a Jimmy Miller: Niemand zou met al die idioterie kunnen werken Engelse dokumentaire over het wereldbegrip dat Lloyd's heet a Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK Paul van Vliet in gesprek met Fons Diseh PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 24 JULI lANDA PRODUCER ROLLING STONES BESCHEIDEN MAN OP ACHTERGROND Platen producenten hebben, evenals fotografen, in de jaren zestig een dramatische sociale verandering ondergaan in plaats van knop jesdraaiers in een vettig nylon overhemd ergens in een achterka mertje zijn zij plotseling creatieve figuren geworden die in de mode zijn en Levi's dragen. Stereo, en andere verbeteringen in de opna metechnieken betekende dat zij zelf ook kunstenaars konden wor den. Phil Spector bewees dat een goede producer voor een plaat soms belangrijker kan zijn dan een goed artiest, en George Martin heeft laten zien dat zelfs de Beatles een hoop hulp nodig hadden. In diezelfde periode hebben de Rolling Stones hun reputatie als de bes te roek-groep ter wereld opgebouwd, en heel wat platen verkocht. Maar de man die al die platen sinds 1968 geproduceerd heeft, heeft nooit enige publieke aandacht gekregen. Toen ik in Londen voor het ver trek van de Stones naar Ameri ka met Jimmy Miller sprak, was het gemakkelijk te zien waarom. Hij mag er dan zelf ook wel als een roek-ster uit zien, maar hij wil niet op de voorgrond treden. Hij is de vooraanstaande vroedvrouw van de rock, ondergaat een lang en geduldig lijden (zelfs al wordt 'hij goed betaald), dat zijn werk het geluid van een surrealisti sche kloppartij geeft. Hij is ver antwoordelijk voor alles wat de Stones hebben gemaakt sinds De ten" optrad, en ging toen naar New York terug om protest schijven voor hoopvolle groepen te maken. „Ik werkte heime lijk in kleine studios, buiten de bonden om omdat ik hun contri buties niet kon betalen." De za ken gingen nogal slecht. „Ik had geen gevoel voor zaken. Ik moest zelfs het hele telefoon boek doorwerken om uit te vin den wie de opname-maatschap pijen waren." Toen, in de ware traditie van de showbusiness, maakte hij het in een keer. „Street Fighting Man," en hun nieuwe dubbel-album Exile on Main Street" (pas uitgekomen en met veel gejuich onthaald) is de moeilijkste baan die ze hem gegeven hebben. Miller is 30, stevig gebouwd en rustig, de zoon van een nacht club impresario uit New York.' Hij studeerde rechten, gaf dat op om bij een band te komen „dfe in goktenten in het wes- grammofoonplaten- maatschappij Island" hoorde het werk van Miller en vond het leuk. Ze brachten hem naar En geland terug waar hij binnen twee weken „Gimme Some Lo ving" voor Spencer Davis op nam. Het was een geweldige hit. Hij bleef twee en een half jaar in Londen, werkte voor Da- vis, toen Traffic (en samen met hem schreef hij „I'm a man.") Toen op een dag belde Jagger Mop Miller gelooft dat het de kleine dingen zijn waardoor hij zo'n goed producer voor de Stones is: „Zoals alles uit de soep ha len of op het juiste moment een mop laten horen." Hij produ ceert ook precies de sound die ze willen en brengt het enthou siasme, en de technische ken nis, met zich mee die „Exile on Main Street" de opwinding van het vroege werk van de Stones geeft. Het schijnt dat dit onder de omstandigheden niet gemak kelijk was. Die plaat is verleden jaar tussen juni en november in het huis van Keith Richard in Zuid-Frankrijk opgenomen. Zijn kelder werd een studio en de opname vrachtwagen met 16 sporen van de Stones stond bui ten, met Miller erin. Hij zag via een gesloten tv circuit wat er gebeurde: en vaak was dat niet opwindend. ,.Er zijn veel avonden waarop de Stones niets doen en in een