Stayers vochten na de finish 't hardst RUDIE LIEBRECHTS ZOCHT IN EEN LANGE SPRINT ZIJN SUCCES IN HET ZUIDERPARK LOEVESIJN SPRINTTE ZONDER INSPANNING Rolhockeyers op eerste plaats Wereldtitel voor Pinder MAANDAG 31 JULI 1972 A S DEN HAAG Zo'n paar maal per seizoen lukt het Rudie Liebrechts nog steeds zijn meesterschap op de pedalen te benadrukken. Ook in de Ronde van het Zuiderpark suisde de sluwe vos uit Vlaardingen de veel rappere concurrentie heel lang in slaap door nauwelijks van voren te rijden. Pas op het moment toen de slag moest vallen schoof Ru- die Liebrechts naar de eerste rij, waar enkele driftige, maar o zo krachtige trappen op de vederlichte pedalen voldoende waren om de rivalen op achterstand te zetten. ,,Als ik eenmaal zo'n vijftig, zestig meter heb dan ben ik nog steeds niet te kloppen, want dat kan ik nog steeds als geen ander", zegt de 32-jarige Rudie Liebrechts, die in het Zuiderpark precie voor de negentigste maal in zijn carrière zijn rechterarm in de overwin ningskrans stak. „Het moet natuurlijk geen tien kilometer voor de eindstreep zijn, want dan red ik het gegarandeerd niet meer, maar met nog zo'n drie kilometer te gaan wel." Jj (>'n poor heer per jaar kunnen de wielersportliefhebbers dit beeld van Rudie Liebrechts signaleren De «luwe vos uit Vlaardingen geniet nog steeds van het feit, dat hij de sterkste is. In het Zuiderpark werd dat weer eens werkelijkheid. Rudie Liebrechts grinnikt. De zin van wat hij allemaal voor de wielersport over heeft was hier in Den Haag weer eens onder streept. En dat vond hij prettig. „Je doet het dan toch allemaal niet voor niets, zeg je op zulke momenten tegen jezelf. Boven dien montert een overwinning je moreel op. Je hoort er nog bij". Al worden deze gevechten met je zelf door het ouder worden min der succesvol de moed opgeven is er nog niet bij. Goed, er was de afgelopen winter een mo ment, waarop Rudie Liebrechts tegen zichzelf zei: Joh, zou je er niet mee stoppen, maar daar is ie over heen. De depressie is over. De ommekeer kwam tot stand door ...hoe kan het haast an ders....het schaatsen. A1s jeugd trainer van de Vlaardingse ijs- club reisde hij de afgelopen winter naar Inzeil, waar hij voor de lol zijn ijzers onder bond om eens te zien hoe het er voor stond. „Tot mijn stomme verbazing bleef ik toen maar enkele seconden van mijn beste prestaties af. Dan ga je toch denken. Nooit meer op het ijs gestaan en dan toch deze resul taten. Je moet wel over een top conditie beschikken". Deze er varing duwde Rudie Liebrechts weer op het rechte spoor. Dan mocht het vorig seizoen in een teleurstelling zijn geëindigd deze tijden toonden toch aan. dat hij beslist niet afgeschreven voor de topsport was. Opnieuw nam Rudie Liebrechts net als de vijftien jaar ervoor - zo lang beoefent ie namelijk al de wiel- Het peloton buigt geslagen het hoofd. Een flitsende demarrage van Rudie Liebrechts heeft iedereen verrast en de zege ging daardoor aan hun hoofd voorbij. 'P 1ARSEILLE Wereldkam- Ipioen Leijn Loevesijn is zonder zichtbare inspan- ning kwart-finalist gewor- den bij de strijd van de sprinters om de wereldti tel. Noblesse oblige. Tegen stander van de Amster dammer was de Japanner Hidenobu Sato. Een van de drie waarvoor de sprint-eli te zich zeer ten onrechte enigszins ongerust had ge maakt. Jevesijn mocht als titelhouder het programmaatje twaalf deelnemers van de profsprin ters openen en wat hem be trof kon het snel worden afge perkt. Sato wilde dat ook wel. Hij demarreerde op 600 meter de eindstreep. Loevesijn, de oprechte doordouwer, kreeg zijn eerste overwinning in dit kampioenschap als het ware aangeboden. Hij overbrugde het gat van twintig meter, wachtte even en nam vervolgens nog eens een zelfde voorsprong. Een gemakkelijker overwinning, hoe wel hij het ook op alle andere manieren zou hebben