MARILYN MONROE r f Tien jaar geleden stierf een tragische Venus AUGUSTUS 1972 PAGINA Ji Op 5 augustus a.s. Is het tien jaar geleden dat Marilyn Monroe stierf. Tien jaar waarin de vrouw die eens de glorie en dc ellende van de stcrrenfabriek Hollywood personifieerde, van le gende veranderde in een vaag fenomeen. Nadat het hardhandig regime van de tijd z'n meedo genloze werk gedaan heeft, is het een nauwe lijks haalbare zaak ge worden aan de hand van oude filmfoto's nog eens een portret op te roepen van de vrouw die op 36- jarige leeftijd op 5 au gustus 1962 om half vier 's middags dood in bed werd aangetroffen, de hoorn van de telefoon in de hand geklemd. Marilyn Monroe werd opgevolgd door anderen. Door de Brigittes, de So phia's, de Raquel Weich-en, maar op één of andere manier blijven dat filmsterren die mooi, begerenswaardig of al leen slechte actrices zijn. Maar Marilyn. Mon roe was het Hollywood- meisje dat je liet voelen dat er onder het gouden vergulsel iets ongrijp baar menselijks zat: Het drama van de vrouw die van filmster die het grootste deel van haar acteerwerk met haar heupen deed, een echt actrice wilde worden. De vrouw die het goud van Hollywood wilde laten schieten voor het werk aan de Actors Studio in New York, maar die er niet in slaagde haar image te veranderen. De tragische Venus, die zichzelf in de weg stond. Norma Jean Marilyn Monroe werd geboren als Norma Jean Mortensen. Die naam staat althans op haar geboortebewijs, maar ze werd ook Norma Jean Baker genoemd. Ze was het kind van een onge trouwde moeder, beland de na diens dood heel jong in een weeshuis en wisselde daarna het ene stel pleegouders na het andere af. De verhalen die ze later over die er varingen deed, zijn bit ter en haar huwelijk op 16-jarige leeftijd was dan ook voornamelijk een vlucht uit haar lief deloze jeugd. Na de tweede wereldoorlog scheidde ze van haar man en kwam in een vliegtuigfabriek te wer ken.'Daar begon ze pa rachutes te inspecteren, tot dat werk niet meer door vrouwen gedaan mocht worden en ze verfspuitser werd. Na een paar dagen ziekte kwam ze terug in de fa briek en een aantal le- gerfotografen van de Hal Roach Studios wa ren bezig technische fo to's te maken. De ver schijning van Norma Jean, toen nog een don- M.M. met tandenborstel en hamer op weg n in „The seven year itch" De drie dames uit „Some like it hot": Marilyn Monroe, Jack Lemmon en Tony Curtis kerharig meisje, ver duisterde blijkbaar de glans der techniek, want de fotografen hadden ai gauw haar menselijk element ontdekt. ,,Heb je geen truitje bij je?" was de vraag en Norma Jean kreeg speciale per missie van haar direc teur om zich uit haar overall te hijsen en haar truitje uit haar kleren- kastje te halen. Op dat moment werd na Lana Turner opnieuw de sweater-girl" geboren. Norma Jean begreep dat ze meer geld kon verdie nen met poseren dan met verfspuiten. Via de voorpagina's van diverse ..bladen voor mannen" viel haar verschijning (maten 98-60-93) op bij de filmmaatschappij Twentieth Century Fox. Daar werd de donkerha rige Norma Jean via de meisjesnaam van haar moeder Marilyn Mon- M. M. Veel te acteren viel er nog niet voor haar. De studio gebruikte haar voor honderden verschil lende foto's die naar kranten en tijdschriften werden gestuurd. Haar eerste film werd „Scud- da Hoo! Scudda Hay!" in 1948, maar behalve dat haar naam ergens tussen de filmtitels staat, viel ze er na de montage alleen maar even van de rugzijde te bezien. Vanaf 1950 gaat het be ter met Marilyn. Ze speelt zeer kleine rolle tjes in zo'n 6 films en haar eerste rol van eni ge importantie mag ze spelen in ..ATI about Eve" van Joseph Man- kiewicz. Tussen be roemdheden als Bette Marilyn Monroe in haar enige „kostuumfilm" als lichte juffrouw naast Charles Laughton in „Henry's Full House". Davis en George San ders springt ze in het wit gekleed in het oog als een oogverblindend