Belastingplan moet zorgen voor 1,96 mld. Britse troepen wagen zich in verboden zone £eidwQoivuwi SCHIPHOL VERBIEDT BESMETTE CHARTERS SURINAME ML VERLAGING VLIEGTARIEVEN Peking werkt aan terugkeer van Taiwan VOORSTELLEN KABINETSFORMATEUR: Brodski wil terug naar Rusland Astronauten leren Russisch NKV wil Veldkamp in Brussel VS-Senaat torpedeert mil. hulp Dodewaard draait weer 1973 DINSDAG 25 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De belastingverhogingen voor 1973 moeten bij na 2 miljard gulden opbrengen. Kabinetsformateur Bies heuvel heeft dit belastingplan gisteren aan de fractievoor zitters van de vier regeringspartijen voorgelegd. De ka merfracties van de KVP, AR., CHU en VVD hebben daar over zeer lang overleg gevoerd, voordat zij hun standpun ten aan de formateur overbrachten. MOSKOU (AP) De Russische I dichter Josip Brodski, die vori- ge maand naar het Westen is gevlucht om te vermijden dat hij voor de tweede maal in een werkkamp geplaatst zou wor den, heeft een brief voor partij leider Brezjnew achtergelaten, waarin hij hem verzoekt terug te mogen keren naar huis. fcrodksi, een 34-jarige jood uit Le ningrad, die wordt beschouwd als een van de belangrijkste le vende dichters van de Sowjet-U- nie, was een van de Russen die te horen hebben gekregen, dat zij beter uit de Sowjet-Unie kon den verdwijnen, als zij uit de werkkampen wilden blijven. De schrijver verbleef 18 maanden in een werkkamp, nadat hij in 1964 was veroordeeld tot een verblijf in een werkkamp van vijf jaar wegens „parasiteren", maar werd om onbekende rede nen eerder vrijgelaten. HOUSTON (AFP) Zes leden van het Amerikaanse astronau tenkorps gaan Russisch Ieren, zo is door Houston meegedeeld. Het zijn Tom Stafford, die deel nam aan de vlucht met de Apol- lo-lO, John Swigert (Apollo-13), Deke Slayton, Robert Crippen, William Thornton en Carol Bok- ko. Men mag aannemen dat uit dit zestal de bemanning zal worden geformeerd voor het Apollo-ruimteschip dat in juli 1975 gekoppeld wordt aan een bemande Russische Sojoez voor een gezamenlijke vlucht om de aarde. 'I I UTRECHT (ANP) Het Neder- I lands Katholiek Vakverbond zou het betreuren, als de vrij- I wel vaststaande kandidatuur I van oud-minister dr. G. J. M. Veldkamp als Europees com- missaris voor het sociale beleid weer in discussie komt. Ret NKV zegt dit in zijn oficiële orgaan „Ruim Zicht" naar aan- leiding van speculaties, dat de kabinetscrisis de heer Biesheu- - vel alsnog vrij kan maken voor de opvolging van dr. Mansholt als lid van de Europese Com- - missie. *Wij hebben Veldkamp graag in Brussel", aldus het NKV, „niet .vanwege zijn blauwe ogen maar om zijn sociale visie en zijn vermogen, daaraan gestalte te geven in de politiek". In Neder land en ook internationaal - .laatstelijk nog als voorzitter van de internationale arbeids- conferentie - heeft dr. Veld kamp zich volgens het NKV in dit opzicht overtuigend bewezen. Hoop redding mijnwerkers opgegeven BLACKSV1LLE (AP) De kans om negen mijnwer kers die gevangen zitten in een brandende kolen mijn neg te redden is ver dwenen na een explosie van mijngas. De brand in de mijn was zaterdag ontstaan toen een machine een electri- sche kabel raakte. Eenen dertig man die bezig wa ren de mijn klaar te ma ken voor de hervatting van het werk, nadat deze twee weken als gevog van de vakantie had stil gele gen, ontsnapten aan de rook en de hitte. De belastingplannen van het de missionaire kabinet omvatten ondermeer: Het BTW tarief wordt opge trokken van 14 tot 16 percent. Het lage BTW-tarief wordt ver hoogd van 4 tot 5 percent. De vermogensbelasting wordt van 0,6 tot 0,7 verhoogd. De vennootschapsbelasting gaat twee punten omhoog, wat 100 miljoen aan meeropbrengst WASHINGTON (UPI-Reuter) - De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond het wetsontwerp be treffende de militaire hulp aan het buitenland