Jan Hordijk is dit seizoen een completer tennisser geworden Fischer reageert anders dan Spasski wil: remise Italianen zorgden voor opschudding rond gangmakers David Bedford in opspraak Van zet tot zet WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Resultaten Hilversum houden op de renbaan v 2. Inneke Pluto; 3. James Buitenzorg. pejan). U 3. Larens Trots. Toto wlnn. 1.90, pl. 1.20 1.60 1.60, kopp. 2.60. Flevoramaprijs (afstand 2040 m): 1. Jaguar Gregor (J. Kroon! 2.57.1 1.26.8 2. James Haghweyde; 3. Judit Bui tenzorg. Toto wlnn. 7.20. pl. 3.20 3.40 2.-. kopp. 8.80. trio 614.30. Franse. Kampprijs, tweede afdeling (2040 m): 1. Inn Sprookjeshof (VV. Hauber) 2.52.0 1.23.5 2. Indus Thar; 3. Iniple Hanover. Toto wlnn. 18.50, pl. 4.70 3.60 2.40. kopp. 67.10. Almercprljs (2140 m)1, Urlosls P (D. (Bolwijn) 3.21.8 1.22,0; 2. Illva I" r.vakln3. Eros Klnle.v. Toto wl: 5.10, O^j-7Q1.80 1-50 2.90, kopp. 8. m der Kees (L. Scht 2. King Westlandla; 37 Kstara Woêl- 2.-. P". 1.40 l.S Toto 3.20. kopp. Einde Gooiprijs (afstand 1600 m): 1. Just In Time (L. Schoonhoven Jr) 2.10.1 1.21.3: 2. Jacob R; 3. Hannle Judson W. Toto «wlnn. 6.20, pl. 1.20 1.10 1.30. kopp. 9.40. trio 46.50. Gooiersgrachtprijs (2040 m): 1. Kaptein Norton (J. Hnf) 2.57.8 1.27.2 2. Koek Buitenzorg: 3. Karei Volann. Toto wlnn. 3.50. pl. 1.20 1.30 1.20. kopp. i Quick (J. Wagenaar jr.) 2.12.3 1.2S.2: 2. Lento H; 3. Lexy Hollandia. Toto wlnn. 2.20, pl. 1.60 2.30, 4,-, kopp. 5.90. Totallsatoromzet: 376.719,-. VERREGEND De regenbuien van gistermiddag hebben het onmogelijk gemaakt om het tennistoernooi op Park Leeuwenbergh voort te zetten in de A-afdeling. De organisatoren, die overgens een dag speling hebben in het wedstrijdschema, hebben besloten om de A-partij- f en de komende dagen om elf uur 's morgens te laten begin nen in plaats van twee uur 's middags. Karstens snel in eindsprint PLESSALA Gerben Karstens heeft in Plessala in Bretagne een koers over 150 m gewonnen. Karstens ontsnapte vijf kilome ter voor het einde in het gezel schap van de Fransman Delisle uit een kopgroep, nam 32 secon den voorsprong en klopte ten slotte Delisle gemakkelijk in de sprint. Eddy Merckx heeft de grote prijs van de l'Escaut,_die in Schoten (België) werd gereden, gewon nen. Merckx legde de 224 km af in 5 uur en 31 minuten. Tweede werd Herman van Springel op 100 meter, derde Willie Planc- kaert. Eerste buitenlander was de Nederlander Jos van Beers op de negende plaats met e achtrstand van 35 seconden. TOERNOOI WIT BLAUW (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op de eerste vier zondagen van augustus organi seert Wit Blauw het ,,In Memo- riam John Maasvoetbaltoernooi. Op het terrein aan de Westvliet- weg verschijnen teams VVP Spoorwijk, ESDO en Pa raat. Elke vereniging komt uit met drie seniorenelftallen en een A-jeugdteam. geen gctt/K (Van een speciale verslaggever) MARSEILLE Het heeft weinig gescheeld of Jaap Oudkerk had vandaag in de finale van de Nfjemeijer meende, dat hij als den mag zijn met Bertus de Graaf als gangmaker in de eindstrijd. Sportwereld FORSSA Jan Timman heeft zijn partij in het internationaal schaaktoernooi in Forssa tegen de Roemeen Gheorghiu in vijf tig zetten in winst omgezet. Om dat leider Schmidt (Polen) van de Bulgaar Radulov verloor en de Westduitser, Hecht een half punt aan de Fin Vesterinen ver speelde is de spanning sterk ge stegen. Schmidt en Hecht hebben 2 pnt., Timman heeft 4/2 pnt. HOEVEN De Australische Olympische waterpoloploeg heeft in Hoeven het Nederland se jeugd-zevental verslagen met 53. De standen per periode waren 1—1 1—2 1—1 0—1. LONDEN De Britse springrui ter Harvey Smith, die wegens zijn „provocerende houding" uit de Britse Olympische ploeg is gestoten, heeft gratie gekregen. Hij is alsnog door de Britse bond voor München ingeschre- profstayers met