REIS- BEWEZEN Whitelaw praat met oppositie Dr. Blake: brief Solzjenitsyn weinig effectief Experimentele dag opleiding verpleging Krokodil legt eieren op Floriade Juristenprotest tegen zuivering T s jecho-Slowaki je Ruimlelab legt aardbol bloot Ciskei eist uitbreiding van gebied Korte metten Positie van abt Franzoni wankel DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent) LONDEN Staatssecretaris William Whitelaw, die de Brit se regering vertegenwoordigt in Ulster, heeft de grootste Noordierse politieke oppositiegroep, de sociaal-democrati sche Labourpartij, uitgenodigd om begin volgende week met hem te komen praten. Vijf vooraanstaande leden van deze partij hebben dinsdagnacht in Duolin overleg ge pleegd met premier Jack Lynch van de Ierse republiek. Arbeiders van een fabriek in het oosten van Belfast blokkeerden gisteren de weg toen twee van hun col lega's waren neergeschoten door sluipschutters. Met moeite kon voorkomen worden dat een aantal wo ningen van katholieken in de buurt bestormd werden. De Zuidierse regering kondigde gisteren af. dat alle wapens waarvan he: kaliber hoger is dan 22 mm., tegen zaterdag in geleverd moeten worden bij de politie. Het ziet er bovendien naar uit, da: de republiek van plan is leden van de voorlopige IRA, die wegens het Britse mili taire cptreden in Ulster over de grens gevlucht zijn, in hechtenis te nemen als zij een nieuw hoofdkwartier proberen op te richten in Dublin. De Zuidierse minister van justitie. Des O'Malley, gaf gisteren te kennen, dat ds bestaande wet ten gewijzigd zouden kunnen worden om meer doeltreffende maatregelen mogelijk te maken tegen de Ira. Hij grijpt in imet Festival van elektronisch orgelspel AMSTERDAM In de grote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam zal op dinsdag 22 au gustus a.s. de nationale finale worden gehouden van het Ya maha Electone Festival, een in ternationale wedstrijd in het be spelen van elektronische orgels. De jury, onder voorzitterschap van de heer Pim Jacobs, zal uit de 17 kandidaten de winnaar aanwijzen, die eind oktober aan de internationale finale in het Yamaha Music Camp te Nemu- no-Sato (Japan) zal deelnemen. (ADVERTENTIE) Voor reisdeviezen en alle verzekeringen LEIDSE SPAARBANK EINDHOVEN (ANP) In Eindhoven start in septem ber de eerste en voorlo pige enige experimente le dagopleiding voor ver pleegkundigen en verzor genden. Vorig jaar is aan gekondigd, dat dergelijke Bremer wilde Wallace of Nixon doden UPPER MALBORO (UPI) In het proces tegen Arthur Bre mer, die verdacht wordt van de aanslag op gouverneur Wallace, heeft een psycho-analist ver klaard dat Bremer van plan was president Nixon of gouver neur Wallace te vermoorden. Nadat Bremer rond 1 maart dit besluit genomen had heeft hij twee en een halve maand het land doorkruist om zijn plan uit te voeren. De 21-jarige Bremer werd op 15 mei gearresteerd na de aanslag op Wallace. Wallace is sindsdien gedeeltelijk ver lamd. De psycho-analist, dr. Eugene Brody, legde zijn verklaring af in een doodstille rechtszaal in Upper Malboro. Bremer had hem drie weken na zijn arresta tie over zijn plannen verteld. Volgens Brody raakte Bremer steeds meer vervreemd nadat zijn vriendin in januari met hem had gebroken. Hij zweefde daarna heen en weer tussen moord- en zelfmoordneigingen. opleidingen op vijf plaat sen in Nederland zouden beginnen, maar aanvanke lijke meningsverschillen tussen minister Stuyt en de begeleidingscommissie (de commissie-Von Nordheim) over de aanpak van het ex periment en onzekerheid over de financiering van de voorbereidingskosten heb ben de zaak vertraagd. Eindhoven is er wel in geslaagd de voorbereidingen op tijd rond te krijgen. Essentieel voor de nieuwe experimentele dagoplei ding is, dat het onderwijs be roeps- en niet functiegericht zal zijn en dal de verschillende op leidingen op het gebied