4000 soldaten naar Noord-Ierland £cidóc0owant Bisschoppen Zuid-Afrika veroordelen racisme Mao onthult dood Lin Piao RUMOER ROND MOORD BRIGITTE Johnson uit ziekenhuis Felle aanval op regering Hechter en notaris in opspraak Cafe's ook apart in Rhodesië /RIJDAG 28 JULI 1972 LEIDSE COURANT •LFAST (AP) De Engelse regering heeft gisteren besloten iog eens 4.000 militairen naar toord-lerland te sturen. Het to- aal aantal Britse soldaten in Jlster komt daarmee op 21.000. Tevens zal voor de komende wee jaar een extra bedrag van 540 miljoen gulden ter beschik king worden gesteld om de toordierse economie weer nigszins op de been te helpen. Li eerder had het kabinet-Heath 60 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor d(3 scheepsbouw in lelfast. mannen werden gistermor- dood in een auto gevonden, waren doodgeschoten en aarna verbrand. Een bom ver- lielde een garage in Belfast. IRA heeft het voornemen van le militante protestantse UDA lelachelijk genoemd, om voor aden stookolie voor het gasbe- Irijf te onderscheppen, waar- loor de bewoners van Bogside •n Creggan riiet meer zouden amnen koken en hun wijken loodgedwongen zouden verlaten. Via een brandweerladder moesten arbeiders van een spinnerij in Bel Militairen zouden dan de wijken fast gisteren het gebouw verlaten. Een toerist had de fabriek ii ©der controle kunnen krijgen. brand gestoken. Bemanning kustvaarder gered WESTKAPELLE, (ANP) Een marine-helikopter heeft gisteren rond het middaguur de drie opvarenden van de Engelse kustvaarder „Ac- tion'' (200 ton) van boord ge haald en bij Westkapelle aan land gezet. De kustvaarder was enkele uren daarvoor op de Botskilbank, 1,5 mijl ten noordwesten van Westkapelle, aan de grond gelopen. De kapitein van de „Action" brak bij de branding enkele p middenvoetsbeentjes. Hij is I in het ziekenhuis van Vlissin- gen opgenomen. De oorzaak van de stranding is niet bekend. Mogelijk zijn de machines uitgevallen waarna het scheepje door de harde wind snel ai'dreef naar de kust. De benarde positie van de „Action" die geen ra dio agn boord heeft, werd het eerst opgemerkt door de Nederlandse kustvaarder Kittywake. Sleepboten konden wegens ondiepte het schip niet berei ken. Personeel vaneen sleepbedrijf wist, met een vlet bij het schip te komen en een kabel vast te maken, waarna de „Action" vlot ge trokken werd. Regeerakkoord ook niet alles "I/oor sommige politici is de moraal welke ze uit de juli-crisis trek ken: een regeerakkoord van de omvang waarop het kabinet Biesheuvel probeerde in 1971 een stevig huis te bouwen, is ook nio alles. De praktijk wijst namelijk uit: regeren is in Nederland tegenwoordij zo'n gecompliceerde zaak, dat veel afspraken op langere termijl maken, neerkomt op permanente spanning tussen afspraken ei haalbaarheid. Wat voor een regeerakkoord geldt, gaat trouwens in wat andere vorn ook op voor de programs van onze politieke partijen. De mensel die proberen zulke programs uitvoerig te maken, lijken op een huis vrouw die bezig is een lange waslijst op te schrijven, terwijl z) weet dat er bij haar wasserij elk ogenblik een bedrijfssluiting uit dl bus kan komen. Politieke programs vergen al enige tijd de inkrira ping tot urgentie-programs; en zelfs die blijken in de praktijk vaal onhaalbaar. i~kp twee manieren werkt deze gang van zaken politieke onduidelijk ^heid in de hand. Ten eerste gaan politieke programs door het streven naar volledig heid sterker op elkaar lijken dan voor het aangeven van keuzemoge lijkheden goed zou zijn. Wie sterk op één belangengroep mikt, pro beert voor andere belangengroepen ook een vriendelijk gezicht U trekken. In