Situatie Ulster beschamend" Dr. M. Klompé kritiek op Vaticaan ZADEN VAN JAAR OUD KOMEN OP JONGEN (15) MOGELIJK MET OPZET DOODGEREDEN Zwarte September claimt aanslag olietanks Triest Episcopaat bespreekt moeilijk heden rond pastorale raad Kardinaal in Engeland In Den Bosch MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 f DEN HAAG (KNP) „Het Vaticaan is in deze laatste jaren niet duidelijk over wat Portugal in Afrika aanricht". Dit schrijft oud-mi nister dr.M.Klompé, lid van de pauselijke commissie "gerechtigheid en vrede" in een artikel 'Racisme en de katholieke kerk', gepubli ceerd in het laatste nummer van het tijdschrift 'Wereld en Zen ding', dat geheel gewijd is aan de strijd tegen het racisme vanuit de Wereldraad van Kerken en vanuit de Rooms-Katholieke Kerk". Dr. Klompé herinnert er aan dat de bisschoppensynode vorig jaar op riep tot aktie tegen onderdrukking en racisme. "Zeer moedig" noemt zij de jongste verklaringen van de bisschoppen van Rhodesië en Zuid-Afrika, maar 'met verdriet' constateert zij 'dat de bisschop pen van Angola en Mozambique - behoudens een (mgr. Pinto) - dat goede voorbeeld niet volgen. Zij houden zich aan de kant van de re geling'. Volgens dr Klompé is ook het Vaticaan in tegenstelling met de Witte Paters onduidelijk in zijn houding tegenover wat Portugal in Afrika aanricht. Volgens dr Klompé zal de H. Stoel op korte termijn duidelijk achter de gediscrimineerden en onderdrukten moeten gaan staan. Niet alleen in woord maar ook in daad. Britse voetbal liefhebbers hebben zich nogal opgewonden over het feit, dat tienduizenden jongeren bezit hebben genomen van de geheiligde voetbalgrond in het Londense Wembley- stadion, van oudsher trefpunt voor voetbal finales. De jongelui namen spaarzaam plaats op de tribunes en bevolkten het veld, waar zij al rockend de gras. mat ernstige schade toe brachten. De musici hadden een plaats gekregen op een verhoging achter één der doelen en de discjockeys zaten daar tA tegenover in hoge kleine huisjes. Een fan op de tribune heeft een verrekijker UTRECHT (KNP) In hun gebruikelijke maandvergade ring zullen de Nederlandse bisschoppen morgen de be sprekingen voortzetten die zij vorige week zijn begon nen in verband met moeilijk heden over de landelijke pas torale raad. Volgens circule rende berichten zouden de bisschoppen vorige week bij een zijn gekomen naar aan leiding van een Vaticaans schrijven, waarin dringend zou worden verzocht, de in vloed van de L.P.R. aanzien lijk te beperken. De secreta ris van de bisschoppen-confe rentie, dr. L. ter Steeg, wilde deze berichten ontkennen, noch bevestigen. Dr. M. Klompé, die de leiding heeft van de voorbereiding van de L.P.R. deelde desge vraagd aan de KNP mee, dat men in Rome reeds vier maanden geleden kon horen dat het Vaticaan vond dat de L.P.R. veel te ver ging. „Men had er het gevoel dat de raad een soort pressie groep zou zijn. Als bisschop pen, priesters en leken alles samen zouden doen, dan zou den de bisschoppen hun ei gen verantwoordelijkheden niet meer hebben". De Nederlandse bisschoppen hadden zelf reeds eerder de macht van de raad vermin derd door in de statuten het door „beleidsvormend" te vervangen. Wel vinden de bisschoppen nog altijd dat de raad meer dan een vrijblij vend overlegorgaan is, dat samen met de bisschoppen verantwoordelijk is voor het pastoraal beleid. 