Deelneemster had breiwerk meegenomen Clubhuis in Groenestein uitgebrand Zwembad Sassenheim feestelijk geopend Tour de Frats nu met misses Opkomst bij tienkamp viel tegen Kampioenschappen waterpaalzitten Antieke beelden voor Rijksmuseum van Oudheden PAGINA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 ROELOF AR ENDS VEEN Ter wijl het Roelofarendsveense meestamporkest Liefde voor Harmonie" de alom bekende song „Meisjes met rode haren" inzette luidde Louis van der Meer gisteravond om precies tien uur de bel. Op dat moment hadden de deelnemers aan de paalzitwedstrijd op de Braas- sem er precies vijftig uur opzit ten, de helft van het streefgetal dat wereldrecordhouder Hannes de Jong dit jaar van plan is te gaan zitten. Op dat moment wa ren nog slechts zes taaie zitters overgebleven van de eenender tig die vrijdagavond om acht uur vol enthousiasme de paal waren ingeklommen: Liek de Jong, Wim v.d. Zalm, Aad v.d. Berg, Hannes de Jong, Hendrik Steenbeek en Dirk v.d. Berg. Een minuut nadat de bel geluid had vond Wim v.d. Zalm het welletjes. Onder luid gejuich van de duizenden toeschouwers maakte „Zalmpie" nog een ere- ronde met de boot en verdween daarna naar zijn bed. Van te voren had hij aangekondigd dat hij er om tien uur vanaf zou stappen omdat hij vanmorgen weer aan de slag moest op de bank. Onder de velen die voor V.d. Zalm hun bed hadden opgezocht was ook outsider Cornelis v.d. Zwet, de 59-jarige uitdager uit Valkenswaard. Hij woonde vroe ger lange tijd in Roelofarends- veen en heeft heel wat suppor ters mee naar de Braassem ge nomen maar helaas, lang hield hij niet vol. Om precies vijf over twaalf, na vier uur en vijf minuten hengelen, vond Cornelis het voldoende en hij stapte af. Hij was niet de eerste die er de brui aan gaf want die eer was weggelegd voor een van de vier vrouwelijke deelneemsters. Na een half uur al zag deze het kalme water van de Braassem in het rond draaien en zeeziek liet ze zich in de volgboot zak ken. Langer hield Lya Schuur uit Leiden het vol. Deze fors ge bouwde boekhoudster presteerde het om al precies vierentwintig uur de emancipatieslag vod te houden. Twee weken geleden gaf ze zich op. „Die mensen die op de kant staan te kijken zijn niet zo gek als die op de palen zitten" zei Lya ons gisteravond toen wij haar vroegen waarom ze was gaan zitten. Iemand uit het duizendkoppige pu bliek had haar een fles cognac beviel haar zo best dat ze stug doorging met de naalden en de wol. Toen ze van de paal stapt had ze een achterkant van een babytruitje gebreid. „Die geef ik aan een vriendin van me" zei Lya, .zelf heb ik er nog geen nodig." aangeboden als ze vijf minuten Lya was de enige dit wat om lang zou zitten breien, maar het handen had op de paal. De rest SASSENHEIM Voor de feeste lijke opening van het nieuwe zwembad zaterdagmorgen door burgemeester van Knobelsdorff, werden niet èèn maar mer cere monieën afgewerkt. Eerste was overdracht van de toegangssleu tel door ir. H. Bouwmeester van het Adviesbureau Arnhem, aan de burgemeester, die daarna het hek opende onder tromge roffel van DOS-leden terwijl door personeelsleden drie vlag gen werden gehesen. Hierna ging de burgemeester met de genodigden langs een haag jeugdleden van de zwemvereni ging naar de toren. Daar hield hij z'n feestspeech. Hij sprak van een enorm feestelijke dag waarna hartstochtelijk was uit gezien. Vervolgens gaf hij een korte schets van de historie. Van 1930 tot 1970 heeft het oude zwembad in de Warr.aarlaan on schatbare diensten bewezen. In '70 moest het helaas gesloten worden, wat men reeds zag aankomen. In 1959 kwam er een rapport van de Ver. v. Ned. Gem. binnen