de tweede plaats wekt na elke parlementair periode de Neder Tandse politieke partij op kritische kiezers de indruk van iemand die na een dag lezen niet veel verder gekomen is dan een paar pa gina's van „De klop op de deur" of „Het dagboek van kleine zei len". /"kndcr druk van zulke politieke programs gaan ook regeerakkoorder de kant op een lange litanie te worden. En dan meestal nog eec litanie, waarbij van alle betrokkenen het keervers meestal luidt: „Van alle rampen, verlos ons Heer". Waarbij dan een der grootste rampen steeds is de groeiende afstand tussen wat kiezers beloofd wordt en wat in de politieke realiteit haalbaar blijkt. N ANTONIO (AFP) - De Vmerikaanse oud-president Lyn don Johnson heeft gisteren het :iekenhuis Brooke in San Anto- i verlaten, waar hij maandag was opgenomen wegens pijn de borst. Nuntiatuurraad mgr. J. Dyba overgeplaatst >ME (KNP) De nuntiatuur- raad Mgr. J. Dyba, zal spoedig le nuntiatuur te Den Haag aten en een post aanvaarden ip de nuntiatuur te Zaïre. Dyba werd op 18 oktober 68 door Paus Paulus benoemd ot nuntiatuurraad te Den Haag tls opvolger van Mgr. H. Le- naitre. Mgr. Dyba is 43 jaar >ud en afkomstig uit het bisdom ieulen. Volgens officiële krin- ;en behoort deze overplaatsing de gebruikelijke mutaties in Vatikaanse diplomatie. Barnes, momenteel de pritse ambassadeur in Israël, is Overgeplaatst naar ons land. oppelbazen verduisterden 0.000 gulden STERDAM (ANP) De Am- erdamse politie heeft deze eek drie koppelbazen aange- )uden verdacht van verduiste- ng van 50.000 gulden aan so- ale lasten en premies. De Jannen boden onder de naam an een Amsterdams aanne- lersbedrijf personeel aan en ebruikten ook het nummer aaronder dat bedrijf bij het ociaal fonds voor de bouwnij- erheid is ingeschreven. de koppelbazen op vrijdag om eld kwamen gebruikten zij val- l kwitanties. Zij betaalden hun ïrsoneel ter plaatse en staken premies voor sociale lasten hun eigen zak. Op die manier elden zij per week ongeveer jf mille over. De zaak kwam an het licht door controles van loontechnische dienst. JOHANNESBURG (KNP) De rooms-katholieke bisschoppen in Zuid-Afrika hebben in een on langs gepubliceerd herderlijk schrijven een bijzonder scherpe aanval gedaan op de apartheids politiek van de Zuid-Afrikaanse regering. In het schrijven, dat veel opzien heeft gebaard, ver oordeelt het episcopaat de be- Ruimtevlucht van Russen op komst MOSKOU (UPI) De Sovjet-U nie.. zal binnen enkele dagen haar pogingen hervatten, een permanent, bemand ruimtelabo ratorium in een baan om de aarde te installeren. Dit heb ben gisteren gezaghebbende Oosteuropese zegslieden in Mos kou meegedeeld. Operatielampen voor Vietnam AMSTERDAM (ANP) Vijftien studenten uit acht landen ver vaardigen momenteel in Am sterdam, in een internationaal studentenwerkkamp, operatie verlichting voor het medisch comité Nederland-Vietnam. De studenten maken een door stu denten van de technische hoge school in Delft ontworpen lamp die de onder moeilijke omstan digheden opererende arts op het hoofd kan dragen. De produktie- kosten van de lamp met accu en handdynamo bedragen ruim honderd gulden. Staking Aruba voorbij ORANJESTAD (ANP) De ambtenaren van het eilandge bied Aruba hebben gisteren het werk hervat. Zij waren sedert 18 juni in staking. perking van de mensenrechten, de politieke vervolging en de discriminatie van de gekleurde bevolking in Zuid-Afrika zeer fel. Het schrijven, dat is gepubliceerd onder de titel „Oproep aan het geweten", heeft in Zuid-Afrika daarom zoveel opzien gebaard, omdat tot nu toe de meerder heid van de katholieke bisschop pen van Zuid-Afrika in hun