Zwemfeest der allerkleinsten een triomf voor Linda Faber V:~ Harvey Show-in-bloot Waterpolojeugd vierde Marijke Schaar won en verloor finale IUM1I Rolhockeyers HansReeop 4de plaats Joe Mercer wint Ascot j; Britse ruiter provoceert Waterskiërs succesvol SPORTBIJLAGE MAANDAG 24 JULI 1972 RECHT Het zwemfeest voor voor de schoolslag maar kwam op dit le dagen achtduizend gulden bijeenge- kolai Pankin. Na eerder de Rus al het _iiï-i-;-nnriprHppl nipt uit Hnnr vppl7iiHiohpiH h.mlH vnnr Hp 7U/pmpliiK Wp hphhpn RnrnnpSA record On de 200 meter te UTRECHT Het zwemfeest voor de allerkleinsten, waarmee zon dag per traditie het nationale kampioenschap in Den Hommel werd geopend, heeft een nieuwe Hansje Bunschoten opgeleverd. Linda Faber, de op een na de oudste van een reeks Fabertjes, die de komende jaren het Neder landse zwemmen lijken te gaan bepalen, veroverde in de catego rie van de onder twaalfjarigen drie titels. Eenzelfde prestatie werd twee jaar geleden door Hansje Bunschoten geleverd. Maar die was toentertijd dan ook nog een kop groter dan haar leeftijdgenoot jes. Net zoals nu Richard van Klooster bij de jongens. Linda Faber niet. Het Veenendaalse meisje verdronk haast in de grote zonnehoed, die ze opzette bij de huldigingen. Toch was ze aanzienlijk sneller dan Hansje Bunschoten twee jaar geleden: Men vergelijke: (eerste tijd Linda, tweede Hansje): 100 meter vrije slag 1.05.4, 1.05.8; 1Ó0 meter rug slag 1.14.0, 1.18.1; 100 meter vlinderslag 1.11.8, 1.19.8. Linda Faber had zich ook gekwalificeerd voor de schoolslag maar kwam op dit onderdeel niet uit. Haar veelzijdigheid is een gevolg van de trainingsaanpak bij VZC-Ritmeester, waar coach Henk Uri het speelse element er bij de jong- sten zolang mogelijk probeert in te hou den en pas later gaat specialiseren. VZC/Ritmeester staat qua opzet, enthou siasme en trainingsmogelijkheden mo del voor een reeks kleinere clubs uit de regio, die de grote verenigingen uit Den Haag, Amsterdam en Vlaardingen drei gen te overvleugelen. De financiële bij stand, die Veenendaal van zijn sponsor ontvangt, helpt daarbij, maaris niet doorslaggevend, zoals AZC uit Alphen aan de Rijn bewijst. Deze zwem-afde- ling van de oorspronkelijke poloclub werd pas anderhalf jaar geleden, na de ingebruikneming van een overdekt bad, actief. Nu leverde AZC bij de onder 10-jarigen zo wel de meisjes- als de jongenskampioen op de 50 m vrije slag. Helma van Bra- kel, die met 33,7 seconden bij de meis jes won, zegevierde ook op de 50 meter rugslag. Gerard Bosman, met 32,1 sec. het snelste op de crawl, werd verder nog derde op de 50 meter rugslag. AZC moet het helemaal hebben van het en- thousiamse van de leden. Trainer Hans Wertheim (tevens chef-badmeester): „We hebben via inzamelingen in enke le dagen achtduizend gulden bijeenge- haald voor de zwemclub We hebben met dertig jongens en meisjes een trai ningskamp voor veertien dagen in Elle- com kunnen houden. Daar hebben we zo'n 50 km. getraind". Het is deze moderne aanpak (de vereni ging de Rog uit Weert is een ander voorbeeld), die het peil van het jeugd- zwemmen in snel tempo omhoog brengt. Bert Sitters ziet dat met genoe gen aan. De uit Spanje teruggekeerde trainer heeft op part-time-basis een con tract tot aan het einde van dit jaar om het jeugdzwemmen te stimuleren. ,,We zwemmen werkelijk in het talent", is zijn conclusie aan het einde van de 120 series, die zo'n vijf en een half uur in beslag namen. „Nu