PIRATENZENDERS HOE LANG NOG? 1 Joop Stokkermans meer dan so maar een liedjesschrijver Poppys weer naar ons land Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 25 JULI l^SE Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Sedert de minister van CRM heeft bekendgemaakt dat de zendtijd voor Hilversum III ten behoeve van het volwassen karakter van deze lichte zender met zeven uur per dag zal worden uitgebreid eigenlijk 'n wat vreemde zaak, omdat de bewindsman tijdens zijn begrotingsbehandeling in november '71 in de Kamer nog verklaarde, dat uitbreiding niet te realiseren was is er een ware strijd ontbrand tussen de legale zenders (Hilversum I, II en III) en de illegale zenders (Radio Veronica, Radio Nordsee International). Katalysator in het geheel is de dreiging, dat de regering het Ver drag van Straatsburg in het najaar zal ratificeren. Een dreiging, die zeker niet denkbeeldig is, omdat de meeste politici een „volwas sen" Hilversum III als een aanvaardbaar alternatief zien voor de etherpiraten en daarom wel eens hun stem aan het' wetsvoorstel zouden kunnen geven. Ratificatie van het Verdrag van Straatsburg komt er in het kort op neer, dat zowel Radio Nordsee als Radio Veronica zullen worden „uitgehongerd", omdat het verboden is voor iedereen met Neder landse nationaliteit om zijn diensten te verlenen aan de piratenzen ders. Dat^geldt dus niet alleen voor directie, disc-jockeys en beman ning aan boord van het schip, maar ook voor de adverteerders en de bevoorradingsbedrijven. Vooral die adverteerders zullen dan de „dood" van de piraten inluiden, want zij immers zorgen voor de noodzakelijke financiën. Zwaard AI vanaf het begin hangt ratifica tie van het Verdrag als het zwaard van Damocles boven het hoofd van Veronica. De piraten zender is er tot nu toe altijd in geslaagd een definitieve stand puntbepaling van de heren poli tici te verhinderen, door via het gewone volk grote macht uit te oefenen. Zelfs het in leven roe pen van Hilversum III als al ternatieve popzender kon die macht niet breken. Deels door de conservatieve programmering (de legale zendgemachtigden hadden geen echte pop-disc- jockeys in dienst), deels door het feit, dat Hilversum slechts tot zes uur 's avonds in de ether bleef. Beide nadelen zijn inmid dels achterhaald. Hilversum III heeft in de loop der jaren een aantal voortreffelijke ex-Veroni- ca-discjockeys aangetrokken (Joost de Draayer, Eddie Bec ker, etc.) en zal vanaf 1 oktober tot een uur 's nachts in de lucht blijven. Bovendien is de aversie tegen Veronica toegenomen, nadat de directie een bom liet plaatsen aan boord van concurrent Nordsee. Eddy Bekker is een van de disc- jockeys die door Hilversum III bij Veronica werd Cijfers Na het bekendmaken van de zendtijduitbreiding voor Hilversum III is Radio Veronica geducht in de slag gegaan om „zieltjes terug te winnen". Via de daarvoor geëigende kanalen liet men o.m. bekend maken, dat eventuele ratificatie zou inhouden, dat Veronica op in ternationale basis doorgaat. Het zou natuurlijk een mogelijkheid zijn, maar erg waarschijnlijk lijkt het ons niet: Immers, dan zou Veronica moeten worden verkocht aan een buitenlandse onderneming (Nederlanders zijn strafbaar na ratificatie), de huidige discjockeys zouden moeten worden ontslagen en de bevoorrading