Start Holland Week I weinig spectaculair Tafeltennisploeg uit China brak tournee snel af ZEILBROERS VAN WERKHOVEN NEMEN ER RUSTIG TUD VOOR Militarypioeg wekt hoge verwachtingen Paljas wint concours in Kerkwijk SPORTBIJLAGE MAANDAG 24 JULI 1972 A 6 OUD-LOOSDRECHT Guus Bierman heerst met gemak in het zwakke Flying Dutchmanveld in de Holland Week I. Op twee zonnige dagen, met een redelijke zeilwind, bleef Bierman tweemaal de an dere favoriet voor de hoofdprijs, Helle mans, de baas. Zaterdag won de Amstel- vener glansrijk, maar gisteren experi menteerde Bierman met een grootzeil en toen kon hij Brinkgreve niet bijhouden en werd tweede. Toch zal Bierman op Loosdrecht niet de hoofdprijs kunnen behalen, aangezien hij in verband met drukke werkzaamheden alleen het weekeinde heeft kunnen vrij maken om te zeilen. Daar Hel lemans, die zaterdag tweede werd er gisteren niet aan te pas kwam, is Brinkgreve met 3—2 kanshebber voor het eremetaal. Ook in de twee de olympische klasse die dit weekeinde op water verscheen, de Finn-jollen, was weinig spectacu lair zeilen te zien. Zaterdag won Van Eist met een straatlengte van twee outsiders, Van der Brink en Kreisel. Gisteren ging de volle winst naar Kreisel en werd Van der Brink weer tweede. Hans van Eist kwam snelheid te kort en werd vierde. Aldus is nu de vreemde situatie ontstaan, dat twee onbekende „grootheden" Kreisel en Van de Brink op kop gaan, gevolgd door Hans van Eist. Olympiaganger Kees Douze verscheen niet op Loosdrecht, vanwege zijn voorbereiding voor de Skandinavische kampioenschappen, het laatste Finn-evenement waaraan Douze deelneemt voor de Olympische Spelen. Wel spannend bleven de beide races in de Pampus- sen. In beide wedstrijden kwam halverwege de strijd de grote leider naar voren. In de eerste race was dat Henny Scholtz en gisteren Wies Mouw. Achter deze koplopers werd herhaaldelijk stuivertje gewisseld. Jaap Prins sleepte zaterdag uiteindelijk een tweede plaats uit het vuur en gis teren ging Scholt met een klein verschil voor Piet Besseling over de eindstreep. Mouw moest zaterdag kort na de start opgeven wegens een ernstige overtreding en heeft dus weinig aan zijn dagzege voor de hoofdprijs Scholtz (1—2) zal het de komende dagen moeten uitvechten met Prins (24) en Besseling (53). Enerverend was ook de strijd in de Franse 470 klasse, waarin de broers Hans en Martien Duprie een behoorlijke voorsprong namen op Paul Knoop. Ook hier verliep de strijd zeer grillig en waren de verschuivingen nauwelijks bij te hou den. Cor Lomperman won zaterdag en lag ook gisteren aan de leiding. In het laatste kruisrak werd Lomperman zenuwachtig door de opdrin gende concurrentie en stapelde een serie fouten op elkaar. Duprie greep zijn kans en zegevierde. Lomperman werd teleurgesteld vierde. Hans Du prie heeft nu 2-1-1 achter zijn naam en Knoop 1- 3-3. Ook Lomperman met 3-1-4 kan echter nog een belangrijke rol spelen. GOLD CUP De eerste race om de fel begeerde „Dragon Gold Cup" is gisteren gewonnen door de Westduitser Franz Heilmeier. Tweede werd de Fin G. Joki- nen, derde de Deen Birch. Koning Constantijn van Griekenland eindigde als 14-de, Prins Juan Carlos van Spanje als 17-de. In totaal werden zes races gehouden. Schepen van drie verschillende klassen van links naar rechts: Finnjollen, 16 m2 en Vrijheidsklasse - bij een boei in een race voor de Holland Week. SYDNEY Het Chinese tafelten- nisteam, dat voor een