kri tiek op de politiek van de huidi ge regering, altijd zeer terug houdend en voorzichtig is ge weest. De bisschoppen zeggen hun verklaring dat zij verontrust zijn „bij de gedachte dat er vele mensen zonder enige vorm van proces gevangen worden gezet, worden verbannen, gedwongen worden te zwijgen of andere be perkende maatregelen worden opgelegd. De bisschoppen zien het als hun plicht ook hun be zorgdheid uit te spreken over het lot van de politieke gevan genen. Felle kritiek uiten de bisschoppen ook op het arbeidssysteem, op de doorgangskampen en op de „pasjeswet" omdat daarmee een zware en geheel onnodige last wordt gelegd op de gekleur de bevolking. Zij bepleiten een wettelijk geregeld loon en eisen voor de gekleurde bevolking volledige burgerrech ten en kiesrechten. Aan het eind van de verklaring steken de bisschoppen de hand in eigen boezem met te zeggen dat „het een feit is dat wij er niet in geslaagd zijn het racis me te overwinnnen en de discri minatie op te heffen. Maar het ligt binnen onze mogelijkheden om dit door een moedig en standvastig optreden toch te be reiken", aldus de bisschoppen. Inmiddels hebben verschillende leiders van andere kerken in Zuid-Afrika zich solidair ver klaard met dit schrijven. (Van onze correspondent L. Kleyn) PARIJS— Het gaat er in Frank rijk op lijken alsof men verge ten is dat begin april een meis je van zestien jaar Brigitte ver moord is in Bruay-et-Artois in het noorden van Frankrijk, niet ver van Rijssel. De hoofdperso nen zijn op de achtergrond ge raakt, namelijk de verdachte notaris Leroy, zijn verloofde Monique Mayeur en de rechter van instructie Pascal. De notaris is in voorlopige vrij- heir tegen de zin van de rechter Pascal en heeft het plan memoi res te gaan schrijven over zijn negentig dagen in de gevange nis. Binnen enkele dagen zal ook Monique vrijkomen, want het is natuurlijk een onbegrijpe lijk schandaal dat een verdach te vrij rondloopt terwijl een me deplichtige van de verdachte nog dn de cel zit. De derde hoofdper soon rechter Pascal is met va kantie gegaan nadat het hof van beroep hem de zaak Brigitte uit handen had genomen wegens een te duidelijke partijdigheid tegen de verdachte notaris. In het begin van deze week werd de notaris andermaal in op spraak gebracht door een meis je van 21, dat beweerde vier jaar geleden door een man in een auto te zijn meegenomen naar een kamer in Rijssel waar met haar onzedelijke handelin gen werden gepleegd. Zij wees de notaris aan en zei dat zij hem had herkend op foto's in de kranten en op beelden op de te levisie. Dit strovuur brandde snel uit want uit een onderzoek bleek dat het meisje een aards- leugenaarster en fantast is die zulke zogenaamde affaires met mannen al meer bij de hand Geen politieke uitzendingen N HAAG (ANP) Minister -ngels (CRM) is niet van plan, oals het CPN-kamerlid Wolff ad gevraagd, extra zendtijd ter eschikking van de politieke artijen te stellen i.v.m. de ka- inetscrisis. Mick Jagger, leider van de Rolling Stones, blaast 29 kaarsjes uit van de twee-verdiepingen tellende taart, die hij eergisteren ter ere van zijn 29ste verjaardag kreeg. De Stones maken momenteel een tournee door Amerika en Canada, wat hen naar schatting een bedrag van 3 miljoen dollar zal opleveren. heeft gehad en waar bedrog dik bovenop lag. Inmiddels rolt de sneeuwbal ver der. Zo pas is over rechter Pas cal een rapport met cijfers over goed of slecht gedrag gepubli ceerd waardoor Pascal voor de openbare mening min of meer Sn Zijn hemd wordt gezet. Dat zulke rapporten over gedrag en vlijt en wat al meer bestaan voor kinderen op de lagere en middelbare