van de gezondheidszorg worden geïnte greerd. De toelatingsleeftijd is verlaagd, zodat aansluiting mo gelijk is op het vierjarig voort gezet onderwijs. Omdat de op leiding op een dagschool wordt gegeven, bestaat er geen ge vaar dat de leerlingen op te jeugd;ge leeftijd worden gecon fronteerd met verantwoordelijk heden en situaties die ze nog niet aankunnen. De stages in de verschillende sectoren van de gezondheidszorg worden van uit de school intensief begeleid. Het eerste van de drie cursusja ren zal vooral worden besteed aan theoretische, emotionele en sociale vorming. Het is de be doeling, dat de afgestudeerden inzetDaar zijn in alle takken van de gezondheidszorg (dus ook bijvoorbeeld in zwakzinni geninrichtingen en in de wijk verpleging). De voorzitster van de commissie- Von Nordheim bewondert het Eindhovense doorzettingsvermo gen. Zuster Von Nordheim zei dat Den Haag, Rotterdam Leeuwarden vrijwel zeker september 1973 hat Eindhoven» voorbeeld gaan volgen. Inmiddels zijn de begeleidinf- cormnissie en het ministerie fct er over eens geworden, dat de leerlingen tijdens hun stagesin ziekenhuizen en verpleegteüi- zen niet als werknemers zvlen worden beschouwd zoal: op dit moment bij leerling-^eple- genden en verzorgenden gerui- kelijk >is. En dus ook geeniala- ris ontvangen. Dit najaar start in Utrecht e Nij megen ook een hogere beoeps- opleiding (dagonderwijs) voor verpleegkundigen. razzia's en arrestaties door het leger en de politie. Waarnïmers hebben de indruk, dat de Zuidierse regering zich hard inspait om een gunstiger klimaat te helpen scheppen voor politieke bêsprekingen in Ulster. Volgens lUblin zouden na ver loop van ijd ook politici van de republiek betrokken moeten worden ii de ondertiandelingen. Tijdens net geheimzinnige over leg dat vorige nacht plaatsvond in Dubin tussen Jack Lynch en leden 'an de Labourpartij, on der we de Stormont-afgevaar- digde. John Hume en Ian Coop er. de per helikopter naar de Zuidfcrse hoofdstad gevlogen warin. werder de Noordieren aan.espoord de kans om met Whte'.aw te praten, vooral niet te hten voorbijgaan. Whit-law heeft voorgesteld de le- dei van de Labourpartij maan dagmorgen to ontvangen voor „en algemen,' gedachtenwisse- liig". Hij zai spoedig ondervin- én, dat de Labourpartij stren- je eisen blijft stellen, waaron- ler de vrijlating van alle gede tineerden en later vierledige be sprekingen met Dublin. Om de partij milder te stemmen, heeft Whitelaw gisteren veertien ge vangenen van het kamp Long Kesh in vrijheid gesteld. AMSTERDAM (ANP)— De afge lopen week heeft een kaaiman- wijfje 28 eieren gelegd bij de vijver van de kas met planten uit alle werelddelen op de Flo riade in Amsterdam. In de hoop de collectie kaaimannen te kun nen uitbreiden heeft men de eie ren laten overbrengen naar Ar- tis. Tijdens het transport is een ei gebroken, maar de resteren de 27 eieren die niet groter zijn dan die van een kip, zijn veilig opgeborgen in een broedstoof met een hoge vochtigheids graad. Over drie maanden zal pas duidelijk zijn hoeveel Flo- i iade-krokodillen Artis rijker is geworden. Voor deze kinderen zijn de komende drie weken hopelijk wat rustiger dan thuis. Het is de tweede groep Noordierse kinderen die in ons land vakantie komen houden. Op Schiphol stonden hun pleegouders- voor-drie-weken hen op te wachten. Tweede groep Noordierse kinderen SCHIPHOL (ANP)- Op Schiphol zijn gisteren opnieuw zestig kin deren uit de Noordierse hoofd stad Belfast aangekomen. Zij zullen ver van het geweld, drie weken doorbrengen bij gezinnen in de Zaanstreek. De groep be staat uit 30 kinderen uit katho lieke en 30 uit protestantse ge zinnen. Op 6 augustus komt er nog een groep van 30 kinderen GENEVE (AFP) De inter nationale openbare mening is diep geschokt door de politieke zuivering onder het mom van rechtspraak in Tsjechoslowakije, ver klaart Niaii