ificidóc <2owaoit ,Ik heb breuk niet gewild' Tweede kabinet Biesheuvel kan spoedig aan de TWINTIG EXPLOSIES TEISTEREN BELFAST Studentenstop eist ruim 2600 slachtoffers DATSUN Biesheuvel: Nooduitlaat op riool in Bakker Korffstraat Verivachting politiek Den Haag: Texel moet vrij 1971 lAvA^nfiS^ni' ïi?w' ?nSï5US H' telefo°n,2.2244* ^TL10??,03 C Bank: Amr°-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. jLndvertenties (excl. B.T.W. 0,26 per mm. Telefoontjes 2,37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2,03; kwartaal 26,20; jaar ƒ101,95. Losse nummers 35 cent. 63e jaargang, no. 18.753 ZATERDAG 22 JULI 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 21.21 uur Drieluik; 21.55 uur Sportpanorama. ZONDAG Ned. I: 20.25 uur Vaders wil is wet; 20.53 uur Een geruisloze vijand (film). Ned. II: 20.30 u. Operatie Walktlre. AAN DE KUST KOEL In de kuststreken laaghangende bewolking, elders vrij zonnig en plaatselijk een onweersbui. Maximumtemperaturen aan de kust ongeveer 20 graden, elders van 25 tot 30 graden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. [Van onze parlementaire redactie) •PEN HAAG „Ik ben er niet op uit geweest om een breuk met DS '70 in het ka binet te forceren. Wat voor belang zou ik daarbij heb ben gehad? Ook kan de breuk niet aan de gevolgde vergadertechniek toege schreven worden. Tijdens de besprekingen is er ook al vanwege het warme weer herhaaldelijk ge schorst", pit zei premier Biesheuvel gisteren in zijn uiteenzet ting van de gebeurtenissen voorts heeft ook het interne over- van de afgelopen week. leg over een juiste staatsrechte- ie premier zei dat de opgetreden lijke gang van zaken tijd ge- vertraging in de verdere ont- vergd. Daar wikkeling na de breuk van zon- wachte extra kabinetszitting dag op maandag te wijten is van woensdagavond aan gewijd, aan het feit. dat hij pas woens- Met lijmpogingen had deze ver- dagmiddag in het bezit was ge- gadering niets te maken, steld van alle ontslagaanvragen De premier zei dat er in de nacht de breuk meer geschorst nisters Drees en De Brauw niet gedaan. Premier Biesheuvel beklemtoonde nogmaals dat de breuk is ver oorzaakt door het feit dat de ministers Drees en De Brauw niet akkoord wilden gaan met de extra bezuinigingen die pre mier Biesheuvel en minister Ne- lissen (Financiën) zondagmid dag hadden opgesteld. Het ging daarbij om meer dan 400 mil joen gulden, die overigens de begrotingen van Drees (Verkeer en Waterstaat) en De Brauw (wetenschapsbeleid) niet zwaar der troffen dan andere begrotin- dan vergaderd is. Er bestond toen alle gelegenheid voor de di verse ministers om met hun Over het punt van de loon- en fractieleiders contact op te ne- prijspolitiek moesten toen de be- Biesheuvel: Meer geschorst dan ook de onver- men, dat hebben de DS '70 mi- slissingen nog genomen worden. vergaderd". LONDEN -- Het centrum van de Noordierse hoofdstad Bel fast werd gistermiddag drie kwartier geteisterd door meer dan 20 zware explosies, die enorme schade aanricht ten. Tenminste dertien personen werden gedood en 120 ge wond. Belfast had nog nooit zoveel ach tereenvolgende bomaanslagen meegemaakt als op deze „bloe dige vrijdag". De ontploffingen veroorzaakten een chaotische toestand. Huisvrouwen, kinderen station, een brug, een hotel, tal rijke winkels, kantoren, pakhui zen en pubs werden geheel of gedeeltelijk vernield. In de meeste geteisterde gebouwen ontstond brand. renden jammerend Het grote busstation aan de Ox- rond, zich radeloos afvragend waar het veilig was. Toegesnel de troepen begonnen straten te versperren, zonder precies te weten wat hun te doen stond, e eerste explosie deed zich voor omstreeks kwart voor drie. Hierna werd de stad drie kwar tier lang door elkaar geschud. Drie busstations, een spoorweg ford Street was er het ergste aan toe. Hier vielen tenminste vijf doden onder wie twee solda ten. Het siation zat vol mensen. Na de explosie lag het vernielde station vol afgerukte lichaams delen. a Aanvankelijk opperde men het Dc bEwoners die donderdag j,. in .EIDEN Ere wien ere toe komt. In opdracht van de ge meente Leiden