Buschauffeur in rug gestoken Noord-Ierse kinderen )j) vakantie in Nederland Uitlatingen mgr. Gij sen wekken verwondering MO-EXAMENS Drie weken teeg uit de hel van Belfast Gevaarlijke spray astmapatiënten in Engeland i chi-chi Nixon kiest Agnew als partner Ontslagen bisschop terug naar Peru JLI 19? Bandag 24 juli 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 5n „Sissl.l g. 14.30, Mc Gregl Dag. l 4.30, 19.0 .46, 19.0! Jr. 1 Zo. ]j LFAST-AMSTERDAM Scherper kon zich de onwezenlijke situa- |e niet aftekenen: Schiphol in volle vakantiebedrijvigheid, Belfast en oorlogsvliegveld met zwaargewapende Britse soldaten, met mi- taire helikopters, met strenge controle en met de angst overal. De I.C.9 van Martinair zaterdagmiddag uit de hemel komen vallen, tn een aantal Noord-Ierse kinderen voor een vakantie van drie we- :n naar Nederland te brengen, stond er temidden van al deze j.oT-hgst. Totdat 48 kinderen tussen 5 en 15 jaar met hun 12 begelei- i 14.30-iers binnen waren en het toestel kon opstijgen. Richting Nederland, Dor wat rust, ontspanning, en plezier. Zo zit je in de vreselijke ioskund«Panning v00r aans,aEen> de bommen, het schieten, de soldaten; nten vaf> zit je voor het eerst van je leven In een machtig vliegtuig en kan voor zje angst eindelijk even wegvallen 'en een gehele] ^rie Holland zijn voor iematurjoord-Ierse kinderen mogelik rs) d'njemaakt door leden van de Pro- i zon.' ptantenbond met hulp van de lichtingen ,Mens en Samenle- ang', „Europa Kinderhulp" en i ^^^cumenische werkgroep Am- 1.15 terdam Belfast. Drlopig zijn er drie reizen geor- Iniseerd. De tweedegroep ïlTilomt begin augustus en wordt selijk vond maar er aan toe voegde: „We raken er aan ge wend". Een begeleidende ouder die de reis met haar dochter meemaakte vertelde niet zonder tranen dat haar zoon op straat gedood werd. Ook waren er kin deren wier vader In een interne ringskamp zit. „We zijn soms echt wel bang dat we hem nooit meer zien". alle dh pleeggezinnen in de Zaan- De vraag aan Nederlanders om [reek ondergebracht. De derde lamatdejroep vestigt zich evenals de iterdag aanigekomenen in ht ïMSvJakantiehuis te Oostvoorne. Van laruit worden trips gemaakt. (kinderen zijn afkomstig uit ge lengde huwelijken of behoren >t katholieke gezinnen in een 'erwegend protestantse wijk of (testanten in een katholieke ijk. Hierop hadden de organi- itoren de nadruk gelegd: de ^"^[inderen moesten duidelijk loodgevallen" zijn. De vakan te is voor hen de enige kans van een normalere igeving te genieten. veel van het gebeuren Jaarrjauwel,'iks 12 uur geleden ge- 15-16 r l hulp voor de kinderen is uitge gaan van Noord-Ierland, omdat Nederland bekend staat om zijn actieve kinderhulp. De Neder landse Protestanten Bond heeft voor de financiële garantie van 75.000 gulden gezorgd, hoewel er nog meer geld nodig is (9992 ten name van de penningmees ter van de N.P.B. te Utrecht). Natuurlijk zijn er buiten de groepen kinderen die dit jaar een paar weekjes Hollands ple zier krijgen nog zeer velen. Daarvoor ontbreken echter de financiën. Toch hoopt men dit jaar buiten deze activiteiten nog meer reizen te kunnen organise ren. Endt herkt? De antwoorden schom- Bij dit alles rijzen er toch vragen helden tussen een bedeesd en jigstig ,ja' tot een met duide- Ijk sprekende angstogen: .Mijn loeder werd gewond bij de 13-iV fushalte' of ,mijn broer of va ir of zus op straat". Toch zei 9-jarige John uit Newtonwab- :y (voorstad van Belfast) met |en wijs gezicht: „De kranten is (verdrijven veel te veel". ders was het met de iets oude- 'e Mary, die het allemaal vre- rOOBMBHMOB als: na deze drie weken moeten de kinderen weer terug. Geeft dat geen conflictsituatie? De De 5-jarige Martin Elliot hier nog op de arm van een stewardess van Martin Air op het zwaar bewaakte vliegveld van Belfast. Een paa\ heer van Bockel, een der hoofd- organisatoren: „Ondanks alles probeert men het leven in Noord-Ierland zoveel mogelijk door te laten gaan. Als we de kinderen later hier zouden hou den, zouden ze dat ontwennen, vooral omdat het hier om men sen gaat die eigenlijk nooit weg- i met nog 47 andere Noordierse kin- geweest zijn. Bij ons gaat het om tijdelijke rust: wat anders zien dan soldaten, ruïnes, barri cades en de angst voelen van een bomalarm. De kinderen ont moeten hopelijk veel goed. Dat nemen ze mee naar huis en zul len dat op hun manier weer uit dragen". ANELIES v. d. HOUTEN (Van onze correspondent) WASHINGTON Een epide mische sterfte onder astma patiënten heeft alleen al in de afgelopen tien jaar in Groot-Brittannië het leven van mogelijk 3500 personen geëist. Een Amerikaanse on derzoeker van geneesmidde len heeft dit feit in verband gebracht met het inhaleren van het geneesmiddel iso prenallne. Volgens dr. Stolley heeft de epidemische sterfte zich al leen voorgedaan in Groot Brittannlë en Nieuw Zeeland, waar spuitbussen met hoge concentraties iso prenaline verkocht konden worden zon der doktersrecept. In de Ver enigde Staten is de toegesta ne concentratie van astma sprays vijfmaal lager en daar is het sterftecijfer van astmapatiënten niet plotse ling gestegen. In Groot-Brittannië was het sterftecijfer van astma-pa tiënten gedurende meer dan een eeuw constant, maar tussen 1965 en 1967 verdub belde het zich plotseling bij personen tussen de vijf en 34 jaar. Iso prenaline is een krachtig geneesmiddel dat verlichting brengt bij astmatische aan vallen, omdat de krampach tig samentrekkende spieren in de kleine buisjes van de long ontspannen worden. Men vreest dat te grote do ses kunnen leiden tot afwij kingen van de hartslag, het geen binnen enkele minuten tijd de dood kan veroorza ken. Zachte landing op Venus MOSKOU (TASS) Het Russi sche onbemande ruimtevaar tuig Venus-8 beeft zaterdagoch tend een zachte landing ge maakt op de planeet Venus. Terwijl het ruimtevaartuig om laag zweefde aan een parachute en tot 50 minuten na de landing werden gegevens ontvangen over de atmosfeer en de opper vlakte van Venus. Voor de eerste maal werden expe rimenten verricht om de helder heid, druk en temperatuur in de atmosfeer en aan de oppervlak ke van de planeet aan de door de zon beschenen kant te me ten. Er zijn gegevens verkregen over de aaTd van het gesteente aan de oppervlakte van de pla neet. Deze gegevens worden nu bewerkt, aldus TASS. Vijf doden bij treinramp in Italië NAPELS (DPA) Bij een spoor wegongeluk in de buurt van Na pels zijn zaterdag vijf mensen omgekomen en 273 gewond. Bij do uitgang van een tunnel tus sen Bagnoli en Pozzuoli reden twee iokaaltreinen op elkaar. In de ene zaten naar huis terugke rende badgasten en in de andere voornamelijk arbeiders en kan toorpersoneel. Kennelijk wegens een verkeerd gesteld signaal heeft één van de treinen het station van Pozzuoli te vroeg verlaten. De stationschef vlucht te toen hij van het ongeluk hoorde. Van de gewonden kon den er na eerste behandeling 157 naar huis. dooijChi