Ruim miljoen nieuwe kiezers goed voor 18 Kamerzetels Reële loonstijging niet onmogelijk Latijns-Amerika zoekt steun Europese theologen Samengaan christen dom en socialisme in discussie Vooral nieuwe en linkse partijen profiteren Minister Boersma: China koopt Concordes KORTE METTEN Geen sprake van kerkvervolging DINSDAG 25 JULI 1972 LEIDSE COURANT '•vs r x r t r» Ontploffing in ponton: een dode ICHIEDAM (ANP)— Tijdens schilderwerkzaamheden in een ponton, gelegen op de scheeps werf De Hoop aan de Schiekade te Schiedam, heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan. De 22-jarige schilder C. Oosterman uit Meppel raakte hierdoor be kneld tussen losgeslagen stukken 1 ijzer en werd zodanig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. |)e ontploffing is waarschijnlijk veroorzaakt door een vonk als gevolg van kortsluiting in een Jooplamp. Gironummers slachtoffers Philippijnen tjTRECHT (ANP) De stichting „Mensen in nood" in Den Bosch en de stichting „Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelin- Utrecht gaan geld inzamelen voor de slachtof fers van de watersnood ir Philippijnen. Beide stichtingen hebben hun besluit genomen omdat de overstromingen vooral in Centraal Luzon, zijn toegeno men. Naar schatting 500.000 mensen geïsoleerd en in verschillende streken is voedsel gebrek. iefc Jongen laat trein stoppen af^ARNEVELD (ANP) De oplet- wat tendheid van een treinbestuur- 'I der heeft het afgelopen weekein- t de' de het leven gered van een 9-ja- Van] rige jongen uit Barneveld. De eden, knaap had met veel bravoure de duL-, uitdaging van zijn vrienden aan vang genomen om de trein tot stil stand te dwingen door op de spoorlijn te gaan staan. Dat het .er levensgevaarlijke spel niet fa- taal is afgelopen is alleen aan de machinist te-danken, die zijn t de'treinste' °P de Ujn Amersfoort- Ede-Wageningen nog juist tot zijn'i stilstand kon brengen. 0^dtigenhandig heeft hij de jongen n van de spoorbaan gehaald »n zon- Nieuwe spelling in Indonesië ^an )JAKARTA (Antara) In Indo- aI" nesië zal dit jaar een spellings- ,uw' hervorming worden doorge- caM voerd, ten einde het gebruik iez« van een nationale taal te bevor- *nJ deren. Dit heeft de minister van onderwijs en cultuur, Hashuri, 20 meegedeeld. °"'Ce nieuwe spelling wijkt af van t de „Meiindo", het systeem dat in Indonesië en de toenmalige Fe- deratie van Malakka (Maleisië) den waren overeengekomen. In In- iten donesië worden meer dan 400 lui- dialecten gesproken. Standaardi- zijn satie van de spelling en de zins eer! bouw zou het gebruik van één ian nationale taal kunnen bevorde- dat ren. de DEN HAAG Wanneer straks bij de verkiezingen al vanaf 18 jaar mag worden gestemd, wordt het voorspellen van de verkiezingsuitslag een stuk moeilijker. Dat de verla ging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 naar 18 jaar door zal gaan, daaraan twijfelt niemand meer. De grote politieke groeperingen zijn het hierover immers eens. Maar het zijn nu juist die grote partijen die van de verlaging waarschijnlijk alleen maar nadeel zullen on dervinden. In de Mexicaanse stad Tijuana stoot een stier de Spaanse matador Marcelino in een been. De stier met de bandarilla's in de rug, zou Marcelino ook onder een arm verwonden. Na een operatie maakt de stierevechter het thans redelijk goed. De ervaring heeft geleerd dat de jonge kiezers minder traditio neel stemmen dan de oudere mensen. Partijen als KVP, CHU, ARP, SGP. WD, maar net zo goed de PvdA met een eveneens relatief „grijs" kie zerscorps, trekken een kleiner deel van de jongeren dan van alle kiezers samen. Zo kreeg de PvdA bij de Tweede Kamerverkiezingen vorig jaar april 24,6 procent van alle stem men. Maar van de kiezers die toen voor het eerst hun stem voor de Tweede Kamer uit brachten, kreeg de PvdA slechts 20 procent. D'66 daaren tegen