getorpedeerd, en daarmee ook een eerder goedge keurd amendement tegen de oorlog in Indo-Qiina. Het amendement behelsde terug trekking van alle Amerikaanse troepen uit Vietnam, Laos en Cambodja binnen vier maanden op voorwaarde dat Noord-Viet- nam en zijn bondgenoten alle Amerikaanse krijgsgevangenen vrijlieten. Het amendement werd met 50 tegen 45 stemmen aanvaard en overleefde ook een tegenmotie, wat de felste actie van de Senaat tot dusver tegen de oorlog in Indo-China beteken de. Maar toen over het wetsont werp als geheel werd gestemd volgde een dramatische ontkno ping. De anti-oorlogscoalitie scheurde. Senatoren die het amendement nog krachtig ge steund hadden maar hun verzet tegen het hulpprogramma zwaarder lieten wegen, onthiel den nu hun goedkeuring aan het wetsontwerp dat met 48 tegen 42 stemmen werd verworpen. betekent. Het is niet de bedoe ling om de successierechten te verhogen. Uiteindelijk zou door de belastingverhogingen volgend jaar 1,96 miljard meer in het laatje van het rijk komen. Verder zijn de volgende voorstellen voorgelegd. De AOW gaat per 1 januari 1973 met 4 procent extra om hoog. Dit moet via premiever hoging gefinancierd worden. De defensie-uitgaven kunnen 3,866 procent stijgen met 20 mil joen gulden. Dit is iets minder dan het „goedkoopste" voorstel van de adviescommissie-van RijckevorseJ, De uitbreiding van de Arbeids ongeschiktheidsverzekering tot volksverzekering is op 1 januari 1974 gepland, Het program voor de werkende jongeren wordt met een jaar op geschoven. Hierdoor gaat de zo genaamde tweede dag vor mingswerk voor 15-jarigen pas op 1 augustus 1974 in en voor 16-jarigen op 1 augustus 1975. de verlaging van de leerlingen- schaal (verkleinde klassen) bij kleuter- en basisonderwijs wordt met een jaar vertraagd. Terroristen in Joegoslavië opgerold BELGRADO (DPA) Het Joe goslavische ministerie van bin nenlandse zaken beeft maandag officieel de „vernietiging van een terroristenbende" bekendge maakt. De negentien leden van de bende waren eind juni Joegoslavië bin nengekomen en waren actief in de republiek Bosnië-Herzegowi- na, aldus de bekendmaking. Ze ventien terroristen zijn „uit de weg geruimd", twee zijn voort vluchtig en worden gezocht. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN In de Noordierse stad Londonderry is onthuld, dat het Britse leger weer patrouilles uitstuurt naar de zo genaamde verboden zone in de katholieke wijk Bogside. Het is de eerste maal sinds meer dan drie maanden, dat de troepen zich daar weer laten zien. De eerste patrouille drong het In Belfast werd gisteren een op verboden gebied zaterdag bin nen in de prille ochtenduren. Ze bestond uit tien soldaten. Er ge beurde niets. Gistermorgen wer den vier patrouilles in de ,no go area' gestuurd. Ze werden uiter aard opgemerkt door de repu blikeinse schildwachten, zodat er spoedig IRA-versterkingen aanrukten. Op een gegeven mo ment werden de patrouilles on der vuur genomen met geweren en spijkerbommen. De soldaten schoten terug en leden geen verliezen. Zij zouden evenwel twee manschappen van de IRA getroffen hebben. Het nieuws over de twee proefpa- trouilles gaf in protestantse kringen onmiddellijk aanleiding tot geruchten over een militair plan om het katholieke verbo den gebied van Londonderry volledig te bezetten. Zegslieden van het leger beweerden echter, dat de twee militaire wandelin gen in het verboden gebied een psychologisch doel hadden: zij waren een prikkel voor het mo reel van de troepen. wacht staande soldaat doodge schoten door een sluipschutter. Bij een vuurgevecht in London derry kwam een man om en werden vier personen gewond. De strijd in Noord-Ierland heeft nu in totaal 473 slachtoffers geëis'. De protestantse Ulster Defensie Organisatie heeft van daag tot dag van nationale rouw uitgeroepen, nadat vrijdag in Belfast 18 personen bij ge vechten en aanslagen