twee- weekse tournee in Australië was, heeft zijn tournee beëin digd, omdat de leiders van de ploeg van mening waren dat de aanwezigheid van een dames- basketbalploeg uit Taiwan in Sydney een politieke samenzwe ring was. De Australische tafeltennisbond, die door het terugtrekken van de Chinese ploeg een verlies van 25.000 dollars lijdt, kon de Chinese ploegleiders niet over halen hun beslissing te herroe pen. De Chinese beslissing volgde na een dag van telefonisch overleg tussen de Chinese ploegleiders en de Australische minister van buitenlandse zaken Nigel Bo- wen. Bowen zou de Chinese ta feltennisploeg zondag persoon lijk ontvangen. Zege jeugdploeg over Engels tafeitennisteam CHELMSFORD De Nederland se jeugd-tafeltennisploeg heeft zaterdag in Chelmsford met 5*4 gewonnen van Engeland. Hans Lingen boekte twee overwinnin gen. De gedetailleerde uitslag is: Leon van Zuylen (N)Desmond Dou glas (GB) 23-21 21-19; Hans Lin gen (N)Ian Horsham (GB) 17-21 21-19 21-17; Renee Fierlier (N)Anita Stevenson (GB) 12- 21 21-14 21-13; David Alderton (GB)—Bert van der Ham (N) 21-12 21-15; Mieke Arntz/Renee Fierlier-^-Janet Helsby/Anita Stevenson 21-19 21-18; Horsham Van Zuylen 21-15 21-11; Janet Helsby—Mieke Arntz 21-8 21- 19; DouglasVan der Ham 17- 21 21-14 21-10; Lingen—Alderton 23-25 21-12 21-15. KERKWIJK Zaterdag is in Kerkwijk (Bommelerwaard) een concours hippique gehouden. In het springconcours ging de bar rage over een parcours van 470 meter met zeven hindernissen en negen sprongen, dat moest worden afgelegd binnen 75 se- seconden. De uitslag: 1. Seiger (Geesteren) met Paljas 0 fout 65.5 sec; 2. mej. P. Graham met True Lass 4/54.3; 3. J. van der Plas met Sankt- Georg 4/60.6; 4. P. Mooy met Walco 4/62.6; 5. mej. R. Meulendijks met Sabarena 8/53.3; Het jachtspringconcours ging over 680 meter met 13 hindernissen en 16 sprongen. Toegestane rijtijd 109 sec. De uitslag: 1. G. Meier (Zaltbom- mel) met Fresko 53.5; 2. M. van der Plas met Sankt Georg 85.4; 3. R. Etos met Sandy Way 87.7; 4. R. Eras met Cannaby Street90.9; 5. T. Neessen met Sentra 93.0. Tijdens exhibitiepartijen zei ploeg leider Tsjen Yoean Kao tot de toeschouwers: „Terwijl wij een bezoek aan Sydney brachten, zijn wij erachter gekomen dat een dames basketbalploeg van de kliek van Tsjan Kai Sjek eveneens in de Australische hoofdstad was. Onze delegatie kan deze opzettelijke politieke samenzwering niet tolereren. Dit is een belediging van de ge voelens van het Chinese volk". Volleyballers verloren weer NIJMEGEN Het Nederlandse volleybalteam (heren) heeft za terdagavond in de sporthal Du- kenburg in Nijmegen ook de derde cn laatste wedstrijd tegen Zuid-Korea verloren: 1-3. De setstanden waren: 10-15, 14-16, 15-3 en 11-15, De tweede set vergde 47 minuten. Nederland verloor de andere wed strijden met 1-3 (Amersfoort) en 0-3 (Den Haag). Kurt Vyth komt terug in de wielersport AMSTERDAM Als op 6 augus tus in Gap een Nederlander we reldkampioen op de weg wordt, krijgt chef d'équipe J. Foerster van de Amsterdamse zakenman Kurt Vyth een bedrag van 10.000 gulden om onder de Ne derlandse renners te verdelen. Kurt Vyth heeft in het verleden zijn sporen in de wielrennerij verdiend als organisator van en kele rondes van Nederland, als zesdaagse-directeur en als spon sor van wegploegen. Een paar jaar geleden verdween hij uit de sport door een affaire bij de door hem opgerichte accufa- briek, die door een Frans con cern