Basso sprintte voor eigen kans Wereldkampioenschap rin vogelvlucht" BOUW VAN WIJK HIELD STAND TEGEN ZWAARWEERZEILERS Merckx volgde vermoeid en ontgoocheld Italiaans schouwspel Aanzet tot de triomf in Gap De koers van verdriet voor Nederlandsen Zoetemelk miste elke steun van zijn ploeg Veel treffers bij Rusland-Zweden SPORTBIJLAGE MAANDAG 7 AUGUSTUS 1972 A 3 GAP Een stralende Ge nevieve Gambillon be klom als eerste Franse wereldkampioene het erepodium in Gap. Sinds de invoering van het we reldkampioenschap voor dames (1958 in Reims) had de Franse wieler sport nog nimmer een „dochter" op de hoogste trede gezien. De 21-jarige verpleegster uit Bretagne had als eerste Francaise de Russidhe hege- nomie doorbroken. Geflan keerd door twee Russinnen, Lubova Zadorojnaia en Anna Konkina, onderging Genevie ve Gambillon de huldiging en pinkte een traan weg bij het spelen van de Marseil laise. Voor de Nederlandse rijdsters werd het wereldkampioen schap in Gap de koers van het verdriet. In voorgaande jaren speelden de Nederland se rijdsters een belangrijke rol in de strijd om de fel be geerde regenboogtrui maar 't afgelopen weekeinde moesten ze tevreden zijn met beschei den klasseringen: Mini Brinkhoff elfde, Willy Kwan- tes 16de, Keetie Hage 18e en Truus van der Plaat 26ste, terwijl Bella Hage en Henny de Jong de eindstreep niet haalden. Van de Nederlandse dames was Keetie Hage de pech- volste Zeeuwse lerares naaldvakken, die als favorie te van start was gegaan, werd door een ernstige val •in de eerste ronde kansloos. De Nederlandse kampioene die haar linker sleutelbeen kneusde, eindigde als 18de op 4.27 minuten achterstand. ,,Ik voelde mij sterk, domme pech heeft mij uitgeschakeld. Ik heb nog geprobeerd bij de kopgroep te komen, maar ik had teveel last van mijn schouder". Schreeuwend van vreugde passeert de Francaise Geneviève Gambillon de eindstreep. De wereldtitel bij de dames is in Franse handen. Achter haar strijden v.l.n.r. de Russische Konkina, de Engelse Burton, de Russin Zadoronaja en de Amerikaanse McElmory om de overige ereplaatsen. GAP Van de 89 profs uit dertien landen die gisteren in het Franse alpenstadje Gap aan de start kwamen, voor het wereldkampioenschap op de weg, reden er 38 renners de wedstrijd uit. De profs moesten 18 ronden van 15.143 meter (totaal 272 kilometer) rijden. Het koersverloop was als volgt: 15 km. Joachim Leite (Portugal), Raymond Riotte (Frankrijk) en Mathieu Pustjens (Nederland) 30 km. Bernard Thevenet (Frank rijk; op 5 seconden Swerts (Bel gië). Bitossi (Italië en de Ne derlanders Rini Wagtmans en Tino Tabak. 45 km. Guimard (Frankrijk), De Schoenmaecker (België), Dan- celli (Italië) en Leo Duyndam (Nederland) 60 km. Boifava (Italië), Spahn (Zwitserland),d Porter (Enge land); op 44 seconden Mathieu Pustjens (Nederland) 75 km. Boifava (Italië), Spahn (Zwitserland) op 37 seconden Porter (Engeland) 90 km. Boifava, Spahn, op 1.24 min. Porter 106 km. Spahn, Boifava; op 2.12 Tino Tabak en Eddy Merckx. 121 km. Spahn, Boifava; op 2.06 min. Rini Wagtmans. 136 km. Boifava, op 40 seconden Delisle (Frankrijk) en Rini Wagtmans. 151 km. Boifava; op 1.26 minuten Verbeeck (België), Gimondi (Italië) en Joop Zoetemelk. 181 km. Delisle (Frank rijk), Swerts (België) Basso ^Ita lië); op 5 seconden Eddy Merckx en Gimondi. 