Felle kritiek op schoolgeld- heffing NASA ZIT MET TEVEEL AAN ASTRONAUTEN Brief Sacharov vraagt hulp voor opgesloten Russ. dissidenten Nazikampen op Sicilië en in Australië Werktijd verkorting Philips Nieuwe Volks wagen Koffie voor ambtenaren tweemaal zo duur Kaapsters kenden reisdoel niet Kapers zijn ontsnapte gevangenen Giftige ketting DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT MOSKOU (UP1) De Sovjetrussische kerngeleerde An drei Sacharov heeft in een brief aan de minister van volksgezondheid, Boris Petrovski, geschreven dat twee politieke dissidenten in eenzame afzondering de dood te gemoet gaan in een psychiatrisch ziekenhuis in Lenin grad. Kopieën van Sacharovs brief, die op dinsdag is ge dateerd, zijn in handen gekomen van Westelijke journa listen. Voor de Nederlandse tuinders heeft de Engelse havenstaking nog wei nig gevolgen gehad. De uitvoer naar Groot-Brittannië is wel ernstig belemmerd, maar de producten kunnen elders worden afgezet. Voor de tuinders op het Engelse eiland Guernsey is de staking echter rampzalig. Al een week lang kunnen geen tomaten meer naar Enge land verscheept worden. Vrachtwagens vol verdwijnen dan ook in een steengroeve. De tomaten leveren Guernsey tachtig miljoen gul den per jaar op en er zijn vijfduizend eilandbewoners en honderden seizoenarbeiders in de tomatenteelt werkzaam. Sacharov zegt in zijn brief: „Zon der uw tussenkomst en die van de wereldopinie is geen macht in staal hen te redden". Het gaat hier om Viktor Feinberg en Vladimir Borsov. Feinberg, een kunstcriticus, was in het ziekenhuis opgenomen nadat hij in 1968 had deelgenomen aan een demonstratie op het Rode Plein tegen de Sovjetrussische invasis van Tsjechoslowakije. Borisov, een technicus, heeft schriftelijk bij de V.N geprotes teerd tegen politieke arrestaties in de Sovjet-Unie. Volgens dissidenten hebben Fein berg er. Borisov in 1971 een hon gerstaking gehouden uit protest tegen de omstandigheden in de psychiatrische inrichtingen en de Sovjetrussische praktijk, om mensen die gezond zijn van geest om hun afwijkende politie ke mening op te sluiten in psy- chiatrische inrichtingen. Sacharov zegt in zijn brief dat zij „een aantal hongerstakingen hebben gehouden uit protest te gen de willekeur van de gevan genisdirectie". De twee mannen waren dit jaar januari naar de psychiatrische inrich'ing Serbsky in Moskou overgebrach' voor een onder zoek van dre maanden. De be trokken commissie kwam in april lot de siotsom dat „zij niet langer behandeling nodig had den", maar een rechtbank in Leningrad verwierp in „een verbazingwekkend vonnis" dit besluit, aldus de brief. Sacharov is een van de ontwer pers van de Sovjetrussische wa terstofbom cn mede-oprichter van de onofficiële commissie voor de mensenrechten. Twee mensen kwamen om het leven bij een treinongeluk in Duitsland. De trein UlmRegensburg botste op een overweg tegen een zwaar transport van een grote stalen ketel. ROME (Reuter) Vierentwintig jongeren die hebben deelgeno men aan een neo-nazikamp op de hellingen van de vulkaan de Etna op Sicilië zijn geverbaliseerd wegens het organiseren van een bijeenkomst in militaire stijl en het dragen van ver boden uniformen. De jongeren behoren tot het „fronte della gioventu" jongeren- front) van de afdeling Palermo van de Movimente Sociale Italiano, de neo-nazistische partij van Italië. De nazi-beweging in Australië heeft een stormtroepkamp inge richt bij Aidelaide. Er werdt een twintigtal jongemannen op geleid in vechttaktieken zonder wapens. Den Haag (ANP) De „rege ringsfracties" uit do Tweede Kamer hebben felle kritiek op de voergenomen schoolgeldhef fing. Uit het verschenen voorlo pig verslag over de