 trillin gen per seconde wordt .veroor zaakt. Nóg korter geleden kwam het electronisch kwartshorloge het /aanbod verrijken. Het zoemt of geeft eenmaal per seconde een tikje. Het kwarts zélf is niet te horen, want zijn 32.768 trillingen, per seconde gaan het menselijk gehoor te boven. En nu dan ein delijk de geboorte van het stille "horloge: een uiterst subtiele bij drage aan het bestrijden van ge luidshinder. Dit horloge heeft enorm veel research gevraagd, en toch komt het al dadelijk op de markt in geheel verschillende types, aangezien drie grote in- dustriegroepen (er is ook in die branche heel wat gefusioneerd) iihet eigen versie presenteren. Het gezicht |i van het horloge wie nu niet gelooft aan goochel en toverkunst heeft noch van horloges, noch van kristal ver stand! Alle electronisch aangedreven uurwerken worden door de in dustrie serieus „horloge met on rust" genoemd. Ze passen blijk baar uitstekend in onze tijd, want de Zwitserse produktie zal dit jaar het miljoen overschrij den. Dat ligt niet alleen aan de doelmatigheid van deze horloges, maar ook aan de mode. Uw ju welier zal in alle eerlijkheid zeg gen, dat men (vooreerst de vrouw maar daarnaast ook de modebewuste man) drie horloges nodig heeft; een gouden, een wit- gouden en een metalen. De eer ste twee om te passen bij ver schillende sieraden en geklede kleren, het derde voor sport. „De nieuwste modellen willen niet ergeren, maar behagen", zegt de Zwitserse expert. Het is waar dat op velerlei terreinen de mode wil kwetsen. In het polshorloge is de eenheid van vorm door een vloeiende ver smelting van armband en kast zeer^, nadrukkelijk geworden. De uitvoering fijn, maar ontdaan van onnodige versieringen. Uit deze grondgedachte is de horloge-slavenband voortgespro ten, internationaal ,,braoelet-es- clave" geheten. Dit sieraad is zo breed als een manchet, mat of glanzend en meestal van zilver of staal. Verleden jaar behoorde de wij zerplaat ook op te gaan in het geheel van kast bn band, maar thans springt dat „gezicht" er meer uit, juist omdat de twee andere elementen naar nog gro tere eenheid zijn gegroeid Het nieuwe gezicht ziet er zo uit: o de plaat is vaak gekleurd (een goede reden om nóg meer horloges aan te schaffen, en daaraan zal de fabrikant toch ook wel gedacht hebben!); de cijfers ruimen graag het veld voor opvallende tekentjes (punten of staafjes in reliëf); bij de herenhorloges, speciaal in de electronische sector, is een duidelijk secondeverdeling af te lezen; o de vorm van de wijzerplaat neigt naar afgeronde vierkanten, ovale en tonvormen. Een beetje tegen de draad Op elk gebied heeft de mode vandaag zijn alternatieven, dèt is pas modern. Ook de horloge mode kent die sympathieke dwarsheid. Het alternatief roert zich in twee sectoren: bij het fantasie-artikel voor de jeugd en bij het juweel-horloge van hoge luxe. Jongeren (meisjes vooral) hebben er plezier in het horloge te dragen op een nooit eerder bedachte manier of tenminste op de wijze van grootmoedertje: in een of andere bolvorm, als hanghorloge, als ring. Thans gaat het als manchetknoop voor de damesbloes een „inne" zaak worden. In de luxe-afdeling wordt een bi jou gecreëerd waarin het uur werkje min of meer terloops maar tóch bewust is opgenomen. Hier liggen eindeloos veel moge lijkheden, want de fantasie van sieradenontwerpers kent geen grenzen. Het zijn slechts de prijzen die een hausse in juwe len-horlogebanden remmen, ze reiken tot ttientallen duizenden guldens, of hoger als het u schikt. In tegenstelling tot echt modieu ze - al of niet kostbare - grap jes, staat het „digitale" horloge me telectconische uuraanwijzing. De wijzers zijn vervangen door draaiende schijven met cijfers die één voor één in een raampje door kwarts en diapason) het vrrschijnen. uur aangeeft in een uiterst Tenslotte is er het model bijge- klein kastvolume met dag-datum komen.dat met wijzers (bediend kalender. 