BETTY STÖVE STERKSTE IN MAT BASELINEDUEL COUREUR REDT ZICH UIT 'N VLAMMENZEE" Ickx in opmars naar racetitel Zeker van Olympische Spelen ACHT VAN AEGIR VEEGDE PROBLEMEN VAN TAFEL MAANDAG 31 JULI 1972 A 3 HILVERSUM Betty Stöve en de Austra liër John Cooper hebben de aan hun stand verplichte overwinningen geboekt in het dames- en herenenkelspel van de interna tionale tenniskampioenschappen van Ne derland in Hilversum. De als eerste ge plaatste Betty Stöve kwam zaterdag uit het prestigeduel met Marijke Schaar als winnares tevoorschijn (7—5 6—3) en Cooper overmeesterde in een langdradige vijfsetter de Oostenrijker Hans Kary: 6 —1 3—6 12—10 3—6 6—2. Betty Stöve kende als „Koningin van het Melkhuisje" illustere voorgangsters als Maria Bueno (1962), Margaret Court-Smith (1964), '68 en '70) en Evonne Goolagong (1971). Alle drie Wimbledonkampioene, een wa penfeit dat de Rotterdamse dit jaar ook op haar naam bracht, zij het in het minder gewaar deerde dubbelspel. De overwinning van John Cooper was niet begroot, doch na het wegvallen van de Spanjaarden Orantes en Gimeno, de taaie Polen en de Italianen bleven als serieuze kanshebbers alleen Au straliërs (Dibley, Anderson) over. Nadat Cooper vrijdag zijn De Oostenrijker Hans Kary lacht om de voorsprong, die hij geno men heeft en denkt de slopende wedstrijd in zijn voordeel te heb ben beslist. Maar zijn vreugde duurde maar even. Later zou John Cooper zijn geluk niet op kunnen. zevende plaats op de Australi sche hitlijst had voorzien van een stipnotering door zich te ontdoen van de hardslaande nummer twee Colin Dibley, volgde gisteren de logische zege op Hans Kary. De uiterst tijdro vende affaire vergde evenwel nog drie uur en vijf minuten zuivere speeltijd. Betty Stöve en Marijke Schaar maakten het echter kort doch allerminst krach tig. In het eenzijdige base lineduel tussen de beste twee Nederlandse speel sters waren de missers al spoedig niet meer te tur ven. Betty Stöve brak als eerste het monotone ritme van fore- en backhands door het toepassen van en kele onverwacht subtiele dropshots in een poging de stand te nivellerenna vroegtijdig serviceverlies. Pas op setpoint voor Ma rijke Schaar (54 40—30) kregen beide speelsters de geest: zij produceerden een rally van 22 slagen, eindigend met een bal in het net van Marijke Schaar, die haar opslag en even later ook de eerste set verloor (57). In de eerste game van de tweede set geschiedde het wonder van de eerste volley: hij kwam van het racket van Betty Stöve (,,ik moest toch iets gaan doen, ver liezen mocht ik deze partij na tuurlijk nooit"). Marijke Schaar, minder nauwkeurig dan in haar halve finale tegen Szoe- renyi, moest in de vierde game weer haar opslag prijsgeven, leefde bij de stand 25 met een Het geweldige volley (haar eerste en enige, het beste punt van de partij) nog even op, doch boog kort daarop met 3—6. Betty stond in het begin vrese lijk nonchalant te spelen," aldus de vinnige blondine, „en daar ergerde ik me aan. Stom na tuurlijk, maar ik ben niet meer mijn spel gekomen." was voor Betty Stöve („Tot de nationale ga ik lekker met vakantie") een revanche voor de nederlaag in de finale van de Nederlandse kampioenschappen 1971: 7-5 6-0 voor de tweehandige Marijke Schaar. Over drie we ken staat het tweetal in Scheve- ningen vermoedelijk weer in de finale, nu Trudy Walhof (in ver wachting) voorlopig niet meer speelt. Betty Stöve verdiende met haar zege een bedrag van 600 dollar (1900 gulden). John Cooper beëindigde met zijn triomf in de overigens ernstig gedevalueerde herenafdeling