VOLLEYBALPLOEG GING LANGS DIEPE AFGROND It W r DERBY STOND IN TEKEN VAN DE ANGST VOOR DE AFSTAND NOORDAM WILDE DERBY VANUIT DE LUCHT ZIEN Winnaar Hendrikx zender trainerslicentie d'Oriola niet naar IWiinchen bij gebrek aan toppaarden Nederlanders zwemmen in goud op de Paralympics OVERWINNING JEUGDPOLOëRS MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 A 8 WASSENAAR „Door je successen met Cherie Spencer had je bewezen dat je je mannetje in de drafsport staat. Door je fokprestaties met Derbywinnaar Karin heb je dat streven nog een onderstreept". Meer werd er niet gezegd. De hint was echter voldoende. De hulde voor Sjeng Hen drikx, die verwoordt werd door de heer Van der Windt, voorzitter van de Nederlandse eigenarenvereniging, stond in het teken van een oude kwestie. De man, die het won der van Duindigt gestalte gaf, was nog altijd niet in het bezit van een trainerslicentie. Een brevet van kennis, waarop het publiek, de massa afkomt. Door deze halsstarrigheid, on danks het feit dat Sjeng Hen drikx de benodigde examens succesvol heeft afgelegd, wordt hem de mogelijkheid onthouden de poorten van zijn „stal" voor een ieder, die van zijn diensten gebruik wil maken, te openen. Terecht zeurt Sjeng Hendrikx daarom die hoge heren van de drafwereld hun kop gek om dat belangrijke briefje. Zelfs, toen de Derby was beslist en de spanning van hem afviel, vergat hij zijn wrevel niet. Op de vraag: „Wat heeft u liever een Derbywinnaar of een licentie", bedacht de koele Limburger zich nauwelijks en zei: „Een li centie natuurlijk. Derbywin naars krijg ik in de toekomst nog genoeg". Dinard Pierre Jon- queres d'Oriola, de Franse ruiter en win naar van een gouden medaille op de Spelen van Mexico heeft zich teruggetrokken uit de Franse Olympische ploeg omdat hij van mening was dat hem slechts tweede klas paarden ter beschik king werden gesteld. Jonqueres d'Oriola gaf als toe lichting: „De spelen zijn zeer zwaar en om de Duitsers en Ita lianen te verslaan heb je d e goede uitrus ting nodig. De Franse ploeg, die uit goede ruiters bestaat, heeft echter geen goede De bede van Sjeng Hendrikx zal nu waarschijnlijk snel verhoord worden. Het opperste college vaf.\ de Nederlandse drafsport kan er moeilijk meer onderuit. Daarmee zal dan een stukje er kenning voor Limburg losko men, welke het verdient. Van <Ze 270 inschrijvingen voor de Derby der driejarigen was maar 'den totaal van miegen overgebleven, waarvan een der de deel fokbloed van het zuide lijkste stukje Nederland had. Dit bewijst genoeg hoe snel de ontwikkeling verloopt. Daar is de paardesportwereld blij mee. Het stimuleert, het maakt ge moederen los. Sjeng Hendrikx ervaart dat zelf: „Toen ik met Cherie Spencer in Amerika was keek is als een kleine jongen te gen wereldberoemdheden als Gougeon op. Nu weet ik dat ik met goed materiaal net zoveel kans heb. Ik heb de gave om een paard goed te kunnen schatten". Zelfs in de kleine op zet van Sjeng Hendrikx heeft dat streven veel moeite gekost. „Alhoewel ik maar een klein ei gen baasje ben, heb ik steeds alleen gefokt met het allerbeste materiaal, dat er overbleef. Viel er in mijn oegen een door de mand, dan ging ie meteen de deur uit. Daar 'dacht ik geen tel over na". Het resultaat was verbluffend. Terwijl Korjak, de andere grote favoriet voor de Derby, rustig in de stal abhtehbleef, omdat een blessure teveel risico's ver oorzaakte, nam Karin resoluut de leiding. Twee, drie lengten voordeel, zo leek het. Net toen iedereen dacht: Zo, Karin is niet meer te kloppen dook Keen Speed tegen de wind in naar vo ren. met een verrassend gemak wipte Gre Kleijweg over de kop loper heen. Hendrikx: „Ik dacht onmiddellijk: laat Keen Speed maar gaan. Het beslissende mo ment is echter of Karin dat ook toestaat. Als ze niet te regelen is en meegaat, beo ik verloren, absoluut. Maar Karin luisterde wel". Keen Speed, buiten adem van deze indrukwekkende