Zeilen op een plank in Muiden Jan Bol zeilde naar hoofdprijs in Muiden Vier toeschouwers hij cross gewond Buitenzorg klasse apart Geruchten over de verkoop Duindigt Nederlandse hockeyers oefenden Russische ploeg won Gagarin- basketbaltoernooi Ijshockeyer verongelukt Remise Timman Borowski won marathon met overmacht SPORTBIJLAGE MAANDAG 31 JULI 1972 A Zeilboten van diverse klassen worden bij een gebrek aan wind opgesleept naar de startplaats in Muiden (Van onze zeilmedewerker) MUIDEN De laatste dag van de Holland Week II voor Muiden kwam gisteren maar slecht op gang. Bij gebrek aan wind werden de starts enkele uren uitgesteld. Toen er ein delijk wat wind was konden de on geveer 150 deelnemers aan dit eve nement hun lichtweerkunsten tonen. In de Drakenklasse. waarin ook door drie Duitse zeilers werd gevaren, was het toch een Nederlandse aangelegenheid. Na twee wedstrijden was het de Aalsmeerse zeiler Jan Bol die met zijn reeds behaalde twee eerste plaatsen de beste kansen had. In de zondagwedstrijd moest hij echter de eer aan Van Eesteren laten die tweede werd in de algemene rangschikking. De vijfde plaats van Bol op zondag was toch vol doende om met de Drakenprijs, de Joy- prijs en de Moltzerbeker naar huis terug te keren. Ook Bierman, de reserve voor de Olympische Spelen ging met een score van twee eerste plaatsen zijn zondagwed strijd in. De zwakke en vooral draaiende wind verhinderde hem zijn toch goede zeilkwaliteiten te tonen. Bierman kwam niet verder dan de achtste plaats. Eerste in de zondagwedstrijd werd de Flyve Fis- Arie Klein en Rob Bakker bij hun boot „Rising Hope", waarmee zij gedurende de Spelen in Kiel zullen deelnemen aan de Olympische zeilwedstrijden. Zij zijn naar Denemarken vertrok ken om aan het Europees kampioenschap soling mee te doen. ken van Klumpers die met een score van 2—1 toch nog als tweede in totaal eindigde. De begeerde Prins Bernhardprijs was voor Bierman [n de Finnjollen klasse werden de eerste plaatsen behaald door respectievelijk v.d. Brink, Krom en Ballon. Maar de hoofdprijs ging naar de Goudse Kunstenaar Menno Peer die met twee tweede plaatsen en 'n derde plaats genoeg punten behaalde voor de Vaderbeker. Tweede werd v.d. Brink. De grootste klasse die deelnam aan de Hol land Week II was de Pampusklasse met 23 inschrijvers. De eerste plaats op zondag was voor van Ravenstein die met zijn to taal aantal punten (3690) nummer twee in het klassement, A. van Galen (2324 pnt) ver voor was. Overige eerste plaatsen op zondag waren van: F. J. klasse: Blikman: Hornetklasse; Kuiper. Contenderklasse; Herppecht. Draken: za.: 1. Bol, 2 Bakker. Zo: 1. Van Eesteren, 2. Bol. H-prijs: Bol. FD: 1. Bierman, 2. Klumpers. 1. Klumpers, 2. Schipper. H-prijs: Bierman. Contender: 1. Kann, 2. Herpprecht. 1. Herp- precht, 2. Hoetmer. H-prijs: Kann. Finn: 1. Ballon, 2. Krom. 1. Krom, 2. Meyer. H-prijs: Meyer. F J: 1. Lankreyer, 2. Klaasse Bos, 1. Bliek- man, 2. Van Ravesteijn. H-prijs: Van Ra- vesteijn. Pampus: 1. Labouchere, 2. Van Galen, 1. Dercksen, 2. Prins. H-prijs: Dercksen. Hornet: 1. Szamouski, 2. Zwijnen, 1. Kuiper, 2. Jacobs. H-prijs: Kuiper. 0 K: 1. Stam, 2. Dijksman. 