GIELEN Ei ROOD VIELEN BUITEN DE SELECTIE IN RECHTSTREEKSE DUELS MET RIVALEN ZETTE HANSJE BUNSCHOTEN KROON OP Ploeg van 21 naar Olympisch zwembad Records-oogst ZIAN meeste medailles l MAANDAG 31 JULI 1972 A 1 Ule prestaties van anderen ten spijt komt Hansje Bunschoten !(foto) de eer' toe de koningin van de nationale zwemstrijd te worden genoemd. Elfmaal beklom zij het erepodium om de hoogste trede in te nemen. Een bos medailles was haar buit. TRECHT Tijdens de nationale titelstrijd in het zwembad Den Hommel zijn in totaal zes Nederlandse records bij de da mes verbeterd en vijftien bij de heren. )e lijst ziet er als volgt uit: lames: 400 m vrije slag: Hansje Bunschoten 4.29.4 en 4.27.8: DO m rugslag: Enith Brigitha 1.07.3; 200 m wisselslag: Wijda •Mazereeuw 2.29.4; 00 m wisselslag: Henny Pentermann 5.16.2, Gerda Lassooy 5.15.4. Ieren: 00 m vrije slag: Bob Schoutsen 54.3; vrije slag: Peter Prijdekker 1.58.5; vrije slag: Peter Prijdekker 4.14.5, Ton van Klooster 4.12.3, 4.11.0 en 4.09.7; H) m vrije slag: Ton van Klooster 8.41.8; iOO m vrije slag: Ton van Klooster 16.28.5; 0 m schoolslag: Ronald Hond 1.10.9 (evenaring); 10 m schoolslag: Frangois van Kruijsdijk 2.15.9, Roger van Hamburg 2.14.4 en 2.13.9; 10 m wisselslag: Roger van Hamburg 4.44.8; x 200 m vrije slag: Zian 7.59.9. UTRECHT Gerard Gielen en Arnold Rood zullen niet deelnemen aan het Olympisch zwemtoernooi. Tijdens de nationale kampioenschappen, die in de afgelopen week in Utrecht werden gehouden, slaagde dit tweetal er niet in zich te handhaven in de selectie, zoals die na de winter kampioenschappen in april werd samengesteld. Gerard Gie'en van Mosa-Regio uit Venlo kon zich niet plaatsen op de 200 meter rugslag, waarop hij enkele maanden gele den aan de limiet voldeed. Ten aanzien van Arnold Rood gold hetzelfde op de 100 meter vlinderslag. De zwemmer van het IJ kreeg - op eigen verzoek en op aandringen van trainster wil Storm - gisteren in de namiddag nog een laatste kans tijdens de 4 x 100 meter vrije slag estafette. Als startzwemmer moest hij de 100 meter in 58,7 secon den vlinderen. Na in de series, halve finale en all-in-finale niet te zijn geslaagd, kon Rood ook die laatste strohalm niet grijpen. Zwemcoach Nico van Dam: ,,Op verzoek van de clubtrainers wa ren de controletijden scherp ge steld. Zij, die eraan zouden vol doen, waren direct al zeker van een plaats in de ploeg voor München. Voor het overige ging het erom de vorm te bewijzen. Bij Gielen en Rood bleek die vorm onvoldoende te zijn. Bij Frangois van Kruisdijk, die ook niet aan de limiet voldeed, was er per wedstrijd een duidelijke vooruitgang te constateren. Bij Rood was dat niet te zien". Tegenover het afvallen van Gielen en Rood stond het alsinog uitver kiezen van wisselslagzwemster Wijda Mazereeuw, Atie Raders- ma (voor de 4 x 100 meter vrije slag estafette) en Hans Elzer- man (uitsluitend voor de 4 x 200 meter vrije slag estafette). In totaal zullen veertien dames en zeven heren in München de zwemploeg vormen. De selectie na de winterkampioenschappen bestond uit twaalf zwemsters en aoht zwemmers. Omdat de schoolspringsters Anita Smith en Mariette Dommers reeds eerder waren aangewezen, is de KNZB de sportbond, die tijdens de Olympische Spelen het best vertegenwoordigd zal zijn. Op welke nummers de zwemmers en zwemsters zullen worden in geschreven, zal pas in de loop van de komende week worden beslist. N.O.C.