een vreemde gangmaker moeten rijden. Want na de series en de herkansingen kwamen Italiaanse officials aan spraak maken op Bertus de Graaf, die naar hun oordeel de Italiaanse kampioen Domenico de Lillo zou moeten gangmaken. Er ontstond paniek in het Ne derlandse kamp. Men wist, dat De Graaf een paar weken gele den, toen het er naar uitzag dat Jaap Oudkerk na een vrij ern stige val in een criterium in Limburg misschien een tijd niet zou kunnen rijden, door bemid deling van Jan Derksen naar Italië was gegaan om daar met Delatorre te trainen. Er was ook geen bezwaar tegen ge weest toen de Amsterdammer met de Italiaan in de serie startte. Maar nu begreep men niets van. Had De Graaf de Een Nederlands protest tegen de indeling van de halve finales bij drager van de kampioenstrui er recht op heeft om met Joop Sta kenburg uit te komen. Dat zou normaal ook zo zijn geweest. Maar in dit geval had de leiding van de Nederlandse ploeg al eerder besloten, dat Gaby Min- neboo omdat die zich direct had geplaatst de eerste keus kreeg. En die keus was Joop Staken burg. Men meent ook de oor zaak te hebben gevonden van het volkomen falen van de der de Nederlandse amateurstayer jaar. Tegen deze formatie te kende Nederland protest aan omdat volgens het reglement de titelverdediger de „zwakste" winnaar van de kwartfinales als tegenstander moet krijgen. Volgens de regels van het spel was dit de Australiër Gordon Johnson, die wel evenals Van Lancker via een belle de laatste vier had bereikt maar vorig jaar een eind lager dan de Belg was geëindigd. De samenstel ling werd dan ook in die zin ge wijzigd. Loevesijn moet van daag tegen Johnson rijden, Van Lancker krijgt Turrini als te genstander. Jan de Jong, die zelfs in de her- De AiistraliKr, die op de rustdag kansiiig op de laatste plaats ein digde. Hij blijkt door een stoor nis aan zijn ingewanden aan bloedarmoede te lijden. Wier stra: „Onder die omstandighe den is het nog een wonder dat hij de koers heeft uitgefietst". afspraken dan niet goed begre pen? Had hij zich toch gebon den om eventueel met andere Italianen te rijden? Delatorre was uitgeschakeld in de herkan sing en dus hadden de Neder landers erop gerekend, dat De Graaf met Oudkerk, zijn vaste partner gedurende vele jaren, de eindstrijd zou rijden. De Italiaanse ingreep dreigde de combinatie te verstoren. De Az- zurri oefenden grote aandrang uit op De Graaf, die onder de stortvloed van Italiaans-Franse woorden dreigde te bezwijken. De Italianen bezwoeren hem met 'De Lillo, die door gangma ker Gust Meuleman in de steek was gelaten omdat deze met zijn (Rokado) ploegmakker Kemper moet starten, te rijden. Jan Derksen bracht tenslotte redding voor de Nederlandse combinatie. Hij was enkele we ken geleden bij het maken van de afspraken aanwezig geweest en kon de Italianen erop wijzen, dat zij de waarheid met hun be weringen geweld aandeden. De afspraak was wel degelijk ge weest, dat De Graaf met Oud kerk in de finale zou mogen rij den indien de oud-kampioen tij dig hersteld mocht zijn. Aldus zal nu geschieden. Problemen waren er in het Ne derlandse kamp ook bij de ama teurstayers. Het kostte stayer- coach Martin Wierstra heel wat moeite de via de herkansing in de finale gekomen Nederlandse kampioen Fred Niemeijer er van te overtuigen, dat hij tevre- de profsprinters is vrij snel door de commissarissen toege- wezer. Men had Leijn Loevesijn gepaard aan de Belg Robert van Lancker, nota bene de nummers 1 en 2 van het vorige zijn 2b"ste verjaardag /ierde een keiharde training op de baan om zijn spieren los te wer ken, diende op zijn beurt een protest in. Niet dat hij bang is voor Loevesijn. Niet dat hij zijn protest enige kans gaf. „Maar je moet laten weten dat je niet met je laat sollen". Johnson zei later zelfs blij te zijn met de nieuwe indeling. „Mannen als Loevesijn