Ceidóc Goimi/nt Tweede kabinet-Biesheuvel kan spoedig beginnen u Ut B i HUISARTS IS TE DUUR Vredelievende geluiden uit Egypte Bejaarde arts (84) vermoord Jeugdbende opgerold WORLD CHESS CHAMPIONSHIP m ik m s m, i li II m A y/M Êêt m P m 'W W 1§ m Fischer verrast Spasski wederom Indienen begroting 1973 Vervroegde verkiezingen Ontbinding Tweede Kamer fieidóe Qowta/nt Verhuizen, anders wordt de huur opgezegd LI 19 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.754 MAANDAG 24 JULI 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.30 uur Sessie; „20.21 uur Familie Ashton. Ned. II. 20.21 uur De versierders; 21.10 uur Peyton Place; 22.00 uur In Televizier-magazine een inter view met generaal Sejna, de uit Tsjecho-Slowakije gevluchte mi litair en een reportage over de verfilming van het boek Turks fruit. VEEL BEWOLKING In het algemeen veel bewolking met plaatselijk een bui. In de nacht en ochtend en morgen overdag ook langs het strand, af en toe mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit richtingen tussen west en noord. Minimum temperaturen ongeveer 16 gra den. maximumtemperaturen om- streeks 20 graden. GAME 6 SPASSKY Black] vsm FISCHER I While De positie na de 41ste zet van Fischer (wit): de verplaatsing van de dame naar de f-lijn. Spasski gaf hierna, volledig in gesloten, de partij op, waardoor Fischer na zes partijen een 3y22yz punt voorsprong heeft genomen. C UTRECHT (ANP) De ziekenfondsorganisaties vinden dat de huis artsen dikwijls onnodige specialité's voorschrijven, terwijl daarnaast vaak te grote hoeveelheden geneesmiddelen tegelijk worden ver strekt. Het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties (GOZ) heeft dit naar voren gebracht tijdens besprekingen met de Landelij ke Huisartsen Vereniging over het medisch en economisch verant woord voorschrijven van geneesmiddelen. De ziekenfondsorganisa ties hebben daarbij gepleit voor het vaststellen van bepaalde ge dragsregels op dit punt. Van de kant van de LHV is volgens het GOZ gesteld dat een huisarts zich niet altijd bewust is van de kosten van de geneesmiddelen. Dit leidde tot de slotsom dat een poging moet worden gedaan om de huisartsen beter voor te lichten over tfc? mogelijkheden om de juiste geneesmiddelen voor te schrijven. Men denkt met name aan het maken van prijsvergelijkende overzichten. REYKJAVIK Bobby Fi scher heeft opnieuw voor sensatie gezorgd. De Ameri kaanse schaakgrootmeester bracht gisteren de zesde par tij van de tweekamp tegen Boris Spasski op zijn naam en heeft daarmee voor het eerst een voorsprong in de race naar de wereldtitel. Met de opvallende resultaten van Fischer lijkt ook de sympathie voor de nukkige Amerikaan terug te komen. Na zijn derde triomf op zijn Russische tegenstander ont ving Fischer van de toe schouwers een luid applaus en werd bij het verlaten van de speelzaal begeleid door spreekkoren die „Bobby Bob by" scandeerden. Voor de ontluisterde Spasski, die al meteen door de verrassende openingszet (c2-c4) van Fi scher werd overdonderd, restte slechts een mager ap plaus. Fischer heeft nu een voorsprong van 3^—2^. Eddy Merckx heeft een stap gezet op weg naar de evena ring van de prestaties van Jacques Anquetil, de Franse coureur die de Ronde van Frankrijk als recordhouder vijfmaal op zijn naam bracht. Merckx sloot giste ren zijn vierde Tour in suc cessie met de zege af. In het eindklassement legde Felice Gimondi, dank zij een betere tijdrit dan Raymond Pouli- dor, beslag op de tweede plaats. Jan Mulder begint nog voor hij een wedstrijd voor zijn nieu we werkgever Ajax heeft ge speeld een zorgenking te worden. De oud-Anderlecht- speler blijkt nog erg veel hinder van zijn knie te heb ben, een blessure die hij al in zijn Belgische periode op liep. Ajax heeft foto's laten maken van de