tussen- sprint, kwam daardoor ia de slotfase van deze mooie en o zo sptfhnende Derby net iets te kort. Hendrikx: „Toch viel Keen Speed me alleszins mee. Toen ik in de laatste bocht hem naderde, begreep ik al dat ik zou winnen. Tot halverwege het laatste rechte stuk bleef Keen Speed me echter goed partij ge ven. Wie in mijn hart kan kij ken. weet dat ik toen even echt bang werd". Voorbeeldig Sjeng Hendrikx had het spel ech Ier voorbeeldig voorbereid. Toen in de voorbeschouwingen op deze Derby steeds dez}elfde vraag rees of hij niet bang was v(*!»r deze afstand, krulde er een glimlach rond zijn lippen. Een kort, maar krachtig antwoord bleef uit. De mysterie-man uit Limburg wilde dat vaor zichzelf houden. „Ik vermoed, dat Gre die angst voor de afstand ook gelezen heeft. Toen moet er bij hem een lichtje zijn gaan branden. Als ik een tussensprint inlas kan ik Karin in de slotfase misschien net aan. Daar mag ik dan een beetje geheimzinnig over ge daan hebben, echte angst daar voor heb ik nooit gehad. Karin heeft enorm veel speed en lucht. Als ze zich zo blijft ont wikkelen als het nu het geval is dan kan ze groter dan Cherie Spencer worden". De gemoedelijke Limburger zat op zijn praatstoel in de trans portwagen met op de voorplecht een kostbare bloemenkrans. Ean tastbare herinnering aan 'een ore-zaak, zoals de Derby einder de trailers nog altijd te boek staat. „Iedereen, die al jaren in het vak zit, verlangt er eens naar een grote prijs te winnen. Speciaal een Derby. Dat geeft aanzien". Maar ©iet alleen dat. Een che- aaowaruwa que van ruim zevenentwintig §pj| duizend gulden vijzelde zijn prestigegevoel nog meer op. Sjeng Hendrikx, de beminnelij ke Limburger, die een jaar of wat geleden met Cherie Spencer in een dopingsschandaal was gewikkeld als gevolg waarvan hij bijna met de drafsport had willen stoppen, heeft weer ple zier in zijn liefhebberij. Het is aan alles te merken. HANS DE BRUYN Sjeng Hendrikx laat zijn vreugde blijken. De zweep, waarmee hij Karin tot de triomf heeft aangezet, suist door de lucht (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR. Martin Vergay, die twee jaar geleden de derby op Duindigt won met Ironie, was hard in zijn oor deel over zijn collega: „De beste heeft voor mij niet ge wonnen. De tweede aankomende had de derby moeten winnen, hij is echter fout gereden door pikeur Kleyweg. Hoe kan die jongen zo snel aan de kop gaan. Blijft hij zitten dan wint Keen Speed de derby en zit hij met zijn handen vol in de laatste meters." wordt overhandigd. Sjeng Hendrikx, volop onder de stof, tovert een glimlach te- Grü Kleyweg, de pikeur achter Keen Speed, was tevreden met zijn tweede plaats, maar was over zijn wijze van rijden zeker niet in hoerastem- ming: „Karin had de leiding ge nomen maar het tempo ging die ronden niet zo hard. Met een tussensprint ben ik toen naar voren gegaan in de hoop dat Karin mee zou gaan. Keen Speed is namelijk een tempo- paard." Maar Karin ging niet mee. En pikeur Hendrikx was daar blij om want als Karin zich na de eerste ronden opge trokken had aan vluchter Keen Speed, dan had hij volgens de Limburger niet gewonnen. Grè Kleyweg: „Ik was bang aan de start voor Keen Speed en had nooit verwacht dat Ka rin zo'n goed paard was." Voor de organisatoren van de der by-dag moet het een opluchting zijn geweest dat Karin zich in de laatste meters niet gewonnen heeft gegeven. Want wat was er HEIDELBERG Nederland komt op de Paralympics goed voor de dag. Nederlandse zwemsters wonnen zaterdag en gisteren vijf gouden- en twee zilveren medailles. Mevrouw Delphine van Opdorp behaalde haar vierde gouden medaille en wel op het nummer 25 meter rugslag, terwijl de Amsterdamse Marijke Ruiter goud veroverde op de 100 m schoolslag in 1.48,8, met Mary Kuivenhoven op de tweede plaats. Beide zwemsters, plus Ingrid van den Benden, wonnen tevens het eremetaal in 4.44,5 op de 3 x 100 