-voorzitter Ker- del, die evenals chef d'equipe Leeuwenhoek zowel zaterdag als zondag de all-in finales bijwoon de, zei daarover: „Er is een uitdrukkelijke afspraak tussen het NOC en de KNZB, dat ie mand uitsluitend voor een indi vidueel nummer zal worden in geschreven indien hij of zij zich daarvoor heeft gekwalificeerd. Het is dus niet zo, dat iemand aan een bepaald onderdeel mag deelnemen, omdat hij of zij toch in München aanwezig is". Reserve Welke consequenties deze af spraak zal hebben, is nog niet bekend, maar het is een feit, dat Marjan Vermaal (geselec teerd voor de 100 en 200 meter rugslag), Peter Prijdekker (100 en 200 meter vrije slag) en Frangois van Kruisdijk (200 me- Frieke Buys op weg naar haar zege op de 100 meter vlinderslag ter wisselslag) in Utrecht er niet in zijn geslaagd de richttij- den te realiseren. Voor hen geldt echter, dat zij niet uit het team vielen, wat bijvoorbeeld wel het gevat was met Tineke Hofland, die aanvankelijk was uitverkoren voor de 100 en 200 rugslag. Zij mag uitsluitend naar München als reserve voor het onderdeel schoolslag van de 4 x 100 meter wisselslag estafet te. Tineke Hofland dankt het vooral aan haar internationale ervaring, dat zij toch mee mag naar de Spelen. Nico van Dam: „Zij heeft duidelijk niet vol daan, maar de prestaties in de afgelopen maanden waren toch zodanig, dat we in haar als re serve het volste vertrouwen hebben. Bovendien weet zij wat het is bij een internationaal toernooi deel uit te maken van de zwemploeg." Nieuw Naast Wijda Mazereeuw, die in april de boot net miste, maar daarna toch zodanige prestaties leverde dat haar doorbraak naar de selectie eigenlijk geen ver rassing was, is ook Ton van Klooster een nieuw gezicht in het gezelschap, dat aan de indi viduele nummers zal gaan deel nemen. Van Klooster bereikte tijdens de nationale kampioen schappen enkele pieken, die ze ker tot gevolg zullen hebben, dat hij - aanvankelijk alleen ge selecteerd voor de 4 x 200 meter vrije slag - zal worden inge schreven voor de 400 en 1500 meter. Nico van Dam: „Bij alles wat in de afgelopen dagen is gebeurd, mocht niet worden vergeten, dat voor de meesten de training niet is geworden wat zij had moeten zijn. Door de ongunstige weers omstandigheden is er te weinig op snelheid getraind. Op de kor te nummers is dat gebleken. Wij hebben echter nog voldoen de tijd om iets aan de snelheid te doen. TON VAN DALEN tECHT Met een tas vol medailles kon Hansje Bun- hoten het Utrechtse zwembad ,,Den Hommel" verlaten, adat zij vorige week zeven overwinningen had behaald de meisjes onder veertien jaar en zij ook de titel had iroverd op de 800 meter vrije slag voor dames, besliste tijdens de all-in finales van het afgelopen weekeinde le rechtstreekse confrontaties met haar grote rivales nke Rijnders - 1000 - 200 en 400 meter vrij en Enith rigitha 100 en 200 vrij overtuigend in haar voordeel, totaal mocht het veertienjarige toptalent elf keer op hoogste trede van het erepodium gaan staan. Na in 70 bij de dames slechts een keer als kampioene te zijn ehuldigd, (op de 400 meter) bewees Hansje Bunschoten in kleine maand voor het begin van de Olympische Spe- n haar topvorm ook nog eens door op de 400 meter een itionaal record te zwemmen. Met 4.27.8 bleef ze 1,6 se- Dnden onder het rekord, dat zij in de halve finale had ge- estigd. ►erden tijdens de all-in finales Jer Nederlandse records ver- ui»1 |terd. Ton van Klooster accen- lerde zijn vooruitgang, die h maandag al op de 1500 me en later tijdens de 400 meter tnifesteerde, door op laatstge- lemde afstand een ook inter zonaal knappe tijd op de bevestigde maar niet tot top prestaties in staat bleek, tikte aan na 54.3 sec. en dat was een- tiende seconde sneller dan Bert Bergsma in augustus van het