196 km. Danguillaume (Frank rijk); op 17 seconden Swerts en Thevenet (Frankrijk). 27 Ren ners gaven in deze ronde op, waaronder de Nederlanders Leo Duyndam, Jan Krekels, Harm Ottenbros en Jos van Beers, De Franse kampioen Berland en de Engelsman Porter. 212 km. Eddy Merckx, Bassfl. Zoetemelk, Guimar en Bitossr, Op 45 seconden een groep waar onder Felice Gimondi en Geri ben Karstens. 227 km. Tien renners waaronder Eddy Merckx, Frans Verbeeck, Basso. Guimard, Bitossi en Joop Zoetemelk. Op 1.05 minu ten Gimondi en op 4.11 minuten Mathieu Pustjens. In de reste rende 50 kilometer kwam er geen wijziging meer in de kop groep. Alleen Roger de Vlae- minck moest lossen. Gerben Karstens, Mathieu Pustjens en Tino Tabak gaven in de slotfase de strijd op. GAP Marino Basso, de Italiaanse weg- sprinter die vorig jaar in de Tour de France diverse etappeoverwinningen be haalde en dit jaar vier maal als eerste over de streep ging in de Ronde van Italië kon zijn emotie moeilijk onderdrukken. Toegejuicht door honderden Italiaanse supporters, die eigenlijk naar Gap waren Superkampioen Eddy Merckx volgde vermoeid en ontgoocheld op enige afstand het Italiaanse blijspel. Als er een renner was die de regenboogtrui- verdiende dan was het de „Zwarte van Ter- vuuren". Merckx had het we reldkampioenschap, evenals hij in de Tour de France had ge daan, beheerst. De strijdlust van de viervoudige tourwinnaar werd met de vierde plaats ach ter de Italianen Basso, Bitossi en de Fransman Guimard karig beloond. Tegen de Italiaanse sa menwerking, vier Italianen re den in de tien man grote kop groep, was de kracht en de strijdlust van de Belgische ve dette niet opgewassen. Ook Joop Zoetemelk die in Gap .afrekende met de stelling dat hij een af wachtende renner zou zijn, kon zijn klasse in de slotfase niet waar maken. „Ik had mij goed op dit wereld kampioenschap voorbereid. Na de Tour de France heb ik enke le kermiskoersen gereden en veel getraind. Tot in de laatste kilometers heb ik geprobeerd weg te komen. De hele koers heb ik aanvallend gereden maar ik miste de steun van mijn ploeggenoten. De tegenstand van de Belgen en de Italianen was te groot. Het parcours was niet zwaar. De brandende zon was voor veel renners, ook voor mij, erger dan de 900 meter hoge klim. Ik ben uiteindelijk toch tevreden met mijn vijfde plaats." Het wereldkampioenschap 1972 is voor de Nederlandse wielersport een grote teleurstelling gewor den. Op de baan (in Marseille) en op de weg speelden de wie- Ierhelden uit Nederland een be scheiden rol. Joop Zoetemelk die niet teleurstelde,, was vol lof over de prestaties van Wim Prinsen en Rini Wagtmans. Beide Goudsmit-Hoff rennefs toonden karakter en reden de 272 slopende kilometers uit. Wagtmans, die na zijn inzinking wilde bewijzen nog tot de grote coureurs te behoren, dwong ie dereen respect af. De coureur uit St. Willibrord durfde met Merckx en de andere vedetten in de slag te gaan. Jammer ge noeg miste Rini Wagtmans de souplesse en de conditie om de internationale wielerwereld in Gap te U.C.I.