Politieke standpunten tijdens 14 dagen crisis wisselvallig Franse enquête over nieuwe bisschop teleurstellend Kant cn klare kunsthars vulpasta PORION 'In kerk geen ruimte voor stellen van fundamentele vragen' Geloofsverschillen maken intercommunie ondenkbaar VRIJDAG 28 JULI 1972 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vandaag precies twee weken geleden legde het vijfpartijen-kabinet-Biesheuvel de laatste hand aan de rijksbegroting voor 1973. In de pers circuleerden zoals elk jaar de speculatieve berichten over moeizaam en spannend beraad in het kabinet. Maar niemand hield wer kelijk rekening met een mogelijke crisis. De ministers hadden afgesproken het in het weekeinde eens te worden, zodat ze nog zondagavond van hun verdiende vakantie konden gaan genieten. Maar het pakte anders uit.... Woensdagavond 12 juli: tot in de vroege donderdagochtend werkt een groep van vijf ministers (uit elke partij één, de zg. nachtclub) aan een bezuini- Minister W. D rees jr. Donderdagmiddag 13 juli: de vol tallige ministerraad aanvaardt het voorstel van de „nacht club". Er wordt een plafondbe drag vastgesteld voor alle de partementale begrotingen sa men. Donderdagavond: de nachtclub bespreekt tot in de nacht de stand van zaken met de vijf fractieleiders der regeringspar tijen. Het regeerakkoord zal op enkele punten moeten worden bijgesteld. Vrijdag 14 juli: geruchten gaan dat DS '70-fractieleider Berger donderdagavond heeft geëist dat thans met loon-prijsmaatregelen wordt gedreigd. Boersma zou daarop met aftreden hebben ge dreigd. 's Avonds vergadert de minister raad. Er wordt een dekkings plan aangenomen. Er rest nog een gat van 4 500 miljoen, dat door bezuinigingen moet worden gedekt. Zaterdagavond 15 juli: het kabi net wordt het niet eens over verdeling van de laatste bezui nigingsronde. Biesheuvel krijgt machtiging met Nelissen (Fi nanciën) voor het resterende bedrag een bezuinigingsvoorstel te ontwerpen. Zondagavond 16 juli: Biesheuvel legt zijn voorstel voor aan de ministers. Die trekken zich per partij terug om het te bestude ren. De VVD gaat overstag. Maar Drees weigert, daarin ge volgd door De Brauw, de hem toegedachte bezuinigingen, en wil opnieuw eerst discussie over het loon-prijsbeleld. Nieuwe schorsing, Biesheuvel neemt Drees en De Brauw „onder han den". Maandagochtend 17 juli: Biesheu vel volhardt in zijn bezuini gingsvoorstel. Drees volhardt in zijn weigering. Om half vijf is na een jaar en tien dagen kabi net-Biesheuvel de ministerscrisis een feit. Fractievoorzitter Wiegel (VVD) FractievoorzitterAndriessen (KVP) Fractievoorzitter Den Uyl (PvdA) Maandagmiddag: Berger, aanvan kelijk niet ingelicht door Drees en De Brauw over hun uittre den, stelt zich achter de minis ters op. Ook de staatssecretaris sen van DS '70 treden af. Er is nu sprake van kabinetscrisis. Drees en De Brauw betogen dat niet de bezuinigingen maar de weigering door het kabinet van een strak loon-prijsbeleid ter bestrijding van de inflatie hun belangrijkste motief was om af te treden. Kamerleden worden van hun va kantie teruggeroepen. Koningin Juliana komt terug uit Italië. Fractieleiders polsen hun ach terban. Nieuwe verkiezingen worden alom genoemd als uit weg. Maandagavond: om 21.00 uur komt het restkabinet bijeen en stelt vast dat de vier overgeble ven regeringspartijen, KVP. VVD, ARP en CHU, het onder ling eens zijn en dus als vier- partijenkabinet kunnen door gaan. Niettemin wordt besloten dat Biesheuvel een gesprek zal hebben met Berger om te zien of lijmen mogelijk Is. Dinsdagmorgen 18 Juli: tegen Berger zegt Blesheuvel dat zijn bezuinigingsvoorstel onaantast baar is. Daarop weigert Berger voor de afgetreden ministers vervangers uit DS '70 aan te dragen. De breuk is nu ook for meel een feit. Dinsdagavond: de fracties van KVP. WD. ARP en CHU zijn tot de conclusie gekomen dat het restkabinet moet doorgaan met beperkte taak: begroting '73 door het parlement brengen en verkiezingen In najaar of vroege voorjaar organiseren. In KVP-kringen gaan stemmen op voor samengaan na verkiezin gen met P.v.d.A. In vakbondskring ontstaat onrust over