waarin geadviseerd werd een bad met ligweiden. Door geldnood kon echter nog niets ondernomen worden, den. Plannen in en buiten Sas senheim konden niet gereali seerd worden de eerste jaren. Na ontelbare besprekingen was het in 1970 zover dat in de raad een besluit kon worden geno men, en binnen twee jaar na sluiting van het oude bad, kon het nieuwe in gebruik worden genomen. Na woorden van hul de aan Heidemij, Centraal Bouwbedrijf Janse en de eigen technische en plantsoenendienst, wees de burgemeester erop dat het hele complex bijna 3 mil joen heeft gekost, en dat het niet een bad is van de gemeente maar van de hele gemeen schap. Hierna stelde hij de le den van de beheerscommissie voor met als voorzitter de heer v. Overbeke. Ir. H. Bouwmees ter, directeur van het Adviesbu reau sprak hierna mede namens de Heidemij gelukwensen, en deed een duikpop cadeau t.b.v. het zwemonderricht. Als laatste sprak voorzitter Stut van de Zwemvereniging. Hij zei dat men jaren naar deze dag had uitgekeken. Aan de forse leden stijging kon men zien dat er weer een eigen zwembad is, waaruit o.a. blijkt dat de ver eniging niet uitsluitend een sportvereniging is. Voor echte topsport is hier nog geen moge lijkheid gebrek aan accommo datie en geld voor deskundige krachten. In het nieuwe bad voelt men zich na een maand volkomen thuis dank zij de sa menwerking met de beheers commissie en badmeester v. Dijk en z'n staf. Als cadeau voor het fonds zwembad deed hij 25.00.- cadeau t.b.v. ver lichting. Na dankwoorden van de burgemeester verklaarde deze het bad officieel voor ge opend, waarbij op hetzelfde mo ment een fontein in werking trad en leden van de zwemver eniging met kleurige ballen te water gingen. Daarna werden demonstraties gegeven door le den van de zwemvereniging in wedstrijdzwemmen en door le den van „Icarus" uit R'dam in schoonspringen. Hierna begaven de burgemeester en genodigden zich naar het Raadhuis waar een gelukkige burgemeester de complimenten in ontvangst nam. De dames van de beheers commissie kregen bloemen. On der de genodigden waren o.a. burgemeester Stolwijk van Voorhout, bondsbestuurlid KNZB, A. J. Mafkamp, chef zwembaden A. P. H. de Vos en vele vertegenwoordigers van om liggende gemeenten. van het paalzittersveld beperkte zich tot heupwiegen en handen klappen. Vooral vrijdagavond was dat een noodzakelijke han deling want de regen viel bij bakken tegelijk uit de lucht en dan wil je je spieren wel soepel houden. Het eerste etmaal eiste dan ook vanwege de barre weersomstandigheden veel slachtoffers. Toen de balans na vierentwintig uur werd opge maakt bleek dat er al veertien paalzitters de strijd hadden op gegeven. Onder deze afvallers (niemand is tot nu toe in het water gevallen! bevond zich ook Har van der Bèrg. Deze taaie rakker die vorig jaar nog een lijf aan lijf duel uitvocht met wereldkampioen Hannes de Jong (hij bleef toen vierentwin tig en een half uur zitten) ging er nu al na twaalf uur af. Hij was ziek geworden maar zou toch geen hoge ogen gegooid hebben omdat hij gisteren naar dienst terug moest. Zijn beide broers deden het beter. Aad, die vorig jaar na zeventig uur slapend de plas indook en Dirk, die dit jaar zijn paalzitde- buut maakt, zaten er gister avond om tien uur nog steeds. Vader en moeder van der Berg volgden de verrichtingen van hun beide zoons nauwlettend vanaf de feestboot van Louis van der Meer. „Ven mij hoeft het niet" zei moeder Van der Berg ons, „maar die jongens hebben de leeftijd, ik kan ze niet tegen houden. Nu ze er een maal zitten vind ik het toch wel leuk en ze zorgt er persoonlijk voor dat haar jongens daar Volop sfeer