1. Dijksman, 2. Stam. H. prijs: Dijksman. De Brit Rockett heeft het open Nederlands kampioenschap in de Soloklasse, dat op de Grevelingen bij Brouwershaven is gezeild, veroverd. Rockett, die al de leiding had, won zaterdag de laatste race. Uitslagen: laatste race: 1. Rockett (Gb), 2. Coster (Ned.), 3. Conway Jones (GB), 4. Stone (GB), 5. Brown (GB). Eindstand: 1. Rockett (GB) 16 pnt., 2. Coster (Ned.) 21 pnt., 3. Conway-Jones (GB) 30.8 pnt., 4. Stone (GB) 42 pnt., 5. Brown (GB) 43,7 pnt. De gelijktijdig gehouden soloweek leverde een overwinning op voor de Nederlander Van Leeuwen met 11.7 pnt. Tweede werd mej. Valk met 36.4 pnt. De Deen Aage Birch heeft zaterdag bij Sko- veshoved de Gold Cup in de Drakenklasse gewonnen. Hij zegevierde in de zesde en laatste race. De Zweedse gebroeders Sun- delin legden in de slotrangschikking beslag opde tweede positie, voor de Fin Nyland. Oud-koning Constantijn van Griekenland eindigde als twaalfde en Prins Juan-Carlos van Spanje als dertiende. Ben Staartjes heeft door een overwinning in de race van zondag in de Tempest-klasse bij de internationale wedstrijden in Trave- munde de leiding genomen. De Zeeuw ein digde in de Vaurienklasse als derde. De voornaamste uitslagen: Tempestklasse: 1. Staartjes (Ned.), 2. Tho mas Holsch (W.dld.), 3. Hubert Raudassel (W.-Dld.), Klassement: 1. Staartjes 4,0 pnt., 2. Holsch 4,5 pnt., 3. Raudassel 7,9 pnt. De Nederlandse zeiler Bart Wilton is dit weekeinde bij de Deense hoofdstad Kopen hagen in de strijd om het open kampioen schap van Skandinavieè voor finnjollen als achtste geëindigd. Wilton won de vijfde en laatste race. (Van onze sportredactie) MUIDEN In de gemakke lijke bioscoopstoel of de luie stoel voor de televisie kijken we vaak bewonde rend naar de mannen en vrouwen die op een smalle plank over de golven rij den. Dat gebeurt dan meestal in zonnige streken, Australië, Hawaii en de Amerikaanse kusten. Het surfen kan echter alleen beoefend worden met be hulp van de grote golven. Twee jaar geleden werd in de Verenigde Staten een windsurf ontwikkeld: sur fen met een zeil. Golven zijn niet meer nodig. Wind is voldoende. Het de windsurf populair ge zegd een plank met een zeiltje is het mogelijk op elk water deze spectaculaire sport te beoefenen. Zaterdag werd bij de jachthaven van de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeiver eniging te Muiden de windsurf gedemonstreerd. Het textielbe drijf Nijverdal/Ten Cate heeft enkele maanden geleden de stoute schoenen aangetrokken en de windsurf in Europa (Ne derland) ontwikkeld. De drie meter vijfenzestig lange surfplank (voor gewoon surfen is dQ plank ongeveer twee me ter) bestaat uit twee componen ten polyurethaan-schuim om een groot drijfvermogen te krijgen. De 4.20 meter lange mast is be vestigd op een koppelmechanis me, dat evenals een balhoofd naar alle richtingen kan bewe gen. De oppervlakte van het zeil is vijf vierkante meter. De ontwikkelingsgroep van deze windsurf heeft al een windsurf- club opgericht en heeft contact opgenomen met het zeilverbond. De enthousiaste windsurfers, die Nederland al telt, hopen dat de windsurf een officiële wedstrijd klasse wordt. De sport is bijzonder spectaculair. In het begin zal degene, die een poging waagt de surfplank te bestijgen het niet gemakkelijk krijgen. Het „vaartuig" is wan kel en vergt heel wat van de zeiler. Zaterdag bleek tijdens de demon stratie dat vooral bij wat hoge re golven de meeste beginnelin gen moeite hebben met het overeind blijven. Het bevaren van de windsurf vormt echter een uitdaging. Al na enkele da gen hebben de meesten het on der de knie. In de jachthaven van Muiden pro beerden zaterdag de eersten al een wedstrijd te zeilen. Zelfs zij die de windsurf voor het eerst zagen, wilden het vaartuig pro beren en kwamen enthousiast terug. Een windsurf is in