IJSLAND: het groene Band m:> ffe. (Wie Van verslaggever Toen Ingolfur Arnarson in 874 vanuit De nemarken arriveerde zo luidt een ver sie van dit verhaal was het eerste dat hij zag de enorme ijsberg Vatnajökuil. Daarom noemde hij het IJsland. Spoedig ontdekte hij zijn vergissing. Maar, terwijl hij zag de enorme ijsberg Vatnajökuil. niet dat het hier wordt overstroomd door Jan en alleman. Ik laat de naam voor wat hij is het zal de toeristen weghou den". Een van zijn navolgers ging spoedig een stapje verder en ontdekte Groenland. Niets dan sneeuw en ijs. Maar toch noemde hij het Groenland: een vriendelij ke, uitnodigende naam". Laat de gekken maar bevriezen als zij zich daar willen vestigen, maar laten ze wegblijven van IJsland". Dit vertellen ze de toeristen nu, maar nog niet zo lang geleden waren er geen toeris ten aan wie ze het konden vertellen. Er waren zelfs niet veel bewoners. Toen Reykjavik een onafhankelijke gemeente werd in 1786 telde het slechts 167 inwo ners. Veertig tot vijftig jaar geleden was het zelfs nog niet meer dan een kleine vissersgemeenschap.Nu telt de .noorde lijkste metropool ter wereld' met trots iets meer dan 80.000 ingezetenen. De vis serij, eens de voornaamste indus'-'e en zelfs de enige, verliest nu lang ïaan zijn belangrijkheid. Ergens juiten de stad is een grote aluminiumvestiging, gebruik makend van de overvloedige hete bronnen die de grootste natuurlijke rijk dom van het land vormen, kolkend onder de rotsen en ijsmassa's. Reykjavik weerspiegelt de veranderde tijd: het verzwelgt land en brengt elk jaar nieuwe voorsteden voort. De oudere ge bouwen, grotendeels uit hout of golfijzer, zijn naar onze maatstaven vrij jong. Wat nieuw gebouwd wordt is zonder eigen ge zicht. zoals de nieuwe hotels volgens Amerikaanse snit. Pardoes in het cen trum van de stad rijst een enorme Luthe- raanse kerk in aanbouw op, in een soort neo-Nordische stijl als zoiets bestaat, ter gedachtenis aan de dood (melaatsheid in 1674) van dichterdominee Hallgrimur Pe- tursson. Hij moet een eerlijk en oprecht man geweest zijn, eenvoudig in de beste zin van het woord, een beetje volgens het type dat je ook tegenwoordig in Reykja vik wel tegenkomt. Daarom zijn er die vinden dat Hallgrimskirkja niet op de juiste plaats gebouwd wordt, of tenminste niet in de juiste proporties. Contrasten overigens genoeg. Er is een tendens om gebouwen te betrekken voor je er goed en wel omheen kunt lopen. Zo kan je een modern hotel verlaten om te recht te komen in de troep van een onvol tooid wegdek; en dat gebeurt dan bij een temporatuur die niet onderdoet voor die bij ons (en niet minder veranderlijk ook) terwijl je een uitzicht hebt op sneeuwbe- dekte bergen. Het noordelijk deel van IJs land ligt boven de Poolcirkel, hoewel de Golfstroom het land een gematigde, aan trekkelijke temperatuur geeft. Door hun spirituele inslag zijn de bewoners van Reykjavik gewend landinwaarts te kijken, naar de lava van de oude vulkanische erupties, naar de woeste gronden, en bo venal naar de grote gletsjer. Vatnajö kuil, die een oppervlak beslaat van onge veer 8000 vierkante kilometer, is even groot als alle gletsjers van heel Europa te- samen. Het is een schrikwekkend natuur gebeuren. Om hem te bezichtigen, zeggen ze. moet je vliegen naar Hornafjördur, een klein dorpje met nog geen duizend in woners aan de zuidoostelijke kust. IJsland kent geen spoorwegen, zodat het vliegtuig direct het paard heeft opgevolgd als ver voermiddel, met de auto als toevoegsel voor de kortere afstanden. Binnenlandse vluchten zijn doodgewoon, net zo gewoon tjes als een aantal vliegvelden. We heb ben onderweg een stop op wat werkelijk weinig meer is dan een open plek, met een wolk stof achter ons op een baan van stenen en gruis. GEWONE TRIP De gletsjer ligt verborgen onder een soort lijkwade, waarvan alleen de zoom zicht baar neerhangt in een zee die voortdu rend varieert in kleur van bruin naar groen. Op de terugweg, op grotere hoog te, rijzen ijsbergen boven de wolken uit. Voor de vaste klanten is het niet meer dan een gewone trip, een tochtje naar de markt of naar moeders. Weer in Reykja vik wil iedereen weten of ik van de tocht genoten heb maar asjeblieft voegen ze er aan toe, laat de mensen niet denken dat IJsland werkelijk zo afschrikwekkend is. Ze zijn een