school-en cursusgeldwet 1972 blijkt, dat de fracties van KVP, ARP en CHU In de Tweede Kamer „zich in het algemeoi slechts met grote moeite" positief kunnen opstel- lem tegenover de gedachte van schoolgsldheffing Voor het gehe le voortgezet onderwijs. Evenals de leden van de fracties van de P.v. d. A, D'66 en PPR hadden ook de leden van de fractie van de VVD moeite met het heffingspatroon van het wetsontwerp, zo blijkt uit het verslag. De PSP-fractie be schouwt het daarin neergelegde beleid „in alle opzichten als an ti-sociaal" en met de CPN-frac- tie staat zij volstrekt afwijzend tegenover het voorstel. In het verslag wordt o.m. de vraag gesteld, hoe de voorge stelde schoolgeldwet zich verdaagt met gestolen en bin nenkort te sluiten verdragen, zoals de universele verklaring van de rechten van de mens, waarin werdt uitgesproken dat „een ieder recht heeft op onder wijs, het ondenvijs zal kosteloos zijn, althans wat het lager en begin-onderwijs betreft". Mi*. Erdbrink bemiddelaar havenconflict ROTTERDAM (ANP) Werkne mers- en werkgeversevganisa- tiss in de havfln zijn het erover eens dat mr. R. J. Erdbrink, ombudsman van het levensver- zekerkigswezan, de aangewezen persoon is om te bemiddelen in het havenconflict. 1 Begin dit jaar speelde de oud voorzitter van het college van rijksbemiddelaars ee.i bemidde lende rol in het metaalconflict. De „wijze man"', voor de haven zal moeten bekijken of de so ciaal-economische situatie bij de havenbedrijven ruimte laat voor een welvaartsverbetering per 1 juli. EINDHOVEN (ANP) De N.V. Philips Gloeilampenfabriek In Eindhoven heeft bij de arbeids inspectie een arbeidstijdverkor ting tot gemiddeld 2J4 dag per week aangevraagd voor 1700 werknemers, 1320 bij de machi nefabriek in Eindhoven en 380 bij de machinefabriek in Almelo, lo. De orders blijven sinds enige maanden achter bij de capaci teit, een gevolg van een minder gunstige ontwikkeling op de markt voor inve^fringigoede- ren. zo heeft Philips meege deeld. De tijdelijke verlaging van d2 produktie is ook nodig om d» voorraden binnen aan vaardbare grenzen te houden. Familie en vrienden hebben giste- grond mevrouw Spaak en haar ren even buiten Brussel de Bel- beide dochters. Ook prins Albert gische oud-premier Paul Henri van België was bij de plechtig- Spaak begraven. Op de voor- heid aanwezig. Iedereen heeft gelijk in gr oetplicht-comnientaar I-JET NASPEL op de groetplicht-weigering is vele malen interes- santer dan de protestactie van de V.V.D.M. zelf. Want iedereen noemt de groetactie geslaagd; de legerleiding omdat ondanks het demonstratieve karakter van het V.V.D.M.-initiatief het nergens tot verstoring van de gewone gang van zaken in kazernes e.d. gekomen is; de V.V.D.M. omdat juist deze gewone gang van zaken bewijzen zou, dat de eis om de groetplicht punctueel na te komen zinloos is. Waneer beide groepen het zo roerend eens blijken, blijft er hoogst waarschijnlijk toch een grote kloof tussen beider opvattingen. Moge lijk zou bewezen kunnen worden, dat gelijk hebben ook in deze kwestie weer beslist wordt door de hoek van waaruit men de kwes tie bekijkt. RSCHIJ pen al eerder komen vast te staan, dat de groetplicht op zich zelf voor de vereiste verhouding tussen dienstplichtigen en hoger-ge- plantsten net zo min onmisbaar is als verouderde schoolreglemen ten bij het onderwijs. Het noodzakelijk gezag berust niet op bepaal de vormen waarin de erkenning ervan zich uit. Maar de V.V.D.M.