zou moeten geschieden vanuit een land, dat het Verdrag van Straatsburg nog niet geratificeerd heeft. En dat zijn er nog maar heel weinig. De praktijk heeft in Engeland destijds trouwsns uitgewezen, dat ratifi catie een afdoend middel is om de piraterij een halt toe te roepen, waarschijnlijker is dan ook, dat Veronica opnieuw probeert ratifica tie weer wat jaartjes uit te stellen. Om „het volk" terug te winnen, gebruikt Veronica de laatste weken steeds meer cijfermateriaal, ontleend aan luisterrapporten. De NOS heeft hier nogal verontwaardigd op gereageerd. Stomweg, omdat de Veronica-Iuisterrapporten van sterk verouderde datum zijn. De heer A. de Wit, medewerker van Radio Veronica: „Dat klopt. Wij maken gebruik van ons laatste luisterrapport en dat dateert van begin '71. Op dit moment wordt er trouwens door de Nederlandse Stichting voor Statistiek een nieuwe enquête gehouden. Zo gauw we de gebun- Zal het zendschip Veronica binnen korte tijd moeten verdwijnen? delde uitslagen in ons bezit hebben, zullen we daarvan gebruikma ken". In het cijfermateriaal staat o.m., dat Veronica en Nordsee samen aanzienlijk meer luisteraars hebben dan Hilversum III. De NOS bestrijdt dit en staaft het met cijfers uit het laatste luister rapport van het bureau Intomart NV. De heer De Wit: „Als je het landelijk bekijkt, heeft Hilversum III natuurlijk meer luisteraars, maar dat komt omdat wij in grote delen van Nederland niet of slecht te ontvangen zijn. In het westen is onze positie echter bijzon der sterk. Wij hebben dat landelijk omgeslagen en zijn toen tot de conclusie gekomen dat wij indien onze ontvangst in heel Neder land optimaal zou zijn landelijk meer luisteraars zouden heb ben". Een dergelijke uitleg aan dat cijfermateriaal geven is natuurlijk een onzinnige zaak. Men gaat uit van irreële faktoren en schept daar mee een sterk vertekend beeld. Feit is, dat Radio Veronica sinds 1969 aanzienlijk aan luisterdichtheid heeft ingeboet. En dat is niet alleen te wijten aan de komst van Nordsee, maar vooral aan de be tere programmering van Hilversum III. Feit is bovendien dat Vero nica en Nordsee een wat eenzijdige luisterkring hebben. Zij zijn vooral aangewezen op de leeftijdsgroep van twaalf tot negentien jaar. Daarboven wordt Hilversum III duidelijk meer geprefereerd. Om een juiste vergelijking te krijgen, heeft de NOS zich bij dezé conclusie niet gebaseerd op de absolute aantallen in de enquête. Omdat de bereikbaarheid van de drie zenders (Hilversum III, Ra dio Veronica, Radio Nordsee International) niet gelijk is, heeft men de landelijke uitslagen procentueel omgeslagen. De vraag is daar om, hoe Veronia en Nordsee aan de bewering komen, dat zij lande lijk gezien meer luisteraars zouden trekken dan Hilversum III. Een van beide enquête^bureaus is fout, ofwel er worden uit de cijfers verkeerde conclusies getrokken. En dat laatste lijkt ons veel waar schijnlijker. Zwitserland Een veel gehoord bezwaar van Radio Veronica ten aanzien van de ra tificatie is ook, dat Radio Nordsee door het buitenlandse stempel kan blijven doorzenden. Immers, volgens Veronica, heeft Zwitser land het verdrag nog niet geratificeerd, waardoor de Zwitserse ei genaars van Nordsee niet strafbaar zouden zijn. Ook dit argument bestrijdt de NOS: „Op 15 mei 1970 zijn in