scholen is misschien onvermijdelijk. Minder aanne melijk is dat soortgelijke rap porten ook bestaan voor het ge hele overheidspersoneel en van die, als regel geheimgehouden cijferlijsten, hangt de promotie af. Volstrekt ontoelaatbaar is dat ook magistraten onder dit stelsel vallen. Intussen is de moordenaar van Brigitte nog al tijd niet gevonden. „Praathuisje" voor werkende vrouwen ROTTERDAM (ANP) De ge trouwde vrouw, die haar huis houd :lijke taak voor een gering of groter gecfeelte wil verwisse len voor werkzaamheden bui tenshuis, kan zich vanaf giste ren oriënteren in een zoals de Rotterdamse Kamer van Koop handel het noemt „glazen praat huisje" in het centrum van de stad. Personeel van het arbeids bureau zal voorlichting geven over werk, beroepen, opleidin gen en de gedeeltelijke dagtaak, die de vrouw zou kunnen ver vullen buiten haar gezin. Er wordt tevens arbeidsbemidde ling verleend. Mevrouw G. M. Bo'rsma, echtgenote van de mi nister van Sociale Zaken, ver richtte gistermiddag de officiële opening. Visconti in ziekenhuis ROME (RTR AFP) De Ita liaanse filmregisseur Lunchino Visconti is met spoed in een Ro meins ziekenhuis opgenomen, nadat hij onwel was geworden toen hij met vrienden dineerde in een hotel aan de Via Veneto. Volgens een arts van het zieken huis zou de regisseur als gevolg van te veel roken aan een sto ring in de bloedsomloop lijden. Scheepsramp op Oostzee: tien doden VISBY (UPI) Tien personen zijn om het leven gekomen toen gisteren op de Oostzee de 1.150 ton metende Deense tankboot Edith Terkol in zwaar weer kapseisde. Hefschroefvliegtuigen hebben twee overlevenden, een Deen en een Spanjaard, uit zee opgepikt. De overige opvarenden zijn ver moedelijk opgesloten geraakt in het schip, dat met de kiel om hoog werd aangetroffen. Klop signalen op de rom bleven on beantwoord. Onder de doden zijn de vrouw en twee kinderen van een bemanningslid. WINKELSLUITING \7ergeleken bij andere nationale problemen is de winkelsluitings kwestie van ondergeschikt belang. Wat niet zeggen wil dat ze onbelangrijk is. Want behalve het sociale belang van werknemers en middenstand staat er naast het economisch belang van het be drijfsleven ook nog de inlossing van wensen van de consument op het spel. Geen wonder dus, dat het resultaat van twee jaar studie op het wln- kelsluitingsvraagstuk in de SER niet helemaal overeenkomt met ad viezen welke het hoofdbedrijfschap detailhandel de overheid heeft gegeven. Wanneer de centrale overheid straks zou gaan proberen door een nieuwe wet de winkelsluiting en winkelopenstelling te con formeren aan het gewijzigd leefpatroon en gewijzigde economische belangen, moet ze dus een aantal knopen doorhakken. Hopelijk wordt dan één belangrijke knoop doorgehakt op de manier zoals een ruime meerderheid in de SER adviseert: het uitvaardigen van een klein aantal algemene bepalingen (bijvoorbeeld maximum aantal uren waarop een winkel per week open mag zijn en bepaling dat openstelling des avonds uitzondering moet blijven), maar daar naast een ruimere mogelijkheid voor het bedrijfsleven om qua regio en qua branche eigen regelingen te treffen. Maar de consument zal van de grotere vrijheid alleen kunnen profite ren, wanneer detailhandel en grootbedrijven tot een betere samen werking komen en erkend gaat worden dat de dienstverlenende functie van bijvoorbeeld een levensmiddelenbedrijf tot andere oplos singen moet leiden dan de verkoop van meubelen en andere duurza me artikelen. PEKING (AFP) De Chinese partijleider Mao Tse-toeng heeft kortgeleden zelf tegenover twee buitenlandse politieke lei ders bevestigd dat zijn vroegere „kroonprins" Lin Piao om het leven is gekomen toen hij met zijn medewerkers per vliegtuig naar de Sovjet-Unie poogde te ontkomen na een verijdelde po ging tot een staatsgreep. Volgens betrouwbare inlichtingen uit diplomatieke kringen in Pe king en van Chinese kant, deel de Mao in het gesprek met de niet nader genoemde politici ei gener beweging mee dat maar schalk Lin Piao, door het ne gende partijcongres van april 1969 officieel als zijn opvolger aangewezen, een komplot tegen hem op touw had gezet en vorig Protest tegen arrestatie van Jakir MOSKOU (Reuter) Tweeënvijf tig Russen hebban in een brief aan het Kremlin de arrestatie van de 49-jarige historicus Pjotr Jakir een nieuwe stap terug genoemd naar Stalinistische me thoden. Jakir, die al jaren opkomt voor de burgerrechten, is vorige maand gearresteerd en zal mo gelijk terecht moeten staan op beschuldiging van anti-Russi sche propaganda. In de brief, die gericht is aan het politburo van de communistische partij en het presidium van de opper ste Sowjet, wordt Jakir bestem peld als een fel anti-Stalinist en voorvechter van rechtvaardig heid. jaar september een moordaan slag op hem had beraamd. Mao heeft volgens de diverse berichten verklaard dat Lin Piao een „militaire dictatuur" heeft willen vestigen en daartoe zijn mannen in de hoogste orga nen van staat en partij liet infil treren. Hij zou zich ook verzet hebben tegen de wederopbouw van de partij, zwaar geteisterd door de slagen van de rode gar de. Bovendien zou hij gekant zijn geweest tegen de con tacten met Amerika. Dit al les zou zijn uitgelopen op een samenzwering tegen de partij leiding en een poging, Mao Tse-toeng in september te ver moorden. Mao had de knoop doorgehakt en zich met het volle gewicht van zijn gezag achter premier Tsjoe- En-lai opgesteld, die voorstan der was van normalisering van de situatie na de culturele revo lutie en van doorbreking van het Chinese isolement. Coudenhove Kalergy overleden BRF.GENZ (AP) Graaf Ri chard Coudenhove Kalergy, de oprichter van de Panouropese Unie, is d.mderdag op 77-jarlge leeftijd In een hotel in de Oos tenrijkse badplaats Schruns overleden. Coudenhove Kalergy een telg uit een beroemd adellijk geslacht van het vroegere Oostenrijks- Hongaarse keizerrijk, stichtte de Paneuropese Unie na de in eenstorting van de monarchie. Hollandse pannekoeken met Hol lands bier. Dat was het menu voor de medewerkers aan het Folkloristisch Festival dat in Hoorn werd gehouden met 250 deelnemers uit 9 landen. Hier een aantal Roemeense muzikanten die zich ons nationale gerecht goed lieten smaken. SALISBURY (Reuter) De Rho- deslsche regering heeft maatre gelen bekendgemaakt die moe ten lelden tot apartheid bij het genot van alcoholhoudende dranken. Café's en hotels in „blanke gebie den" moeten voortaan toestem ming van de regering hebben om alcoholhoudende dranken te serveren aan Afrikanen en om gekeerd mogen neger-cafè's niet zonder vergunning voor blanken schenken. Tot dusver stonden café's en restaurants over het algemeen voor alle bevolkings groepen open. David Scott ontslagen als astronaut HOUSTON (AP) Rulmtevaar- derd David R. Scott is destijds uit het astronauten-corps ontsla gen In verband met het opzetje geld te verdienen met beplakte enveloppen die men naar do maan had gesmokkeld, en mee terug naar de aarde. Scott, een 40-jarige kolonel bij de luchtmacht, is na het ontslag dat hem was gegeven en dat hij had aanvaard, benoemd tot chef van het Apollo-rulmteprogram- ma. Deze baan was hem aan geboden nadat hij was ontsla gen als ruimtevaarder.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9