55 Rassenrel in Amerikaanse gevangenis LA GRANGE (AFP) In de staatsgevangenis in La Grange, in de Amerikaanse staat Ken tucky, heeft zich gisteren een rassenrel voorgedaan waarbij 300 tot 400 gevangenen betrok ken waren. De twee partijen gingen er elkaar met messen, stokken en stenen te lijf. Toen de bewakers een einde aan de strijd hadden gemaakt, bleken er 24 gewonden te zijn. Bij een ernstig scheepsongeluk in het Kanaal zijn zaterdag waar schijnlijk elf Westduitse zeelie den om het leven gekomen. Ze behoorden tot de bemanning van de Duitse kustvaarder Stade, die in de vroege ochtend in aanva ring kwam met het Columbiaanse vrachtschip Ciudad de Maniza- les. Gistermiddag voer de Stdde de Rotterdamse haven binnen. J. L. Westhof f opvolger K. Lewin DEN HAAG (ANP) De heer J. L. Westhoff, hoofd van de afde ling aanvullende werkgelegen heid van het directoraat-gene raal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken, is benoemd tot hoofdin specteur-directeur voor de ar- beidsvoorzineing in Zuid-Hol land. Hij zal deze functie per 1 septem ber gaan vervullen. Hiermee volgt hij de heer K. Lewin op, die per 1 mei van dit jaar werd benoemd tot directeur voor al gemeen arbeidsvoorzieningsbe- leid bij het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening. Marokkaan neergestoken AMSTERDAM (ANP) In de Rembrandtgalerij in Amster dam is zaterdagavond de 27-ja- rige Marokkaan L. Harrassie door een nog onbekende landge noot met een mes in zijn buik gestoken. De man is opgenomen 'in het Binnengasthuis. Hij zou zijn landgenoot hebben aange vallen, die zich daarop verde digde met een mes. Een klein meisje kijkt adem loos van bewondering toe hoe Anoma Petev een drie meter lange boa constrictor in de handen houdt. De boa. Peter genaamd, was onlangs uit zijn kooi in een circus bij Ro me ontsnapt. Twee dagen la- ter werd ijverig jacht op het dier gemaakt met behulp van I speurhonden terwijl de buurt- bewoners nauwelijks een neus I buiten de deur durfden te steken. Peter werd een paar meter van zijn kooi terugge- I vonden AKITA (AP) Gierstzaden die in een oude graftombe zijn gevonden en 4.000 jaar oud zouden zijn, zijn opgekomen na aan het zonlicht te zijn blootgesteld, zo heeft een Japanse archeoloog verklaard. Jasoetoki Tagasji, archeoloog in Akita, een stad op 650 kilometer ten noorden van Tokio, verklaarde dat de tombe onlangs in Akita is op gegraven. De ouderdom van de zaden, zo zei hij, is gebaseerd op de samenstelling van de bodem waarin ze zijn gevonden. RIPON (KNP) ,Ik ben hier van daag, als de 67e opvolger van Willibrord, zowel om Willibror- dus te eren en een van zijn leermeesters en geestelijke va ders Wilfried, alsook om de christelijke gemeenschap van Ripon te danken voor de zegen ons het christendom gepreekt te hebben'. Aldus sprak kardinaal B. Alfrink gistermiddag tijdens een oecumenische gebedsdienst in Ripon (Yorkshire). De kardinaal sprak in Ripon (Yorkshire) op uitnodiging van de Anglikaanse bisschop mgr. Moorman ter gelegenheid van de herdenking van het dertiende eeuwfeest van de inwijding van de kathedraal van Ripon door de H. Wilfried, die in 678 een jaar onder de Friezen heeft ge missioneerd. In zijn preek be steedde de kardinaal veel aan dacht aan de spanning tussen de universele en de plaatselijke kerk ten tijde van de H. Wil fried. Verder sprak hij over de oekumene en over de .bescha mende situatie' in Ulster. Over de oecumene zei de kardi- naél: „De eenheid van de chris tenen is geen vrijblijvende zaak of een hobby van een handje vol idealisten of een paar naiëve optimisten, maar en opdracht van de Heer zelf voor alle ker ken en voor iedere christen. Wat de onlusten in Ulster betreft zei de kardinaal: „Dit ver schrikkelijke conflict is een re den tot droefheid voor alle christenen. Beide partijen moe ten in alle oprechtheid en nede righeid alles doen om een eind te maken aan de»e beschamen de situatie". Limb. Dagblad bericht nu zelf over