alle jaargetijden te gebruiken, al za\ een rubber isolatiepak bij kou der weer wel noodzakelijk zijn. De prijs is nog wat hoog (1400 gulden). Dat komt vooral door de ontwikkelingskostïn. Maar als de vraag stijgt kan de prijs aanmerkelijk zakken. Het kan dan zelfs de goedkoopste zeil boot worden. Het is dan wel te vens de minst gerieflijke, maar juist de windsurfklasse kan een enorm spectaculaire klasse zijn. Arnhem - De Nederlandse Olym pische hockeyploeg heeft zater dag en zondag op het sportcen trum Papendal wederom geoe fend tegen de Westduitse hoc keyploeg voor Miinchen. Zaterdagmiddag, nadat onze land genoten in de ochtenduren zich nog onderworpen hadden aan een zware conditietraining, ze gevierden de Duitsers met 41. Zondagmiddag nam Nederland revanche en won met 2—1 door een doelpunt, dat kort voor het einde van de derde periode werd gescoord door Kick Thole. Beide wedstrijden bestonden uit twee perioden van 35 minuten (de officiële speeltijd) en een derde periode van 30 minuten. TIFLIS De Russische Olympi sche basketbalploeg heeft het Gagarin-toernooi, dat de afgelo pen week in Tlflis is gehouden, gewonnen. De Russische topse- lectie bleef ongeslagen. J>e laatste wedstrijd tegen de Ver. Staten leverde een 104—75 zege voor de Russen op. De Ameri kanen eindigden door slechtere doelcijfers dan Tsjecho-Slowa- kije op de derde plaats. De eindstand is: 1 Olympische Russische ploeg 10 pnt. 455 339; 2. Tsjecho-Slowakije 6 pnt. 309265; 3. Ver. Staten 6 pnt. 381398; 4. Rusland-jeugd 4 pnt. 393433; 5. Georgië 4 pnt. 299—332; 6. Finland 0 pnt. 376— 440. SUNDSVALL De Zweedse ijs- hockey-international Lennart Svedberg is zaterdag om het leven gekomen bij een verkeers ongeluk in de buurt van Sunds- vall. Svedberg werd beschouwd als een van de beste amateur spelers ter wereld. Forssa Jan Timman heeft in Forssa zijn partij voor de vier de ronde van het zone schaak toernooi tegen de IJslander Thorvaldsson remise gespeeld. De partij nam 79 zetten in be slag. Timman, die nu met 2,5 punten uit vier partijen de tweede plaats deelt met vijf concurren ten, speelde met zwart De Pool Schmidt heeft de leading met 3,5 punten. Italianen voor titelstrijd VARESE De Italiaanse ploeg voor de wereldkampioenschap pen op de weg voor profs, die op 6 augustus in Gap worden gehouden, bestaat uit: Felice Gimondi, Michele Dancelli, Ma rino Basso, Franco Bitossi, Wil- mo Francioni, Davide Boifava, Giovanni Cavalcanti, Giancarlo Polidori, Gianni Motta en Wla- dimiro Panizza. Reserves zijn: Fabrizio Fabbri en Claudio Mi- chelotto. Sterk cricket van Britten LEEDS Het Engelse cricket team heeft zaterdag in Leeds met overmacht de vierde test wedstrijd tegen Australië ge wonnen. Het verschil bedroeg negen wickets. Engeland heeft daardoor een voorsprong geno men van 21 (een duel eindig de onbeslist) en is al zeker van behoud van ,,the ashes." De to talen waren: Australië: 146 en 136, Engeland 263 en 21 voor HEESCH De 24-jarige Frans man Antolne Borowski heeft za terdag de internationale mara- ton in Heesch gewonnen. Bo rowski had als voornaamste te genstander de Nederlandse ma- ratonkampioen Geert Jansen, die alsnog wilde bewijzen, dat hij op Olympisch niveau strijd kan leveren. Tot 20 km bleven deze twee ver voor de anderen uit, in eikaars gezelschap. Toen kreeg Jansen last van zijn maag en viel iets terug. Even voorbij de 30 km moest Jansen de strijd staken. Borowski, die zich voor Mün- chen moest kwalificeren met een tijd binnen de 2 uur 20 mi