m in de landenes- tafette. De Landenestafette 3x50 m leverde een zilveren medaille op voor het trio Jonker, Grave- land en van der Krieke. VEENENDAAL Het Neder lands waterpolo-zevental heeft ook zijn derde en laatste wed strijd tegen Australië gewonnen. Het werd zaterdag in het Vallei- bad in Veenendaai een zege van 6-1. De standen per periode waren 2-0, 2:0, 1-1 en 1-0. De Nederlandse doelpunten kwa men van Mart Bras (2), Tom Schmidt (2), Hans Wouda en Tonnie Buunk. Menzies scoorde voor Australië. PERPIGNAN De Nederlandse volleybalploeg heeft de hoop op de Olympische Spelen van München zaterdag avond in Perpignan met moeite in leven gehouden. Na de gedegen zege van vrijdagavond op Formosa volgde een ontgoochelend zwakke wedstrijd tegen de Belgen, die Nederland met 3-1 (0-15, 16-14, 15-10 en 15-13) won. Met Polen, Roemenië en Frankrijk bereikte Nederland de eind ronde van het voor-olympische kwalificatie-toernooi. Mor gen zullen in Montpellier de eerste wedstrijden voor de eindronde worden gespeeld. Het was onbegrijpelijk dat de ploeg die Formosa zo weloverwogen had verslagen, tegen België aanvankelijk geen voet aan de grond kreeg. Nederland be gon slecht en vond aan de an dere kant van het net een ploeg, die niet alleen met een geweldi ge inzet speelde, maar ook het geluk aan zijn zijde had. Het Nederlandse zestal, dat vrij dagavond de hoge aanval had gespeeld tegen de kleine Chine zen, kon de omschakeling naar het tegen België zo nodige snel le spel niet maken. Constandse Veldhuis, Trompetter, Valken burg, Jansen en De Vink, zoch ten tevergeefs naar zekerheid en vertrouwen. Nadat het ver lies van de eerste set tegen de Belgen vaststaand was gewor den, wisselde coach Van der Haar op de stand 0-12 Hans Jansen voor Johnny Groen. Het bleek een goede greep. Groen speelde de wedstrijd verder uit, op een enkele incidentele wissel met Hoeboer na, de mentaal veel kwetsbaarder Jansen kwam niet meer binnen de lij- Hoe goed de aanvaller Groen in de ploeg „viel", bleek na de eerste set, die 25 minuten had gevraagd. De Nederlandse aan vallen gingen beter lopen, maar de riskant spelende Belgen - met Gommeren aan het net als de beste smasher - bleven kans behouden op winst. Na 12-12 nam België een voorsprong van 14-12 en de dreiging van een tweede verloren set hing vaak boven de Nederlandse ploeg. Op dat moment liet het geluk de Eelgen in de steek. Hun beste man. Gommeren, maakte een fout bij het blokkeren en Neder land kwam terug tot 14-13. Het vierde setpunt dat de Belgen kregen, werd eveneens door Gommeren de wereld uit gehol pen. Bij een ideale smashkans raakte hij de bal verkeerd en sloeg hem meters ver buiten het speelveld. De Belgische coach Van den Ende verklaarde na de wedstrijd: „Wij hebben de wedstrijd verlo ren doordat wij na 14-12 niet konden doorgaan Nadat Neder land van 14-12 tot 14-14 was te ruggekomen was het zelfver trouwen waarmee wij waren be gonnen, volledig verdwenen". Het laatste restje zelfvertrouwen werd onmiddellijk nadat Neder land zijn veertiende punt had gemaakt, helemaal weggeslagen door Harrie Veldhuis. De speler van AMVJ, die een uur lang nauwelijks iets opvallends had gedaan, sloeg plotseling twee Nadat Nederland uit vrijwel kans loze positie het evenwicht in de setstand had hersteld, ging de ploeg in de derde set, veel min der door Belgisch verzet gehin derd, verder. In iets meer dan 25 r^inuten werd de derdie set, zonder enig werkelijk gevaar, binnengehaald met 15-10. De zekerheid in de ploeg was te rug. Van der Haar kon rustig, zonder het ritme te verstoren wisselen tussen aanvallers en verdedigers. Aalbers - de lang ste speler met zijn 2.03 meter - voor Trompetter, Hoeboer voor Groen en Warns voor De Vink. De overtuiging uit de derde set, die Montpellier dichterbij had gebracht, zette zich voort in de vierde reeks, hoewel het Neder landse zestal kwalitatief niet het peil