Frans Peters maakt Lp.'s voor weggeef prijzen Imitatrice Elsje zingt net zo als Heintje c s NOS helpt Duitse tv TERUGBLIK televisie heden morgen radio heden Hou het scherm in 't oog Film vol toeval over doodsangst van drie nonnen morgen PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 JULI 1972 Frans Peters achter zijn enorme mengpaneel met ruim 1000 bedieningspunten Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Per jaar verschijnen tienduizen den vers geperste platen met liedjes van muzika le grootheden als Heintje, Wilma en vele anderen voor spotprijzen op de markt. Vooral via super markten vinden de schijven menige gretige koper. Hij zal zich niet afvragen waarom de verkopers- hand zo gul is om langspelers voor luttele gul dens aan te bieden. Zou hij dat wel doen en zijn koopje eens goed bekijken, dan zou blijken dat hij geen originele versie, maar een weliswaar meesterlijke imitatie in de vingers heeft. Fo to's van de echte artiesten ontbreken op de hoes en er staat ook niet op dat zij het zijn die de liedjes zingen. In ons land bestaat een aantal studio's dat erin slaagt Jansens en Pietersens op te sporen, die hetzelfde geluid kunnen produceren als vermaar de zangsterren. Musici zijn snel gevonden en dan is het nog een kwestie van enkele dagen om de onbekende Nederlander een perfecte nabootsing te laten zingen. Een van die onbekenden is Elsje Peereboom (Heintjes muzikale dubbelgangster). Een van die geluidsstudio' sis die van Frans Pe ters te Hilversum. „Het is gewoon een kwestie van mensen erbij zoe ken. Als je de platen hoort, denk je dat het de echte artiesten zijn". Frans Peters (40) nog niet zo lang in een splinternieuwe geluidsstudio te •Hilversum praat met een achteloos gemak over de vele grammofoonplaten met liedjes van bekende zangers, die elke week over de toonbank gaan. Liedjes die vertolkt worden door onbeken de Nederlanders. Hij noemt Elsje Peerebooms stem niet van die van Heintje te onderscheiden. De zwarte schijven gaan voor weggeef-prijzen als 3,50 de handel in. Dat is voor een langspeel plaat natuurlijk spotgoedkoop. E wordt toch nog aan verdiend. „Want", zegt hij, ,,we hoeven de artiesten geen royalties te betalen en we hebben veel minder tijd nodig voor de opnamen. Nor maal heb je ongeveer twintig opname-uren nodig voor een single, maar over acht cover platen doen we 30 tot 35 uur. Dat scheelt een stuk als je weet dat de opnamen 160,- per uur kosten. Hot is bovendien helemaal niet moeilijk om de men sen te vinden ook al zijn er maar tien of vijftien cover-artiesten in Nederland". De kinderen die zijn studio binnenstappen, verdie nen goed, zegt Frans Peters. Niet alleen de imi tatie-artiesten en studio's zijn blij met deze vorm van platenperserij, ook de kopers weet hij: „We hebben eens een LP met liedjes van Johan Baez gemaakt voor Frankrijk. Ze belden huilend van vreugde naar ons op. Zo mooi vonden ze het. Maar het was gewoon gezongen door een Engelse juffrouw. Attent Op de deur van de regiekamer staat een bordje: „Niet voor Jan Alleman, wel voor Jan Boeze roen". Een toegangseis die hem herinnert aan Jan Boeroen, de zanger die met zijn lied De Fles maandenlang op de hitparades prijkte. Omdat niemand het fraaie vers wilde opnemen, had ook Frans ervan afgezien .Hij deed de zaak over aan Jack de Nijs die zijn opname beloond zag met hoge plaatsen op de lijsten. Een ervaring die Frans voortaan extra attent op zogeheten hitge voelige platen maakt. Voor de weergave van Nederlands best verkochte platen heeft hij overigens geen goed woord over. De studiokoning noemt het radioschip Veronica. „Zij vragen wekelijks enkele tientallen muziekza- ken naar de plaat die het snelst werd verkocht. Dan wordt een lijst met veertig nummers ge maakt. Ze bellen die meisjes in de winkels. Nou die tippen wel wat Veronica graag wil. Dan ko men al die popgroepen bovenaan de lijst." Zo krijg je een oneerlijk overzicht van de best ver kochte platen. Hoewel wij nog nooit een dergelijk onderzoek hebben gedaan ben ik ervan overtuigd dat juist onze produkties wat verkoopcijfers be treft hoog uit de bus zouden komen. Wij hebben echter al die poe ha niet nodig. De platen doen het goed en wij verdienen er een aardige boter ham mee, aldus de glimlachende heer Peters. