Kabinetsplannen tot verhoging van wegenbelasting t 1 a s BORIS SPASSKI VOCHT TERUG Y erkiezingsdatum kan voor de VVD breekpunt zijn Autorijden volgend jaar weer duurder Shriver nuttige aanwinst voor de Democraten AUTO IN SCHEVENINGSE HAVEN Vrouw verdrinkt £eidóe Sou/tont Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. ƒ0,26 per mm. Telefoontjes 2,37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2,03; kwartaal 26,20; jaar ƒ101,95. Losse nummers 35 cent. 63e jaargang, no. 18766 MAANDAU auuusi uo iai£ TV-SELECT1E HEDENAVOND PLAATSELIJK EEN BUI Ned. I: 19.05 uur natuurfilm: 20.21 uur Familie Ashton; 22.00 uur Dean Martin-show. Ned. 11: 19.30 uur Sebastien: 20.21 uur De versierders; 21.10 uur Peyton Place; 22.00 uur Tele- vizier met het in 1725 vergane Ned. schip Akerendam. Voorts do Olympische Spelen voor gehandicapten en de situa tie bij de acad. ziekenhuizen. Op de meeste plaatsen droog weer. met af en toe zon. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Maximum temperaturen rond 19 graden. De Amerikaanse advocaat Sargent Shriver, een zwager van de Kennedy's, verlaat hier zijn huis in Hyannisport nadat bekend was geworden dat hij als kandidaat voor het democratische vice-president- schap de verkiezingen zal ingaan. E i E MUÊÊttÊÊÊÊm Fischer van hord geveegd Zo was de stand van zaken toen a Spasski's 31st* zet r Fischer er geen heil meer in zag en de strijd op gaf. Ondanks dit verlies leidt de Amerikaan Fischer, die de Russische wereld kampioen schaken uitgedaagd heeft, met s.'HK. (Van o l' sportredactie) WASHINGTON (UPI/AP) - De 56-jarige advooaat Sargent Shri ver, voormalig directeur Van het Vredeskorps en een zwager van de Kennedy's is door McGovern gekozen om met hem lals kandidaat de verkiezingen in te gaatn, McGovern hoopt dat iets van de Kennedy-magie zal afstralen op Shriver. Ook het feit dat Shriver katholiek is kan McGovern helpen stemmen te winnren. Voorts hebben de Ken nedy's krachtige banden onder houden met de oudere democra tische kopstukkan die nu nogal gereserveerd staan tegenover McGovern, an met de vakbon den, die tot dusver aarzelend zijn in hun steun voor de sena tor. McGovein koos zaterdagavond Shriver nadat senator Edmund Muskie, eens favoriet voor de presidentskandidatuur, had la ten weten dat hij niet in aan merking wilde komen voor het vice-presidentschap wegens fa milieomstandigheden. Eerder hadden de senatoren Edward Kennedy, Hubert Humphrey en Abraham Ribocoff de kandida tuur afgewezen. Na alles wat er dit jaar in" de Amerikaanse democratische par tij "s gebeurd, waren veel politici niet zo happig de Democratische kandidaat voor het vice-presi dentschap te worden. Dit geldt echter niet voor Sargent Shri ver, wiens politieke ambities nu eindelijk worden beloond. Shriver stond tien jaar aan de rand van het politieke gebeuren. Dank zij zijn huwelijk met Eu nice Kennedy kreeg hij zeer nauwe banden met de machtige Kennedy-familie, hetgeen hem een snelle opkomst in de poli tiek opleverde. De bezeten har de werker 'Sarge' Shriver staat bekend als een lastig man, die meedogenloos met zijn onderge schikten omgaat. In de verkiezingen van 1964 over woog president Johnson Shriver tot vice-president te benoemen. De Kennedy-clan verzette zich echter hiertegen. Tijdens de re gering van Johnson werd Shri ver eerst directeur van een eco nomisch onderzoekbureau voor de regering en later ambassa deur in Frankrijk. In de verkiezingen voor het Con gres voor 1970 voerde Shriver door het hele