knie van zijn dure aanwinst om zekerheid te hebben over de aard van de blessure. Uitgebreide berichtgeving over de gebeurtenissen in het af gelopen sportweekeinde in onze bijlage SPORTTRIBU- NE« De commandant ziet er vriendelijk uit. Als chef van het St. John ambulance- en verpleegsterkorps heeft prinses Anne een parade van 6000 verpleegsters in Hyde Park afgenomen. Het korps be stond zaterdag 50 jaar. Schat gevonden OSLO tDPA) Drie kikvorsman nen hebben bij Aalesund voor de westkust van Noorwegen 75 kilo gouden en zilveren munten alsmede acht scheepskanonnen op de zeebodem gevonden. De munten zijn waarschijnlijk af- afkomstig van het Nederlandse schip „Acherdam," dat in 1725 in dat gebied verging. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het tweede kabinet-Biesheuvel steunend op de drie confessionele partijen en de V.V.D. zal dezer dagen kunnen beginnen aan zijn beperkte opdracht. Deze opdracht omvat het indienen van de begroting 1973, ontbinding van de Tweede Kamer en het uitschrijven van ver vroegde verkiezingen. Deze verkiezingen zullen uiterlijk in februari 1973 worden gehouden. De afgetreden ministers Drees en De Brauw van D.S. 70 worden niet vervangen. Vermoedelijk wel de afgetreden staatssecretaris van Stuyvenberg van Binnenlandse Zaken. In dit verband noemt men de naam van de K.V.P.-staatssecretaris van der Stee, die thans op Financiën zit. Volgens oppositieleider Den Uyl had in de opdracht het beperkte karakter van het te vormen ka binet tot uitdrukking gebracht moeten worden. In het officiële communiqué wordt er wel op gewezen, dat de kabinetsforma teur zich voorstelt dat het te vormen kabinet een tijdelijk ka rakter heeft en vervroegde ver kiezingen moet bevorderen. Als mr. Biesheuvel de opdracht tot vorming van een kabinet aan vaardt. moet de Tweede Kamer volgens oppositieleider Den Uyl duidelijk uitspreken dat niet la ter dan half november verkie zingen moeten worden gehou den. In het overleg vanmorgen met de fractievoorzitters heeft mr. Biesheuvel reeds gesproken over de datum van de volgende verkiezingen. Verder zou hij van gedachten wisselen over de eventuele wijzigingen in het re- geeraccoord en mogelijk ook over de zaken die het kabinet in de komende maanden afgehan deld wil zien. Als de politieke leiders in hun fracties weinig weerstand zullen ondervinden, dan is de kans groot dat mr. Biesheuvel zeer spoedig zijn formatietaak zal kunnen beëindigen en met zijn tweede kabinet kan beginnen. CAIRO-JERUZALEM (UPI/AFP/Reuter) Het Is raëlische kabinet heeft gisteren op zijn wekelijkse bijeenkomst de uitwijzing besproken van Russische adviseurs door Egyp te en de vredelievende klanken die sindsdien uit Cairo komen. Politieke kringen verwachten geen officiële reactie op deze onverwachte ontwikkelingen voor woensdag, wanneer pre mier Golda Meïr een verklaring zal afleggen in het Knesset, het Israëlische parlement, voordat dit op zomerreces gaat. Het Israëlische dagblad Ma'ariv meldde gisteren opvallend dat mevrouw Meïr dan naar alle waarschijnlijkheid zal aandrin gen op onmiddelijke vredeson derhandelingen tussen Israël en Egypte. Zij reageert daarmee op de opzienbarende verklaring van de Egyptische minister van voorlichting Mohammed el Zayyat, die zaterdag zei dat „Egyte open staat voor onver schillig welk vredesinitiatief, dat het een militaire oplossing van de crisis in het Midden- Oosten afwijst en dat het een vreedzame regeling wil". In gezaghebbende kringen in Bei roet is vernomen dat tussen Egypte en de Verenigde Staten contacten zijn gelegd en dat ver moedelijk een vreedzame rege ling in het Midden-Oosten in zicht is gekomen. China, dat de verminderde in vloed van de Russen in het Mid den-Oosten ongetwijfeld han denwrijvend gadeslaat, heeft via het persbureau Nieuw-China