AN „TOURGOD" EDDY MERCKX GING OP ONCURRENTIE VERLAMMEND EFFECT UIT lourpot Merckx wordt verdeeld Zoetemelk verdiende even veel als gehele ploeg van Pellenaars MAANDAG 24 JULI 1972 A 1 W. (Van een speciale verslaggever) ARIJS Eens te meer heeft Eddy [erckx zijn absolute overmacht getoond ver de huidige generatie wielergroothe- en. Opnieuw is gebleken dat de 27-jarige elg in een zware etappekoers geen con- urrenten heeft en dat hij anders dan acques Anquetil in diens grote jaren p ieder van de onderdelen van het wie- >rvak even veel of zelfs meer specialist dan de zogenoemde specialisten. Merckx heeft ook het puntenklassement ge wonnen, natuurlijk mede en vooral door het uitvallen van Cyrille Guimard, maar Merckx heeft de strijd om het groene ere- hemd niet bewust gezocht. Hij heeft in de eindsprinten van een grote groep nimmer de gevaren getrotseerd zoals de in alle opzichten moedige Franse sprinter deed. Merckx vocht niet in de eerste plaats voor de punten. t met het bergklassement heeft maken, lang niet. Daarom was •„i..t_. de 59ste non(]e van Frankrijk in wezen teleurstellend. Guimard heeft de degens gekruist met Merckx. De Breton deed het met meer dan volledige overga ve en heeft de prijs enorme inspanningen moeten betalen. Nadat de bergen achter de rug waren, terwijl de kara vaan net begonnen was laatste dagen naar Parijs, moest Gui mard afstappen. ly Merckx heeft deze ronde op T Ie onderdelen beheerst. Hij Lu,s 0cana; d,e aIs de "«kelijke i, mede door de steun van ^cmrentjooT Merckx ,n het ju. algemeen klassement werd ge- ,d' „ii uit! |n Ploeggenoten> de beste man lifhamplijk pn Te 230 'de vlakke ritten.'Hij heeft de lichamelijken gees rijd in de bergen geregeld hij tóhjk TVn,et "Pfewassen te- r, i i a t- V - ëen de druk van het grote werk. reep de gele trui defaulte( m ,n d<_ Pyreneeën en ap de Mont Schijn hn Pan1 nSr tLhnn6116™ Ventoux heeft hij onophoudelijk Weer zalJlcana^ een periode ƒ30.- met het bergklassement heeft [èrckx zich minder intensief be- gehouden. Hij offreerde dat assement met een joyeux ge in zijn kleine landgenoot iicien van Impe. De „win- van het bergklassement ihuwde de strijd niet, maar hij u het gevecht zonder de toe- ieflijkheid van Merckx, en de «perkingen die zijn ploegge- Dot Mattieu Pustjéns werden i, nimmer hebben ge- Lucien van Impe (Orciere$-Mer- lette) de kans hooggewaardeer de etappes te winnen. Die supe rioriteit van Merckx heeft de weerstand van Ocana onder mijnd. Net als vorig jaar staak te Ocana de strijd met de in 1972 onbetwistbaar sterkste. Net als in 1971 was de dertiende etappe de laatste die hij voltooi de. Verdween de Spanjaard in 1971 als mogelijke winnaar, dit keer was hij de onmiskenbare verliezer, die op weg naar Briangon zijn positie als kroon prins in het algemeen klasse ment al was kwijtgeraakt aan de oude Poulidor en de passieve Gimondi. Luchon. Hij v :eft, met Roger Sweerts, zijn dolarend 'oeê naar winst in de tijdrit de schijn hij pareerde gemakkelijk de aanvallen van de man die hij wilde controleren en gunde en passant renners als Bernard Thevenet (Mont Ventoux) en lice Gimondi slaagde erin op de valreep, de tweede plaats in het ilgemeen klassement van Poulidor over te nemen. De tijdrit bracht le beslissing. rust nemen te wekken dat hij door chamelijk slechte conditie heeft moeten afzien van een voortzet ting van het gevecht. De indruk echter dat hij slechts een ver ontschuldiging gebruikt om zijn verlies voor de buitenwacht aanvaardbaar te maken, kan door de in