verkoop HEERLEN (ANP) Het Lim burgs Dagblad zal voortaan ook zelf berichten brengen betref fende de ontwikkelingen rond de krant, op de aandelen waarvan een bod is gedaan door De Tele graaf. Waarnemend hoofdredac teur J. J. Groen heeft gisteren de directie laten weten op grond van zijn journalistieke verant woordelijkheid zijn lezers niet langer deze berichtgeving te kunnen onthouden. De directie heeft hiermee ingestemd. Vol gens een communiqué acht men het echter wel beter zich van commentariërende artikelen te onthouden. De redactiecommis sie is het met deze beperking niet eens. In Héerlen en Maastricht werden in totaal zes jongelui aangehou den door de politie omdat zij pamfletten aan het aanplakken waren tegen de overneming van het Limburgs Dagblad door de Telegraaf. Oud-invaliden krijgen in wao gelijke rechten DEN HAAG (ANP) De catego rie van oud-invaliden" wordt voor de berekening van hun uit kering ingevolge de wet op de arbeidsongeschiktheidsverze keringen (WAO) volledig gelijk gesteld met de wao-uitkerings- gerechtigden die na 1 juli 1967 invalide zijn geworden. Deze re geling heeft terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1972 en betreft de groep van personen, die reeds vóór 1 juli 1967 invali de zijn geworden. Laird vindt bestand in Vietnam aanvaardbaar WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse minister van de fensie, Melvyn Laird, heeft gis teravond voor de televisie ge zegd dat een wapenstilstand bij de huidige posities in Vietnam aanvaardbaar zou zijn. De Zuidvietnamese strijdkrachten bezetten nu een veel betere po sitie dan op 8 mei, toen presi dent Nixon zijn jongste voorstel len voor een regeling van een bestand deed, aldus Laird. Wanneer de Noordvietnamezen een nieuwe aanval willen onder nemen zouden zij ernstige ver- liezn lijden tegen de Zuidvietna- Laird zei voorts dat de bombarde menten op Noord-Vietnam di rect kunnen worden stopgezet wanneer de Noordvietnamezen zich terugtrekken achter de ge demilitariseerde zone of het aanbod dat president Nixon heeft gedaan op 8 mei zouden aanvaarden. Een botsing tussen een vrachttrein en een tankauto op een onbe waakte overweg in de buurt van Houston veroorzaakte een enorme ravage. Veertig wagons van de trein ontspoorden. Slechts een persoon werd licht gewond. Ylinderplaag in Pyreneeën FOIX (AFP) AI enkele dagen achtereen dalen hele wolken vlinders neer op het gebied rond Ax-les-Thermes in de Py reneeën. De burgemeester van een van de dorpen heeft al op dracht gegeven de openbare verlichting na negen uur uit te schakelen. De insekten worden door het licht aangetrokken en daarom heeft de burgemeester verzocht de luiken te sluitten voordat het licht wordt ontstoken. DEN BOSCH (ANP) De re cherche van do Bossche ge meentepolitie vermoedt dat er opzet in het spel is ge weest bij een aanrijding die zaterdagavond in het cen trum van de stad heeft plaats gevonden. Het 15-jari- ge slachtoffer Peter van Esch uit Den Bosch is gister middag aan de gevolgen van deze aanrijding overleden. Hij was door een auto 100 me ter over een opgebroken straat meegesleurd. Een 16- jarige vriend van hem werd met lichte verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De aanrijding ontstond, door dat een 23-jarige man uit Den Bosch, onder invloed van drank met zijn wagen over het opgebroken wegdek van de Hinthamerstraat op de jongens inreed, die op het plankier wandelden. Eén van de knapen werd meege sleurd, terwijl de ander te gen de muur werd gedrukt. Even verder botste de wagen tegen een brugleuning, waar de bestuurder door de politie werd gearresteerd. De be stuurder had kort tevoren ruzie gehad met