is een ploeg van tien grondwerkers de afgelopen nacht bezig geweest met het aanleggen van een nooduitlaat op het straatriool van de Bak ker Korffstraat. De uitlaat, die overtollig hemelqater zal lozen op de „vijver" langs de Floris Versterlaan, moet bij bracht. Het werd er gezien als de best denkbare noodoplossing en kreeg meteen het fiat van het stadsbestuur. Gisteravond om zeven uur nog arriveerde de ploeg arbeiders die met de uitvoering ervan begonnen. Het werd nachtwerk omdat men wilde dat het verkeer vandaag geen hinder meer van het kar wei zou ondervinden. genval in de toekomst de druk De voortvarendheid van het ge- van het riool wegnemen. )aardoor hoopt men een herha ling van de wateroverlast, die de Bakker Korffstraat de laat ste twee weken tweemaal trof te voorkomen. vloeien, loopt via een duiker naar een noordelijker gelegen sloot. Van daaruit kan het door de molen in de Stinksloot wor den uitgeslagen. meentebestuur liet niet na, die pe indruk te maken bij de dank bare buurtbewoners die tot na middernacht de werkzaamheden volgden en de werklieden van pils en andere attenties voorza gen*. i W. hebben gistermiddag bo vendien besloten, in hun verga dering van dinsdag a.s. de uit keringen aan de door het afval water gedupeerde bewoners van de Bakker Korffstraat vast te stelii plan om het toWnc water door een pomp in de Haarlemmertrekvaart te lozen. Dat zou zeker niet de goedkeuring van het Hoogheem raadschap van Rijnland gekre gen hebben. Het plan voor een nooduitlaat via de afwaterings vijvers die gegraven werden bij de aanleg van de Floris Ver- slerlaan, kwam van een van de bewoners van de Bakker Korff straat. Het werd gistermogén door de heer J. van Dam contactman van de verontruste bewoners voorgelegd aan de directeur van Gemeentewerken, ir. Vos en aan inr. Hins, chef van deze dienst. Tijdens de wekelijkse vergadering van b. en w. —gistermiddag— werd het plan ter sprake ge- de mond van him straat de vraag neerkalkten: „Noodge- bied Hoe lang nog?", namen zich gisteravond" voor deze har- tekreet bij wijze van gebaar naar de gemeente zo snel mo gelijk te verwijderen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Politiek Den Haag ver wacht, dat het einde van de kabinetscrisis vandaag al in zicht komt. De koningin zal vermoedelijk aan de ministers van het kabinet-Biesheuvel vragen in functie te blijven tot de volgende Kamerverkiezin- gen. Zij zullen dan - op de bewindslieden van DS '70 na - hun ontslagbrieven moe ten intrekken. Over de datum van de ver- kiezingen bestaat tussen de politieke lei ders overigens nog steeds geen eenstem migheid. De koningin heeft gisteren het consulteren van fractieleiders uit de Tweede Kamer afgerond. De politieke leiders hadden ook intensief onderling beraad. Steeds sterker wordt de indruk dat de samenwerking tussen de confessionelen en de VVD - althans voorlopig - zal worden voortgezet. In dat geval behoeft geen (in)formateur te worden benoemd en kan het verkleinde kabinet-Biesheu vel maandag alweer de begroting 1973 afronden. Dezelfde dag zullen dan eventuele wijzigingen van het regeerakkoord met de fractieleiders be sproken kunnen worden. Loongrens ziekenfonds naar 20.700 UTRECHT (ANP) Dc zieken fondsen verwachten, dat de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering in 1973 minstens op f 20.700,— zal wor den gebracht. Op het ogenblik ligt die grens bij een inkomen van f 18.800 per jaar. Uitgangspunt voor de verhoging van de loongrens is het gemid delde van de loonindex en de stijging van de prijzen in de pe riode juli 1971 - juli 1972. Aangezien mag worden verwacht dat de lonen in deze periode ge middeld met ruim 12 procent zullen stijgen en de prijzen met bijna 8 procent gaat de zieken fondsloongrens volgend jaar waarschijnlijk met 10 procent omhoog. PRAAG (RTR/AFP)In Praag is gisteren -dr. Jan Tesar, een prominent historicus uit de libe rale periode van Alexander Dubcek, wegens ondermijnende activiteit, veroordeeld tot ze jaar gevanginesstraf. De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK Kom ook LUISTEREN en DANSEN op onze nieuwe geluidtechniek van PIONEER - As. zondag 8 u. ANT. CLUBHUIS - LEIDEN CcidócSouoa/nt VANDAAG UIT STAD EN STREEK Bij het afscheid van Huis ter Duin pag. 3 Piet Veentjer werd van de baan geslagen pag. 3 Service-pagina pag. 4 In Leiden-Noord kun je ook als een prins wonen pag. 5 A. Winkelniolen overleden LEIDEN Een bekende persoon lijkheid in katholiek Leiden, de heer Antonius, Hubertus Winkel molen is gistermorgen op 80-ja- rige leeftijd overleden in het Elisabeth-gasthuishof. Als jong onderwijzer uit Limburg vestigde de heer Winkelmolen zich destijds in Leiden. Ruim 40 jaar gaf hij onderwijs aan de r.k. j.