de ronde „leeggere- den" Luis Ocana niet worden uitgewist. Tegenover Cyrille Guimard, Lu- cien van Impe, zelfs Eddy Merckx enigszins, ja ook een voor het klassement onbeteke nende renner als Harrie van Leeuwen, die met andere maar duidelijk aanwijsbare moeilijk heden en handicaps de strijd voortzetten tot het laatste mo ment, koos Luis Ocana de ge makkelijkste weg in een zonder twijfel zware en moeilijke Tour. Schifting Het parkoers heeft voor een wer kelijke schifting zorg gedragen maar aan de andere kant heeft de meerderheid van de renners zich te gemakkelijk neergelegd bij de moeilijkheden, die hun werden voorgeschoteld. Tegen Merckx is slechts door een en keling strijd geleverd, achter Merckx werd niet behalve dan door Guimard met een totale inzet gestreden om dan tenminste nog de tweede achter de keizer in wielerland te mo gen zijn. z groene trui aan Cyrille Guimard. De Fransman Conclusie Het is geen toeval dat het gemid delde van de ronde aanzienlijk lager ligt dan vorig jaar, per uur werd ongeveer een kilome ter minder afgelegd dan in de Tour waarin Merckx zijn trilo gie voltooide. Bovendien is het aantal uitvallers 88 man in Parijs veel kleiner dan voor de hand lag. Er kan slechts één conclusie wor den getrokken. Er Is niet gere den. Men heeft zich neergelegd bij de macht van de „super star" en slechts die kruimels opgepakt die bleven liggen. De renners hebben In wezen het parkoers ingekort door in de rit ten waar de moeilijkheden aan het einde lagen in toeristisch tempo te vertrekken. De etappes naar de Mont Ven toux, de Ballon d'Alsace en Or- cieres-Merlette zijn treffende voorbeelden. Van die ritten zou zonder enig bezwaar een berg- klim kunnen zijn gemaakt. Ver schil tussen in een grote groep naar de berg rijden en daar de strijd beginnen en het per auto bus gezamenlijk van startplaats naar de voet van de berg rij den, is er in wezen niet. De strijd om de tweede plaats ontbrandde pas op de laatste dag. Gimondi begon de tijdrit met vier seconden achterstand op Poulidor en won bijna een minuut op het traject naar Ver sailles. Gimondi, die nooit meer het peil heeft bereikt van zijn eerste jaren, met overwinningen in de Ronde van de Toekomst (1964) en de Tour de France in het jaar daarna, beëindigde daarmee de ronde met een ach terstand die vergelijkbaar is met die van Joop Zoetemelk in 1971, bijna tien minuten toen te gen ruim tien minuten nu. Overeenkomst Er is nog een frappante overeen komst, Gimondi is dit jaar, zoals Zoetemelk In de vorige tour, volledig in de schaduw van de groten gebleven. Gimon di heeft niet aangevallen, maar is stilaan geklommen in het klassement door steeds mee te gaan met die groep waarin an deren voor hem het beste werk deden. De Zoetemelk in het der de tourjaar uit zijn carrière, heeft minder bereikt dan de vo rige keren, maar heeft zich veel vaker laten zien. Hij heeft de durf getoond die hem de vorige keren ontbrak en heeft desondanks net niets ge wonnen. In Valloire, na de rit over de Galibier, ontnam Merckx hem persoonlijk zijn triomf, op de Ballon d'Alsace liet hij zich verrassen door Ber nard Thevenet. Is die durf een werkelijke verandering in het karakter van Zoetemelk? „Nee, ik kon dit jaar iets meer doen. De vorige keren was ik altijd de tweede renner achter Merckx en die liet men nimmer lopen. Dit keer was ik, na mijn slechte dag naar Briangon, van veel minder betekenis in het alge meen klassement en daardoor heb ik een andere wedstrijd kunnen rijden. Ik ben met de vijfde plaats niet ontevreden, al had ik verwacht in de tijdrit Van Impe nog te kunnen verdringen. Dat lukte niet door dat het zondagmorgen niet zo goed ging als ik wilde. Maar wat ik en alle anderen ook heb ben gewild. Merckx bepaalde de ronde. Hij was veel sterker dan vorig jaar". f rijden van Raymond Poulidor was in deze Tour voor velen een jlope/ibanng. Ondanks zijn 36 jaar legde PouPou beslag op de derde plaats. Hij hoefde alleen Merckx en Gimondi voor te laten gaan. 