Chi, zoals hij te zien was t>eh|. in de Londense dierentuin. De reuzenpanda zal wor den opgezet. iJRt. euze panda overleden JLONDEN (AP) - Chi-Ohi, de reuzenpanda van de Londense dierentuin, die tot tweemaal toe heeft ge weigerd te paren met An-An, de reuzenmanne- tjespanda uit Moskou, i§ zaterdagochtend vroeg'ge storven. Ze is vijftien jaar geworden. „Ze is rustig in haar slaap over leden," aldus een woord voerder van de Londense dierentuin. he 1 Plai Sl HILVERSUM (KNP) In de KRO-radiorubriek Kruispunt heeft vicaris dr. R. Koper van Haarlem er gisteren zijn ver wondering over uitgesproken dat, mgr. Gijsen vanuit Rome "mededelingen heeft gedaan over een privé-gesprek met de paus, voordat hij de bisschoppen hier over op de hoogte heeft gesteld. „Ik vind niet het feit dat kardi naal Alfrlnk in deze zaak mo menteel zwijgt merkwaardig, maar het feit dat mgr. Gijsen spreekt", aldus de vicaris. sen het officiële communiqué van de bisschop en zijn uitlatin gen zoals die na de audiëntie aan de paus werden geformu leerd. De werkgroep onder schrijft de door de bisschop uit gesproken wens naar harmonie en samenwerking in de pasto raal. Om tot de oplossing van het conflict te komen zullen de relaties moeten worden her steld, zo meent de werkgroep. „Dit zal alleen lukken wanneer met name de kwesties van de pluriforme bestuurstop de personeelsdienst worden ie vicaris, die veel lezingen houdt voor groepen katholieken over de kerk in Nederland, her- Leden van het kathedraal-kapittel innerde aan het gebrek aan goe de informatie binnen de Neder landse kerkprovincie en aan de vaak eenzijdige informatie, die naar voren komt via eenzijdig ingestelde personen. De Vicaris is dan ook van mening dat „wij als officiële kerk in Nederland de informatie echt een beetje beter ter hand zouden moeten nemen". Naar aanleiding van het commu niqué dat mgr. Gijsen eind vori- over wij zaterdag hebben be richt, heeft de werkgroep Lim burg van Open Kerk een ver klaring uitgegeven waaarin men zegt blij te zijn met het verschil van toon en inhoud tus- wensen geen commentaar te ge ven op het communiqué, omdat zij vrezen daardoor de bemidde- ders en bisschop te schaden. Milieusatelliet gelanceerd VANDENBERG De Ameri kaanse milieusatelliet „Erts-I" is gistcrnach: in een baan om de aarde gebracht. De kunst maan volgt een baan op 904 936 km afstand van de aarde. (ADVERTENTIE) Wd'ns de geitekaas geproefd van boer van de Kabargebonk? Geitekaas uit zo'n echte boerenkarnton. Dé Bijenkorf heeft maar liefst 20 van die frisse boerderijkaasjes. Van Franse boeren: 'n aantal bekende cn 7 nieuwelingen. Waaronder Crotrin paille, Rondellex blanc of cendre, Jumeau feuille, Montrochet fermier in kastanjeblad en de Pavé Blésois van maar liefst 400 gram. Zwijgzame Noorse boeren maakten 't meest individualistische kaasje uit ons assortiment 't Heet Gjetost (goed geraden: Gjet geit). En 't is 't enige kaasje waar de melksuiker nog in zit Goudbruin cn zoet van smaak. Uit de Hollandse karnton: Valentino. Voor ons: Kabargebonk. Want 't is 'n door en door Hollands kaasje. Zacht en romig met echte witte schimmel. Gemaakt van pure geitemelk. Maar wat praten we nog. Kom gewoon 'ns proeven in de Bijenkorf. Van 24 juli t/m 5 augustus is er 'n gcitekaasaktie met proeftableau op de afdeling. En met 2 smakelijke Prijswinncrs. La Hippe, normaal 1.90 Nu 1.60. Chail feuille 3.20 Nu (150 gr.) 2.75. Eten wat de pot schaft, noemen ze dat bij Geurt van de Kabargebonk. Ja, ja. de Bijenkorfj Afd. Levensmiddelen^ AMSTERDAM (ANP) Voor het examen Engels M.O.