moeten we zorgen dat al dat talent niet vroegtijdig ver dwijnt". Naast Hans Fassnacht, die volgens Ger hard Hetz in Amerika 21 kilometer per dag traint, heeft Walter Kusch zich de afgelopen vier dagen bij de nationale zwemkampioenschappen in Miinchen als Westduitse gouden medaille-kandidaat voor de Olympische Spelen opgeworpen. De 18-jarige schoolslagzwemmer kwam zondag op de 100 meter tot een tijd van 1.05.9. Slechts eentiende seconde boven het drie jaar oude wereldrecord van Ni- Europese record op de 200 meter te hebben afgesnoept met zijn tijd van 2.24.55, die toch wordt afgerond tot 2.24.5. Met zijn 1.05.9 van zondag lever de Kusch de beste seizoenprestatie, die op naam stond van de Japanner Tagu- chi. Kusch: „En nu maar afwachten wat de Amerikanen bij hun Olympische selectiewedstrijd gaan doen". Ook zijn trainer Gerhard Hetz verwacht uit deze hoek (Jop, Colella en de weer in actie gekomen Jastremski) het grootste ge- var; niet van de Russen Pankin en Kosinsky. Absolute toptijden waren overigens zeld zaam tijdens de kampioenschappen in het olympische bad ran München. Wel vielen er veertien nationale records, doch merendeels op de enigszins „ach tergebleven" nummers. Eén van de be tere prestaties was wel althans Euro pees gezien de 2.25,96 van Annegret Kober op de 200 meter rugslag. Het Eu ropese record op dit nummer staat op naam van de Hongaarse Andrea Gyar- mati en Annemarie Groen met 2.24.3 Ook de 2.44.8 (vrijdag) van Vreni Eber- le op de 200 meter schoolslag en de 1.05.75 van Heike Nagel op de 100 meter vlinderslag waren van gced gehalte. De beste sprintster was Jutta Weber met 1.00.6 en 2.12.0, twee nationale records. De winnares op de 50 meter vrije slag meisjes onder tien jaar, Helma van Braken KITZBüHEL Marijke Schaar heeft gisteren in de finale van het tennistoernooi om de open Oostenrijke kampioen schappen te Kitzbühel met 5—7, 3—6 verloren van de Westduitse Katja Ebbinghaus. In de eindstrijd was Ma rijke Schaar weliswaar sneller dan Katja Ebbinghaus maar het grotere slagenrepertoire van de Duitse gaf de doorslag. Betty Stöve werd de dupe van de afgelasting van de finales in Hoy- lake. ASCOT „Brigadier Gerard" ge reden door Joe Mercer, heeft zaterdag de paardenrace van Ascot gewonnen. De overwin ning leverde de eigenaar, John Hislop, een bedrag van 156.500 dollar op uit een prijzenpot van 230.000 dollar, het grootste prij- zentotaal uit de geschiedenis van de Engelse paardensport. Koningin Elizabeth overhandigde de trophee aan Hislop, wiens wonderpaard nu reeds een be drag van meer dan een half miljoen dollar bij elkaar ge bracht heeft. mmmmgfi n jy| il VM Met haar Argentijnse partner Ju lian Ganzabal zegevierde Marij ke Schaar wel in de finale ge mengd dubbelspel. Het duo ver sloeg het Westduitse paar Heide Orth-Wilhelm Bungert met 64, 0—6, 6—3. Na zestien uur onafgebroken re gen zijn de finales van de Noord engelse kampioenschappen in Hoylake afgelast. Een van de meest gedupeerden was de Ne derlandse speelster Betty Söve, die zich had gekwalificeerd door twee eindstrijden: die in het da mesenkelspel tegen Evonne Goolagong en in het dames dub belspel samen met Judy Dalton. De beide Australische speelsters keren dinsdag naar huis terug. Goolagong voor enkele maan den. Judy Dalton voorgoed. De Amerikaan Marty Riessen zorgde gisteren tijdens het in ternationale tennistoernooi van Washington voor een verrassing door in de halve finales de als eerste