'e knecht van Eddy Merckx, Joseph Bruyère, gaat hier zegevierend over de finish op een boulevard in Versailles. (Van een speciale verslaggever) PARIJS Eddy Merckx zal het geld dat hij In deze ronde van Frankrijk heeft verdiend, alleen aan prijzen uit de eindklassementen al rond 50.000 franken en in totaal ongeveer 80.000 franken, verdelen onder zijn ploegge noten. „Ik ben", vertelde Merckx, „zeer tevreden over wat de ploeg voor mij heeft gedaan in deze lasti ge Tour, die ik heb gereden. Ik vraag mij af of er in de na-oorlogse geschiedenis ooit zo'n zware ronde is geweest." Merckx weigerde, volgens een traditie die hij zorgvuldig heeft opgebouwd, zich uit te laten over zijn concurren ten, hij wilde ook geen vergelijkin gen trekken met groten uit het ver leden. Slechts op zijn eigen overwin ning geprojecteerd, wilde hij iets kwijt over het afgebroken duel met Luis Ocana, „ik wist dat ik in deze ronde Ocana zou kloppen. Ik heb een veel betere voorbereiding gehad dan vorig jaar. Ik ben in optimale condi tie aan de start gekomen. Veel rij den is goed voor mij. Vorig jaar ben ik voor de Tour door heel Europa ge trokken om criteriums te rijden en die voortdurende verplaatsingen doen mij geen goed. Ik geloof dat mijn voorbereidingen veel beter zijn geweest dan die van Ocana en daar om had ik de zekerheid". Eddy Merckx staat op dit moment op het hoogtepunt van zijn loopbaan. Hij heeft het aangetoond door ook an deren een succesje te gunnen, hoe wel zijn wil om te winnen nog altlid ongeschonden is. „Maar waarom zal ik achter een man aangaan die op twintig minuten In het klassement staat", verklaarde hij zijn wat tole rantere houding. Betekent het dat Merckx zal terugko men in de Tour? „Ja zeker. Ik kom terug, misschien niet volgend jaar al. Dat is afhankelijk van het con tract, dat ik bij Molteni krijg. Zal dat slechts Voor een jaar zijn, dan ben ik waarschijnlijk volgend jaar aan de start in Scheveningen. Ga ik een contract voor twee jaar aan, dan zal er ook een programma voor twee- jaar zijn. Dan zal ik misschien in 1973 de Giro en de Vuelta doen en kom ik pas in 1974 weer in de ronde van Frankrijk". PARIJS Joop Zoete melk heeft In zijn een tje bijna evenveel in de Tour de France verdiend als de com plete equipe van Goudsmit-Hoff. Zoete melk kwam met zijn ruim 10.000 franken uit de eindklassering tot een totaal van 21.190 franken, zo'n 14.400 gulden. Het totaal van de equipe van Kees Pellenaars lag slechts ongeveer 200 franken hoger. In de laatste meters van de Tour verspeelde Zoetemelk bovendien nog 3000 franken, door dat de pientere sprinter Rik van Linden hem dankzij zijn derde plaats in de eindsprint op de baan van Vincennes nog net voorbij ging in het puntenklassement. Als derde in de strijd om de groene trui bleef Zoetemelk hier met lege handen, want slechts de nummers een en twee werden beloond. Uit de prij- zenpot voor de eind klasseringen plukten ook Tabak en Pustjens nog enig geld. Tabak kreeg 650 franken, Pustjens 500. De Lim burger leverde boven dien een belangrijke