1. Typisch voorbeeld van de nieuwste vorm. Electronisch binnen werk, dubbele uuraanduiding BrusselNew York, of Tokio en Londen). Universal. De nieuwe droogkap voor thuis heet Lady Braun Astronette. De .theemuts" die je op het hoofd zet is een soort luchtkussen dat door warme of hete lucht wordt gevuld en doorstroomd, want de lucht blaast door kleine gaatjes naar de natte haren, die lang of kort, snel droog zijn. Het snoer is drie meter lang zodat je een radius van 6 meter bewegings vrijheid hebt en aangezien er van geluidshinder geen sprake is, kun je intussen telefoneren naar hartelust. De flexibele muts is van het motorhuis af te koppelen om te worden gewas sen of als dat nodig mocht zijn Ce vervangen. De pas vorm is met drukknopen te ver stellen, dus ook de kinderen kunnen eronder en dat nog wel veilig: de Astronette koelt zich zelf af, is urun achtereen te ge bruiken en heeft een thermische beveiliging, 64,50 compleet en in klein oranje tasje verpakt. (ADVERTENTIE) Pasop: spaar de ljuidbactertën Er is iets aan de hand met de de j dwijnt. Even rigoureus. .Maar on- gevaarlijk? i j: Huidbacteriën (huidflora') hebben een taak. Ze regelen het evenwicht op onze huid. Ze beschermen ons i tegen het binnendringen van ziek- i teverwekkende kiemen. Zeer accu- Vandaar dat zoveel deodorants met een bacteriedodendë'stof huid- irritatie kunnen veroorzaken. Be- scherm het milieu. Gebruikde goede deodorant! j Kan het ünders? Natuurlijk. Dat bewijst Therme. Een heerlijk ge- parfumeerde, veilige deodorant. Met 'sinodor'. Een Franse stof, die de huidbactericn ongemoeid laat, maar de geur - zeer snel - afbreekt. Oók rigoureus. Maar veilig. Zon- der het milieu te verstoren. Zonder huidirritatie te veroorzaken. Denk aan uw huid. Ga over op Therme - de veilige 'alternatieve' deodorant.Verfijnd geparfumeerd. In elegant gedecoreerde spuitbus van 110 gram netto. 5.75. Ver krijgbaar bij 'de Bijenkorf', bij apo theek en parfumeriezaak, bij par fumerie-afdelingen van de grote warenhuizen en natuurlijk bij uw drogist. Therme is een produkt van N.V. Import Unie, Arendstraat 5, Hil versum. Tel.: 02150-50547. Ver koopadressen op aanvraag. Catherine Spaak getrouwd IflEDA (Italië) (UPI) De Belgi sche filmster Cathérine Spaak (26) een nicht van wijlen Paul- Henri Spaak, is vrijdag in Meda bij Milaan getrouwd met de Ita liaanse pop-zanger Johnny Do- relli (35) wiens eigenlijke naam Giorgio Guidi is. Het was het tweede huwelijk van, Cathérine Spaak, die in 1968 scheidde van de Italiaanse modeontwerper Fabrizio Capucci. „Je moet ze als echte baby's behandelen..." (Van een onzer verslaggevers) PIETERBUREN „Ze huilen nu echt", zegt mevrouw Leny 't Hart, echtgenote van Joop F. 't Hart, hoofd van de openbare lagere school in Pieterburen. „Ze", dat zijn de vijf zeehon denbaby's die ze groot- brengt in de zeehonden crèche in haar tuin. Ze huilen omdat ze trek in voedsel hebben. Dat be staat uit stukjes vis of soms een hele vis als de baby groot genoeg is. Fred Flintstone kan wel een hele vis op, vertelt Leny. Ja, zo hebben we hem genoemd omdat hij er wel een beetje op lijkt. Op elke vis strijkt ze een beetje jodium dat als het ware het zout in het zeewater vervangt. In Pieterburen is geen zeewater, hoewel het op slechts enkele kilometers van het Groninger Wad ligt, en daarom gebruikt Leny jodium. Een klein beetje maar hoor. Nino is het troetelzeehondje van de familie 't Hart. Hij kwam het eerst in de crèche die pas enkele weken bestaat. Nino was twee of drie dagen toen hij gevonden werd op de Engelsmanplaat. Hij had een abce? vlak bij z'n ene oog, waardoor hij niets meer kon zien. Met veel verzorging is het abces nu zo goed als ge nezen. „Je krijgt wan neer ze ziek zijn een heel ander contact met hen" vertelt Joop. Zijn vrouw voegt eraan toe: „ze beginnen nu lang zaam aan zelfstandiger te worden. Ze zijn roof dieren en na een paar maanden hangen ze niet meer aan je. Eerst is het wel leuk. maar later kun je ze niet meer heb ben. Dan moeten ze te rug naar het Wad waar ze vandaan komen". In Noord-Groningen be stond al jaren een crè che voor zeehondenba by's. De beheerder was de heer Wentzel uit Uit huizen, die ermee stop pen moest door huiselij ke omstandigheden. Ruim drie weken gele den kwam de crèche in de tuin van de familie 't Hart gereed. Dagwerk De crèche bestaat uit twee kleine bassins met een tegelplateau ervoor. Desnoods kunnen in elk bassin tien jonge zee hondjes worden opgeno men. Maar Leny hoopt dat het niet zover komt, „Je hebt er nu al dag werk aan met deze vijf. Zoiets kan onmogelijk in een dierentuin gedaan worden. Er moet teveel tijd aan besteed wor den", zegt haar man. In tussen is er een stichting ter ondersteuning van de zeehondencrèche opge