Cors van der Kaaij geeft burgemeester Van der Werff zijn wapens terug J 149.- Pippi Langkous in Zeehospitium Startbedrag en voorschot voor aanleg ijsbaan Leidse hofjes I Jongelui zetten „moord in scène In Leiden en Alphen is plaats voor ijshoekey- haan 1 1972 DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDF.N/OEGSTGEEST Zo'n jaar of ürie geleden zijn tot veler verbazing drie van de vier bronzen wapens gestolen, die aan het monument van Leidens burgemeester Van der Werff bevestigd za ten. liet vierde, er zat aan iedere zijde van Van der Werffs voet stuk op drie meter hoogte een wapen, heeft de gemeente Leiden maar zelf uit voorzorg verwijderd. De heer Veldhuyzen van de afde ling monumentenzorg, dook na enige tijd in de Leidse gemeente-ar chieven. Daar vond hij foto's van het monument waarop de wapens nog zichtbaar waren. Aan de hand van die reconstructies heeft men een nauwkeurige tekening kunnen maken van de wapens van de hoogheemraadschappen Rijnland en Schieland en van de gemeente Leiden, zoals die op het monument bevestigd zaten. Na veel zoek werk heeft men in de Oegstgeestse tekenleraar Cors van der Kaaij (51) de man gevonden, die de wapens in brons zal maken. Aan de hand van het overgebleven wapen, van het hoogheemraadschap Delfland, en de door de gemeente Leiden vervaardigde tekeningen heeft hij kans gezien ze zeer nauwkeurig na te maken. Het modelleren 1s één van de vele artistieke beroepen die de heer Van der Kaaij nu als hobby be drijft. Op de Haagse kunstaka- demie leerde hij boetseren en modelleren. Een vak dat hij tót in de puntjes heeft leren beheer sen in de tijd dat hij bij de sui- kerwerkfabrieken van Pel en la ter van De Baronie werkte als ontwerper en modelleur van chocolaterie en suikerwerk. „Het gietwerk ligt mij wel," ver telt hij. Het is een combinatie van hobby, vakmanschap en in teresse in monumenten." Want sinds hij in 1964 leraar teke nen en handvaardigheid werd. doet hij dit soort „klusjes" in zijn vrije tijd en als hobby. De heer Van der Kaaij heeft al veel artistieke beroepen gehad. Behalve in het ontwerpen van suikerwerk heeft hij gewerkt met glas-in-lood. Eerst in Utcecht en later zes jaar als ar tistiek leider van een glas-in- loodatelier in Amsterdam. Vijf jaar lang was hij vormmaker en modelleur .bij de Valkenburg- se pottenbakkerij Ravelli. Ook is hij een tijd lang meubelma ker geweest bij een Leidse fir- heid. Een professie die hem in de gelegenheid stelt zich in zijn vakanties uit te leven in zijn hobby's. Een daarvan is het vervaardigen van muziekinstru menten. Een prachtig vedel (een soort knieviool) en diverse tambi (een soort ballalaika) hangen in zijn atelier aan de Rijngeestweg 26. Momenteel is hij bezig een pijporgel te bou wen. „Dit is louter hobby" zegt hij er zelf van. „Het krijgt vier oktaven met een aangehangen pedaal en drie registers; acht, vier en twee voets." Een kleine vijf maanden is hij er nu aan bezig in zijn vrije tijd. De eer ste drie oktaven zijn nu zo'n beetje op toon. Het is nog lang niet af. Op de gang staat het geraamte van een stoel van pe rehout. Dat doe ik in opdracht van een kennis. Hij moet nog worden bekleed met kalfshuid. Daar moet ik zo nog even op uit." Het liefst werkt de heer Van der Kaaij met hout: snijden, steken en beeldhouwen. Daaruit is ei genlijk het maken van muziek instrumenten voortgekomen. Met één van zijn bamboefluiten was hij vorig jaar op de Leidato te zien in een programma van TROS-tv. Ondanks dit alles heeft de heer Van der Kaaij nog meer ambi ties. Zijn liefste wens is: De mogelijkheid tot het behalen van het middelbaar diploma handenarbeid. De gipsmodellen voor de wapens liggen nu bij de bronsgieter. Die