dus op de Braassem waarook nu weer duizenden toe schouwers hun nekken rekten om een glimp te kunnen opvan gen van de door felle schijnwer pers beschenen zitgiganten. Or ganisator Louis van der Meer lijkt ook een record te gaan breken. De Roelofarendsveense parlevinker heeft tot nu toe nau welijks een oog dicht kunnen doen. Als een vdlleerde disc-joc- key praat hij alle populaire smartlappen aan elkaar heeft hij ook zijn handen vol aan het controleren van de vaarroute want het is al enkele malen gebeurd dat jongelui vol enthousiasme en bier, gekleed en wel de Braassem inspringen en zwemmend een gevaar vor men voor de wedstrijdmotorbo ten. Louis hoopt het tot woens dagmorgen vol te kunnen hou den. HAZERSWOUDE Het grootste gedeelte van het gebouwtje van de R.K. jeugdclubs in de Ha- zerswoudse wijk Groenestein is zondagmorgen uitgebrand. Dank zij kordaat en zeer snel optre den van de vrijwillige spuitgas ten onder leiding van de heer A. v. d. Werf kon worden voorko men, dat de brand zich uitbreid de naar de dichtbevolkte wijk Dodelijk ongeval in Voorhout LEIDEN/VOORHOUT De 68- jarige A. Beelen uit Voorhout is zaterdagmiddag in het Acade misch zieketihuis in Leiden overleden a<n de verwondingen die hij die dag opliep bij een ongeval op de Jacoba van Beie ren weg. De heer Beelen liep met zijn echt genote op de Jac. van Beieren- weg. Op een gegeven moment stak hij plotseling over. Een hem achterop rijdende auto, be stuurd door R. B. uit Leider dorp, kon de heer Beelen on danks krachtig remmen niet meer ontwijken. Met ernstig hersenletsel en met twee gebro ken benen werd de heer B. op genomen in het AZL waar hij later overleed. Visbeker weer in handen van Hoogmade HOOGMADE Bijna 100 man hebben zaterdagmiddag meege daan aan de jaarlijkse viswed strijd langs de Achterdijk van de Hoogmadese polder. Tijdens de 2 uur durende wedstrijd wer den in totaal 75 stuks vis gevan gen. De grote winnaar werd J. Jansen uit Hoogmade. Hij sloeg in totaal 12 vissen aan de haak met een lengte van 189 cm. Hij onttroonde daarmee bekerhou der H. de Winter uit Warmond. Na 7 jaar is de beker daardoor weer in Hoogmadese handen. De wedstrijd leverde voor de MMO-kas een batig saldo op van 188 gulden. en dat de in het gebouwtje op geslagen goederen werden ver brand. De bevolking van de Groenestein én Groenendijk, evenals burge meester J. ten Heuvelhof, bezag het kraaien van de rode haan in verbitterde stemming. Immers, zeer velen waren de overtuiging toegedaan, dat hier van opzet sprake zou kunnen zijn. De rijkspolitie te Hazerswoude zal een intensief onderzoek instel len. Omstreeks half elf ontdekten jon ge Groenesteinertjes de brand die aan de zuidkant van het ge bouwtje (vroeger lesten er ma vo-scholieren) was uitgebroken. In een mum van tijd was de vrijwillige brandweer ter plaat se, die naast de blussing van de brand ook in het gebouwtje op geslagen ^gehuurde) kampeer- artikelen (15 tenten) van ver branding redde en gasflessen de kans op activiteit ontnamen. Brandweercommandant A. v. d. Werf: „Ik heb geen flauw idee wat de oorzaak is, maar ik heb meisjesclubs-leidster Els Zonder- op wél horen schreeuwen: Ik vind het gemeen, dat ze ons ge bouwtje in brand hebben gesto ken. Typerende uitspraak van een achtjarig jongetje: „Die man die maandag het vuurtje heeft aangestoken, heeft het nu ook gedaan". ...Maandag jongst leden moest de Hazerswoudse brandweer namelijk ook al in actie komen in hetzelfde ge bouwtje, omdat er toen een ta fel in brand was gestoken. Het vandalisme rond het jeugdge- bouwtje in de wijk Groenestein viert overigens al enige maan den hoogtij. Nadat alle ramen moedwillig