Frits Smienk stuntman van de lichte muze Psychologisch drama in bizarre omgeving Bartje al of niet op zondagavond Flaxton Boys weer op tv TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSF. COUR AN VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 GRONINGEN Wie komt op het zotte idee om een televisieshow te spelen In de beddenafdeling van Vroom en Dreesmann? Welke dwaas haait het in zijn hoofd om accordeonist Malando solistisch te laten optreden bij een symfonieorkest. Welke wonderlijke stuntman komt op de vreemde gedachte om een symfonieorkest tezamen en in vereniging te laten spelen met een militaire kapel en een close- harmonygroep? Wie? Hij lacht bescheiden met grote verwonderde ogen. Haalt zijn schouders op. Voor hem is het allemaal zo gewoon. „Ik streef ernaar dingen te doen die een ander niet doet", zegt hij Frits Smienk, bekend van diverse muzikale activiteiten. Voor velen misschien alleen be kend als de dirigent van het Overijssels Phiiharmonisch Or kest en het Noordelijk Filhar monisch Orkest. Maar voor in gewijden in het vak toch een soort duizendpoot. Die zich ge makkelijk beweegt in de wereld van radio en televisie en die destijds op de vele platen van Gert Timmerman de begelei ding leidde met 'n amusements orkest, dat een combinatie van de noordelijke en oostelijke symfonieorkesten bleek te zijn. ,.lk ben een leerling van Klaas de Rook, die het O. Ph. O. heeft opgericht. Hij leidde Armania. Op een keer verschijnt een ze kere Wiggers en die geeft aan Klaas de Rook een papiertje, ■waarop wat notenbalken vol ge krabbeld zijn. „Kunt u die mars eens doorspelen", vroeg hij. Die man, Joh. Wiggers, zat bij de grensbewaking en speelde hij Sempre Crescendo. Hij zei: „Mijn vrouw is genezen van een ernstige ziekte. Daarom heb ik die mars opgedragen aan de he ren medici. Het is de „Mars der medici". Die mars is nu een wereldnummer. Overal be kend". Frits Smienk, pienter, beweeglijk, 46 jaar, schenkt koffie, presen teert cake. Huiselijke volle woonkamer, frisse kleuren, veel planten, veel boeken. „Vijf jaar heb ik Gert Timmerman op les gehad. Eerst thuis in Hengelo. Later op het muzieklyceum in Zwolle. Zijn vader zat een beet je met hem in de maag, omdat Hj zo graag bij de muziek wil de. Ik heb toen gezorgd, dat hij bij de Koninklijke Militaire Ka pel kwam. Nou, dat heeft ie ge weten. Als er één niet geschikt was voor de militaire dienst was het Gert Timmerman wel. Hij is er dan ook prompt uit ge schopt. Het was met een jaar bekeken. Maar hij is een uitste kend musicus. Heeft een goede feeling. Hij zou zo een plaats kunnen krijgen in een symfo nieorkest. Als ie tenminste nog wat zou gaan studeren. Ik heb nog samen met Gert op de tv gestaan. Klarinet-duetten ge speeld". Jap; PROBLEMEN BIJ DE NCRV (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV heeft een duidelijk standpunt ingenomen in het mini-conflict dat was gerezen rond de aangekondigde uitzen ding van de tv-serie Bartje. Een deel van de leden is van mening, dat je daarmee niet op zondagavond aan kan komen, omdat er pro testantse christenen zijn, die hun toestel dan niet inschakelen. De zen zouden dan de hele serie of delen daarvan moeten missen. De I NCRV heeft besloten, dat dit spel nu telkens op dinsdagavond zal worden uitgezonden. Over deze kwestie was een hele