MacDermot, secretaris-generaal van de internationale commissie van juristen in een op 27 juli aan partijleider Gus- tav Husak gerichte brief WASHINGTON AP) Gegevens vrza- meld door het uim- telaboratorium, dat het volgende jaar met drie ma aan boord om de aarde zal draaien, zullen door vele dskundi- gen in de VS en daarbuiten worden onderzocht, aldus deelt de Na* mee. Volgens de bedoeling zal het e^e „ruim telab" ir april wor den gelanceerd en maximaal 28 dagen rondcirkelen. Nader hand wil men de tijd van de vluchtduur verlengen tot maxi maal 56 dagen. Tot de gedeelten van de aardbol die men gaat vastleggen zul len behoren in 1973: Australië: vindplaatsen van natuurlijke hulp bronnen; Zuidwest-Afrika: stre ken van de Namibi- Frankrijk: de verwant schap in rotsstruc tuur tussen de Pyre neeën en de Alpen, etc. De buitenlandse des kundigen zullen aan de hand van de foto's delen van hun gebied kunnen bestuderen en aan de hand hier van bijvoorbeeld aan hun regeringen be paalde voorstellen doen. In Israël heeft men bijv. belangste'ling voor de woestijnen en dorre gebieden. Men wil te weten ko men welke gebieden lijden aan insekten- plagen, waar de bo dem vochtig is en waar altijd droog, zulks in verband met het eventuele zaaien van graan en het planten van palmbo- waarvan de tekst gisteren werd bekendgemaakt. In zijn brief schrijft MacDermot dat de juridische basis van de processen voor de buitenstaan der vrijwel niet lijkt te bestaan. „De verspreiding, bijvoorbeeld van pamfletten over stemrecht, lijkt op geen enkele wijze de normale burgerrechten van alle burgers, verankerd in de uni versele verklaring van de men senrechten, te buiten te gaan", aldus de brief van MacDermot. Hij noemt de vonnissen die over de beklaagden worden uitge sproken van een „ongelooflijke strengheid", neerkomende op een „ernstige aantasting van do meest elementaire vrijheden". Het orgaan van de Tsjechoslo- waakse communistische partij, Rude Pravo. heeft de legaliteit van de processen tegen libera len verdedigd. Het blad noemt het onaanvaardbaar dut bepaal de individuen ,,bij voortduring het streven naar consolidering van de maatschappij ontwrich- e veroordeelde* van de laatste dagen, aldus Rude Pravo, „zaaiden twijfel aan en vijand schap tegen de leidende verte genwoordigers van onze socia listische staat en probeerden het proces van politieke consolide ring en onze betrekkingen met de Sovjet-Unie te ondergraven". (Van onze correspondent) KAAPSTAD De Bantoestan Ciskei, die dinsdag gedeeltelijk zelfbestuur kreeg, heeft gisteren onthuld dat zij opzienbarende aanspraken op andere gebieden heelt gemaakt. Als de regering Vorster op deze eisen ingaat, dan zal Ciskei vier maal zo groot worden. De belangrijke havenstad East London, de belangrijke indus triesteden King Williams Town, Berlin en Queens Town en grote delen van Zuid-Afrika's rijkste landbouwgronden zullen een deel worden van Ciskei als aan de eisen voldaan wordt. Door deze eisen te stellen volgt Ciskei het voorbeeld van andere Bantoestangebieden, zoals het naburige Transkei en Zoeloe- land. Vorster zal de aanspruken van Ciskei van de hand wijzen, maar dan zal Ciskei op haar beurt aanvoeren, dat het Zuid- Afrikaanse beleid in de Bantoe- stans een bedrog is. Plaatselijke overheden krijgen weinig belastinggeld DEN HAAG (ANP)- De plaatse lijke publiekrechtelijke llchu men ontvangen in Nederland een geringer percentage van de totale belastingontvangst dan overeenkomstige Instellingen in andere landen van de gemeen schappelijke markt. In Nederland schommelde dit per centage in de jaren 1960-70 tus sen de 2.2 procent (in 19701 en 26 procent (in de jaren 1961- 63). In Frankrijk bedroeg het in 1970 16 procent ('t hoogste per centage) en in 13(10 13,4 (het laagste percentage). Dit blijkt uit het antwoord van de Euro pese commissie op vragen van een