-voorzitter Adriano Rodini gingen Wagtmans en Merckx op avontuur. Het peloton reageerde niet bij de demarrage van het tweetal, dat een voorsprong op bouwde van hoogstens 200 me ter. De krappe voorsprong bij de eerste doorkomst waren Merckx en Wagtmans door het peloton weer ingelopen, gaf Wagtmans veel zelfvertrouwen. De gekomen om Felice Gimondi naar de we reldtitel te schreeuwen, moest Marino Basso in zijn regenboogtrui, die schitter de in de brandende zon, de huldiging on dergaan. De 28-jarige Italiaan slingerde de handkusjes terwijl zijn tranen over de wangen rolden, naar het enthousiaste pu bliek. door de Fransman Delisle en Rini Wagtmans, ging alleen door. Zijn eenzame vlucht in de brandende zon was op het ber gachtige circuit van Gap als een poging tot zelfmoord. Tot 166 km kon Boifava de eenzame strijd volhouden. In de volgende 15 km moest de dappere Ita liaan zijn tol betalen voor het zware werk. Eddy Merckx en Félici Gimondi gingen zich met de strijd bemoeien. Voor Leo Duyndam, Jan Krekels, Jos van Beers en Harm Ottenbros eens wereldkampioen op de weg (1968), was dat het sein om op te geven. Voor hen was de we reldtitel niet weggelegd. Zelfvertrouwen Direct na het startschot uit St. Willibrord vreesde de kracht van Eddy Merckx niet. In de eerste be klimmingen ging Wagtmans als eerste naar boven. Na enkele schermutselingen van Bernard Thevenet, Rini Wagtmans, Tino Tabak en de Fransman Gui mard leek het erop dat de be slissing was gevallen. De Ita liaan Boifava, de Zwitser Erich Spahn en d,e Brit Hughes Porter ontsnapten uit het peloton. Ruim 70 km bleef het drietal vooruit. De voorsprong groeide zelfs tot ruim 2 minuten. Het peloton, waarin Pustjens, Tabak en Wagtmans actief waren, rea geerde nauwelijks. De drie vluchters hadden te weinig in houd om echt gevaarlijk te kun nen worden. Boifava was de enige wegrenner in de kop groep. Erich Spahn, een zes- daagse-renner uit Zürich en Hughes Porter, wereldkampioen achtervolging, konden de Boifa va onvoldoende steun geven om de uitlooppoging succesvol af te ronden. Na negentig kilometer gereden te hebben viel Porter af er werd Spahn door het pejo- ton op drie minuten gereden, waarna de Brit gedesillusio neerd afstapte. Ook Spahn kon het tempo niet meer volgen. Na 121 km stapte de Zwitser af. Boifava, die werd achtervolgd Initiatief Eddy Merckx nam het initiatief tot de beslissende ontsnapping. Met nog 50 km te rijden, vorm den de Belgen Roger de Vlae- minck, Frans Verbeeck, Eddy Merckx, de Italianen Maifno Basso, Franco Bitossi, Michele Dancelli, Vladimiro, Panizza, de Deen Leif Mortensen, de Frans man Cyrilie Guimard en. Joop Zoetemelk de kopgroep. Op ruim 1 minuut achterstand zocht Felici Gimondi aanslui ting. In de beslissende kilo meters probeerde Eddy Merckx zijn kracht te tonen en sprong enkele malen weg. Hij kreeg on voldoende steun van zijn land genoten die het tempo nauwe lijks konden volgen. Roger de Vlaeminck moest zelfs in de laatste kilometers lossen. Bo vendien was de tegenstand van de vier Italianen te groot. Ook Joop Zoetemelk demarreerde. De frêle coureur ondervond als „eenling" teveel tegenstand. Tien kilometer voor het einde had Zoetemelk bijna succes. Hij nam een tiental meters voor sprong maar werd door Bitossi terug gehaald. De kopgroep liet het op de eind sprint aankomen. Totaal uitge put reed Franco Bitossi, die in de laatste 300 meter een voor sprong van tien meter had op gebouwd op een zeker lijkend wereldkampioenschap af. Uit een vrijwel kansloze positie in de kopgroep sprintte Marino Basso weg. Basso, gevreesd voor zijn vlijmscherpe 9print, ging