omkwa men. William Craigh. leider van de mi litante protestantse Vanguard- beweging. heeft verklaard, dat zijn volgelingen beslist een pro teststaking zullen beginnen, waarin zij het katholieke voor beeld volgen om geen huishuur en geen gemeentebelasting meer te betalen. Volgens Craigh zal de staking ertoe bijdragen om minister Whitelaw ten val te brengen en een einde te maken aan het rechtstreekse bestuur vanuit Londen. De jaarlijkse strandwandelzesdaag- se is gisteren weer van start ge gaan. De bedoeling is in die pe riode van Hoek van Holland naar Den Helder te wandelen. In Nederland meeste sociale BRUSSEL (AP)— In de landen van de EEG ontvangen gezin nen thans gemiddeld een kwart van hun inkomen in de vorm van alle mogelijke sociale voor zieningen. Aldus staat in een rapport van het bureau voor de statistiek van de EEG. Nederland staat aan de kop met 32 procent en Italië benedenaan met 22. In Nederland zijn in de periode 1962-1970 de uitgaven aan socia le voorzieningen meer dan ver drievoudigd, in West-DuiIsland waren zij verdubbeld. Twee vrouwen, Joanna Shaw (r.) en Lea Allen (l.), in de Amerikaanse staat Massachusetts, gaan hier gehuld in een jurk die Joanna Shaw nog niet zo lang geleden alleen droeg. Ze is sindsdien 180 pond af gevallen, haar vriendin 45 pond. Eerste vereiste voor de verkiezingen TkE eerste eis waaraan het tweede kabinet-Biesheuvel moet voldoen is niet dat het de vervroegde verkiezingen uitschrijft op de meest korte termijn, maar dat het omstandigheden schept waarbij de Nederlandse kiezers zo duidelijk mogelijk weten waartussen ze te kiezen hebben. Want wanneer we de Kamerverkiezingen van de laatste tien jaar na gaan, dan blijkt dat achteraf gezien de kiezers steeds een kat in d< zak gevonden hebben en dat ze daarmee ook opgescheept zouden zijn, wanneer de oppositie Catshuis en departementen had mogen bezetten. Zodra de kabinetten van dr. De Quay, mr. Marijnen, mr. Cals en dhr, De Jong samen met de koningin op de foto waren vereeuwigd, bleek al spoedig dat de toestand van 's lands financiën en de econo mische ontwikkeling noodzaakten tot een ander beleid dan de kie« zers vóór ze naar de stembus gingen beloofd was. Na de verkiezin gen van 1971 heeft het drama zich herhaald; geen geld voor de am bitieuze plannen in h«t christen-democratisch urgentieprogram en economisch zo weinig ruimte, dat zelfs oppositieleiders in de en tre-acles van de nationale partijpolitiek erkenden, dat in de huidiga omstandigheden de wens tijdelijk wel eens de vader van de gedach te zou moeten blijven. W/ANNEER het program van het interim-kabinet zich gaat beperken tot noodzakelijke maatregelen om te voorkomen dat de inflatie- golven het schip-van-staat helemaal lek slaan (het regeerakkoord 1971 moet dan flink herzien worden) kunnen vermoedelijk eens reële cijfers op tafel komen vóór de kiezers hun stem uitbrengen en vóór ze, alleen maar op hoop van zegen, hun vertrouwen uitspre ken in het program van een bepaalde partij of partijencombinatie. Want onze politici zullen dan niet alleen mogen verkondigen welke ac tiepunten ze gaan uitvoeren, maar concreet moeten aangeven met welke maatregelen ze het geld voor hun beleidsdaden op tafel zullen brengen. In de afgelopen jaren hebben vele Nederlandse kiezers de conclu sie moeten trekken, dat een politiek program weinig te berekenen heeft als de kostenberekening ervan ontbreekt of op verk^^ie ver onderstellingen berust. Het lijkt een bijdrage tot p^tttleKe duidelijk heid cm kiezers op te roepen om beter onderwijs, meer woningen, redding van het milieu, afbouw van sociale zekerheid en ontwikke lingshulp voorrang te geven in de maatschappelijke ontwikkeling, Maar de wil van de kiezers staat pas op een stevige grond slag. wanneer deze kiezers bij hun keuze weten wat de consequen ties zullen zijn. 1LTINISTER Nelissen lijkt ons. mentaal en zakelijk, de