en Van Lancker hou den hun lijn en als je het dan in je benen hebt win je. Van Turri ni daarentegen kun je alles ver wachten". (Van een speciale verslaggever) REYKJAVIK Na 29 zetten is de negende matchpartij Spasski—Fischer in remise geëindigd. De stand is nu 5y23i/2 voor Fischer. De tiende partij, waarin de Ameri kaan wit heeft, komt morgen aan de orde. Om klokslag zes uur Nederlandse tijd deed titelhouder Boris Spasski gisteravond de eerste zet. Spasski leek zeer ontspan nen bij het betreden van de gro te hal, na twee dagen rust die hij wegens een lichte verkoud heid heeft genoten. Onmiddellijk na zijn zet (d2—d4) verliet de Rus het podium. Zijn gezicht stond somber en hij wilde door zijn opstaan blijkbaar proteste ren tegen het zoveelste telaat- komen van Fischer. De Amerikaanse uitdager ver scheen evenwel acht minuten over zes en antwoordde met Pg8—f6. Er waren geen came ra's in de hal. r was een record aantal bezoe kers opgekomen, teneinde te zien of Spasski van zijn mentale of fysieke inzinking zou zijn De Deense grootmeester hersteld. Daarnaast speelt een rol, dat de geschiedenis van ti- telmatches op het hoogste ni veau heeft geleerd dat een ach terstand van drie punten vrijwel onoverkomelijk is. De groot meester, die een dergelijke voorsprong heeft verworven, kan door planmatig or> remi se te spelen bijna altijd met een voorsprong de finish halen. Daarmee is niet gezegd, dat Fi scher indien hij gisteren zou hebben gewonnen een derge lijke taktiek zou zijn gaan vol gen. Dat is zelfs niet waar schijnlijk doch Spasski be hoorde daarmee in elk geval re kening te houden. Dit verklaart zijn openingskeuze, die indien de uitdager niet de uitgebalan ceerde wegen zou volgen voor wit risico en vrije kansen zou hebben kunnen bieden. Spasski heeft er onder meer eens een imponerende zege te gen Petrosjan mee behaald. De Amerikaan reageerde anders dan destijds de oud-wereldkam pioen. Tegen de 16de zet had hij geliik spel bereikt en moest de titelhouder nauwkeurig op liqui datie aansturen. Dat deed hij met zijn 18de zet. Daarmee werd een algemene afruil inge leid. die tot eeo dood spel leid- Bent Larsen, die vorig Jaar in Den ver met 60 in de halve finale van het kandidatentoernooi door Bobby Fischer werd verflagen, is er niet van overtuigd dat Fi scher de match tegen Spasski gaat winnen. Eigenlijk had ik hier tegenover Spasski moeten zitten", zo zei de Deen. „Die nederlaag in Denver kwam door de grote hit te daar. Als de condities daar zo waren geweest als die van Reykjavik dan had Ik Fischer geklopt". REYKJAVIK De analyse van de negende partij om het wereldkampioenschap schaken tussen Robert Fischer en Boris Spasski ziet er als volgt uit: Wit: B. Spasski (Rusland) Zwart: R. Fischer (Ver. Staten) Half klassiek damegambiet 1. d2d4 Pg8— f6 2. c2c4 e7e6 3. PgJ—f3 d^~d| Eertjjds, In de dertiger Jaren, Reeds In het tournool San 17. b5b4 Het kritieke ogenblik. Andere zetten lulden: 1 18. dS, ed3: 19, ed5:, bc3: 20. TbG:, )>u5. en zwart stuut dit bleek na 9. Le2. O—0 10. O—O. b6 11. Dd2. I.b7 12. De3, toch te passief. Gebruikelijk werd sedertdien 8. Lb4f, met ruil op d2, 9. Lflc4 Sebastian 1912 toonde Rubin stein aan. dat in dit type stand agressie door middel vun Da5 voorbarig Is. Door Tbl. wort dan loper- en damerull afgedwongen, waar na wit kansen ln hot eindspel slaat beter. 3 18. Tfcl, Tfd8, opnieuw met stevig spel voor zwart. Nu de tekstzet ligt een generale afwikkeling voor do hand. Altijd zwart's beste reactie als wit in het orthodox tot de ontwikkeling der paarden be sluit alvorens de dameloper een bestemming (g5) te Ambitieus was 9. a3. om ver. vlakking tegen te gaan. an derzijds heeft wit geen reden een tempo te verliezen. 79b7b5 12. Ddlxd2 a7—a6 Op dit ogenblik had wit een kwartier minder bedenktijd verbruikt dan zwart. Niet 18TfdSÜ 19. Pf3xd4 Db6xdl li). Tblxbl Dd4d7 21. Dd2e3 Een misgreep zou 2L «5, zijn wegen» 21Dd5 22. 