de Zwitserse wetgeving twee artikelen opgenomen, die het de Zwitserse regering mogelijk maken maatregelen te nemen tegen personen of instellingen, welke op grond van de Zwitserse nationaliteit of vanuit Zwitserland illega le zendstations exploiteren". De heer De Wit: „Dank je de duvel. Dat soort stappen kun je in Ne derland ook ondernemen, zelfs voordat de ratificatie een feit is. Het gaat om de interpretatie, nadat men in Nederland het verdrag ge ratificeerd heetf. In Zwitserland kan men dan, in Nederland móet men. Het is duidelijk, dat wij als Veronica in dat geval aan het kortste eind trekken. En dat is gezien ons beider illegaliteit niet rechtvaardig". AMSTERDAM Het Fran se koor „Les Poppys" zal in augustus weer vier concerten in Nederland geven. Hun bezoek in april aan Amsterdam zorgde voor een uitver kochte Oude RAI. Op 9 augustus zingen de Poppys in Breda (Het Turfschip), 11 in Alphen aan den Rijn (Rijnstreek hal), 12 in Rotterdam (De Doelen) en 13 augustus in Amsterdam (Oude RAI). TELEVISIE HEDEN Zigeuner- vrouwen op dievenpad? DEN HAAG (ANP) Een groep je zigeunervrouwen wordt ervan verdacht de afgelopen maand een serie diefstallen te hebben gepleegd, voornamelijk in de Randstad. Volgens de recher- chegroep van de rijkspolitie in Den Haag zijn er al negen ge vallen van diefstal door het groepje bekend. Daarbij is 13.000 gulden aan contanten en een aantal sieraden gestolen. Diefstallen werden ondermeer ge pleegd in Pijnacker, Achthoven, Bodegraven, Leimuiden en Noordwijkerhout. In Noordwij- kerhout slaagden de vrouwen er in een onbewaakt ogenblik in om 2200 gulden uit de brandkast van een kantoor weg te halen. De vrouwen komen gewoonlijk met drie. vier of vijf tegelijk er gens binnen leuren met nylon kousen, tafelkleden of hoofddoe ken of vragen soms alleen maar om een glaasje water. Eenmaal deed een van de vrouwen het zelfs vorkomen of ze een hart aanval kreeg. Als de aandacht volledig op enkelen van hen ge vestigd is, maakt een der ande ren van de gelegenheid gebruik om geld of sieraden weg te ne men. De vrouwen spreken vrij wel geen woord Nederlands. Ze komen meestal met een grote personenauto, beige of in elk geval licht van kleur. De man nen die hen soms vergezellen blijven altijd bij de auto wach- Kunstcentrum Du Midi, De Car- pentierstraat 141 Den Haag, ex poseert van 5 augustus tot 2 september pentekeningen van Tineke den Duik en schilderijen van Frans Langelaan. Een tekening van James Ensor is devorige week uit een Brussel se kunsthandel ontvreemd. De waarde wordt geschat op 750.000 Belgische franks. KUNST EN KUNSTENAARS 'be Engelse organist Rodney om- kins, die op donderdag 27 juli een concert geeft in de Paulus- kerk, Sijzenlaan, Den Haag, zal dan werken spelen van zijn landgenoten Gibbons, Buil, Stan ley Cooke, van de moderne Amerikaanse componist Cun- dinck en van Bach. Joncertdirccteur dr. G. de Koos organiseert het komende seizoen een Internationale Gitaarserie in Diligentia. De concerten wor den gegeven door het duo Abreu uit Brazilië (15 okt.), Alexandre Lagoya uit Frankrijk (15 jan.) en de Spanjaard Narciso Yepes (31 maart). Martien de Kier exposeert van 29 juli t/m 18 augustus schilderijen bij Galerie De Stulp, De Con stant Rebequestraat 12, Den Haag. De expositie De Straat, vorm van