geschikte be* windsman om tijdig vóór de vervroegde verkiezingen cijferma teriaal op tafel te brengen dat in de eerste plaats nodig is afspra ken en programs van partijen te halen uit de vage sfeer waarin za gemeenlijk zijn gebleven; materiaal dat tevens nodig is om de kie zers hun bereidheid tot het brengen van offers in hun politieke keu ze te laten verdisconteren. Lonen en prijzen, verhoging van BTW en/of directe belastingen, het zijn wapens waarmee het afgetreden kabinet-Biesheuvel in 1972-73 do inflatie krachtiger had willen bestrijden. Uit opinie-onderzoekingen is niet duidelijk gebleken hoe de kiezers over die wapens oordeel den: hun oordeel over de wapens waarmee de oppositie had willen werken, is evenzo meer een kwestie van gissen dan van weten ge bleven. Om met een pikant punt te besluiten: over wat het na de vervroegde verkiezingen te formeren kabinet kan en niet kan. wordt mede be slist door de begroting welke het interim-kabinet gaat indienen. SCHIPHOL (ANP) Drie dagen achtereen hebben controleurs van de Rijksluchtvaartdienst „besmette" Britse chartervluch ten op Schiphol aangetroffen. In twee gevallen werd de uitgaan de vlucht verboden. Hoewel darvan geen bevestiging is te krijgen ligt de conclusie voor de hand, dat Britse touroperators of a ndere reisorganisatoren geen kans meer zien hun zwarte chartervluchten vanuit Londen uit te voeren en daarom hun passagiers eerst naar Schiphol brengen. Egrst hielden RLD-controleurs een vlucht tegen van de Cana dese luchtvaartmaatschappij Ward Air, waarmee een 50-tal passagiers naar Winnipeg zou reizen. Deze groep was eerst per lijntoestel uit Londen naar Amsterdam gebracht. Ward Air slikte de bittere pil en boekte alle 50 passagiers op een lijn- vlucht van de KLM naar Mon treal, terwijl het eigen vliegtuig leeg de thuisreis aanvaardde. Daarna arriveerde op Schiphol een chartervlucht van British Air Ferries (BAF) met 170 pas sagiers van talloze nationalitei ten en in leeftijd variërend van 1 tot 80 jaar. Het gezelschap voldeed in geen enkel opzicht aan de Europese eisen, die voor chartervluchten zijn gesteld. Aanvankelijk hielden de twee RLD-controleurs ook deze vlucht tegen, maar streken na vier uur de hand over het hart en lieten Martinair de vlucht uit voeren, echter op een kostbare conditie: aan de 170 passagiers moesten retourbiljetten worden verstrekt en niet de enkele rei zen, die al klaar lagen. Gisteren stak de RLD een stof je voor een vlucht van een Brits bedrijf van Schiphol naar Enge land. De groep. 170 man groot, was door Martinair uit New York opgehaald, maar vol deed evenmin aan de gestelde eisen. Een aantal passagiers boekte toen op een lijnvlucht, de anderen gingen per bus naar Ostende om daar de boot naar Engeland te nemen. Passagiers van een „besmette" Britse chartervlucht waren giste ren genoodzaakt op Schiphol te wachten, omdat hun vlucht door de Rijksluchtvaartdienst niet werd geaccepteerd. Elders in de krant leest u meer hierover. PRINSES-AF BANGKOK (AP) De oudste dochter van koning Fhoemibol van Thailand, de 21-jarige prin ses Oebolratana, is met een niet-adellijk persoon getrouwd en heeft daarmee afstand ge daan van vorstelijke titel. SCHIPHOL (ANP) Suriname hoopt in een sfeer van goede ver standhouding en gezond overleg bij de Nederlandse regering een verlaging van de vliegtarieven te bereiken op de routes tussen de drie rijksdelen. Dit heeft een Surinaamse luchtvaartdelegatie, die op Schiphol is aange komen, duidelijk laten blijken. Als voorzitter van de missie zei de minister van Economische Zaken, J. Rens, dat de missie in de eer ste plaats zal pogen om de misverstanden, die mogelijk zijn gere zen naar aanleiding van de goedkope chartervluchten met Pom Air via Oostende, uit de weg te ruimen. Een ander lid van de delegatie, de parlementariër A. Kamperveen zei: „Wij zijn in Suriname alle maal