Londen overweegt de noodtoestand Partij in China beveelt het geweer Voorlichtingskrant over militaire dienst DEMOCRATIE GEBAAT BIJ EENVOUDIGER SPELLING Benoeming mgr. Gijsen afkeuring van beleid bisschoppen VOLKSBEVRIJDINGSLEGER PASJE TERUG DR. L. TER STEEG: KORTE METTEN Wereldraad kritisch begeleid WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Vacaturestop gezinshelpsters verlengd UTRECHT (ANP) De op 6 juni door het ministerie van CRM opgelegde vacaturestop voor ge zinshelpsters, die voorlopig tot 1 augustus zou duren is met min stens een maand verlengd. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van de centrale raad voor gezinsverzorging in Utrecht, het overkoepelend or gaan van de instellingen die zich met de gezinsverzorging bezig houden. De verlenging van de vacaturestop door het ministerie is volgens deze woordvoerder gebaseerd op het ontbreken van voldoende gege vens over de kostenfactor van deze vorm van maatschappelij ke hulpverlening, die de laatste jaren sterk is gegroeid. Bij het ministerie ho.opt men nu, eind augustus wel een beslissing te kunnen nemen. Arsenicum in Rliod. ministerie. (Van correspondent) SALISBURY Veertien leden van het ministerie van informa tie in Rhodesië zijn maandag naar het ziekenhuis gebracht, nadat zij vergiftigde thee had den gedronken. s Doktoren zijn na een onderzoek tot de conclusie gekomen dat de vergiftiging veroorzaakt werd door arsenicum en de politie is een onderzoek begonnen. Uit de nood een deugd maak ten twee Filippijnse jon gens van planken een voet brug, waarvoor zij de voet gangers tol vroegen. De Filippijnen worden nog steeds door zware regen val geteisterd. Treinverkeer in Italië stilgelegd ROME (RTR) Het treinverkeer in Italië staat vandaag stil als gevolg van een 24-uur-staking van spoorwegmannen die betere lonen en arbeidsvoorwaarden ei sen. De staking werd uitgeroe pen door de belangrijkste vak centrales waardoor men er ze ker van kon zijn dat vrijwel het gehele 215.000 man tellende per soneel van de staatsspoorwegen het werk zou neerleggen. De spoorwegmannen willen o.a. een loonsverhoging van ca. tachtig gulden per maand. De vakbonden verklaarden vastbe sloten te zijn hun eisen kracht bij te zetten en midden- augus tus opnieuw te zullen staken als niet aan hun wensen tegemoet wordt gekomen. Tijdens de staking zullen duizen den spoorwegovergangen niet bewaakt zijn. De bonden hebben de autorijders al gewaarschuwd extra voorzichtig te zijn, omdat sommige treinen nog zouden rij den bij het begin van de sta king. LONDEN De Britse regering heeft gisteren de gevolgen van de na tionale havenstaking onderzocht, maar nog geen definitieve beslis sing genomen inzake de afkondiging van een noodtoestand. Officieel heerst op het ogenblik nog geen gebrek aan essentiële levensmidde len en goederen. De eventuele proclamatie van een niet veel tijd meer over om een noodtoestand moet evenwel bin- noodtoestand te proclameren, nen zeven dagen behandeld wor- als dezer dagen mocht blijken, den door het Lagerhuis. Aange- dat de havenstaking nog gerui- zien de Britse afgevaardigden me tijd zal aanslepen, op 9 augustus met vakantie Een noodtoestand stelt de rege- gaan, blijft voor de regering ring in de mogelijkheid speciale maatregelen te nemen, wanneer die nodig blijken. Zij kan onder meer troepen inzetten om be derfelijke cargo's te lossen De nationale havenstaking duurt al vijf dagen. Men verwacht, dat in de Britse groente- en fruitwinkels spoedig geen toma ten en bananen meer te koop zullen zijn. Er worden vier ba- nanenboten