geplaatste Australiër John Newcombe met niet mis te verstane cijfers: 64, 6—0, uit te schakelen. Tegenstander van Riessen, in de halve finale is een andere Australiër, de links handige Tony Roche, die in de andere halve finale zijn landge noot Ray Ruffels met 63, 26, 6—3 versloeg. Spanje heeft tegen Tsjecho-SIowa- kije met 2—1 de leiding geno men in de Europese zone „B" van de finales voor het Davis- Cup toernooi. De Spanjaarden Juan Gisbert en Manuel Orantes wonnen het dubbelspel van de Tsjechen Jan Kodes en Jan Kukal in vier sets 10—12, 6—2, 7—5 en 6—4. Het duel duurde drie uur ten over staan van 5000 toeschouwers bij een temperatuur van 33 graden celsius. Juan Gisbert versloeg Jan Kodes met 8-6, 6—4, 5—7, 0-6, 6-4. Het tweede enkelspel werd we gens duisternis gestaakt. De Spanjaard Manuel Orantes leid de toen met 7—5, 64 tegen Frantisek Pala. In de eindstrijd van groep A, die te Tiflis werd gespeeld en waarin Rusland en Roemenië uitkomen, was de stand na de eerste dag 1—1. De Rus Temoerias Kakoelia won met 64, 7—5, 6—1 van Ion Zi- riak. De Roemeen Ilie Nastase triomfeerde vervolgens met 6 4, 6—0, 6—4 over Alexander Me- treveli. Nastase en Tiriac won nen met 62, 6—4, 63 van Metreveli en Likatsjev. In Tiflis werd de eindstand 32 voor Roemenië. In de laatste twee enkelspelen zegevierde Metreveli met 26, 64, 16, 64, 6—3, over Tiriac en be dwong Nastase met 62, 62, 6—3 de Rus Kakoelia. De Verenigde Staten hebben in Santiago een voorsprong van 2—0 genomen tegen Chili. De uitslagen zijn: Stan Smith (VS) —Jaime Pinto Chili) 6—1, 7—5, 6—1; Harold Solomon (VS)—Pa tricio Cornejo (Chili) 97, 46, 6-1, 3-6, 6-2. Het team van de Verenigde Sta ten nam een beslissende voor sprong van 3—0. In het dubbel spel versloegen Stan Smith en Erik van Dillen de Chilenen Pa tricio Cornejo en Jaime Fillol met 6-2, 6—4, 4—6, 3-6, 6—3. GOUDA Het achtianden-jeugd- waterpolotoernooi in het kader „Gouda 700 jaar stad" heeft een even onverwachte als schitte rende apotheose beleefd. Terwijl Hongarije zich V|ia een gelijk spel (55) tegen Spanje reeds verzekerd had van de eerste pijijs, kwam de Nederlandse ploeg in de laatste wedstrijd zeer verrassend voor de dag. De Russen werden met steun van een enthousiast publiek met 64 duidelijk terug gewezen. Daarmee plaatsten de jongens van trainer Jan Bultman (dit duel maakt voor mij het hele toernooi goed) zich naast Rus land en slechts het doelsaldo houdt hen op de vierde plaats. Jong Oranje nam daarmee re vanche voor het teleurstellende optreden van zaterdagavond te gen Hongarije, dat de bijzonder ongelukkig schietende Nederlan ders met 6—2 versloeg. Daar voor had Rusland enigszins ver rassend de Spanjaarden in feite reeds uitgeschakeld met 6—5. De ploeg van trainer Jan Bult man verloor vrijdagavond na drie royale overwinningen met 8—12 van Spanje, of beter ge zegd van Juan Jane, de ongrijp bare international, die negen treffers voor rijn rekening nam. De technisch betere Hongaren wonnen, na een snel opgelopen achterstand van 02, nog moei zaam met 6—5. De Nederlandse formatie die 's morgens nog moeiteloos met 11—0 over Bulgarije was heen gestapt, had tegen Spanje op dracht rustig van start te gaan. Doch dit had ernstfige gevolgen. De snel door de Spanjaarden bewerkstelligde marge van drie doelpunten kon met geen moge lijkheid meer worden ingelopen. Wel had Nederland bij de stand 8—9 pech, toen een treffer van Tonnie Buunk een fractie van een seconde na het tijdsein voor beëindiging van de derde perio de viel. In het begin van de laatste speeltijd moest Neder lands beste man, Gijs Strober, uit het water. UitslagenNederland—Hongarije 6—2 <2—0. 