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK— „Ik hou van Holland", „Ich bau dir ein Schlosz", en „Mamma", zijn liedjes die Elsje Peereboom (15) uit Beverwijk van a tot z uit haar hoofd kent. Zij is het namelijk die deze nog tien andere hits van Heintje op een langspeelplaats heeft gezet. Ondanks haar voor treffelijke imitatie van Hein tjes gouden keelklanken is zij echter gedoemd in de schaduw te staan daar het zonnetje van de publiciteit tot nu toe niet tot haar door drong. Laat staan dat zij de vette bankrekeningen van het Limburgse zangwonder ooit op haar naam kreeg. In de „White Horse Bar" van haar ouders vertelt ze waar om: „Een jaar geleden heb ik een paar dagen lang bij Frans Peters de liedjes ge zongen, maar toen het af was, is de plaat afgekeurd. Ik weet niet eens of de band opnamen er nog zijn". Haar carrièredromen als zangeres nog eens bekend te worden, vielen hiermee in duigen, want de plaat mocht niet verkocht worden. „Mis schien", veronderstelt zij, „was Heintje Simons wel bang dat het erg goed zou lo pen. Ik weet niet wat de oor zaak is. Het is erg jammer, want ik heb er enorm voor gestudeerd". Het moeilijkste vond ze won derlijk genoeg niet om Hein tjes muzikale dubbelgangster te zijn, maar het Duits waar in de Limburgse knaap zijn versjes zo vaak vertolkte. „Het komt zo maar in me", zeg£ ze, „als ik een plaatje meezing, dan klinkt het van zelf precies eender. Maar de taal is lastig uit te spreken." Het imiteren lukt haar overi gens niet alleen bij Heintje, maar ook bij .Vera Lynn. Als je je ogen dichtdoet en naar haar weergave van het bekend: „From the time you say goodbye", luistert, zou je de handen ervoor in het vuur steken dat de gevierde Engelse zangeres voor de microfoon staat. Het is ongelofelijk dat Elsje de hemelsbreed verschillende geluiden van Heintje en Vera uit haar stembanden weet te toveren. In Hilversum is niet alleen Frans Peters daarach ter gekomen, maar ook men sen van de radio. Ze kreeg onlangs de ether voor haar alleen om Vera's genoemde tophit te zingen. Bijna was ze ook op het televisie scherm verschenen bij Ted de Braak's programma: Met liiedjes het land in. Toen ze gevraagd werd, was ze ech ter nog veertien jaar en dan is de Arbeidsinspectie onver biddelijk. Net zoals ze dat voor Heintje was; dat is haar troost. Els is trouwens een fan van Heintje. Ze koopt nog steeds platen van hem en niet alleen om ze feilloos te imiteren. Dromen Haar kwaliteiten werden begin vorig jaar gesignaleerd door de Alkmaarse accordeonist Jan Steenhuis, die in de bar speelde. Hij zag wel wat in haar en gaf een seintje aan Frans Peters. Ook de mana ger van Heintjes tegenpartij Wilma I. van Bruggen, span de zich voor haar in. Tot nu toe heeft dat echter weinig mogen baten. Wel heeft ze haar inspanning voor de der tien liedjes van Heintje be taald gekregen, maar haar grootste succes is alleen nog de verbazing van de klanten in de bar, toen de band met haar imitatie werd afge draaid. De clientèle wist niet beter dan dat het Heintje was die hun vriendelijk toe zong. Els laat zich hierdoor niet uit het veld slaan. Ze oefent nog steeds om haar stem te polijs ten. En haar dromen blij ven doorgaan. Elsje Peereboom: Dezelfde stem als wonder boy Heintje De Britse gedramatiseerde doku- mentaire „Het is toch mijn le ven?" paste voortreffelijk in de jeks programma's die Henk Mo- chel voor de NCRV maakte over problemen van leven en dood. Hij werd dan ook nadruk kelijk in het kafor van deze reeks uitgezonden, compleet met nabespreking door