uitlatingen van Wiegel dat in de troonrede gedreigd zou worden met loon-prijsmaatrege len als het bedrijfsleven niet vriiwillig op de „nullijn" (geen reële inkomensverbetering in 1973) zou gaan zitten. Woensdagmorgen 19 juli: het ka binet beraadt zich over de meest correcte weg om een vierpartijenkabinet met beperk te opdracht tot 6tand te bren gen. In de namiddag gaat Biesheuvel naar de koningin. Er wordt niet bekendgemaakt wat hij gaat doen. De formele ontslagbrieven van Drees em De Brauw komen pas op het laatste nippertje bij Biesheuvel binnen. Woensdagavond: het verwachte communiqué over het gesprek Biesheuvel-koningin blijft uit. CHU-fracticleider Tilanus wil alsnog een lijmpoging. Beweerd wordt dat ook de koningin om een nieuwe lijmpoging heeft ge vraagd. Het kabinet kom in onverwacht spoedberaad bijeen. Er worden Fractievoorziter Berger (DS'70) na afloop geen officiële medede lingen gedaan. Niemand in poli tiek Den Haag weet wat er pre cies aan de hand is. Vooral ARP en WD schijnen tegen lij men te zijn. Donderdagmorgen 20 Juli: Bies heuvel gaat opnieuw naar de koningin. Donderdagmiddag: om drie uur verschijnt het communiqué van het kabinet der koningin. Het ontslag van Drees en De Brauw is aanvaard. De overige minis ters stellen hun portefeuilles ter beschikking. Over een (misluk te) lijmpoging wordt niet ge rept. De koningin begint meteen de gebruikelijke consultaties van alle fractieleiders uit de Tweede Kamers. Oppositie (P.v.d.A.. D '66, PPR). WD en DS '70 willen snelle verkiezingen in het najaar, con fessionelen (KVP, ARP, CHU) willen uitvoeriger begrotingsbe handeling in het parlement en verkiezingen in het voorjaar. Vrijdagavond 21 juli: de demissio naire premier Biesheuvel stuurt een brief aan de Tweede Kamer met een overzicht van de crisis. Hij ontkent moedwillig op een breuk met DS '70 te hebben aangestuurd. Hij ontkent tevens dat het kabinet, al vóór de breuk, zou hebben besloten in de troonrede te dreigen met een loon-prijsmaatregel. Zaterdag 22 juli: Biesheuvel be zoekt de koningin en krijgt op dracht „een kabinet" te vor men. In het officiële communi qué staat tevens dat Biesheuvel zich voorstelt dat het nieuwe kabinet een begroting zal indie nen en verkiezingen zal uit schrijven. De koningin vertrekt weer naar haar vakantie-adres. De crisis lijkt vlot afgewikkeld te kunnen worden. Maandagmorgen 24 juli: forma- teur Biesheuvel overlegt met de fractieleiders van KVP, WD. j ARP ei CHU. Hij stelt hun een j aantal wijzigingen van het re- geerakkoord voor, nodig om de begroting '73 in overeenstem ming te houden met het regeer akkoord. De wijzigingen betref fen enige belastingverhogingen en enkele bezuinigingen. De fracties zullen zich er de rest van de dag over beraden. Opmerkelijk is dat Berger de ko ningin vrijdagmorgen nog heeft geadviseerd de oue cdoali- tie te laten herstellen, dus met DS '70 (dit advies Is dus niet opgevolgd). In de KVP-fractle Is de linker vleugel tegen de wijzigingen in het regeerakkoord. Het fractie- beraad wordt In de nacht ge schorst tot de volgende ochtend. Dinsdag 25 Juli: De wijzigingen van het regeerakkoord leveren geen problemen in de fracties van WD en CHU, bij de ARP maakt één lid voorbehoud, de KVP is verdeeld. Wiegel pleit onverwacht voor een poging tot lijmen met DS 70. Bij herberekening van de begro tingscijfers aan de hand van nieuwe ramingen is namelijk een „meevaller" van een 70 miljoen gulden aan het licht ge komen. Wiegel wil dat hiermee Twee studenten uit Lexington hebben een bierblikbumper ontworpen, die naar hun zeggen bij een botsing een grote schokabsorberende werking heeft. Zij hebben hun bumper ingeschreven voor een ont werpwedstrijd. aan werkgevers en werknemers duidelijk maakt dat in 1973 de „nullijn" moet worden gereali seerd. Als dit voor minister Boersma onaanvaardbaar is, dan zou Boersma moeten op stappen. aldus De Brauw. de afgetreden DS 70'ers worden Biesheuvel stelt de koningin tele- teruggehaald. fonisch op de hoogte. Dinsdagmiddag: de vier fractielel- Donderdagmiddag 27 juli (glste- ders en de formateur komen ren): de premier spreekt met weer