bereikte, dat binnen de mo gelijkheden van de ploeg ligt. Jacques de Vink bijvoorbeeld had moeite met de snelle aan vallen en slaagde er niet steeds in de korte sets-up vlekkeloos van zijn vingers te laten komen. Niettemin was er tegen de gede moraliseerde Belgische ploeg geen enkel probleem. Nederland liep geleidelijk verder weg en op 12-2 dachten de spelers en ook de 500 toeschouwers in de zaal, dat het werk achter de rug was. De Belgen echter kwamen punt voor punt terug. De eerste punten werden glimlachend geïncasseerd. Maar na 12-7 werd het ernst. Het werd bij 12-10 weer spannend en bij 12-13 zelfs angstig. De inzinking, die na de eerste set kon worden af gebroken, werd ook in de vierde reeks precies op tijd gestopt. De drie punten, die al eerder had den moeten worden gemaakt te gen deze gebroken Belgische Jacques de Vink had weer een dominerend aandeel i ploeg, kwamen toch. te wist te kwalificeren. de Nederlandse volleybalploeg, die zich met moei- dan van de huldiging terechtge komen? Immers Leen Noordam de eigenaar van Keen Speed, is door de Stichting Draf- en Ren sport voor acht jaar van de baan gezonden. Een a-sociale straf wegens uitschelden van twee hoofdbestuursleden. Hij is tegen deze straf begrijpelijk in hoger beroep gegaan. Hij mocht dus ook gisteren zijn puurd niet zien lopen. Hoe had hij de prij zen voor de eigenaar en fokker in ontvangst moeten nemen? Vorig jaar kon de eigenaar van Janky Buitenzorg ook de prijzen niet in ontvangst nemen. Deze mocht geen eigenaar zijn, om dat hij een „oneerbaar" beroep uitoefende. Maar terug naar Leen Noordam. Hij heeft de derby vanaf do bui tenkant van de baun in de uuto kunnen zien. Hij heeft de afgelo pen week het plan gohud om met een sportvllegtuig boven Duindigt te gaun vliegen en tij dens de derby strooibiljetten uit te werpen. De boer uit 's-Gru- venzande, die reeds een sport vlieger in de arm had geno men, kreeg geen toestemming om op te stijgen van de Rijks luchtvaartdienst, omdat Wasse- naur behoort onder het oefenge deelte vun het Militaire Vlieg veld Valkenburg. De zoon van Noordam heeft de koers op film opgenomen en zijn dochter heeft foto's gemaakt. 1 De derby 1972 is dus toch succes vol verlopen. Al had een van de favorieten natuurlijk de pech niet aan de start te mogen ver schijnen. Korjak, de favoriet van het eerste uur vun Hoofddor per Jan de Leeuw, kwam afge lopen woensdagmiddag gebles seerd uit de koers. Er is heel wat aan het paard gedokterd, maar starten bleek onmogelijk. Sjeng Hendrikx: „Jammer dat Korjak niet van de partij was. Ik had hem ook graag willen verslaan, dat had nog meer vol doening gegeven." Sjeng Hendrikx was Jan Wage- naar natuurlijk ook heel erg dankbaar. Hij had vun hem voor Karin een staartriem kun nen lenen, iets wat ook bij droeg aan het succes. Er ge beurde nog meer het afgelopen weekeinde op Duindigt: Illna van Hilversummer Manus Bouwhuis en lllya Kuryukin van stadgenoot Buddy de Vries mo gen naar de Europese kam pioenschappen der Vijfjarigen op 20 augustus in Berlijn. Dit hebben ze te danken aan hun goede prestaties in de selectie draverij vun zaterdag. Jan van Dooyeweerd zegevierde ook met een vijfjarige, Ironie, In de Leo Lngclbert-Prljs van gisteren en was al eerder voor ren plaats in Berlijn in aanmer king gekomen. Hij heeft echter minuur interesse. „Kijk, de kleuren van Je land ver dedigen is leuk, maar het is bij ons een sport waarin Je Je brood niet moet verdienen. Op die dag is hier «en Gold Cup op Duindigt en maak ik met Ironie een goede kans op de eerste prijs van achtduizend gulden. In Berlijn moet ik maar afwach ten. '1 rouwen! om de kleuren van je land hoog tc houden ging ik al eens mei paarden naar de interland Begift—Nederland. Dan kiijg je een onkosten-ver- gocding ven 150 gulden. Daar kwam ik dik aan te kort. Nee, zoiets hoeft voor mij niet

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13