samenleven, in het Van Abbe- müseum te Eindhoven heeft de tienduizendste bezoeker ontvan gen. Het team van Zo maar een zo meravond heeft deze maal de liedjes-schrijver Joop Stokker mans uitgeroepen tot componist van de week. In het tweede deel van het programma zullen Rob de Nijs, Ab Hofstee, Conny Vink en het Oebele-koor een selectie uit zijn omvangrijke werk ten gehore brengen. Joop Stokkermans is niet zo maar een liedjesschrijver. Hij is bege leider o.m. van „Kleutertje Luister", arrangeur en schreef o.m. de liedjes voor de Jasperi- na de Jong-show en de kinder- porgramma's Oebele en „Kunt u mij de weg naar Hameien ver tellen, meneer". Verder regis seerde hij het programma „Jon- gemensen op weg naar het con certpodium" dat werd gepresen teerd door Willem Duys en in 1971 't klassieke gedeelte van het Grand Gala du Disque. Joop Stokkermans maakte verder nog naam als samensteller van een aantal bekende radfiopro- gramma's (o.m. Puntjes naast de i). Vele voor het Nederland se kijkerspubliek bekende wijs jes zullen vanavond te horen zijn. Stokkermans schreef n.l. een aantai songfestivalliedjes die het niet slecht deden. Na tuurlijk zullen enkele minder bekende werkjes worden uitge voerd. Verder in Zo maar een Zomer avond gesprekken met Frans Halsema en Truusje Simons, de foto-van^le-week-wedstrijd, de film over kinderen, de zanger Oscar Harris en het vuurvreten- de en degenslikkende duo Strom boll en Silvia. Ned. I 20.21 uur Haal het doek maar op Uit de oogst die de NCRV Talen tenjacht opleverde, vanavond de zesde aflevering. Als eerste stelt Louis Neefs ons voor aan de New Valley Singers een 14 man sterke gospelgroep. Dan komt het Belgische duo Chris Merley en Danny Dee aan bod. Als der de treedt op de zanger Willy Valjo, die de liederen Granada en Kalinka ten gehore zal bren gen. Het zangeresje Agnes af komstig uit Suderwick zal ,,Wo ist er" en „Hij is niet zoals jij" voor de microfoon brengen. Tenslotte komt de popgroep Pa lace met de liedjes „Trees" en „Time should teach" aan de beurt. Ned. I 21.00 uur Mijn leven Deze gedramatiseerde documen taire behandelt de vraag: in hoeverre heb ik, als volwassen persoon met beslissingsbevoegd heid over alle andere zaken die mij aangaan ook het recht te beslissen over mijn leven en dood? Centraal in het verhaal staat de beeldhouwer Ken Har rison. Hij is bij een auto-onge luk ernstig gewond geraakt en door een kwetsuur aan zijn rug- gemerg is hij volkomen ver lamd. Alleen zijn hoofd en her sens functioneren normaal. De artsen zijn er zeker van dat er geen enkele hoop meer is op herstel, de toestand blijft con stant hetzelfde, hoofd en her sens uitstekend, verder totaal geen hoop. Ken Harrison is hierdoor in staat zijn eigen hopeloze toestand in te zien. Hij wil daarom dat de dokter de behandeling stopt, hoewel hij weet dat hij dan zeker binnen een week dood zal zijn. De dok ter weigert, zegt dat Ken de pressief is en dus niet toereke ningsvatbaar. Ken weet een ad vocaat te krijgen en spant een proces aan tegen de behande lende arts. Bij het proces wordt hij toerekeningsvatbaar ver klaard en krijgt van de rechter het recht zelf te beslissen. Ken blijft bij zijn besluit. Het programma zal worden afge sloten met een gesprek tussen prof. dr. C. van der Meer en Henk Mochel. Ned. I 21.50 uur