mooi meisje dat door Sanders binnengebracht wordt op een feest met de kreet „Sla je slag meisje. Daar zit een Le vensechte Filmprodu cer". En terwijl er even later in de film een dramatische scène losbreekt zit Marilyn nog onder aan een trap met de producer (Geor ge Ratoff) te praten: Een en al onschuldige blondheid, vastberaden om bij de film te komen en zich nauwelijks be wust van de wereld vol haat om haar heen. Daar wordt dan de fiim-Marilyn geboren. Het soms domme, soms onschuldige blondje. Het meisje dat spelen moet dat ze zichzelf speelt. Marilyn Monroe wordt M.M. Via films als „Niagara" ('met Joseph Cotton), „Gentlemen prefer Blondes" (als gla mour-girl naast die an dere om meer dan één ding beroemde filmster Jane Russell) wordt ze bekend. „Marilyn-look" en de „Marilyn-walk" worden publiekelijk bezit van Amerika. Haar nau welijks te omschrijven manier van wiegend lo pen introduceerde Mari lyn al via een klein rol letje in „Asphalt Jung le", die Marilyn-blik is een wazig kijken vanon der wat neerhangende oogleden en een altijd een beetje geopende mond. Er dreigt een schandaal in Hollywood als bekend wordt dat er een kalender in omloop is waarop Marilyn in Eva-kostuum de wereld toelacht, maar als Mari lyn de pers niet wil wijs maken dat ze spijt van die pose heeft laat de filmmaatschappij het maar zo. De kalender die tot dan één van de vele is geweest, vliegt plotseling in diverse her drukken de winkels uit. Niets kon Amerika weer houden M.M. in 1953 tot de populairste actrice te benoemen. noteerd en of ze ze zelf bedenkt of haar publici teitsagenten ze voor haar schrijven, de „Monroe-ismes" halen de showpagina's en de „co lumns". Vraag aan Ma rilyn: „Wat draag je in bed?" Antwoord: „Chan nel nummer 5". Na een opmerking van een cur siefjesschrijver of haar stem nu een „slaapka- mer^stem" was: „Nee, ik praat nief in bed". Waar? Niet waar? Po gingen een nieuwe Mae West van Marilyn te maken? Het'is niet dui delijk meer. De mythe heeft zich teveel met de echte Marilyn verweven. Het publiek volgt haar op de voet. Het weet dat Marilyn een moeilijk ac trice is geworden. Ze komt alsmaar te Iaat voor de opnamen. Stuurt werkschema's in de war en brengt haar bazen tot wanhoop. Maar de suc- naar haar keken, in „The seven Year Itch" rolt ze met Tom Ewell van de pia nokruk op de grond zon der dat ze doorziet dat hij haar wil verleiden. Maar Marilyn-privé weet best beter. Ze wil van die rollen af, wil 'werke lijk acteren. Ze gaat les sen nemen bij de geeste lijke vader van het Sta- nislavski-naturalisme op het Amerikaanse toneel, Clark Gable en Montgomery Clift. Een rol die wél aansluit bij haar werkelijke karak ter, maar dat zo haar scherp en genadeloos doet dat Marilyn naak ter achterblijft dan ze ooit in een film geweest Tragiek verplichtingen. De actri ce Lee Rernick moet haar rol overnemen, maar dan springen di verse acteurs voor haar in de bres. Tegenspeler Dean Martin protesteert hevig en besluit zonder Marilyn niét met de film verder te gaan. Maar filmmaatschappij Fox houdt het been stijf. De film gaat niet door. Di recte aanleiding tot haar ontslag is het feit dat ze Driemaal vergane glorie in „The misfits"Maryli Montgomery Clift tafel met Yves Montand in de gelijknamige Monroe-isme Marilyn Monroe is een ster, of het nu om een serieuze film gaat (Otto Preminger's „River of cals en komedies („The re's no business like showbusiness" en „How to marry a millionai re"). Haar leven is pro- vé-bezit. Heel Amerika juicht als ze trouwt met honkbalheid Joe Dimag- gio, en blijft met een verstoorde droom achter als het huwelijk binnen het jaar weer ontbonden wordt. Haar uitspraken worden door de pers gretig ge- cesfilms blijven verschij nen. In 1956 maakt Billy Wilder met haar „The seven year itch". Tante Minnie Ook regisseur Wilder wordt gevraagd wat hij van de gewoontes van Marilyn vindt, en of hij niet beter een actrice