hoekje gaan zitten en dan heb ik niets te doen. Ze kunnen daar dan wel zo'n vijf of zes uur zitten en dan zeggen, „nou, vanavond hebben we niets." Datzelfde kan ook de avond daarop gebeu ren. Maar dan schrijven ze op weer een andere avond ineens drie songs. Maar ik ben heel ge duldig.." Als sessies eenmaal op gang waren, kreeg hij een goe de, zij het ruwe, sound uit de „zweetkelder", en vaak kwam hij zelf binnenstormen om er nog wat slagwerk aan toe te voegen. Miller vond het in Frankrijk niet leuk, Jagger en Mick Taylor ook niet. „Ik begon me te ver velen - soms werd ik gek. We maakten een dubbelalbum om dat er niets anders te doen was dan opnamen te maken. En we hebben nog zo'n twaalf opna men gemaakt die niet in het al bum te vinden zijn." De plaat selijke bewoners dachten dat de Stones de hele nacht orgieën hielden vanwege het lawaai dat zij produceerden, maar de waar heid is klaarblijkelijk heel wat minder opwindend. „Het was alsof we in een klooster woon den." Alleen de uren waren an ders. „Ik werd om vijf uur in de middag wakker, ontbeet om 7 uur 's avonds en om negen uur begonnen we met de opna men. Lunch was om half elf en daarna gingen we door tot vijf uur in de ochtend. Dan speelden we poker en gingen om 12 uur 's middags naar bed." Up songs Het mag dan een wat vreemd be staan geweest zijn, maar het heeft dan toch maar dit album opgeleverd. Het belangrijkste idee dat de Stones hadden was dat er meer ,,up songs" moes ten komen, zei Miller, „ze had- Rolling Stones in „Zweet kelder" den het gevoel dat er op „Stic ky Fingers" niet genoeg rock 'n roll stond." Keith Richard corri geerde dat. Miller was het er mee eens dat het hoog tijd was dat hij wat meer erkenning kreeg. „Muzikaal gezien is hij de belangrijkste Stone en de bes te rythme gitarist ter wereld. Haal hem eruit en je haalt 't muzikale hart uit de Stones. „M'n enige kritiek op 't album was dat er 'n beetje meer experi menten op hadden gekund om dat het een dubbel-album is. „Dat kwam door de manier waar op wij de opnamen maakten. We konden geen manier vinden om de sound op een ander vreemd vlak te brengen," zei Jimmy Miller. Klaarblijkelijk maakte hij zich zorgen om de geringste hoeveelheid kritiek en hij kwam er steeds op terug. „Zolang ze me willen zal ik er zijn, maar soms - in mijn waan zin - zeg ik tegen mezelf „Ik vraag me af of een ander ze nu een andere stimulans zou kun nen geven. „Die „iemand" waaraan hij denkt zou Phil Spector kunnen zijn. Hij was er van onder de indruk wat Spector voor Harrison gedaan heeft en denkt „het zou gewel dig zijn als een heleboel arties ten af en toe eens met hem een album maakten." Maar hij maakt niet de indruk met Spec tor te concurreren, misschien omdat hun stijl zo volkomen an der is. „Voor Spector zijn men sen gereedschap waarmee hij zijn creatie maakt. Ik probeer de artiest over te brengen." Miller denkt dat de Stones na hun Amerikaans tournee misschien weer snel de studio's in willen, en hij zal weer „wegen" moeten vinden om de belangstelling gaande te houden, voor zowel ons als het publiek." Dat brengt hem weer terug naar zijn groot ste zorg. „Er zijn nachten dat ik in bed lig en denk ik kan wel ongelijk hebben." Maar dan plotseling denk ik het tegen overgestelde: „Niemand zou hen op deze manier kunnen aanpakken. Niemand zou met al die idiotisme kunnen werken. Robin Denselow Oudste disc-jockey ter wereld stopt Van onze radio- en tv-re- dactie MELBOURNE De man die beweert dat hij de oudste discjockey ter we reld is, de 95-jarige dok ter Alfred Ernest Floyd, heeft zich uit de lucht te ruggetrokken. Het laatste programma van Floyd werd enige dagen geleden opgenomen. De afgelopen 