-ngensschool aan het Ra penburg. waar een menigte jon gens door zijn handen ging. Met zeer velen bleef hij ook na ziijn pensionering contact houden. Ook na zijn pensionering bleef bij de eer Winkelmolen et bloed kruipen waar et niet gaan kon. Met zijn echtgenote beheerde hij in de Leidse Courant de ver maards kinderrubriek De Kran- tentuin onder de naam Ome Toon. De heer Winkelmolen was in Lei den levens een bekend koorzan ger en jarenlang solist in het Petruskoor. De beg-afenis is dinsdag vanuit de Lodewijkskerk (11.00 uur Eu charistieviering) op het kerkhof van de Meerburg te Zoeterwou- de/HR. In het Spaanse El Cuervo bij Se- villa vond gisteren een rampza lige botsing plaats tussen twee treinen, waarbij zeker 76 passa giers om het leven kwamen en ruim 100 werden gewond. Het on geluk gebeurde, doordat de be stuurder van een plaatselijke trein door een rood sein reed inreed op een expressetrein Madrid naar Cadiz. In de eerste trein zaten 200 en in de tweede 500 reizigers. De ravage wa. de botsing niet te overzien. Meer werk door kleuren-tv STADSKANAAL (ANP) Df Phi- lipsfabriek in Stadskanaal heeft in verband met de toenemende vraag naar kleurenontvangers besloten ruim honderd nieuwe personeelsleden aan te trekken. De arbeidsplaatsen moeten in het najaar bezet zijn. Staking in Britse havens LONDEN (DPA-UPI-RTR) In Groot-Brlttannië dreigt een vig arbeidsconflict in de grote havens nadat gisteren een Indus triële rechtbank gelastte vijf havenarbeiders achter slot grendel te zetten, die ondanks een gerechtelijk verbod hadden meegedaan aan een boycot-actie tegen het containervervoer, dat hun naar zij zeggen het brood uit de mond stoot. Toen de uitspraak van het hof, een instelling van de conserva tieve regering die de vakbonden niet erkennen, bekend werd gin gen onmiddellijk de arbeiders de Londense haven in staking samen met de vrachtrijders mei wie zij kort tevoren nog verbit terd overhoop hadden gelegen. Postende vrachtrijders hebben al enkele dagen de haven afge- grendeld om de aan- en afvoer van goederen over de w t I verhinderen. Zij deden dit als wraak voor de containerboycot van de kant van de havenarbei- j ders. Vertraging kan ontstaan als de opengevallen posten door nieu we ministers moeten worden be zet. Dan moet premier Biesheu vel toch als formateur van zijn tweede kabinet optreden. Ver schuivingen zijn dan ook niet ondenkbaar, met als gevaar ge kibbel over de verdeling van de posten over de partijen. Meer voor de hand ligt echter, dat een van de huidige minis ters voorlopig ook het ministe rie van Verkeer en Waterstaat (was van Drees) onder zich krijgt en dat minister Van Veen tot aan de verkiezingen de por tefeuille van De Brauw (Weten schapsbeleid) gaat beheren. Wat betreft de nieuwe verkiezin gen houden de confessionelen het op februari/maart, terwijl de VVD de voorkeur geeft aan zo snel mogelijk, bijvoorbeeld november. Daarmee staat de VVD dicht bij de oppositie, die aan oktober/november denkt. De huidige vier regeringspartijen menen, dat slechts een volwaar dig kabtnet de begroting kan af maken en sterk genoeg zijn een sociaal contract met het be drijfsleven af te sluiten. De op positie meent, dat dit pas na de verkiezingen kan gebeuren. De confessionelen willen de ver kiezingen wat later omdat dan de mogelijkheid groter is dat zij met één lijst komen. Hoewel de temperatuur in het zuidwesten van ons land alweer tot een draag lijk niveau is gedaald, is het elders nog ontzettend warm. Zo zelfs, dat de