NOORDWIJK EN SJC PRODUKTIEF Bram Madera accentueert tennisvorm Landskampioen Spartaan blijft een onbekende Ajax kampioen? KEES UITTENHOUT RAAKT NATIONALE TITEL KWIJT Hartoch had 'n vrije dag Gemakkelijke turntriomf Ton Vissers leider nieuwe wielerploeg SPORTBIJLAGE MAANDAG 31 JULI 1972 L 1 NOORDWIJK. - Noordwijk en SJC hebben zaterdag middag voor een produk- tief partijtje voetbal ge zorgd. Na de voortreffelij ke prestatie van Noordwijk begin vorige week tegen Ajax was het ditmaal de beurt aan SJC om de nodi ge roem te vergaren door met minimaal versch/1, 4 3, van het drie klassen hoger spelende Noordwijk te verliezen. Overigens werd deze uitslag onge twijfeld wel beïnvloed door het feit dat Noordwijk een gelegenheidsformatie in het veld bracht. Glas, Westgeest en v. d. Luit vormden nu het aanvallende trio. omdat aanvallers als Jan Willem Bogers (vakantie). Al- bert Spaanderman (in Roeme nië vertoefend), Gerard Duyn- dam (tobbend met een blessure, opgelopen in de wedstrijd tegen Ajax), Rudi Broring en in de eerste helft ook Daan Kooy ont braken. Aan SJC-zijde ontbrak an Vieveen vuurt op het door Jan de Ridder verdedigde doel van SJC. Rechts Eddy v op het middenveld Jos Schipper. Ted Lumondoing maakte na een jaar onder meer het zaalvoetbal de voorkeur te hebben gegeven zijn rentree in SJC's eerste. De beide nieuwelingen Jaap Ver meulen en Ed van Duyl, beiden overgekomen van UVS, maak ten een goede indruk. Vermeu len nam als ausputzer de plaats over van Ton van Kesteren, ter wijl op het middenveld van Duyl ais knappe stand-in fun geerde van Schipper. SJC. al ja renlang „toeleveringsbedrijf van Noordwijk hoopt met deze formatie het komende seizoen wat hogere ogen te gooien dan in de afgelopen competitie, toen het lange tijd opbokste tegen degradatie. In ieder geval was het optreden zaterdag hoopge vend. Tweemaal namen de SJC'ers een voorsprong, pas ver in de twee de helft wist Noordwijk einde lijk het juiste antwoord te geven op het energieke, vlotte spel van zijn tegenstander. Naar schatting vijftienhonderd zagen een vrij sensationele start van deze derby. In de 15e minuut trof Jan Vink met een vleugel- schot doel. Weliswaar was het Jan Vieveen, die kort daarop de stand nivelleerde dankzij het feit dat SJC-doelman Jan de Ridder mistastte op een af standsschot, doch in de 35e mi nuut leidde SJC andermaal. Nu dankzij Gerard de Ridder. De sensatie van een overwinning bleef tot 20 minuten in de twee de helft aanwezig. Toen leidde de mee naar voren gelopen Ton van Kesteren een produktieve periode van Noordwijk in door via de binnenkant van de paal te scoren. Hans Westgeest zorgde voor 3—2, waarop de in de tweede helft voor Van Veen inge vallen Daan Kooy een terug speelbal op doelman De Ridder opving en voor 4—2 zorgde. Kort voor tijd bekroonde Ted Lu- mo»i(jiing zijn beloftevolle co meback met een derde doelpunt voor SJC, dat daarmee een ver dienstelijke resultaat boekte. KATWIJK Bij de strijd om de Katwijkse tennisti- tels heeft Bram Madera zijn vorm van het ogen blik nog eens onderstreept door het herenenkelspel B voor zich op te eisen. In een drie sets partij won hij in de finale van Peter Burki. Aanvankelijk had Bram het zeer moeilijk te gen het harde spel van Pe ter. Vooral met zijn 'top- spin-forehand wist Peter heel wat punten te scoren. De eerste set leverde dan ook winst voor Peter op, maar Bram begon steeds meer vat op het spel van zijn tegenstan der te krijgen en 'n de tweede set begon hij het tempo op te voeren. Met vlijmscherpe backhands en prachtige pas- seerslagen zette Bram, Peter steeds meer onder druk en werd Peter gedwongen meer risico te nemen, waardoor hij meer fouten begon te maken. Opvallend in het spel van Bur ki was het gebrek aan een goe de smash in deze