land zijn campag ne en legde zo de grondslag voor zijn politieke toekomst. Dit weekeinde, terwijl hij aan het tennissen was op het landgoed van de Kennedy's in Hyannis, kreeg hij het politieke aanzoek waar hij al meer dan tien jaar op wachtte. (van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG Bij het pak ket belastingmaatregelen voor 1973 zit een verhoging van de motorrijtuigenbe lasting. Zoals wij eerder hebben gemeld, was hier over binnen het kabinet- Biesheuvel overeenstem ming bereikt, voordat de breuk met D.S.'70 kwam. Nu de breuk een feit is, staat vast dat de maatre gelen worden doorgevoerd. Minister Nelissen (Finan ciën) hoopt door verhoging van de wegenbelasting 200 miljoen gulden meer belas ting binnen te krijgen. De verzwaring van de wegenbe lasting zal waarschijnlijk zeker vijftig gulden per auto per jaar betekenen. Niet uitgesloten is dat ook de benzine en olie zwaarder zullen worden belast. De afgetreden minister Drees (Verkeer en Waterstaat) was het in principe wel eens met verhoging van de wegenbelas ting, omdat dit mede paste in zijn strategie ter stimulering van het openbaar vervoer. Hij was echter ook van mening dat de meeropbrengst van de mo torrijtuigenbelasting niet hele maal in de rijkskas mocht vloeien. Bij minister Nelissen claimde hij dat een deel van de extra belas tingopbrengst ten goede zou ko men aan de begroting van Ver keer en Waterstaat. De breuk in het kabinet ontstond, toen ener zijds de ministers Drees en de Brauw (Wetenschapsbeleid) en anderzijds premier Biesheuvel en minister Nelissen het niet eens konden worden over de be zuinigingen op de begrotingen van Verkeer en Waterstaat en van Wetenschapsbeleid. DEN HAAG Boris Spasski komt terug. Tot deze indruk zijn de schaakexperts in Reykjavik gekomen na zijn elfde partij tegen Bob by Fischer, die hij won. Het verschil is nog maar twee punten. Toen Spasski wegliep uit de wedstrijdzaal steeg er een ooverdovend applaus op. „Dit resultaat Is sensationeel", zei de Joegoslavische grootmeester Gligoric. „Spasski heelt een systeem twijfelachtig ge maakt dat Fischer al jaren met succes heeft toegepast. Hij heeft de wereld bewezen dat hij nog steeds de kracht heeft om te vechten". De accenten van het afgelopen sportweekeinde lagen op atletiek en wielrennen. In Kerkrade, waar de'Nederlandse topatleten om de ti tels streden, haalden Joke van (Jerwen (1500 meter) en Ria Ahlers (hoogspringen) nogmaals de limiet voor München en stapten de reeds aangewezen Bram Wassenaar en Haico Scharn op respectie velijk 800 en vijf kilometer uit de baan. Rein van den Heuvel ein digden op de 800 meter voor Sjef Hensgens. die al zeker was van München. Egbert Nijstadt was de meest succesvolle atleet, die drie titels veroverde en prolongeerde. De wielerwereld concentreerde zich op Gap. In het Franse stadje zet te Marino Basso, de Italiaan, de kroon op zijn carrière, nadat hij in de sprint zijn landgenoot Bitossi had verslagen. Eddy Merckx, was met zijn vierde plaats zeer ontgoocheld. Joop Zoetemelk, die weer zijn beklag indiende over een gebrek aan steun van zijn ploeg, ein digde als vijfde. Voor de Nederlandse meisjes werd „Gup" de koers van het verdriet. 