een jarenlange kwakkelperiode. De Australiër (25) deed zeven jaar geleden Hilversum ook al aan, om twee jaar later op Wimbledon de kenners te trac- teren op het originele serve-en- volleywerk, dat hem toen bij de de laatste acht bracht. De doorbraak van de broer van oud-Wimbledonkampioen Ashley bleef echter uit. Cooper: „Ik kon er niet tegen dat iedereen mij begon uit te roepen tot de toekomstige grote vedette. Ik vond het natuurlijk wel prach tig, maar achteraf bekeken is dat de grootste oorzaak van mijn stilstand. En toen kwamen de blessures. Nog niet zo lang geleden ben ik twee keer geope reerd. In beide knieën is de me niscus weggehaald. Pas in Pa rijs, eind mei, kon ik weer vol uit spelen". In dat licht bezien is de prestatie van John Cooper die op Wimbledon werd uitge schakeld door Wilhelm Bungert, bevredigend te noemen, doch het neemt niet weg, dat de fina le van „Hilversum" van een be denkelijk niveau was. Zeventien servicebreaks in 61 games (waarvan tien tegen Kary) be paalden het karakter van de partij, waarvan het resultaat lang in het ongewisse bleef. Pas in de vijfde set vermande Coop- - i |3 er zich enigszins, ging minder verkrampt spelen, gaf zijn groundstrokes eindelijk enige diepte, kon daardoor meer oplo pen en volleerde veel gedurfder dus beter. Hans Kary, de Oostenrijkse nummer een, 23 en een beetje enfant terrible- John Cooper, eens een tennisbelofte achtig, beschikt naast redelijke goed lukken, want hij werd winnaar grondslagen over een „boterser- vice," die hem tenslotte onaf wendbaar naar de nederlaag dreef: 6—1 3—6 12—10 (ruim een uur) 3—6 6—2 (20 minuten) Cooper is de opvolger van de Brit Gerald Battrick. Hij kreeg voor zijn toernooiwinst 1200 dollar (3750 gulden). Finale gemengd dubbelspel: Betty Stöve/Howe (Ned/Austr)—Wen dy Turnbill/Dibley (Austr) 2—6 9-7 6-3. Dames dubbelspel: Stöve/Gurdal (Belg)—Liem/Kaligis 6—4 6—0. De Australiërs Geoff Masters en Ross Case wonnen het heren dubbelspel. In de finale versloe gen zij hun landgenoten John Cooper en Colin Dibley met 86 en 6—4. Halve finales herendubbelspel: Case/Masters (Aus)—Ha- jer/Koek (Ned) 6—3 6—1. Di- bley/Cooper (Austr.)—Hor- dijk/Fleury (Ned) 9—7 6—3. Halve finales: heren enkelspel: Hans Kary (Oost)Geza Varga I (Hong) 7—9 10—8 5—7 6—1 6—0. I De Roemeen Ilie Nastase, finalist op Wimbledon, won in de finale van het herenenkelspel in Dus- j seldorp gemakkelijk van de Westduitser Jiirgen Fassbenden 6—0, 6—2, 6—3. Na amper tach- tig minuten kon Nastase de hoofdprijs van vijfduizend dollar (ongeveer 16.000 gulden) gaan Stromende regen zorgde ervoor, dat de finale van het damesdubbclspel In Iwt water viel. Van links i innen- Stöve, die het centrecourt voortijdig yetlieten. Even later kon de partij toch uitgespeeld worden. t het tennisveld om de bal nog te halen. Dat zal hem in Hilversum rechts, Kallgis, Licm, Gurdal NüRBURGRING Colin Chapman en zijn mannen sidderen. Tot de Grand Prix van West-DuitMand leek de J.P.S.-Lotus-équi- pe in de persoon van Emerson FiUipaldi een uitgesproken kans hebber voor het wereldkampioenschap te bezitten. Liefst zestien punten bedroeg zijn voorsprong in .bet klassement op de titelver dediger, Jackie Stewart. Maar gist eren dook op de Nlirburgring een nieuwe concurrent op: Jack IcKlx. Iedereen beschouwde de 27-jarige Belg eind 1970 als de grote favo riet voor de erfenis van de in Italife verongelukte wereldkam pioen Jochen Rindt. Stewart bezorgde de Ferrari-topman echter een enorme desillusie. Dit jaar wil Ickx het dan weten. Toch kregen zijn aspiraties pas op de NürlVurgring