correspondentie ontstaan. Er kwamn brieven binnen van NCRV-leden met dringende verzoeken om niet op zondagavond uit te zenden. Mondjesmaat viel ook de bedreiging te bedanken voor het lidmaatschap. Soepeler mensen schreven hier toe liever niet te willen overgaan, maar het bijzonder op prijs te stellen als van de zondagavond kan worden afgezien. Een schrijver vroeg zich af of de mensen, die op zondag geen tv kijken en dus ook niet naar Bartje, op die dag dan soms ook niet het boek van Bartje ter hand nemen? De NCRV heeft deze kwestie voorzien van het volgende commentaar: In het komende seizoen zal de NCRV eenmaal per maand op zon dagavond tv-zendtijd hebben. Voor een serieverhaal als Bartje is de frequentie van eenmaal per maand te laag. Vandaar dat om pro grammatische redenen gekozen is voor een veertiendaagse uitzen ding op dinsdagavond. De mogelijkheid, dat in voorkomende geval len ook op zondag delen van Bartje zullen worden uitgezonden is echter niet bij voorbaat uitgesloten". ITELEVISIE HEDEN >an Frits Smienk is snel de muzikale wereld ingetrokken. Her en der zijn graantjes wegpikkend. Al tijdens zijn Haagse conservato- riumtijd kwam hij in het orkest van Malando. Hij maakte de be- faande Journee naar Japan mee. ,,Ik zit trouwens inciden teel nog bij Malando. Dat kan, want bij het Noordelijk Filhar monisch Orkest waar ik eerste klarinettist ben hebben we een dubbele bezetting. Ik kan dus vervangen worden". Terwijl hij nog op het conservato rium studeerde viel hij bij aller lei radio-orkest in. „Ik liep van de ene opname naar de an dere". Raakte volop thuis in de radiostudio. Was verrukt van di rigenten als Dolf van der Lin den en Benedict Silberman, die in het symfonische lichte genre excelleerélen. „Daar ben ik ook begonnen met het dirigeren van lichte muziek". Hij kreeg daar voor de beschikking over een ritmisch strijkorkest, waarmee hij optrad voor de VARA-micro- foon. Later werd dit orkest al leen gemobiliseerd voor het be geleiden van solisten op platen. F rits Smienk: Dingen doen die nog niemand gedaan Kruidenier „Ik vind dat al die gesubsidieerde instellingen als orkesten ook de muziek moeten spelen die Jan met de Pet van dat orkest wil horen. Als je in zo'n orkest een goede ritmische blazersselectie hebt dan zit je gebeiteld. De or kesten voelen dat ze iets anders moeten doen dan het geijkte klassieke repertoire spelen om het publiek te bereiken. Al sje kruidenier bent en je verkoopt geen suiker dan ben je een slechte kruidenier. In het begin was het wel vreemd voor de musici voor wie de we reld ophield bij Bach, Beetho ven en Mozart. Sommigen ke ken of ze faecaliën roken als ze lichte muziek moesten spelen. Maar voor veel orkestmusici is het een verademing om ens iets in het amusementsvlak te doen". Muziek van Frits Smienk zal er ook zijn in het sportamusements- programma voor de VARA-ra- dio op de openingsavond van de Olympische Spelen. „Ik doe dat met Theo Koomen samen. Hij maakt wat interviewtjes met mensen rond de sport en ik speel muziek met mijn combo. Er zit een quizje bij op dezelfde manier als tijdens do schaats kampioenschappen". Bij de VARA zit Frits in de afde ling lichte muziek. Hij doet in het programma „Zoeklicht op Nederland" het orkest van de maand. En hij presenteert VA- RA's Brassband magazine. Bui tendien verzint hij