nuten, slaagde evenmin. Hij kreeg een paar kilometer voor het einde ook al last van zijn maag en verloor toen zoveel tijd dat hij op 2 uur 23 min. 9.8 sec. uitkwam. Hij won nog onbe dreigd. De plaatselijke favoriet Wim van de Rakt werd tweede met een achterstand van meer dan elf minuten. De uitslag is: 1. Antolne Borowski (Fr.) 2 uur 23 min. 9,8 sec.; 2. Wim van de Rakt (De Keien) 2.34.43.2; 3. Ben van Sijtveld (AV'23) 2.35.16.2; 4. Peter Fritz (Metro) 2.36.00.4; 5. Frons Bei- rens (Belg) 2.37.18,4; 6. Jan de Jong (Neo Volharding) 2.37.31,4. Frans Sigmans in spectaculaire positie. Met een sprong op het achterste wiel zorgt hij voor spanning onder de toeschouwers. LICHTENVOORDE - Frans Sig mans, de 25-jarige motorcou reur uit het Brabantse Bakel, heeft op zijn Maico de interna tionale motorcross te Lichten voorde (500 co) op zijn naam gezet. Voor circa 20.000 toeschouwers werd Sigmans in beide man ches van 30 minuten plus twee ronden als tweede afgevlagd, doch doordat beide keren een andere coureur voor hem ein digde behaalde hij de meeste punten. De eerste manche op het specta culaire circuit „de schans" le verde een overwinning op voor Peter Willems uit IJsselstein. die een ruime voorsprong op Sigmans wist op te bouwen. Willems had de leiding geno men na het uitvallen van Pier re Karsmakers en het terug vallen van Harry Driessen. Een ernstig ongeval tijdens deze manche stuurde het pro gramma in Lichtenvoorde da nig in de war. De 39-jarige ve teraan Alfred Hulsmann uit West Duitsland trachtte onder het rijden een vastgeslagen gaskabel van zijn CZ te repa reren. Hij trok daarbij plotse ling zijn gasschu/f los, waar door de rijdende machine als het ware onder hem vandaan werd gelanceerd en met grote snelheid tussen het publiek te recht kwam. Vier toeschouwers werden naar het ziekenhuis overgebracht, waarvan er een levensgevaar lijk gewond was. De 25-jarige L. J. A. Schoenakker uit Ei bergen noest met ernstig her senletsel later van het zieken huis in Lichtenvoorde voor een spoedoperatie naar Enschede worden vervoerd. Van de ove rige gewonden verblijven de 14-jarige Leo Groot-Severt uit Lievelde en de 17-jarige Hen drik Jan Vreeman uit Winters wijk nog ip het ziekenhuis met een hersenschudding en snij- wonden. Een andere 17-jarige jongen kon na verbonden te zijn het ziekenhuis verlaten. De coureur bleef ongedeerd. De tweede manche werd gewon nen door Pierre Karsmakers uit Aalst, die de eerste man che door machinepech moest uitvallen. Hij nam halverwege de wedstrijd de leiding over van Nedei lands kampioen Gerrit Wolsink uit Hengelo, die ten tweede male door pech moest afstappen. Willems reed aanvankelijk op de tweede plaats achter Karsmakers recht op de eindzege af, toen echter twee ronden voor het einde zijn motor minder goed ging lopen. Hij finishte even wel nog als vijfde, puist in de zelfde ronde als de winnaar, wat voldoende bleek voor de tweede plaats ln de eindrang schikking. Eindklassement: 1. Sigmans (Ned.) met Maico, 54 punten. 2. Willems (Ned) met Husq- varna 52. 3. Driessen (Ned) met Maico 50. 4. Wassink (Ned) met Maico 41 (totaal- tijd: 71 min. 5 sec.). 5. An- dersson (Zwe) met Husqvarna 41 (totaaltijd 72.07,6). 