trok liefst 15 procent van de nieuwe kiezers aan. tegen slechts 6,8 procent van alle kie zers samen. Ook DS'70, de PPR en vooral de PSP werd sterk oververtegenwoordigd onder de jongeren. Onderstaand lijstje laat dat nog eens zien. UTRECHT (ANP) „Ons uitgangspunt is niet, dat er geen reële loonstijging mag komen, maar wel dat er een groot deel van de nationale groei nodig is om collectieve voorzieningen te kunnen financieren. En dat hoeft niet per se 100 procent van de nationale groei te zijn, hoewel het percentage er niet ver van af zal liggen". Dit zegt drs. J. Boersma, demis sionair minister van Sociale Za ken, in een interview met „Ruim Zicht", het orgaan van het NrK.V. In dit interview ont kent hij naar aanleiding van uitlatingen van ex-minister De Brauw en V.V.D.-fractievoorzit- ter Wiegel ten stelligste, dat het kabinet al definitieve beslis singen over het loon- en prijsbe leid zou hebben genomen of dat het met loon- en prijsmaatrege len zou willen dreigen in de ko mende troonrede voor het geval het bedrijfsleven ^onwillig zou zijn. „Ik onderhandel niet met het mes in de tas", aldus de heer Boersma, „De regering is er op uit via goed overleg tot afspraken met het bedrijfsleven te komen". Het kabinet besteedt dit jaar bij zonder veel aandacht aan de prijseffecten van zijn eigen maatregelen. Het streeft vol gens de heer Boersma naar een beleid dat de totale prijsstijging volgend jaar kan beperken tot ongeveer vijf procent, een per centage dat ook door werkge vers en werknemers is ge noemd. Het is volgens de heer Boersma duidelijk, dat dit jaar speciaal de prijzen uit de hand zijn gelo pen, terwijl het met de con tractloonstijging redelijks is meegevallen. De minister van Economische Zaken gaat daar om na, welke mogelijkheden er zijn om binnen het globale prijsstramien volgend jaar de prijsontwikkeling beter in de hand te houden. Volgens de heer Boersma denkt het kabinet aan melding van prijsverhogin gen en „anderszins". Dat „an derszins" omschrijft hij niet con creet, maar wel zinspeelt hij op de mogelijkheid van een con structie, waarin alleen bepaalde externe kosten zouden mogen worden doorberekend. Over de kansen op overeenstem ming over een sociaal contract zegt de heer Boersma: „Alles zal afhangen van de opstelling van het bedrijfsleven en van de wijze waarop onze maatregelen worden ontvangen. Niemand, ook de regering niet, zal voor 100 procent zijn zin krijgen". Johnson weer in ziekenhuis SAN ANTONIO (AP)- Oud-presi dent Lyndon B. Johnson, die in april door de tweede hartaanval van rijn leven werd getroffen, is gisteravond met pijn in de borst en een gevoel van misse lijkheid in een ziekenhuis te San Antonio opgenomen. alle nieuwe April '71 kiezers kiezers P.v.d.A 24.6 pet. 20 pet. K.V.P. 21,9 pet. 17 pet. V.V.D. 10,3 pet. 8 pet. A.R.P. 8,6 pet. 7 pet. D'66 6,8 pet. 15 pet. C.H.U. 6,3 pet. 3 pet. DS'70 5,3 pet. 8 pet. C.P.N. 3,9 pet. 4 pet. S.G.P. 2,4 pet. P.P.R. 1,8 pet. 4 pet. G.P.V. 1,6 pet. P.S.P. 1,4 pet. 8 pet. De nieuwe kiezers van vorig jaar waren 24- 23-, 22- en 21-jarigen die bij de Kamerverkiezingen van 1967 nog geen 21 waren. Bij de komende verkiezingen is de leeftijd van de nieuwe kiezers echter nog een stuk jonger. Het zijn mensen die straks wel 18, maar vorig jaar maart nog geen 21 waren. Het zijn dus 22-, 21-, 19- en 18-Jarigen. Zij zullen vermoedelijk een nog veel radi- kaler en minder berekenbaar stemgedrag ontwikkelen dan de groep nieuwelingen van vorig jaar. In die richting wijzen en kele enquêtes die vorig jaar kort voor de verkiezingen wer den gehouden onder middelbare scholieren. Op een Haagse school bleek dat 40 procent van de ouders van de leerlingen stemde op KVP. ARP en CHU, terwijl van de leerlingen zelf slechts 11 pro cent op deze partijen zou heb ben gestemd. Van de ouders stemde 23 procent progressief (PvdA. D'66. PPR), van hun kinderen-leerlingen liefst 36 pro cent. De kersverse nieuwkomer DS 70 trok van de ouders 3 pro cent, van de leerlingen 13 pro cent. .Maar ook PSP en VVD deden het bij de enquêtes onder scholieren heel aardig. Zulke enquêtes zijn helas onder wer kende jongeren niet gehouden, zodat van deze tak van het toe* 12 PCT. Bij de komende verkiezingen zal zo goed als zeker de verkie zingsdag zelf worden gehan teerd als prikdatum voor wie 18 is en wie niet. Tot nu toe werd de dag van de kandidaatstelling, 43 dagen vóór de dag van de ver kiezingen, aangehouden als prikdatum. Hiermee rekening houdend zijn er bij verkiezingen in maart volgend jaar volgens niet-officiële cijfers 1.109.000 jongeren die voor het eerst naar de stembus mogen gaan, op een totaal van 8,928.000 kiesgerech tigden. De nieuwe kiezers zou den dan in maart liefst 12,4 pro cent van het totale kiezerscorps beslaan, en dus goed zijn voor 18,6 van de 150 Kamerzetels. Zouden de verkiezingen al begin november gehouden worden, dan zulen er ongeveer 1,035.000 nieuwe kiezers zijn op een to taal van 8,894.000 stemgerech tigden. Dat is iets minder, na melijk 11,6 procent, goed voor 17,4 Kamerzetels. KIESDELER. Bij de Kamerverkiezingen vorig jaar april was de opkomst 78,5 procent. Nemen we gemakshal ve aan, dat bij verkiezingen in maart aanstaande de opkomst 80 procent zal zijn, dan zuilen er 7,142.400 stemmen worden uitgebracht. Voor ieder van de 150 Kamerzetels zijn dan 47,616 Wanneer het parlement het initia tiefwetje van drie KVP-kamer- leden om een kiesdrempel van drie zetels In te stellen, zou aannemen, zou een partij drie maal de kiesdeler moeten halen om in de groene banken aan het Binnenhof te mogen plaatsne men. De Tweede Kamer denkt echter nogal verdeeld over het wetsontwerp; en zelfs al zou het wetje door het parlement heen komen, dan is het nog de vraag of het kabinet zich geroepen zou achten aan uitvoering van het wetje mee te werken. De VVD is namelijk fervent tegenstander van een kiesdrempel hoger dan één zetel. Een model van de Concorde wordt hier door president- directeur Ziegler van Ae rospatiale" aangeboden aan Wang Hia Tsiang, nadat deze liet voorlopig contract had getekend. Hart- overplantingen: resultaten niet goed RIO DE JANEIRO (AP) De Amerikaanse hartchirurg Mi chael de Bakey heeft gisteren verklaard geen hartoverplantin- gen meer te verrichten omdat de resultaten van dit soort chi rurgie niet goed waren. PARUS (AP/ANP) Communistisch China heeft twee supersonische passagiersvliegtuigen van type Concorde besteld. Na twee maanden onderhandelen werd het voorlopig koopcontract gisteren in Parijs ondertekend door Wang Hia Tsjiang namens de Chinese maatschap pij voor in- en uitvoer van machines en door Henri Ziegler, presi dent van de Franse vliegtuigfabriek Aerospatiale die samen met British Aircraft Corporation de Concorde bouwt. De Concorde kost zo'n 180 miljoen gulden. De afstand Pnrijs-Peking zal het toestel in acht uur kunnen afleggen. De Concordes kunnen China eerst in 1976 of 1977 geleverd worden. De beide vliegtuigfa brieken zijn nog bezig met een uitvoerig testprogramma van de Concorde. In totaal hebben nu vijftien luchtvaarmaatschappijen op tie genomen op bijna zeventig Concordes. Verwacht wordt, dat over enige maanden het definitieve koopcontract met China gesloten zal worden. ad-""~ Deze zomermaanden buigen vele kerkelijke leiders van Latijns-Amerika zich koorts- sachtig over-de theologie van de geweldloze revolutie en de toekomst van de kerk. Opvallend is dat deze ge sprekken, die tot nu toe veel al door kleine groepen en bijna tegen de wil van de of ficiële kerk werden gevoerd, nu de hoogste hiërarchie steeds meer ter harte gaan. Vele bisschoppen-conferen ties aarzelen nog, maar de hogere oversten van orden e ncongregaties kiezen vaak