bijeen. Ook Tilanus de vier fractievoorzitters. JCHl^bHjktrog steeds te voe- Dondcrdagavond (gisteravond): WD en CHU blijven bij hun len voor lijmen, maar Aantjes (ARP) en Andriessen (KVP) zien er niets in. Woensdagmorgen 26 juli (eergiste ren): de fracties van WD en CHU zijn het met hun voorzit ters eens en wensen een nieuwe lijmpoging, de fracties van ARP en KVP zien daar niets maar verzetten zich er ook niet tegen. Woensdagmiddag: nieuw gesprek Biesheuvel-fractieleiders. Men komt er niet uit. Biesheuvel vraagt WD en CHU of zij bij hun standpunt willen blijven en vraagt KVP en ARP toch voor al de gelederen te sluiten. Woensdagavond: de fracties van VVD en CHU blijven bij hun wens voor een hernieuwde lijm poging. Biesheuvel wenst dit standpunt op schrift omdat het afwijkt van de adviezen vorige week door WD en CHU aan de koningin uitgebracht. De Brauw acht lijmen mogelijk en de beste oplossing, maar dan zal DS '70 eisen dat het kabinet standpunt: proberen te lijmen. AR blijft tegen. De heer Bies heuvel stelt de koningin op de hoogte. Tabernakel uit kerk gestolen ROERMOND (ANP)— Dit dc k«- tholieko noodkerk van de Don- derberg te Roermond Is In de nacht van woensdag op donder dag een 150 kg. wegend taber nakel gestolen, waarin waren opgeborgen twee gouden cibo ries met geconsacreerde hos ties, een gouden kelk en een zil veren schaal. Ook namen de dleve.i de geluidsversterker cn de microfoon mee. De waarde van hef gestoiene beloopt ruimt 4000 gulden. Soldaten laten eten staan UTRECHT (ANP)- De 850 dienstplichtige militairen van de legerplaats De Wittenberg bi) Garderen hebben gisternvond hun avondmaaltijd laten staan. Dat gebeurde uit protest tegen de verhoogde inhouding van vijf gulden op de wedde voor huis vesting en voeding. Het VVDM-hootdbestuur zal zich over deze maatregel bij de Tweede Kamer beklagen, De VVDM slui'. de mogelijkheid niet uit dat de komende dagen ook in andere kazernes soortge lijke actie als in Garderen zul len worden gehouden (ADVERTENTIE) DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slocht te reparoren lljkfc lukt met PORION, do in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. OobruiksKereed, geen verlios van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op. en zowel op droffo als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. 0 1 kg ƒ8.55. 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 De eerste inspraak van gelovi gen. volgens de nieuwe Ro meinse regels van 12 mei 1972, ten aanzien van de be noeming van een nieuwe bis schop, werd de afgelopen maand in het bisdom Evreux in Frankrijk onder leiding van de nuntius gerealiseerd. Hoewel deze enquête al veel beter verliep dan de acht voorgaande ((illegale) pogin- - gen in Franse bisdommen, hebben toch niet meer dan twee procent van de geraad pleegde gelovigen van hun nieuwe demokratische rech ten gebruik gemaakt. In Rotterdam was het destijds ongeveer -30 procent, in het bisdom Roermond ongeveer 3 procent. De nuntius in Frankrijk had in het bisdom Evreux 40.000 enquêteformu lieren uitgezet, waarvan er maar 700 zijn teruggekomen, niclusief 230 namens groepen. Volgens de nieuwe regels van Rome, beperkt de Franse enquête zich tot twee vra gen: welke zijn de kenmer ken van het bisdom en welke pastorale taken moeten er in de eerste plaats vervuld wor den. Er is dus geen sprake meer van antwoorden over het profiel van een bisschop, zoals dat in Rotterdam of Roermond werd gezocht en helemaal geen sprake van een lijst van personen, die als bisschop in aanmerking zouden kunnen komen, zoals dat tegen de zin van de nun tiatuur en Rome destijds in Rotterdam heeft plaatsge had. De door de nuntius van Frankrijk gevolgde methode, aangegeven door Rome zelf n.l. vooral geschikte leken te consulteren, blijkt overeen te stemmen met de ervaringen die men in Roermond heeft opgedaan. De meer dan gewoon ontwikkelde leken bleken het meest bereid tot respons, terwijl de mensen met laegre-schoolontwikke- ling het merendeels lieten af- Bij de ondervraging in het bis dom Evreux lieten ook de jongeren het volledig afwe ten: zij hebben niet gerea