ICCADILLY CIRCUS I ART VAN BRITSE WERELD I AUSTRALIA, Piccadilly Circu», het mid delpunt van de Britse we reld. „Swan and Edgar", een schiereiland tussen Piccadilly en Regent Street Dubbeldekkers slingeren zich over het plein. De kunstenaar scheurde boven dien zijn broek beeld. De stad betaalde hem een overeengekomen hcnorariu: van 3.0U0 pond. Gilbert had ech ter de hoeveelheid koper, die hij nodig had om Eros te kunnen gieten, volkomen verkeerd bert kind, zodat het hem meer ca 7.UU0 pond kostte. Met schande overladen en volkomen bank roet, vluchtte hij naar Belgiü, waar hij zijn tenten opsloeg in Brugge. Nadien keerde Gilbert rog maar relden terug naar En ge and dal hem echter in 1332 ci'kenning schonk. Hij werd ge- i adc'c'. tn was voorman Sir Al fred Gilbert. de graaf De naam v Shaftesbury cmbletm geworden, dat i mand nog speciaal hertnr aan lord Shaftesbury. Het is nu evenveel een symbool van Lon (Van onze correspondent Roger Simons). LONDEN Een stel hippe Zweedse meisjes vraagt de weg aan (je twee beleefde jV bobby's, die dienst doen in de schaduw van „Swan and Edgar". Een van de agen- |ten haalt zijn plattegrondje voor de dag en frist zijn ge heugen op. De meisjes knikken verheugd en ver dwijnen in de aangeduide richting. De twee bobby's kijken zé na •vergejmet een kennersblik. Het staat schop-op hun gezicht te lezen, dat zij die blonde grietjes wel zouden en lusten - buiten de diensturen, troefdjnatuurlijk. Jonge Londense po'.i- lettiemannen zijn tenslotte ook ge maakt van vlees en bloed. Beslist geen baan om over te zeuren, dat oogje in 't zeil hou den op Piccadilly Circus. V/el snuif je er doorlopend schadelij ks uitlaatgassen op en is het er nooit echt rustig, maar je zist er 'altijd wat. Mensen van ieder slag en ras. Blanke, bruine, zwarte en gele voorbijgangers. Fleurige hippies en stijve bol hoedbritten. Zelfs af en toe een eskimo. Heel de wereld trekt daar aan je voorbij. Ook doe je er meer het werk van een gids voor toeristen dan van verkeersagent. Maar dat geeft niet; want Piccadilly Cir cus is het hart van de Engelse wereld, het middelpunt van het gewezen Britse imperium. Een hart dat warm klopt - en snel. Het oefent een vreemde aantrek kingskracht uit op toeristen en stemt de Britten weemoedig als ze .n het buitenland Vertoeven. 100 miljoen pond Piccadilly Circus: drommen vuurrode dubbeldekkers, zwarte taxi's en fraaie personenwagens, die rond het standbeeld van Eros slingeren. Een enorm druk en nogal rommelig plein, c geven door de imposante facades van gebouwen, die in zekere zin verheerlijkte krotten zijn. De ro mantiek, die de Britten geweven hebbtn rond Piccadilly Circus, is kunstmatig en sterk overdre ven. De wereld heeft pleinen, die veel mooier zijn en esthetisch stukken beter verantwoord. Maar daar ontbreekt dan de ge zellige slonzigheid, die zo'n spe ciaal geval maakt van Piccadil ly Circus. Zo speciaal is dit stadsgedeelte, dat vandaag de dag een felle strijd gevoerd wordt naar aanleiding van een gemeentelijk plan om ,,het hart Van de wereld" voor een bedrag van 100 miljoen pond een nieuw Uiizicht te geven. De voor- en tegenstanders dit plan zitten elkaar zo lelijk in het haar dat Peter Walker, i nister van milieu, een openbaar onderzoek bevolen heeft. De ge meente Westminster is zelfs bar.g geworden en overweeg, nu de mogelijkheid van Piccadilly Circus gewoon op te kalefateren, in p'aals van de oude gebouwen voi.eo'g af te breken