waren kapotgegooid, liet de leiding van de jeugdclubs nieuwe ramen inzetten, met daarvóór spijlen. Welnu, die spijlen bleken tegen de vanda len (vandaaltjes?) ook niet op gewassen, want met mini-steen tjes werd het glas vernield. Na de brand van vorige week maandag waren er wéér nieuwe ramen geplaatst en was de deur, die al herhaalde malen was ontzet, van een nieuw slot Volgens brandweercommandant V. d. Werf hebben de kampeer- artikelen, waaronder dus vijf tien tenten en koffers waarin privébezit (de meisjesclubs keerden zaterdag j.l. terug van hun kampwerk in Loon op Zand), lichte waterschade opge lopen. De bevolking van Groe nestein hoopt, dat het raadsel van de brand wordt opgelost. Want het is hen een doorn in het oog, dat de laatste weken moedwillig vernielingen worden aangebracht, niet alleen aan jeugdgebouvvtje, maar ook aan basis- en kleuterschool. Zeiden diverse bewoners van de woon wijk: „Moet dat nu óók nog, dat jeugdgebouwtje in de fik ste ken?" Overigens: de brandweer was het vuur in het houten bouwsel na twee uur meester. LEIDEN De Tour de Frats is vanmorgen weer uit Leiden vertrok ken, richting Amsterdam. De Leldse equipe werd uitgewuifd door familie en kennissen. In de groene trui reed Raymond Nijenhuis. Zaterdag kwam de rennerskaravan aan het achterterrein van de Groenoordhal. Daar werden nog eens 5 ronden van 800 meter gere den. Bij de amateurs won Tijmen Koet van Revilac-ploeg. Reinier Hoogkamer schreef de zege bij de profs op zijn naam. De renner- tjes hebben overnacht in de Zevensprong. Zaterdag werd de bloe mencorso bekeken en zondag bracht men een bezoek aan zwembad De Vliet. Een paar knapen vonden een tour zonder missen maar een kale boel en brachten hun zusjes mee. LEIDEN Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, heeft onlangs twee, bijna levensgrote, beelden van kalksteen kunnen verwerven, die afkomstig zijn uit een grafmonument dat in de derde eeuw na Christus door de Griekse bevolking van het in Midden-Egypte gelegen el-Bah- nassa (door de Grieken Oxyr- rhynchos genoemd en bekend als de vindplaats van Griekse papy ri) in de rotswand van de woes tijn ten westen van haar stad werd aangelegd. SASSENHEIM Voor de drop- ping-puzzeltocht „Sassem bij Nacht" van vrijdag op zaterdag bestond veel animo. Er waren ruim 200 deelnemers, die in groepen van tien vanaf een viertal punten, vanuit een vrachtwagen werden afgezet met hun routebeschrijving met puzzels. Deze punten waren de Schans op de Zandslootkade; de Oude Hereweg, Wasbeeklaan en de 3e Poellaan Thuishaven was de kantine op het sportveld waar als eerste de ploeg van mevr. v. d. Krogt om circa 11 u. binnen kwam en als tweede de ploeg van Nuub Luyk kort hier op. De laatste ploeg was circa half één binnen. De prijzen wa ren 10 SAMA-waardebonnen van 10,- en 10 van 5,-. De tienkamp zaterdagmorgen op het schoolsportveld was voor de organisatoren teleurstellend. Om dit nieuwe evenement voor te bereiden was door een 15-tal sportleraren en studenten van de Acad. Lich, Opv. ettelijke maanden gewerkt, waardoor van een perfecte uitvoering kon worden gesproken en dito ver loop. Deze tienkamp, initiatief van trainer Wim Koman, was bewust gedaan om de moeilijke leeftijdsgroep van 12 tot 16 in actie te brengen, met onderde len die gericht waren op behen digheid zoals baldribbelen, ver springen, fietshindernis sprint over 60 m, minigolf, zaklopen etc. Niettemin werd enthousiast de groep jongens in de zelfde leeftijdsgroep 14. Daarentegen waren er bij de groep 15-16 slechts twe; jongens en geen meisjes. Er kon een maximum van 300 punten worden behaald. Bij de meisjes van 12-14 jr