beetje verlegen met Vatnajö kuil, onder de indruk van zijn majesteite lijkheid, ook een beetje trots, net als op het donkere maar fascinerende binnen land van IJsland. Een beheerder van een grote boerderij, een praktisch man in veel opzichten, zegt dat hij liever minder we gen landinwaarts zag dan meer. Hij ziet IJsland als „het laaste onbedorven land ter wereld", een gebied waar de mensen naar de vogels moeten kunnen kijken vanaf een paarderug, een afgesloten en met rust gelaten eiland. Hij kon weieens gelijk blijken te hebber» „Wij wensen IJsland schoon te houden", zo zegt een ander. Het is Matthias Johan- nessen, krantenman en dichter, vroeger zeeman en boerenknecht. Hij stelt de vis serijbeperkingen, de schaakmatch tussen Fischer en Spasski en de aanwezigheid van een Amerikaanse basis gelijk als on derdelen van IJslands hedendaagse reali teit. de meeste mensen bestaat IJsland alleen voor de kabeljauwvisserij en voor de Amerikaanse basis. Het buitenland denkt dat IJsland alleen geïnteresseerd is in ka beljauw vissen. Maar kabeljauw is alleen een instrument waarmee wij muziek ma ken. Wij zijn nationalistisch in een op zicht: wij willen onze eigen taal en litera tuur behouden, en om hiertoe in staat te zijn moeten we kabeljauw vissen". Als een Brits schip zou schieten op een IJslands schip en een IJslandse zeeman zou worden gedood, dan zou het daarmee IJsland buiten de Navo hebben geschoten" zegt Matthias Johannessen. Er is in IJs land een aanzienlijk communistisch ele ment, ongeveer 10 tot 15 pet van de stem men, en dat is de reden waarom de Ame rikaanse basis bij Kevlavik, 30 mijl van Reykjavik verwijderd, door een heleboel materialistisch ingestelde mensen als het minste van twee kwaden wordt gezien. Ook de Britse vissers zijn niet het enige directe gevaar, nu de Russische trawlers en drijvende visfabrieken in het noorden aktief schijnen te zijn. „Als de Ameri kaanse basis gesloten wordt, dan zijn wij er niet zeker van dat de Russen niet zul len infiltreren". Toch hebben onlangs 5000 mensen gedemonstreerd tegen de Ameri kaanse aanwezigheid en zij willen dat de basis wordt gesloten in 1974, op de elfhon derdste verjaardag van Arnarsons komst op het eiland. Maar de demonstranten zullen hier waarschijnlijk niet in slagen. „Toen ik werd geboren was Reykjavik een vissersdorp", zegt Johannessen die nu 42 is. Toen ik opgroeide leerde ik Brit se soldaten kennen. Zij waren mijn vrien den. Maar je kunt je voorstellen hoe we ons gevoeld hebben hier meer buitenland se soldaten te hebben dan onze eigen be volking. Een Duitse generaal heeft eens gezegd dat IJsland een pistool zou kunnen zijn, gericht op Amerika, maar we willen geen pistool zijn op wie dan cok gericht. Wij zijn een van de pionnen, maar dan een pion die zich niet laat voorstaan al leen op zijn plaats. Wij zouden een konin gin kunnen zijn". Ze praten hier veel over schaken. Zij noemen het spel skök, een fiin. duidelijk Noords woord. stationsgebouw zien als een grauwe schildwacht. In Reykjavik evenwel wordt het enige blijk van de Amerikaanse droom afge zien van de onpersoonlijke efficiency in de moderne hotels geleverd door radio Kevlavik, dat alle uren van de dag zijn banaliteit de ether in pompt, en als enige attractie voor de vreemdelingen heeft dat het een soort Engels hanteert. IJslands eigen radio schijnt zich te richten op een hoger intelligentieniveau. DEPRESSIES AMERIKANEN De Amerikanen, hetzij toegegeven, zijn nuttig al was het alleen maar om de uit breiding van de landingsbanen en de an dere faciliteiten van Kevlavik, dat nog al tijd de voornaamste internationale lucht haven van het land blijft en thuishaven voor de Atlantische vluchten van Loftlei- dir, de IJslandse luchtvaartmaatschappij. De Amerikanen schijnen er ook de tax free shop te beheren, te oordelen naar de keuze van sigaretten en drank. Bij het klimmen en wegzwenken van het toestel kan je beneden, op de barre kust, hun De luchthaven van Reykjavik is anderhal ve kilometer van de stad verwijderd. Je komt recht over de stad aanvliegen, en dan lijken de rood- en groengedaakte hui zen net een film. Voor een modern straal vliegtuig is de luchthaven aan de beschei den kant, althans dat lijkt zo als je over de grijze lavalandingsbaan voortsnelt naar de zee die aan het eind weinig