en zs te Vervangen door wolkenkrabbers van 70 tot 77 meter hoogte, met veel kantoorruimte, twee hotels met 500 kamers, enkele wonin gen, parkeerruimte en winkels. In een theater adn Rupert Street, een zijstraat van ,,the Dilly" zoals Piccadilly Circus genoemd wordt in de omgang), zijn driftige Londense acteurs en actrices een „Save Piccadilly"- campagne begonnen tegen het moderniseringsplan. Het is een harde en langdurige Strijd en bovendien niet de eer ste. aie geleverd wordt om het oorspronkelijke Piccadilly Cir cus te redden voor het nage slacht. Over dit verkeerspunt wordt al sinds 1817 getwist. Dat jaar begon de 61-jarige architekt John Nash met de aanleg van revolutionaire nieuwe straten in Londen. Nash' plannen waren goedgekeurd door „Prinny", de prins regent .(George prins van Wales; 1811-1820), en door het parlement. Het volk vertelde, dat de jonge mevrouw Nash Prinny's maitresse was# Druk De prins-regent verlangde, dat Londen een grote boulevard zou krijgen, zoals Napoleon er een geschenken had aan Parijs. Nash ontwierp een prachtige brede straat, die van Ccrllcn House (waar nu de zuil staat met het standbeeld van de her tog van York) naar Regent's Park liep. Vandaag de dag is die ene straat verdeeld In Lower Regent Street, Regent Street en Portland Place. Het lag in Nash' bedoeling een natuurlijke grens te trekkentussen „de straten van de adel en de hoge midden stand in het westen" en „de smalle straten en v/elnig sjieke hulzen, bewoond door arbeiders en handelaren In het oosten". De hoertjes en de kruideniers van Soho werden voor altijd af gesneden van Mayfalr, waar de adel woonde. Ofschoon de nieuwe straat lijn recht in de richting van Picca dilly ging, wilde Prinny niet, dat zij deze oude en meest befaam de laan van Londen zou door kruisen. Om die reden ontwierp Nash een sierlijk rond plein dat hij Regent Circus noemde. Het werd voltooid in 1820. Gaande weg begonnen de Londeneren het Piccadilly Circus te noemen, zadat de oorspronkelijke naam totaal verdween. Sinds dc jaren tachtig heet het plein officieel Piccadilly Circus. Maar wat ds Britse Tante Pos betreft, is. het lucht. Volgens de Post bestaat Ficca- dilly Circus niet. Het adres ven al de gebouwen rond het stand beeld van Eros is dat van stra ten, die samenkomen op Picca dilly Circus. De tabakswinkel op de hoek van de Windmiil Street, naast de London Pavilion-bios- coop, is technisch Piccadilly no. 1. Voor een plein dat theoretisch niet bestaat, is het er overigens druk genoeg. Per dag rijden meer dan 42.000 wagens over Piccadiiiy Circus. Het metrosta tion onder het Circus verrast da ge.ijks omstreeks 200.000 reizi- gers. Als John Nash zijn oude Regent Circus nu kon z;en, zou hij zijn ogen niet geloven. Het lag nooit in zijn bedoeling er het middelpunt van Londen van te maken. Hij wilde alleen Picca dilly omzeilen op de gemakke lijkste manier. 66 jaar bleef zijn ronde plein onaangetast. In 1886 werd er een scheve driehoek van gemaakt. De reden van deze wijziging was een nieuwe straat, Shaftesbury Avenue, ontworpen door de ge meente Westminster en ge naamd naar Anthony Ashley Cooper, de zevende graaf van Shaftesbury, een filantroop en sociale hervormer, gestorven in 1885. Om Piccadilly Circus zijn vreemde nieuwe vorm te geven, werden de oude „London Pavi lion", die toen een music hall was, en de schilderachtige „Whi'e Bear Inn", een oude her berg waar de diligences stilhiel den, gelijkgemaakt