stunts. Doet wat een ander niet doet. Symfonische rumba Hij voert Malando's Zuid-Ameri kaanse suite uit met symfo nieorkest: „De mensen hebben zich de pieten geapplaudis seerd". Dirigeert als burger de Johan Willem Friso kapel: „Daar komt heel wat voor kij ken. Daar moet je officiële toe stemmingen voor hebben". Speelt met de kapel, het symfo nieorkest en de close-harmony- groep een arrangement van Pi Scheffer: „When the saints...". „Toen Jan Bols derde werd, heb ben we een parafrase gemaakt op het lied „Heya Jan Bols", eerst zoals Mozart het zou doen en tenslotte op een avant- gardistische manier. En in de tijd van de Europa Cup maak je een soortgelijke parafrase over het clublied van Ajax of Feijenoord. We hebben vier schoolseries lopen: blaasinstru menten, strijkinstrumenten, slagwerker en de menselijke stem. Ik vind dat je die kinde ren voor muziek wint als je ze in hun eigen wereldje benadert. Ik merk het aan mijn eigen kin deren. Als Louis van Dijk's Bach aanslaat dan bereik je ze ook met de originele Bach". Met dat al is Frits Smienk een volledig bezet baasje. In de schaarse vrije ogenblikken com poneert hij wat in het lichte genre. „Ik arrangeer meer. Pas weer mee begonnen. Uit pure noodzaak. Heb ik van Pi Schef fer geleerd. Die zegt: „Ik heb laltijk een schetsboek bij me. Als ik ideetjes krijg schrijf ik ze meteen op. Sindsdien doe ik dat ook". Joh. M. Pameijer Flaxton Boys (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM In de komende week keren de Flaxton Boys terug op het scherm van de NRCV. De dertien afleveringen van verleden jaar trokken in totaal drie miljoen kijkers. Daar om gaat a.s. dinsdag andermaal een serie van start. Daarin zullen de kijkers enkele nieuwe namen tegenkomen, maar te rug keren vertrouwde namen als Flaxton, Sweet, Lodge en sir Tarquin. De jongens Flaxton zijn verleden jaar een seizoen lang in de weer geweest om de raadselachtige verdwijning op de lossen van ene Jonathan Flaxton. Hoofdpersoon in de nieuwe afleve ring zijn Jonathan Flaxton en William Pickford, alsmede Benjamin Sweet die ten onrechte wordt beschuldigd van dief stal van een geldkist. De Flaxton Boys proberen zijn on schuld te bewijzen. Ook speelt een rol een dominee die Flax ton Hall wil laten verbouwen tot weeshuis. Kortom, stof ge noeg voor een spannende serie, want tegenwerking van diver se zijden ontbreekt uiteraard niet. De Chinese Schim een van de betere Maigrets sfeer heerst. Een vuilnisbak wordt met klette rend lawaai omvergegooid en ergens gilt een vrouw. De concierge die het lijk vond is ook al een wat vreemde man. De speurtochten naar de dader van de moord brengen Maigret en zijn hel pers in een wereldje van verpauperde cabarethe- den. Een mistroostige groep jaloerse mensen die geen enkel lichtpuntje meer zien. De moord moet gepleegd zijn uit rancune maar wie was >»- I 9 Ti or Het tv-spel, dat vanavond onder de titel Maigret en de Chinese schim op het scherm komt, is een van de specifiek psychologische romans van de Franse auteur George Simenon. Voor de Sime- nonkenners wil dit zeggen een van de betere ver halen. Commissaris Maigret wordt op een troosteloze maandagochtend gealarmeerd voor een moord op de Place des Vosges. Maigret spoedt zich naar de plaats van het misdrijf, waar een bizarre ven: zijn besluit heeft echter