richt. Ook is er een adoptie-actie geweest. Zo heeft bijvoorbeeld de pe dagogische akademic Mijenborg in Groningen een zeehondenbaby gea dopteerd. Ook burge meester Buiter van Gro ningen draagt de kosten van verzorging van een zeehondje. Een adoptie kost 100 maar volgens Joop en Leny moet de stichting er nog wel geld bijleggen. Daarover ma ken zij zich echter geen zorgen want er zijn al heel wat dierenliefheb bers die een bijdrage ge stort hebben op nummer 803023 van de Coöpera tieve Raiffeisenbank in Grijpskerk (t.n.v. zee hondencrèche). Echte babies Joop en Leny bekennen dat het niet meevalt de zeehondenbaby's groot te brengen. „Het zijn echte baby's e nje moet je als zodanig behandelen. Je kunt het, wanneer ze hier aankomen, zien aan de navelstreng. Eerst moet je zorgen dat de spijsvertering op gang komt en blijft. Daarvoor gebruiken we een aftrek sel van havermout. Dan gaat de slang in de maag. Daarna gaan we over op een mengsel van gemalen haring en wa ter. De hoeveelheid wordt later opgevoerd en na tien dagen kunnen ze al een hele haring verorberen", zo vertelt Joop. De zeehondjes worden vier keer per dag ge voed. maar de eerste da gen ook wel 's nachts. „Dan nemen we ze mee naar de badkamer, an ders moet je 's nachts ook nog naar de tuin, al dus Leny. Waar komen de zeehond jes die nu in de crèche verblijven vandaan? Tot nu toe zijn de meesten van het Friese Wad ge komen. ..We halen ze dan meestal in een kist je achter in onze eend uit Holwerd of Lauwers- oog. Ook hebben we er eentje uit de Eemshave.n gehaald. Vorige week kregen we Fred Flintsto ne uit Harlingen, die door een visser was op gepikt. Hij leeft nog en stierf dus niet zoals in de kranten stond. Nee, dat was een andere, die hadden we al een paar weken, die kreeg een na velinfectie en is dus geo pereerd en daarna over leden, zo vertelt Joop. De vijf zeehondjes in de crèche maken het uitste kend. Ze liggen nu nog vaak op het tegelpla teau, maar hoe ouder ze worden hoe langer ze in het water blijven. Vorige week zwom zoon Pieter samen met de zeehond jes in het bassin. „Toen zwommen ze mooi ach ter hem aan. Eigenlijk wonderlijk dat ze een hekel aan regen heb- öen", zegt Joop. De vijf zeehondjes zijn allemaal mannetjes, be halve een. Dat is Mar- tientje, het zeehondje dat is geadopteerd door burgemeester Buiter van Groningen. Eind septem ber gaan ze allemaal te rug naar het Wad, Dan zullen ze zichzelf kunnen redden. Dan zijn ze al tweemaal zo groot en wegen ze twintig kilo." We hadden er eigenlijk nu zes kunnen hebben. De veerboot van Ter schelling had namelijk een zeehondje meegeno men, maar onderweg viel hij overboord. Die redt het niet. Dat is toch wel heel erg, want zee hondenbaby's zitten nu in de kritieke periode. Onze vakantie „Ze worden in Juli gebo ren en leven eerst van moedermelk. Met zwaar weer roken zo het con tact met de moeder soms kwijt. Zo zijn er op Schiermonnikoog deze week zes baby's aange spoeld, zo vertelt Leny. „Uiteraard moet je wel een groot dierenliefheb ber zijn om een zeehon dencrèche te beheren. Ik deed dit werk al met an dere dieren van allerlei soort. Ik zit ook in het bestuur van de provin ciale afdeling van de Dierenbescherming. We hebben hier nu onder andere een lammetje dat een gebroken poot had, meeuwen, 'n schol ekster, en we hebben ook een dwergoorvleer- muis gehad. Die vliegt al weer. Het is prachtig werk, maar je hele va kantie gaat ermee heen. Och, dit is onze vakantie zegt Leny zonder enige spijt. Witte bonen in tomaten saus Voor huisvrouwen die In de vakantieperio de niet veel tijd in de keuken willen doorbrengen, volgt hier een smakelijk en gemakkelijk to bereiden recept: 100 gr. gekookte ham - 1 fijngehakte ul - 2 eetlepels fijnge hakte peterselie - 100 gr. geraspte kaas - wat boter - I blik of pot van 1 li ter witte bonen in tomatensaus. Laat de gehakte ui In wat boter mooi blond worden. Doe er de gehakte ham bij en laat samen nog 1 minuut bak ken. Doe er nu do gehakte peterselie en de bonen met de snus bij. Meng het geheel goed door elkaar. Giet het mengsel In een vuurvaste schotel en bestrooi het met geraspte knas. f.cg hierop nog enkelo stukjes boter en Iaat In een ,vrmo oven gedurende 20 minuten grt !';crcn tot de gcsmollcn kaas een mooie kleur heeft.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7