Joop Stokkermans met hond in prachtige villa te Laren Bach De NCRV beëindigt de avond met een programma waarin DavSd Hollestelle drie liederen van Bach zal vertolken. Het zijn de liederen „Liebster Herr Jesu, wo bleibst du so lan ge?", „Jesu, Jesu, du bist mein" en „Jesus, unser Trost und Leben". Dit programma werd opgenomen in de Ned. Herv. Kerk te Vreeland. Ned. I 22.55 uur De commissaris De VARA koos de Duitse serie Der Kommissaris uit als opvol ger van de serie McCloud. „Zoals wolven" handelt, over een alleen wonende vrouw die een aanzienlijk bedrag *n de lot to wint. Ze heeft echter niet veel plezier van haar 3000 mark. Een dag later vindt men haar vermoord in haar kamer tje. 't Is voor commissaris Kei ler een moeilijke zaak daar al- te bewoners van het pension waar mevr. Kluge om het leven werd gebracht een motief voor de moord hebben. Ned. II 21.00 uur Vrijwel elke romanfiguur is echt in die zin dat de meeste auteurs hun karakters aan de werkelijk heid ontlenen. Die werkelijke karakters zijn meestal combina ties van verschillende figuren die de schrijver bovendien met zijn vrije fantasie te lijf gaat. Behalve in een uitgesproken „sleutelroman" kan iemand dus bezwaarlijk stellen dat de schrijver een kwalijke prestatie leverde door een bepaalde fi guur op een bepaalde wijze voor te stellen. Als dat toch ge beurt, en daarbij bovendien al lerlei minder vleiende dingen over de betreffende auteur wor den onthuld, vinden we dat doodgewoon ordinaire roddel. Daarvan was gisteren sprake in AVRO's Televizier. Daar zat een onbeduidende reportage in over de verfilming van Jan Wolkers' Turks Fruit, aange vuld met zo'n ordinaire roddel. Televizier had ontdekt dat de „Olga" van het boek niet dood is, maar als Lagardère leeft en best bereid was het boze mond je open te doen. Het werd een nogal onfris gesprek over „enge Jan en arme Olga". Wolkers kon geen commentaar geven, hij zit op Bali. We hebben overigens het idee dat Wolkers niet erg ongelukkig zou zijn met het relaas. De man heeft, om een andere schrijver te citeren, een winkel en moet verkopen. Televizier heeft onge twijfeld een fijne reclame ge maakt voor dat „erge" boek, benevens voor de „erge" film, die ervan gemaakt wordt. Televizier was overigens op va kantietempo gezakt. Er was een „stopper" over het werk. van de Rijkspolitie te water en voorts voornamelijk Televizieristen die elkaar interviewden. Bij de KRO was het na achten louter „koopwerk". De voortref felijke serie „De familie Ash- ton" gaat ons meer en meer boeien naarmate de hoofdperso nen ons vertrouwder worden. De KRO zal wel zo verstandig zijn om de gehele serie te ver werven, nemen wij aan. Ook uit Engeland kwam een docu mentaire over Lloyd's van Lon den. Goed programma, dat als nadeel had dat het door Brit ten was gemaakt. „Vreem delingen" zouden waarschijnlijk sterker de nadruk hebben kun nen leggen op sommige ty- pisch-Britse, voor ons bizarre, aspecten van dit keihard bedrij ven van de verzekeringsbusi- ness. De „vreemdeling" die erover in Studio, het programmablad van de KRO schreef, wekte ver wachtingen die niet helemaal bewaarheid werden, vonden we. Vg. NCRV: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Follyfoot 19.30 uur Mijn idee 20.00 uur Journaal 20.21 uur Hier en nu 21.00 uur Haal 't