-woordvoerders hebben in hun tevredenheidsbetui gingen alleen gelijk, wanneer ze met hun actie conventionele kantjes van gezagserkenning en niet de erkenning van gezag zelf hebben willen relativeren. IF ET FEIT dat op de meeste plaatsten de groet-acfie de normale 1 gang van zaken in de dienst niet geschaad heeft, moet men niet al te snel aanvoeren als bewijs van de juistheid van de actie. Wanneer bijvoorbeeld de politie, om erger te voorkomen, bij straat- incidenten of ordeverstoringen soepel optreedt, ligt het kritieke punt ook bij de vraag of desondanks de noodzaak van het gezag erkend wordt Niet elke woordvoerder van de V.V.D M. geeft hiervan een ondubbel zinnig bewijs. Europees rijbewijs W/'ANNEER ALLES in Brussel lukt, kan over anderhalf jaar voor de tien landen van de vergrote E.E.G. een uniform Europees rijbewijs gelden. Hopelijk slaagt men dan ook erin de exameneisen en kosten van dit geïntegreerde rijbewijs in de verschillende landen op elkaar af te stemmen. Het zou in de bedoeling liggen om da minimum-leeftijd voor motorrij wielen en gewone auto's op 16 jaar te stellen. Of dat een verstandig voornemen is? Voor landen met nu reeds een teveel aan gemotori seerd verkeer zeker niet. Zou Nederland een zinvol amendement op dit voorstel kunnen indie nen, dan lijkt ons enige verhoging van de minimumleeftijd beslist gewenst. En de beperkende bepalingen die de Europese commissie in pe'to heeft voor het eerste jaar dat iemand een rijbewijs ge bruikt (maximaal 70 kilometer voor de auto en op autosnelwegen niet meer dan 100) zou men voor de jongste generatie weggebrui kers beter kunnen uitbreiden tot het 19de juar. Het mag dan al zijn dat vele jongeren uitstekende chauffeurs zijn, juist in hun categorie vallen vaak verkeersslachtoffers te betreuren als gevolg van een te hoge snelheid op gevaarlijke punten en bij slechte weersomstandigheden. NIET ZO TREUREN ONS gevoel is het afnemen van het inwonersaantal der grootste Nederlandse gemeenten geen ramp. Toen een paar maanden geleden bleek dat Den Haag kwantitatief ook in 1971 een stoot naar beneden had gekregen, hebben wij de kanttekening ge maakt dat we dit alleen betreuren als de welvaarts- én welzijnskan- sen van de stad eronder te lijden zouden hebben. Want zolung de massificatie-problemen van de grootstad niet opgelost zijn, is geen burger erbij gebaat dat de gemeente waar hij werkt en/of woont als maar groter wordt. Daarom boeken we het evenmin als ramp. dat hoofdstad Amsterdam qua inwonerstotaal van verdere expansie op inkrimping is overge stapt en onder het peil van 800.000 inwoners gekomen is. De proble men van de grootstad zijn dermate ingrijpend en ingewikkeld, de oplossing van de problemen vergt zulke gigantische bedragen, dat spreiding van de bevolking eerder eer. goed dan een kwaad is. Nu valt alleen maar te hopen, dat da verschillende overheden van hoog lot laag bijtijds dc maatregelen zullen nemen die voorko men dut binnenkort agglomeraties met dezelfde problemen te kam pen te krijgen welke men binnen gemeentegrenzen niet tijdig tot een redelijke oplossing heeft kunnen brengen. Nog altijd ontbreken op diverse terreinen bestuurlijk, economisch, maatschappelijk de garanties dat Nederland door scha en schande wijzer aan het worden is. J^AAR Volkswagen heeft gisteren de op volger van de VW 411 bekendge- maant: De VW 412 E. De nieu we auto zal komend weekeinde al in West-Duitsland verkrijg baar zijn, maar pas eind van de maand in ons land. De 412 E kost evenveel als de 411, name lijk 11.320 gulden. Vooral het vooraanzicht van 412 E ver schilt van haar voorganger. De neus is strakker gelijnd, de bumper is hoger geplaatst en de clignoteurs liggen nu op één lijn met de dubbele koplampen. Aan de achterzijde werden zowel lichten als bumper hoger ge monteerd. De veranderingen hebben de 412 E 30 mm langer en 40 mm breder gemaakt. Ver beterd werden verder de vering, de remmen en de