gered, kon hfj zich niet wensen. Met de Nederlandse kampioen plaatsten zich rechtstreeks in de kwkrt-finales de andere van de topvier uit Varese, namelijk Van Lancker (Bel), Thurrini (Ita), Johnson (Aus) en nog twee Italianen, Borghetti en Beghetto. De Amerikanen Simes en Móuntford bereikten de laat ste acht via de herkansingen. Een jaar voorbereiding naar de bliksem. Het drama van Charly Grosskost, de 28-jarige hoop van Frankrijk voor de achtervol ging. Vorig jaar in Varese twee de na Dirk Baert. Dit jaar wil de Charly Grosskost meer, het werd niets. In de kwart-finale werd hij na dertig meter ingelopen door Pietro Guerra. Door pech, maar niet door defect. De linkervoet van Charly Grosskost schoot uit de toeclip. Onmiddellijk stak hij zijn hand omhoog, maar het re glement van de internationale wielerfederatie aanvaardt het losschieten van de voet niet als imateriaaldefect. Grosskost was uitgeschakeld. Het was niet de enige sensatie van de kwart-finales. Hugh Por ter reed 6 minuten 7 seconden, Bracke gebruikte twee seconden meer. Baert kwam tot 6.10 en Martin Cochise Rodriguez, de Columbiaanse wereldkampioen van 1971 bij de amateurs ver dween van het toneel als een kansloze, op bijna honderd me ter gereden door de regelmaat van Ferdi Bracke. Alleen Gaby Minneboo heeft de Westduitse overmacht bij de amateurstayers kunnen weer staan. Slechts voor hem lag zondagavond de directe weg naar de eindstrijd op woensdag avond open. Fred Niemeijer, de nationale kampioen, kwam in zijn serie niet verder dan een derde plaats, Joop de Jong werd in zijn rit vierde. Hen wacht de herkansing op maan dagavond. De drie series van de amateurs zijn een regelrechte triomf voor de Duitse amateurstayerij ge worden. Zowel wereldkampioen Horst Gnas, als zijn landgeno ten Rainer Podlesch en Jean Breuer wonnen hun series met overmacht. In de eerste rit bleef Gaby Minne boo in de strijd met Gnas tot hij een ronde voorsprong had genomen op de Belg Raymond Persyn, die in derde positie lag. Daarna liet Minneboo zich zon der serieus verzet de „lap" be zorgen, die Gnas zo dringend begeerde. Leijn Loevesijn had een gemakke lijke dag. Hij moest een Japan ner verslaan, met wie hij geen enkele moeite had. rennerij de uitdaging weer aan. Vooral zaterdag had hij van zijn beslissing van destijds geen spijt. Zij tweede triomf van het seizoen, met daarnaast acht en dertig geldprijzen, kreeg gestal te, toen dc concurrentie even niet oplette. Als Rudie dé vorm te pakken heeft, weten kenners dan, is hij In deze situatie niet meer te verslaan. „Van de negentig triomfen In mijn loopbaan is zeker tachtig procent zo tot stand gekomen. Ik hou nu eenmaal niet van dat gesjor en geduw in de sprint. Vooral hier in Den Haag met erg veel plaatselijke jongens in de koers is dat erg. Bovendien vind ik een sprint altijd een on zekere zaak. Als je even uit ba lans raakt of even niet goed ge noeg rit, dan ben je al verloren, heb je geen kans meer. Daarom piep ik er altijd tussen uit, als het kan." Als het kan ja, want het peloton kent Rudie Liebrechts, dc prljs- jager op de fiets. Zijn stayers- kwaliteiten zijn alom bekend. Daar is sinds kort echter nog een extra handicap bijgekomen. Doordat hij ouder wordt domi neert wel eens de betrekkelijk heid van de sport. Alles wat hij in zijn leven heeft meegemaakt, passeert dan de revue en de vraag waar heb ik het allemnal voor gedaan duikt dan steevast op. Een zeer nadelige konsekwentie van deze kijk op de sport is het feit, dat zijn angst groter wordt. Je leert de gevaren zien en je bent nerveus, soms. Door Je ervaring zie Je meer in een wedstrijd en zie Je ook meer wat er zou kunnen gebeu- de andere kant is hij er wel at tenter door geworden. Als hij op zijn 32-jarige leeftijd wil winnen weet hij nu duidelijker dan vroeger hoe hij de koers moet aanpakken. Energieverslindende