vrienden van het slachtoffer. VOORHOUT Dodelijke onge- heer A. T. M. Beelen uit Voorhout is zaterdag om het Aan het eind van de tunnelbuis van de Coentunne! in Am sterdam-noord zijn gister avond bij een botsing, waar bij drie auto's waren betrok ken, drie personen, van wie twee ernstig, gewond ge raakt. De drie wagens brandden geheel uit. Op de linker rijbaan was een auto defect geraakt. De be stuurder van een andere per sonenauto bood aan de auto weg te slepen. Terwijl de be stuurders nog doende waren de wijze van slepen te rege len, reed een derde auto in op de tweo stilstaunde wa gens. Drlo mannen, die in deze auto zaten, werden ge wond. De bestuurder van de defecte auto raakte licht ge wond. leven gekomen, toen hij plot seling de weg overstak en door een auto werd gegre pen. DEN HAAG Dodelijke onge lukken deden zich verder voor in het Limburgse Melik, Zutphen en Opmeer, waar automobilisten tegen een boom reden. De slachtoffers waren resp. 25, 30 en 23 jaar oud. In Utrecht werd een 6- jarige jongen en in Grnthem een 16-jarige jongen bij het oversteken door passerende auto's gegrepen en gedood. In Kilder bij Bergh kwnm een 20-jarige autobestuurder om het leven, toen hij met zijn wagen in hoge snelheid uit de bocht vloog. CHILEENSE SABOTEURS GEWOND VINA DEL MAR (AFP) Acht mannen hebben gisteren ernsti ge verwondingen opgelopen door het ontploffen van een zware bom die zij wilden plaatsen in een koperfabriek van de natio nale Chileense mijnonderneming Enami bij Vina del Mar, op 140 km ten noorden van Santiago. De saboteurs zijn onder strenge militaire bewaking naar een zie kenhuis overgebracht. In Seoel (Korea) ging zaterdag een zeven verdiepingen hoog gebouw, waarin winkels en een hotel gevestigd waren, in vlammen op. Drie mensen kwamen om het leven en zeventig raakten gewond. Van c correspondent) BEIROET De Zwarte Septem- berbewcgkig, oen kleine zeer actieve Arabische guerrilla groep, heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist van een aan slag op een olieopslagplaats in Triest. Vrijdag makten daar 17 mensen gewond, toen doflr sabo tage eerst drie tanks met totaal 150.000 ton olie in brand vlogen en later nog. eens twee. Het vuur is inmiddels geblust. De leiders van de beweging zijn niet met name bekend en men weet niets van een hoofdkwar tier van deze groep. Zwarte Septemberleden komen alleen in de publiciteit, als dal onvermij delijk is. Dot gebeurt vrijwel al leen als ze in actie komen: de vier mannen die bij hun eerste opdracht de Jordaanse premier Wasfi Tel „executeerden", of het viertal dat in mei het Sabe- na-vliegtuig naar Tel Aviv kaapten. Het is mogelijk, dat de groep een gedeelte van haar training krj"t "z 'wu.t- e vr v "ging ge a vspe- ciai.secrde, - opera ties, die zéve. j.ca ».at het haast zelfmoo d"Hijk.v, zoals de kaping van het Sabena tontel. Dc groep heeft sabotage-aans/a- gen uitgevoerd op een aardgas installatie in Nederland, op oliepijpleidingen In West-Duits- land en op gebouwen van een Westduitse onderneming, die elektronische apparatuur aan Israël levert. Koorddanser van Boltini valt 8 meter VENLO (ANP) Tijdens dc ma- tlneevoorsteliing zondagmiddag van circus Toni Boltini in Venlo is een koorddanser van ruim 8 meter hoogte naar beneden ge stort. Hij moest per ambulance naar het Venlose ziekenhuis worden overgebracht voor onderzoek, waar bleek dat hij nog onbe kend rugletsel had opgelopen. De onfortuinlijke artiest maakte deel uit van een Egyptische for matie die voor het eerst in de grote circustent optrad. Voor dien had de groep een maand in theater Carré in Amsterdam ge werkt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5