5. c4xd5 Door de theorie reeds Jaren als het beste geacht, daar 5 ed5: 6. Lg5/. Le6 7, Lf6:, Df6:, 8. e4/.... voor wit meer dan "gebruikelijk. De pion kan niet worden genomen wegenc Da5f, met stukwlnst. Zwart had overigen» door 9 14. Dd2—c3 Dekt d4. benevens Tal. 14Lc8b7 15. a4xb5 aftxbS f4. Ta2, enz. 21. TfSd8 22. Tfl—bl Wit heeft geen reden een af wikkeling te vermijden. Het terugtrekken vun de loper zou een Inval op d2 tot gevolg hebben. 23. Dc3xd3 Td8xd3 24. TbtxbT g7—gS 25. Tb7—b8) TaK—b8 20. TblxbHt Kg8g7 5. Pf6xd5 6. e2e4 Een favoriete zet van Spasski, die er In zijn gewonnen tltel- mateh '69 tegen Petrosjan plezier van heeft beleefd. 6J?cir>xc3 ten kunnen overgaa. 10 I.c4d3 LfS—b4t 11. Lel—d2 Een traditionele reactie. Over denking valt overigens 11. Ke2, te noemen, met de be doeling de torens naar cl en Indien 16. Ta8: DaS: 17. Lb.V, dan bUvoorbeeld 17Pa7 en zwart heeft een kansrijk spel. of 16. Lb5:, Tal: 17. Dal:. Pb4, en wit krijgt het ongemukelllk. 16. Dd8b6 17. Tal bl Ook een gebruikelijke ruil, dnar wit anders te veel „eigen" keuze kan hebben. 8. e3xi!4 PbSc6 naar bl. en de dame naar d3. Althans een kluifje voor de analytici. 13, Lb4xd2f Vermoedelijk het sterkst. Wit moet rekening houden met ruil op nl en Tf d8. met sterke druk op zijn centrum. 28 h2—hl h7h6 29. h4xgs höXRj Remise op voorstel van zwart. LONDEN De Engelse atleet David Bedford, Europees recordhou der op de 5000 en 10.000 meter en gouden medaille-kandidaat voor de Olympische spelen in München, loopt de kans dat zijn amateur- status zal worden onderzocht. De geruchten zijn ontstaan, nadat gis teren het blad de „Sun" Bedfords naam en foto had gebruikt als blikvanger zowel op tv als op aanplakbiljetten. be 22-jarige student uit Twickenham, die zich momenteel in Font Ro- meu (Pyreneeën) voorbereidt op München, kan hierdoor in moei lijkheden komen. Zo staat er in artikel 26 van de reglementen van het internationaal Olympisch comité: „Een atleet mag niet toestaan dat zijn naam, foto of prestatie direct of indirect wordt gebruikt voor reclamedoeleinden". Regel 53 van de internationale amateur atletiek federatie luidt: „Een atleet mag niet deelnemen aan inter nationale evenementen als hij zijn naam of (actie) foto laat gebrui ken voor reclamedoeleinden of om daar financieel voordeel door te behalen". be toelatingscommissie van het IOC ziet momenteel volgens John Holt van de IAAF „bijzonder scherp toe op naleving van de re gels". Arthur Gold, secretaris van de Britse atletiekbond, sprak de mening uit dat Bedford van de gehele campagne onkundig was. (Van onze sportredactie) LFIDSCHENDAM Jan Hordijk, met Fred Hemmes en Niek Fieury beschouwd als de topdrie van ons land, is bezig aan een in enkele opzichten opmerkelijk sei zoen. De 22-jarige Rotterdammer maakte van genoemd drietal in diverse toernooien tot dusver de beste indruk en wordt voor de nationale kampioenschappen die over enkele weken in Scheveningen worden ge houden als favoriet nummer één be schouwd. Deze prognose lijkt alleszins gewettigd als men de resultaten van Hordijk bekijkt. Op zijn conto staan voor Nederlandse be grippen opzienbarende overwinningen op spelers als Martin Mulligan, Peter Pokor- ny, de Westduitser Pohmann, de Austra liërs Kim Warwick en Sid Ball en de Ita liaanse nummer twee Bertoiucci. Verder schreef hij het internationale Spieghel- jeugdtoernooi In Bussum op zijn naam en won hij een toernooi in Antwerpen. Vori ge week maakte Hordijk in Hilversum eveneens een uitstekende indruk door pas in de derde ronde te capituleren voor de Japanner Kamiwazumi. Toch ziet Jan Hordijk dit seizoen niet als een soort doorbraak. Hoewel hij al jarenlang deel uit maakt van de uiterst smalle tennislop van Nederland en aan