demarages zijn taboe voor hem, wachten blijft slechts over. Wachten op dat moment van on oplettendheid van anderen, waarvan hij kan profiteren. Waardoor Rudie Liebrechts even weer kan proeven van zijn populariteit van vroeger, toen hij bijna net zo bezongen werd als Ard Schenk nu. „Die opge wonden herkenning als ik eens een gemakkelijke dag heb en goed rijd, Inspireert me nog steeds. Vooral als je kapot zit, zoals het vorige seizoen, heb je er veel nun. Dan denk je tel kens: Eigenlijk toch heerlijk dot de mensen zo over Je den ken." Wanneer dat moeilijke punt voor bij Is, zoals nu voor Rudie Lie brechts, geniet hij er nog meer van. Dun zegt hij ook: „Op eert gegeven moment In Je carrlere ontdek je dat je een hepuuld ni veau hebt bereikt. Verder kom Je niet. Dat weet Je. Het is dan de grote uitdaging voor elke sportman om dat peil zo lang mogelijk vast te houden." Dat lukt hem, En niet zo slecht ook. Noast het buitenwork in de bouw (heerlijk, altijd in de fris se lucht), waarmee hij een be hoorlijke boterham verdient, speelt hij met wielrennen onge veer quitte. Dat is voor ren cou reur heel wat. „Zeventig pro cent van de niet-toprenners moeten er elk jaar flink grid bijleggen", zegt Rudie Lie- brecht. „Daar moet je toch ei genlijk de grootste bewondering voor hebben." Wie durft danr bezwaar tegen aan te tekenen? HANS DE BRUIJN be Panamese bokser Enri que Pinter heeft zaterdag avond in Panama-stad de wereldtitel boksen in het bantamgewicht veroverd door kampioen Rafaël Her- rera op punten te verslaan. De nieuwe titelhouder werd unaniem tot winnaar uitge roepen. Er waren geen knock downs in dit ge vecht. *e oud-wereldkampioen zwaargewichtboksen Cas- sius Clay, allias Moham med Ali, heeft zaterdag avond in Casablanca een partij tegen Sounkalo uit Mali op punten gewonnen. Het gevecht ging over acht ronden. LA CORUNA Nederland heeft zaterdag in het wereldkam pioenschap rolhocke in La Coruna Japan met 10—1 versla gen. Bij de rust leidden de Nederlanders met 5—1. Van de Nederlandse doelpunten werden er vijf gescoord door Olthof, drie door Habraken en twee door Tammens. Nederland deelt nu de eerste plaats met de rolhockematatoren Portugal en Spanje, die eveneens een score van honderd pro cent boekten. In de vijfde ronde komt Nederland uit tegen Argentinië, dat vijf punten heeft. De uitslagen van de vierde dag waren: West-Duitsland—Austra lië 7—1, Nederland—Japan 10—1, België—Argentinië 3—3, Ita lië—Nieuw-Zeeland 8—8, Spanje—Verenigde Staten 16—1, Por tugalChili 72. Nederland. Spanje en Portugal hebben nu 8 punten uit vier wedstrijden gevolgd door Argentinieë en Italië met elk vijf, België, Chili en West-Duitsland met elk vier, de Verenigde Staten met twee en Nieuw-Zeeland, Australië en Japan met nul punten. Zondag werden twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: West-Duitsland—Japan 12—0, Ver.Staten—België 5—1. Van een speciale verslaggever MARSEILLE „Zal ik je nu helemaal in elkaar slaan?" Drie mensen hielden Jaap Oudkerk met moeite in toom. De strijd werd niet hervat. De kleine gangmaker van Ro- kado Gust Meuleman (geboren in Gent, wonend in Parijs, Zwitsers nummer op zijn auto, Duits staatsburger, gang maker van de Italiaan De Lilio) kon in de duistere gan gen van het Marseillaanse stadion doorlopen zonder een volgend pak slaag. Het Nederlands streven, dat Oudkerk zo treffend onder woorden bracht, werd door een beetje beheersing, wat gezond verstand en de gedachte dat er betere plaatsen zijn om het uit te vechten, geen werkelijk heid. Een in wezen onjuiste opmerking van Joop Stakenburg bleek olie op de golven: „Niet doen Jaap, hij heeft genoeg gehad. Hij is goed geraakt. Mensen als Meu- lemans, rijdend zoals zaterdag avond in de kwalificatieritten voor beroepsstayers, kunnen nooit genoeg krijgen. Zeker niet als de UCI- gebonden