Menseil, mensen, mensen onvoorziene komische gevolgen Gerard van den Berg ontmoet in voor de hele familie Hackett. zijn wekelijkse programma Ned j 21.20 uur. weer gewone mensen. Mensen als iedereen die belangstelling ]yjax en Mopsy V"'" +",n A" vo°r Mopsy de trouwe hond en kame raad van Max krijgt meestal de schuld van het kattekwaad dat Max uithaalt. _r Ned. II 19.05 uur. Vaders wil is wet Vader Albert komt vanavond da- |)e Etlliopiërs Kom maar Dllinei nie in de clinch met zijn oudste Eneelse film van Bud In de aflevering „Dagdromen A,K-rt ic Greenspan is een voorproefje op (The middle yeare)_meem John de komende Olympische Spelen. In De Ethiopiërs speelt het zwa re nummer van de marathon een belangrijke rol. Bud Green span dook in de geschiedenis van deze sport en interviewde de wereldberoemde loper Abe- be Bikila, de Olympische kam pioen die door een auto-ongeluk aan beide benen werd verlamd. hebben voor hun tuin en de kamerplanten en houden van een goed kopje koffie. Ned. I 20.21 uur. helden inspectie krijgen van een officier is de indruk uitstekend. Slechts Jones valt wat uit de toon. De oude slager heeft we liswaar in een zeer ver verleden grote avonturen beleefd op de Afrikaanse slagvelden maar de officier vreest dat ze daar in Berlijn niet van zullen wakker jean Richard als commissaris Maigret liggen. Ned II 20.21 uur. George. Albert is steeds trots op zijn eerstgeborene, de eerste in de lijn van opvolging voor de naam en het fortuin van de Hacketts. Totdat hij ver neemt dat George een ware passie heeft voor de werken van Beardsley en Oscar Wilde. Albert verfoeit deze liederlijke kunste naars uit de grond van zijn hart en hun namen mogen in zijn huis niet eens genoemd worden. Een moeilijke situatie voor George, die eieren voor zijn Monroe een paar zalig rustige dagen te zullen hebben, nu vrouw en dochter voor een kort uitstapje naar de bergen zijn vertrokken. Stil voor zich uit dromend om zijn fantasie de vrije teugel te kunnen laten, vindt hij nog steeds het absolute einde. In zijn dagdroomwereldje speelt zijn aantrekkelijke buur vrouw een rol tot de arme John i wreed naar de werkelijkheid vjcui c u.c c.cxc. ~.j.. A3aar komen de schutters wordt teruggeroepen door een geld ^ki'est en het huis verlaat. In de aflevering „Korporaal Jones paar rumoerige verhuizers. Hij wil niet langer in zo'n bur- in de bocht" is de hoofdrol ui- Ned. II 22.15 uur gerliik schijnheilig milieu blij- teraard voor Clive Dunn. Als de Tovenaar van Oz In 1910 kwam de eerste, in 1924 de tweede en in 1939 de derde „Tovenaar van Oz" tot stand. Allemaal Amerikaanse produk- ten naar het boek van Frank Baum. Judy Garland (overleden in 1969) had in 1939 de hoofdrol. Ze speelde als 17-jarige de rol van kleine Dorothy, die door donkere bossen op zoek gaat naar het land Oz. Judy stond toen al 12 jaar voor het voet licht. In 1936 kwam ze bij de film en „The Wizard of Oz" 1 was haar achtste produktie. De topsong uit de film „Somewhere over the Rainbow" was zo'n we reldsucces dat het altijd haar herkenningsmelodie is gebleven. „The Wizard of Oz" in 1939 met veel tam tam gepresenteerd was zeker niet bestemd voor de kindermatinees. Het was een dure technicolor produktie (met Robin Hood één van de eerste in Nederland) waaraan bekende acteurs deelnamen. Ray Bolger is de dappere vogelverschrik