opgehouden en hun ladingen, waarvan de waarde een half miljoen pond bedragt, beginnen te rotten. Twee andere bananenschepen zijn op komst uit Jamaica. Als de staking nog lang duurt, zullen de druivenkwekers van Cyprus, die hun vruchten naar Engeland exporteren, zware fi nanciële schade lijden. Meer dan vijfhonderd schepen worden opgehouden door de staking. Het dagelijks verlies van de re ders bedraagt ongeveer duizend pond per schip. EDWARD HEATH Ee nknus familieplaatje. Jacky en Aristoteles Onassis op het terras van een bar op Capril. Rechts Jacky's zoon John Kennedy jr. Lager loodgelialte Britse benzine LONDEN De Britse regering is van plan een wetsontwerp in te dienen dat voorziet in verminde ring van het loodgehalte van benzine met ongeveer vijftig procent in drie jaar. Minister van milieubeheer Peter Walker deelde gisteren in het Lagerhi mee dat een liter benzine eind 1975 nog maar 0,45 gram zal mogen bevatten, tegen op het ogenblik 0,84 gram. Minister Van Veen: (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Het is goed mogelijk dat de democratie ge diend wordt met vereenvoudiging van de spelling, meent de Nederlandse onderwijsminister Van Veen. Hij deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het ka merlid Wilbers (D'66), die vurig voorstander van spelling vereenvoudiging is. PEKING (AFP) Het Chinese volksbevrij dingsleger, dat giste ren zijn 45-ste ver jaardag vierde, heeft ondanks de wijzigin gen die zich het afge lopen jaar aan de top hebben voorgedaan nog steeds dezelfde leider: kameraad Mao Tse-Toeng. Dit is de mening van diplo maten in Peking, voor wie het Chinese leger een macht blijft zonder gelijke in de wereld en een funda mentele pefrer van het Chinese commu nistisch regiem. De mening is algemeen dat de verwijdering van Lin Piao, die gedurende twaalf jaar op originele wijze het gezicht van de Chinese nationale defensie heeft kunnen bepalen, niet betekent dat het le ger zonder meer terug keert naar zijn kazernes en voldoening poogt te vinden in het poetsen van zijn wapens. Zelfs al ge dragen ze zich veel meer bescheiden dan een jaar geleden, de 3,5 miljoen linnen uniformen (groen voor de landmacht, grijs voor de marine en groen en blauw voor de lucht macht), onder het regiem van Lin Piao ontdaan van alle onderscheidingsteke nen, blijven een belangrij ke politieke macht binnen de Chinese bevolking en de mflitarren blijven deel nemen aan de arbeid in de fabriek en op het land. Maar sinds een jaar is er uitgebreid orde op zaken gesteld, zowel op politiek als op militair gebied. Sinds de verdwijning van maarschalk Lin Piao, die zou hebben gepoogd ,,een militaire dictatuur" te vestigen, heeft Mao Tse- Toeng een nieuwe richt lijn uitgevaardigd: „Het is noodzakelijk dat het le ger van het volk leert", een leuze die op de grote rode aanplakborden in het gehele land de plaats heeft ingenomen van de slagzin die onder Lin Piao van kracht was: „Het is noodzakelijk dat De Chinese soldaten hebben zich tevens kunnen afvra gen waarom vorig jaar herfst, aan de vooravond van Lins verdwijning, duizenden burgers luid keels een uit 1947 da terend lied inzetten, met de „drie disciplinaire re gels en de acht regels waar je op moet letten", dat de militairen aanbe veelt de burgers te res pecteren en met Yiame „de regels te gehoorza men", „beleefd te spre ken" en „zich geen vrij heden met de vrouwen te veroorloven". De pers heeft het sinds een jaar talloze malen her haald: „De partij beveelt het geweer" en niet an dersom. Zo ook voorzitter Mao die na de verdwij ning van zijn