geerd. Ook hebben slechts een gering aantal priesters de moeite genomen zich uit te spreken (14 groepjes en 21 personen). Wel hebben ge antwoord de wat oudere mensen en mensen betrok ken bij katholieke organisa ties. Degenen, die in het bisdom Evreux belast zijn met de verantwoordelijke taken in de zielzorg, vervult de uit slag van deze enquête met zorg. Zelfs de geïnteresseer de gelovigen zien eenvoudig niet met welke problemen van afval en priestergebrek het bisdom kampt. Titus Brandsma: apostel van de vernieuwing „Een ware verdediger van de katholieke pers en een mo dern christen, die door zijn leven en dood getuigenis heeft gegeven van een diep Godsgeloof". Zo noemde de officiële Vaticaanse perschef prof. Allessandrini, de Ne derlander Titus Brandsma in een artikel in de Osservatore Romano. Dertig jaar geleden kwam Ti- Pater Olivier Du Roy, prior van de benedlktijner abdij van Maredsous in België, is afgetreden. Reden voor zijn heengaan is dat hij te voor uitstrevend was en te snel hervormingen invoerde in de abdij. De abt had gaandeweg de steun van de monniken, hem eens unaniem gegeven, verloren. De abt is 36 jaar oud en stond drie jaar lang aan het hoofd van de abdij. In de reeks GG-pamfletten van de Protestantse Stichting ter Bevordering van Verant woorde Gezinsvorming, is dezer dagen de brochure „Sexualiteit op leeftijd" ver schenen. Het pamflet, ge schreven voor de oudere mens en voor degene, die met hen in aanraking komt, KORTE METTEN KERK EN WERELD behandelt een aantal hard nekkige vooroordelen. Veel aspecten worden in een be grijpelijke taal aan de orde gesteld. Het pamflet bevat ook concrete adviezen om de sexualiteit ook op hogere leeftijd zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. De brochure kan besteld worden bij de stichting, Duinweg 23. Den Haag. Voor het eerst sinds de re formatie hebben katholieke en protestantse theologen een werk over het christelij ke geloof samengesteld, voor zover beide belijdenissen overeenstemmen. Het boek, dat 520 pagina's telt, en in het najaar uitkomt bij Her der en het Theologische Ver lag in Duitsland is samenge steld door Lucas Vischer, voorzitter van de commissie geloof en kerkorde van de Wereldraad van Kerken en prof. J. Feine, medewerker van het Vaticaanse secreta riaat voor de eenheid. Kardinaal König van Wenen is van mening dat de gods dienstige beleving in totali taire staten zo niet onder drukt. dan toch bevoogd wordt. In een interview met de Wiener Zeitung zei de kardinaal, dat in Rusland christendom en atheïsme te genover elkaar staan in een enigszins vrije concurrentie, maar hij uitte kritiek op de situatie in Polen en Tsje- choslowakije. „Ik geloof niet dat de enorme druk waaraan de kerk met name in Tsje- choslowakije is blootgesteld haar zal schaden. Eerder het tegendeel", aldus de kardi naal. i De Tsjechoslowaakse katho lieke Vredespriesters, ver enigd in de organisatie „Pa- cem in terris", zijn lid ge- KARINAAL KöNIG worden van de Christelijke Vredesconferentie, waarbij tot nu toe uitsluitend protes tanten en orthodoxen waren aangesloten. Voorzitter van de Christelijke Vredescon ferentie is de Russisch-ortho- doxe metropoliet Nikodim. TITUS BRANDSMA tus Brandsma door een dode lijke injectie met carbol in het concentratiekamp Da chau om het leven. Pater prof. dr. Titus Brandsma heeft eind 1941 als adviseur van de aartsbisschop per soonlijk aan de directies cn hoofdredacteuren van do toen nog verschijnende ka tholieke dagbladen een brief rondgebracht, waarin en waarmee de bezetter die op een complete gelijkschake ling van de pers uit was. de dienst werd opgezegd. Titus Brandsma werd kort daarop door de Duitsers ge vangen genomen en via Scheveningen en Amersfoort naar Dachau overgebracht. Volgens Allessandrini was de Karmelietenpater Brandsma. voor wie in Rome een proces tot zaligverklaring wordt ge voerd. „als journalist, maar niet alleen in die hoedanig heid, zeer diep van het be lang van de moderne com municatiemedia overtuigd." In de Osservatore Romano schriift hij verder dat Ttitus Brandsma een apostel van de vernieuwing was. een ver nieuwing die