1—0, 3—1 0—1). West-Dults- land—Bulgarije 4—1 (1—0. O—O, 1— —Rusland 5—6 (3—2, 0—2, 1—1, 1— 1). Zweden—West-Dultsland 3—10 (2—1. 0—2. 0—1. 1—3). Bulgarlji Gr.-B I inlë 7—8 i -2. 1-2. 1—3. Hongarije 7 6 1 0 13 55—18 21. 0—2. 3—2). Rusland—Neder land 4—6 (0—1. 1—2, 1—1, 2—2). Eindklassement ls: 1. Hongarije 2. Spanje Nederland 7 %1 0 13 55—18 7 5 1 1 11 69—38 7 5 0 2 10 56—26 7 5 0 2 10 54—34 7 3 0 4 6 34—39 7 2 0 5 4 40—64 op weg naar titelstrijd Brigadier Gerard, gereden door de jockey Joe Mercer (links) wint de Grote prijs (Van onze sportredactie) DEN HAAG Morgen vertrekt de Nederlandse rolhockeyploeg naar de wereldkampioenschap pen in het Spaanse Lagoronja. Woensdag is de eerste wedstrijd tegen Amerika. Verder duels te gen Australië, Chili, Japan, Ar gentinië, Duitsland, Portugal, Spanje, Nieuw-Zeeland, Italië, België en Engeland. De ploeg is uit de volgende spelers sa mengesteld: Zuidgeest (Hollan- dia), Dirks (De Lichtstad), Tru- do van Gemert (De Lichtstad), Jos Tammens (Hollandia), Rob Olthoff (Navarro) Theo Habra- ken (Grosoto), Bert Watersloot (De Lichtstad) en Tim Ek (Hol landia). Ploegleider is de heer J. C. Bruyn uit Den Haag en bondccfficial de heer Lina uit Den Haag. CAORLE De Nederlandse meester Hans Ree "is als vierde geëindigd in een Westeuropees zonietoernooi van de wereld schaakbond (FIDE) dat In de Italiaanse plaats Caorle werd gehouden. De oud-kampioen van Nederland verzamelde uit ze ventien partijen tien punten en deelde de vierde plaats met Ho ward Williams uit Wales en Vlastimir Jansa uit Tsjechoslo- wakcje. De Joegoslaviërs Boris Ivkov en LjubomSr Ljubojevic deelden met twaalf punten de eerste plaats. Zij hebben hierdoor het recht verworven deel te nemen aan een der twee interzonale toernooien die in 1973 worden gespeeld- Een zone-toernooi daarvan worden er over de ge hele wereld tien gehouden is een eerste selectiewedstrijd voor het wereldkampioenschap 1975. Ree moest ook nog de Hongaar Forintos (10,5) laten voorgaan. Na de tweede ronde in de finale- groepen van het wereldkam- HAN: pioenschap schaken voor stu- 10 p denten-ploegen heeft de Sowjet- Unle in groep A de leiding geno- In groep B hebben Joegoslavië en men met 7 punten voor Honga- Nederland de leiding met ieder rije en Denemarken met ieder 5,5 pur.t. In groep C staat Co- 4,5 punt. lumbia aan de leiding met 6 A M ■MfSüÈk 3lpL1 punten voor Zuid-Afrika (5,5). Het Nederlandse team bestaat uit Ton Timman, Marcus, Van Dop en Van der Vliet. LONDEN De Britse topruiter Harvey Smith, die overigens niet is geselecteerd voor de Olympi sche Spelen heeft zaterdagavond het „establish ment" weer eens geprovoceerd. Tijdens de Royal Horse Show in Wembley reed hij de ring in op een gezadeld paard, terwijl hij deelnam aan een zo genaamde „bare back competition" (op ongezadel de paarden). Toen de speaker hem erop attent maakte, dat hij „bare back" (met blote rug) moest rijden, steeg Harvey af, trok zijn bovenkleding uit klom weer in het zadel en voltooide half naakt zijn ronde. Harvey Smith maakte zich eerder dit jaar tot een veelbesproken figuur, toen hij na een overwin ning een aanvankelijk als obsceen uitgelegd gebaar maakte. Later accepteerde men de ver klaring van Smith dat hij een v-teken gegeven