oude wapen broeder een andere, nieu we richtlijn uitgaf: „De politieke en ideologische lijn is bepalend", een dag order die voor de mili taire leiders betekent, en met name roor die in de provincie, dat de centrale macht niet probeert hen van hun macht te bero ven, zolang zij op hun beurt de richtlijnen van de centrale partijleiding eerbiedigen en toepassen. Dit hernieuwde accent op de suprematie van de partij is in de loop van dit jaar gepaard gegaan met een aanzienlijke te ruggang in de zichtbare aanwezigheid van unifor men in het dagelijkse le ven. Desondanks is het jaar 1972, zoals verscheidene provinciale radiostations hebben aangeduid", een jaar van intensieve mili taire training". Op het gebied van de werkelijke defensie zijn belangrijke veranderingen aange bracht De strategie van de „volksoorlog" blijft re gel, want „de mens is de belangrijkste faktor", maar zoals op 19 juni op nieuw in een hoofdcom mentaar van het Volks dagblad werd gesteld, „wij moeten ons inspan nen de moderne hoogont wikkelde militaire tech nieken te beheersen. Het Kamerlid had de minister zijn mening gevraagd naar aan leiding van uitlatingen van de Belgische staatssecretaris Lefe- vre. Die had zich, tijdens een persconferentie na afloop van een bespreking tussen Neder landse en Belgische ministers over de spellingkwestie, zeer boos gemaakt over een vraag die verband legde tussen ver eenvoudiging van de spelling en democratisering. Volgens de Bel gische bewindsman hebben spel lingvereenvoudiging en demo cratie niets met elkaar te ma ken, en moet men niet „het volk zoeken te foppen". Maar, zo meent minister Van Veen nu, als door spellingver eenvoudiging meer tijd op de lagere scholen zou vrijkomen voor onderwijs in juist taalge bruik, en als door een dergelij ke spellingvereenvoudiging gro tere groepen in staat zouden zijn het Nederlands foutloos te schrijven, dan zou dat er onge twijfeld toe bijdragen dat onze onderwijsvoorzieningen voor meer mensen toegankelijk wor den. „De democratie zou hier mee aldus zeker gediend kun nen worden", aldus het ant woord van de minister. Van Veen belooft een nota aan de kamer over het overleg tussen Belgische en Nederlandse minis ters, maar die nota komt pas ais het overleg tot een gemeen schappelijk standpunt heeft ge leid. Zware straf in Praags proces PRAAG (AFP) De rechlb.nk in Praag heeft gltseravond dr. Milan Huebl, oud-lid van het centrale comitó en oud-hoofd van de kaderschool van de com munistische partij, veroordeeld tot zes en een half Jaar gevan genisstraf. Het is de zwaarste straf tot nu toe in de reeks van zeven processen, die in nauwe lijks twee weken tegen vooraan staande liberalen personen uit de periode-Dubcek zijn gehou den. De voormalige televisie commentator Karei Kyncl kreeg 20 maanden gevangenisstraf en de historicus Karei Burtosck werd tot een jaar voorwaurde- lijk veroordeeld. „De benoeming van mgr. J. Gijsen is geen ongelukkig in cident, maar uitdrukking en gevolg van de reeds jaren lang bestaande meningsver schillen en conflicten binnen de Nederlandse geloofsge meenschap, en tussen Neder land en Rome". Dit schrijft dr. L.J.M. ter Steeg, secretaris van de Ne derlandse bisschoppenconfe rentie, In het dezer dagen verschenen nummer van het tijdschrijft „Franciscaans Leven". In het artikel, dat geschreven is nadat Het kapittel van Roermond een beroep op be middeling van Rome had ge daan, probeert de auteur eni ge van de factoren te onder zoeken, die naar zijn mening de achtergrond vormen van het gebeuren in Roermond. In het artikel stelt dr. Ter Steeg