met de grond. De oude „London Pavilion", de „Pav", dateerde van 1859. In de zaal stonden tafeltjes met een marmeren blad. De music hall- voorzitter" kondigde met luide stem de achtereenvolgende num mers aan en er werd uit volle borst meegezongen. Zes maan den nadat de oude zaal afgebro ken was, werd de nieuwe „Pav" gebouwd op de plaats waar dit theater dat sindsdien een bios coop geworden is, nog altijd staat. Afbra3kplannen en herbouwings- maatregelen lokten destijds evenveel protesten uit als van daag. In de gezaghebbende Ti mes" verschenen iedere dag boze brieven van ontevreden le zers, die de architecten en het gemeentebestuur zeer onvriende lijk bekritiseerden. In 1927 raakte de zaak „Swan and Edgar" geheel haar oor den ais Big Ben. In 1952 kreeg Eros een fontein, zoals Gilbert het steeds gewild had. Het is echter een fontein zonder glorie, wont kort na haar installatie werd het duidelijk, dat de wind iedereen op het plein kletsnat maaklc als men de kraan hele maal opendraaide. Dure lichtreclames Na de tweede wereldoorlog werd Piccadilly Circus vooral be roemd wegens zijn reusachtige lichtrvclumcs, de eerste verlich ting die gedoofd wordt clkens wanneer Engeland gebrek lijdt aan steenkolen, een verschijnsel dat zich nog vrij regelmatig voordo*. Nu het Invallen van de duisternis zetten deze lichtrecla mes het plein In een helle gloed, zodat Je er een boek of een krant kunt lezen. Zo'n flel neonbulzen om Je wa ren te adverteren op het Dllly kan 25.000 pond per Jour kosten. De stad int gemeentebelasting op de gebruikte pluutsruimte. Ongeveer 10 firma's zijn gespe cialiseerd in de constructie van enorme llohtreclames, die auto matisch aan- en uitflitsen of van kleur veranderen. Een dergelij ke lichtreclame is doorgaans in vier jaar versleten. De eerste primitieve lichtreclames werden aangebracht rond 1900. Vier Jaar later was de vertoning al zo in drukwekkend dut het plein Iede re avond vol gapers stond en men het spottend „de bioscoop van de Schotten" noemde. Dat vandaag weer aungedron- gen wordt op een komplete re constructie van Piccadilly Cir cus is geen wonder. Het ge meentebestuur van Westminster noemde het Dilly onlungs „een door middel van nconbuizen ver lichte slop" en dat was niet overdreven. Het betwiste plan om dit plein eon nieuw kleedje te geven, is het zevende in een reeks waaraan geen einde schijnt te komen. De ontwerpers van dat plan zouden het Circus niet alleen omringen met beton nen wolkenkrabbers, maar Eros bovendien op een plateau plaat sen, waaronder doorgangen ko men voor wagens en au tribussen. Iedere dag zouden 85.00U auto's Piccudilly Circus doorkruisen. Alle Londense kranten en een groot eicel van de bevolking zijn in opstand gekomen tegen dit idee dat volledig in strijd is met het voornemen om vroeg of laat alle auto's t« weren uit Centraal Londen. Maar nu minister Wal ker er zich mee bemoeit en de gemeente Westminster boven dien berouwvol nieuwe voorstel len onderzoekt, zul dit zevende herbouwingspuin misschien een even roemloze dood sterven als zijn zes voorgangers. Intussen wint het Idee om Picca dilly Circus te conserveren en de bestaande gebouwen, die we gens de jaren.ange onzekerheid •.rnst.g m verval zijn geraakt, nu zorgvuldig te restaureren, .teeds meer veld. Als dit voor stel aanvaard wordt, zal het verKccrsprobleem van het Dilly ueil.chl onopgelost blijven tot men de moed kan opbrengen om van Ccntruul Londen