had. Vrijdagavond stelde Smith het Engelse Olympisch comité dat hem niet heeft opgenomen in de Brit se Olympische ploeg, in het ongelijk door op de Royal International Horse Show" de Britse Grand Prix te winnen. De 33-jarige ruiter bevestigde zijn beweringen dat zijn paard Summertime beter is dan de paarden die het Olympisch comité naar München wil stu ren, door op het parcours van Wembley de bar rage in 33.8 seconden te rijden. Smith won hierdoor een geldprijs van 100 pond (2400 en de titel die hij reeds driemaal eerder in de wacht had gesleept. Hij bereikte in het veld van 24 ruiters samen met vijf andere topruiters de barrage. De twee eerste barrages leverden geen beslissing op en toen be sloten de organisatoren een finale tegen de klok. Smith op Summertime reed deze barrage in 33.8 seconden, tweede werd John Greenwood op Mr. Punch in 37.7 en derde Caroline Bradley op Wood Nymph. Poolse zege in Schotse ronde I AYR De Poolse amateur 1 zard Szurkowski heeft in i| Ronde van Schotland laten f dat hij beschouwd moet als een serieuze kandidaat <4 de Olympische titel op de i Szurkowski won de ronde i een voorsprong van ruim j minuut op de Fransman nier. De laatste etappe over 183 I van Dumfries naar Ayr een overwinning voor de Jan S my rak. De uitslag i •laatste etappe: 1. Jan Smjl (Polen) 3.56.58; 2. P. (GB) 3.57.03 3. Theo de I (Ned) 3.57.05; 6. Henk (Ned) 3.57.17; 7. Jan (Ned) z.t.; 12. Jo van Pol (Ni z.t. Eindklassement: (Polen) 14.8.41 14.10.12; 3. 14.10.15. Jan Janssen is kermiskoers (Poli zaterdag in he Belgische pellen niet verder gekomen de zestiende plaats. De Nederlander was Jos van die negende werd. De wedsl werd gewonnen door de Georges Claes. Jan van Kat finishte als dertiende. De Tsjech Milos Hrazdira gisteren de ronde van Luik, deeld over zes etappesz, amateurs. Zijn landgenoot Si •tana eindigde als tweede, beste Nederlander was Spetgens, die op de vijfde pla beslag legde. Hij stond ov< gens na de vierde rit nog eer in het algemeen klassement. De eindstand as: 1. Hrazd (Tsjech) 12 uur, 19 minuten 53 seconden; 2. Smeta (Tsjech) 12.20.42; 3. Maii (Tsjech) 12.20.57; 4. No (Belg) 12.20.59; 5. Spetge (Ned) 12.21.00; 7. Wim de Vli*L— (Ned) 12.21.14; 8. Henk Broei (Ned) 12.21.17. Studenten uit Japan winnen judowedstrijden ANNENHEIM Het Nederland waterski team dat van 25 tot met 30 jul'i in Temple Sur Lot Frankrijk zal deelnemen aan Europese kampioenschappen, bij een groot internationa toernooi in het Oostenrijkse A nenheim zeer succesvol weest. De nationale kampioen Arie Gans werd eerste in de algen» ne rangschikking (tweede b het springen, eerste bij figurt en slalom). Hij vestigde tevei een nieuw Nederlands record f guren (3260 punten) en slalo (28 boeien). De Oostenrijk Wolfgang Loscher werd tweedi Jos Slot bereikte een tweed plaats bij de figuren. Mark van Dijk werd eerste bij h< springen. Algemene rangschikkingen 1. Ar de Gans 2886, 269 pnt. 2. Woll gang Loscher (Oost) 2613,28 LONDEN Japan heeft zat» dagavond alle gouden medaüll gewonnen bij de wereldka» pioenschappen judo voor stud* ten. Zaterdagavond won de panse ploeg zowel de finale de halve finale, Ook bij die in viduele nummers wonnen de panse studenten alles wat ei winnen was. Bi de finale van het lichtgewic versloeg de Japanner A. Ishin ne de Italiaan G. Pulvirenti. de open categorie versloeg Japanner Nakamura de Fraif man 7. Donzel. 1

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12