drukt de gipsmodellen af in vormzand, waarin dan weer het brons wordt gegoten. De kans op stelen van de nieuwe wapens wordt uiterst gering, wanneer ze weer op drie meter hoogte aan Van der Werfs voeten zul len hangen. Daarvoor zullen ze speciaal worden bevestigd door middel van doken. Dan zal Leiden worden gesierd met weer een fraai object van de heer Van der Kaaij. Want behalve deze wapens zijn bij voorbeeld ook de glas-in-lood ramen in de ambachtsschool aan de Haag weg van hem, evenals diverse gevels aan de Zoeter- woudse Singel. „Ik vind het al tijd zo moeilijk om nee te zeg gen tegen de mensen," zegt hij als we afscheid nemen. „Mees tal zeg ik: Ik zal het proberen." Het schijnt echter vrijwel altijd te lukken. Crime-prevention politie Noordwijk NOORDWIJK In het kader van een crime-prevention aktie con troleerde de Noordwijkse poli tie, geassisteerd door een aantal politie-reservisten een groot aantal op straat geparkeerde auto's. Niet minder dan 87 wagens wer den onafgesloten aangetroffen. Bovendien bleken in 42 auto's waardevolle goederen aanwezig, zoals een naaimachine, een strijkmachine, een vouwfiets, autopapieren en dergelijke. Deze voorwerpen werden in be waring genomen en konden la ter aan het politiebureau wor den afgehaald. Hoe diefstal en plezierrijden soms gemakkelijk wordt ge maakt, blijkt wel uit het feit, dat in een open vrachtwagen •het sleuteltje in het contact zat. 298.- Wel het oudste, niet het mooiste LEIDEN Dit is het jaar van de hofjes. Het vijfjarig be staan van de stichting „De Leidse Hofjes" wordt ge vierd met een tentoonstelling in „De Lakenhal". De hofjes zijn een typisch-hollandse vorm van liefdadigheid: een manifestatie van de gods dienstzin van de stichter(s), van zorg voor hun eigen aan zien en andermans welzijn; van vermanende gestreng heid. Jeruzalem- hof Hofjes vindt men vooral in westelijk Nederland: Am sterdam, Leiden, Haarlem, Den Haag. Alkmaar, Leeu warden en Leerdam zijn daar voorbeelden van. In de zuiaelijk» Nederlanden was de zorg voor bejaarden en hulpbehoevenden veelal in handen van Begijnen (die niettemin ook in noordelijker streken werkten) en nog zui delijker waren de „hotels de Dieu" bolwerken van chari- tas, waarop bejaarden en ha velozen konden terugvallen. Merkwaardig is, dat de leef wijze in de hofjes van weleer uitstekend is te enten op het huidige bejaardenbeleid. Daarom verdienen de hofjes meer dan de laatste de cennia het geval was de aandacht. De eerste van de vijfendertig hofjes, die Leiden nog telt, is ook het oudste: het Jeruza- lemhof, Kaïserstraat 49. Het werd gesticht door Wouter IJsbrantsz. Comans, die vijf jöar eerder diep onder de indruk van een bezoek aan Jeruzalem in Leiden was tciuggekeerd met een afbeel ding van her Heilig i.iaf. Om die afbeelding waardig te kunnen bewaren, liet hij in 1467 een kapel bouwen op een terrein langs de Celle- broersgracht. Bij die kapel werden dertien huisjes ge bouwd voor „arme en van tydlyke goederen ontbloote lieden". Oorspronkelijk zal het Jeruzalemshof niet veel verschild hebben van andere Leidse hofjes. Die hebben vrijwel allemaal hetzelfde grondplan: Een vierkant, door huisjes omgeven en in het midden een tuin(tje) dat, naarmate het stichtingskapi- taa! dat toeliet, voorzien is van een hardstenen pomp. Door de demping van de Cel- lebroorsgracht, die sedert dien Kaïserstraat heet, de af braak van de kapel in 1887 en de verbouwingen van het hofje aan het eind van de vo rige eeuw en het begin van deze eeuw, heeft de hof ach ter hei zwart-geteerde gietij zeren hek wein.g markants Houthandelaar zette hotel op stelten NOORDWIJK Een 42-jarige houthandelaar uttt Alphen aan den Rijn heeft in