-a zijn ge slaagd de dames: M. M. Baas, Pijnacker, R. J. Backer-Swart, Wassenaar, T. Bergsma, Haag, C. M. P. A. Lammerts van Bueren-Bodenham, Den Haag, S. Bootsman, Leiderdorp, M. W. J. Brouwers, Den Haag. E. S. van Dorp-Houthuysen, Scheveningen, S. M. v. d Ham, Rijswijk, M Jongebreur, Den Haag, T. M. Kruythoff-v. d. Vel den, Delft, E. ter Luun, Den Haag, C. A. van Nes-van Nes, Zoetermeer, J. C. Niewold-van Hoeve, Voorburg, H. M. Pijma, Den Haag, H. A. M. van San ten, Leiden, L. J. M. Schaafs- ma, Den Haag, V. Spekking, Den Haag, I. M. S. Speltie, Den Haag, U. S. M. G. Treu, Den Haag, M. H. Verspoor, Den Haag, J. L de Vos-Stap, Rijs wijk, M. M. Wassenaar, Voor burg. En de heren: J. M. Beekman, Rijswijk, G. J. Beers, Wasse naar, P. J. J. van Berkum, Den Haag, J. C. H. R. Born, Rijs wijk, P, Bot, Lisse, R. Bouw man, Voorschoten, A. M. J, Bron, Den Haag, J. Droppert, Rijswijk, D. E. van Duijn, Kat wijk aan Zee, T. A. van Eldik, Voorburg, F. H. M. Houtman, Wassenaar, J. J. D. Kagie, Den Haag, S. Linschoten, Leiderdorp, H. L. H. Melis, Den Haag, G. W. Spek, Lisse, W. P. J. v. d. Velde, Leidschendam, A. W. Voogt, Honselersdijk, C. J. P. Willems, De Lier, M. Winkel, Hillegom. Dit kleine aluminium beeldje „Een vallende astronaut" van de beeld houwer Paul van Hoeydonck bracht 750 dollar op. Het is een copie. Het origineel werd door de astronauten van de Apollo 15 op de maan achter gelaten. „Rita" keert weer terug MANILLA (Reuter) Honderd duizenden slachtoffers van de enorme overstromingen die zich vorige week op het Filippijnse eiland Luzon hebben voorge daan sla^n met angst en beven de capriolen gade van de „ty foon „Rita". De orkaan teisterde vorige week de Filippijnen waar hij een spoor van vernieling en ellende achterliet. Met schrik hebben ze de waar schuwing gehoord van het weer kundig instituut in Manilla dat gisteren zei dat „Rita" op weg naar Taiwan en Korea, onver wacht is gedraaid en nu weer snel de Filippijnen nadert. WASHINGTON (Reuter/DPA) De Amerikaanse president Richard Nlxon heeft verklaard dat hij met zijn huidige vice-president, Splro Agnew, de verkiezingscampagne zal voeren. Hij maakte met zijn verklaring een eind aan de speculaties over een mogelijke vervan ging van deze vice-president. Agnew had tot dusver de taak, onverbloemd voor „recht en orde" te werken en de tegenstanders van de regering Nixon met scherpe en soms beledigende kritiek aan te vallen. Agnew heeft zich thans in gematigder termen uitgelaten. Senator George McGoVern, presidentskandidaat van de democraten in Ame rika, heeft president Nixon uitgedaagd met hem voor de televisie .te debatteren over de komende presidentscampagne. De chef van het Witte Huis heeft laten weten dat hij weigert de uitdaging aan te ne men. O DEN HAAG (KNP) - De onlangs door de paus ontslagen Pe ruaanse bisschop, mgr. Julio Gonzalez Ruiz, heeft gisteren in de KRO-radlorubrlek Kruispunt verklaard <naar Peru te zullen terugkeren, „als bisschop of niet als bisschop, om de dood eenvoudige reden dat het evan gelie gepreekt moet worden aan «Ie armen". De bisschop ver blijft momenteel incognilto In Nederland. In het vraaggesprek ging de bis schop van het diocees Puno in op de verschillende aspecten rond zijn ontslag. Hij verklaar de dat door zijn bezoek aan Rome was gebleken dat men daar zijn onschuld had erkend, maar dat men geen