een auto vrije zone ie maken, een para dijs voor voetgangers uit heel de wereld. FOTO'S: MILAN KONVALINKA. spronkelijke oude fagade kwijt, omdat het Circus verbreed moest worden aan de westelijke kant. Deze expansie had zich al eerder voorgedaan in de andere windstreken. Maar het was vnoral de aftakeling van „Swan and Edgar", die scherpe reac ties uitlokte. Deze zaak had een zeer eenvoudig begin gekend. In 1340 nam de manufacturier John Swan op die plaats een winkeltje over, h'ij had een vennoot, Wil li .im Edgar. Samen maakten ze fr in de loop van de jaren een wurenhuis van. Het pand „Swan and Edgar" is in feite een schiereiland, met aan <lc ene zijde Piccadilly, aan de ere Regent Street en Pic cadilly Circus tegenover het ge Blote Eros Circusbobby: meer toeristen gids dan verkeersagent. bouw. Deze ligging biedt grote voordelen. Als men gewoon door het warenhuis wandelt, komt nien van de ene drukke straat in de andere terecht, zonder het blokje om te moeten lopen. In de tijd van koningin Victoria gaf precies deze uitweg aanleiding tot een society-schandaal. Op een warme julidag in 1864 bracht Henry Chaplin, ós toe komstige graaf Chaplin, zijn jon ge verloofde, lady Florence Pa get, per rijtuig naar de Piccadil- ly-ingong ven „Swan and Ed gar". Zij begaf zich naar binnen om enkele Inkopen te doen. Hij bleef wachten in dc koets en zat gelukzalig te mijmeren over zijn aanstaande huwelijk met lady Florence. De tijd verstreek en Chaplin werd ongeduldig. Florence bleef weg. Hij vroeg zich af welke keuze ze nu weer te moeilijk vond dn dc winkel. Chaplin be sloot even te gaan kijken. Maar hoe hij ook rondspeurde, lady Florence viel nergens te ontwa ren. Ze had dc benen genomen via de andere ingang. Haar me deplichtige was de markies van Has'.ngs, de man die zc echt be minde Met deze snoodaard is het ech ter slecht afgelopen. Drie jaer later liet Chuplin een paard, Hermit, meerennen in de Derby, een belangrijke wedstrijd voor de gokkers. Het was een ren paard zonder veel pretenties. Om zijn diepe verachting voor dit dier en zijn eigenaar wereld kundig te maken, waagde de markies een enorme gok. Chap- lins paced won en Hastings' we reld verging. De 25-jarlge mar kies was geruïneerd. Hij stierf 'n jaar later. Kort voor zijn dood moest hij bijna letterlijk gaan bedelen. Op het einde van de vorige eeuw besloot de gemeente Westmin ster ïord Shaftesbury, die zoveel gedaan had voor de armen van Londen, nog eens extru te ge denken met een standbeeld in het midden van Piccadilly Cir cus. De opdracht om een monu ment te maken, werd gegeven aan een vrijwel onbekende kun stenaar, Alfred Gilbert, die een felle tegenstander was van le vensechte afbeeldingen van overicden beroemdheden. Tegen alle verwachtingen in kwam Gilbert voor de dag met een blote boogschutter, die de Griekse liefdegod Eros voorclcl- de. Volgens de beeldhouwer was dit werk het symbool van de snelheid waarmee lord Shaftes bury de behoeftigen van Londen geholpen hud. Het monument werd ingehuldigd op 29 juni 1893. Voor de meeste Londenaren was Eros tn zijn blootje een komple- le verrassing. Er stak een s.orm van kritiek op. Alfred Gilbert werd uitgescholden voor ales wat lelijk was onder de zon. In inau'.s vun roem te oogsten, g.r.g /.ijn repulatlo helemaal nuar de bliksem. De boogschutlergod Eros, vriendelijk aantrekkingspunt van Britten en buitenlanders

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13