partij. Ken merkend hiervoor was dat de tweede set op de eerste set- point voor Madera door één van die knullige smashes werd beslist. In de derde set kwam Bram pas helemaal los. In moordend hoog tempo maakte hij bijna zelf geen fout meer en liep al snel uit tot 40. Bram was aan service maar Peter speelde plotseling een geweldige game en doorbrak de sefvice: 41. Helaas bleef het daar bij want Bram liet zich niet van de wijs brengen en speelde de laatste twee ga mes onaantastbaar. Kenmer kend was dat hij de partij uit serveerde met een clean ace. Met 36, 64, 61 eiste Bram zo de eerste prijs op uit de vette Katwijkse prijzenpot. Bij de dames ging de eind strijd tussen Milou Penseel en de Haagse Mariemme van der Pol. Milou probeerde de grote vastheid van haar tegenstand ster te doorbreken met hard spel en een erg hoog tempo. Helaas bleek Mariemme het door Milou aangegeven tempo goed te kunnen volgen en even hard als ze kwamen joeg ze de ballen weer terug en passeerde Milou aan alle kanten. In een minimum aan tijd won Ma riemme de strijd met 6—3, 6— 0. Voor de toeschouwers was het een zeer aantrekkelijke wed strijd door het van beide zijden gespeelde harde en gespreide spel. In de herendubbel B mocht Peter Burki samen met Jan de Groot proberen revanche te nemen op Bram Madera, die met Har Meijer tegen hem aantrad in de finale. Wat in de single niet lukte, lukte Peter wel in de dubbel. Met een su bliem spelende Jan de Groot, die bewees toch ook zeer aan vallend te kunnen spelen, gaf hij zijn tegenstanders weinig kans. Vooral Har Meijer maakte onder druk van zijn te genstanders nogal wat fouten, hoewel hij in de tweede set toch wat beter er in kwam. maar dat mocht tegen de goed lopende tegenstanders niet meer baten. Peter Jan eisten de titel duidelijk voor zich op met: 6—0. In het herenenkel C eiste Pie- ter van Duivenvoorde de hoog ste plaats op door zijn indruk wekkende zegereeks in de fina le te continueren met een klin kende overwinning op Charles Asselbergs: 62, 61. Bij de dames was de eindstrijd moei lijker, een spannende derde set moest de beslissing brengen toen mej. Van der Bijl na de eerste set gewonnen te hebben in de tweede set de eer aan haar tegenstandster mevr. Beke moest laten. In de derde set herstelde zij zich en met 7-5 kon zij toch nog de strijd in haar voordeel beslissen: 64, 26, 75. In het herendubbel C wisten de gebroeders Bas en Elbert Ploos van Amstel in de halve finale de sterke dubbel Tibboel/Grimbergen te ver- Bram Madera, nieuw succes slaan: 6—3, 1—6, 63. In de fi nale tegen Rensink en Parle- vliet wonnen zij de eerste set, verloren weliswaar de tweede maar kwamen met 5—1 voor in de derde set en de strijd leek beslist. Drie matchpoints werden echter te niet gedaan en tenslotte werd er toch nog verloren met 68, 62, 75. In de laagste afdeling (D) waren de finale partijen van een zeer goed gehalte. Meiinda Mesker speelde een zeer sterke partij te gen Mej. Huijsers: 6—2, 61. En evenzo mocht de finale bij de heren als een behoorlijke C partij wor den getypeerd. De herenti- tel ging tenslotte naar Drummen jr, die met 7-5, 6—0 Gelevert jr. klopte. LEIDEN ,,Als de Leidse sport de omstandigheden zou zien, waaronder u traint en gehuisvest bent zullen zij ver steld staan wat u heeft bereikt". De woorden van Sport stichtingsvoorzitter Piet Biegstraaten waren als het ware een douceurtje voor het bestuur van De Spartaan, de asse poester van de Leidse sportgemeenschap, die dit seizoen Gewichtheffand De Spartaan, met drie landskampioenschappen op rij recordhouder voor het Haagse Simson en het Limburgse Helios Simpelveld, is echter gewend in het duister van de onbekendheid te werken. Slechts af en toe dringt er wat licht door, zoals bij de uitreiking van de Leidatoprijs toen de