versnellings bak. De motor kreeg een nieuw luch'filter van kunststof met pa- piereiement. De produktie van de 411 zal binnenkort worden stopgezet. HOUSTON (Reuter) De NASA, het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, zit met een netelige kwestie wat de ruimte vaarders betreft. Er staan niet genoeg vluchten op het programma om hen alle veertig aan het werk te houden. Slechts vijftien van hen hebben een kans om de komende vijf jaar een ruimtevlucht te on dernemen en daarna zijn de mecsten min stens 40 jaar oud te oud voor dit werk. De uittocht van ruimtevaarders uit de NASA is al begonnen. Zo heeft Ed Mitchell, die tij dens de reis van de Apollo-14 met Alan She- pard op de maan heeft gelopen, zijn ver trek al aangekondigd. Jim Irwin die hem met de Apollo-15 opvolgde, en brigade-ge neraal Jim McDivitt, die het bevel voerde over de Gemini-4 en de Apollo-9, hebben dat eveneens gedaan. Tenslotte heeft nog onlangs kolonel David R. Scott, die gezagvoerder was van de Apol lo-15 en met Irwin de Hadley-kloof onder zocht, het korps verlaten. Scott werd bijna een jaar na deze onderneming gedwongen zijn taak als ruimtevaarder neer te leggen. Dat gebeurde na een schandaal over de ver koop van afgestempelde eerstedagenvelop- pen die de bemanning van de Apollo-15 mee nanr de maan had genomen. Irwin, een ernstige vriendelijke man, Is van plan zich te gaan wijden aan de verbrei ding van het evangelie. Hij w'I gaan sa menwerken met Billy Graham en andere predikers. Frank Borman, die voorlas uit het boek Ge nesis toen zijn Apollo-8 rond de maan cir kelde, is nu één der vice-presidenten van de luchtvaartmaatschappij Eastern Air lines. Walt Cunningham is één der directeu ren van een maatschappij in Houston. John Glenn, de eerste Amerikaan die een ruimtevlucht rond de uirde maakte, is me- de-eigenuar van een serie motels in Ohio en heeft politieke ambities. Neil Arm strong doceert aun de universiteit van Cin cinnati. De toekomst is voor zijn collega van de Apollo-11. Edwin Aldrin, minder zeker. Hij heeft zich teruggetrokken uit de NASA en de luchtmacht en heeft onthuld dat hij na de Apollo-missie op de rand van een zeuw- instorting heeft gestaan. Hij werkt voor de televisiereclame en schrijft intussen zijn autobiografie. (Van een onzer ver slaggevers.) DEN HAAG De Nederlandse ambte naren betalen sinds deze week aanzien lijk meer voor hun kopje koffie en thee dan zij gewend wa ren. Koffie kost nu 25 cent (was op de meeste plaatsen 12 cent) en thee 20 cent (was 6 cent). Volgens een circu laire van minister Geertsema aan de ministeries zijn deze prijzen „voor de consument aan vaardbaar en in meer redelijke ver houding tot de kos ten verbonden aan het verstrekken van bovengenoemde dranken". De 300.000 ambtena ren drinken per jaar circa 50 mil joen kopjes koffie, die nu 12,5 miljoen gulden zullen ople veren in plaats van 6 miljoen. De thee drinkers gebruiken vijf miljoen kopjes die eén miljoen in plaats van 300.000 gulden opbrengen. De regeling geldt voor de burgerlijke en militaire rijks diensten en de in stellingen van we tenschappelijk on derwijs. MIEJOEN HUUR DEN HAAG/DJAKARTA (ANP) Nederland en Indonesië hebben dinsdag in Djakarta een overeenkomst gesloten, waarbij Nederland technische hulp tot een bedrag van 1.343.000 verleent voor verbete-1 ring van de riolering in Djakarta. Proces in Israël (Van onze correspondent) SARAFAND Het tweede Arabische meisje, dat in mei meegewerkt heeft aan de kaping van een Sabenavliegtuig heelt gisteren haar bekentenis voor de rechtbank afge legd. De verklaring van Therese Halaseh bevatte meer systeem dan het verhaal van haar mede-verdachte Rima Tannous. De beide meisjes hebben