SPELE VAREN IN DELFTSE HOUT JT\^m i//s^^°etsroeer C^-DELrrssÏÏ As/ Watersport Ruitersport Trimmen Zomaar dwalen VOLGENDE ZOMER AL RUIMTE VOOR 10.000 BEZOEKERS leiden voorschoten VLIEILAKDEN voorburg HOUT 7 pijnacker Driehonderd hectare bos, 125 hectare water, een roeibaan, twee grote plassen, bruggen op 1.80 meter boven het water, vis water van twee-en-een-half tot vier meter diep, spelevaar-mo- gelijkheden voor de kleine wa tersport, een watermolen, een licht heuvelachtig terrein, bos sen en speelweiden om en om doorgaande autowegen met par keervoorzieningen, binnen het gebied fietspaden (niet voor brommers), wandel- en ruiter paden, een goede toeganke lijkheid vanuit Delft, Pijnacker en Nootdorp. Dit alles hoopt het openbaar lichaam „De Delftse Hout" in de komende tien jaar in het voor verreweg het groot ste deel onbebouwde gebied tus sen en speelweiden om en om, dorp te verwezenlijken. De boerderijen in het buurtschap Klein Delfga' gericht. komen over enkele jaren beschikbaar voor de recreatie. Mogelijk wordt in deze woning een restaurant i Distels groeien het snelst langs de vorig jaar beschoeide waterkant. DELFTSE HOUT Liefheb bers van de kleine watersport, zwemmen-in-de-natuur, of zo maar wat recreëren temidden van het groen kunnen de vol gende zomer reeds terecht in De Delftse Hout, het nieuwe re creatiegebied tussen Delft, Pijn acker en Nootdorp. Een deel van dit nieuwe recreatiegebied js dan klaar en samen met twee omliggende reeds bestaande ge bieden voor de recreatieve ont spanning is er al 175 hectare re- creatiegrond gereed van het Delftse Hout-gebied, dat over ongeveer tien jaar zo'n 525 hec tare zal beslaan. Verreweg het belangrijkste on derdeel van het gedeelte van de Delftse Hout dat volgend jaar gereed komt is de Grote Plas, waar men kan varen, vissen, zwemmen of zo maar wat luie ren langs de kant. Buiten dat is er gelegenheid tot wandelen, fietsen en paardrijden. De eerste jaren is de Delftse Hout wat het groen betreft nog wat kaaltjes, maar het hoofd van de Delftse plantsoenendienst, de heer H. J. Bos, verwacht dat de bomen en heesters in 1976 al aardig opgeschoten zullen zijn. „Dan is er een behoorlijke be groeiing, zodat je niet, zoals nu, over het hele gebied heenkijkt", voorspelt hij. Een zo snelle begroeiing van het gebied is mogelijk doordat men reeds bij de eerste aanbeste ding van het graafwerk voor de plas en voor de aanleg van de fiets- en wandelpaden, is begon nen met het aanplanten van jon ge bomen en heesters. Reeds bij het begin van de aanplant is men er van uit gegaan dat het groen in de Delftse Hout een zo natuurlijk mogelijk karakter moet dragen. „De grote bospar- tijen worden zo natuurlijk mo gelijk aangelegd, waardoor het hele gebied op den duur zo wei nig mogelijk kunstmatig lijkt", vertelt de heer Bos, die zich nu Buurtschap al jaren lang bezig houdt met de ontwikkeling van de be groeiing van De Delftse Hout. Milieu Zeer belangrijk vinden de be stuurders van De Delftse Hout (vertegenwoordigers van Delft, Pijnacker, Nootdorp en Gedepu teerde Staten) het schoonhou den van het milieu van het re creatiegebied. Daarvoor zijn al lerlei voorzorgen genomen om de garantie voor een immer schoonblijvend gebied te ver krijgen. Zo heeft De Delftse Hout een eigen waterhuishou ding, zeer belangrijk omdat een kwart van de oppervlakte uit water bestaat. Er zijn geen verbindingen met de omliggen de wateren, zodat er geen vuil van buitenaf kan binnenkomen. Alle gebouwtjes in het gebied, zoals openbare toiletten en kios ken, worden aangesloten op een rioleringsnet. Aan