was Elly v. Veen eerste (241 pnt), Jet Verdegaal tweede (217 pnt) en Marleen v. d. Ploeg derde (213 pnt). Bij de jongens van 12-14 jr was Harry Dorresteyn eerste (231 pnt), René v. d. Krogt tweede (224 pnt) en Ton Tuurenhout derde (223 pnt). Bij de jongens van 15-16 jr was Jan Brouwer eerste met 232 pnt en René Langeveld tweede met 209 pnt. Voor de prestatieloop van 5 km zaterdagmiddag deden 71 deel nemers mee. De 10-jarige Jan Zwetsloot leverde met 18*4 mi nuut een prima prestatie, als men weet dat de eerste die bin nenkwam, Slobbe, 15 minuten op z'n naam kreeg en Veldhui zen van Zanten met 15'4 minuut tweede en van Kampen met 16 minuten derde was. José v. Vliet en Emmy Blom, beiden 7 jr, waren de jongste meisjes en kwamen na 33V4 minuut binnen. Eerste meisje was Irma Boer met 28 minuut. Aan de wed strijdloop eveneens 5 km, werd door 15 man deelgenomen, waarvan het merendeel uit om liggende gemeenten kwam. De wisselbeker ging naar Martien Zuiderduin, Noordwijkerhout (14,5), tweede was Bert Smit, Sassenheim (14,20) en derde W. v. Gijlswijk, Noordwijkerhout (14.22) 4. Jos IJ kens en 5. J. de Zwart, Sassenheim. Nieuwkoop Ruim 300 deelnemers(sters) hebben zaterdagmiddag de Nieuwkoopse avondvierdaagse met succes uitgelopen. De finish voor deze laatste dag was zowel voor de 10 als de 15 km aan de Kennedy- laan. Voorafgegaan door de plaatselijke muziekvereniging ..Eensgezind" werd vandaar begonnen aan een feestelijke intocht door de gemeente. Ook het majorettenkorps gaf kleur en fleur aan dit wandel festijn. Op de foto: De groep van de plaatselijke gymnastiekvereniging keurig in haar uniform gestoken op weg naar de finish. men en inmiddels heeft elk der bekende Egyptische musea, zoals het Louvre in Parijs en het Britse Museum in Londen, een of meer van deze unieke voorbeelden van Grieks-Egypti- che beeldhouwkunst kunnen ver- Het Leidse museum heeft uit de reeks de twee fraaiste en best bewaarde kunnen uitkiezen. Het ene beeld is van een vrouw, met de oorspronkelijke kleuren prachtig bewaard. Zij is in een lang afhangend gewaad ge kleed, met modieus kapsel en vele sieraden, en zij is afge beeld, nadat zij uit een doosje een korrel wierook heeft geno men en deze houdt boven een altaartje dat aan haar rechter voet staat. Het andere beeld is interressant, omdat het een schrijvende jongeman voorstelt. Hij heeft een schrijftafeltje in de linkerhand en houdt de pen klaar alsof hij opschrijft wat hem wordt gedicteerd. Tezamen met de Egyptische tem pel die door Egypte aan het museum werd geschonken, maar die nog niet is opge bouwd, en de Romeinse altaren van de godin Nehalennia die door het museum uit de Ooster- schelde werden opgevist en die thans voor het publiek zijn op gesteld, behoren deze beelden tot de belangrijkste aanwinsten uit de na-oorlogse periode. Beide beelden zijn thans opgesteld op de eerste verdieping bij de in gang tot de nieuwe zaal met de Griekse vazen, die onlangs voor het publiek werd geopend. beid lanc Priesterwij ding in Voorschoten VOORSCHOTEN In de St. Lau- rentiuskerk te Voorschoten zal op zondag 3 september de pries terwijding plaatsvinden van dia ken Th. Oomens, thans pastoraal werker in Voorschoten. De wijding zal verricht worden door de bisschop van Rotter dam, Dr. Simonis en geschieden om half elf voor de Hoogmis. De heer Oomens is vorig jaar als pastoraal werker benoemd en heeft ook in de St. Lauren- tius de diakenwijding ontvan gen. Na zijn priesterwijding zal de heer Oomens benoemd wor den tot kapelaan aan de St. Laurentius. n< AMST Ren darr rige dooi nool gest in 1 zijn vall

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4