hon den er geen brood meer van lusten; wél ijs. Artis stopte zelfs haar pinguïns uit koude streken in een speciale koelkast. Om op de pluimveebedrijven de kuikens van een hele dood te vrijwaren, werd de BB ingeschakeld, die met kunstmatige regen de hok ken moest afkoelen. Op Rijksweg 12 tussen Arn hem en de Duitse grens ontstond gisteren een chaos, toen het wegdek van betonnen platen op acht plaatsen dusdanig uit zette, dat de platen tot 30 cm omhoogsprongen. Er ontstonden files van vele kilometers. Naar schatting 30.000 mensen hebben per trein de stranden van Hoek van Holland en Zandvoort opgezocht. Die voor Zand voort kwamen nogal met vertraging aan, omdat de intercitytrein Maastricht- Zandvoort gistermorgen door een defect aan de lo comotief strandde op sta tion Sloterdijk. Sterilisatie in ziekenfonds pakket UTRECHT (ANP) Dc Zieken fondsraad heeft de ziekenfond sen verzocht, sterilisatie als middel tot geboortebeperking te beschouwen en daarom als een ziekenfondsverstrekking. De raad heeft zich op het stand punt gesteld, dat voor sterilisa tie geen andere regels gelden dan die welke in het algemeen van toepassing zijn op de ver strekking van poliklinisch spe cialistische hulp en voor opne ming en onderzoek in het zie kenhuis. DEN HAAG (ANP) De studentenstop voor diverse stu dierichtingen betekent dat ruim 2600 ingeschreven eer stejaars studenten het komende studiejaar van studie worden uitgesloten, zo blijkt uit een overzicht van het mi nisterie van Onderwijs en Wetenschappen. De studiestop medicijnen heeft het grootste aantal slachtoffers geëist (1573). De universiteit I van Amsterdam die geen nume- I rus fixus heeft voor biologie, tandheelkunde en sociale aard rijkskunde kan volgens het mi nisterie wellicht nog enkele hon- dïrden teleurgestelden opvan- gen- [Verder werden uitgesloten bij i tandheelkunde 477, diergenees kunde 142, biologie 257, sociale aardrijkskunde 215. De studentenstop treft ook „enke le honderden" tweedejaarsstu denten in de medicijnen. Actiecomité op De Ruige Bol: TEXEL (ANP) Met dc „bezetting" van de zand plaat „De Ruige Bol" heeft zich een actiecomité van vijf inwoners van Texel gepresenteerd, dat de bevolking van het ei land warm wil maken voor een grote mate van zelfstandigheid en zelfbe stuur. Het comité „Texel Vrij" - wenst de vrijheid o.m. te gebruiken voor een eigen casino en een commercieel radio station. Woordvoerder Bob Rienks verklaarde dat Texel ei- gen postzegels moet krij gen en de belastingen niet meer aan Den Haag moet afdragen, maar ten eigen nulte dient te besteden. Men wil verder tol heffen op schepen die „De Ruige Bol" (een zandbank tus sen Den Helder en Texel) passeren. Een van de verlangens van het actiecomité is de aan sluiting van d zandplaat „Dc Ruige Bol" - 10 km. lang, 2 km. breed - bij Texel. De zandplaat, die bij vloed boven water blijft, is een twistpunt tussen Den Helder en Texel. De provincie Noord-Holland is voor toe wijzing aan Den Helder. „Texel Vrij" vindt het be- er dat Texel voor De Ruige Bol zorgt, omdat deze zandplaat Texel be schermt bij stormen. Er zijn bovendien mogelijk heden voor recreatie. Independiente nu weer niet eens niet data BUENOS AIRES De Ar gentijnse voetbalclub In dependiente, wil niet op 8 september en 4 oktober om de wereldbeker spelen legen Ajax. De wedstrijden zouden ach tereenvolgens plaatsvinden in de Argentijnse hoofd stad on in Amsterdam. Volgens de heer Epelboim (Directeur) kun er onmo gelijk overeenstemming over dezt data bestaan, omdat Independiente nog ïteeds geen antwoord heeft gekregen op een ei gen voorstel van 5 juli Aim te spelen op 27 sep tember en 10 oktober. Ajax-voorzitter van Praag: „Dat voorstel hetft ons nooit bereikt, het zou trouwens onmoge lijk zijn om op 10 oktober te spelen, wat één dag la ter is ei een wedstrijd van het Nederlands elftal. Maar de zaak is momen teel in handen van de KNVB en de UEFA. Wij weten van niets en wach- Amerikaanse actrice Jane Fon da bevindt zich op het ogenblik in Noord-Viet- nam. Zij bezocht kleuterschool in Hanoi.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1