bijdrage aan de 4000 franken die zijn equipe uit het algemeen ploe- genklassement sleepte. De lijst van verdiensten In de 59ste Tour de France van de Neder landse renners (na af trek van boetes) ziet er, alles in franken, als volgt uit: Zoetemelk 21.190 Wagtmans 4.687 Karstens 3.604 Pustjens 2.940 Tabak 2.865 Vianen 2.734 Krekels 2.286 Duyndam 2.026 Harings 672 Koeken 580 Dolman 551 Van Katwijk 457 Prinsen 449 Van der Vleuten GEHOORD UNIEKE ZET FISHER: R 2—4 Moedwil Bijna elk jaar keert de komedie om het vast stellen van de data voor de wedstrijden om de wereldbeker terug. Steeds weer blijkt dan, laait de emotionaliteit hoog op, als een van de partijen een constructief voorstel verwerpt. Soms mondt deze kwestie zelfs uit in verdachtmakingen over moedwil of iets dergelijks. Wat men zich nu afvraagt is: Zou dit welles-nietes spelle tje in het vervolg niet voorkomen kunnen wor den? De oplossing lijkt duidelijk voor de hand te liggen. Ook al wordt aan deze intercontinen tale wedstrijdenreeks nog steeds een officiële erkenning onthouden (waarom eigenlijk?) toch moet het mogelijk zijn, dat de FIFA (de wereldvoetbalorgani- satie) intervenieert en de bevoegdheid om de data te plannen naar zich toetrekt. De impor tantie, die deze duels in de loop der jaren kreeg, is dermate groot gewor den, dat het het aanzien van de FIFA schade zou berokkenen wanneer de herrie tussen de clubs (in dit geval Ajax en In- dependiente) zou blijven bestaan. Grillen Doordat de Mars verkoop maatschappij N.V. van verdere sponsoring aan The Lions (basketball), Blokkeer (volleybal) en IJshockey Den Bosch heeft afgezien, is een nieuwe moeilijkheid voor de Nederlandse sportwereld opgedoken. Wat kan er gedaan wor den om de grillen van een op reclame beluste firma te beperken. De clubs zelf moeten in de eerste plaats zo verstan dig zijn nooit met een eenjarige verbintenis in zee te gaan. Ook al wor den daarna koeien met gouden horens beloofd. Maar ook de overkoepe lende organisaties, bij wie de clubs zijn aange sloten, kan kortzichtig heid worden verweten. Zij vormen het toezicht, dat met gezag deze ont wikkeling kan bestrij den. Daarom wordt het hoog tijd, dat de Neder landse sportwereld een onderzoek naar deze in cidentele injecties laat instellen. Want zoals het er nu uitziet schaadt sponsoring-op-deze- manier meer dan het baat. De clubs kunnen door deze onzekerheid geen enkele visie in hun beleid tot uitdrukking brengen. De ontwikke ling van de sport kan er dus ernstig door geremd worden en dat is iets wat nooit de bedoeling van het aantrekken van een sponsor kan zijn. Gunstig Het ziet er naar uit, dat Den Haag zich opwerpt als een modelstad voor de Nederlandse voetbal wereld, althans de be taalde sector daarvan. In het rapport van de commissie Betaald Voet bal, dat de afgelopen week aan B. en W. werd aangeboden, komt pre cies tot uitdrukking, waar de betaalde clubs en FC Den Haag in het bijzonder, al heel lang voor strijden. Het is ten slotte te zot om los te lo pen, dat het „hoog-cultu- rele" amusement (to neel, muziek, ballet en dergelijke) zijn zakken vult en de passieve re creatie, met voetbal voorop, vergeten wordt. Gelukkig heeft Den Haag de onredelijkheid ervan ingezien. Dat geadviseerd wordt als norm voor een uitkomst een subsidie per toe schouwer aan te houden, komt ook alleszins rede lijk over. Het is te ho pen dat het college van B. en W. zich achter het advies van de commis sie zal opstellen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9