een gerenom meerd Noordwijks hotel heel wat opschudding veroorzaakt, a een ruzie met zijn verloofde, bracht de man een bezoek aan verschillende etablissementen in de badplaats, waar hij zich rij kelijk voorzag van geestrijk vocht. Toen hij ver na middernacht in het hotel arriveerde, ging hij een verkeerde kamer binnen en pleegde hij ontucht met een daar «lapende jongen van veer tien jaar. De knaap werd wak ker en gaf de indringer kordaat een klap in het gezicht, waarop deze de kamer uitvluchtte. De jongen, geassisteerd door een Duitse gast, wisten de man nog in het hotel te grijpen en vast te houden tot de politie was ge komen. De Alphenaar werd naar het bureau overgebracht. Hij verklaarde zich niets van het gebeurde te herinneren. Er werd tegen hem proces-ver- baal opgemaakt. „Stoere"" student krijgt geldboete DEN HAAG/LE1DSCHENDAM - Een 21-jarige student uit Leid- schendam is door de Haagse po litierechter veroordeeld tot 100 gulden boete en een week voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. De student kreeg de straf wegens handel in verdovende middelen. Zijn verklaring voor de recht bank: Ik wilde stoer doen. Drukker stal voor z*n meisje DEN HAAG/LEIDEN Een 19- jarige drukker uit Leiden is door de Haagse politierechter veroordeeld tot 100 gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van twee jaar. De jonge man had in een warenhuis aller lei snuisterijen gestolen. „Het was voor mijn meisje" zo ver klaarde hij voor de rechter. KATWIJK De patiënten van het Rotterdamsch Zeehospitium krij gen vrijdagmiddag bezoek van de drie beroemde televisiesterren ln- ger Nilsson en haar secondanten Maria Persson en Par Sundberg, beter bekend als Plppi Langkous en haar vrienden Anita en Tom my, die tot voor enkele maanden terug de Nederlandse jeugd, maar ook veel ouders vermaakten met haar avonturen. De televisieserie is wel afgelopen maar Pippi is nog niet vergeten. Zij brengt deze dagen een bezoek aan ons land. Vrijdag opent zij in Purmerend een jeugdvakantieland. Daarna zal zij naar Katwijk komen om de patiënten van het Ceehospitium te bezoeken. De mari- nevliegdienst van Valkenburg, waar men toch altijd al veel voor het Zeehospitum doet, heeft ook nu de medewerking toegezegd door een helicopter beschikbaar te stellen waarmee Pippi en haar vrienden uit Purmerend worden gehaald. Omstreeks half drie zullen ze op het terrein van het Zeehospitium arriveren. NOORDWIJK Een 30-jarige Noordwijker heeft samen met een paar vrienden een bijzonder kwalijke stunt uit gehaald. Op het strand zetten zij een moord in scène, waarbij de Noordwijker een alarmpistool op een van zijn vrienden richtte en schoot. Daarop liet deze zich volgens afspraak vallen. Het publiek, menend dat de jongeman in werkelijkheid was neergeschoten, alarmeerde de poli tie. De schutter werd ingerekend en kreeg een proces-verbaal we gens verboden wapenbezit. Aan het bureau werd hem duidelijk ee- maakt aan welk risico hij zichzelf had blootgesteld als de politie- hem niet tijdig hadden herkend. LISSE Voor de aanleg van een ijsbaan op eon terrein aan de Roaversbraekdijk nabij de „Sla- persdijk" is eun bedrag nodig van 106.000,-. Daarin is ook begrepen de plaatsKng van een gebouwtje, de aanleg van licht eii water en het plaatsen van lichtmasten. Het college van b. en w. stelt de gemeenteraad voor een bedrag van f 50.000,- beschikbaar te stellen voor de IJsclub Lisse. De helft van het te voteren be drag is een eenmalig startsubsi die, terwijl 25.000,- verstrekt zal worden als renteloos voor schot, dat in 10 jaar moet wor den afgelost. De IJsclub zelf legt 27.500,- op tafel, waarna men nog 28.500,- gaat lenen. De club heeft al een plan