het biologisch evenwicht in het gebied hecht men ook grote waarde. Men heeft zich voorge nomen om onkruid en andere ongewenste gewassen niet met chemische bestrijdingsmidde len te lijf te gaan. „We willen een begroeiing die spontaan ontstaat", aldus de heer Bos, toegevend dat er dan wel wat meer kosten moeten worden ge maakt voor een mechanische bestrijding van ongewenste ge wassen, die een vrije groei van bomen en heesters onmogelijk maken. Een voordeel van dit uitgangs punt van de Delftse Hout-be stuurders is ook weer dat het gehele recreatiegebied een zo natuurlijk mogelijke indruk op de bezoeker maakt. Hertenkamp (speelweide en wandelpaden) en het al enkele jaren gereed zijnde „Delftse gedeelte" van De Delftse Hout. is er volgende zomer een gebied beschikbaar, waar voor elke re creant wel iets naar zijn gading te vinden is. In het „Delftse ge deelte", dat is aangelegd voor dat er over samenwerking met de andere gemeenten werd ge dacht, ligt een groot zwembad complex, een sportpark, een kinderboerderij, en ook 'n water speeltuin, een tennispark, volks tuinen en het Aborteum Heem park, met planten en boomsoor ten uit heel Nederland. Reeds deze zomer zijn er al en- kele enthousiastelingen, die van de Grote Plas en het gebied er omheen hun weekeindverblijf maken. Met kleine bootjes, die op een aangangwagentje wor- den meegebracht, vaart men in de plas, die een jaar geleden nog niet bestond. Regionaal Er is al leven in De Delftse Hout. boerderijen, die ieder op zich weinig historische waarde heb ben, maar als buurtschap toch een indruk van een in de loop van honderden jaren gegroeide agrarische sfeer op de bezoe kers achterlaten. Roeibaan Met de aanleg van een wed- strijd-roeibaan in het gebied, tussen Delft en Pijnacker, zal waarschijnlijk, wanneer de fi nanciën op tijd rondkomen, in het vroege voorjaar van 1974 begonnen worden. In 1977 zou men hier dan de eerste wed strijd kunnen houden. Het ge bied rond de roeibaan wordt te gelijkertijd van groen en wan del- fiets- en ruiterpaden voor zien. Pas wanneer dit gedeelte van her gebied gereed is wordt begonnen met de derde en laat ste fase aan de kant van Noot dorp, waarvan de allergrootste plas, de St. Jansdobbe, het be langrijkste onderdeel vormt. Samen met het aangrenzende De Delftse Hout wordt niet al leen aangelegd voor inwoners i van de omliggende gemeenten Delft, Pijnacker en Nootdorp. Het is de bedoeling dat ook mensen uit de Haagse en Rot terdamse agglomeraties in rui me mate gebruik gaan maken van het nieuwe recreatiegebied. „Het feit dat het ministerie van CRM en de provincie aanzien lijke subsidies verlenen maakt duidelijk dat De Delftse Hout 1 echt een regionaal karakter draagt", verklaart de heer Bos. Ruimte is er genoeg.Alleen al aan de strandachtige noordkant van de Grote Plas, waar de zon de gehele dag op schijnt, denkt men zo'n tienduizend mensen te kunnen hebben. GERARD VAN DER WULP Foto's MILAN KONVALINKA. i Een boerderij in het recreatiegebied. Nu leeft manege van gemaakt. veeteelt. Mogelijk wordt er over t Een wezenlijk onderdeel van het recreatiegebied vormt het historische buurtschapje Klein Delfgauw, een groep oude boer derijtjes, die voor de recreatie gebruikt kunnen worden. Zo ■denkt men bijvoorbeeld aan het inrichten van -een manege en een restaurant in enkele van de De Grote Plas in het recreatiegebied De Delftse Hout. Volgende zomer kunnen er tienduizend bezoekers terecht, op, in of rondom het water. Twee jaar geleden graasden de koeien hier nog in het weiland.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10