gezegd dat het „heldhaftige Egyptische volk nooit zal wor den vernederd en dat het zijn strijd tegen de Israëlische agressie tot de volledige over winning zal voortzetten". VANDAAG UIT STAD EN STREEK Sitarspeler speelde in Leidse hofje pag. 3 Monseigneur Romeijn veertig jaar priester pag. 3 Alphense zwemsuc- cessen op nationale zwemkampioen- schappen pag. 4 Favoriet Hageman zegeviert in Tour de Lisse pag. 4 Quick Boys geen ontzag voor AZ '67 pag. 7 Noordwijk; keus pag.7 ivoortn volop Hell Driver brak elleboog LEIDEN Op de Hoge Rijndjk werd een 60-jarige Hagenaar aangereden door een 17-jarige bromfietser, uit Zoeterwoude, toen hij het fietspad overstak. Met een hersenschudding en hechtwonden werd hij naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Een 23-jarige Marok kaan uit Alphen liep zaterdag avond eveneens een hersen schudding op toen hij met zijn brommer geen voorrang ver leende aan een vrachtwagen. Het ongeluk gebeude hoek Vrou- wensteeg-Aalmarkt. Tijdens een van de stunts van de Hell-Drivers, zaterdag op het parkeerterrein van de Groen- oordhal, liep de 23-jarige A. K. uit DUsseldorf een elleboogfrac tuur op toen hij onder het rijden zijn portier wilde openen. Het portier klapte dicht, terwijl zijn arm er nog tussen zat. Vergoeding weekendhulp tandarts alleen in noodgevallen Utrecht (ANP) Ziekenfondsver zekerden die op een zaterdag ol zondag de hulp inroepen van een tandarts, terwijl deze hulp ,,in redelijkheid" ook had kun nen worden uitgesteld tot de eerstvolgende werkdag, kunnen geen aanspraak meer maken op een vergoeding van het zieken- BRUNSSUM (ANP) De bouw- vereniging „Brunssum" heeft aan erica 100 huurders een brief gezonden waarin gevraagd wordt of zij bereid zijn naar een duurdere woning te verhuizen In het kader van de doorstroming. De huurders die werden aange schreven xijn geselecteerd op grond var. hun beroep n het dienovereenkomstige inkomen. Het bestuur dc Brunssumse bouwvereniging verwacht vóór i 31 augustus antwoord. Als het verzoek geen of onvoldoende weerklank bij de huurders vindt, is het bestuur van plan het middel van huuropzegging te gebruiken. Ontsteltenis Dat ae strekking van een ad- es cat de Ziekenfondsraad i heeft uitgebracht voor een wijzi ging van het ministeriële besluit i dat de tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden re gelt. (Van één onzer verslaggevers) ZUTPHEN 25 man van het recherche-bijstandsteam in de pro vincie Gelderland zoeken met de Zutphense gemeentepolitie naar de moordenaar(s) van de 84-jarige alleenwonende ze nuwarts P. van Bork, die zaterdagochtend omstreeks half elf dood werd aangetroffen in de werkkamer van zijn woning aan de Zutphense Coehoornsingel. De door dr. J. Zeldenrust verrichte sectie heeft uitgewezen dat de bejaarde medicus oud-directeur-geneesheer van de psy chiatrische inrichting Het Groot Graffel in Warnsveld door steken met een scherp voorwerp om het leven is gebracht. De dood moet omstreeks half elf vrijdagavond zijn ingetreden. In de woning van dr. Van Bork zijn geen sporen van een wor steling aangetroffen. Zaterdagochtend werd de Zutphense gemeentepolitie door om wonenden meegedeeld, dat dr. Van Bork, die enigszins hard horend was, op herhaald bellen niet open deed. Het kostte een politiepatrouille geen moeite om de woning binnen te ko men, want de meeste ramen van het huis stonden in ver band met het mooie zomerweer van de laatste dagen open. In verschillende vertrekken brandde licht, maar er bleek niets overhoop gehaald te zijn. In de werkkamer trof de poli tie de bewoner aan, levenloos zittend in een stoel. Dc politie houdt er ernstig rekening mee dat het hier om een roofmoord gaat. hoewel nog niet kon worden vastgesteld of er uit de woning van het slachtoffer iets wordt vermist. AMERONGEN (ANP) Het