de campagne om de kapi- taalslasten te dekken, zodat men in de toekomst geen beroep hoeft te doen op de gemeente Lisse om subsidies te verlenen voor een sluitende exploitatie. De aanleg van een nieuwe ijsbaan was noodzakelijk geworden, om dat het Fioretti-college uitge breid moest worden op de grond, die de ijsclub gebruikte. Pogingen om de ijsbaan te ves tigen op een parkeerterrein van de Keukenhof mislukten. ZOETERWOUDF. - Zondag organiseert de KPJ zwem wedstrijden-met-hindernis sen in de Noord Aa nabij de boerderij van de fam. A. Berg. Aanvang 13 uur. 'n Week later gaan de KPJ-ers zeevissen. Opgeven tot uiter lijk woensdag 9 augustus bij Maria Veldhuizen. Westeinde 25 tel. 1341. G.S. in rapport: LEIDEN/DEN HAAG/AL PHEN In Zuid-Holland Is plaats voor acht ijshockeyba- nen en twee combibanen (ijshockeyhal en 400-meter baan). De ijshockeybanen zouden het hoogste rende ment opleveren in Alphen aan den Rijn Gorlnchem, Gouda, Den Haag, Hellevoet- sluis, Rotterdam, de Hoekse waard en de Leidse regio. In Rotterdam en Den Haag zou het meest van 400 meter ba nen gebruik worden ge maakt. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollund schrijven dit in een lijvig rapport over de spreiding van kunstijsba nen in deze provincie. De cijfers dio G.S. in het rap port noemen zijn overigens wel oud. Volgens het rapport bedragen de stichtingskosten voor een hal zoals „De Uit hof" zeven miljoen gulden, ledereen weet inmiddels dat „De Uithof" meer dan tien miljoen gulden moet gaan kosten. Ook de exploitatie van de kunstijsbaan in burg ligt 50 procent hoger dan geschetst. Waarom een zo'n groot aantal banen waarbij men tevens rekening houdt dat de HO- K1J in zijn huidige toestand blijft bestaan? Volgens het rapport telt Zuid-Holland 128 schaatsverenigingen met totaal 66 duizend geregi streerde leden wat een kwart van het aantal georganiseer de schaatsenrijders in derland is .en dat recht vaardigt, volgens het rapport een groot aantal banen Zuid-Holland. Of die banen er komen? Voorlopig hebben de gemeenten waar de banen gedacht zijn in hun begrotin gen geen financiële mogelijk heden. En van de kant van de provincie is ook weinig t verwachten want in een bt geleidend schrijven zeggen G.S. zelf: „Wij tekenen hier bij aan, dut subsidiëring door de provincie van kunst ijsbanen voorzover dot een provinciale tuak is, gelet op de provinciale middelen, voorshands moeilijk lijkt in te passen in de provinciale begroting". KATWIJK Burgemeester Vermeulen van Katwijk zal dinsdag 15 augustus de opening verrichten van de verkeerstuin Rofilohof. Deze tuin (de naam is afgeleid van Ro(l)fi(ets)lo(op)hof ligt op het terrein van het Rotterdamsch Zeehospitium en is tot stand gekomen op initiatief van politie inspecteur Privily. De bedoeling is dat de patiënten van hel zeehos onderricht krijgen hoe zij zich in het verkeer moeten ge dragen. Gemeente en bedrijven hebben veel medewerking verleend, zodat de kosten van aanleg ver beneden het normaleliggen. Op de foto: patiënten van het zeehos oefenen al in de tuin. Het i zonder HAZERSWOUDE De Jong's Machinefabriek heeft zoals wij gisteren al berichtten een werktijdverkorting aangevraagd voor het grootste I deel van het totaal NO mensen tellende personeel. De oorzaak is voor iedereen duidelijk waarneembaar als mm via de lage zijde rijdend over het water van de Rijn een kijkje heeft op de achterzijde van de fabriek. Sinds enkele maanden hebben zich daar vele tientallen bcton- containers opgehoopt. De recessie in de wegen- en utiliteitsbouw is de directe oorzaak, dat de orders gingen achterlopen bij de capaciteit van de machinefabriek.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3