ker, Jack Haley de robot-achti- ge blikken man en Bert Lahr de laffe leeuw, die steeds in snik ken uitbarst. Frank Morgan Clive Dunn speelt weer een belangrijke rol in de serie „Hier komen de heeft de titelrol. schuttersZaterdag. Ned. I 16.02 uur. TV-VERSCHILLEN IN EUR0F& AAfflAL TV-TOESTELLEN PER 100 INW. NEDERLAND I NOS 18.45 i 18.55 i EO Vakantie '72 In de muzikale kring München 1972 - Ten slotte Journaal 19.05 uur 19.25 uur 19.45 uur 19.50 uur 20.00 uur NCRV „j 20.21 uur Mensen, mensen, men- 21.20 uur 21.45 uur 22.25 uur i 22.30 uur Vaders wil is wet Hier en nu Dagsluiting Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur i 18.55 uur VARA 19.05 uur 19.15, uur 20.00 uur 20.21 uur 20.50 uur 22.15 uur 22.40 uur Max en Mopsy De Ethiopiërs Journaal Daar komen de schut ters Kommissaris Maigret Kom maar binnen Journaal MORGEN NEDERLAND I 22.05 22.55 23.00 23.05 uur Wereldkampioenschap pen wielrennen uur Brigadier Dog uur Journaal uur Daktari uur Journaal uur Algemene loterij Nederland uur Gulden Zeezwaluw uur Het maken van de eerste atoombom uur Paul Vlaanderen uur Epiloog uur Journaal Hammerveld Jazz- u festival io NEDERLAND II NOS 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal TROS 19.05 uur TROS-sport 20.00 uur Journaal 20.21 uur De Blondine 21.45 uur The Royal Variety Performace 1971 22.50 uur Journaal RADIO HEDEN HILVERSl'M 1. Echo. 18.50 Gr« mofnonmuz. 18Ï5S Marktber. 19.00 (S) Zomerav. muz.: licht platenprogr. 19.55 Kanjer Koning KompetlUc. 20.00 In antwoord op uw schrijven: verzoekpl.progr. 22.00 (S) Voelicht kabaret. shov Abebe Bikila vertelt in de film „De Ethiopiërs" marathonloper. Een beetje actueel, noemde de VPRO-omroepster gisteravond dë historische documentaire over het leven van de koning van de vroegere Duitse deel staat Beieren in de tweede helft envan de vorige eeuw, Ludwig II, die van zijn land een bordpapie ren sprookjesrijk maakte. De VPRO vergeleek hiermee de protserige kastelen van de aan het eind van zijn leven waanzin nig verklaarde vorst met de ac tiviteiten van de laatste jaren in de Beierse hoofdstad München, de opbouw van het Olympisch dorp. Een vergelijking c gens, die in de documentaire in het geheel niet aan de orde kwam, ondanks het feit dat de VPRO een eigen cineast naar München had gestuurd om de do cumentaire te maken. Uit kleine vraaggesprekjes met inwoners van München bleek of wilde men doen blijken, dat de inwo ners van het hedendaagse Beie ren trots zijn op hun vroegere vorst, vooral vanwege de kaste len die hij voor zichzelf heeft la ten bouwen en die nog steeds door vele duizenden bezocht worden. Men had kennelijk niet de preten tie om de kijker een volledig in zicht te geven in hetgeen Lud wig II tijdens zijn regering voor Beieren betekend heeft. Veel verder dan het uitstallen van zijn privéleven kwam men niet. Alleen in het begin werd ter loops aangestipt welk een angst de koning had voor Bismarck van Pruisen, die de Duitse sta ten wilde herenigen. De invloed c'ie deze drang tot hereniging op de koning heeft gehad werd ner gens aangeduid. Als derde in de serie speelfilms I van de Spaanse regisseur Luis Bunuel bracht de VPRO giste- gijn glorietijd alsren het in 1961 in Spanje opge- I nomen „Viridiana", het verhaal Zweden heeft meeste tv-toestellen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In