6. Kei zer (Ned) met Husqvarna 39. Jan Wagenaar jr. neemt uit handen van de heer A. J. Schoonderwoerd, die optrad namens paardensportvereniging Mereveld de Zilveren Zweep in ontvangst. (Van onze paardesportmede- werker) Op de Hilversumse renbaan wer den gisteren tijdens Merevelds serie-draverijen bijzonder goede tijden gemaakt. Henri Buiten zorg won zijn serie en de finale makkelijk: tijd 1.18,3. Ur.imel B liep goed en werd voor Quenone tweede en Beachcomber over trof zichzelf als vierde. Henri Buitenzorg werd overtuigend winnaar in de eerste serie. Door naast Quenone aan de kop te gaan lopen, nodigde Henri Bui tenzorg de rest van het veld uit de bochten drie-dik te nemen. Daarvoor was geen animo en Henri won in de kilometertijd van 1.18,8 met Quenone op een verdienstelijke tweede plaats. De tweede serie ging nog sneller: 1.18,7 voor Happy First, die pas opkwam toen de veruitgelopen Kit Parade moest opgeven. Daimler bleef evenals Calumet Bulwark kort achter Happy First hangen. Als Calumet meer ruimte zou hebben gehad, had hij de overwinning zelfs kunnen behalen. DUINDIGT Het zag er in de Diana-prijs op Duindigt naar uit dat Persian Darling alles »elf zou gaan re gelen. Stalgenote Be my Love bleef achteraem hangen en Per sian Darling zelf hield de lei dende MontjK)ie in de gaten. Toen Nancy er echter ernst mee maakte, bleek Darling tot maar weinig in staat te zijn. Zelfs Sweet Memory moest zij laten gaan. Nancy bleef ver bui ten schot en won onbedreigd. Bij de dravers won Van der Lub- (Van onze sportredactie) WAS.SENAAR Rond de stallen van Duindigt gaan geruch ten dat de Stichting Totalisator de Wassenaarse baan bin nenkort van de hand zal doen. Vorig jaar veranderde de baan eveneens van eigenaar. Vooor viereneenhalf miljoen nam de Stichting Duindigt over van de familie Jochems. De heer Slikker van de Stichting Totalisator ontkent ech ter alle geruchten. „Er is geen sprrake van", zegt hij. „Ik heb die geruchten inderdaad zeK ook gehoord, maar elke grond ontbreek eraan". De heer Slikker deelde mede dai de Stichting Totalisator wel degelijk plannen heeft met Duindigt, maar dat deze slechts het overwegen van het aanbrengen van een licht installatie betreffen. „Dan kan er ook 's avonds worden ge koerst", aldus de heer Slikker. be met Laguna Star en Khan du Coq d'Or twee koersen. Opval lend goed liep Hortence die bij trainer Brouwer snel vooruit gaat. HILVERSUM Voor de dravers die na inschrij ving voor de Derby komende zondag op Duindigt toch be ter op de 2000 dan op de 2500 meter op hun plaats bleken te zijn, is er morgenavond een koers in Hilversum. Met een eerste prijs van bijna zesdui zend gulden is deze draverij, aantrekkelijk, al ligt het kaliber iets onder dat van de Derby. Misschien liggen er morgenavond mogelijkheden voor King West- landia, de snel opkomende Ka Bond en de vlugge, maar niet- vormvaste Karola Van Altena. In de draverij voor de hoogste klasse is Uriosis P een nieuwe ling in de Nederlandse dravers- wereld. Hij is in training bij Dik Bolwijn in Emmeloord. II- lya Kuryakin moet, in de vorm van de laatste weken, eerste kunnen worden. Om zes uur is de eerste start. Onze prognoses: i Zeezandprlls (2000 m. autostart, met trio): Kitty G - James Buitenzorg Jolan Tar. Outsider: Julius Caesar. Aardjesbergprljs (1500 m. autostar eerste afd.): Loeki Dartel - Little Hiirilo - Lady Belle leerlln- P.v mHBRI.......iwe! Franse Knmpprljs (2040 afd.): Johnny Walker - jozina au Bols Herold Signal. Almereprljs (2410 m, met trio): Illya Kuryakin - Giovanni - Gyas. Outsi der: Grenadier. Criterium der Driejarlgi (2000 Westlandia - Ka i Altena. Outsider: Einde Goolprljs GoolersgrachtprIJs Aard.iesbergprljs (tweede afd.): Lord Axklt - Lexy Hollandla - Letlno .Quick.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12