ondermeer dat met de benoeming van mgr. Gijsen de positie van de Nederland se bisschoppen in het geding is. „Het kenmerkende van de kerk in Nederland ten op zichte van vrijwel alle ande re landen is niet dat hier de liturgische experimenten wil der zijn, of de theologische visies zoveel gewaagder, maar het feit dat de Neder landse bisschoppen zich daarvan niet afzijdig hebben gehouden. Zij hebben niet de ogen gesloten voor de proble men. maar zich ervoor ver antwoordelijk gevoeld". „Door deze open erkenning van de bestaande problemen, aldus de secretaris van de bisschoppenconferentie, heb ben zij zich veel kwetsbaar der gemaakt dan andere episcopaten. Het is om deze reden dat de benoeming van mgr. Gijsen, die een ontken ning lijkt van de laatste ja ren, moeilijk anders kan worden opgevat dan als een afkeuring van de bisschop pen zelf". In het begin van zijn artikel constateert dr. Ter Steeg, dat mgT. Gijsen, paus en cu rie grote bezwaren hebben tegen het pastorale beleid in Nederland. Paus en curie achtten zich volgens hem bij de benoeming gesteund door de zwijgende meerderheid. De eerste uitspraken en beslis singen van mgr. Gijsen stuit ten op hevig verzet, omdat volgens dr. Ter Steeg „zeer velen beseften dat wezenlijke waarden van de vernieuwing van de kerk in Nederland er door in het geding werden gebracht". De auteur ziet een groot ver schil tussen mgr. Simonis en mgr. Gijsen. De een houdt een dialoog open, de ander acht over fundamentele lij nen van het pastorale beleid geen discussie mogelijk, om dat hij zijn visie als enige juiste en door Rome gesank- tioneerd beschouwt De aartsbisschop van de oud-katholieke kerk In Ne derland, mgr. M. Kok voert op het ogenblik als voorzitter van de internationale oud-ka tholieke bisschoppenconferen tie in Polen besprekingen met afgevaardigden van de Kerk der Marievieten over de wederopneming van deze kerk in de Unie van Utrecht. Tijdens het verblijf van mgr. Kok in Polen zullen enkele priesters warden gewijd waarbij ook mgr. G. A. van Kleef, de oud-katholieke bis schop van Haarlem aanwezig zal zijn. Polen telt ongeveer negentigduizend oud-katholie- kon. 0 De twee torens van de nieu we kerk van de missiepost Habi op het eiland Flores be vatten geen klokken, maar water. De pastoor, pater Karl Mahr, SVD. heeft in de torens waterbekkens laten aanbrengen, waarin een deel van de tropenregen bewaard kan worden voor de droge tijd. Tot nu toe moesten de inwoners van Habi hun drinkwater uit bronnen ha len. die drie kilometer buiten het dorp liggen. 9 De aartsbisschop van Sera- jewo, in Joegoslavië, Smiljan Franjo Cedeka, heeft de pro vinciaal van de francisca nen in Bosnië laten weten dat hij twee leden van de orde niet tot priester zal wij den. De reden van de weige ring zou volgens het katho lieke tijdschrift „Glas Konci- la'" het feit zijn da' de twee franciscanen een artikel hebben gepubliceerd in het tijdschrift van de katholieke theologiestudenten van Bos nië. Over de inhoud van het artikel is niets bekend ge maakt. 9 DR. I. TER STEEG In het artikel wijst dr. Ter Steeg op enige gevolgen van dit vertikalisme in de hou ding van mgr. Gijsen. Hij constateert bij de nieuwe bisschop „een sterk accent op de betekenis van paus en wereldkerk ten koste van de locale kerk". In uitspraken van mgr. Gijsen leest dr. Ter Steeg de sugges tie dat een grotere eigen heid van de nationale kerken en een grotere mogelijkheid voor de eigen volksaard in de uitingen van het geloof, als een nationalistische uit was gekenmerkt zou moeten worden. Mgr. Gijsen onder streept