gezegd niet schuldig te zijn aan vier mis drijven waarop de doodstraf staat. Ze worden beschuldigd van het kapen van een Belgische Boeing 707, die zij op het Israëlische vlieg veld Lod tegen een losprijs wilden prijsgeven. Hun twee mannelijke metgezellen werden doodgeschoten toen Israëlische soldaten als Rode-Kruisfunctionarissen vermond, het vliegtuig overmeesterden. In het vuurgevecht verloor een vrouwelijke passagier het leven. Het Arabische meisje Therese werd 19 jaar geleden in het Israëlische Nazareth geboren. Na haar middelbare school studeerde zij ver pleegkunde. Een medestudent haalde haar over dienst te nemen bij Al Fatah en met een andere jongen staken zij te voet de grens naar Libanon over. Ze kregen een sabotageopleiding. Tenslotte werden zij en Rima voor een opdracht uitgestuurd met twee mannen die zij als Joessof en Zechariah kenden. Zij wisten dat de linnen gordels rond hun li- 1 chaam explosieven bevatten en dat hun beauty-cases in talkpoe- I derbussen pistolen en granaten zaten. Therese beweerde, dat zij niet het juiste doel van hun operatie ken- i den. Pas toen het toestel uit Wenen vertrok voor het tweede ge deelte van de reis van Brussel naar Lod, beseften zij, dat zij in J werkelijkheid naar Israël onderweg waren. De verdediging zal zich op dit punt baseren. Als de bekentenissen waar zijn, gebruikte de Zwarte Septembergroep de meisjes als i hulpmiddel. Zij droegen de wapens en explosieven, zij hielden voor de mannen de schijn op, maar zij hadden geen aandeel in de plan ning of leiding van de operaties. MIAMI (AP) De Amerikaanse federale recherche, FBI, heelt ge zegd dat er zich onder de kapers van een straalvliegtuig van Delta Airlines, dat maandag gekaapt werd op een vlucht van Detroit naar Miami twee ontsnapte gevangenen bevonden. De FBI heeft vijf personen onder beschuldiging gesteld wegens het kapen van het vliegtuig. Het zijn George Brown (28), Meivin McNair (23), Jean Carol. Allen McNair (25), George Edward Wright en Joyce Tiüerson Burgess (23). Volgens een woordvoerder van de FBI waren Wright, die veroordeeld was wegens moord en Brown, die gevangen zat voor een gewapende overval, op 22 aug. 1970 ontsnapt uit de staatsgevangenis van Lees- burg in New Jersey. ia een video-tape werden de Ara bische kaapsters Therese Hala seh (tweede van rechts) en Rima Issa Tannous geconfronteerd met hun smokkel van explosieven aan boord van een Belgisch vliegtuig In mei van dit jaar. Beide meis jes staan terecht vor hun aandeel In het kapen van dit toestel. Veel doden hij brand veerboot MANILLA (Reuier) Bij een brand aan boord van een Philip- pijnse veerboot zijn vandaag zeker 28 mensen om het leven gekomen. Tachtig opvarenden worden nog vermist. APELDOORN (ANP) Op het Apeldoorn»* politiebureau Is een kettinkje gebracht, waarvan het vermoeden bestaat dat de kraal tjes giftig zijn. Het halssnoer is gemaakt van wit te vruchtjes van een tropische struik. De vruchtjes lijken op hazelnootjes en zouden het zeer giftige abrin bevatten. Deze gif stof kun dezelfde dodelijke uit werking hebben als het Indiase curare. Het kettinkje was door een toeriste gekocht op de Ca- narische Eilanden. „Alternatief" Limburgs Dagblad HEERLEN (ANP) De redactie vm het Limburgs Dagblad ln Heerlen zal zaterdag In een op lage van 15.100 met een eigen „alternatieve krant" uitkomen. De journalisten willen op deze wijze hun lezers informeren over hun standpunt t.a.v. het voornemen van commissarissen en directie om in te gaan op een bod tot overname van de aandelen van de krant van de Telegraaf, De journaliste- kregen geen toe stemming dit te doen in het Limburgse Dagblad.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9