duidelijk partij voor een ra- dikale aanpak. Zo zijn de afgelopen weken on geveer tweehonderd verte genwoordigers van de grote Latijns-Amerikaanse organi satie van religieuzen, de CLAR, in Europa geweest. In Leuven, Rome en Parijs hebben zij besprekingen ge voerd met Europese theolo gen. Hun trip werd besloten met een bijeenkomst nabij Madrid, welke in Spanje ver dacht werd gemaakt als ,se mi-clandestien'. Ook de Spaanse bisschoppen stonden argwanend tegenover dit be raad over het nieuwe kerk beeld in Latijns-Amerika en weigerden de bijeenkomst aan te bevelen, ondanks de aanwezigheid van enkele vertrouwenwekkende deelne mers, zoals een vertegen woordiger van Pater Arrupe, algemeen overste van de je zuïeten en een vertegenwoor diger van kardinaal Konig, president van het sekreta- riaat voor de niet-gelovigen. De Europese besprekingen vor men de voorbereiding op een groot aantal bijeenkomsten welke de komende maanden in Latijns-Amerika worden gehouden over onderwerpen als opvoeding en katechese, sociale communicatie en li turgie. In Guatemala La An- tiqua gaan de bisschoppen van Panama en Guatemala een volle maand in retraite om na te denken over de ei gen behoeften van de kerk in Panama. Guatemala en heel Centraal Amerika. Intussen heeft het de aandacht van heel de wereld getrok ken, dat de bisschoppen van Columbia, bij hun .herscho ling' een vertegenwoordiger van de paus hebben aange hoord, namelijk kardinaal Daniélou. die al bij voorbaat gewaarschuwd heeft tegen het gevaar van socialistische ideeën in de Zuidamerikaan- se kerk. De bisschoppen van Chili, die de studie van het socialisme eveneens in een lange retraite geheel onder de loupe willen nemen, heb ben zo dicht bij huis de waarschuwende stem van het Vatikaan in de persoon van kardinaal Daniélou aan gehoord. Men vermoedt, dat de paus zelf, die in 1968 in Medellin de nieuwe aanpak in Zuir-Amerika met zijn ini tiatief heeft willen steunen, nu tot afremmen maant. Daarmede geeft hij gehoor aan de vele Zuidamerikaanse bisschoppen, die geweigerd hebben hun medewerking te geven aan beraadslagingen van de CLAR (zoals die in Madrid gehouden zijn). Deze bijeenkomsten en beraadsla gingen waren volgens de me ning van vele Zuidameri kaanse episkopaten ,te pro gressief. Vijfentwintig jaar geleden werd het kerkje in de Friese plaats Janum als kerkmu- seum ingericht. Het kerkje, nu eigendom van de her vormde kerkvoogdij, wordt misschien verkocht aan het Fries Museum Genootschap. Blikvangers in het kerkmu- seum zijn enkele sarcofagen, enkele belangwekkende graf stenen, een altaar, altaar stenen en enkele beelden groepen. De Janumer kerk. vroeger een soort uithof van het Claerkamper klooster, is De bisschoppen in Chili en Columbia willen de nieuwe Vaticaanse richtlijnen over het boetesacrament zo snel mogelijk in hun diocesen in praktijk brengen. In verband met het grote priestertekort zal men zoveel mogelijk overgaan tot de algemene groepsabsolutie, zo heeft de Chileense en Columbiaanse bisschoppenconferentie laten weten. De beslissing of de absolute noodzaak van een dergelijke praktijk aanwe zig Is, wordt in de nieuwe Vaticaanse richtlijnen aan de bisschoppen zelf overgelaten. dom Hajdndorog van de ge ünieerde kerk, dr. Miklós Duras, gevraagd om zijn ont slagaanvraag in te willen trekken en voorlopig nog aan te blijven. De bisschop, die reeds lange tijd zwaar ziek is, had de paus schriftelijk gevraagd om uit rijn functie ontheven te worden. In een herderlijk schrijven heeft de bisschop zijn gelovigen op de hoogte gebracht van het pau selijk besluit. De regiemgetrouwe „Spaan se priesterbroederschap" is voornemens van 26 tot 28 september van dit Jaar in Saragossa een internationaal priestercongres te houden. Het congres zal zich bezig houden met het priesterambt, zoals dat aan de hand van een document op de