werd overgenomen. De geste ten aanzien van de we reldkampioenschappen betekent, dat Vyth terug wil komen in de wielersport. Hoe precies, wil hij nog niet zeggen. Hij heeft ech ter bij de KNWU al een visje uitgegooid over het eventueel opnieuw organiseren van een Ronde van Nederland voor pro fessionals, waarbij hij dan Eddy Merckx aan de start zou willen hebben. MEDEMBLIK Joop en Robert van Werkhoven zaten intens te vreden op het achterdek van de Staverse jol van hun ouders. Niet uitbundig, want daar was het gewoon te warm voor. Maar wel in de uitermate prettige ze kerheid, dat de Europese titel in de 470-klasse op zeer overtui gende wijze in de wacht was ge sleept. En daarmee had het broederpaar bereikt wat het wil de. Hun „Springkikker", in Me- demblik gedurende zes dagen veruit de snelste 470-boot, lag parmanitg aan de forse Staver se jol vastgemeerd. De jonge broers Van Werkhoven („gezagvoerder" Joop is 22, Ro bert 18) waren niet eens zo heel erg verbaasd over het binnenha len van de Europese titel. Joop: „Vorig jaar zijn we tenslotte ook Nederlands kampioen ge worden. Daarvoor moesten we bijvoorbeeld Ton en Wouter van Essen, die later wereldkam pioen werden, achter ons hou den. Maar de manier waarop het gegaan is, heeft ons natuur lijk wel verrast.Hier had nie mand op gerekend". Hat „hier" bestond uit vier afge tekende overwinningen en twee tweede plaatsen. Als gevolg van diskwalificatie - ingediend door de Fransman Devillard naar aanleiding van een manoeuvre van de Van Werkhovens, een beslissing die door velen werd aangevochten - verloren Joop en Robert een van die tweede plaatsen. Achteraf bezien heeft dat geen gevolgen gehad, om dat in het eindklassement de slechtste prestatie en dat was uiteraard die diskwalificatie, mag worden afgetrokken. Maar er had maar één slechte klasse ring meer hoeven te zijn voor de Bloemendaalse broers en het Europese kampioenschap had wellicht een heel andere wen ding gehad. Meesterschap Nu waren Joop en Robert van Werkhoven gedwongen om tot en met de laatste wedstrijd tot het uiterste geconcentreerd te zei len. De gevaarlijke Franse broers Follenfant begonnen de laatste race met een betrekke lijk kleine achterstand. Maar juist in die laatste race bewezen Joop en Robert hun meester schap Joop: „Er werd nu wel gezegd, dat die Fransen op ons zouden letten, maar omgekeerd gold dat natuurlijk ook. Wij zijn ge woon bij Follenfant gebleven. Op een gegeven moment letten we zo erg op elkaar, dat we bij het eerste kruisrak bijna in de fout gingen. Wij herstelden ons daar eerder van dan zij. En toen we in vierde positie de eer ste boei rondden, nou toen was het wel bekeken". Robert vult aan: „En toen we daarna met een naar die eerste plaats scho ten helemaal. We hadden een geweldige snelheid. We waren iedereen (en daar waren o.a. de Nederlanders Van Essen en Vol- lebregt bij) ontzettend snel voorbij". Met bijna drie minuten op wereld kampioen Van Essen onder streepten Joop en Robert van Werkhoven hun superioriteit op het water bij Medemblik. De to taal gedesillusioneerde gebroe ders Follenfant stuurden hun boot slechts als 20ste over de fi nishlijn. Joop: „Wij varen ontzettend graag in Medemblik. Het is een van de fijnste zeilwateren die ik ken. De accommodatie zou een stuk beter moeten zijn, maar het water is geweldig. Ik zou in Nederland geen plaats weten waar ik liever zeil. Als we trai nen gaan we ook vrijwel altijd