28 jaar is het elke zondag door de na- tioale Australische radio uitgezonden. Het laatste zal op 30 juli worden uit gezonden. Winnaar tekenwedstrijd NOS naar Parijs Van enze radio- en tv-redactie HILVERSUM De 13-jarige Hans Hermans uit Kerkrade is winnaar geworden van de te kenwedstrijd, die de NOS-radio heeft uitgeschreven naar aanlei ding van „Radio Tour de Fran ce". Hij heeft, samen met zijn vader, een vliegreis gemaakt naar Parijs om daar de aan komst van de Ronde van Frank rijk bij te wonen. In totaal heeft de NOS ruim twee duizend tekeningen, betrekking hebbende op de Ronde van Frankrijk of op „Radio Tour de France" ontvangen. De KRO-televisie zendt de eerste van een drietal Britse dokumen- taires over typisch Britse aan gelegenheden uit onder de titel „Lloyd's verzekert alles". „De Lloyd's" een vereniging van Londense verzekeraars, is in de gehele wereld een begrip. Bij deze vereniging kan men alle risiko's dekken, die men maar wenselijk acht. Per dag belopen de zaken, die voornamelijk be trekking hebben op de scheep vaart, een bedrag van circa 24 miljoen gulden. De dokumentai re toont, hoe deze vereniging precies werkt. Er kan nergens op de wereld een ramp zijn of een oorlog uitbreken, of de za ken van de Lloyd's ondervinden daarvan de gevolgen. Om deze dokumentare te kunnen maken kreeg de BBC voor de eerste maal in de geschiedenis toestemming te filmen in de „Room", gelegen in het hart van Londen, waar de Lloyd's zaken doet. De kameraploeg mocht er drie weken vrij wer ken. Enkele opzienbarende ver- zekeringsgevallen worden uit voerig uit de doeken gedaan. Ned. 1 21.10 uur. pen gemaakte kompositie. Ver der in dit programma Iron But terfly met „Butterfly blue" en Muddy Waters met „Blow wind". Over de laatste groep heeft presentator Theo Stokkink een gesprek met popkritikus Jan Donkers. Sessie is een pro gramma van Theo Stokkink en Freed Rombouts. Ned. 1 19.30 uur. De familie Ashton Margaret is na haar huwelijk met John Porter bij haar schoonou ders ingetrokken. De verhou ding met haar schoonmoeder Sessie Rob Hoefee met Rythm en Blues groep in Sessie In de vooravond de vijfde afleve ring van de serie „Sessie", waarin de popmuziek cen traal staat. De vaste mede werkers aan dit programma, de Nederlandse groepen Buffoons, CCC-Inc., Mr. Albert Show, Rob Hocke's R B Group en Su persister, spelen weer gezamen lijk een door een van de groe- Celia is uitgesproken slecht. Als John plotseling thuis komt om afscheid te nemen, omdat hij voor langere tijd naar Frank rijk wordt gedirigeerd, is Marga ret niet te vinden. Ned. 1 20.21 uur. De Dean Marlin-shoic In deze aflevering van de Dean Martin-show een aantal zeer pro minente gasten. Barbara Feldon is er evenals Jim Brown, Char les Nelson Reilly, de Golddig- gers en pianist Ken Lan. David Forst zorgt met zijn aanwezig heid voor 't internationale tintje. Frost houdt een een monoloog over de krappe monotaire situa tie en tezamen met zijn gast heer, Barbara Feldon en Jim Brown nemen zij de wasmidde lenreclame op de hak. Ned. 1 22.00 uur. Sportpanorama In Avro's Sportpanorama de eer ste van een serie reportages over de internationale Neder landse tenniskampioenschappen die vandaag op de banen van het Hilversumse Melkhuisje zijn ge- Ned. 11 19.05 uur. De versierders Brett en Danny vallen met hun scherpe neus in het avontuur nadat ze tourend in Brett's su per auto een meisje met pech langs een romantische Engelse landweg zien staan. Marie blijkt de hulp van de gedienstige jon gemannen niet op prijs te stel len. Als Brett en Danny teleur gesteld willen wegrijden ontdek ken ze het lijk van een man. Het lijk duikt een paar dagen later op bij een