uitno digend wacht. IJslanders drinken veel. Op woensdagen zijn de bars evenwel gesloten. Ze tellen er de dagen van de week naar: zondag, maandag, dinsdag, droogdag. Als spoe dig de nachten weer hun intree doen. ko men de IJslanders weer in een toestand /an depressie. Dat zijn ze altijd 's win ters, en gecombineerd met hun drankpro bleem levert dit het hoogste zelfmoord percentage ter wereld op. Het is niet zo zeer de kou twee jaar geleden is er bijv. in Reykjavik helemaal geen sneeuw gevallen maar wel de voortdurende duisternis die op de IJslanders neerslaat. Er zijn geen statistieken over zelfmoord, maar iedereen kent er wel een; ze praten er niet over, uit beleefdheid of medelijden en misschien ook uit eigen onzeker heid. Bier heeft een alcoholpercentage van slechts 2, maar de IJslanders hadden de gewoonte hun eigen aardappeljenever te stoken. Het drinken ervan was vaak fa taal. Daarom hebben de autoriteiten een drupje sterke drank toegestaan. Dit is nu een vloed. Zelfmoord is daarna een koud kunstje. Men drinkt zich een soort verdo ving en wandelt dan de ijskoude zee in. ZOMERTIJD De IJslandse zomer duurt slechts zes we ken. Als de hemel verandert van perma nente duisternis in permanent daglicht, maken de IJslanders zoveel mogelijk ge bruik van hun tijd. Want van het begin van de herfst tot de late lente is het onmogelijk door het bin nenland te trekken. Sneeuw en ijs blokke ren spoedig de wegen, en in de lente smelt dit weg waardoor de honderden ri viertjes wilde stromen worden. En de re gen die daarop volgt maakt de wegen niet te onderscheiden van de moerassen en lavavelden eromheen. In deze zomer zag ik ook voor het eerst een hond, een eskimohond. Honden zijn op IJsland verboden, behalve op boerde rijen, als gevolg van een besmettelijke ziekte die jaren geleden ook op mensen was overgebracht. De straten van Reyk javik zijn dus vrij van uitwerpselen. Maar denk niet dat er geen honden zijn in de stad er zijn er tientallen. Ik zag er een voor een huis in de zon, terwijl zijn baas hem in alle vroegte uitliet. De hon den worden in het geheim gehouden, op de manier waarop wij in de oorlog onze radiotoestellen verborgen hielden. Uitla ten gebeurt 's nachts, al is het voor de onvermoede toeschouwer wat vreemd dat Je zon dan schijnt. GELETTERD IJslanders vormen een geletterd volk. Praktisch iedereen spreekt althans In vol doende mate Engels, een taal die de kin deren na IJslands en Deens vaak als der de taal op school leren. Een gemeenschap van niet meer dan een kwart miljoen zie len is in staat vier dagbladen aun te hou den: prijs 55 cent per nummer. De krant van Matthias Johannessen is de grootste met een oplage van 40.000. Dit is belang rijk voor de onafhankelijkheid, althans het verlangen ernaur, van de IJslanders. Zij worden ook gerespecteerd om wat zi) zijn, eerder dan om de posities die zij innemen. Zo staan de toehoorders op als de presi dent zijn plaats inneemt bij een concert op het festival. Maar na afloop verdwijnt hij min of meer ongezien tussen de me nigte, terwijl alleen een motoragent zijn auto begeleidt. Er is hier geen enkele behoefte aan mili taire show er is ook niets militairs om een show van te maken en de nationa le trots richt zich op veel rijpere zuken dan op voetgestamp en zwauiende gewe ren. Zij beschouwen het soldaatje spelen niet als een fatsoenlijke tijdspassering voor een man die zijn werk kan vinden op zee, op het land of in de taal. Iets dat de IJslanders je nooit willen la ten vergeten is hun literaire traditie, zoals deze gevat ligt in de sagen. Een van hun weinige internationale controver sen is vorig jaar geëindigd, toen Dene marken twee manuscripten terugstuurde uit de twaalfde en dertiende eeuw: het „Flateyjarbok" en de „Codex Regius", na ze meer dan 300 jaar lang te hebben vastgehouden. Edities van de sagen lig gen nu op de eerste rong in de boekwin kels, samen met de geschriften van au teurs als Halldor Laxness die in 1955 de Nobelprijs won. Een deel van de nieuwere beeldende i unst heeft het moderne gekwelde karak ter jee, wat een droeve mensen, merk te een Amerikaanse bezoekster van een tentoonstelling op, maar ze vroeg zich niet af waarom Maar hun geschriften zijn 'iideloos en idyllisch, als IJsland zelf.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13