vorige jaar in het Duitse Wald Kraiburg, waar de Nederlandse zwemploeg zich straks gaat voorbereiden op München. okken te brengen. Zijn 4.09.7 Gerda Lassooy was zaterdagmid- lekende een verbetering van dag (toen dè weersomstandighe- seconden ten opzichte van record, dat hij tijdens de se- vestigde. Van Kloosters reeftijd was weliswaar 4.08.0 'ar het is niet aan twijfel on- rtievig, dat hij gistermiddag n plaats veroverde op de indi- iuele 400 meter te München. >k Rqger van Hamburg lever- weer een aandeel in de jacht ar records. Op de 200 meter welslag was de jonge man, tijdens deze kampioenschap- n een uitstekende vorm de- ïnstreerde, goed voor 2.13.9. k oude record stond sinds de Ive finale met 1.14.4 eveneens Van Hamburgs naam. Schoutsen was op de 100 me den aanzienlijk aangenamer ren dan op de regenachtige zon dag) goed voor een record. Op de 400 meter wisselslag maakte zij een eind aan de sinds 1968 durende hegomonie van Hennie Pentermann door in 5.15.4 te fi nishen. Hennie Pentermann, die donder dag het record op 5.16.2 had ge bracht, bleef met 5.15.8 even eens onder haar oude toptijd. De Amsterdamse raakte ook haar record op de 200 m. wis selslag kwijt aan Wijda Maze reeuw die 2.29.4 op de klokken bracht en 0„1" sec. sneller was dan Pentermann in april. vrije slag erker.de sprinters Uit de aanwijzing Bert Bergsma en Peter Prij- kker te snel af. Schoutsen, die fijn specialiteit, de rugslag, zijn Olympische verkiezing i 21 zwem mers en zwemsters voor Mün chen mag worden geconclu deerd, dat de technische leiders van de Zwembond een verstan- UTRECHT De medailleverdeling bij de nationale zwemkampioenschappen luidt: goud zilver brons 1. Naarden 17 3 3 2. ZIAN 14 18 17 3. Zeemacht 10 4 3 4. Zwemlust/Hommel 8 2 5 5. AZPC 7 5 5 6. Het IJ 6 7 2 7. SZC 6 6 1 8. DZPC 5 2 2 9. VZC/Ritmeester 4 3 5 10. VZC/Vlaardingen 3 2 1 dig beleid hebben gevoerd. Des ondanks zijn er nog twijfels ge bleven. Op de 100 meter rugslag dames bijvoorbeeld. Enith Bri githa was op dat nummer niet geselecteerd, maar tijdens de series en halve finale kwam zij vorige week tot opmerkelijke tijden. En hoewel ze zich in het weekeinde bij de individuele starts beperkte tot de 100 en 200 meter vrije slag, leverde zij ook toen het bewijs momenteel de sterkste rugslagzwemster van het land te zijn door in de club estafette na 1.07.5 aan te tik ken. De controletijd van 1.08.0 werd niet een keer gezwommen door de drie geselecteerden: Annemarie Groen. Marjan Ver- maat en Josien Elzerman. Een dubieuze zaak blijft ook de Inschrijving van de 4x200 meter vrije slag heren estafette. Aan vankelijk was door de bondsad- viseurs Nico van Dan en Jo Schreurs gesteld, dat voor deel neming aan de Spelen duidelijk onder de acht minuten zou moe ten worden gezwommen. Aan die eis kon niet worden voldaan. Nico van Dam achtte het deson danks verantwoord een estafette af te vaardigen. „Omdat", zei hij. „er een keer is gebleken dat onder de acht minuten kan worden gezwommen en er een paar mensen in de ploeg zitten, die zeker nog sneller kunnen". TON VAN DALEN. De regen viel gisteren overvloedig in zwembad „Den Hommel". Pa raplu's en plastic kleding moes ten voorkomen dat de kijkers net zo nat werden als de zwem mers en zwemsters in het water. „Lekker" Hollands weer, besloot de nationale titelstrijd in Den Hommel, dat een pot zwemnat was. OLYMPISCHE ROEIPLOEG AMSTERDAM Na afloop van de roeikampioenschappen, heeft het NOC de ploeg voor de Olympische Spelen in München bekend gemaakt. De selectie is, conform de voordracht van de KNRB, als volgt: twee zonder stuurman: Luynen- burg/Stokvis (Nereus), coach De Kort/Koning. Dubbcltwee: Bruyn/Veenemans (Nereus/Skadi). Twee met stuurman: Kicft/Lut- tinkhuizen (Proteus/Erctes), coach Hausse. Vier met stuurman: Laga (Grot huis, Kroes, Van Woudenberg, Ter Haar en stuurman De Cor- ver), coach Van der Want. Acht: Aegir (Rouwe. Munneke, Mulda-, Huisinga, Eggink, Van der Vliet, Tuinzing, Offens en stuurman Stuffken), coach nog niet bekend. Het internationale contact op voetbalgebied, en dan vooral via het televisie scherm, heeft op bepaalde punten negatieve invloed gehad op het publiek. De hekken, die thans de vel den van het betaalde voet bal „sieren", kwamen in het verleden slechts voor in Zuidamerikaanse lan den. Het werpen met al lerlei voorwerpen is een kwalijke, overgenomen gewoonte geworden. De KNVB heeft meermalen getracht het publiek daar van te weerhouden, al wa ren het „papieren oproe pen". Dat is niet gelukt. Vandaar dat het besluit is genomen dat in het aan staande seizoen geen dranken in blikken of fles sen meer mogen worden verkocht - wel in plastic flessen - en in de kantines de dranken in plastic of papieren bekers moeten worden uitgeschonken* Het is een stap in de goe de richting. Hoewel, er blijven bezwaren. Een plastic fles vol met drank kan ook behoorlijk aanko men. In het Feyenoordsta- dion worden die flessen verkocht en sommigen zien er aardigheid in om na de wedstrijd zo'n (leeg) flesje van de twee de ring af te gooien. Wie erdoor wordt getroffen, voelt het best wel. Laat staan een vol plastic fles je. Dc oplossing zou na tuurlijk zijn: in het ge- teel geen alcoholhoudende drank meer en frisdran ken te allen tijde uitge schonken. Maar zo "hei lig" wil de KNVB ook weer niet zijn. Wijs Met de nationale zwem kampioenschappen zijn acht overvolle dagen afge sloten. Er zijn prachtige prestaties geleverd, er is menigmaal fraaie strijd geleverd. Toch kleven aan zulk een enorm monster- toernooi bezwaren. Door het te grote aantal num mers - in allerlei leeftijds klassen en onderdelen - kan dc aandacht van de doorsnee-sportliefhebber (daaronder niet begrepen de intens meelevende zwemfan) onmogelijk ge vangen blijven. Men raakt het spoor hijster, de aan dacht verflauwt. Eerst de laatste jaren is de natio nale zwemstrijd uitge bouwd tot een marathon. De KNZB heeft zelf inge zien dat acht dagen te lang is, ook al omdat de top constant in het water moet vertoeven want die top is nu eenmaal jong en start in diverse leeftijds klassen. Onevenredig Tevoren kan de organisa tie van een evenement niet bevroeden hoe de af loop zal zijn. Dat het ten nistoernooi in Hilversum werd geteisterd door weg blijvers, onder anderen de toch niet onaantrekkelijk spelende Spanjaarden Gimeno en Orantes, is jammer. Maar ook al wa ren zij gekomen, dan nog werd door de televisie one venredig veel aandacht besteed aan het evene ment, dat van matig ge halte was. Willem Duys trachtte de gemeente wel een daverende finale he ren aan te praten maar het bleef matig tennis. In elk geval was het geen toernooi om er zoveel uren en vijfendertigduizend gulden kijkersgeld tegen aan te gooien. En hoe vroeg de overeenkomst ook werd gesloten, op de internationale kalender had men kunnen zien dat terzelfdertij een toernooi in Düsseldorf werd gehou den. Tevoren kon men ook H tSO dat Duitsland meer kan betalen zodat dc cracks daarheen zouden gaan. Dat is dan ook ge beurd. Tennis op t.v. is goed maar te veel tennis van matig gehalte ten kos te van andere zomerspor ten die het met flitsen moeten doen, is overdre ven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9