Spartam ln feite voor het eerst de hulde van ecu kampioen mocht ondergaan. Sindsdien doemen er wat frequen ter lichtpuntjes op: overwogen wordt om De Spartaan te laten verhuizen van de Albert Schweit- zerschool naar de Vijfmeiha! waar zich zaterdag onder het be scheiden aantal belangstellenden ook een kandidaat-sponser be vond, die de receptie financierde. Een zakenman, die voorlopig nog een anonymus wenst te blij ven en door Spartaan-voorzitter Zirkzee ook werd gekakteriseerd als „iemand, die vindt dat we op dit moment het verkeerde vocht gebruiken". Via die twee strohal men kan De Spartaan zich wel licht een waardiger plaats gaan veroveren in sportminnend Lei den, waarbij Theo Sanders en Dirk v. 't Riet de paradepanrdjes voorlopig nog wel zullen blijven. Het tekent de eenvoud van deze sportmensen dat dit duo tijdens de receptie niet als zodanig werd gepresenteerd. De beide recordja gers werden niet extra belicht. Zij kregen evenals hun clubgenoten de hoogste prijs wegsleepte in de vorm van een landskam pioenschap, maar tijdens de receptie afgelopen zaterdag zijn nederige positie weer moest innemen. In de bar van de Vijfmeihal was er geen stroom van lofuitingen. Zeker niet die ode, die een nationaal kampioen ten deel zou moe ten vallen. Spartaan-voorzitter Hans Zirkzee overhandigt aan ieder lid van het kampioensteai Peter Burki, de verslagene ELLECOM Vijftig spelers uit liegen landen zullen elkaar tot zaterdag te Ellecom de open Nederlandse schaaktitel betwis ten. In de eerste ronde, die na genoeg geen verrassingen ople verde, zegevierde de favoriete meester Rob Hartoch over de Oostenrijker Nlcki, die te laat kwam opdagen. Van de eveneens tot de kansheb bers behorende hoofdklassers Van Baarle, Van der Weide en Boehm, ondervond het eerstge noemde tweetal onverwacht sterke tegenstand van de onbe kende Duitsers Bohmert en Schoene. Voor Van Baarle was er nog een remise als resultaat, doch Van der Weide verloor na vijf uur spelen. Boehm versloeg de Noordelijke kampioen Kiers. Overige uitslagen uit de eerste ronde: Jensen—Baljon 0—1, Tsjipev—Westerveld l/i Steinphorsson—Laurine 0—1. Van der Lijn—Van Wijgerden 0—1. een klok. Voor de dames waren er glazen. Piet v.d. Kruk. wethou der mevrouw Den Haan-Groen en Swift-voorzitter Joop Riethoven waren naast de deputaties van Sportstichting en KNKB (secreta- ris/penningsmeester v.d. Loos) de weinige gasten, die met de Spar taanse familie dit eerbetoon volg den. Riethoven voegde er nog een extra bonus aan toe: „Ik wil een prestatiebeker beschikbaar stellen voor de beste prestatie in het ko mende jaar". De Spartaan zal eerst echter nog een krachttoer tje moeten leveren om te bewerk stelligen dat de titel verdedigd kan worden. Door omstandigheden schreef De Spartaan te laat In voor de nieuwe competitie, waar door het te horen kreeg dat het niet meer behoeft te rekenen op indeling. En dat terwijl de Leide- naren juist dit seizoen wilden aan treden met twee teams, teneinde de smalle ge wichtheftop wat te vergroten. Voorzitter Zirkzee: „Ik geloof niet in definitieve uitsluiting. We zijn op ons nummer gezet. Ik ben er echter vun overtuigd dat wanneer we dit op hoger niveau aan de orde stellen we dan alsnog toege laten worden. Ik geloof meer dat het een waarschuwing is. Zo van „kijk uit. de volgende keer kun nen jullie wel eens echt uit gesloten worden". JAN PREENEN LONDEN De Nederlandse da- mesturnploeg heeft zaterdag in Londen een wedstrijd tegen En geland met overmacht gewon nen. De zes leden van de natio nale vertegenwoordiging scoor den alle hogere totalen dan de Britse dames. "ederland kwam tot 359,85 punten tegen Engeland 338,80 punten. Ans van Gerwen zegevierde met 74.30 punten in het persoon lijke klassement. De eindstand is: 1. Ans van Gerwen (N d) 74,30 punten. 