vertrouwen meer stelt in zijn persoon en hem van alles blijft verdenken. Zoals bekend is de bisschop be schuldigd van ketterij, kritiek op de paus en inmenging in curieaangelegenheden. De reden voor zijn ontslag moet volgens mgr. Ruiz niet zozeer gezocht worden in Rome, maar bij de verkeerde voorlichting van de nuntius in Peru en van het Pe ruaanse episcopaat, dat hem van communisme verdenkt om dat hij sociologie studeert. De Nederlandse katholieke ver kenners, die enige tijd geleden een actie zijn begonnen om het bisdom van mgr. Ruiz te onder steunen, zullen nu ook de bis schop persoonlijk gaan helpen. Koning van Bhoetan overleden NF.W DELHI (Reuter) Koning Jigme Djorjl Wangchoek van Bhoetan Is in Nairobi aan een hartaanval overleden. De vorst van het koninkrijk In het Hlmalaja-gebcrgte tussen India en Tibet was 45 jaar. Hij be steeg in 1952 de troon. Koning Wangchoek was in Nairobi voor een medische behandeling. Hij zat met een arts in een auto toen hij door een hartaanval werd getroffen. Ook zijn zoon, kroonprins Jogme Sing Wangc hoek, was bij hem. Geen kranten in Londen LONDEN (AP) - Door de sta king van drukkers verschenen vandaag geen van de in Londen gedrukte landelijke Engelse dagbladen. De drukkers zijn za terdag in staking gegaan uit protest tegen de arrestatie van vijf havenarbeiders. De staking heeft geen gevolgen voor de druk van de noordelijke edities van de landelijke bladen in Manchester. Ook de Schotse kranten verschijnen normaal. In gezelschap van miss Universe 1970 (m.) flaneren de kandidaten voor da nieuwe miss verkiezing door een park van San Juan op Porto Rico: v.l.n.r. de meisjes van Costa Rica, Argentinië, Columbia cn Spanje. De duiven komen niets tekort. AMSTERDAM (ANP) Ogenschijnlijk zonder steekhoudende roden heeft ccn 14-jarlgc jongen gistermiddag bij het Centraal Station te Amster dam een buschauffeur van lijn 12 een messteek in de rug toegediend. Met twee kornuiten vlucht te hij daarna de bus uit, mnar liep korte tijd In ter door eigen toedoen op het Haarlemmerplein in de val toen hij In een andere bus van lijn 12 opnieuw voor grote moeilijkheden zorgde. Het bleek do 14-jarige K. O. uit Rotterdam te zijn, afkomstig uit Suriname, die in Amsterdam op vakantie was en bij een tante logeerde. De drie jongens stapten 's middags op het Stations plein in de dus van lijn 12 en liepen zo snel langs de chauffeur, de 24-jarige W. Heijnemans, dat deze de kaartjes niet kon controleren. Hij riep daarop de jongens terug en inspecteerde de bil jetten die in orde waren. Het drietal liep daarop de bus weer in, maar nauwelijks hadden z.c plaatsgenomen, of ze liepen terug naar voren, Nadat hem eerste hulp was verleend, werd de he vig bloedende chauffeur naor het Binnengasthuis gebracht. Zijn toestand bleek niet ernstig, 's Avonds kon hij naar huis worden vervoord. Intussen stapte de doder op een andere halte In een tweede bus van lijn 12 on reed daarmee door de Haarlemmerstraat. Hij legde zijn voeten op een zitbank en weigerde zo cr af tc nemen toen de chauffeur hem dit gelastte. Eenmaal uit de bus gezet, pakte de jongen een aantal stenen die toevallig bij de halte lagen en begon daarmee de bus te bekogelen. Daarop werd hij door agenten van een surveillancewa gen, die reeds waren gealarmeerd en met oen ooggetuige op zoek waren naar de dader van de steekpartij, opgepakt. Hij is overgegeven aan de kinderpolitie.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5