de zijde van Tom Okker in het koning Gustaaf bekertoernooi ooit zeer ver reikte, vestigde de Rotterdammer pas dit seizoen de indruk serieus in aanmer king te willen komen voor het predikaat „beste tennisser van ons land." „Het is gewoon een logische spel- ontwikkeling", zegt Jan Hor dijk simpel. „Ik ben dit seizoen constanter gaan spelen. Vroeger had ik naast positieve uitschie ters te veel negatieve resulta ten. Het komt voor een groot deel door de zekerheir die ik heb sinds ik bil Pellikaan onder contract sta. Dat heeft me in staat gesteld veel te spelen en daardoor mijn spel te verbete- sporthallenbouwer Henk Pelli kaan toch een niet onaanzienlijk rui, mauni salaris. een completer tennisser. Desalniettemin stelde Jan Hordijk Reeds geruime tijd werd hij be- vorige week het opmerkelijke nationale titel kostte, toen hij in de finale van Fred Hemmes verloor, maakt van Jan Hordijk schouwd als een talentvoller speler dan „tennisbroer" Hem mes, maar pas nu lijkt hij die belofte te gaan inlossen. Knel punt In die ontwikkeling die mo gelijk zou kunnen uitmonden in een aansluiting bij de interna tionale sub-top is de opvatting van Jan Hordijk dat hij niet zelf wil instaan voor de financiële consequenties. De laatste paar jaar is het duo Hemmes-Hordijk slechts zelden op buitenlandse plun aan de tennisbond voor bij de KNLTB in dienst te treden als fulltime tennisser. „Ik .heb inmiddels een gesprek gehad met voorzitter Coert Beek," vertelt Hordijk, „maar enig uit sluitsel heb ik nog niet gekre gen. Bovendien moet ik over deze zaak uiteraard nog praten met Pellikaan. Die heeft mij tenslotte in dienst. Misschien dat hij me dczelfdo voorwaar den aanbiedt." banen («l«n.leerd waar toch Een eventuele nationale titel kan Niet alleen speltechnlsch Is Jan Hordijk, die enkele maanden geleden gediplomeerd tennirie- raar werd, vooruitgegaan. Min stens zo belangrijk is ziin men tale ontwikkeling. „AU het jan Hordijk vergeet kennelijk dat vroeger wat slechter ging liet Ik enkele jaren geleden Fred Hem de broodnodige ervaring dient te worden opgedaan. „Uiteraard willen we graag in het buiten land spelen, maar dan moeten we niet zelf voor de kosten be hoeven op te draalen. Je zou in de winter naar Zuid-Afrika en Australië moeten kunnen gaan, maar dat is veel te duur als je alles zelf moet betalen. Ik vind dat er van de bond wel wat te genover mag staan." gauw bil zitten", meent Hordiik. „Nu orobeer ik de nor zaken van dat mindere spel te vinden en kan Ik me ook beter concentreren. Ik kan nu elke partij van begin tot eind met m'n volledige inzet afwerken. Dat was vroeger nog wel eens anders." Die verandering In zijn mentale Bovendien krijgen Hemmes instelling, die hem vorig jaar de Hordijk als werknemers wel door de tennisbond In staat werd gesteld een paar maanden door Zuid-Afrika te toeren, maar dat rendement van die trip vrijwel volledig is uitgebleven. Goed, Hemmes be haalde de nationale titel vorig jaar, maar directe invloed van die buitenlandse trip lijkt nihil. bij het onderhandelen over dit voorstel natuurlijk grote invloed hebben. Toch doet Jan Hordijk tamelijk lakoniek over zo'n kampioenschap. „Ik vind het een beetje onzin dat aan zo'n nationale titel zoveel waarde wordt toegekend. Als een speler het hele jaar niets presteert en dan toch nationaal kampioen wordt, zegt het eigenlijk niets, maar hij heeft wel die titel. Maar", besluit Jan Hordijk, „het zou toch wel leuk zijn als ik Ne derlands kampioen werd. Het is tenslotte toch het enige toernooi in Nederland dat Ik nog nooit heb gewonnen." Over zijn voor stel aan de bond zegt Hordijk r"°: „Volgend laar speelt Tom Okker weer voor de Davis Cup. Dan zal er toch een tweede sterke man nodig zijn. Mis schien ben ik dat en heeft de bond er iets voor over." FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11