2. Linda Toorpo (Ned) 71,20. 3. Ans Dekker (Ned) 70.85. 4. Nel van der Voort (Ned) 70,00. 5. Margo Velema (Ned) 69,90. 6. Ikina Morscti (Ned) 69,50. 7. Lennox (Gb) 68,25. Sportwereld SABAUDIA De Italiaanse speedboat-piloot Leonardo Maz- zoli is tijdens een race om het wereldkampioenschap in Sabau- dia om het leven gekomen. Hij kwam in aanvaring met drie andere boten. CLEVELAND Na de tweede dag van de tenniswedstrijd tus sen d. damesploegen van de Verenigde Staten en Australië in Cleveland heeft Australië een voorsprong van 31. OEGSTGEEST Ditmaal bond Ajax (cricket) de Kieviten uit Wassenaar ar.n de zegekar. Ajax ging eerst fielden en door uitstekend en unchanged bowlen van P. A. de Jongh en D. Eldc- r:.ng kregen de gastei) niet de kans, om zich voldoende uit te leven. De Kieviten all out voor 60. P. A. de Jongh 6 voor 27 en D. Elde- ring 3—31. Er werd op het natte ve!d uitstekend gefield. De Ajax-opening was slecht (8 voor 2). alhoewe' M. Gerr ts 6 een uitstekende indruk achter- het. Gesteund door S. Wolters die een uur lang de bowlers af matte voor maar 2 runs, sloeg D. Eldering de nodige runs bij seerde het totaal der gasten voor het verlies van 5 wickets. Volgende week 6 augustus: MTCCAjax te Eindhoven. Het is Kees Uittenhout niet gelukt om zijn Nederlandse titel op de 10 m schoolslag met succes te verdedigen. De zwemmer van de ZIJL/LGB eindigde tijdens de all-ln finale zaterdag met een tijd van 1.11.4 op de tweede plaats. Winnaar werd Ronald Hond van het IJ, die aantikte in 1.10.9 wat gelijk was aan het Nederlandse record van Kees Uittenhout. Achteraf was de 25-jarige Kees toch wel blij met zijn tweede plaats, want hij werd als vijfde geplaatst in de finale op baan 2. Al meteen vanaf de start nam de pupil van trainer Rob Schou ten de leiding en halverwege de race had hij de voorsprong uit gebouwd tot meer dan een leng te. Na het keerpunt begonnen zijn concurrenten echter op hem in te lopen en op de laatste 25 me ter werd de Leidse banketbak ker ingehaald door Ronald Hond. Peter Wolters van de ZIJL/LGB bleek zijn uitsteken de prestaties in de leeftijds groep van onder de 16 jaar niet te kunnen herhalen in de all-in finales. Zaterdag eindigde Peter op de 100 m schoolslag met een tijd van 1.15.7 als achtste (van de week had hij 1.13.2) en zondag tikte de 15-jarige Leiderdorper met een tijd van 2.43.6 als zevende aan (van de week 2.39.9). De wisselslag estafette dames van de ZIJL/LG, die samengesteld was uit Trude van de Kraan, Ans van dc Geest. Rene Platje en Jolanda van de Maarel werd met 5.11.5 22e en de 4 x 100 m heren estafetto met Gerard Krol, Kees Uittenhout, Peter Wolters, en Dick Werter eindig de in de tijd van 4.36.2 op de 12e plaats. BREDA City-tapijt, een han- dclscndeö.iemlng met negen vestigingen ln Nederland en het hoofdkantoor ln Rotterdam, heelt plannen om in de toe komst eon Nederlandse beroeps- wielerploeg te sponsoren. De di rectie heeft Tan Vissers reeds benaderd om als ploegleider te gaan fungeren. Komend weekeinde zullen er na dere besprekingen worden ge houden. Ook Skol International zou reeds vergevorderde plannen hebben, misschien het volgend jaar of anders in 1974 met een profwie- ler-équlpe uit te komen. Men zou dan ook het oog willen rich ten op buitenlandse onder meer Italiaanse renners. De Italiaanse wielersport heeft weer een veer moeten laten. Nadat Salvarani had aangekon digd de activiteiten op het wie- lerfront te zullen staken heeft zaterdag ook de directie van Ferretti besloten de wielerploeg aan de kant te doen. Het bete kent, dat naast Felice Gimondl en Marino Basso nu ook cracks als Gianni Motta en de Zweden Goesta en Torna* Pettersson naar een andere baas moeten

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15