duidelijk gestalte. Op zijn lievelings-circuit in de Eifel toonde Ickx zich een overtui gende triomfator. Na in de training (ofticieus) het een jaar oude ronderecord van Frangois Cévert met 13 seconden te hebben verpletterd, haalde hij iedere spanning: uit de race door van start tot finish te leiden. Toch kon Ickx zijn trainingstijd (7.07,-) bij lange na niet benade ren aangezien hij voor deze prestatie gelsruik had gemaakt van speciaal voor korte krachtsexplosies ontwiorpen banden, die het geen hele wedstrijd uithouden. Maar wat de Belg in de race liet zien was al imponerend genoeg. Mede door de leegrakende tanks ging het steeds sneller en groeide de achteijstand van de concur renten constant. Emerson Fittipaldi wist de Nürburgring-spe- cjalist nog het beste bij te houden. Tegen hitt einde van de tien de ronde signaleerden baancommissarissen rook uit de uitlaten van de J.P.S.-Lotus en op dat moment besefte de Braziliaan on getwijfeld, dat voor hem de race niet de volle veertien omlopen zou duren. Ondanks het teruglopende motorvermogen ging hij toch door in de wetenschap dat een pitsstop niets zou uithalen. Maar achter de pits wed het Fittipaldi toch te heet. Hij bracht zijn bolide ijlings tot stilstand, wipte er uit eti gaf samen met zijn toegesnelde mecaniciëns aanwijzingen bij h»3t blussen van de inmiddels in vlammen staande motor. Geen punten dus voor Fittipaldi. De zaken verliefden nog gunstiger voor Ickx want de naar de tweede plaats opgervfkte Clay Regaz- zoni wist Jackie Stewart achter zich te houde.o, al moest hij daarvoor grove middelen hanteren. In de laatst.® ronde zag de Schot zijn onophoudelijke aanvallen eindelijk beloond. Regazzoni liet dat echter niet op zich zitten en remde voor een langzame bocht bij Hatzenbach zo laat, dat hij een wiel van Stewarts Tyr rell-Ford torpedeerde. In het rennerskwartier wilde Stewart de rekening op hardhandige wijze vereffenen en Regaztzoni mag blij zijn dat de Ferrari-monteurs hem ijlngs in bescherming namen. De Ferrari-ploeg was alles omvangrijker dan ooit, et*n duidelijke aanwijzing dat de Italiaanse firma haar kansen op dfe formule-1- titel nog lang niet als afgeschreven beschouwt. Naar ^jet wereld kampioenschap voor merken azen team-manager dr. Peter Schetty en zijn mannen op een nog grotere triomf. Alle aandacht wordt gewijd aan de wagens van Ickx en Regazzoni, die door een uitstekende preparatie vooraf tijdens de trainingen dan oak niet meer dan de gebruikelijke zorg behoeven. Arturo 3Merzarto, Ferrari's derde coureur, hangt er zo'n beetje bij. Hij Is al lang blij een kans te krijgen in het walhalla van de autocoureurs. De officiële uitslag luidt: 1. Jackie Ickx, België, Ferrari 42:12.3, gem. snelheid 187,7 km per uur. 2. Clay Regazzoni, Zw., Ferrari, 1:43:-.6. 3. Ronnie Peterson, Zw., STP-March, 1:43:19,-. 1 How- den Ganle, Nw.-Zeel., BRM 1:44:32,5. 5. Brian Redman, Eng., Mc.Laren-Ford, 1:44:48,-. BERT WILLltNSEN IMaTRA. De Italiaan Giacomo Agostini heeft zich door een overwinning in de motorraces van Imatra (Finland) zeker ge steld van het wereldkampioenschap in de 350 cc-klasse. Door zijn overwinning in de 250 cc-klasse is de Fin Jarno SaarSnen nu reeds zeker van de wereldtitel. Hij heeft 94 punten tegen Gould en Pasolini 88. Zij kunnen op maximaal 93 punten konten. Saarinen (26) is de eerste Finse wereldkampioen. De WestcÜit- sers Enders en Engelhardt legden beslag op het wereldkam pioenschap in de zijspan klasse. In de 125-cc-klasse werd wereldkampioen Angel Nieto uit Spanje geklopt door de Zweed Kent Andersson (Yamaha). Nieto en Charles Mortimer (Eng.) hebben nu beiden 87 punten. Wéér zo'n benauwd moment, waarop een coureur aan de dood ontsnapt. Het is de Californische ren ner Jimmy Caruthers. die uit de vlammenzee kruipt. De brand in zijn race-auto brak uit, toen hij te gen de muur van de baan tot stilstand kwam. De aanblik enkele momenten later. De coureur Jimmy Garuthers wordt door enkele omstanders weg gedragen. terwijl zijn racer nog volop in brand staat. Met blusapparatuur zal geprobeerd worden het onheil zoveel mogelijk te beperken. AMSTERDAM De Aegir-acht verplichtte velen aan zich. Niet alleen coach Röell en de grote Groningse aanhang, meer nog de technische adviescommissie en het bestuur van de Kon. Ned. Roeibond en zelfs de be- stuurderen van het Nederlandsch Olympi sch Comité, waarvan voorzitter Cees Ker- del en secretaris-penningmeester Chris van der Ploeg, gesecondeerd door de chef de mission voor MUnchen, Bram Leeuwen hoek, zaterdag d eslotrace - en het hoofd nummer - van de nationale roeikampioen- schappen op de Bosbaan bijwoonden. Het werd een grandioze zege van de Groningse studenten, die met een tijd van 5 min. 44,83 sec. een nationaal baanrecord vestigden en het internationale baanrecord van de sublie me Oostduitse acht tot op 1,3 seconde bena derden. 6.44.1, 3. Slavia Prang 7.01.1. 'ici zonder stuurman: Noorwegen 6.27.6, 2. Stockholm 6.35.8. 3. Laga 6.39.2. Daarmee veegden ze op slag alle stuurde nummer werd Laga voorziene problemen van de ta- derde. fel. Immers. Aegir behoorde tot De voornaamste uitslagen zijn: de „voorlopige ploeg" die de 1. Noorwegen 6.43.0. 2. Laga KNR2 bij het NOC had aange meld voor de Olympische roei re gatta. Het is inmiddels in roei- kringen meer dan een publiek geheim dat het NOC dat „voor lopige" karakter niet al te zeer onderkende. Een nederlaag tegen Nereus zou in het gesloten wereldje van de toeiers desastreuze gevolgen hebben gehad. De bond had reeds in de winter aangekon digd slechts nationale kampioe nen voor uitzending voor té dra gen. Anderzijds is duidelijk ge worden dut voor het NOC de be slissing al voor de „nationale" gevalicn was ten gunste van de Groningers. De Aegir-acht mankte zaterdagmorgen snel en duidelijk aan alle onzekerheid een einde door de finale te be heersen en opnieuw Nereus ruim achter zich te houden. Op de eerste 500 meter leidde Ne reus met een tafje. In de kilo meter die volgde sloegen de Groningers toe. Ze liepen 1,43 sec op hun tegenstanders uit op de tweede 500 meter en hadden die voorsprong bij het 1500 me ter-mei kieken nog met 1.29 sec. vergroot. De tegenaanval vun een eigenlijk al verslagen Ne reus werd in de slotfase voor treffelijk gepareerd. De Amster dammers konden juist voorko- Z! men dut er licht tussen de boten was bit dc finish, wat allerminst een schande is in deze snelste race van Nederlandse achten, ooit op dc Bosbaan gevaren. Er - moet wel worden opgemerkt dat de ploegen met de lichte rugwind de omstandigheden 4- mee hadden. De uitslag was: 1. Aegir (Rouwe, Munneke, Mul- der. Huisinga. Eggink, Van der Vliet. Tuinzing, Offens. Stuur- man Stuff ken). 2. Nereus K] 5.47.41. 3. Asopos 5.59.64. Een Laga-Vier heeft dit weekeinde bij wedstrijden in Osla geen winst «wi j kunnen behalen. In het gestuur- I de nummer eindigde Laga op de Tientallen bewonderaars verdrongen zich op de steiger, waar de achl i tweede plaats achter de Noorse van Aegir arriveerde. De reis naar Münchcn was ook wel een felici I nationale ploeg, in het onge- tatie waard.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11