hi| niet als een vernietiging van het verleden onvatte. maar als een verrij king van een onverwoestbaar goed. Ter gelegenheid van de dertig ste sterfdag van Titus Brandsma zal zondag In Nij- meeen een plechtige eucha ristieviering worden gehou den. Deze dienst wordt om tien uur door de KRO-radio uitgezonden. Charles Davis in interview „De katholieke kerk van dit ogenblik is verouderd, omdat zij sinds de Franse revolutie de maatschappelijke veran deringen niet meer heeft ge volgd: zij is bekrompen, om dat zij te weinig ruimte geelt aan de vele godsdienstige vragen van de mens: zij is autoritair, omdat zij geloof blijft verstaan als het aan vaarden van een gezagvolle overlevering: zij is „voor- kritisch", omdat zij verlangt dat het gezag kritiekloos wordt aanvaard". Dit zijn enkele uitspraken van de Engelse theoloog Charles Davis in een interview dat het weekblad „De Bazuin" deze week publiceert. Char les Davis, op dit moment hoogleraar In de theologie cn de godsdienstfilosofie aan de Sir George Williamsuniversi- teit in Montreal, deed in 1966 veel stof opwaaien door zijn openlijke verklaring dat hij de katholieke kerk had ver laten. Hij verklaarde destijds dat „hij in de officiële kerk noch de zorg voor de waar heid. noch voor de mensen terugvond", zaken die vol gens hem de christelijke be wogenheid leren. Hij wilde wel christen blijven, maar dan niet dc weg volgen van degenen, „die alleen maar roomskatholiek kunnen blij ven, omdat zij hun christelij ke leven leiden op de rand van het instituut kerk". Zijn besluit om dc katholieke kerk te verlaten verant woordde hij later in een hoek, dat verscheen onder de titel „Omwille van het gewe ten". Prof. Charles Davis verblijft op dit moment in Nederland, om te onderzoeken hoe in ons land de theologen trach ten de evangelische bood schap voor dc mens van deze tijd toegankelijk te ma ken. In het Interview constateert Charles Davis verder dat de katholieke kerk in feite geen CHARLES DAVIS op onderzoek in Nederland ruimte laat voor het stellen van fundamentele vragen: wie over de onfeilbaarheid wil nadenken, mag daur bij voorbaar al geen afstand van nemen. Een theoloog, zo zegt Davis, die zich met die vragen bezighoudt, verlaat in feite de kerk, ook al wil hij dat helemaal niet. Volgens Davis valt datgene wat In het westen aan godsdienstige overtuiging leeft, niet samen met wat In dc kerken leeft, volgens hem bestaat er een roligieus leven buiten de ker ken. Orthodox theoloog: Op het oecumenische sympo sium over Intercommunie, dat de afgelopen dagen in slot Spindlhof bij Regensburg is gehouden. heelt de Grieks-orthodoxe theoloog prof. dr. Evangelos Theodo- rou uit Athene gezegd, dat 't voor de orthodoxe kerk on denkbaar is intercommunie te houden met kerken met een wezenlijk onderscheid in geloof. „Ondanks vergaande overeen stemming in de leer der sa cramenten en over het ambt. zijn de orthodoxe en rooms- katholieke kerken door be langrijke geloofsverschillen van elkaar gescheiden", al dus de theoloog. Als voor beeld noemde hij de katho lieke dogma's over de onfeil baarheid en het leergezag van de paus en de dogma's over Maria. Het doel van het internationele symposium, waaraan verte genwoordigers van kerken uit twaalf landen aanwezig waren, was om vooral de stem van de orthodoxie in het oecumenische gesprek over de intercommunie door te laten klinken. Na dr. Theodorou herinnerde de orthodoxe vertegenwoordi ger bij de Wereldraad van Kerken In Genève, bisschop Emilianos Timiades eraan dat de rooms katholieke kerk en de orthodoxe kerken, on danks het door prof. Theodo rou genoemde gcloofsonder- schcid, tot in de zeventiende eeuw hun communicgemeen- schap In stand hebben ge houden. In dit licht wees de Regens- burgse bijbeldeskundig»* prof. dr. F. Mussner erop dat er reeds in de Korinthe-brief sprake is van verschillende groepen gelovigen, maar dat er toch een gemeenschappe lijke avondmaalsviering be stond. Voorwaarde voor een communfegemeetvschap nu Is volgens Mussner wel over eenstemming over de opvat tingen en leer der eucharis-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7