DAGRECREATIE GROTE ATTRACTIE IN VLIETLAND m Ji Vi 's-Graven- woude is nog steeds een wensdroom Vlietland toekomstig centrum voor watersport irvan dt' hele we-* Ie Hogt •rdt ver-, zijn er- Reden i, tekst technici, de we-j aan dit niet dej mede- de staf e deze ele we- ïngelse „Love teriaal, trop de :n, ten- bleek - IS) Ooit zullen in dit gebied watersporters en dagjesmen sen hun vertier vinden: een van de terreinen die deel uitmaken van wat nu nog 'n wensdroom is: 's-Craven- De grote attractie van Vlietland is, dat dit plassengebied een open verbinding -krijgt met de Vliet en daardoor auto matisch met Kaag en Brassemer. Jdeaal dus voor de echte watersporter, maar ook dagjesmensen kunnen zich .uitstekend vermaken in dit toekomsti ge natuurgebied. Niet alleen omdat een kwart van de totale wateropper vlakte vrij ondiep blijft (de rest wordt tot dertig meter!maar ook omdat de gazons een uiterst flauwe helling krij gen. De overgang naar het ondiepe water is dus heel geleidelijk. Grote ge deelten van de oevers worden inge plant met riet: zowel om estetische- als veiligheidsredenen. Het is voorts de bedoeling, de oever- lijn zo lang'mogelijk te maken via ei landen en schiereilanden. Op een van die eilanden komt een eenvoudig kam peerterrein. Een botel en verdere wa tersportaccommodatie, zoals jachtha vens en aanlegsteigers, komen groten deels langs de noordwestoevers. De oostelijke oevers zijn geschikt voor dagjesmensen, de westelijke in princi pe alleen voor de watersport. Een ei land langs de oostelijke oever wordt vanaf de oever toegankelijk en biedt de landrecreant een verhoogd plateau met fraai uitzicht op de plassen. Parallel aan rijksweg 4a is een recrea- tieweg geprojecteerd. Of de bestaande Oostvlietweg voor het autoverkeer moet worden opengesteld is nog een onbeantwoorde vraag. Dat hangt onder meer af van de huidige bebouwing afbreken of niet? en van de nadere wensen met betrekking tot de water sport. Langs de recreatieweg on de Oostvlietweg is een aantal parkeerter reinen geprojecteerd. Ze komen zoda nig te liggen, dat ze direct toegang ge ven tot een aantrekkelijk gedeelte van het gebied. Er hoeft dus niet eerst nog een stuk gelopen te worden. Op de oevers komen lig- en speelwei den, hier en daar zelfs een dagcam ping. Op „strategische" punten komen caféterrassen aan het water, met vrij uitzicht. Het Vlietlandgedeelte nabij Leidschendam moet nog nader gede tailleerd worden. Het accent in dit groene gedeelte komt te liggen op de „droge" recreatie. Vergelijkbaar met Vlietland is het re creatiegebied-Noord tussen Zoetermeer en Zoeterwoude. Ook weer een zand winningsproject, dat op de lange duur 125 hectare water moet opleve ren. Tot nu toe heeft de zandzuiger nog geen kwart van het totale gebied mogen leegslurpen. Zoetermeer, als grootste afnemer, weet nu al nauwe lijks waar het zand moet blijven en dus komt de rest pas over een jaar of vijf aan de beurt. In de noordwesthoek van dit watersportgebied wordt een strand opgespoten en verder krijgen de oevers grotendeels riet. Hier en daar een caféterras, de nodige aanleg steigers, een haventje en noem maar op. Definitieve plannen zijn er alleen nog maar voor de 30 ha. op Zoeter- meers grondgebied. Een ander project, het recreatiegebied West, tussen Voorburg en Zoetermeer. staat nog niet eens in schetsvorm op papier. De werkzaamheden beperkten zich tot het storten van puin, om straks tenminste wat glooiing in dit stadsbos te krijgen. Waterpartijen, speelweiden, sportvelden, maneges, fietspaden, jeugdspeelplaatsen, ruiter paden het kan er allemaal ko men. Hetzelfde geldt voor het Stads landschap tussen Rijswijk en Delft, waar al even ijverig aan de pulnbasis van het toekomstige groen wordt ge werkt. Hier zouden een heempark, midgetgolfbaan, rosarium, autowas plaats, tennisbanen, restaurant en mo tel moeten komen. Duivenvoorde, een gebied van grote landschappelijke waarde met afwisse lend weiden en groencomplxen, op gaand geboomte en halfverscholen boerderijen, moet grotendeels blijven zoals het is. Slechts de aanleg van wandel-, fiets- en ruiterpaden wordt wenselijk geacht. Direct tegen Maria- hoeve aan is een gedeelte van 50 hec tare gereserveerd voor zowel georga niseerde als ongeorganiseerde stedelij ke recreatieve voorzieningen. Daarach ter komt een centraal parkgebied met waterpartijen, speelweiden en mogelijk nog een dagkampeerterrein, gevolgd