prof. dr. C. v. d. Meer en Henk Mochel. De dokumentaire zelf stelde het vraagstuk erg nadrukkelijk aan de orde door van de man die te gen een verminkt leven koos een soort super-atleet te maken wat zijn intelligentie betreft. Dat maakte de dialoog te boeiender, maar verzwakte ook de stelling dat dit leven bij voortzetting volmaakt nutteloos zou worden. Super-intelligentie kan namelijk, dachten wij, altijd dienstbaar gemaakt worden en dat element werd niet uitgesponnen. Ver kwikkend was overigens het feit dat de vrije wil uiteindelijk voorop werd gesteld zonder af breuk te doen aan het feit dat die vrije wil objectief gezien tot een verkeerde keuze leidde. In de dokumentaire gaat de be handelende arts uiteindelijk overstag, met het oogmerk de patiënt vrij te laten om zijn be slissing zo lang mogelijk te her zien. We vonden het merkwaar- diiig dat in de nabespreking prof. v. d. Meer hem die vrijheid met zou willen geven. „Haal het doek maar op" was aan zijn zesde aflevering toe. In vergelijking met AVRO's „Nieu we Oogst" van j.I. zaterdag on getwijfeld sterker bezet. Met vooral alle lof voor koorleider Frans Wolfkamp die uit zijn koor-zingende amateurs enorm veel wist te halen. Louis Neefs als presentator blij ven wa een hachelijke zaak vin den, al was het alleen maar omdat hij zo hinderlijk over onze zuidelijke grens praat. We hebben niets tegen vlaams, vin den wei dat het geen regel moet zijn :n een regelmatig terugke rend programma. Zeker als dat vlaams doorspekt is met lelijke gallicismen. Hier en Nu ging In op de kabi netsformatie, liet o.m. CHU'er Tilanus verklaren dat hij rede lijke kans zag op herstel van de vijf-partijen-combinatie. De NCRV-rubriek zat hier nu eens goed achter het nieuws aan. Dat gold ook de Papendrechtse wijk die ter dood veroordeeld scheen, maar die nieuwe kansen lijkt te krijgen. Om de continuïteit al leen al goed werk. Bovendien ook goed werk omdat nu ook een woordvoerder van het gemeentebestuur aan het woord kwam, waarmee houvast werd gegeven aan het behandel de onderwerp. Vg. KRO: 17.00 uur Wop en Flop in wonderland 17.25 uur Felix en de kat AVRO: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur De jongen en de schildpad 20.21 uur Tenniskampioen schappen 21.15 uur Een weekeinde van angst 22.30 uur Stichting Socutera 22.45 uur Journaal NEDERLAND II KRO: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal P1] 19.05 uur The black and f*' white minstrel 6how| 20.00 uur Journaal 20.21 uur Paul Vlaanderen wc 21.10 uur Het Ardennenoffensi) £5 IKOR: Dc 22.05 uur Kenmerk w< 22.30 uur Journaal ke NEDERLAND I Ou NOS 18.45 uur Brigadier Dog 7e 18.55 uur Journaal j*e 19.05 uur Van gewest tot gewest VPRO co 19.30 uur Laurel en Hardy 20.00 uur Journaal 20.21 uur Laurel en Hardy 21.00 uur West 21.35 uur Onder dak of zonder dak 22.35 uur Journaal 22.35 uur Schaken NEDERLAND II 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Calimero 19.10 uur Zorro 19.35 uur Gilbert O'SulIivan 20.00 uur Journaal 20.21 uur The big country 22.55 uur Journaal 18.00 (S) Aperitief: licht muziekprv gramma. 18.30 Nieuws. 18.41 Veel gevraagde gewijde muzie: 19.00 De kerk vandaag Ook Tom Manders' show „Er zit een vogelnestje in NOS-omroepster Willy Dobbe presenteert de gastpro- mijn kop" zal via de WDR worden uitgezonden. gramma's die in Duitsland worden uitgezonden. HILVERSUM— Aange zien de Duitse televisie voor de verslaggeving van een zo omvangrijk evenement als de Olympische Spelen in München begrijpelij kerwijs faciliteiten te kort komt, heeft zij aan de televisie-orga nisaties van een aantal landen om technische bijstand gevraagd. De N.O.S. komt de Duit se televisie tegemoet met het zenden van een kleurenreportage- trein, die in Neuren berg wordt gestatio neerd, een der steden waar de voorronden van het voetbaltoer nooi worden gespeeld. De met vier camera's uitgeruste „trein", be staande uit een re giewagen en een