laatst gehouden bisschoppensynode in Rome is besproken. Kardinaal Maximiliaan de Furstenberg, geboren in Heerlen, maar behorend tot de Belgische clerus is door paus Paulus benoemd tot groot-meester van de ridder orde van het H. Graf van Jeruzalem. In deze functie volgt bij de overleden kardi naal Tisserant op. Hij hoeft inmiddels de vericiering van het nieuwe Nederlandse ka pittel van het H. Graf be krachtigd. Landscommandore is mr. J. A. Geukers uit Hel mond. I Aan de theologische hoge school in Kampen zullen in het collegejaar '72-'73 in het kader van het post-acade- miaal onderwijs weer theolo gische werkgroepen worden gevormd. Er zal ook een aan tal overzichtscolleges worden gegeven, onder meer door prof. dr. H. Berkhof uit Lei den, prof. dr. G. Lammens en mgr. dr. A. Simonis. bis schop van Rotterdam. De in de Evangelische Kerk in Duitsland verenigde West-Duitse regionale protestantse kerken hebben een commissie Ingesteld, die moet gaan onderzoeken of het verdedigen van een „extre me ideologie" kan samengaan met het werkzaam zijn in kerke lijke dienst. Aanleiding tot deze stap is de openbare discussie die in Duitsland is ontstaan over dc vraag of een dominee lid mag zijn of niet van de Duitse communistische partij. Een soortgelijk probleem -«peelde enige tijd geleden in Noorwe gen. Daar ging de discussie over de vraag of de roeping van studenten van het seminarie van het rechtzinnige Noorse Zen dingsgenootschap te verenigen valt met het lidmaatschap van een socialistische kiesvereniging in Stavanger, inclusief plaat sing van hun naam op de lijst van te kiezen kandidaat-gemeen teraadsleden. De studenten hielden zoveel mogelijk voet bij stuk en weigerden hun socialistische overtuiging prijs te geven. Tijdens hun opleiding dienen zij zich overigens voortaan wel van politieke activiteiten te onthouden, op straffe van verwijde ring van het seminarie. Episcopaat beveelt krant aan van Wereldraad In verband met de vergade ring van het centraal comité van de Wereldraad van Ker ken, die van 13 augustus tot 23 augustus van dit jaar in Utrecht wordt gehouden, zal tussen 6 en 12 augustus on der de titel ..De Wereldraad in Nederland" een zoge naamde Wereldraadkrant verschijnen. Het blad wordt uitgegeven door de Raad van Kerken in Nederland. la de krant wordt uiteengezet wat het programma van het Centraal comité in Utrecht zal zijn, wat de Raad van Kerken in Nederland is en doet en welke de historische banden tussen Nederland en de Wereldraad zijn. De Nederlandse bisschoppen hebben de parochiebesturen van de r.-k. kerk in Neder land reeds op de hoogte ge steld van de uitgave van de krant. Tsjechisch partijblad „God zou, als hij bestond, de internationale en kwaadwillige leu gen, dat in Tsjechoslowaklje de kerken blootstaan aan vervol ging, rechtvaardig moet straffen", aldus het partijblad Rude Fravo in een hoofdartikel. Het blad beweert dat de kerken in Tsjechoslowakije net zo vrij zijn bij het prediken van hun leer als bijvoorbeeld atheïsten of beoefenaren van de natuurweten schappen dat zijn. In een reactie op dc kritiek in het buitenland op het beleid van Praag tegenover de kerk, verklaarde Rude Pravo dat het ap paraat van de kerk - de geestelijkheid - groter is dan dat van dc communistische partij cn uitsluitend is gewijd aan ideologische arbeid.- Over de katholieke kerk zei het blad dat als deze kerk zijn zin zou hebben gekregen „wij nog steeds in het feodale tijdperk zouden leven en tienden zouden betalen". Volgens het blad heeft de katholieke kerk zich nooit verzoend met de proletari sche socialistische revolutie. ,.De overgrote meerderheid van dc vertegenwoordigers van deze ideologie heeft altijd aan de kant gestaan van de contra-revolutie, het fascisme en het na zisme", aldus het partijblad.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7