onderzoek dat de rijkspolitie in stelde naar aanlei ding van een roof overval, zaterdag avond, op de 72-ja- rige alleenwonende mej. J. Versteeg te Amerongen, heeft geleid tot het oprol len van een jeugd bende in Ameron gen, bestaande uit negen jongens tus sen de 16 cn 18 De roofoverval werd gepleegd door een 16- en 17-jarige jon gen. Zij bedreigden d2 oude vrouw met over studentenstop AMSTERDAM (ANP) De me dische faculteitsvereniging vun Amsterdamse studenten (MFAS) zegt in een adres aan regering en parlement met ont steltenis kennis te hebben geno men van het feit, dat meer dan 1500 aankomende studerenden voor de studierichting van me dicijnen zullen worden afgewe zen. Voor deze afgewezenen be staan geen uitwijkmogelijkhe den bij hel hoger beroepsonder wijs. De MFAS vreest, dat deze stop geen tijdelijke maatregel zal blijken te zijn, wanneer er niet veel meer wordt geïnvesteerd in de medische opleidingen. Zij dringt aan op spoed met de bouw van de medische faculteit in Maastricht, die door de rege ring-Biesheuvel twee jaar is uit gesteld. Ten slotte zegt de MFAS dat zij tevens gevolgen vreest van de studentenstop voor de kwaliteit van de ge zondheidszorg, vooral met het oog op het bestaande huisart sentekort. Meisje (12) vermoordt iendinnetje r PARIJS (DPA) De moord op een negenjarig meisje, Martine Nuss- baum, dat vrijdag in het bos van Remelfing bi) Saargemünd in de omge ving van de Duitse grens doodgestoken werd aange troffen, is opgehelderd na de verrassende verklaring van een speelgenootje: een 12-jarig meisje heeft na langdurige verhoren toegegeven het kind te hebben gedood. Het meisje had de politie aanvankelijk verteld, dat tijdens het spel met haar vriendin ploseling een man was gekomen die de 9-jarige had doodgesto ken. Honderden man schappen van de rijkspoli tie en vrijwilligers had den daarop zonder resul taat het gebied uitgekamd op zoek naar de moorde- a veel tegenstrijdigheden te hebben geuit gaf rij tenslotte toe haar speel makkertje zelf met een mes dodelijk te hebben gewond. Het mes is In middels gevonden. Controleur liet bioscoop maar branden AMSTERDAM (ANP) De 20-ja- rige R. van D. uit Amsterdam, die als controleur werkte In de Plaza-bioscoop in de hoofdstad toen daar op zondagavond 16 april een grote brand uitbrak, heelt op zijn ronde na de avond voorstelling op het balkon een rookontwikkeling gezien, iets ge roken, maar geen maatregelen getroffen. Dit heeft hij tijdens een moei zaam onderzoek aan de recher che verklaard. De man, die weg ging, heeft nagelnten zelf te gaan blussen of de politie en brandweer te waarschuwen, zo deelde een woordvoerder van de recherche mede. Er zal nu tegen van D. proces verbaal worden opgemaakt ter zake van nalatigheid. Het thea ter in de Kalverstraat brandde geheel uit en de schade liep in de miljoenen. een mes en sloegen haar met enkele dakpannen op het hoofd. Het slachtof- fei moest met sche delletsel in een zie kenhuis worden op genomen. De buit van de overval was een beursje met 29 gulden. De arrestatie van het tweetal leidde ook to. aanhouding van zeven andere jon gens. Daarmee zijn ongeveer 20 diefstal len en inbraken op gelost, waaronder de overval van kele weken geleden op baronesse Hardenbroek Leersum. •O0*" „T. - O oo»' *5, W** ,u«Q*L TWEEDE DODE VLIEGTUIGONGELUK TEXEL (ANP) Het ongeluk met het rondvluchten-vliegtuig bij het vliegveld op Texel heeft een tweede slachtoffer geëist. De 70-jarige J. van Heerwaarden uit Den Burg (Texel) is zaterdag- j middag in een ziekenhuis te Alkmaar aan zijn verwondingen overle- j den. De 68-jarige echtgenote van het slachtoffer was reeds donder- dag aan haar verwondingen bezweken. Het toestel stortte neer nadat het tegen een lierkabel was gebotst. 6ónr ter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1