gaullistisch lid van het Eu ropese parlement, Pierre-Ber- nurd Couste. De Wereldraad van Kerken heeft niet apart gereageerd op de „vastenbrief" van Solzjenitsyn, omdat die brief was gericht aan de patriarch van de Russische Orthodoxe Kerk en de Wereldraad mengt zich gewoonlijk niet in een discussie binnen een van de aangesloten kerken. Dit schrijft de secretaris-gene raal van de Wereldraad, dr. Eugene Carlson Blake aan het actiecomité „Solzjenit syn" te Utrecht. Dit comité, gevormd door een groep theologiestudenten heeft eind juni in een brief de We reldraad gevraagd solidair te zijn met de Russische schrij ver. Dr. Blake deelt mee, dat hij de brief onder de aandacht van het centraal comité van de Wereldraad zal brengen, dat van 13 tot en met 23 augustus in Utrecht vergadert. In zijn bekende „vastenbrief" vroeg Solzjenitsyn onder meer aan de patriarch van Moskou of deze kan blijven zwijgen over de onderdruk king van de vrijheid van godsdienst en van godsdienst onderwijs in de Sowjet- Unie. Dr. Blake karakteriseert nu deze brief als ,,een brief die meer weg heeft van een be schuldiging aan het hoofd van een kerk in een bijzon der moeilijke positie dan een pleidooi bij de bevoegde au toriteiten de kerken ook die vrijheid te geven die in de grondwet is gegarandeerd maar iti de praktijk dikwijls wordt genegeerd". Dr. Blake schrijft in zijn brief aan het actiecomité, dat het h:m verstandig lijkt onder scheid te m:.':en tussen ef fectieve methoden om de vrijheid van godsdienst ir welk land dan ook te verbc teren en de vastenbrief va Solzjenitsyn over dit onde v >rp aan de patriarch v| Moskou. Diepe zorg Dr. Blake verwijst ook zijn open brief aa rale synode van i Dr. Eugene Carson Blake meerde Kerken in Neder land, waarin hij onder meer pleit voor een actievere hulp verlening door de aangeslo ten kerken aan kerken die in moeilijkheden verkeren. „Ik hoopte dat mijn brief zou lei den tot verhoogde activiteit binnen uw eigen kerken in plaats van pogingen alleen de Wereldraad van Kerken in deze aangelegenheid ver antwoordelijk te stellen. In mijn brief maak ik voldoen de duidelijk dat de situatie met betrekking tot de gods dienstvrijheid en de vrijheid van godsdienstonderwijs In de Sowjet-Unie ons met diepe zorg vervult", aldus dr. Bla ke. In antwoord op de brief van dr. Blake stelt het Utrechtse actiecomité dat Solzjenitsyn, gezien de hele situatie in de Sowjet-Unie, zijn brief moei lijk aan iemand anders dan de patriarch van Moskou kon sturen. Bovendien, zo zegt het actiecomité, was het een open brief. „Daarmee is aangegeven dat Solzjenitsyn ook de Wereld raad om steun vraagt", al dus het actie-comité dat ver volgt met: „Gesteld echter dat het hier niet ging om een open brief, dan nog zou de Wereldraad, zodra iets der gelijks bekend wordt, moeten reageren uit bewogenheid met verdrukten en verneder den. In zulke gevallen moe ten alle formele overwegin gen vervallen en worden ze tot niets meer dan formele uitvluchten". Verwezen wordt naar de bemoeienis van de Wereldraad met de door ker ken in Zuid-Afrika toegepaste apartheid. Het actiecomité stelt tenslotte dr. Blake voor op maandag 14 augustus elkaar in Utrecht te ontmoeten. Bij de opening van de conferentie van de Wereldraad op 13 au gustus wil het actiecomité door middel van een infor matie-map aandacht van de deelnemers voor Solzjenitsyn vragen. Katholieken in Litauen oneens met bisschoppen De spanningen tussen de ka tholieke bevolking van Li tauen en de Sovjet-Russische regering duren onverminderd voort. Zoals bekend richtten onlangs 17.000 Litause katho lieken een schrijven aan de Russische partijchef Brezj- new cn aan UNO-secreluris Waldhelm waarin op de be nauwde toestand van de kerk in Litauen werd gewezen. Tevens werden er petities verzonden naar verschillende autoriteiten, waarin werd ge protesteerd tegen de veroor