1MHHI HORLOGES KLOKKEN De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken, SEIKO - ETERNA - CERTINE CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor f 39,50 heeft u bij ons al een echt Anker uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vak-service. Uw horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden Na een periode van betrekkelijke rust, zijn in heel Noord-Ierland de gevechten opnieuw opgelaaid. Van ochtend kwamen twee Britse soldaten om het leven toen hun pantserwagen bij de grens van Ulster en Ierland op een mijn reed. In Belfast werd een dode tiener gevonden die klaarblijkelijk geëxecuteerd was. Op de foto: katholieke strijders proberen in Belfast met een ijzeren staaf het vuurwapen van een Britse pantserwagen uit zijn voegen te lichten. QaidpaQowvcvnt VANDAAG UIT STAD EN STREEK Rijnsburgs bloemen corso: originele on derdelen pag. 3 Spektakel schoot veel in gezelligheid tekort pag. 4 Paalzitster nam breiwerkje mee pag. 4 Zwembad Sassen- heim feestelijk ge opend pag. 4 Bert Bos wint ten nistoernooi de Boek horst pag. 14 Roodenburg op schot bij SJZ pag. 14 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nu vast staat, dat er vervroegde verkiezingen komen, gaat het er alleen nog maar om: wanneer? De datum van de ver kiezingen kan een breekpunt worden tussen de VVD en de confes sionele partijen. De VVD wil immers verkiezingen in het najaar en de confessionelen in het voorjaar. Daarnaast is de voortzetting van de samenwerking tussen de WD en de confessionelen afhankelijk van nog een aantal te overwinnen obstakels. Daar zijn de zeven KVP-fractieleden, die tegen bepaalde voorstellen van de regering „nee" zullen zeggen; vier van hen weigeren trou wens mee te werken aan een voortgezette samenwerking met de WD, die daarin op zich al een reden kan zien om eruit te stappen. De kans is groot, dat de confessionelen nu zij alleen nog maar met de VVD hoeven te onderhandelen meer wensen gerealiseerd willen zien. Het sluiten van een sociaal contract zal zonder VVD minder proble men geven. De vakbeweging heeft zich al uitgesproken voor een ka binet van confessionelen met PvdA, D'66 en eventueel PPR. Het nu uitstappen van de WD zal de vervulling van die wens vergemakke lijken. Intussen wordt in Den Haag al gedacht aan het aanwijzen van lijst trekkers. Slechts de PvdA heeft daarmee geen moeite; Den Uyl is nummer één. Bij D '66 kan het Van Mierlo weer worden, maar dan dienen er wel wat interne tegenstèllingen overwonnen te worden. Bij de KVP ligt de zaak nog open. De positie van de fractieleider Andriessen is versterkt, maar De Zeeuw lijkt ook niet kansloos. Bij de AR lijkt de rol van Biesheuvel uitgespeeld. Biesheuvel zal waarschijnlijk geen genoegen nemen met een gewone ministerspost als het tot een coalitie met links komt; Aantjes' papieren liggen dan sterker. Udink zal bij de CHU vermoedijk niet meer aan bod komen; men denkt aan Van Veen. ROELOFARENDSVEEN Van de 31 paalzittens die afgelopen vrijdagavond om acht uur op de palen in de Braassem klommen zijn er nog maar vier over: Aad v.d. Berg, wereldkampioen Han nes de Jong. Hendrik Steenbeek en Dirk v.d. Berg. Tot gister avond tien uur zaten er nog zes op maar zowel Wim v.d. Zalm als Liek de Jong moesten in de loop van de avond de strijd sta ken. Een uitgebreide reportage over de stand van zaken bij het paalzitten vind u op een van onze andere pagina's. (Van verslaggevers) SCHEVENINGEN De 27-ja- rige mevrouw E. Felink- Knikker van de Vaillantlaan is zaterdagavond omstreeks half twaalf in de eerste Sche- veningse binnenhaven ver dronken, nadat de auto waarin zij zat met de 23-jari- ge kennis W. J. T. van de dr. Leleykade over de wal- kantbeveiliging schoot en vier meter lager in het wa ter terechtkwam. Volgens de verklaring van de man, die het ongeluk