zou kunnen nemen die wél op tijd komt. Ach, zegt Billy Wilder, mijn tante Minnie uit Massa chusetts is altijd op tijd, maar wie wil geld neer tellen om mijn tante Minnie te zien? Maar Marilyn's rollen veran deren inmiddels nauwe lijks. In „Monkey Busi ness" was ze de domme secretaresse die maar niet begreep waarom de Lee Strasberg die met zijn vrouw Paula de „Actor's Studio" in New York beheert, Iaat weten dat ze haar „geestelijke achtergrond" gaat ver diepen door middel van goede boeken en ernsti ge muziek, maar het bioscooppubliek lacht maar wat. Ze speelt een ernstige rol in „Bus Stop", komt in aanra king met toneelschrijver Arthur Miller met wie ze tot veler verbazing in 1956 trouwt. Het lijkt een onmogelijke verbin tenis tussen deze „to neel-prins" en de show girl, en het blijkt al gauw dat de wankelmoe dige Marilyn er nog meer door uit evenwicht wordt gebracht. Miller creëert voor haar een rol in „The misfits" M.M. is dan ook in een scheiding uitgelopen. Het publiek wil de tragiek van haar leven niet zien en lacht nog steeds om haar rol van enkele ja ren daarvóór, toen ze (weer onder regie van Billy Wilder) samen met Jack Lemmon en Tony Curtis als zangeres bij een damesband een ideaal comedy-team vormde. „I wanna be lo ved by you" is haar hit en iedereen wil best van haar houden, maar nie mand kan haar helpen. Na „let's make Love" volgt ..Something's got to give", maar Marilyn laat het afweten. Ze ver schijnt niet op tijd op de „set", blijft ziek thuis, en de filmmaatschappij ontslaat haar wegens niet nakomen van haar wel op een feestje ter gelegenheid van de ver jaardag van de Demo cratische president Ken nedy verschijnt, maar niet op de filmset. Fox roept dat het reden ge noeg is om iedereen al daar Republikeins te maken en Marilyn staat alleen tegenover een eis tot schadevergoeding van zo'n half miljoen dollar. Onthullingen De handvol opnamen voor „Something's got to give" zullen de laatste zijn van Marilyn Mon roe. Ze zal geen film meer maken. Haar val is definitief. Ze sterft in haar huis in Brentwood bij Hollywood in een ka mer die een apotheek van slaappillen, tabletten en drank is. Ze heeft een te grote dosis van haar dagelijkse hoe veelheid genomen. Zelf moord luidt de conclusie van een geschokte we reld. Velen in Amerika geloven er niet helemaal in, en dag- en weekbla den pluizen alle gebeur tenissen rond haar tragi sche dood na. In 1971 verschijnt het boek „The showbusiness nobody knows" en daarin wor den zelfs negen jaar na haar dood nog onthullin gen gedaan. De dag voor haar dood telefo neert Marilyn met ac teur Peter Lawford. Haar stem klinkt vreemd en Lawford Iaat naar haar informeren. Haar psychiater heeft haar die dag nog gezien en niets bijzonders ge merkt. Toch iaat Law ford nog bellen met een soort verpleegster die bij Marilyn Monroe in huis woont, maar die vertelt dat Marilyn in haar slaapkamer is ter wijl de deur op slot zit. De pick-up speelt. De volgende dag om half vier 's middags wordt de deur geopend. Mari lyn ligt dood in bed, de telefoon in haar hand. Er is later nog veel over haar dood geschreven. In 1967 verschijnt het boek „Wie vermoordde Marilyn Monroe?" met een citaat uit het Ita liaanse blad ,,I1 Tem po". „Wij mensen heb ben Marilyn Monroe ge dood. Wij hebben altaren van celluloid opgericht de moordende nacht merrie van een openba re cultus op 's wereld zwakste schouders gela den". Arthur Miller schrijft de epiloog van haar leven in zijn stuk „Na de val". Maar Ma rilyn Monroe, de blonde Venus die zichzelf met haar lichaam in de weg stond is niet meer. Haar laatste film wordt onder de titel „Move over dar ling" afgemaakt met Doris Day en James Garner. The show must Hollywood werkt verder om de wereld van dro men le voorzien. Maar Marilyn Monroe is tien jaar na dato een bleek blonde mythe geworden. BERT JANSMA

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6