op de laatste meters zijn landgenoot Bitossi, die totaal uitgeput en verrast over de fi nish ging, voorbij. WIL VAN DER PLAS Verbaasd kijkend, alsof hij het zelf niet kan geloven, gaat Marino Bassa met de armen wijd gespreid over de finish. Achter hem v.l.n.r. Cyrilie Guimard, die door de finishfoto als tweede werd aangewezen, de gedesillusioneerde Franco Bitossi en Eddy Merckx. STOCKHOLM Zweden en de Sowjet-Unie hebben in een vriendschappelijke ontmoeting gisteren in Stockholm met 41 gelijk gespeeld. Bij de rust had den de Russen met 31 de lei ding. Drie van de Zweedse doelpunten werden gescoord door Ralf Ed- stroem, die zijn eerste wedstrijd in het Zweedse nationale elftal speelde. Al zijn doelpunten scoorde de jonge Zweedse in ternational met het hoofd. Marino Basso zet aan voor de sprint. Zijn race naar de re genboogtrui wordt gadegesla gen door Michele Dancelli. rechts, Franco Bitossi en Leif Mortensen. (Van onze zeilmedewerker) SNEEK Zaterdagochtend werden de eerste startscho ten afgevuurd voor de 37ste Sneekweek. Bij een betrokken hemel en wind kracht 4 a 5 gingen de on geveer 1.000 deelnemers aan dit Friese zeilfeest be ginnen. Het aantal sche pen, dat bij deze wind niet de finish haalde, was op zaterdag 80. Een relatief laag aantal. Maar hoe spectaculair de kleinere bootjes ook over 't Sneker- meer stoven, aller ogen waren toch gericht op het gevecht van de dag, de regenbogenshow. Met een enorm gedrang aan de onderboei van bijna het gehele rege.nbogenveld en een applaus van de wal voor de zeilers, die wel een vrije plaats bij de start hadd?n kunnen bemachtigen, •ging dit sterke veld van start. De eerste bcci, die maar 400 meter van de s idt lag, werd het eerst bereikt door Bouw van Wijk Zijn op dat moment ver overde plaats heeft hij de gehe le wedstrijd met meer af hoe- De 470-klasse vlak na de start van de Sneekweek In beeld". Van links naar rechts: Aphrodite met Van der Berg, Eelair met Jaap Vriend en Quarius met Eiling. ven tc staan. Zelfs niet aan de zaterdag zes minuten voor de Zwaarwcer-zeiler Hof. Deze rest van het veld binnen, twee zeilers kwamen dan ook Het vel-J had bij de onderboei en kele minuten in en op elkaar gezeten. Do protesten waren dan ook niet van de ludht. Jan van Staveren met zijn ijieuwe regenboog werd gediskwalifi ceerd. Tijdens de zondagwed strijd ging het er allemaal wat rustiger aan toe. De straffe wind hield de schepen welis waar vlak bij elkaar, maar de strijd was oper. en eerlijk. Win naar van de zondagwedstrijd was Ulrik Jager. Bouw van Wijk, die bij de eerste boel nog in vijfde pos,tie lag, wist zich langs De Wilde en Hof naar een goede tweede plaats te varen. Van Wijk voert het klasse ment aan met slechts tien pun ten voorsprong dp Hof. Eveneens een zeer sterke wedstrijd op het woelige Snckermeer zeilde G. K. Pauii uit Den Haag. Met twee eerste plaatsen voert hij het klassemant aan. Tweede bij de Panters is De Haan uit Sneek. F. J. van Sloten wist za terdag uit het Valkenveid te ont snappen en naar een glorieuze eerste plaats te varen. Tweede werd Breuning uit Grouw. Zon dag eiste Zandstra uit Sneek de eer van de Valkenklasse voor zich op, maar Van Sloten wist toch als tweed© binnen te ko men. Van Sloten voert het alge meen klassement aan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11