naar Medemblik". Een week voor het Europees kampioenschap in de 470-klasse begon streken Joop en Robert van Werkhoven, vergezeld van hun ouders en jongere zuster in Medemblik neer. „We wilden zeilen. Dat was nodig ook. want we hadden op de boot een hoop vernieuwd. En ook dat was wel noodzakelijk, want tijdens de Kielerwoche hadden we gewoon erg slecht gevaren. We hadden geen snelheid. En dan lukt niets meer, want een zeiler is men taal buitenwoon kwetsbaar. Als het meezit lukt alles, zit het te gen dan komt er meestal niets van terecht. In Kiel ging het bij ons niet. We werden zevende in eindklassement. Erg het slecht". Nuchter Joop van Werkhoven constateert 't nuchter. Zoals hij al even nuch ter constateert, dat de vernieu wingen op de kleine „Spingklk- ker" goed zijn uitgepakt. „Het is natuurlijk een gok, zo'n dras tische vernieuwing. Maar hij is deze keer goed uitgepakt. We varen als een trein". Daarom is het eigenlijk erg sneu dat Joop en Robert wegens stu dieredenen over een week niet mee kunnen doen aan de strijd om het wereldkampioenschap in Canada. Joop: „Dat is inder daad erg jammer, maar er is niets aan te doen. Nederland is er trouwens wel goed vertegen woordigd. Met de gebroeders Van Essen en de gebroeders Vollebregt zijn er sterke troe ven op het water". De gebroeders Van Werhoven, de gebroeders van Essen, de ge broeders Vollebregt, de gebroe ders Follenfant. De 470-klasse lijkt voor een outsider in het leven geroepen voor uitsluitend broederparen. Moeder Van Werkhoven: „Broers zegt u? Dat is nog maar heel gewoon. Het zijn zelfs vaak tweelingen De gebroeders Van Essen zijn tweelingen. De Vollebregts ook". Joop van Werkhoven hoort het lachend aan. „Ja, het is inder daad opvallend hoeveel broers I. er in deze klasse zeilen. Van de eersten in het klassement zijn er niet veel die geen broers zijn, dat weet ik wel. Het is stom toevallig natuurlijk, maar het is in geen enkele andere klasse zo. Maar het is wel zo, dat broers elkaar vaak beter aanvoelen". Bij de Van Werkhovens is dat wel heel nadrukkelijk het geval, ge tuige de resultaten voor Medem blik. Joop en Robert, telgen uit een zeilfamilie bij uitstek („zelf opa van 78 zeilt nog vol op") vormen sinds ruim twee jaar een wedstrijdduo. Joop: „De 470-klasse is sinds ruim twee jaar in Nederland. Het boottype bestaat nu zo'n tien jaar. Het is een boot van Franse origine. En het is een boot die zeer geschikt voor ons is. Zeker wat de prijs betreft. Een grotere boot is echt te duur voor ons. Je kunt dan wel graag in een Flying Dutchman willen zeilen, maar dat is voor ons echt wel even te prijzig. Ik studeer zelf economie. Robert zit nog voor een herexamen HBS-B. Wat de financiën betreft moeten we echt wel een beetje uitkijken". BOEKELO Hans Brugman, Daan Nanning en Eddy Stibbe zullen Ne derland in ieder ge val vertegenwoor- pische „Military", pische „Militairy". De prestaties van dit drietal - met respectievelijk de paarden „Alfie", „Mowgli" en „Au tumn Flash" - tij dens de in Boekelo gehouden laatste zware test, samen bij de keuzeheren het laatste beetje twijfel, voorzover dat tenminste nog aanwezig was, weg. Voor de vier de plaats in de na tionale ploeg, die zal deelnemen aan het zwaarste on derdeel van het hippische program ma in München, komen Huub Berg mans en Maarten Jurgens in aan merking. De definitieve beslissing kon gisteren niet wor den genomen omdat zo wel het paard „Santa Claus" van