zelf kwam melden aan het poli tiebureau Duinstraat, had hij de wagen op ongever vijf meter van de aflopende wa terkant geparkeerd en wel in de versnelling, maar niet op de handrem gezet. Toen één van beiden tegen de versnel- lingshandle stootte reed de auto de schuine kant af het water in. De heer W. J. T. vertelde nog Intensievere controle op I koopwoningen LEIDEN— In Lelden is cr niet of nauwelijks sprake van meer dan normale leegstand van wo ningen. Aan vorderen van woon ruimte is dan ook geen behoef te. Dit heeft het college van B. en W. geantwoord op vragen i van de PSP'er Amptmcijer. Bij Bureau Huisvesting zul de controle op langdurige leegstand van woningen »n de koopsector worden geïntensiveerd. B. en W. verwachten dat als cr in deze sector tot vordering zal moeten worden overgegaan dit in de loop van de tweede helft van dit jaar zal gaan gebeuren. LEIDEN Een 23-jarige dronken Leidenaar ramde gisteren een trunsformatorhulsjc, toen hij vanaf de Blauwpoortsbrug links af de Turfmarkt wilde op draaien. Een betonnen paal moest het ont gelden en door de klap ontstond er kortsluiting in het transfor matorhuisje, waardoor een gat in de deur werd gebrand. Een enorme steekvlam deed de om standers hevig schrikken, maar had geen merkbare schadelijke gevolgen. in het water hebben gelegen, voordat de politie werd ge waarschuwd. De politie zoekt dan ook naar getuigen, net op tijd door één van de Toen duikers van de Haagse raampjes naar buiten te kun nen komen en riep mevrouw Felink toe dat ook te doen. Terwijl hij naar de kant zwom zonk de auto echter al. Hij probeerde nog enkele malen te duiken maar kon niets meer vinden. Hierop klauterde hij op de hoge wal kant en sloeg alarm. Volgens omstanders zou de wagen al echter geruime tijd brandweer enige tijd later het ruim acht meter diepe water ingingen, bleek de vrouw al verdronken te zijn. Met behulp van de grote kraan is de brandweer ruim twee en half uur bezig ge weest de auto te lichten. Het lichaam van mevrouw Felink werd per GG en GD overge bracht naar het ziekenhuis Leyenburg. Koopavond in Bredase gevangenis BREDA (ANP) Hét "ligt in de bedoeling ovër te gaan tot de opening van een kantine winkel in de strafgevangenis in „De Koepel" te Breda. Dit blijkt uit de t gels, opgesteld ..in het be lang van een leefbaar kli maat in de inrichting". Als koopavond wordt gedacht aan de vrijdagavond. De nieuwe leefregels zullen huisre- worden ingevoerd na 1 no vember als de huidige direc teur van ,,De Koepel" de dienst zal hebben verlaten. Hij wordt opgevolgd door de heer W. B. .lanssens, thans directeur van het Huis van Bewaring „De Sprang". Binnenbrandje hij Mavom ALPHEN Met groot materieel is de Alphense brandweer van morgen uitgerukt naar de tech nische industrie Mavom NV aan de Handelsweg. Bij aankomst bleek er een klein brandje in een werkplaats. Die was binnen de kortste keren bedwongen. Vorig jaar is Mavom geheel af gebrand. Er waS toen 1 dode te betreuren. Spaanse slak wint race LOGRONO (EFE) Een internationale slakkenwedstrijd in de Spaanse plaats Murillo de Rio Leza is gisteren gewonnen door een Spaanse deelnemer. De winnaar legde het parcours van 1,25 meter af in vijf minuten. Een Franse slak die als tweede eindigde had een achterstand van 25 cm. In Monaco heeft prinses Gracia het jaarlijkse liefdadigheidsbal voor het Rode Kruis gepend. Zij danste hierbij o.m. met de Duitse acteur Horst Buchholz. principieel bezien,beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1