verkeersongeluk met dodelijke afloop. Ned. 11 20.21 uur. Peyton Place Martin Peyton bereikt uiteindelijk zijn doel. Leslie schiet Lee Web ber neer. Hij is echter niet dood en confronteert de oude man met zijn grove bedrog. Ned. 11 21.10 uur. Peter valt van zijn paard (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Peter van het succesvolle duo Greenfield en Cook Is tijdens de opname van een promotie-filmpje van een paard ge vallen en lichtgewond geraakt. Hij beschadigde bij de onfortuinlijke val zijn rug en moest vier dagen rust houden. „Ik ga nooit meer op de rug van zo'n raar dier zitten, verklaarde Peter die nog wat bleek om de neus van zijn eerste ritje te paarde vertelde. Het dier dat plotseling begon te steigeren schrok waarschijnlijk van de felle filmlampen. De onervaren be rijder slaagde er niet in het paard onder bedwang te houden. De filmopnamen moesten door het ongelukje enige dagen worden uitgesteld. Greenfield en Cook (rechts de onfortuinlijke Peter) David Frost gast in Dean Martin-show Midden in vakantietijd met boven dien nog echt vakantieweer zou je op het scherm eigenlijk voor namelijk luchtige kost mogen verwachten. Dat in één week einde dan twee documentaires op het scherm komen over we reldoorlog II is eigenlijk onge rijmd. Men kan rustig stellen dat de keu zemogelijkheid van twee netten in feite geblokkeerd wordt bij zo'n programmering, want al leen hevig in geschiedenis ge- interesseerden kijken op zo'n zomeravond naar zo'n program ma. Deze kijker heeft toevallig die hevige interesse. We vonden een opmerkelijk verschil in aanpak tussen Operatie Barbarossa (za terdag bij de KRO) en Operatie Walküre (gisteren bij de NOS). De eerste, over de nazi-aanval op Rusland, kwam uit Engeland. Het was een welgemaakte ge schiedenisles, niets minder, maar ook niets meer. De tweede, over de aanslag op Hitler in '44. kwam uit Duits land. Het w»s een bijna vol maakte geschiedenisles, maar het was nog meer ook. Dit door dat de voortreffelijke documen taire was aangevuld met haast even volmaakt nagespeelde scè- Dat bevorderde een directe be trokkenheid met de hele of hal ve helden, de afwachters en de profiteurs. Van alle vier groe pen waren er bovendien nog overlevenden die eigen verslag wilden doen. Bij de AVRO zag«n we Drieluik, waarvan we de eerste afleve ring moesten missen. Een bleek programma vonden we. Nieuwe presentator Herman Emmink had last van de warmte en hij sprak over haast niets anders. De jury deed zijn werk af met nietszeggendheden, het peil van de inzendingen was aan de lage kant ditmaal, al verdiende twee van de drie „geplaatsten" be paald wel een herkansing. Dat wat Nieuwe Oogst betreft. Wie van de drie? was ondoor zichtig en kampte met het feit dat het „panel" zich weinig aan de voorbereiding gelegen had laten liggen. Goed Geoogst bracht imitator Robert Paul voor de camera. Afgezien van het feit dat dit eigenlijk geen t.v.-stof is (het berust louter op het gehoor) was het optreden van Robert Paul ook erg wissel vallig. Sommige s*emmen deed hij voortreffelijk, maar andere waren gewoon te slecht om zelfs semi-professioneel als iets aan vaardbaars te accepteren. Echt-fljne zomeravondstof? Dat was Wiener Blut, de operette die de KRO ver zaterdagavond kocht. Jammer dat wij er te weinig van konden zien Vf (Van onze radio- en tv-redactie) In het KRO-radioprogramma „Holiday-Interlo- kaal" dat deze week voor de laatste maal wordt uitgezonden als vervanging van de programma's „Interlokaal op dinsdag" wordt om 16.00 uur een herhaling gegeven van het gesprek dat Fons Disch op 30 november van het vorig jaar had me: de cabaretier Paul van Vliet. In dat gesprek ver telt de raharetier, dat hij zijn studie in de rech ten zelf n°ef. i>akr<stigd en wijdt hij uitvoerig uit ovei Jjn nieuwt programma, dat toen op stapel stonc. Daarnaas' romen zijn favorieten ter spra ke, de zaken waaraan hij zich ergert en de vraag, of Paul van Vliet voor het werk dat hij nu doet wat aan zijn studie heeft. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND |en In rdagavoi lisjes vr |an Poss —alier vai strumenl randaa irving KRO: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal i 19.05 uur De partners 19.30 uur Sessie 20.00 uur Journaal 20.21 uur De familie Asht< 21.10 uur Lloyd's verzekert 4 22.00 uur De Dean Martin-s 22.45 uur Journaal «egebra m tabul (uziek o NEDERLAND II .rv- fer aar hij iche vrie (leden i toeven ii »opt in^ toi(t ogent t ïegd voi i-#"- een eig< teegebr jn tab luziek iosterse uur Brigadier Dog uur Journaal Jen uur Tenniskampioen- t S1'!"UJ schappen uur Sebastien en de 13n jn e Mary Margane (s bi™ uur Journaal jn conc uur De versierders ïr"> z€ uur Peyton Place uur Televizïer-magazini uur Journaal MORGEN NEDERLAND I we bi: juk of ti (iet iede lede jetzelfde fosselt jchept e hap. kleine NCRV: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Folly foot 19.30 uur Mijn idee 1 20.00 uur Journaal 20.21 uur Hier en nu 21.00 uur Haal 't doek maar 21.50 uur Het is toch mijn lei s.eer (documentaire) uaere 22.55 uur Drie liederen van Fm_l£ 1 J. S. Bach 23.05 uur Journaal ,an *en 23.10 uur Schaakcursus "riek ederlan klassiel Calcut NEDERLAND II 19.05 i r Zo 1 zomeravond 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zo maar een zomeravond (2) 21.00 uur De commissaris (tv-serie) 22.00 uur Achter het nieuws 22.40 uur Journaal RADIO HEDEN Nieuws. 18.41 Toelichtlr nieuws. IS.47 (S) Johan Willem so-kapeL E?Q. 19.00 <S) WIJ woord. NCRV: 20.00 (S) 1 foonmuziek. 21.29 Voo Pleisterplac risme en recreatie. 23.au vt het gehoor: Poëzie en mi 23.65-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.11 Radlojoul IS.25 (S) Israëlische liedjes 18.55 (S) Combo met zangsc NVSH: 19.10 Sekstant, radiomt ne. RVU: 19.20 Muzikaal Spectru Spreker Cor Mole Nieuws. 20.05 Kon >eek. NOS: 20.1 telefonische reaktles. 22.00 NOS Jazz in aktle; 22.55 Medede.. gen. 23.00 Nieuws. AVRO: 23.10 Rijen mai BRUSSEL 324 m. (Nederlands) 18.00 Nieuws. 18.05 Voor de soldatei 13.43 Paardesportuitslagen. Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Lie te orkestmuziek. 19.00 Nle tunlltelten en lichte muzle Keurig Engels.) 20.00 Mod< MORGEN KRO: 7,00 Nieuws. 7.02 Het levend n woord. 7.07 (S) Badinerle: lc lokaulmuzikaal Vraaggesprek). Ovcrhelds\ ele ERSUM n versitei -VRO: 7.00 Nieuws. 7.11 OchtendgynJ afbreke Radiojournaal. S.G0 Mors ?.35CIWa! toelichting ^waarin I K.., 11.55 Beursberichten 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzen ding voor de landbouw. 12 10 Knip perlicht: wekelijks radloverkeersms gazlne. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio Journual. 13.30 (S) Kerkorgelcon jzlek e ude muziek. 14.00 Jumbo Set NOS 15.00 (SI Zoeklicht op Nederland: het ituid en veel muziek. (Öm 16.00- IC.02 Nieuws). AVRO: 17.00 Mobiel: een bewegelijk prograi .00 Nieuws. 8.02 Onderweg. Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevalee richten. 12.08 Intermezzo. 12.15 KJeinkunstkroniek. 12.50 Buitenland» persoverzicht 13.00 Niet..... richt en toneelagenda. 13.20 Licht» muziek. 13.55 Beursberichten. Nieuws. 14.03 Gevarieerde it 15.00 Nieuws. 15.03 Lledjesprc ma. 16.00 Nieuws en beursberichten. 16.10 Caslnomuzlek. 17.00 Nieuws en mededelingen 17.10 Voor o luisteraars. 17.55 Weegschaal. De gi Op n tijden kerk

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2