tech niekwagen, wordt vol ledig bemand ingezet. Dat houdt in dat er een ploeg van 18 man meegaat: regiseur, beeld-, geluid-, onder- houdtechnici, camera mannen. opnameleider chauffeurs enz. Het afstaan van deze kleurenreportage- trein gedurende onge veer drie weken legt uiteraard de Neder landse televisie enige beperkingen op. Ook in programmatisch opzicht reikt de Neder landse televisie de hel pende hand. De West- duitse televisie (WDR) heeft in verband met het tekort aan man kracht en faciliteiten aan vele televisie - or- ganisaties gevraagd om gedurende de 16 dagen durende Olym pische Spelen via Duitsland 3 avondvul lende programma's te willen verzorgen. De reeks avondprogram ma's wordt in het ka der van de Spelen, ge presenteerd onder de naam Tele-Olympia. De Nederlandse televisie is op vrijdag 1 septem ber, op Duitsland 3 dus, vanaf 20.15 uur gast met een uit diver se onderdelen be staand programma ter lengte van twee en een half tot drie uur. Deze programma-onder delen door de WDR gekozen uit een 24-tal Nederlandse produc ties op het gebied van amusement, drama en documantaires zijn in volgorde van uitzen ding: Rudi Schokker huilt niet meer (documentaire van de VPRO): Er zit een vogelnestje in mijn kop (laatste Do- rus-show van de VARA); Alles is altijd anders (televisiespel vn de AVRO) en Fata Bana na (programma uit de N.O.S.-kunstserie Ei gentijds). Het Nederlandse gast- programma wordt ge presenteerd door N.O.S.-omroepster Wil ly Dobbe. De tegenprestatie van de WDR bestaat uit het aan de Nederlandse te levisie ter beschikking stellen van Duitse pro gramma's. Deze pro ducties waaruit nog een keus meet worden gedaan, zullen t.z.t. door de omroeporgani saties en de N.O.S. worden uitgezonden. In de film „Een weekeinde van angst" die vanavond wordt uitgezon den speelt het lot (toeval) een belangrijke rol. Twee gangsters ont voeren een meisje van niet onbemiddelde kom-af in de hoop voor haar een behoorlijk kapitaaltje te kunnen ontvangen. Door onvoor ziene omstandigheden komt het meisje echter om het leven en zien Eddie en Larry (Robert Conrad en Lee Majors) hun leuke plan in rook opgaan. Echter na een kort overleg vinden ze het zo jammer van het geld dat ze besluiten opnieuw toe te slaan. De slimme boeven zijn van plan een ander meisje te zoeken dat grote gelijkenis vertoont met de overledene. Ze willen op deze wijze de politie om de tuin leiden en alsnog het geld opstrijken. Zoals gezegd is het toeval met de gang sters. Op een verlaten weg ontmoeten ze drie nonnen die met auto pech aan de kant staan. Een van de religieuzes lijkt op het eerste slachtoffer. Ze sluiten in afwachting van het geld de vrouwen in een verlaten boerderij op. Opgesloten in de kelder beseffen de zusters Meredith, Frances en Ellen (Carol Lynley, Jane Wyatt en Louis Nel- tleton) dat slechts één van hen kans heeft dit hachelijke avontuur te overleven. Ned. I 21.15 uur. Schildpad De jongen en de schildpad is een Engelse film met een typisch Mexi caans sfeertje. Luis een jonge arme Mexicaan vindt op een mooie dag een kostbaar voorwerp afkomstig van de Maya's. Hij verkeert in tweestrijd of hij de relikwie waardoor hij veel geld kan vragen zal verkopen of zelf houden. Luis is bevriend met een enorme zee schildpad die hij eigenlijk ook voor zichzelf wil houden. Dit zou ech ter betekenen dat hij het dier moet opsluiten. Ned. I 19.05 uur. Sportpanorama Een samenvatting van de vanmiddag gehouden wedstrijden op de 1 nen van het Melkhuisje te Hilversum. Ned. I 20.21 uur. Het Ardenneoffensief Het Ardennenoffensief is de derde van een viertal dokumentaires over historische gebeurtenissen tijdens de Tweede Wereldoorlog. De vier dokumentaires werden vervaardigd door de Engelsman Peter Batty en worden door de KRO in Nederland op het scherm gebracht. Het Ardennenoffensief, dat Hitler in december 1944 als laatste, wan hopige gok inzette, en dat zich