Zweden heeft de televisie zijn grootste om vang in verhouding tot het aan tal inwoners. Dit blijkt uit bij gaande grafiek, waarin een overzicht wordt gegeven van het aantal televisietoestellen per 100 inwoners in 1971. Zweden heeft thans een gelijke televisie dichtheid bereikt als de Ver. Staten en Zweden is dan ook de Europese TV-kampioen gewor den. Het tweede tv-land is En geland. Ons land heeft thans een TV-dichtheid ongeveer ge lijk aan die van Engeland in het jaar 1963. Dat ook de televisiewereld rijke en minder welvarende landen kent blijkt uit de grafiek. Zo heeft Joegoslavië slechts acht toestellen per honderd inwoners, maar dat is nog niet het laagste cijfer. Griekenland en Albanië hebben één toestel per honderd inwoners. Het rijkste Europese televisieland is derhalve ca. 40 maal welvaarder dan het arm ste TV-land. 8 00 en 20.00 Nieuws. NOS 20.30 (S) Muziek uit de Barok. VARA: 21.00 I Vesprl Slcillani. opera van Verdt (Ie akte), door koor in.) 22.05 x p.unuU1UU. u^.ek. 22.30 (S) NAR: Nederlandse Artiesten Revue. 22.55 Mededel. 23.00 Nws. 23.10 Aktual. 23.20 Viool en piano: mod. muz. van een non die gastvrijheid verleent aan armetierige bede laars, en daarvoor allesbehalve dank ontvangt. Al kreeg de film in dat jaar de Gouden Palm van Cannes, in Spanje werd de film verboden, iets wat voor Nederlanders niet licht te be grijpen is. In het TROS-programma vormde Pim Jacobs' Studio-zomer de hoofdmoot, een luchtige opeen volging van allerlei oppervlakki ge zaken. Rekenend met de maatstaven van het zomersei zoen een goed programma, maar of Pim Jacobs in het „echte" tv-seizoen met een ei gen programma kan jvedijverer met de al jarenlang populaire Vuist van Willem Duys of Een van de Acht van Mies Bouw man iets wat hij zelf onge twijfeld wil is iets dat Pim Jacobs in de luttele maanden dat hij bij de Tros werkt nc niet bewezen heeft. 5.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten. IS.53 Paardesportber. 18.55 Taalwfcti- ken. IS.57 Lichte orkestmuz. 19,00 Nws. en actual. Aansluitend: lichte muz. 19.40 Keurig Engels. 19:45 Boekbespreking. 20.00 Klass. mw. 21.00 Svmfonlsche muz. (22.00 Nws.) 22.45 Gltaarmuz 23.00 Klass. muz. 23.40-23.45 Nws. MORGEN HILVERSUM I oer. (7.30 NwsT*"l41^.00 Aktual.: S.30-8.40 Nws.) 10.00 (S) Als dat zou oekpi.progr. (10.30-I0i32 Sleeptros: lichte automobilisten. 14.00 (S) J azz-Sfr jazz-cocktail. 14.45 (S) Tross-Coun- 11ILVERSEM II. 8.11 Aktual.' 10.30 <S> Zaterdag In formatie: muz. en Informatieshow. met om 11.00 Nws. 13.00 Nws. 13.11 Aktual 13.23 (S) Dit Is het begin - speciaal: Jonzerenprogr. 14.33 VA- RA-varla. HIRO: 14.35 Het Plus- NOS: 15.05 De komende week ln het ne- dcrlandse muziekleven. 15 25 OmzKM ln verwondering literaire uitz. 15.00 Nws. 16.03 (S) NOS-Jazz. 16 45 In zet: een progr. over amateuristische muz beoefening. ZEVENDEDAGS- ADVENTISTEN: 17.15 Zonder geloof gnnl hot niet. NOS: 17.30 Heb» u ge luisterd Radloprngr.s in de'be langstelling. 17.55 Mededel. 7.no Nws. 7.02 Popstation <8 00 9.00 Nws. 9.03 Pers vers. Nws 10.03 Muz. bij de koffie Nws.) 12.00 Nws. 12.03 Elpee 13.00 Nws. 13.03 Nee. we nne- 16.03-18.00 Sport- .2.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12. tenlnnds persoverz. 13.00 Nws. toneelag. 13.20 Inter

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2