bar ontevreden over de hoge tarieven van de KLM". Schip vaart bovenleiding trein stuk DORDRECHT (ANP) Doordat vanmorgen om kwart voor ne gen een schip bij het passeren van de spoorbrug over de Oude Maas de bovenleiding kapot voer van het spoor Dordrecht- Zwijndrecht is sinds dat tijdstup het treinverkeer tussen eez d plaatsen in de war. Tussen Dordrecht en Zwijndrecht kan slechts over een spoor wor den gereden. In de richting Rot terdam rijden alleen D-treinen en Intercity-treinen. In tegen overgestelde richting rijden ook de stoptreinen. Tussen Dordrecht en de halte Rotterdam-Stadion heeft de NS «nelbussen ingelegd. Ook tussen Dordrecht en Barendrecht rij den bussen. Het ongeluk gebeurde toen het schip met zijn uitstekende giek de bovenleiding raakte. Amsterdam wil toeristen belasting AMSTERDAM (ANP)— Als de gemeenteraad er mee akkoord gaat zal Amsterdam met ingang van 1 januari 1973 de toeristen belasting invoeren. Het is de bedoeling om de kale overnachting (dus zonder ont bijt) van etablissementen, waar de maximumvergoeding voor een persoon per nacht meer is dan 7,50, te belasten met 4 pro cent. De opbrengst van deze toeristenbelasting voor de hoofd stad wordt voor het belasting jaar 1973 bij een totaal van 3,9 miljoen overnachtingen ge raamd op 4 miljoen gulden. PEKING (AFP) Peking is vol ledig gereed besprekingen te be ginnen. met dn autoriteiten van Tuipeh over het uitvoeren van de mogelijkheden voor een we zenlijke terugkeer van Taiwan (Formosa) naar China. Dit zeggen communistisch-Chlnese kringen die de laatste dagen vragen over deze kwestie heb ben beantwoord op verscheidene plaatsen in Zuldoost-Azië. De plannen van Peking ten aan zien van Taiwan, zoals zij door deze leringen worden omschre ven, geven voorrung aan een vreedzame regeling via onder handelingen cn voorzien in een overgangsperiode van onbepaal- de duur voor het begin van een socialistische structuurhervor ming van d? „provincie" Tal- wan. Wat betreft de buitenland se belangen op Taiwan heeft Peking volgen* dc lezing maat regel.in petto inzake schade- loosste'Iing or afkoop in termij nen zonder dat er verlieeen voor de buitenlandse maat schappijen uit voortvloeien. Dit is de cersto keer dat communis tische bronnen dergelijke duide lijke details hebben gegeven over de manier waarop China het probleem Taiwan kan pogen op te. lossen. Het is zeker niet zonder betekenis dat de kwestie Taiwan openhar tig wordt aangesneden op een moment dot een serieus begin is gemaakt met een proces van normalisering van de betrekkin gen tussen China en Japan na de formatis van het kabinet Ta- naka. Een direct gevolg van de normalisering tussen Peking cn Tokio evenals van die tussen Peking en Washington is onver mijdelijk do breuk van de band die bc-ataat tussen Japan of de Verenigde Staten en het regime in Tuipeh; dat wil zeggen dat het duDbele normuliscringspro- ces van do Chinese betrekkin gen met Japan en de Verenigde Staten automatisch voor de re gering in Taipeh moet leiden lot verlies vun twee van de be langrijkste buitenlandse steunpi laren. Sinds bijna twee jaar ul is de Chines* diplomatic bezig geleidelijk aan een steeds volle diger solement van Taiwan op het internationaal vlak tot stand te brengen. DODEWAARD (ANP) De kern energiecentrale Dodewaard, medio mei buiten bedrijf gesteld na de ontdekking van een lek kend haarscheurtje in een over gangsstuk tussen een leiding en het reactorvat, is weer elektrici teit gaan leveren aan het kop- pelnet. In de bedrijfsonderbreking zijn in spectie- en reparatiewerkzaam heden verricht aan alle aanslul* tingen van de leidingen op het reactorvat. De reactor is verder geladen met nieuwe splijtstofe lementen. Van de onderbreking Is ook ge bruik gemaakt voor onderhoud elders in de centrale. Deze kan nu tot begin 1973 in bedrijf blij ven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9