Bergmans als „Tamerlane" van Jurgens nog medisch moet worden gekeurd. „Santa Claus" is pas hersteld van een vrij ernstige peesblessure - 14 dagen geleden stond hij nog in het gips, maar in Boekelo maakte hij toch een redelijk goede indruk - en „Tamerlane" bleek gisteren allesbehalve fit te zijn. Gemakkelijk heeft de die op dracht van het NOC de military-ruiters moest aanwijzen, het in de afgelopen maan den zeker niet gehad. Het krachtsverschil tussen de beste combi naties bleek namelijk weer erg gering te zijn en zo was het ook in Boekelo, waar de fraaie Teesink-Bos-ma- nege als decor diende voor de test, die niet het karakter droeg van een wedstrijd en om die reden ook geen uitslag opleverde. Van de tien combinaties, die in de dressuur, de cross en een spring concours in actie kwa men, maakten Burg- man-„Alfie" en Nan- ning-,.Mowgli" veruit de beste indruk. Over hun uitverkiezing be stond dan ook niet de minste twijfel, nadat Brugman in de zware cross - 24 hindernissen op een parcours van drie kilometer - de beste tijd had gemaakt en Brugman en Nan ning in het springcon cours - met hindenis sen op Olympisch ni veau - hun klasse op ondubbelzinnige wijze hadden gedemon streerd. Dat Eddy Stibbe als derde in de ploeg werd opgenomen was evenmin verwon derlijk, want zijn „Au tumn Flash" geldt al gemeen als het beste military paard van Nederland. Voor de nationale ruiter- top in de samengestelde wedstrijd betekent de uitzending naar Mün chen een fraai succes. Pas een kleine drie jaar geleden werd het initiatief genomen om de military nieuw le ven in te blazen nadat Nederland in de na oorlogse jaren nage noeg niets had gepres teerd in de tak van de ruitersport, die voor de tweede we reldoorlog vooral dank zij wijlen Pahud de Mortanges tal van gro te internationale suc- cesssen had gebracht. Of Nederland in Mün chen op het voorste plan kan strijden dient nog te worden afge wacht, maar een feit is, dat in korte tijd on voorstelbaar veel is bereikt en de kwaliteit van de uitverkoren combinaties ver boven de middelmaat ligt. Het NOC heeft de mannen, die belast zijn met de organisato rische kant van de mi litary-sport in ons land, opgedragen een ploeg te formeren, die tijdens de Olympische Spelen bij de eerste acht in het landenklas- Sement kan eindigen, maar daarmee zal het viertal dat op 17 gustus al naar Mün chen vertrekt, niet te vreden zijn. De voor zitter van de techni sche commissie voor de military-sport, de heer Stibbe, zei daar over: „We hebben goe de hoop beter voor de dag te komen dan het NOC van ons ver wacht. De test van Boe kelo heeft buitengewo ne resultaten opgele verd. We kunnen dan ook meer dan tevreden zijn en het Olympisfch toernooi met vertrou wen tegemoet zien" Voorlopig krijgen de ge selecteerden een week rust, nadat ze in de af gelopen maanden vrij wel ieder weekeinde hard hebben getraind. De heer Van der Slik- ke van de keuzecom missie (waarin verder de heren W. van Op- penraaij, D. Mellema en de Enschedeër E. Gabriels zitting heb ben): „Vanaf volgende week wordt er weer keihard gewerkt. We willen in München de top bereiken en omdat ik verwacht, dat de vorm van de combina ties alleen nog maar beter kan worden, moet een topprestatie er dan ook in zitten". De ondernemende zeilbroers Van Werkhoven bij hun boot „Springkikker". waarmee ze Europees kam' BERT BREEVOORD pioen werden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14