bij herhaling dat hij zelf als bisschop niemand builen de kerk plaatst,maar slechts constateert dat zij zich zelf buiten de gemeen schap hebben gesteld. Dr. Ter Steeg benadrukt daaren tegen, dat het niet alleen gaat om een handhaven van, maar ook een zoeken naar de indentiteit. ONMONDIG Een ander gevolg van het ver tikalisme is volgens de au teur de voor het Nederlandse levensgevoel moeilijk te ver dragen paternalistische in stelling, die zich uit in het neerbuigend in bescherming nemen van de als onmondig beschouwde en door onzeker heid bedreigd geachte gelovi gen". „Dezelfde houding van onderdanigheid, die mgr. Gijsen aanneemt tegenover de paus, veronderstelt hij ten opzichte van hemzelf bij priesters en gelovigen". Tenslotte constateert dr. Ter Steeg dat in mgr. Gijsens opvatting de openbaring per se niet-menselijk is. „Voor het huidige levensgevoel en volgens de beste christelijke tradities, is deze opvatting niet aanvaardbaar". Ter Steeg verwerpt deze houding evenzeer als een uitsluitend horizontale beleving van het geloof. militaire dienst brug naar vrede? Als gezamenlijke uitgave van de hervormde jeugdraad, het Interkerkelijk Vredesberaad, dc katholieke jeugdraad, het landelijk centrum voor gere formeerd jeugdwerk en Pax Christ! is verschenen „Mili taire dienst een dienst aan de vrede?" Het is een krant van acht pagina's, speciaal voor jongeren in de dienst plichtige leeftijd un voor hun omgeving. De samenstellers van de krant zijn van mening, dat er op de vraag al of niet in militai re dienst te zullen gaan, in ieder geval een bewust ant woord gegeven moet worden. In de krant is materiaal bij eengebracht van voor- en te genstanders. Ook de pastora le brief van dc Nederlandse bisschoppen „Oorlog in de ban" van 1968 wordt in de krant aangehaald. Daarin zeiden de bisschoppen onder meer: „We kunnen onze ver antwoordelijkheid niet af schuiven op onze politieke leiders, zoals de militair geen afstand kan doen van zijn verantwoordelijkheid met een beroep op het bevel van zijn commandant. De dienstplichtige staat voor de vraag of zijn militaire dienst een dienst is aan de vrede. Niet allen zullen daarover op dezelfde wijze oordelen. Maar zowel hij, die in mili taire dienst gaat, als degene die dat weiRert, zal het moe ten doen op grond van een doordachte, persoonlijke be slissing". Een groep van ongeveer der tig, veelal Jonge mensen, gaat de vergadering van het centraal comité van de We reldraad vun Kerken, die van 13 tot en met 25 augus tus in het Utrechtse Jnar- beurscongrescantrum wordt gehouden, kritisch begelei den. Dc groep, ontstaan aan de Utrechtse universiteit, Is van maning dat de Wereld raad ver van dc gewene ge lovigen is vervreemd en te conzijdig dlplomatcn-occumc- M Indrijft. De kritische begeleiding wil men vooral reai.seren in per soonlijke gesprekken met le den van het centrale comité, maar ook via het maken van muurkranten en het geven van alternatieve informatie en persconferenties. Enkele leden van de groep zijn onder meer dominee Van Andcl, Jan Bonsen (Septua gint), Paul Staal (Angola-co. mité), Gcrrit Pruim (secretd. ris Ned. CLAT-afdeling) en Bert Klsjes fredacteur van „In dr* Waagschaal"). Het is de bedoeling dat nok een aantal buitenlanders zal meedoen, die om politieke redenen hun land verlaten hebben. De kritische begeleidingsgroep houdt op 12 augustus een voorbere d;rgsdag. waar ie dereen welkom is. Nadere informatie bij .Tos van Beur den. Nassaustraat 13, Utrecht, tel. 030-514464. Kerk en Wereld

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7