door zijn reglementen niet verder gaat dan 750 franken (Zwitser se) boete en vijftien dagen schorsing als het wereldkam pioenschap is afgelopen, voor Meuleman". De motoren zijn weer in de baan. De gangmakers ook. De wereld kampioenschappen wielrennen voor professionals zijn begon nen. De stayers hebben hun se ries, die zes finalisten moesten opleveren achter de rug. Cees Stam, Theo Verschueren en Die ter Kemper plaatsen zich uit de eerste serie. Domenico, Ehren- fried, Rudolph. De Lillo en Jaap Oudkerk bereikten de finale uit de tweede rit, die werd afge rond met een formidabele vechtpartij nadat de fietsen aan de kant waren gesmeten en de motoren uitgebromd. De eerste van de twee ritten was probleemloos. Drie stayers en drie figuranten. Cees Stam schoof van de vijfde startplaats snel op naar de veilige tweede positie achter Verschueren op minder dan tien kilometer voor het einde. In de eindsprint won Stam ten slotte met een meter verschil. „Verschueren is misschien ster ker dan ik, maar ik sprint be ter. Nadat wij door hem waren verrast, wilde ik het nog even bewijzen", vertelde StEim. Kern- per hield zich buiten de strijd. De tweede helft van het belang rijkste programmapunt van de eerste avond, leek volstrekt on betekenend te zijn. Walrave trok Rudolph snel naar een comfortabele eerste plaats en bleef ongehinderd en ongeremd in die positie ronddraaien. De LUlo (achter Meuleman) was tweede en Oudkerk (met Bertus de Graaf) derde. Jaap Oudkerk zat in de Italiaanse tang, hield zich Benfatto echter gemakkelijk van h.t lijf en liet De Lillo ongemoeid. Een half uur stomvervelend rondjes draaien. Vijftien ronden voor het einde wilde Koch echter proberen Proost toch nog de fi nale binnen te leiden. Een ge broken gaskabel verwoestte de kansen van Proost. Koch smeet zijn motor voor de jury, half in het gras half op de baan. Sloeg dreunend met zijn vuist op de wrakke tafel, waarachter de ju ryleden geschrokken wegschuil- den. „Een schande", schreeuw de Koch. „Dit materiaal is on bruikbaar. Kost Je je kans. Voor de vijfde keer pech. Tij dens de training heb ik een ge broken stuur gehad, een gebro ken frame, een motor die over sloeg, een magneet die niet werkte. Je kunt er zelf niets aan doen. Laten zij je een week van te voren een motor geven, dan kun je hem in orde maken. Dan ben Je tenminste zelf ver antwoordelijk". Het eerste inci dent. Voor Koch een boete van 400 Zwitserse franken. Tegelijkertijd wilde Benfatto zijn luutste kuns aangrijpen. Dagno- ni en Benfatto stuurden uan op Oudkerk. Deze wilde de Italia nen het graag onderling laten uitvechten, probeerde De Lillo voorbij te gaan. Meuleman maakte het onmogelijk door naar de bullustrade te sturen. Eerste waarschuwing. Oudkerk en De Graaf gingen in die laatste tien ronden nog eens ann en nog eens. Steeds verhin derde Meulemans do doortocht door zijn levensgevaarlijke praktijken bij een snelheid van ruim 90 kilometer per uur. De Lillo bleef tweede, een ziedende Oudkerk derde en Benfatto (achter een woedende Dagnon!) vierde. Het gevocht van de laat ste vijf minuten werd buiten do baan voortgezet. Het werd een formidabele klop partij aan dc grasrand langs de wielerbaan. Flinke klappen, for se trappen. Over het veld ren nende officials, politie-agenten die pas ingrepen toen de uit schakeling van Meuleman voor de rest van do wereldkampioen schappen definitief leek te wor den. Voor de toeschouwers, een kleine 2000, bleef het een strijd zonder winnaars of verliezers. De win naar tenslotte werd niet de sport, maar de UCI. Meuleman mag ten nadele van de stayerij en ten voordele van zijn bazen uit de Duitse Rokado-stal door gaan tot het eind van de We reldkampioenschappen. Oudkerk en De Lillo, Dagnoni, De Graaf en Brazerol kregen ieder 500 Frank boete.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13