afspeelde rondom de Belgische plaats Bastogne, is een van de bekendste veldslagen uit de Tweede Wereldoorlog. Eén miljoen soldaten stonden tegenover elkaar. Het weer was bijzonder ongunstig door vorst en sneeuw. De strijd duur de twee maanden en eindigde in een definitieve overwinning voor de Geallieerden, die daarna hun opmars naar Parijs konden voort zetten. In de dokumentaire is opzienbarend filmmateriaal van deze strijd verwerkt, afkomstig uit Britse, Duitse en Amerikaanse bron, vn verder een aantal persoonlijke getuigenissen van mensen, die hot Ardennenoffensief van nabij hebben meegemaakt onder wie dc Duitse generaal van de pantsertroepen, Von Manteufel, de Ameri kaanse generaal Hasbrouck en de Amerikaanse kolonel Mace. Aan het slot van de dokumentaire, waarin ook beelden van het her bouwde Bastogne, vertelt de chef-staf van Montgomery, Sir Francis de Gungrand, over het overleg tussen Montgomery en Eisenhower en hun onderlinge verstandhouding. De laatste van de vier dokumentaires van Peter Batty „De geboorte van de atoombom" wordt op zaterdag 5 augustus uitgezonden. Ned. II 21.10 uur. Programma ïkmagazlnel 21.00 (SF mtaar. NOS: 19.V blinden en slechi: (S) Woensdagavond Holland Festival Reprise. Bond zot der naam: 22,25 Verboden toegani drukte-makers, lezing. NOU 23.55—24.00 Nie HILVERSUM II 18.11 Aktualltelten. 18.: r zonder nonsens. 19.30 (S st met zangsolisten. 20.1 Nieuws. 20.05 (S) Fragmenten ul< Ju. ik wil: musical. 20.25 (3 Alexander mag bet zeggen: gesprei ken. 21.00 (S) Popsmuk: lichte pit, ten ^en gesprekken. 21.45 (S) Al stemmen. 22.30 (S) Pianor moderne muziek 22.55 Medi gen. 23.00 Nieuws. 23.10 Akti ten. 23.20 (S) Radio Jazz Magazini .8.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldatc IS. 15 Lekenmoraal en -filosofie 18. Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Lie te orkestmuziek. 19.00 Nieuws, a tualltelten en gevarieerde muzlo 20.00 Moderne muziek. 20.30 Keizc lijke Hofmuziek. (22.00—22.. Nieuws). 22.30 Moderne Liederenc) clussen 23.40—23.45 Nieuws. IIILVERSO! 1 NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levend woord. 7.08 Te Deum laudamus geestelijke liederen (gr.) Nieuws. 7.41 Hier en Nu. 7.56 (S reludium: klassieke muziek (gi Preludium: klassieke muziek (gr. (opn.) 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Voo de zieken. 11.05 (S) Inspraak: ver zoekprogramma van klassieke en moEcon derne muziek (gr.) (11.30—11.3. Hier en Nu.) 11.55 Mededeling 12.00 Los-Vast: gevarieerd progra ma (12.26 Mededelingen Lbv. la en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41- 12.50 Hier en Nu). 13.10 Mlddagpai* zedlenst. 13.30 Zingen met Cecilia: I volksmuziek. 13.45 Keer ik van vej gesprek. 14.03 L, nrrmvlolr 1-1 (S) Lichte grammofoonmuzlek. 14 (S) Klassieke en semi-klassleke h mermuziek (opn.). 15.00 Oud-kathc lieke middugdienst. 15.30 N' 15.33 Lichte orgelklanken. 15.' Nl 11V -kI nderkoorDc Spei vrolijke liedjes. 16.00 (S) P' jeugdprogramma. 17.00 (S) Elpee Pop in stereo. 17.30 Nieuws. 17.r' Hier Nieuws, 5.45 (Si JL Blgroepj Ij optaterl A. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend] gymnastiek. 7.30 (S) Dag met gaatje (gr.) met om 8.00 Nieuws -naai. 8.50 Merger ,)ers van toen. me 9.35 Waterstanden. 10.00 Voor df" kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: pulair verzoekplatenprogramma i om 11.00 Nieuws. 11.30 (S) Rondoni 12: een programma voor de met om 11.55 beursberlchter.. Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Ra] dloiouHiaal 13.30 (S) Cello e muziek. 14.00 (S) Tombr^ la: Nederlandse :lngen 15.00 Pnletj na voor de zieken. Ifi.OT 16.03 (S) Aspecten weeglijk progra ke mensen, wa delingen. HILVERSUM 111 •ROS: 7.00 Nieuw». 7.02 De Hugo Gelderen Show. (8.00 Nieuws). 9 Nieuws. 9.03 Take Nine. 10.00 Nieu 10.03 Robbie Dale HHB mededeling Voor oudere luisteraars. 1" Weegschaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2