deling van geestelijken en het belemmeren van de Li tause bisschoppen in hun ambtsuitoefening. Kort daarop hebben de bis schoppen van Litauen in een gezamenlijk herderlijk schrij ven hun bezorgdheid uitge drukt over deze massale pro testen van de katholieken te gen de beperking van de godsdienstvrijheid in de Sov jet-republiek. Zij verweten de gelovigen gehandeld te hebben „zonder rekening te houden met de gevolgen" en de initiatiefnemers zouden Alexander Solzjenitsyn „zonder verantwoordelijk heidszin" zijn opgetreden. Uit Litauen bereiken het KNP nu berichten, dat de katho lieken zeer scherp hebben geprotesteerd legen de Inhoud van dit herderlijk schrijven. Men meent te weten dat dit bisschoppelijk schrijven werd opgesteld en uitgege ven na hel bezoek vun 'n lid van het centraal comité van de Russliche communisti sche partij, Justus Rugenis, aan het huis van de aartsbis schop van Kaunas. In Latljns-Amerika zijn meer katholieke Japanners dan in Japan zelf. Het Zuid- Amerikaanse continent telt er ruim een half miljoen, terwijl er in Japan slechts 350.000 zijn. De hulpbisschop van Tokio brengt momenteel een werkbezoek aan Latljns- Amerika, waar hij ontmoe tingen heeft met Japanse emigranten en waar hij deel neemt aan besprekingen over het pastoraat onder Ja panners. In het kader /an het post academisch onderwijs gaat de theologische faculteit van Nijmegen dit jaar voor het eerst een serie voordrachten met discussie verzorgen. In leidingen over verschillende onderwerpen zullen worden gehouden door prof. dr. E. SchiUebeeckx, drs. Th. Bee- mer en dr. O. Stegink. On derwerp van de cursus is po litieke theologie en spirituali teit. Aanmelden kan men zich bij de faculteit, Heyen- daalseweg 121a te Nijmegen. De bijna 80-jarige srtsbls- schop van Bogota. Irdinaal Louis Concha, hei dezer dagen zijn ambt definitief neergelegd. Hoewefecds in 1967 een opvolger*erd be noemd mocht de tn 75-jari- gc kardinaal deHtel van aartsbisschop bli)n voeren. In Columbia blond veel kritiek op de kardinaal. Vooral de jonj generatie vei weet hem, d:hij de con cilie-vernieuwingen niet wil de invoeren. Het gcneraal-kapittei van de Zusters van de Christelijke Liefde heeft de 64-jarige Au- gustilde Giesen weer op- r euw voor zes jaar gekozen tot generaal-overste. De con gregatie. gesticht in 1849, houdt zich in verschillende Europese landen, waaronder Nederland, en enkele Ameri kaanse landen bezig met de christelijke opvoeding van kinderen. De algemene vergadering van de in 1969 in Rotterdam opgerichte „International Christian Maritime Associa tion" (ICMA) is op het ogen blik in Londen bijeen om zich te beraden over de so ciale positie van de zeelieden en hun huidige plaats In dc maatschappij. In de ICMA werken 56 zeelieden missies uit de gehele wereld samen. In Salzburg is een coördina tiecomité gevormd voor de christelijk-joodse betrekkin gen. Het is de opdracht van het comité om de bestaande contacten tussen christenen en joden te intensiveren en ook het streven naar een ge meenschappelijk vormings werk te bevorderen. De abt van het Romeinse Be nedictijnerklooster van St. Paulus-buiten-de-Muren, Gio vanni Baptista Franzoni, zal binnen niet al te lange tijd uit zijn functie worden ont slagen, zo verwacht men in welingelichte Vaticaanse kringen. Deze conclusie trekt men uit de beslissing van de congre gatie voor dc religieuze en seculiere instituten om de hoogste orde raad van de Be nedictijnercongregatie van Casslno, waarin abt Franzoni ook zitting heeft, op te hef fen. Vaticaanse instanties zijn reeds lange tijd bezig een onderzoek in te stellen naar de activiteiten van de abl <-n zijn abdij. Een onderzoek van de abt-praeses van de Be nedictijnen in Italië en van een apostolisch visitator vun de II. Stoel leverde echter niets uitzonderlijks op.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7