doek maari 21.50 uur Het is toch mijn le^ (documentaire) 22.55 uur Drie liederen van J. S. Bach 23.05 uur Journaal 23.10 uur Schaakcursus NEDERLAND II r Zo maar een zomeravond r Journaal 20.21 uur Zo maar een zomeravond (2) De commissaris (tv-serie) Achter het nieuws i Journaal (ORE och 20.00 i 21.00 i MORGEN NEDERLAND KRO: 17.00 uur Wop en Flop in wonderland 17.25 uur Felix en de kat AVRO: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur De jongen en de schildpad 20.21 uur Tenniskampioen schappen 21.15 uur Een weekeinde van angst 22.30 uur Stichting Socutera 22.45 uur Journaal tnbe litzie tond< NEDERLAND II KRO: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur The black and ren white minstrel show, 20.00 uur Journaal 20.21 uur Paul Vlaanderen Jan 21.10 uur Het Ardennenoffensii IKOR: »an kan IKOR: 22.05 uur Kenmerk 22.30 uur Journaal ,En RADIO HEDEN HILVERSUM I 18.00 Vakantietoeslag: licht program ma. 18.30 Nws. 18.41 Echo. IS Filmmuziek. 19.00 (S) Musiceren dilettanten: Het Heerenveens Woo? nS0promen ad? cor, certer New PhJIIiarmonla ^rche'stra, ay het BBC.koor en solisten: klassl!** muziek. (In de pauze: Montage iL, poëzle-programma's van de NOS| KRO: 22.00 (S) Klass. symfonisch muziek (gr). 22.52 OverwegirL. NOS: 22.30 Nws. 22.40 (S) Licht grammofoonmuziek. KRO' 22f; Echo. 23.15 Voer voor vo;'Se ad,, progr. 23.55-24.00 Nws. 11 1 HILVERSUM II 18.00 Nws; 18.11 Radiojournaal. 19i (S) Jazz spectrum: oude i ne jazz. 19.25 Paris vous parle: sproken brief uit Parijs. 19.30 avond: gevarieerd programma om 20.00 Nws. 22.00 Trefpunt: schouwingen over aktuele zak., 22.20 (S) Vanavond laat: licht pr|| BRUSSEL 324 m (Nederlands) Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Llcj MORGEN HILVERSUM 1 berichten. (7.30 Nws; 7.41-8.00 j.__ 8.41-S. 30 Akt.) lO.Chjani _r. voor de vroiS 0.30-10.32 Nws.). 11.55 Mededelii 'P gen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf h)ne gevarieerd programma. (12.: VJ, tollr..n>n t h lnnrt. en tnfl W' Sphins 13.00-13.05 Raden j de Jbltoji archief. 15.30 Nws. 15.33 (S) Operc teconcert. NCRV: 10.45 (S) Voori*- jeugd. 17.00 NCRV-Vocaal ensem met orgel: klassieke geestelijke ri|joni deren. Overheidsvoorlichting: ltf3Jonl Mens en samenleving. Een uitzet W jziek tot 7; ter voorpagina.) VPRO Deze dag. VARA: 8.00 Nw: Akt. 8.23 (S) Dag woensdag (ver volg) Om 8.33 Van alle markte^ thuis.) 9.00 (S) Radioweekblad. iYiq om 9.15 Koning Klant; 9.35 Watt standen: 10.45 Voor de kleuter 11.00 Nws. 12.00 (S) Dansorkest m solisten. 12.35 (S) Licht enserat met zangsollsten. 13.00 Nws. 13, Aktualltclten. 13.25 Muziek van g teren (gr.). 14.00 (S) Speelruimte vorleerd progr. m. akt. en muzit (16.00-16.03 Nws.) 17.00 (S) Geef r de vijf: verzoekplatenprogramnn 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III AVRO: 7.00 Nws. 7.02 Steevas Nws. S.02-S.05 Radiojournaal). 9.W Nws. 9.03 De negen-uur-show. 10,0 Nws. 10.03 Arbeidsvitaminen: pop» ïni.- vm-'/nnkplalenprogr. (ll-W Nws. 12.03 Rodiojdnt 1 BRUSSEL 324 in (Nederland Buitenlands persover u L.t. 13.00 Lichte ziek. 13.55 Beur:, «richten. 1 Nws. 14.03 Muziek voor de je 14.50 Knapenkoor. (15,00 Nws.) eert .^IT.OO^n' 17.10 Amusementsmuziek Weegschaal. 16.00 Niexiwi 10 Operacofr mededelingen d

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2