door een openbare golfcourse ter grootte van 50 ha. Ten slotte de Oostduinen van Wasse naar, waarin gelegen de landgoederen De Pauw, Wiltzangh, Wittenburg en Hartenkamp, het Wassenaarse Slag. het Wassenaarse- en (een deel van) het Haagse duingebied en enkele land goederen aan de duinrand. Het Re creatieschap zou alle landgoederen te gen boekwaarde van de gemeente Wassenaar moeten overnemen, zo was indertijd de wens, terwijl het duinge bied wat beter ontsloten moet worden: parkeeraccommodatie bij het Wasse naarse Slag vergroten en nog wat rui ter-, fiets- en wandelpaden aanleggen. Het recreatleschnp 's-Gravenwoude is nog al- tijcf niet meer dan een wensdroom. Vijf jaar nadat een werkcommissle rapport en ontwerpregeling op tafel legde zijn deze officiële stukken nog steeds niet be- hundeld, laat staan vastge steld, in de raden van do deelnemende gemeenten. Dut zijn Den Haag, Rijs wijk, Voorburg, Wassenaar, Leidschendam, Voorscho ten, Zoetermeer, Delft, Pijn- acker, Nootdorp en Zoe terwoude. Een elftal, dat officieus besloot de recrea tiegebieden op elkaar af to stemmen, zodat er voor do bewoners van Groot Den Haag en omgeving ook in de toekomst nog wat te re creëren valt. Maar vertaald in een intergemeentelijk sa menwerkingsverband op wettelijke basis is deze be reidheid nog altijd niet. De provincie onder wien« supervisie dit recreatie schap gaat draalen, wijst beschuldigend naar do ge meente Den Haag, dlo maar niet bereid zou zijn de voorgestelde kostenver deling In principe te aan vaarden. In de ontwerpre geling wordt van Den Haag verwacht, dat het de helft van alle kosten draagt, om dat zijn inwoners het meest profijt hebben van 's-Gra venwoude. Een verwijt, dat onbillijk wordt genoemd, omdat volgens de gemeent® Den Haag juist de provincie voor een groot deel de ver traging veroorzaakt door eerst de Provinciale Plano logische Dienst nog te laton uitkienen welke grond even tueel nog voor woningbouw gereserveerd zou moeten worden. Het plan 's-Gravenwoude samentrekking van de grootste en kleinste deelne mer stamt uit de tweede helft van de zestiger jaren, toen berekend werd dat de bevolkingsgroei in het stadsgewest Den Haag plus de stijgende behoefte aan recreutie - in - de - vrije - natuur de aanleg van 1950 hectare nieuw recreatiege bied noodzakelijk maakte. Om niet met ruimte te mor sen en doublures te voorko men heeft de toenmalige gedeputeerde mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw de elf gemeenten bij elkaar gebracht. Dank zij deze coördinatie konden verschillende be stemmingsplannen worden gewijzigd, zodat de groen gebieden beter aansloten bij die van buurgemeenten. Een vorm van schaalver groting, die ook nog eens de kans op meer rijkssubsi die vergroot, zoals de werk commissle fijntjes opmerk te. Het geld, zo werd al di rect gewaarschuwd, zou voor dit ambitieuze plan al lesoverheersend zijn en daarom gaf de werkcom missle indertijd het advies de verwezenlijking fase voor fase te doen. Om enig idee van de kosten te krij gen: op 4 december 1987 schatte de commissie, dat het eerste tienjarenplan 's- Gravcnwoude ruim vijftien miljoen gulden zou kosten. In de vorige twee afleveringen van deze serie beschreven wij De yVithof en de Delftsc Hout. twee belangrijke schakels in de toe komstige groengordel rond Den Haag. Het plassengebied Vliet land. gelegen tussen de Vliet, rijksweg 4a en de bebouwde kom men van Voorschoten en Leidschendam. komt vandaag aan bod. Dit watersportcentrum krijgt, als gevolg van zandwinning in de Meeslouwer-, Riet-. Spek-, en Hojpolder. een plas van 165 hecta re. waarvan 35 ondiep. Voorlopig zijn de zandzuigers tot om streeks 1978 bezig, zodat de watertoerist nog enkele jaren geduld moet hebben. Het Vlietland behoort evenals de Delftse Hout tot het gebied van het Recreatieschap 's-Gravenwoude. Andere onderdelen daarvan zijn het toekomstige stadslandschap tussen Rijswijk en Delft, het bestaande recreatieschap Westvlietweg in Voorburg/Leidschen- dam, de Zoetermeerse recreatiegebieden West en Noord, de Oost duinen van Wassenaar, en Duivenvoorde tussen Den Haag. Was senaar. Voorschoten en Leidschendam. Honderdfachtig hectaren water, grote jachthavens en veel oeverrecreatie rijksweg 4. het Vlietland. De stad boven in de montagefoto is Voorschoten, de onderste weg over de gehele breedte van de foto

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9